بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 03 آوریل 2020, 10:16
پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 تحریم ایران در بخش های نفت و گاز از طرف اتحادیه اروپا 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
تحريمهاي ديروز اتحاديه اروپا عليه ملت ايران در بخش نفت ‌و ‌گاز و كالاهاي داراي مصرف دوگانه در حالي وضع شده است كه اروپائي ‌ها از مدتها پيش در بخش نفت و گاز ايران حضور محسوسي نداشتند و صدور كالاهاي مصارف دوگانه به ايران در گذشته هم ممنوع بود.

به گزارش گروه اقتصاد بين‌الملل فارس، اعضاي اتحاديه اروپا روز گذشته تحت فشار كشورهايي مثل انگليس و فرانسه تحريم هايي را عليه ايران وضع كردند.
اگرچه مقامات غربي اين تحريم ها را سنگين ترين تحريم هاي وضع شده عليه ايران از سوي اين اتحاديه معرفي كرده اند اما كارشناسان معتقدند اين تحريم ها در موارد بسياري يا تكرار تحريم هاي گذشته است و يا مربوط به حوزه هايي است كه اتحاديه اروپا در آن بخش ها حضوري در ايران ندارد.
آن چه به عنوان مهمترين بخش تحريم هاي يك جانبه اتحاديه اروپا عليه ايران عنوان شده است ممنوعيت انتقال سرمايه،تكنولوژي و تجهيزات از اتحاديه اروپا براي بخش نفت و گاز ايران است.
پيش تر ماده تحريمي مشابهي در كنگره آمريكا به تصويب رسيده است و در اين كشور به قانون تبديل شده است. بر اساس قانون مصوب كنگره آمريكا شركت هاي خارجي كه در بخش نفت و گاز ايران سرمايه گذاري كنند با مجازات هاي آمريكا مواجه مي شوند.
به لطف اين قانون و همچنين به دليل فشارهاي آمريكا شركت هاي غربي طي سال هاي اخير حضور محسوسي در بخش نفت و گاز نداشته اند و چنانچه مقامات ايران تاكيد كرده اند اين بند از تحريم هاي اروپا نمي تواند تاثير محسوسي بر بخش نفت و گاز ايران بگذارد.
نماينده ايران در اوپك با اشاره به اين موضوع گفت: تحريم ها چيز جديدي نيست. در واقع ايران از سال ها پيش براي توسعه ميادين نفت و گاز خود به سرمايه و تكنولوژي داخلي و يا شركت هاي آسيايي متكي بوده است.
اين در حالي است كه ديپلمات هاي غربي در گفت و گو با رويترز نيز نحوه اجراي تحريم ها را حائز اهميت دانستند و گفتند: ميزان تاثير آن ها به گام هايي بستگي دارد كه براي اجرايشان برداشته مي شود و اين موضوع مشكلي بوده كه در گذشته وجود داشته است.
كولين لوتيان از موسسه مشاوره وود مكنزي در مورد تحريم هاي يك جانبه اتحاديه اروپا عليه ايران گفت: بدون شك تحريم ها تاثير دارند اما آن ها براي ايران فاجعه محسوب نمي شوند.
وي افزود: صنعت نفت ايران صنعت بسيار توانايي است. در عين حال اين صنعت شايد نتواند بدون كمك و سرمايه بين المللي به اهداف بلندپروازانه خود دست يابد.
بر اساس گزارش فارس به رغم فشارهاي محافل صهيونيستي تحريم هاي يك جانبه اتحاديه اروپا هيچ محدوديتي را در زمينه صادرات و فروش نفت ايران و همچنين مبادله كالاهاي غير نظامي بين دو طرف در نظر نگرفته است.
اما صادرات كالاهاي داراي مصارف دوگانه غيرنظامي و هسته اي به ايران بر اساس اين تحريم ها ممنوع شده است. اين بند نيز چيز جديدي نيست و در قطعنامه چهارم شوراي امنيت عليه ايران تصويب شده است.
اتحاديه اروپا در عين حال در راستاي قانون تحريمي مصوب كنگره آمريكا محدوديت هايي را در زمينه معاملات اروپايي ها با بانك هاي ايراني و شركت هاي بيمه ايران وضع كرده است. بر اين اساس بانك هاي ايراني نمي توانند در اتحاديه اروپا شعبات جديد احداث كنند.
شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران پيش تر در قطعنامه چهارم شوراي امنيت مورد تحريم قرار گرفته بود. بر اساس قانون مصوب اتحاديه اروپا محدوديت هايي در زمينه معامله با اين شركت و انجام پروازهاي هوايي براي نقل و انتقال كالا ميان دو طرف اعمال شده است.
مصوبات اتحاديه اروپا قرار است در نشريه متعلق به اين سازمان منتشر شود و تا اين كار انجام نشود مصوبات تحريمي جديد عليه ايران براي اعضا لازم الاجرا نخواهد بود


27 جولای 2010, 15:51
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
خبرگزاری دویچه وله اعلام کرد :

پروازهای باری به اروپا و نیز سرمایه‌گذاری و انتقال فن‌آوری در حوزه‌های صنعت گاز و نفت متوقف می‌شوند. نقل و انتقال‌های بانکی بیش از ۴۰ هزار یورو باید با اجازه خاص صورت گیرد. فراتر از این، ضمانت‌های درازمدت اعتباری برای صادرات اعطا نخواهد شد.

اعمال این تحریم ها می تواند در کاهش صادرات و یا افزایش موانع آن به اتحادیه اروپا که اتفاقا تراز تجاری بالایی با ایران دارد بیانجامد بطور مثال صادرات مواد معدنی دچار مشکلات زیادی از جمله دریافت وجه حاصل از معامله خواهد شد و همچنین خطوط اعتبار اسنادی دچار اختلال خواهد شد .

همچنین در سایر رسانه های بیگانه موارد دیگری از جزییات تحریم ها فاش شده به طور مثال در بین اشخاص حقیقی مورد تحریم اتحادیه اروپا به نام برخی مدیران بورسی از جمله علی دیواندری مدیر عامل بانک ملت اشاره شده است .

از شرکتهای بورسی نیز به نام شرکتهای ماشین سازی اراک ، سیمان شمال ، سیمان مازنداران ، نساجی مازندران و سرمایه گذاری بانک ملی اشاره شده است .

البته به عقیده برخی از کارشناسان سرمایه گذاری بانک ملی در حال حاضر مراودات بین المللی ندارد و تعهدات بین المللی خود را تا حد زیادی انجام داده است و از این امر تاثیر زیادی نمی گیرد .


31 جولای 2010, 16:35
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
به دنبال وضع تحریم‌های یک جانبه از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، مديرعامل شركت ملي نفتكش ايران تحريم‌ها در مورد اين شركت را بي‌تاثير دانست و ادعاي رسانه‌هاي غربي در مورد ذخيره‌سازي انبوه نفت خام توسط ايران را رد كرد.

به گزارش «فارس»، «محمد سوري» كه در مصاحبه با «رويترز» سخن مي‌گفت، افزود: شركت ملي نفتكش هيچ فعاليتي در زمينه واردات فرآورده‌هاي نفتي به ايران ندارد. بنابراين اين شركت از تحريم‌ها تاثيري نمي‌پذيرد و همچنان شريكي مشروع براي شركت‌هاي مختلف در اتحاديه اروپا و ديگر جاها است. «سوري» 80 درصد فعاليت‌هاي حمل و نقلي شركت ملي نفتكش ايران را مربوط به غير از ايران شامل آفريقاي غربي و اروپا، روسيه و عربستان اعلام كرد و گفت: «كشورهاي غربي به نفت ايران نياز دارند و اگر فروش نفت خام ايران را تحريم كنند، در واقع عليه منافع خود عمل كرده‌اند.»


01 آگوست 2010, 08:40
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
با وجود آنكه سازمان ملل با اعمال چهارمين دور تحريم‌ها قصد محدود كردن تجارت ايران را داشت، آمارها نشان‌دهنده موضوعي متفاوت است. آمار فروش نفت‌خام، دو ماه پس از تحريم‌ها نشنان مي‌دهد سه شركت بزرگ نفتي شل، توتال و اي.‌پي.آي روابط تجاري خود با تهران را گسترش داده‌اند.
آژانس خبري صنعت نفت و پترو شيمي( اكو پترو نيوز)-سه شركت‌ بزرگ نفتي اروپايي: شل، توتال و اي.پي.آي تجارت نفت خود با شركت ملي نفت ايران را افزايش داده‌اند.

به گزارش روزنامه گاردين هرچند تحريم‌ها خريد نفت خام از ايران را ممنوع نكرده است، اما انتظار مي‌رفت شركت‌هاي اروپايي به دليل مشكلاتي كه تحريم‌ها ايجاد كردند، رابطه خود با تهران را كم‌رنگ كنند؛گفتني است اين تحريم‌ها مشكلاتي در زمينه پرداخت وجه به ايران و انتقال سوخت از اين كشور ايجاد كرده است.

با وجود آنكه خريد نفت‌خام از ايران قانوني هنوز قانوني است، شركت‌هاي آمريكايي مدت‌هاست خريد نفت از ايران را ممنوع كرده‌اند؛ بنابراين كاهش تقاضا بين‌المللي به شركت‌هاي اروپايي جديدي داده است.

يكي از كارشناسان صنعتي به گاردين گفت:« ايران ذخيره نفتي زيادي در درياي سرخ ،مصر، دارد. اما همه به دليل تحريم‌هاشركت‌ها مي‌ترسند به مبادله با اين كشور بپردازند؛ اما اين سه شركت مي‌گويند با احتياط به رابطه تجاري‌اشان با ايران ادامه مي‌دهند.»

طبق آماري كه خبرنگار روزنامه گاردين به دست آورده است، در دو ماه قبل از تصويب چهارمين تحريم سازمان ملل ،9 ژوئن، كه روي مسائل مالي و حمل نقل و بيمه ايران تاثير گذاشت، شركت تجاري شل، ساتسكو، 778 ميليون دلار صرف خريد نفت‌خام از ايران كرد. طبق همان آمار در دو ماه بعد از تحريم‌ها، 1.38 ميليارد دلار با شرايطي بهتر نسبت به دوره قبلي پرداخت كرد. شركت اي.پي.آي ايتاليا هم بيشتر و در شرايط بهتر از ايران خرديد كرده بود. هر سه شركت توتال، شل و اي.پي.آي نگران بودند كه نفت را با قيمت بازار خريداري كردند و هيچ مبلغ اضافي براي آن دريافت نشد.

منوچهر تكين، تحليل‌گر مسائل نفتي در مركز مطالعات جهاني نفت در لندن، گفت:« محدوديت‌هاي مالي براي ايران مشكلاتي در زمينه صادرات نفت خود ايجاد كرده است؛ بعضي از شركت‌ها حالت تهاجمي دارند و زماني كه رقابت كمتر است، مي‌توانندبا قيمت بهتري خريد كنند. اين ريسك در زمينه سياسي است، اما اين شركت‌ها برآورد كرده‌اند كه فشارهاي ايالات متحده، ارزش چشم‌پوشي آنها از اين بازار را ندارد.»

يكي ديگر از تحليل‌گران مسائل نفتي هم گفت: «نبايد از اينكه تحريم‌ها باعث فروش بيشتر شده است، انتقاد كرد. اين تحريم‌ها فروش نفت ايران را در عين حال مشكل نيز كرده است. چيزي كه مورد حمله تحريم‌ها قرار گرفته ، سيستم بانكي ايران است و در اين شرايط طبيعي به نظر مي‌رسد شركت‌هايي با پشتوانه مالي قوي تجارت خود را تهران بيشتر كنند.»

با اين وجود ديگر شركت‌هاي نفتي هم اعلام كردند كه خريد نفت خام از ايران غيرقانوني نيست و خواستار ادامه رابطه‌اشان با تهران شدند، در حالي كه سر ريچارد دالتون، سفير سابق بريتانيا در ايران، گفت: جامعه بين‌الملل مدت زيادي صادرات گسترده نفت از ايران را تحمل نمي‌كند.


02 اکتبر 2010, 10:20
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
شركت‌هاي اروپايي بزرگ نفتي، كه فشار زيادي را از جانب آمريكا در زمينه فعاليت‌هايشان با ايران تحمل مي‌كنند، اعلام كردند: به خريد نفت‌خام از ايران ادامه مي‌دهيم؛ آنها اضافه كردند فقط در صورتي از ايران خارج مي‌شوند كه قراردادهاي جاري آنها با ايران منعقض شود.

در اين راستا، توتال فرانسه اعلام كرد از ايران نفت‌خام مي‌خرد و رويال دوچ شل هم متذكر شد، طبق آخرين تحريم‌هاي ايالات‌متحده هم، خريد نفت‌خام از ايران غيرقانوني نيست. استتوال نروژ گفت، با تكنولوژي خود ايران را حمايت مي‌كند، در حالي كه اي.ان.آي ايتاليا هم يادآور شد تا زمان انقضاي قراردادهايش در ايران باقي مي‌ماند.

لازم به يادآوري است، روز پنج‌شنبه جيمز استاينبرگ، معاون وزير‌امور خارجه آمريكا، گفت چهار شركت بزرگ رويال دوچ شل، استتوال، توتال و اي.ان.آي. داوطلبانه فعاليت خود در ايران را به حال تعليق درآوردند؛ وي علت اين امر را نگراني از اقدام‌هاي تنبيهي آمريكا اعلام كرده بود.

استاينبرگ گفت اين شركت‌هاي اروپايي، راهي را مي روند كه ديگر شركت‌ها هم بايد طي كنند؛ اين در حالي است كه اين شركت‌ها روز جمعه اعلام كردند، رابطه تجاري خود با ايران را قطع نمي‌كنند.

سخن‌گوي توتال، گفت:« اين گروه اقدامات قانوني انجام مي‌دهد كه قوانين اتحاديه اروپا و جهاني را نقض نمي‌كند. تحريم‌هاي اخير اتحاديه اروپا فعاليت‌هاي ما در كشور را به حداقل مي‌رساند كه براي ما اصلا مطلوب نيست.»

وي افزود:« در حال حاضر ما به غير از خريد نفت‌خام از ايران با اين كشور ارتباطي نداريم؛ اين مساله هم از نظر قانوني مشكلي ندارد.»

او تاكيد كرد كه توتال آنگونه كه پيشتر اعلام كرده بود،قصد ندارد رابطه خود با ايران را به حال تعليق درآورد.

سخنگوي توتال همچنين گفت كه به آمريكا در مورد ارتباط تجاري‌شان با ايران «جواب كامل» داده است.

شل هم گفت كه تمام موارد قانوني را در مورد فعاليت‌هاي تجاري‌اش به كار بسته است. اين شركت همچنين اعلام كرد كه به رابطه‌اش با ايران مثل گذشته ادامه مي‌دهد. سخنگوي اين شركت گفت:« همان طور كه مطلع هستيد، خريد نفت از ايران غيرقانوني نيست.»

بدر گلد پدرسن، سخنگوي استتوال هم گفت:« از سال 2008 اعلام كرديم، در ايران سرمايه‌گذاري نمي‌كنيم و تا به امروز به تعهد خود پاي‌بند بوده‌ايم.»

وي افزود:« سال گذشته ما فازهاي 6،7،8 پارس جنوبي را تكميل كرديم، اما فعاليت‌مان تنها به تامين امكانات تكنولوژي محدود شد.»

گلد پدرسن همچنين اعلام كرد:« اين برنامه خدمات‌‌رساني هم تا سه سال ديگر ادامه مي‌يابد؛ البته ممكن است در آن زمان شرايط فرق كند.»


سخنگوي اي.ان.آي، هم اعلام كرد در صورت تمام شدن مهلت قراردهايش با ايران، اين كشور را ترك مي‌كند؛ وي افزود، اين شركت قراداد جديدي با ايران نمي‌نويسد اما ارتباط فعلي‌اش با تهران را هم قطع نمي‌كند.


03 اکتبر 2010, 10:10
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 42 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد