بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 آوریل 2019, 06:24
پاسخ به موضوع  [ 14 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2, 3  بعدی
 تحلیل بازار آهن در هفته گذشته 
نویسنده پیام

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
در هفته گذشته قیمت میلگرد با رشد همراه شد و بازار ورق نیز ثابت ماند. در همین حال، تقاضای حجم معاملات در بازارهای جهانی و داخلی با افزایش روبه‌رو شد؛ البته با نزدیکی به ماه رمضان بیشتر فعالان اقتصادی از کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد خبر می‌دهند و بازار را رو به پایین ارزیابی می‌کنند. بر این اساس، مرکز خدمات فولاد ایران به بررسی وضعیت هفته گذشته بازار فولاد پرداخته است در پی می‌آید:

قیمت بیلت در سرازیری
به دنبال افزایش قیمت قراضه، اوایل هفته بیلت محکم ایستاده بود. یکی از دلایل این امر کاهش تولید در روسیه است که به علت درگیری کارخانه‌های روس بر سر پرداخت تعهداتشان به بانک‌ها است. بیلت وارداتی به ترکیه در سی‌آی‌اس 470 دلار پیشنهاد شده؛ ولی خریدارها دست نگه داشته‌اند؛ چون کارخانه‌های ترک 10 تا 15 دلار قیمت بیلت را پایین آوردند و به 477 دلار رساندند. با ارزان شدن بیلت در بورس لندن حجم معاملات افزایش یافت. همین امر باعث می‌شود که افزایش قیمت بیلت در ماه‌های بعد سخت شود. در سی‌آی‌اس قیمت بیلت فوب بنادر دریای سیاه بین 430 تا 460 دلار در نوسان بود. اوایل هفته قیمت بیلت بالا بود؛ اما همه می‌دانستند که افزایش تقاضای هفته قبل برای انبار کردن برای ماه رمضان است. به علت ثبات قیمت مقاطع و رکود بازار این کالاها و از سوی دیگر افت قیمت قراضه در پایان هفته، قیمت بیلت هم رو به سرازیری گذاشت. بیشتر خریدارها ترجیح می‌دهند تا روی تناژهای کوچک فعالیت کنند.
در چین قیمت بیلت 15 دلار پایین آمد و به طور متوسط به 485 دلار هر تن رسید که شامل مالیات ارزش افزوده نیز می‌باشد. با این حال حجم سفارشات پایین است یک علت آن بالا بودن موجودی‌ها است و از سوی دیگر توقف نزدیک به 17 کوره قوس الکتریکی که هفته گذشته اتفاق افتاده است. چشم‌انداز تغییرات قیمت بیلت نشانه‌ای از افزایش قیمت را بروز می‌دهد.

کاهش حجم واردات بیلت به ایران
از اوایل هفته که قیمت میلگرد رو به افزایش گذاشت، قیمت بیلت هم در ایران شروع به بالا رفتن کرد؛ البته افزایش قیمت بیلت تنها به دلیل بالا رفتن قیمت مقاطع به خصوص میلگرد و تیرآهن نبود؛ بلکه دو عامل دیگر برای این افزایش وجود داشت. اول آنکه حجم واردات بیلت در 3 ماه گذشته به شدت کاهش یافته و در درجه دوم آنکه قیمت بیلت محصول سی‌آی‌اس تحویل بنادر شمالی ایران به 530 دلار رسیده است.

عرضه‌کنندگان شمالی بیلت امیدوارند که این سطح قیمت را برای بازار ایران نگه دارند. قیمت بیلت که در اول هفته 540 تومان در انزلی روی تریلی بود، در پایان هفته به 570 تومان رسید. فروشنده کم بود؛ ولی خریدارها هم با احتیاط روی تناژهای پایین معامله می‌کردند. احتیاط خریدارها بیشتر ناشی از روند بازار است؛ چراکه آنها پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌ها با نزدیک شدن به ماه رمضان کاهش خواهد داشت.

اگر روند واردات به همین شکل ادامه یابد، محققا قیمت بیلت بین 570 تا 600 تومان هر کیلو در انزلی روی تریلی باقی خواهد ماند. در غیر این صورت باید انتظار داشت که اگر قیمت در سی‌آی‌اس پایین بیاید، در ایران هم تنزل کند.

تقاضای ضعیف مقاطع در دنیا
تقاضای مقاطع در کل دنیا همچنان ضعیف است. در خاوردور قیمت تیرآهن بال پهن به 700 دلار سی‌اف‌آر سنگاپور هر تن رسیده در حالی که دو هفته قبل 780 دلار معامله می‌شد. در خاورمیانه اکثر تجار به علت رکود فصلی و نزدیک بودن ماه رمضان سیاست صبر و انتظار را در پیش گرفته‌اند. در چین به علت پایین بودن تقاضا و بالا بودن موجودی انبارها، مقاطع روند نزولی داشت. هیچ امیدی به بهبود بازار به‌خصوص میلگرد در دو ماه آینده برای چین نیست؛ چراکه به‌رغم بالا بودن موجودی‌ها، کارخانه‌ها همچنان به تولید خود ادامه می‌دهند که این به افزایش موجودی انبار کمک می‌کند.
در ایتالیا قیمت انواع مقاطع 10 تا 15 دلار کاهش یافت. در انگلستان قیمت مقاطع بین 15 تا 30 یورو افت کرد و احتمال می‌رود که این روند ادامه یابد. در آمریکا قیمت مقاطع 20 دلار هر شورت تن توسط دو کارخانه عمده ارزان‌تر عرضه شد؛ ولی انتظار می‌رود این روند ادامه یابد. بازار مقاطع در شمال آفریقا تغییر قیمت نداشت، اما تقاضا همچنان محدود است.

نوسان نرخ مقاطع در ایران
از روز شنبه قیمت مقاطع شروع به نوسان کرد و نشانه‌هایی از افزایش قیمت را به خصوص در نبشی و ناودانی و برخی از سایزهای تیرآهن نشان داد در حالی که میلگرد در اصفهان تا 50 ریال هر کیلو هم افت کرد. روز یکشنبه قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفت، نبشی و ناودانی تقریبا ثابت ماند؛ ولی تیرآهن رو به افزایش بود. این روند تا چهارشنبه ادامه داشت، ولی روز چهارشنبه دوباره قیمت‌ها تنزل کرد.

در هفته گذشته معامله 50 هزار تنی ذوب‌آهن در بورس فلزات ابطال شد. همین امر روی روند بازار اثر گذاشت و بی‌اعتمادی در آنچه که در بورس می‌گذرد دوباره از سر گرفته شد.
علت افزایش قیمت در هفته گذشته بعضی سفارش‌‌ها ناشی از مسکن مهر بود، از سوی دیگر بعضی شنیده‌ها حاکی از آن است که ذوب‌آهن تحویل محموله‌هایی را که ماه‌های قبل فروخته است به تاخیر انداخته و همین مطلب باعث افزایش قیمت شده است.
روند نزولی قیمت ورق

قیمت ورق در بازار داخلی چین روند نزولی داشت و این روند احتمالا در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت. دلیل این امر بالا بودن سطح موجودی ورق در این کشور و کاهش صادرات می‌باشد. از سوی دیگر، تقاضای داخلی چین نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. تا زمانی که کارخانه‌های داخلی چین از تولید خود کم نکنند روند تنزل قیمت ادامه خواهد داشت. ورق گرم برش شده در چین هفته گذشته 15 دلار پایین آمد؛ ولی تقاضا همچنان ضعیف است. در آمریکا همه خریدارها انتظار دارند که قیمت‌ها پایین بیاید که علت آن رکود فصلی است. ورق گرم کیفیت‌آ36، 770 تا 800 دلار هر شورت تن فوب بنادر غربی پیشنهاد می‌شود، ولی خریدار نیست و انتظار می‌رود قیمت‌ها تا 20 دلار هر تن کاهش یابد.

در اروپا تقاضای ورق ضعیف است و همه امیدوار هستند که قیمت کاهش یابد به همین دلیل حجم سفارش‌ها بسیار افت کرده است. بعضی تحلیل‌گران انتظار دارند که این شرایط تا 4 ماه بعد نیز ادامه یابد.

در جنوب خلیج‌فارس و جنوب آفریقا قیمت ورق تقریبا ثابت مانده؛ ولی به علت رکود فصلی تقاضا نیست. انتظار می‌رود با توجه به نزول قیمت‌ها، در این مناطق هم شاهد پایین آمدن قیمت در هفته‌های آینده باشیم. شرکت‌های چینی می‌دانند که از هفته آینده معافیت مالیاتی صادراتی برداشته خواهد شد. به همین دلیل آنها سعی می‌کنند موجودی انبارهای خود را تا قبل از 15 جولای (24 تیر ماه) کاهش دهند؛ بنابراین کالاهای خود را با نرخ‌های ارزان‌تری به اروپا پیشنهاد می‌دهند این مساله روی بازار خاوردور هم تاثیر گذاشته است و باعث شده تا در هفته گذشته قیمت ورق گرم کویل تا 20 دلار هر تن کاهش یابد.

ثبات بازار ورق در ایران
در هفته گذشته بازار ورق تقریبا ثابت بود. روز شنبه ورق گالوانیزه و ورق سرد هر کیلو 10 تا 20 تومان گران شد. ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر نیز با 5 تومان افزایش به 590 تومان رسید؛ اما این کالا از روزهای بعد شروع به تنزل قیمت کرد تا آخر هفته که به 560 تومان هر کیلو روی تریلی هم پیشنهاد شد.در حال حاضر ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر 560 دلار ورق سرد ضخامت 70/0 تا 2 میلیمتر قزاق 650 دلار تحویل بنادر شمالی پیشنهاد می‌شود. این در حالی است که ورق گالوانیزه در قیمت 870 دلار تحویل بنادر جنوبی ارائه شده ولی تمایلی به خرید نیست.

کاهش قیمت قراضه در آینده
در ادامه خریدهای ترک‌ها، قیمت قراضه اوایل هفته قبل 10 تا 20 دلار هر تن افزایش یافت و به 330 تا 340 دلار سی‌اف‌آر بنادر ترکیه برای مخلوط 80-20 محصول اروپا رسید. قراضه آ3 محصول روسیه هم 325 دلار هر تن سی‌اف‌آر پیشنهاد شد. در ترکیه که بزرگ‌ترین بازار قراضه است، قیمت قراضه داخلی بین 293 تا 325 دلار هر تن باقی ماند و تغییری نکرد؛ ولی پیش‌بینی می‌شود با توجه به نزدیک بودن ماه مبارک رمضان، خریدهای ترک‌ها کاهش یابد و قیمت پایین بیاید. در خاوردور قیمت قراضه کلاس مخلوط یک و دو 80-20 به 370 تا 380 دلار هر تن رسید. کره‌ای‌ها قراضه آمریکا را در 383 دلار خریدند و ویتنامی‌ها 373 دلار سی‌اف‌آر؛ ولی حجم خریدها بسیار پایین است.

در اواخر هفته هیوندایی قیمت خرید قراضه خود را از بازار داخلی 11 تا 15 هزار ون کره کاهش داد. در اروپا قیمت قراضه افت کرد که علت آن بیشتر ضعف تقاضا است. قراضه داخلی ایتالیا 5 تا 15 یورو کاهش یافت. پیش‌بینی می‌شود این امر روی قیمت صادراتی قراضه اروپا تاثیر بگذارد و قیمت قراضه ای8 را به زیر 300 یورو هر تن برساند. در آمریکا قیمت قراضه رو به نزول بود و 20 تا 40 دلار هر شورت تن کاهش نشان داد. علت این امر تنزل قیمت مواد و کاهش تقاضای آنها است. احتمالا قراضه پس از افزایش یکی دو هفته اخیر دوباره به قیمت‌های قبل تنزل خواهد کرد.


12 جولای 2010, 09:18
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
احتمال کاهش قیمت در بازار فولاد

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت اندکی متغیر بود؛ در ایران نرخ بیلت با رشد روبه‌رو شد، اما در بازارهای جهانی به ثبات رسید، همچنین کاهش واردات مقاطع و برخی از محصولات فولادی در هفته گذشته سبب شد تا نرخ‌ها اندکی در بازار داخلی با افزایش روبه‌رو شود.

با این حال نزدیکی به ماه رمضان بیشتر فعالان اقتصادی را متقاعد کرده است که به احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک بازار روند نزولی نرخ فولاد را تجربه کند. براين اساس مرکز خدمات فولاد ایران در گزارشی به بررسی بازار در هفته گذشته پرداخته است که در پی می‌آید:

ثبات در بازار بیلت
قیمت بیلت در بورس لندن این هفته نسبت به هفته گذشته در معاملات نقدی تا 10 دلار افزایش پیدا کرد، ولی حجم معاملات به علت اینکه تقاضا در بازار واقعی بیلت چندان زیاد نیست، افزایش نیافت. با توجه به افزایش قیمت‌ها، فروشنده‌ها سعی مي‌کنند که آرام آرام قیمت را بالا ببرند، ولی تقاضای محدود بازار این اجازه را نمی‌دهد.
در شمال آفریقا قیمت 5 تا 10 دلار توسط فروشنده‌ها بالاتر عرضه شد. اما خریدارها حاضر نیستند قیمت بیش از 500 دلار هر تن سی اف آر را بپردازند. در خاوردور پیشنهاد فروش در پایه 540 دلار به بالا بوده است، ولی خریدارها حاضر به خرید بالاتر از 530 دلار نیستند همین امر باعث شده است که قیمت بیلت در هفته گذشته تقریبا به ثبات برسد. قیمت بیلت محصول سی آی اس فوب بنادر دریای سیاه در پایه 470 دلار در آخر هفته ثابت شد.
بعضی از دست‌اندرکاران انتظار دارند با توجه به کاهش قیمت قراضه، قیمت بیلت هم پایین بیاید، در حالی که عده‌ای دیگر معتقدند با توجه به کاهش سطح تولید کارخانه‌ها، قیمت بیلت حداکثر 10 تا 20 دلار پایین خواهد آمد و پس از آن ثابت مي‌ماند.

افزایش قیمت بیلت در ایران
قیمت بیلت در هفته گذشته صعودی بود. اول هفته بیلت سایز 150 و 100 میلیمتر، 550 تومان روی تریلی عرضه مي‌شد. اما در پایان هفته سایز 150 به 570 تومان هم رسید، در حالی که عرضه آن بسیار پایین بود. این در حالی است که بعضی از پیشنهادها برای سایز 150 در قیمت 590 تومان هر کیلو هم در بازار شنیده مي‌شد.
افزایش قیمت بیلت ناشی از دو علت است اول کاهش عرضه آن که به علت کاسته شدن واردات در دو ماه اخیر است و دوم افزایش قیمت مقاطع به خصوص میلگرد در بازار داخلی. نباید فراموش کرد که قیمت بیلت با نرخ 570 تومان هر کیلو تحویل روی تریلی در انزلی، با توجه به قیمت فروش مقاطع، سود بسیار کمی را نصیب تولید کننده مقاطع مي‌نماید. به همین دلیل اکثر خریداران با احتیاط معامله مي‌کنند و حجم معاملات بالا نیست. چون به نظر آنها بازار مقاطع شکننده و ضعیف است و هر لحظه احتمال کاهش قیمت مقاطع مي‌رود. به خصوص که ماه رمضان هم در پیش است و از تقاضای مقاطع کاسته خواهد شد.

تقاضای ضعیف برای خرید مقاطع
مقاطع در بازار جهانی با تغییرات کمی روبه‌رو بود. بازار مقاطع در منطقه خلیج‌فارس تقریبا ثابت بود. فروشنده‌های مقاطع سعی دارند به علت افزایش قیمت قراضه و بیلت، میلگرد خود را گران تر بفروشند. در حالی که رکود فصلی و نزدیکی ماه رمضان تقاضای مقاطع را در این منطقه به حداقل خود رسانده است. در عربستان قیمت میلگرد تغییری نکرد و ثابت ماند.
عرضه‌کنندگان میلگرد در سی آی اس قیمت مقاطع را به طور متوسط 20 دلار افزایش دادند. استدلال آنها برای افزایش قیمت این است که قیمت قراضه بالا رفته و تولید کارخانه‌ها پایین آمده است. تقاضا در خود روسیه خوب است و کشورهای مسلمان باید تا قبل از ماه رمضان موجودی انبارهای خود را کامل نمایند. با توجه به موارد فوق ترک‌ها قیمت تولیدی ميلگرد را 15 دلار هر تن بالا بردند.این در حالی است که تقاضا همچنان ضعیف است و قیمت مقاطع در آمريكا 20 دلار هر شورت تن کاهش یافته است، علت آن پایین بودن تقاضا و افت قیمت قراضه است. در چین کارخانه‌ها قیمت مقاطع را کاهش دادند به خصوص برای میلگرد. افت قیمت آنها 7 تا 15 دلار هر تن بود. با این حرکت قیمت مقاطع در بازار چین باز هم کاهش خواهد یافت. احتمال مي‌رود با توجه به رکود در بازار چین قیمت مقاطع رو به کاهش گذارد.

روند رو به رشد قیمت مقاطع در ایران
از اوایل هفته جنبشی برای افزایش قیمت مقاطع شروع شد. قیمت تیرآهن در تهران هر کیلو 10 تومان بالاتر اعلام شد. نبشی به‌طور متوسط 5 تا 10 تومان افزایش قیمت داشت، ناودانی بین 5 تا 20 تومان بالاتر گفته مي‌شد. قیمت تیرآهن بال پهن هم 40 تومان هر کیلو افزایش یافت. از روز دوشنبه قیمت‌ها کمی کاهش یافت، اما فروشنده‌ها عرضه خود را محدود کرده بودند. از روز سه شنبه بعدازظهر به بعد قیمت‌ها دوباره رو به بالا رفت. علت بالا رفتن قیمت‌ها این است که تقاضای میلگرد برای مسکن مهر افزایش یافته و از سوی دیگر حجم عرضه میلگرد و تیرآهن از طرف ذوب‌آهن کاهش یافته است.
شاید بالا رفتن قیمت بیلت به افزایش قیمت مقاطع کمک کند، اما این افزایش قیمت ناشی از بالا رفتن تقاضا به تنهایی نیست. در تیرماه حجم واردات تیرآهن به شدت کاهش یافته ولی هنوز تیرآهن‌هاي کره، چین، روس و ترکیه در انبارها و بنادر موجود است.با بالا رفتن قیمت در بازار پیشنهاد فروش این کالاها هم شروع خواهد شد. این روند مي‌تواند تا ماه رمضان ادامه داشته باشد، اما با شروع ماه رمضان و به دنبال سرما در بعضی از مناطق معلوم نیست که بازار تقاضا برای مقاطع در چه شرایطی قرار گیرد.


18 جولای 2010, 08:26
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
به‌رغم آنکه با آغاز ماه مبارک رمضان هر ساله افزایش نرخ آهن‌آلات متوقف می‌شد؛ اما این اتفاق در مدت یاد شده سال جاری رخ نداد و همچنان بازار آهن‌آلات افزایش قیمت را تجربه کرد.
کارشناسان بازار فولاد علاوه بر رشد قیمت‌های جهانی فولاد، کمبود این محصولات را نیز از عوامل اصلی افزایش قیمت برشمردند. به گفته فعالان بازار، حجم پایین عرضه در بورس کالا، کاهش آمار واردات در بخش شمش و تیرآهن و همچنین مشکلات بانکی و گشایش اعتبارات را از جمله عوامل اصلی رشد قیمت‌ها در بازار داخلی می‌توان برشمرد. طی مبادلات هفته گذشته نرخ آهن، روند صعودی نرخ آهن در بازار داخلی همچنان ادامه داشت. در هفته یاد شده، میلگرد با رشد 30 تومانی برای هر کیلو از 804 در ابتدای هفته به 834 تومان در پایان مدت یاد شده رسید.
در این مدت، تیرآهن نیز شاهد رشد قیمت در بازار داخلی بود؛ به گونه‌ای که این رشد بین 3500 تا 19 هزار تومان در هر شاخه در نوسان بود. در مبادلات هفته گذشته، همچنین شمش فولاد با رشدی بین 10 تا 20 تومانی در هر کیلو از سوی فولادسازان خصوصی مورد مبادله قرار گرفت.
شنبه و رشد آرام قیمت‌ها
طی مبادلات روز شنبه 23 مرداد ماه جاری نرخ آهن از سوی فولاد سازان دولتی و خصوصی با رشد آرام روبه‌رو شد.
در مدت یاد شده میلگرد در بازار تهران با افزایش قیمت 6/0 درصدی در هر کیلو مواجه و به نرخ 790 تا 810 تومان عرضه شد. در این مدت، تیرآهن شاهد افت قیمت در بازار تهران بود؛ به گونه‌ای که تیرآهن شاخه 14 تا 20 با کاهشی بین 500 تا 2500 تومان مورد مبادله قرار گرفت. در معاملات روز یاد شده، میلگرد برخی از فولادسازان خصوصی از جمله مجتمع فولاد بناب رشد قیمت را تجربه کرد.
در این روز، نبشی تولید داخل نیز با افزایش قیمت در بازار غیررسمی به ثبت رسید. طی مدت یادشده، همچنین شمش فولاد تولید‌کنندگان داخلی از ثبات نرخ نسبت به چهارشنبه هفته ماقبل از آن برخوردار بود.
تداوم روند صعودی قیمت‌ها در روز یکشنبه
طی روز یکشنبه 24 مرداد ماه جاری، میلگرد مجددا برای دومین روز متوالی در هفته مورد بررسی با رشد اندک قیمت 6/0 تا 8/1 درصدی در هر کیلو و به نرخ 800 تا 820 تومان در بازار تهران عرضه شد. در مدت یاد شده، تیرآهن نیز شاهد رشد قیمت در بازار تهران بود؛ به گونه‌ای که سبد تیرآهن ریز با افزایش نرخ 1500تا 3500 تومانی مورد مبادله قرار گرفت. در این مدت، هر شاخه تیرآهن 20،22،27 نیز با افزایش قیمت 9،8،5 هزار تومانی در بازار تهران به ثبت رسید. در مبادلات روز مورد بررسی، میلگرد فولادسازان خصوصی نیز از جمله فولاد البرز، کرمانشاه و پولاد کف افزایش قیمت داشت. در این مدت، همچنین نبشی تولید داخل از رشد قیمت نسبت به روز ماقبل از آن در بازار غیررسمی برخوردار بود. در روز یادشده، شمش فولاد تولید داخل نیز با رشد نرخ یک درصدی در هر کیلو در بازار غیررسمی عرضه شد.
عبور میلگرد از مرز 830 تومان در روز دوشنبه
در سومین روز مبادلاتی از هفته گذشته روند صعودی نرخ آهن در بازار تهران ادامه یافت. در مدت یاد شده، میلگرد با رشدی بین 1تا 8/1 درصدی در هر کیلو و به قیمت 810 تا 835 تومان در بازار تهران به ثبت رسید. در این مدت، تیرآهن نیز رشد قیمت را در بازار تهران تجربه کرد؛ به گونه‌ای که تیرآهن شاخه 14،16،20،24 با افزایش 1500 تا 3 هزار تومانی عرضه شد. طی معاملات روز 25 مرداد ماه جاری، نرخ خصوصی‌ها نیز همگی از میلگرد تا شمش فولاد با رشد روبه‌رو شد.
در مدت یاد شده، میلگرد فولادسازان خصوصی با افزایش قیمت به 840 تومان در هر کیلو رسید. در این مدت، نبشی تولید داخل نیز رشد نرخ را در بازار غیررسمی تجربه کرد و در این روز همچنین شمش داخلی با افزایش قیمت در این بازار مورد مبادله قرار گرفت. طی مدت یاد شده، همچنین پروفیل فولادی به تبعیت از رشد قیمت محصولات فولادی با افزایش نرخ مواجه شد.
سه‌شنبه و تداوم منحنی رشد قیمت آهن‌آلات
در معاملات روز سه‌شنبه 26 مرداد ماه جاری میلگرد همچنان با رشد قیمت در بازار تهران و به نرخ 820 تا 850 تومان در هر کیلو عرضه شد. در مدت یاد شده، تیرآهن نیز افزایش نرخ داشت؛ به طوری که سبد تیرآهن ریز با رشدی بین 1500 تا 2500 تومان در هر شاخه مورد مبادله قرار گرفت. در این روز، همچنین هر شاخه تیرآهن 20،22،24 با افزایش قیمت 13،4،12 هزار تومانی در بازار تهران به ثبت رسید. طی روز مورد بررسی، محصولات فولادسازان خصوصی نیز روی منحنی رشد قرار داشت، به طوری که نرخ میلگرد اغلب شرکت‌های بخش خصوصی شاهد افزایش بود. در این مدت، رشد نرخ میلگرد فولادسازان خصوصی بین 5/0 تا 7/2 درصد در هر کیلو در نوسان بود.
در معاملات سه‌شنبه هفته گذشته، شمش فولاد تولید‌کنندگان داخلی در پی رشد نرخ مقاطع افزایش قیمت را در بازار غیررسمی تجربه کرد. همچنین در این روز، نبشی تولید‌کنندگان داخلی با افزایش قیمت در بازار غیر رسمی مورد مبادله قرار گرفت. در مدت یاد شده، پروفیل فولادی تولید داخل رشد قیمت 5 تومانی را در هر کیلو نسبت به روز ماقبل از آن شاهد بود.
چهارشنبه و حرکت معکوس نرخ آهن‌آلات
طی مبادلات روز چهارشنبه 27 مرداد ماه جاری قیمت میلگرد در بازار تهران کاهشی بود. در مدت یاد شده میلگرد با افت یک درصدی در هر کیلو روبه‌رو و به نرخ 820 تا 840 تومان رسید. در این مدت تیرآهن از ثبات نسبی قیمت در بازار تهران برخوردار بود؛ به گونه‌ای که هر شاخه تیرآهن 14،16،20 با افت نرخ 2،10،5 هزار تومانی عرضه شد. در روز مورد بررسی، میلگرد فولادسازان خصوصی از ثبات قیمت برخوردار بود. در آخرین روز مبادلاتی رسمی هفته گذشته نبشی تولید داخل نیز نسبت به روز ماقبل از آن بدون نوسان قیمت در بازار غیررسمی به ثبت رسید. در این مدت به‌رغم ثبات نرخ شمش فولاد ذوب‌آهن البرز غرب، اما فولاد جنوب شمش تولیدی خود را با افزایش نرخ در بازار غیررسمی عرضه کرد. در این روز، همچنین پروفیل فولادی تولید داخل افزایش قیمت 20 تومانی را در هر کیلو تجربه کرد.


21 آگوست 2010, 08:06
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
به دنبال اقداماتی که طی دو هفته اخیر از سوی دولت و بورس برای کنترل قیمت آهن صورت گرفت، روند صعودی قیمت‌ها در بازار متوقف شد، اما از دوشنبه هفته گذشته مجددا روند افزایشی قیمت‌ها به بازار آهن بازگشت، اما در پایان هفته به ثبات رسید.


در مبادلات هفته گذشته، نرخ میلگرد به‌طور متوسط در ابتدا به 864 تومان در هر کیلو رسید، اما در پایان این مدت به قیمت 861 تومان مورد مبادله قرارگرفت.
در مدت یاد شده، تیرآهن نوسان نرخ را در بازار تجربه کرد به گونه‌ای که در برخی از سایزها از کاهش و در برخی دیگر از افزایش و ثبات قیمت برخوردار بود. در این مدت، شمش فولاد تولید داخل بدون نوسان نرخ در بازار داخلی قیمت خورد.
به پیش‌بینی فعالان بازار، پس از عرضه کارخانه‌ها در بورس کالا، مجددا قیمت آهن بازگشت خواهد کرد و میلگرد روی عدد 850 تومان برای هر کیلو باقی خواهد ماند.


یکشنبه با کاهش قیمت آهن آغاز شد
در مبادلات روز یکشنبه 21 شهریورماه سال جاری نرخ میلگرد با کاهش 3 درصدی در هر کیلو روبه‌رو و بین 860 تا 880 تومان رسید.
در مدت یاد شده، تیرآهن نیز شاهد افت قیمت در بازار تهران بود به گونه‌ای که سبد تیرآهن ریز با کاهش 7 هزار تومانی در هر شاخه و سبد تیرآهن درشت با افت 10 و 13 هزار تومانی در هر شاخه عرضه شد.
در این مدت، فولادسازان بخش خصوصی میلگرد خود را با کاهش نرخ در بازار غیررسمی عرضه کردند.
طی روز یکشنبه هفته گذشته، نبشی تولید داخل کاهش قیمت داشت اما شمش فولاد بدون تغییر نرخ در بازار غیررسمی عرضه شد.

دوشنبه و نوسان نرخ آهن
در معاملات روز دوشنبه هفته گذشته، آهن‌آلات در بازار تهران با نوسان قیمت مواجه شد به گونه‌ای که میلگرد با کاهش نرخ بین يك تا 5/4 درصدی برای هر کیلو مورد مبادله قرار گرفت.
در مدت یاد شده، نرخ میلگرد برای عرضه در بازار غیررسمی به 830 تا 860 تومان در هر کیلو رسید.
در این مدت، تیرآهن نیز نوسان قیمت داشت به طوری که سبد تیرآهن ریز با کاهش 3 و 5 هزار تومانی در هر شاخه روبه‌رو شد اما در این مدت سبد تیرآهن درشت با رشد 2، 3، 1 هزار تومانی برای هر شاخه مورد مبادله قرارگرفت.
در روز مورد بررسی، کاهش قیمت آهن از سوی بخش خصوصی تداوم داشت به گونه‌ای که در این مدت میلگرد اغلب فولادسازان و نبشی تولید داخل با افت نرخ در بازار غیررسمی عرضه شد.
در این مدت، شمش فولاد تولید داخل از ثبات قیمت نسبت به روز ماقبل از آن برخوردار بود.


بازگشت قیمت به بازار آهن در روز سه‌شنبه
طی روز سه‌شنبه هفته گذشته 23 شهریورماه جاری نرخ آهن‌آلات مجددا با رشد در بازار تهران روبه‌رو شد. در این مدت، میلگرد با رشد 30 تومانی قیمت به 860 تا 865 تومان در هر کیلو در بازار غیررسمی مورد مبادله قرار گرفت.
در روز مورد بررسی، تیرآهن نیز افزایش قیمت 20 تا 40 تومانی را در هر شاخه تجربه کرد.
در مدت مورد بررسی، مقاطع فولادی در بازار غیررسمی نوسان نرخ داشت به گونه‌ای که میلگرد برخی از فولادسازان خصوصی افزایش و برخی دیگر کاهش و ثبات قیمت را تجربه کردند.
در این مدت، نبشی تولید داخل نسبت به روز ماقبل از آن روند کاهشی قیمت داشت اما شمش فولاد بدون تغییر نرخ دربازار غیر رسمی عرضه شد.


چهارشنبه و ثبات نرخ میلگرد و نوسان قیمت تیرآهن
در مبادلات روز چهارشنبه 24 شهریورماه سال‌جاری، میلگرد در بازار تهران بدون تغییر نرخ عرضه شد.
در مدت یاد شده، تیرآهن نوسان قیمت را نسبت به روز ماقبل از آن تجربه کرد به گونه‌ای که سبد تیرآهن ریز با افزایش 2، 1، 2 هزار تومانی در هر شاخه به فروش رسید.
در این مدت، هر شاخه تیرآهن 20 تا 27 شاهد کاهش قیمت بین 2تا 5 هزار تومانی در بازار غیررسمی بود.
طی روز چهارشنبه هفته گذشته، نرخ میلگرد تمامی فولادسازان خصوصی از ثبات برخوردار بود.
در این روز، نبشی و شمش فولاد تولید داخل بدون نوسان قیمت در بازار غیررسمی مورد مبادله قرار گرفت.


18 سپتامبر 2010, 09:31
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
طی مبادلات هفته گذشته
شرایط در بازار آهن پیچیده‌تر شد

به‌رغم تلاش مسوولان برای کنترل و تثبیت قیمت‌ها در بازار آهن اختلاف قیمت بین بازار و بورس در هفته گذشته به 100 تومان در هر کیلو رسید، البته این تفاوت قیمت در حالی صورت می‌گیرد که مبادلات بورس کالا برای تحویل پایان آبان ماه و اواسط آذر ماه است و برخی معتقدند با احتساب خواب سرمایه این تفاوت نرخ منطقی است.

با این حال نوسان قیمت‌ها در بازار و افت و خیز آن و اختلاف قیمت فاحش بین بورس و بازار و تداوم روند کاهشی واردات شمش و تداوم جو نگرانی در بازار ناشی از اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها و آزاد شدن نرخ گاز، برق و سنگ آهن حاکی از عدم مدیریت صحیح بازار بوده و با وجود درخواست بیشتر تولیدکنندگان مبنی بر مدیریت واردات آهن‌آلات از سوی دولت؛ اما همچنان تصمیمی در این رابطه گرفته نشده، از سوی دیگر اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز مزید بر علت شده و بر نارضایتی فعالان این بازار افزوده است.

اولین روز هفته و رشد قیمت
در اولین روز هفته به‌رغم تلاش مسوولان برای تثبیت نرخ آهن آلات به خصوص در بورس رشد قیمت را تجربه کرد، فعالان عوامل رشد قیمت‌ها در بازار به رغم تلاش مسوولان برای تثبیت نرخ‌ها را تبعیت از بازارهای جهانی و محدودیت‌های ایجاد شده و کاهش حجم واردات می‌دانند.
بازار آهن اولین روز کاری خود را با رشد اندک قیمت انواع آهن آلات آغاز کرد، در این روز میانگین نرخ ميلگرد معادل 870 تومان بود که با رشد 1درصدی همراه بود. همچنین نرخ تیرآهن نیز با رشد در این روز همراه بود، افزایش قیمت تیرآهن در این روز بین 1 تا 10 هزار تومان بود. قیمت تیرآهن سایز 14، 124 هزار تومان و تیرآهن سایز 24 نیز شاخه ای 317 هزار تومان بود. در این روز بیشتر فولاد سازان خصوصی قیمت‌های خود را تغییر ندادند، اما قیمت‌های پیشنهادی همچنان نسبت به مبادلات بالاتر بود.

تداوم رشد قیمت آهن در روز یکشنبه
در این روز به‌رغم کاهش قیمت‌ها در بورس کالا نرخ آهن آلات در بازار باز هم با رشد همراه بود. میانگین نرخ میلگرد در روز یکشنبه معادل 880 تومان در هر کیلو بود. قیمت میلگرد‌های مبادله شده در بورس کالا در این روز برای تحویل در تاریخ اول آذر ماه حدود 780 تومان بود که کارمزد کارگزار و 3 درصد مالیات بر ارزش افزوده به آن اضافه خواهد شد. در این روز 113 هزار تن آهن آلات در بورس کالا فروخته شد و به دلیل تداوم کنترل‌ها در بورس برای تثبیت قیمت نرخ مبادلات آتی با کاهش همراه بود .دراین روز نرخ تیرآهن سایز 22 و 24 با کاهش مواجه شد؛ اما سایر سایزها ثبات قیمت داشته و تیرآهن سایز 27 نیز با رشد 5 هزار تومانی در هر شاخه همراه شده و با نرخ 395 هزار تومان معامله شد.

جهش یکباره قیمت‌ها و صعود مجدد به 900 تومان
قیمت میلگرد در روز دوشنبه با جهش یکباره قیمت‌ها به 900 تومان رسید، در این روز میانگین نرخ میلگرد در بازار تهران در مرز 900 تومان بود؛ اما فعالان بازار از پیشنهاد قیمت‌های بالاتر نیز در بازار خبر دادند. در این روز همچنین قیمت تیرآهن نیز با رشد همراه بود و هر شاخه تیرآهن نیز در این روز رشد را تجربه کرد.
کارشناسان معتقدند نگرانی فعالان بازار از شرایط آتی باعث افرایش حجم تقاضا شده است، این در حالی است که علاوه بر انتشار آمار‌ها از سوی گمرک جمهوری اسلامی مبنی بر کاهش حجم واردات به خصوص در مورد شمش فولاد اجرای قانون حذف یارانه‌ها نیز از عواملی است که نگرانی فولادسازان و فعالان این بازار را تشدید بخشیده است.
تداوم رشد نرخ آهن آلات با وجود کنترل قیمت‌ها در بورس
در این روز نیز با توجه با عواملی که ذکر شد، روند صعودی قیمت‌ها تشدید یافته و از 900 تومان نیز عبور کرد.
میانگین نرخ میلگرد در روز سه شنبه 910 تومان بود. در این مدت همچنین تیرآهن سایز درشت نیز با رشد 4 تا 9 هزار تومانی در هر شاخه روبه‌رو شد. با توجه به عوامل ذکر شده در صورتی که دولت در مرحله واردات؛ یعنی برای ورود شمش فولاد اقدامی انجام ندهد، امکان کنترل قیمت در بازار وجود ندارد و هرچند که نرخ‌ها در بورس کنترل شود نمی‌تواند بر حجم عمده مبادلات که در بازار صورت می‌گیرد تاثیرگذار باشد.

کاهش آرام قیمت‌هادر روز چهارشنبه
در این روز قیمت انواع آهن آلات در بازار با اندکی کاهش مواجه شده؛ اما همچنان میانگین قیمت‌ها در بازار بر پایه 910 تومان برای میلگرد باقی ماند. تیرآهن نیز به تبعیت از افت قیمت‌ها با کاهش 1 تا 3 هزار تومانی در هر شاخه مواجه شد. به‌رغم کاهش قیمت‌ها در بازار، فولاد سازان خصوصی سطح قیمت‌های خود را کاهش ندادند. این در حالی است که میانگین نرخ میلگرد‌های مبادله شده در بورس معادل 780 تومان بود.
دنیای اقتصاد


26 سپتامبر 2010, 11:57
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 14 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد