بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 07 آوریل 2020, 21:23
پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 نحوه معاملات سهام دربورس 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
سهام با درج نام آنها در تابلو بورس، قابل خرید و فروش می شوند و عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت تابلو برای آنها شکل می گیرد. بورس اوراق بهادار به عنوان بازار سهام که در آن اوراق برای بار دوم و دفعات بعدی معامله می شوند به این معاملات رونق مید هد و به نوعی این معاملات را تسهیل و نظارت می نماید.

بطور کلی سهامداران شرکتهای بورسی دو دسته اند :

1- کسانی که سهام شرکت را در پذیره نویسی خریده اند و مالک آن هستند .

2- افرادی که سهام شرکت را بعد از ورود به بورس خریده اند و مالک آن هستند.

خرید و فروش و معامله روی سهام شرکتها پس از ورود به بورس تنها از طریق کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار صورت می گیرد و معامله سهام شرکتهای بورسی خارج از بورس ممنوع و عواقب سوء ناشی از آن بعهده خریدار می باشد.

کارگزاری ها شرکتهایی هستند که به عنوان واسطه میان خریداران و فروشندگان عمل می کنند و در این میان برای انجام معاملات کارمزدی دریافت می کنند. انتخاب کارگزاران توسط سازمان و تحت شرایط خاصی و پس از برگزاری آزمون می باشد.

اولین اقدام برای خرید سهام در بورس اوراق بهادار دریافت کد معاملاتی می باشد. برای دریافت کد معاملاتی می بایست همراه با شناسنامه و کد ملی پس از مراجعه به کارگزاری درخواست دریافت کد نمود. معمولا پس از یک روز کاری کدی 5 رقمی از طرف سازمان بورس به درخواست کننده تعلق می گیرد که این کد به همراه سه حرف اول نام خانوادگی بطور اختصاصی متعلق به شخص می گردد .پس از آن می توان سرمایه گذاری و خرید سهام در بورس را انجام داد .

برای خرید پس از واریز وجه به حساب کارگزاری می بایست شخصا به کارگزاری مربوطه مراجعه و نسبت به تکمیل فرم درخواست خرید اقدام نمود.

فرم درخواست خرید باید به دقت و بطور کامل تکمیل گردد (مسئولیت هرگونه اشتباه به عهده خریدار است).

مهمترین قسمتهای این فرم عبارتند از مشخصات شخصی به همراه کد خریدار و آدرس پستی و قسمت مربوط به شرکت مورد نظر که شامل نام شرکت - تعداد سهام مورد نظر جهت خریداری – مبلغ سرمایه گذاری (در صورتی که محدود باشد ) و همچنین چگونگی اعلام خرید یا تعیین قیمت خرید به کارگزار است. اینکه آیا قیمت باز باشد؟ محدوده تعیین قیمت خرید چه مقدار باشد ؟ مدت زمان خرید چقدر است ؟ و.........

قسمت بعد مربوط به نحوه پرداخت وجه می باشد. که لازم است شماره فیش واریزی به حساب و مبلغ واریزی مشخص شود.

سپس یک نسخه از فرم تکمیل شده در اختیار خریدار قرار می گیرد که بعنوان رسید دریافت درخواست خرید می باشد.

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


20 آوریل 2008, 09:52
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
پس از انجام این مراحل کارگزار مربوطه می بایست در اولین فرصت اقدام به خرید سهام درخواستی مشتری بنماید. معمولا کارگزاران پس از دریافت درخواست خرید در یکی از ساعات کاری بورس که از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 9صبح تا 30/12 ظهر می باشد اقدام به خرید سهام درخواستی می نمایند.

پس از اینکه سهام مورد نظر توسط کارگزار خریداری شد خریدار می تواند با مراجعه به کارگزاری اقدام به دریافت اعلامیه خرید که حاوی جزئیات خرید از قبیل نام و تعداد سهام شرکت خریداری شده و همچنین قیمت معامله شده می باشد بنماید. این برگه در واقع سند رسمی خرید در تالار بورس اوراق بهادار می باشد .

بعد از گذشت حدود 10 روز کاری خریدار سهام می تواند با مراجعه به کارگزاری و تسلیم درخواست خرید برگه اصلی سهام (گواهی سپرده سهام) خود را که نام شرکت – تعداد سهام و سرمایه شرکت و نام دارنده سهام و تعداد سهامی که در مالکیت شخص است در ان مندرج است را دریافت نماید. توضیح اینکه در صورتی که شخص خریدار قبلا نیز سهامدار شرکت مزبور بوده باشد در برگه جدید تعداد کل سهام متعلق به شخص درج می گردد و برگه سهام قبلی از درجه اعتبار ساقط میگردد.

در هر معامله مبلغی به عنوان کارمزد پرداخت میشود که برابر است با 4/.% سهم کارگزار و 15/.% سهم توسعه عوارض بورس که در هر معامله خرید برابر 55/.% مبلغ کل خرید میباشد و در زمان فروش این مبلغ به اضافه 5/.% مالیات از کل مبلغ دریافت میگردد.

پس از انجام معامله خریدار جدید بعنوان مالک تعداد سهام خریداری شده شناخته می شود و این تغییرات در دفاتر شرکت سهامی عام درج می گردد. بعد از این شرکت خریدار جدید را بعنوان سهامدار و مالک سهام می شناسد و هر گونه اطلاعیه ای را به آدرس خریدار جدید ارسال می نماید.

خریدار سهام پس از 4 روز کاری آزاد است تا در صورت لزوم نسبت به فروش سهام خویش اقدام نماید .

پس فروشندگان سهام شرکتهای بورسی دو دسته اند. کسانی که سهام شرکت را در پذیره نویسی خریداری کرده اند و پس از پذیرش در بورس اوراق بهادار اکنون قصد واگذاری آن را دارند و دسته دوم کسانی که از طریق بورس اوراق بهادار اقدام به خرید سهام نموده اند و پس از گذشت 4 روز کاری یا بیشتر قصد فروش آن را دارند.

بهرحال برای فروش سهام نیز لازم است با در داست داشتن اصل برگه سهام و یا در صورت عدم دریافت اصل برگه با داشتن رسید درخواست خرید به کارگزاری مربوطه یا کارگزاری دیگری مراجعه نموده و اقدام به تکمیل فرم درخواست فروش و فرم وکالتنامه فروش به کارگزار نمود. تکمیل فرم درخواست فروش تقریبا شبیه فرم درخواست خرید است. مبلغ حاصل از فروش در حساب فروشنده در نزد کارگزار می ماند تا زمانی که شخص دستور خرید جدیدی بدهد و یا تقاضای دریافت چک نماید .

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


20 آوریل 2008, 09:53
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
انتخاب کارگزار و قوانین مرسوم

همانطور که قبلا گفتیم خرید و فروش سهام شرکتهای بورسی در بازار فقط توسط کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار امکان پذیر است. این مسئله موجب شفافیت بازار می شود. چرا که به این ترتیب اطلاعات مربوط به معاملات مانند تعداد سهام و قیمت مورد معامله و تعداد خریدار و فروشنده هر روز در دسترس قرار می گیرد .

معمولا سرمایه گذاران دائمی بورس هر کدام با کارگزار معینی کار می کنند .

به غیر از کارگزارانی که به تازگی مجوز مشاوره و سبد گردانی را دریافت نموده اند سایر کارگزاران اجازه دادن مشاوره به سرمایه گذاران را ندارند . لذا برای آنان تفاوتی نمی کند که سرمایه گذار چه سهمی بخرد و بفروشد و آنها تنها کارمزد خود را دریافت خواهند کرد لذا این سرمایه گذار است که باید با توجه به موارد زیر کارگزار خود را انتخاب کند :

1- حجم سرمایه سرمایه گذار : به عبارتی در انتخاب کارگزار باید دقت نمود که کارگزار برای چه مقدار سرمایه هایی کار میکند و ایا سرمایه ما در حدی است که کارگزار برای ما معامله کند. اصولا کارگزاران به نسبت حجم سرمایه افراد آنها را در اولویت قرار می دهند. فرضا کارگزاری که اکثر مشتریان آن دارای سرمایه های بالای 100 میلیون تومان باشند برای سرمایه گذار با سرمایه 10 میلیون مناسب نیست.

2- تعداد مراجعه کنندگان به کارگزار : به این معنی که آیا کارگزار فرصت رسیدگی به درخواستهای همه مشتریان را دارد؟ چرا که در غیر اینصورت شاید به علت عدم فرصت کارگزار برای انجام درخواستهای خرید و فروش مشتریان، درخواست ما به روزهای بعد موکول شود و این مسئله با توجه به ارزش زمان در معاملات بورس ممکن است موجب از دست رفتن برخی فرصتها شود .

3- نوع شخصیت خریدار در ارتباط با کارگزار (حقیقی یا حقوقی ) : برخی از کارگزاریها اکثرا دارای مشتریانی با شخصیت حقوقی می باشند که برای اشخاص حقیقی مناسب نمی باشند .

4- رتبه کارگزار از نظر حجم خرید و فروش : هر چه رتبه کارگزار از نظر حجم معاملات بالاتر باشد نشاندهنده فعالیت بیشتر ان کارگزار می باشد و نکته مثبتی به حساب می اید به شرط اینکه مورد اول یعنی حجم سرمایه سرمایه گذار رعایت شود پس بهتر است از میان کارگزارانی که سرمایه ما با سرمایه مشتریان آنها همخوانی دارد کارگزاری را انتخاب کنیم که دارای حجم معاملات بیشتری باشد یا به عبارتی فعال تر باشد.

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


20 آوریل 2008, 09:54
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
چگونه با کارگزار خود رفتار کنیم :

ارایه درخواست صریح و واضح به کارگزار موجب جلوگیری از اشتباه در انجام درخواستهای خرید و فروش ما و همچنین عدم به تعویق افتادن انها می شود. همچنین لازم است پس از انجام هر معامله با بررسی دقیق آن به اشتباهات احتمالی از قبیل عدم درج صحیح مشخصات سهامدار یا شرکت مورد خریداری و همچنین تعداد سهام خریداری شده و مبالغ پرداختی بابت خرید و کارمزد پی برد و در صورت لزوم نسبت به رفع آن اقدام نمود. زیرا هیچکس بهتر از صاحب سرمایه حفاظت از سرمایه اش را انجام نمی دهد پس کنترل و اشراف کامل بر روی تمامی معاملات لازمه کار می باشد. همچنین لازم است پس از ارائه هر درخواست انجام معامله توسط کارگزار را پیگیری نمود .

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


20 آوریل 2008, 09:55
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
برخی از مقررات مربوط به کارگزاریها:

کارگزاران بورس به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول اشخاص حقیقی که طبق مقررات به کارگزاری بورس پذیرفته می شوند و دسته دوم موسسات مالی و اعتباری که صلاحیتشان مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته باشد. این موسسات وظایفی را که از حیث کارگزاری بر عهده خواهند داشت بوسیله نمایندگان خود انجام می دهند .

کارگزاران باید دارای شرایطی از قبیل تابعیت ایران – نداشتن پیشینه محکومیت کیفری موثر – داشتن حسن شهرت - داشتن لااقل 25 سال تمام – داشتن لااقل سه سال سابقه کارآموزی نزد یک یا چند کارگزار و گذراندن امتحان نظری و حرفه ای بر طبق آئین نامه باشند .

کارگزاران باید برای جبران خسارات احتمالی که ممکن است از عملیات آنان متوجه طرفین معامله شود تضمین کافی نزد بانک مرکزی بسپارند .

کارگزار بورس مسئول تحویل اوراقی که فروخته و پرداخت بهای اوراقی که خریده می باشد .

کارگزاران برای معاملاتی که بوسیله آنها در بورس انجام می گیرد حق العملی طبق آئین نامه دریافت خواهند داشت و به هیچ وجه نباید از مقررات آئین نامه تخلف کنند .

کارگزار باید کلیه معاملات را در حدود شرایط و تاریخی که دستور دهنده تعیین می کند انجام دهد و انجام معامله و شرایط و تاریخ ان را در اسرع وقت به اطلاع دستور دهنده برساند .

هر کارگزاری که اوراق بهادار یا وجوهی را که برای انجام معامله به وی سپرده شده است به نفع خود یا دیگران مورد استفاده قرار دهد عمل او خیانت در امانت محسوب می گردد .

کارگزاران موظفند همواره درخواستهای مشتریان خود را هر چه زودتر اجرا کنند.

درخواستهای مشتریان به شرح زیر طبقه بندی می شود و هر یک از آنها باید به موقع و به ترتیب زیر انجام شود .

درخواستهای خرید با قیمت باز باید در اولین جلسه ای که اوراق مورد تقاضا برای فروش عرضه می گردد انجام گردد .

درخواستهای خرید با قیمت محدود نسبت به درخواستهای خرید با قیمت پایین تر از حداقل محدوده مذکور حق تقدم دارد و کارگزار مجری دستور به هیچ وجه اجازه ندارد مادام که نرخ معاملات در محدوده تعیین شده می باشد از خرید اوراق بهادار به حساب مشتری خودداری نماید و تا انجا که درخواست خرید این مشتری تامین نگردیده است نباید مهلت دهد در محدوده قیمتهای تعیین شده کارگزاران دیگر اقدام به خرید اوراق نمایند.

1- در صورتی که کارگزار درخواست های متفاوتی در قیمتهای باز – محدود و معین داشته باشد موظف است به ترتیب زیر دستورهای خود را به اجرا درآورد :

الف- در هر مورد حق تقدم تقاضاها به ترتیب تاریخ درخواستهای مشتریان تعیین می شود .

ب- حق تقدم تاریخ درخواست مشتریان مادام که قیمت مورد معامله در محدوده قیمت تعیین شده از طرف مشتری باشد محفوظ خواهد ماند. در صورتی که قیمت معامله از قیمت تعیین شده از طرف هر مشتری که از نظر تاریخ دارای حق تقدم می باشد فراتر رود سهام به مشتریان بعدی که در محدوده نرخ مورد معامله قرار میگیرند تعلق می گیرد. به همین ترتیب با دستورهایی که با نرخ باز داده شده اند عمل خواهد شد و در هر مورد حق تقدم زمانی درخواستها با افزایش قیمت از بین می رود و درخواستهای مشتریان دیگری که قیمت تعیین شده آنها از قیمت مورد معامله بیشتر نشود از حق تقدم خرید اوراق استفاده میکنند .

کارگزاران موظفند درخواستهای فروش را نیز مانند درخواستهای خرید با ذکر شماره و تاریخ تکمیل کنند و اوراق را پس از دریافت از مشتری در اولین جلسه بورس برای فروش در قیمتهای تعیین شده از طرف مشتری عرضه نمایند و تا حد امکان بکوشند که سهام را به بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانند .

کارگزاران موظفند درخواستهای خرید و فروش مشتریان خود را در محدوده مقرر در درخواست مشتری به تدریج یا یکجا عمل نمایند و اگر در پایان مهلت قسمتی از در خواست مشتری هنوز عمل نشده باشد کارگزار می بایست پس از تماس با مشتری یا مهلت مقرر در درخواست را تمدید کند یا درخواست مشتری را نسبت به مانده عمل نشده ابطال نماید .

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


20 آوریل 2008, 09:56
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Baidu [Spider] و 92 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد