بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 سپتامبر 2019, 12:15
پاسخ به موضوع  [ 42 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 اخبار جهانی سنگ آهن 
نویسنده پیام

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
1- سنگ آهن یک قدم تا 175 دلار

قیمت سنگ آهن در اواخر نوامبر شروع به افزایش کرده است . سنگ آهن خلوص 5/63 درصد هند 170 تا 172 دلار سی اف آر بنادر شمالی چین معامله می شود. پیش بینی می شود که قیمت سنگ آهن بزودی از مرز 175 دلار هم بگذرد. دو علت اساسی برای این پیش بینی وجود دارد:

1- محدودیت عرضه از طرف هند

2- ذخیره سازی چینی ها که ناشی از امیدواری به افزایش قیمت فولاد ساخته شده در بازار چین می باشد.

در این شرایط بسیاری از تجار سنگ آهن در چین به دنبال خرید سنگ آهن از کشوری غیر از هند هستند تا به این ترتیب بتوانند از تعطیلات زمستانی برای تقاضای فصل بعد استفاده کنند.

اما از سوی دیگر بازار سنگ آهن در چین با احتیاط عمل می کند علت این امر سیاست های دولت چین برای کاهش آلودگی هوا و پایین آوردن مصرف الکتریسیته در تولید فولاد می باشد بسیاری از معادن سنگ آهن داخل چین بعلت افت تقاضا تعطیل کرده اند. به همین علت عرضه سنگ آهن کاهش یافته عرضه کنندگان سنگ آهن هم به امید بالا رفتن قیمت، موجودی های خود را به آرامی عرضه می کنند. مجموعه این مسائل باعث شده تا حجم معاملات در سطح کوچک باشد.2- آرسلورمیتال: بخشی از سنگ آهن مورد نیاز فولاد سازان سالانه خریداری شود

مقامات کارخانه آرسلورمیتال بر این باورند که باید برای فولاد سازان این امکان باشد که بخشی از نیاز سنگ آهن خود را به وسیله قراردادهای سالانه تامین کنند.

این کارخانه به هیچ وجه مخالف قراردادهای کوتاه مدت نیست و تنها معتقد است که بهتراست بخشی از نیاز خود را از قراردادهای سالانه خریداری نماید حتی اگر کمی با قیمت بالاتر باشد. چرا که این امر از ریسک های غیر قابل پیش بینی نوسان قیمت جلوگیری می نماید.

آرسلورمیتال امید وار است تا سال 2015 تولید سنگ آهن خود را از 65 میلیون تن فعلی به 100 میلیون تن برساند.

انتظار می رود که سال آینده تقاضای فولاد جهان تا 6 درصد افزایش یابد ولی در اروپا میزان عرضه طی 12 تا 18 ماه آینده از میزان تقاضا بیشتر خواهد بود.


04 دسامبر 2010, 14:26
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
قیمت نقدی سنگ آهن تغییر چندانی نکرده و انتظار می رود تا چند روز آینده با افزایش فعالیت چینی ها پس از تعطیلات سال نو تغییرات محسوس تر باشد.

شاخص قیمت های اصلی که شرکت های معدنی برای تعیین قیمت قراردادی به کار می برند قبل از تعطیلات سال نو چین به اوج رسید و محدودیت عرضه، این قمیت ها را با آغاز به کار چینی ها بالا نگه می دارد.

شاخص قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد پلاتس در 187 دلار و 25 سنت ثابت ماند و شاخص قیمت استیل ایندکس با 10 سنت رشد 185 دلار و 70 سنت ثبت شده و شاخص قیمت متال بولتین در 183 دلار و 36 سنت ثابت مانده است. روز های آتی با افزایش فعالیت بازار چین قیمت ها بالاتر خواهد رفت.

روز دوشنبه قیمت معاملات سواپ در بورس سنگاپور بالا رفت. سواپ فوریه با یک دلار و 50 سنت رشد به 184 دلار و 75 سنت رسید و قرارداد مارس با 2 دلار و 12 سنت افزایش قیمت به 176 دلار و 37 سنت رسید. قرارداد آوریل نیز 167 دلار و 87 سنت ثبت شد.

در هند قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن خلوص 62 درصد تغییری جزیی داشته قرارداد تحویل مارس در بورس کالای هند با 1/0 درصد افت 178 دلار سی اف آر چین ثبت شد. در دیگر بورس هند قیمت خلوص 62 درصد با 1/0 درصد رشد، 165 دلار فوب ثبت شد. این دو بورس هند روز 29 ژانویه اولین قرارداد فیوچرز سنگ آهن جهان را عرضه نمودند ولی هنوز حجم معاملات نسبتا کم است و بیشتر فعالان بازار داخلی معامله نموده اند.کاهش صادرات سنگ آهن برزیل

کاهش صادرات سنگ آهن برزیل در ماه ژانویه، بازار سنگ آهن که پیش از این نیز با کمبود موجودی روبرو بود را تحت فشار قرار داده است. برخی از تحلیلگران مک کوئری پیش بینی می کنند که بازار این محصول طی فصل اول سال 2011 با کمبود موجودی روبرو باشد.

بارش باران می تواند دلیل کاهش 20 درصدی صادرات سنگ آهن برزیل در ماه ژانویه باشد. مشکلات لوجستیکی نیز یکی از دلایل کاهش صادرات سنگ آهن از این کشور می باشد.

از خط خارج شدن قطار در منطقه ریودوژانیرو منجر به کاهش موجودی سنگ آهن در بندر گوآیبا شده و مشکلات بندر توبارائو نیز یکی از دلایل پایین آمدن میزان صادرات ذکر شده است.

حجم صادرات سنگ آهن برزیل به چین در ماه ژانویه افتی 23 درصدی را نسبت به ماه پیش از آن تجربه کرده است. این در حالی است که صادرات سنگ آهن برزیل به اروپا، ژاپن و تایوان هم پایین آمده. ماه گذشته 27 میلیون و 100 هزار تن سنگ آهن از برزیل صادر شده است.

واله که بزرگترین تولید کننده سنگ آهن در برزیل می باشد، اظهار داشته است که بارش باران تاثیری بر حجم تولید و صادرات سنگ آهن این معدن نگذاشته است. اما بارندگی های اخیر در استرالیا منجر به کاهش 500 هزار تنی موجودی سنگ آهن و 600 هزار تنی عرضه ذغال سنگ شده است.

با توجه به احتمال پایین بودن موجودی سنگ آهن در آینده نزدیک پیش بینی می شود که قیمت این محصول بالا خواهد ماند. گزارش ها نشان می دهد که میزان کاهش صادرات سنگ آهن برزیل در ماه ژانویه طی 5 سال گذشته بی سابقه بوده است.فیوچرز سنگ آهن بهترین راهکار مدیریت ریسک

از آنجایی که فولاد پر مصرف ترین فلز در سطح جهان است، سنگ آهن به عنوان ماده اولیه مهم تولید فولاد در این میان نقش بسزایی دارد. همچون نیاز به مواد غذایی، مصرف فولاد جهان نیز همچنان رو به بالاست به طوری که بحران مالی جهان نیز روند صعودی آن را متوقف نساخت. از این رو شرکت های معدنی بزرگ دنیا از این فرصت بهره بردند و با پذیرش ریسک های موجود سعی نمودند با قراردادهای فصلی سود بیشتری کسب کنند.

حدود نیمی از سنگ آهن تولیدی آن ها صادر می شود و بازار سنگ آهن هند که از خریداران و فروشندگان زیادی تشکیل شده نیز از این تغییرات مجزا نبوده است. قیمت سنگ آهن در بازار هند به نفع واسطه ها در نوسان بوده و قدرت رقابت هند در بازار سنگ آهن را تحت تاثیر قرارداده است.

همیشه قیمت سنگ آهن سالانه تعیین می شد. گرچه منابع سنگ آهن در سطح جهان گسترده است، به دلیل ماهیت دشوار تولید و حمل و نقل، افزایش عرضه آن زمان بیشتری می برد.

چون قیمت ها سالانه تعیین می شد و اجبارا برای یک سال ثابت بود، انگیزه ای برای افزایش ظرفیت تولید وجود نداشت. ولی شرکت های معدنی با انتخاب مکانیزم قیمت گذاری فصلی سعی نمودند شرایط بازار سنگ آهن به اصول پایه بازار نزدیک تر گردد. از این رو بازار سنگ آهن از قراردادهای کوتاه مدت بهره مند گردید. پیش بینی های بانک کردیت سوییس حاکی از آن است که قیمت سنگ آهن واله برای فصل دوم سال 90 درصد بالا برود و گلدمن ساچس نیز پیش بینی نمود که اگر شرکت های معدنی استرالیا در بازار نقدی معالمه کنند ، سالانه 20 میلیارد دلار سود بیشتری نسبت به قراردادهای سالانه خواهند برد.

افزایش اختلاف میان نحوه قیمت گذاری سه غول معدنی موجب شد تا قیمت گذاری دینامیک مطرح تر شود. قیمت گذاری فصلی ،تعیین قیمت بر اساس مکانیزم های بازار را بالا می برد.

از طرفی بازار هند به عنوان سومین صادر کننده سنگ آهن از شرکت های معدنی کوچک زیادی تشکیل شده که در سراسر هند پراکنده اند. از این رو شرکت های معدنی هند با مشتریان خود ( به ویژه چین ) وارد قرارداد فصلی و گاهی اوقات نقدی شدند. سه عامل دیگر نیز بر قیمت گذاری فصلی تاثیر گذار است. از جمله قیمت داخلی و جهانی محصولات فولادی، تغییر در هزینه های تولید و حمل سنگ آهن از جمله انرژی و کرایه حمل و شاخص قیمت های جهانی سنگ آهن. از این رو نیاز به یک روش به صرفه برای مدیریت ریسک های قیمت گذاری سنگ آهن که نبود آن مشکل ساز است را مطرح ساخته چرا که فعالان بازار می توانند در هر بخشی که بخواهند از جمله فولاد، حمل و نقل، انرژی و حتی بورس جهانی با قراردادهای فیوچرز ریسک های موجود را مدیریت کنند.از این رو معرفی قرارداد فیوچرز سنگ آهن در بورس هند زمان این تغییر را ضروری دانست.

نه تنها قرارداد های فیوچرز سنگ آهن روش مناسبی برای مدیریت ریسک است بلکه یک قیمت پایه و شاخصی برای قیمت سنگ آهن هند نیز معرفی می کند که نبود آن در بازار سنگ آهن جهان ملموس بوده است. وقتی که معاملات فیوچرز سنگ آهن هند معروف و جهانی شود بر خلاف شرایط فعلی، قیمت های سنگ آهن هند بر قیمت های جهانی تاثیر گذار خواهد بود.


10 فوریه 2011, 11:39
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 42 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد