بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 03 آوریل 2020, 10:04
پاسخ به موضوع  [ 44 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  بعدی
 اخبار رینگ پتروشیمی در بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
افراد حقیقی روز گذشته آخرین هفته معاملاتی خود را در رینگ پتروشیمي‌پشت سر گذاشتند.
در‌اين روز که به گفته فعالان بورس، رینگ پتروشیمي‌در تسخیر افراد حقیقی بود، حقوقی‌ها اقدام به خرید محصولات پلیمری نکردند و معاملات خود را به هفته آتی موکول کردند.

البته برخی از آگاهان بازار با توجه به سردرگمي‌در بازار داخلی پتروشیمی‌ها در روزهای اخیر و همچنین پایان یافتن خرید اشخاص حقیقی، بازار روز گذشته را گنگ و پیچیده ارزیابی و تاثیر بازار جهانی را بر بازار داخلی نزدیک به صفر عنوان کردند؛ چرا که به گفته فعالان بازار در‌اين روز تنها نگرانی کارگزاران و خریداران حذف افراد حقیقی از بورس کالا است.با‌اين حال رینگ پتروشیمي‌پس از صعود بیش از حد نرخ‌ها در هفته‌های آتی، در حالی که رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی متوقف شده بود، در‌اين روز روند نزولی را در پیش گرفت.به اعتقاد فعالان بازار، روند نزولی قیمت‌ها در روزهای آتی نیز ادامه دار خواهد شد؛ چرا که اتفاقات پیچیده‌اي در دو هفته اخیر هم در بازار داخلی پتروشیمي‌و هم در بورس کالا رخ داد.‌ اين اتفاقات از حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمي‌و مدیرعامل بازرگانی پتروشیمي‌در بورس گرفته تا بازرسی تعزیرات از بنگاه‌های خرید و فروش برای کنترل بازار و جلوگیری از احتکار محصولات پلیمری متغیر بود؛ اما همه ‌اين راهکارها تنها یک هدف را دنبال مي‌کرد و آن کاهش نرخ‌ها بود که به گفته بسیاری از آگاهان بازار در‌اين روز با تشدید محدودیت‌های خرید عملی شد.از‌اين رو در معاملات روز گذشته رینگ پتروشیمي ‌شاهد ریزش قیمت‌ها بود.
در‌اين روز فشار محدودیت‌های خرید که از سوی ناظر تالار اعمال مي‌شد بیش از پیش تشدید شد و به‌ اين ترتیب ناظر تالار توانست مانع رشد قیمت‌ها در رینگ پتروشیمي ‌شود.
البته رشد قیمت‌ها در بازار جهانی نیز از مدت‌ها پیش متوقف شده است؛ اما بسیاری از فعالان بورس در‌اين روز از ابطال حواله‌های خرید خود با ضررهای بسیار بالا در بورس خبر مي‌دهند و مي‌گویند: با توجه به ریزش قیمت‌ها به یک باره و دستوری اگر حواله‌های خرید وصول شود با ضررهای بسیاری مواجه خواهند شد، به همین دلیل ترجیح دادند در‌اين روز حواله‌های خود را با پرداخت هزینه باطل کنند.در‌اين روز همچنین برخی از مجتمع‌های پتروشیمي‌از ابطال 60 درصد حواله‌های خود توسط خریداران خبر مي‌دهند و مي‌گویند: کالاهای فروخته شده در هفته‌های آتی در انبار موجود است و خریداران با توجه به تغییر قیمت‌ها حواله‌های خود را باطل کرده‌اند.
از ‌اين رو در ‌اين روز بیشتر فعالان بورس از پیش‌بینی قیمت‌ها در روزهای آتی اجتناب کرده و بازار را پیچیده ارزیابی کردند.
با ‌اين حال فعالان اقتصادی در خصوص وضعیت محصولات پلیمری در بازارهای جهانی مي‌گویند: H و BG‌ها در بازارهای جهانی با ریزش قیمت‌ها مواجه هستند و به احتمال زیاد در بازارهای داخلی نیز‌ اين روند حاکم شود. اما در خصوص خطی‌ها، آگاهان بازار به رشد تقاضا در بازارهای جهانی و به خصوص چین اشاره مي‌کنند؛ اما جالب‌ اينجا است که نرخ‌ اين محصولات تغییری چندانی در بازارهای جهانی نداشته است.
با ‌اين حال در‌اين روز اکثر محصولات پلیمری با افت قیمت در تالار پتروشیمي‌مواجه شدند.

نرخ BG‌ها، 0075، 020، خطی‌ها و انبساطی‌ها شکسته شد
کالاهایی که در هفته‌های گذشته در رشد قیمت از یکدیگر به شدت فاصله مي‌گرفتند در‌اين روز با توجه به مهار بازار توسط ناظر با روند نزولی قیمت‌ها دست و پنجه‌نرم کردند.
BG‌ها، 0075، 020، خطی‌ها و انبساطی‌ها که در هفته‌های اخیر در صدر رشد قیمت‌ها بودند، روز گذشته روند نزولی در پیش گرفتند، البته با همت ناظر تالار در جلوگیری از رقابت کارگزاران و نگهداشتن سیستم‌های خرید و همچنین اعمال محدودیت‌های فراوان.
از ‌اين رو 821 که همواره با رشد تقاضا در‌ اين مدت مواجه بود، نسبت به هفته گذشته 246 تومان کاهش نرخ داشت، 0075 هم 217 تومان افت قیمت را تجربه کرد.با ‌اين حال در ‌اين روز ناظر تالار نتوانست جلوی رشد قیمت‌های TG641، 2102، 2100، 7240، 2101،1540، 5030 تزریقی، سوپر برایت و ABS را بگیرد و به‌اين ترتیب‌اين محصولات با رشد قیمت مواجه شدند.ABS در ‌اين روز 168 تومان نسبت به هفته گذشته رشد قیمت داشت و رکورد شکن رشد قیمت‌ها در ‌اين روز محسوب مي‌شد. دومین کالایی که بیشترین رشد قیمت را در‌اين روز تجربه کرد سوپر برایت بود،‌اين کالا 140 تومان نسبت به هفته گذشته رشد قیمت داشت.انبساطی‌ها نیز در‌اين روز با افت قیمت روبه رو شدند. انبساطی 300، 200 به ترتیب 29 و 95 تومان نسبت به هفته گذشته افت قیمت را تجربه کردند.در‌اين روز پی وی سی 6558 نیز نسبت به هفته گذشته 67 تومان کاهش نرخ داشت.با‌اين حال برخی از فعالان بورس پیش‌بینی مي‌کنند اگر بورس کالا از رشد قیمت‌ها به همین منوال جلوگیری کند، در روزهای آتی نیز بازار داخلی با کاهش قیمت‌ها روبه‌رو شود.
البته برخی دیگر از فعالان اقتصادی مي‌گویند: با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در هفته‌های اخیر کاهش نرخ‌ها اجتناب‌ناپذیر بوده است.


20 اکتبر 2010, 12:41
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
معاملات روز گذشته رینگ پتروشیمی در حالی برگزار شد که محدودیت‌های ایجاد شده در بورس کالا همچنان رو به افزایش است.

با وجود ابهامات فراوان در بازار پتروشیمی‌ها روز گذشته برخی از محصولات با رشد قیمت و برخی دیگر با کاهش روبه‌رو شدند. این در حالی است که بازار داخلی پلیمری‌ها نیز در هفته جاری رو به رشد بود.
در این روز تقاضا نیز برای خرید محصولات پلیمری افزایش یافته بود. همچنین با وجود محدودیت‌های اعمال شده از سوی ناظر تالار، اکثر محصولات پلیمری با رشد قیمت در رقابت روبه‌رو شدند.
اگرچه هفته پیش اعلام شده بود که در هفته جاری تنها اشخاص حقوقی مي‌توانند اقدام به خرید محصولات پتروشیمی از بورس کالا کنند، اما در این روز افراد حقیقی و حقوقی با همراهی یکدیگر اقدام به خرید از رینگ پتروشیمی کردند.
در این روز اکثر محصولات پلیمری با محدودیت خرید همراه بودند و به این ترتیب از جمع‌آوری کالاهای خاص توسط برخی از افراد جلوگیری شد.
در این روز برخی از محصولات پتروشیمی تندگویان، لاله، بندرامام، جم و تبریز با رشد قیمت نسبت به هفته گذشته همراه شدند.
به گفته فعالان بازار، روند بازارهای جهانی در این هفته تغییر چندانی نداشته است و بازار در حال تثبیت شدن است.
با این حال در این روز BG821، 2102، BL3، 0075،EX3، Z30s،2101، ABS، 5620 و پی وی سی 6558 با رشد قیمت در رقابت روبه‌رو شدند.اگر چه این محصولات با محدودیت خرید توسط ناظر روبه‌رو شدند، اما به ترتیب 140، 120، 23، 42، 33، 8، 2،2 ، 31 و 12 تومان نسبت به هفته گذشته رشد قیمت را تجربه کردند.در این روز به گفته فعالان بورس، قیمت پایه PETها نیز با رشد در بورس کالا مواجه شدند. گفته مي‌شود قیمت جهانی این کالاها نیز در هفته اخیر رشد داشته است.
البته در این روز ناظر تالار سعی کرد مانند هفته گذشته با اعمال محدودیت‌هاي فراوان بازار پلیمری‌ها را کنترل کرده و اجازه ندهد تا خریداران خاص اقدام به خریدهای کلان از بورس کنند.

افت 437 تومانی BG781
در این روز سوپربرایت، پی وی سی 7054 ، BG781، EX5، انبساطی 300 و BG732 با کاهش قیمت نسبت به آخرین معامله در بورس کالا مواجه شدند.
BG781 در این روز رکورد شکن افت قیمت‌ها بود. این کالا 437 تومان نسبت به آخرین معامله در بورس کاهش نرخ داشت. BG732 نیز دومین کالایی بود که با افت قیمت زیادی روبه‌رو شد. این کالا 389 تومان نسبت به آخرین معامله دچار افت قیمت شد.
البته در این روز معامله TG645 بیشترین زمان از تالار را به خود اختصاص داد، اما از سوی ناظر تالار تایید نشد و عرضه آن به روز چهارشنبه موکول شد.
تفاوت 7 درصدی نرخ اول و دوم این کالا که در سیستم ثبت شده بود، سبب شد تا ناظر تالار از تایید معامله این کالا خودداری کند.
اگر چه برخی از کارگزاران این تفاوت نرخ را به دلیل نقدی و اعتباری بودن محصولات تندگویان عنوان مي‌کردند، اما ناظر تالار حاضر به تایید معامله نشد.
کارگزار خریدار نیز در تالار اعلام کرد که بازرگانی پتروشیمی به آنها اعلام کرده که اگر کالای اعتباری مي‌خواهند باید نرخ بالاتری را در سیستم ثبت کنند.


27 اکتبر 2010, 11:10
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
به تازه‌گی تالار بورس تصميم گرفته محدوديت‌هاي جديدي را در عرضه معاملات كالاهاي پتروشيمي اعمال كند تا قيمت‌ها به صورت نجومي بالا نرود.

تالار بورس سه شنبه هفته قبل شاهد نوعي ديگر از محدوديت‌ها بود كه اين بار اكثر كالاها با توافق فروشندگان تا سقف 20 تا 30 تن معامله می‌شود كه اگر از اين توناژ يشتر خريد كنند بايد ميزان تقاضاي خود را تا يك سوم كاهش دهند.

به گزارش اكوپترونيوز اعمال محدوديت‌ها سبب مي‌شود تا ازسويي كالاها رقابتي نشود و از سويي ديگر كالاها با قيمت‌هاي متعادل عرضه شوند.

در بورس پتروشیمی سه شنبه هفته قبل 21 نوع محصول پليمر عرضه شده كه ارزش ريالي آن رقمي معادل (273 ميلياردو 495 هزارو 979 ريال) تخمين زده شد.

پلي استايرن مقاوم 7240 با 700 تن عرضه 2163 تن تقاضا داشنه و با قيمت پابه 14616 ريال با رقمي معادل 23271 ريال به فروش رسيد. لازم به ذكر است محدوديت اين كالا 50 تن براي هر كد مشتري است .

ABS تبريز نيز با قيمت رقابتي 30188 ريال معامله شد در حاليكه قيمت پايه آن 20040 ريال نخمين زده شد.

در پايان لازم به ذكر است همه محصولات پليمر و شيميايي در طول 2 هفته اخير با محدوديت هايي روبرو شده و اين سياست فقط در جهت عدم تورم و متعادل سازي بازار و رسيدن محصول به دست مصرف كننده واقعي تدبير انديشيده شده است.


08 نوامبر 2010, 10:09
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
سهمیه‌بندی روز گذشته در رینگ پتروشیمی و در حضور نماينده بازرگانی پتروشیمی و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان توسط بورس کالا تشدید شد.
در این روز بسیاری از زمان تالار به طرح مشکلات در خصوص سهمیه‌بندی در هفته‌هاي اخیر و روز گذشته اختصاص یافت؛ اما در نهایت ناظر تالار با اعلام محدودیت‌هاي فراوان سعی کرد تا اکثر محصولات پلیمری را با قیمت پایین به فروش برساند.
اگرچه روز دوشنبه خبرهایی مبنی بر رشد نرخ محصولات H در بازار جریان داشت و بازرگانی پتروشیمی اعلام کرده بود که رینگ پتروشیمی شاهد رشد قیمت 0075، 020 ، 2100 و 2102 به میزان 100 تومان است، اما در این روز تنها نرخ 0075 و 020 با رشد مواجه شد.
با اینکه در این روز محدودیت‌هاي اعمال شده شدت بیشتری یافته بود، اما نرخ برخی از محصولات پلیمری با رشد مواجه شد. در این روز پلی وینیل کلراید 6558، SBR1712، SBR1502، TG641، 6070، پلی وینیل کلراید 7054، سوپربرایت و 2101 با رشد قیمت مواجه شدند.

رشد 864 تومانی نرخ SBR
در این روز SBR گرید 1712 تنها برای خرید تایرسازان عرضه شد. اگر چه کارگزاران به این موضوع معترض بودند، اما به گفته ناظر تالار لیستی در سازمان حمایت تهیه شده است که براساس آن به تایرسازان SBR فروخته می‌شود. SBR گرید 1502 نیز در این روز برای خرید غیر تایرسازان عرضه شد. این کالا نسبت به آخرین عرضه خود در بورس کالا 864 تومان رشد قیمت را تجربه کرد.
بسیاری از آگاهان بازار، در این شرایط فروش سلف SBR را در کاهش التهاب بازار موثر می‌دانند. در این روز گرید 1712 نیز با رشد قیمت 199 تومانی مواجه شد.
البته ناظر تالار اعلام کرد که روند اعمال محدودیت‌ها و سهمیه‌بندی در رینگ پتروشیمی تا زمان اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها و رسیدن بازار به تعادل ادامه خواهد داشت.


رشد قیمت پی وی سی
اگرچه نرخ پی وی سی در بازارهای جهانی طی هفته گذشته تثبیت شد، اما در رینگ پتروشیمی این کالا برخلاف سهمیه‌بندی هر کد مشتری 40 تن، با رشد قیمت روبه‌رو شد. 6558، 36 تومان و گرید 7054 نسبت به هفته گذشته 39 تومان رشد قیمت را تجربه کردند.

افت نرخ APSها در رینگ پتروشیمی
در این روز BL3، ABS، 7240 ، 1540 و APSها با افت قیمت همراه شدند.
این کالاها به ترتیب 6، 48، 5، 44، 207 و 801 تومان نسبت به آخرین عرضه در رینگ پتروشیمی با افت قیمت مواجه شدند.
به گفته فعالان بازار در هفته‌هاي اخیر تفاوت نرخ بورس کالا و بازار داخلی به دلیل اعمال محدودیت‌هاي خرید افزایش یافته است و این ممکن است در بلندمدت بازار داخلی را با مشکلاتی همراه کند. البته در هفته اخیر نوسان در بازار داخلی پتروشیمی‌ها بیش از روزهای دیگر به چشم می‌خورد و به گفته فعالان بورس این موضوع می تواند آغاز یک مشکل اساسی باشد.
البته طی هفته گذشته به گفته فعالان بازار، نرخ جهانی محصولات پلیمری با رشد مواجه بودند؛ اما این روند در بازار داخلی همچنان بی‌تاثیر است.


10 نوامبر 2010, 09:25
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
یک روز از آمدن نماینده تعزیرات به بورس کالا نگذشته که روز گذشته، چهارشنبه 19 آبان قیمت کالاهای پتروشیمی افزایش یافت. هرچند نماینده تعزیرات از قیمت محصولات پتروشیمی مطابق نرخ جهانی سخن گفت و اعلام کرد که قیمت‌های جهانی افزایش نداشته، اما روز گذشته، کارگزاران علت افزایش قیمت را افزایش قیمت‌های جهانی عنوان کردند.

‌به گزارش اکوپترو نیوز روز سه‌شنبه 18 آبان «منوچهر رشيد»، در صحن معاملات بورس کالا گفت که با توجه به آمار دريافتي، روزانه 18 هزار تن محصول پتروشيمي توليد شده كه نياز بازار فقط 16تا 17هزار تن در روز است. اين نشان دهنده عدم كمبود محصول در بازار است و كمبودهاي اخير به دلايل گوناگون از جمله نرسيدن محصول به دست مصرف كننده واقعي و احتكار كالاست.

نماينده سازمان تعزيرات به بررسي قيمت‌ها اشاره كرده و گفت که مطابق با افزايش نرخ جهاني افزايش قيمتي مشاهده نمي‌شود، اين در حاليست كه يكي از كارگزاران از افزايش قيمت گوگرد مطابق با قيمت جهاني اعتراض خود را نسبت به عدم صحت گفته‌هاي مسوولين اظهار داشت.

با این‌حال روز گذشته قیمت محصولات پتروشیمی در رینگ معاملاتی بورس کالا افزایش داشت و دوباره بحث قیمت‌های جهانی و افزایش آن به میان آمد.

متانول فن آوران يكي ازمحصولاتي بود كه دربورس چهارشنبه با افزايش نرخ نسبت به هفته اخير روبرو شده و در مقابل در خواست ناظر تالار مبني بر توضيح علت اين افزايش قيمت، توجيهي جز افزايش قيمت‌هاي جهاني نداشت، درحاليكه گفته‌هاي سازمان حمايت خبر از عدم افزايش قيمت‌ها داشت.

يكي از محصولاتي كه سرو صداي زيادي در تالار بورس كالا برپا كرد بوتادين تبريز بود كه تا روزسه‌شنبه نرخ آن مشخصا اعلام شده اما در تالار يكي از كارگزاران از دستوربازرگاني پتروشيمي مبني برافزايش قيمت خبرداد و اظهارداشت: «صبح امروز طي اصلاحيه شماره 2 از سوي بازرگاني پتروشيمي به كارگزاران ابلاغ شد كه قيمت بوتادين بايد افزايش يابد و اين افزايش نرخ را به بورس ارجاع داده تا در تالار اعمال شود.»

در تالار معاملات محصولات پتروشيمي روز گذشته 30 محصول شيميايي و 5 محصول OFF عرضه شد كه از اين ميان 5 نوع كالا متقاضي نداشته و معامله نشد.

بنزن پتروشيمي بوعلي سينا يكي از محصولات رقابتي بود كه با 500 تن عرضه 700 تن تقاضا داشته و نرخ آن از قيمت پايه 8324 ريال به 8888 ريال رسيد، اما ناظر تالاربراي شكستن قيمت، اين معامله را تاييد نكرده و از تابلو معاملات حذف شد و زمانيكه عرضه مجدد آن تكرار شد با همان قيمت پايه و مقدار عرضه كل به فروش رسيد.

گاز مايع صنعتي بندر امام نيز در فضاي رقابتي با رقمي معادل 7111 ريال معامله شد، اين در حاليست كه قيمت پايه اين محصول 7044 ريال بود.

در پايان ناظر تالار نرخ بدست آمده از كل محصولات عرضه شده روز چهارشنبه را رقمي معادل 899 ميلياردو 811 ميليون و 114 هزار ريال اعلام كرد.


14 نوامبر 2010, 13:19
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 44 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 96 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد