بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 03 آوریل 2020, 10:29
پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 معاملات آتی یا فیوچر در بورس اوراق بهادار 
نویسنده پیام

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
مقررات فيوچرز سهام و آزمايش نرم افزار جديد

نهايى شدن مقررات اوراق آتى سهام، تست نرم افزار در هفته آينده، آغاز دوره هاى آموزشى كارگزاران، انتخاب شركت ها بعد از تصويب دستورالعمل و دسترسى ۲۳ كارگزار تالار حافظ به سيستم معاملات از آخرين وضعيت راه ندازى اوراق آتى سهام است كه در بورس تهران در حال شكل گيرى است.
على سنگينيان ـ معاون توسعه و برنامه ريزى شركت بورس و اوراق بهادار ـ در گفت وگو با ايسنا از نهايى شدن مقررات آتى سهام خبر داد و گفت: روز دوشنبه مقررات فيوچر سهام در كميته تدوين مقررات سازمان بورس نهايى و مقرر شد كه اين مقررات به هيات مديره سازمان بورس جهت تصويب ارسال شود.
نرم افزار بورس كالا كاملا اصلاح شد
وى در خصوص نرم افزار معاملات آتى سهام با بيان اينكه اين نرم افزار تقريبا نهايى شده و اكنون آماده استفاده است گفت: نرم افزار فيوچرز بورس كالا براى سهام مورد استفاده قرار مى گيرد كه اين نرم افزار كاملا اصلاح و براساس نياز بورس اوراق بهادار بازنويسى شده است و هفته آينده در ايستگاه هاى كارگزارى نصب و تست هاى آن آغاز مى شود. سنگينيان با بيان اينكه براى راه اندازى معاملات آتى سهام منتظر تصويب مقررات در سازمان بورس هستيم ادامه داد: دوره هاى آموزشى اوراق آتى سهام از روز شنبه براى كارگزاران و سرمايه گذاران آغاز شده و برنامه آن در سايت شركت بورس موجود است. معاون توسعه و برنامه ريزى شركت بورس در خصوص شركت هايى كه قرار است سهام آنها در فيوچرز معامله شود گفت: بعد از اينكه دستورالعمل مقررات به تصويب رسيد شركت هايى كه قرار است سهام آنها در فيوچرز معامله شود انتخاب و به هيات پذيرش ارسال مى شود لذا پس از تصويب هيات پذيرش آماده ايم كه بازار اوراق آتى سهام را آغاز كنيم.
هنوز شركت ها براى معامله فيوچرز انتخاب نشده اند
وى با تاكيد بر اينكه هنوز هيچ شركتى براى معامله در فيوچرز مشخص نشده است، ادامه داد: به دليل اينكه بخشى از مقررات دستورالعمل، اجراى معاملات آتى است و بخش ديگر به دستورالعمل پذيرش مربوط است لذا بعد از اينكه اين دستورالعمل در هيات مديره سازمان بورس تصويب شد، براساس آن شركت ها انتخاب شده و گزارش توجيهى آن تهيه و به هيات پذيرش ارسال مى شود.وى يادآور شد: شركت بورس براساس نقدشوندگى سهم، سهام شناور و عملكرد سهام شركت در سه سال گذشته اين شركت ها را انتخاب كرده و به هيات پذيرش معرفى مى كند كه تا كنون انتخابى صورت نگرفته است ولى بعد از اينكه دستورالعمل تصويب شد به سرعت اين كار در هيات پذيرش انجام مى شود.
فقط كارگزاران تالار حافظ از فيوجرز استفاده مى كنند
معاون شركت بورس در پاسخ به اين سوال كه آيا همه كارگزاران معاملات آتى سهام را انجام مى دهند يا نه گفت: در مرحله اول فقط كارگزارانى كه در تالار حافظ هستند به سيستم معاملات دسترسى دارند اما در فاز دوم و در يك زمان يك ماهه تمامى كارگزاران به اين سيستم دسترسى پيدا مى كنند. وى اضافه كرد: البته در مرحله اول تنها كارگزارانى كه مجوز اوراق آتى سهام را از سازمان بورس دريافت كردند مى توانند اين معاملات را انجام دهند كه در حال حاضر ۲۳ كارگزار مجوز اوراق آتى سهام را دريافت كرده اند. سنگينيان از اعلام زمان دقيق راه اندازى معاملات فيوچر خوددارى كرد و گفت: تمام كارها در مرحله نهايى قرار دارد و اين بازار به زودى راه اندازى مى شود.


02 ژوئن 2010, 08:19
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
آغاز رسمي معاملات فيوچرز سهام از هفته آينده
ايسنا- در جلسه 27 تير ماه هيات پذيرش، اوراق آتي سهام بانك‌هاي پارسيان و كارآفرين مورد پذيرش قرار گرفت و از هفته آينده قرارداد اوراق آتي سهام رسما در بورس اوراق بهادارآغاز به كار مي‌كند.
علي سنگينيان ـ معاون توسعه و برنامه‌ريزي و دبير هيات‌مديره شركت بورس اوراق بهادار ـ از پذيرش اوراق آتي سهام بانك پارسيان و كارآفرين در هيات پذيرش خبر داد و اظهار كرد: با پذيرش اين دو شركت در جلسه هيات پذيرش و آموزش كاربري سامانه به كارگزاران، از هفته آينده اوراق آتي سهام رسما راه‌اندازي مي‌شود. وي افزود: شرايط معاملات اوراق آتي سهام همانند معاملات نقدي و از ساعت 9 تا 12 بوده و نوسان قيمت آن چهار‌درصد خواهد بود، همچنين كارگزاراني مي‌توانند معاملات آتي را انجام دهند كه مجوز آتي از سازمان بورس دريافت كرده و تاييديه بورس داشته باشند. سنگينيان با اشاره به اينكه در حال حاضر 35 كارگزار مجوز آتي دريافت كرده‌اند، در مورد سيستم معاملاتي اوراق آتي سهام توضيح داد: سامانه معاملاتي اين اوراق به صورت داخلي نوشته شده و از سامانه معاملات بازار نقدي جدا است. به اين ترتيب آموزش‌هاي لازم به كارگزاران داده شده و از ديروز نيز آموزش كاربري سامانه به كارگزاران در محل تالار حافظ آغاز شده است.
معاون شركت بورس با بيان اينكه مشكلي در سيستم معاملات آتي وجود ندارد، اظهار كرد: تا پايان هفته، كارگزاران بايد در بانك‌هاي عامل حساب باز كرده و به شركت سپرده‌گذاري مركزي اعلام كنند تا زمينه افتتاح رسمي اوراق آتي در هفته آينده فراهم شود. وي از اعلام تاريخ دقيق آغاز معاملات آتي خودداري و اعلام كرد كه معاملات اوراق آتي با معامله سهام بانك پارسيان هفته آينده رسما راه‌اندازي مي‌شود.

نحوه پذيرش شركت‌ها براي اوراق آتي سهام
نحوه پذيرش شركت‌هاي براي اوراق آتي سهام به اين گونه است كه نمادها براساس ارزش بازار، سهام شناور، نسبت گردش سهام و تعداد روزهاي معاملاتي رتبه‌بندي شده و از چهار رتبه مرحله قبل به ازاي هر شركت به عنوان رتبه معيارهاي اساسي، ميانگين گرفته مي‌شود.
سپس نمادها براساس كمترين تغييرات پوشش سود و كمترين تغييرات پيش‌بيني سود، رتبه‌بندي شده و نمادها براساس رتبه ميانگين معيارهاي اساسي به ترتيب صعودي مرتب مي‌شوند و 10 شركت برتري كه به لحاظ معيار، كمترين تغييرات پوشش سود و كمترين تغييرات پيش‌بيني سود، رتبه‌ كمتر از 10 داشته باشند، انتخاب مي‌شوند كه در اين ميان سهام بانك پارسيان به عنوان دارنده‌ رتبه‌ يك در معيارهاي فوق انتخاب شد. پس از انتخاب اين شركت، اميدنامه پذيرش اوراق آتي سهام و مشخصات قرارداد آتي سهام بانك پارسيان در بورس مطرح و پس از بررسي‌هاي لازم، هيات با پذيرش اوراق آتي اين شركت در بازار اوراق مشتقه موافقت كرد. اميدنامه پذيرش اوراق آتي سهام در بازار اوراق مشتقه نشان مي‌دهد كه تعداد روزهاي داد و ستد سهام بانك پارسيان در سال 88، 212 روز و تعداد دفعات دادوستد سهام اين شركت شامل معاملات خرد و بلوك 58‌هزار و 376 دفعه و تعداد سهام داد و ستد شده شامل معاملات خرد و بلوك 954‌ميليون و 726‌هزار و 267 سهم در سال 88 بوده است. همچنين ارزش بازار اين شركت در پايان سال گذشته 21هزار و 528‌ميليارد‌ريال بوده است.
بانك پارسيان پيش‌بيني درآمد هر سهم براي سال مالي منتهي به 29 اسفند 88 را با سرمايه 9‌هزار‌ميليارد‌ريال در تاريخ 12 اسفند 88 مبلغ 413‌ريال اعلام كرد كه مطابق صورت‌هاي مالي حسابرسي شده مبلغ 423‌ريال و مطابق صورت‌هاي مالي حسابرسي شده مبلغ 435‌ريال محقق شد.

مشخصات قراداد آتي بانك پارسيان
مشخصات قرارداد آتي سهام شركت بانك پارسيان به اين ترتيب است كه ناشر آن بانك پارسيان بوده و اندازه قرارداد آتي هشت‌هزار و 500 سهم و ماه‌هاي قرارداد آتي ارديبهشت، تير، شهريور، آبان، دي و اسفند است.
همچنين دامنه نوسان قيمت روزانه چهار‌درصد بوده و حداقل تغيير قيمت يك‌ريال به ازاي هر سهم است. دوره معاملاتي اين قرارداد از اولين روز معاملاتي تا يك روز كاري قبل از پايان ماه قرارداد است كه در اطلاعيه معاملاتي درج مي‌شود، همچنين وجه تضميني اوليه آن 20‌درصد ارزش پايه قرارداد به صورت نقدي و حداقل وجه تضميني 60‌درصد تضمين اوليه است.
طبق اين گزارش سقف وثيقه قابل دريافت از مشتري اختياري بوده و به صورت 20‌درصد ارزش پايه قرارداد به صورت نقد يا اسناد مورد قبول كارگزار است. همچنين سقف سفارش 10 قرارداد است و دوره تحويل پس از آخرين روز معاملاتي تا پايان ماه قرارداد خواهد بود.
كارمزد تسويه تحويل اين قرارداد نيز به صورت نيم‌درصد ارزش قرارداد بر حسب قيمت تسويه آخرين روز معاملاتي محاسبه مي‌شود.


21 جولای 2010, 08:03
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
معاملات آتي در بورس تهران كليد خورد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه(سنا) و به نقل از بلومبرگ، بورس ايران به منظور تنوع در ابزارهاي معاملاتي و جذب سرمايه گذاران خارجي امکان انجام معاملاتي قراردادهاي آتي را امروز فراهم كرد.

بر اساس اين گزارش، تهران به عنوان دومين كشور فعال از لحاظ شاخص بازار با معرفي 6 قرارداد آتي دو بانك، اين معاملات را در بازار معرفي كرد.

اين در حالي است كه اين معاملات توسط دو بانك پارسيان و كارآفرين انجام مي شود و تاريخ سر رسيد آن دو، چهار و شش ماهه است.

بر اين اساس، اين بورس اميد دارد تا پايان سال جاري تعداد شركت هايي كه در معاملات قراردادهاي آتي شركت كرده اند افزايش يابد .

بر طبق آمار ارائه شده توسط فدراسيون بورس هاي جهاني ،سرمايه گذاران از بازارهاي نوظهور در آمريكا و اروپا استقبال خوبي كرده اند به طوري كه شاخص MSCI در بازار نوظهور با افزايش 19 درصدي شاخص در 12 ماه گذشته رو به رو شد كه در مقايسه با رشد 12 درصدي شاخص S&p و 16 درصدي شاخص Stoxx 600‌ بسيار چشمگير بوده است.


25 جولای 2010, 10:51
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
برنامه‌هاي توسعه‌اي معاملات آتي سهام اعلام شد

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس حسن قاليباف اصل كه در سمينار صبح دیروز آشنايي با فرصت‌هاي سرمايه گذاري در قراردادهاي آتي سهام سخنراني مي‌كرد اظهار داشت: بازار سرمايه كشور دوران ويژه و پرباري را طي سال‌هاي اخير پشت سر گذاشته و با اصلاحات زيادي بر روي مقررات مواجه شده كه از جمله ابزارهايي كه باعث پيشرفت آن شده قانون پيشرفته‌اي است كه خوشبختانه مقررات خوبي را نسبت به گذشته در بازار به وجود آورده است.
وي ادامه داد: بهتر شدن قواعد معاملاتي، افزايش دامنه نوسان در دو سال اخير، ارتقا وضعيت نقد شوندگي سهام، بكارگيري از روش آكشن، ورود شركت‌هاي بزرگ، رشد ارزش بازار و حجم معاملات روزانه، بهتر شدن كيفيت و كميت بازار، حضور نهادهاي جديد، شفاف‌تر شدن وضعيت شركت‌ها و كشف قيمت بهتر نسبت به گذشته، امكان دسترسي آن‌لاين بازار و امكان معاملات بر روي اوراق مشتقه از جمله مواردي است كه در طول سال‌هاي اخير رخ داده است.
وي با بيان اينكه معاملات آتي بر بورس كالا از سال 87 و اوراق بهادار از حدود 2 سال پيش راه‌اندازي شده و در دنيا هم ابزار جديد و پيشرفته‌اي است ادامه داد: معاملات آتي اوراق بهادار دو خاصيت كه موجب افزايش كارآيي عملياتي و تخصصي بازار سرمايه مي‌شود خاصيت اول مربوط به كشف قيمت بهتر و افزايش شفافيت و نقد شوندگي و در نهايت توسعه بازار است. خاصيت دوم هم افزايش جذابيت براي سرمايه‌گذاران به دليل امكان پوشش مديريت ريسك است چرا كه سرمايه گذاري بر اوراق آتي از نقد شوندگي بالايي برخوردار بوده و سرمايه‌گذاران نهادي و حقوقي از اين طريق مي‌توانند ريسك سرمايه‌گذاري را مديريت كنند.
اين مقام مسئول در ادامه با بيان اينكه اوراق آتي بورس كالا با 240 قرارداد شروع و هم‌اكنون هر ماه به 12 هزار قرارداد رسيده ادامه داد: در بورس اوراق بهادار هم حدود 520 قرارداد معاملات آتي از سوم مرداد ماه تاكنون بسته شده و 18 قرارداد ديگر منتشر شده است.
قاليباف اصل به برنامه‌هاي توسعه‌اي اين ابزار اشاره كرد و گفت: هم‌اكنون امكان دسترسي اين ابزار از تالار حافظ وجود دارد كه همكارانم تلاش مي‌كنند تا دسترسي به اين محصولات توسعه يابد. از طرفي ديگر در شرايطي هم‌اكنون بر روي سهام 8 شركت بورسي اوراق آتي منتشر شده كه برنامه افزايش پذيرش شركت‌ها را داريم تا از اين طريق با رشد قراردادها جذاب اين بازار هم افزايش يابد.
وي به ديگر برنامه‌هاي مدنظر شركت بورس اوراق بهادار براي ابزارهاي نوين مالي اشاره كرد و گفت: بحث ابزار مشتقه و توسعه آن به انتشار اوراق آتي بر روي سهام بسنده نمي‌شود چرا كه بحث توسعه‌اي اين ابزار يك فرآيند است و بايد با تعريف و بكارگيري ابزارهاي جديد زمينه توسعه‌اي اين بازار فراهم شود بنابراين مطالعاتي بر روي اختيار سهام انجام و به اتمام رسيده و براي تأييد به سازمان بورس ارائه شده است در حال حاضر هم مقررات مربوطه تهيه شده تا به زودي شاهد بكارگيري اين ابزار باشيم.
قاليباف اصل خاطرنشان كرد: از سوي ديگر شاخص 30 شركت بزرگ و نقد شونده بازار هم كه از ماه گذشته بكارگرفته شده مشكل شرعي ندارد و از قابليت تحويل برخوردار است و ورود اين ابزار به بازار امكان بهتري براي مديريت ريسك و استفاده از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري را فراهم مي‌كند.
به گفته وي با هدف فرهنگ‌سازي و آموزش لازم براي آشنايي عموم مردم با معاملات آتي سهام تاكنون 12 هزار نفر ساعت آموزش عمومي و 17 هزار نفر ساعت آموزش تخصصي و سه هزار نفر ساعت آموزش كارگزاران و شركت‌هاي سرمايه‌گذاري انجام شده كه براي توسعه آن به كمك ساير نهادهاي فعال خصوصا شركت‌هاي كارگزاري نياز است.


22 سپتامبر 2010, 10:56
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
نام بورس اوراق بهادار تهران پس از راه اندازي بازار آتي سهام در ماه جولاي 2010 به عنوان سي و هشتمين عضو انجمن بين المللي بازار مشتقات در فهرست اعضاي اين انجمن درج شد.
با پيگيري هاي مديريت روابط عمومي و امور بين الملل شرکت بورس، نام اين شرکت پس از راه اندازي بازار آتي سهام در فهرست اعضاي انجمن بين المللي بازار مشتقات قرار گرفت.
شبکه IOMA/IOCA به عنوان کانون بازارهاي مشتقات و تسويه آنها، بخشي از فدراسيون جهاني بورس ها به شمار مي آيد که بيش از 20 سال قدمت دارد.
همايش اين کانون نيز همه ساله با شرکت اعضاي فدراسيون جهاني بورس ها و کارشناسان حوزه بازار مشتقات با هدف بحث و بررسي پيرامون آخرين رويدادها و پيشرفت ها در حوزه‌هاي مختلف بازار ابزارهاي مشتقه و تسويه و پاياپاي آنها و تبادل نظر و اطلاعات ميان شرکت‌کنندگان برگزار مي‌شود.


03 نوامبر 2010, 10:11
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 68 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد