بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 07 آوریل 2020, 19:45
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 سهام قابل معامله در بورس آتی تهران 
نویسنده پیام

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
مديرعامل بورس اوراق بهادار تهران از تعيين 10 شركت بزرگ براي معامله در بازار اوراق آتي سهام خبر داد.
حسن قاليباف اصل كه روز گذشته در يك نشست خبري شركت كرده بود، در پاسخ به پرسش خبرنگار دنياي اقتصاد مبني بر اينكه سرانجام راه‌اندازي فيوچرز سهام به كجا رسيد؟ گفت: دستورالعمل پذيرش بازار اوراق آتي سهام نهايي و نرم‌افزار آن از بورس كالا تهيه و با معاملات سهام تطبيق داده شده و اين بازار در آستانه راه‌اندازي است، ولي شركت سپرده‌گذاري از ما دو هفته مهلت خواسته كه بحث سپرده‌گذاري معاملات در اين بازار را نهايي كند.

منتخبين فيوچرز سهام
وي در برابر ديگر سوال خبرنگار دنياي اقتصاد كه پرسيد، چه شركت‌هايي براي معامله در اين بازار انتخاب شده‌اند؟ گفت: براي تعيين نمادهاي قابل‌معامله در فيوچرز سهام، معيارهايي همچون ارزش بازار، سهم شناور آزاد، تعداد روزهاي معاملاتي، نقدشوندگي، ميزان انحراف از EPS در يك دوره 3 ساله و... در نظر‌گرفته شد كه بر اساس اين معيارها 10 شركت بانك پارسيان،‌گروه توسعه معادن روي، فولاد مباركه، بانك كارآفرين، تايدواتر خاورميانه، ملي صنايع مس ايران، سايپا، سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات، زامياد و تراكتورسازي ايران براي معامله در بازار اوراق آتي سهام انتخاب و به هيات پذيرش بورس پيشنهاد شدند.

سخنگوي بورس اوراق بهادار، در برابر سوالي ديگر مبني بر اين كه چه زماني را مي‌تواند براي راه‌اندازي آزمايشي فيوچرز سهام اعلام كند؟ گفت: با توجه به زماني كه سپرده‌گذاري مركزي خواسته است، پيش‌بيني مي‌شود بازار اوراق آتي سهام تا آخر تير ماه راه‌اندازي شود، چرا كه تمام مقدمات لازم براي راه‌اندازي اين بازار آماده است و حتي مباحثي همچون تحويل فيزيكي و موقعيت خريد و فروش سهام در بازار اوراق آتي نيز مورد بحث قرار‌گرفته است.
قاليباف راه‌اندازي بازار فيوچرز سهام را تحولي بزرگ در بازار سرمايه ايران دانست و تصريح كرد: بازار اوراق آتي سهام ابزار جديدي است كه موجب تنوع سرمايه‌گذاري در بورس تهران مي‌شود و مي‌تواند تاثير به‌سزايي در رونق بازار سرمايه كشور داشته باشد و پيش‌بيني ما استقبال فعالان بازار سرمايه از اين بازار است.
ادبيات بورس با تعاوني‌ها يكي نيست

مديرعامل بورس اوراق بهادار در ادامه برابر اين پرسش كه آيا از شركت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني درخواست پذيرش دريافت شده و آيا اساسا بازاريابي براي ورود اين شركت‌ها به بورس طبق برنامه پيش‌بيني شده صورت‌گرفته است؟ پاسخ داد: شركت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني براي ورود به بورس مشكلي ندارند، اما بخش تعاون در اين زمينه مانع مي‌شود، چرا كه اعتقاد آنها ماهيت تعاوني بودن اين شركت‌ها است. با اين وصف از آنجا كه در ادبيات بازار سرمايه، پذيرش شركت‌هاي سهامي عام مطرح است و تعريف شركت‌هاي سهامي عام نيز در دنيا مشخص است، بنابراين ورود شركت‌هاي تعاوني به بورس امكان ندارد.

وي با بيان اينكه تنها شركت‌هاي سهامي عام قابليت پذيرش در بورس دارند، گفت: حتي شركت‌هاي سهامي خاص نمي‌توانند بورسي شوند و لازم است براي پذيرش آنها پذيره‌نويسي عمومي شده و به سهامي عام تبديل شوند. بر اين اساس تعاوني‌ها كه بر اساس قانون تعاون اداره مي‌شوند نيز در شرايط كنوني نمي‌توانند وارد بازار سرمايه شوند.
وي در مورد تهديدهاي صورت‌ گرفته در مورد ايجاد بازار سرمايه ويژه تعاوني‌ها در صورت عدم پذيرش سرمايه‌گذاري‌هاي استاني گفت: اين بحث‌‌هايي است كه تعاوني‌ها مطرح مي‌كنند و در حال حاضر بورس شرايط و ضوابط خود را دارد.
وي افزود: برنامه امسال بورس، پذيرش شركت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني بوده است و اگر اين شركت‌ها درخواست پذيرش به بورس ارائه كنند، درخواست آنها مورد بررسي هيات پذيرش قرار خواهد‌گرفت.

رياضت بورس به دليل كاهش كارمزدها
قاليباف در مورد كاهش 6‌صدم‌درصدي كارمزد معاملات شركت بورس گفت: كاهش كارمزدها به طور قطع روي پيش‌بيني سود شركت بورس اوراق بهادار تاثير مي‌گذارد كه هم‌اكنون در حال بررسي ميزان اثرپذيري EPS از محل كاهش كارمزدها هستيم. البته ما نظر كارشناسي خود را به سازمان بورس ارائه كرده بوديم، اما اين نظرات به عنوان مقام اجرايي بازار بود.
وي افزود: شركت بورس در 3 ماه نخست سال جاري توانست 198ريال از پيش‌بيني 450ريالي خود را پوشش دهد، اما با توجه به كاهش كارمزدها به نظر مي‌رسد كه براي تحقق اين EPS بايد تا پايان رياضت بكشيم.

بورس تهران در فصل بهار
بالاترين مقام اجرايي بازار سرمايه در ادامه اظهاراتش با بيان اينكه در پايان سه ماه ابتداي سال ارزش بازار به 72‌هزار‌ميليارد‌تومان رسيد، اظهار داشت: اين در حالي است كه ارزش بازار در ابتداي سال بالغ بر 65‌هزار‌ميليارد‌تومان بود.
وي با تاكيد بر رشد 7/15‌درصدي شاخص ابراز داشت: اين اتفاق در حالي رخ داد كه شاخص از 12‌هزار و 537 واحد در ابتداي سال به 14‌هزار و 500 واحد در پايان سه ماه افزايش داشت كه اين نشان از رشد 7/15‌درصدي شاخص دارد.
قاليباف با بيان اينكه ارزش معاملات در سه ماه ابتداي سال گذشته بالغ بر يك‌هزار و 890‌ميليارد‌تومان بود، تصريح كرد: اين رقم در سه ماه نخست سال جاري به 6‌هزار و 600‌ميليارد‌تومان افزايش يافت كه رشدي بالغ بر 250‌درصد را تجربه كرده است.

وي با اشاره به رشد 167‌درصدي معاملات خرد در بورس طي سه ماه ابتداي سال اظهار داشت: ميزان نقد شوندگي هم به عنوان يك شاخص، رشد خوبي را تجربه كرده است.
مديرعامل شركت بورس با اشاره به تعداد كدهاي معاملاتي صادر شده طي مدت زمان ياد شده اظهار داشت: در سه ماه ابتداي سال قبل بالغ بر 19‌هزار كد معاملاتي صادر شد كه اين رقم در سال جاري به 24‌هزار رسيد و بر اين اساس اين شاخص رشدي معادل 25‌درصد را تجربه كرد.
وي همچنين افزود: ميزان P/E بازار از 81/5 در ابتداي سال به 94/5 مرتبه در پايان سه ماه نخست سال رسيده است.
قاليباف با اشاره به رقم 465‌ميليارد‌توماني عرضه‌هاي اوليه از ابتداي سال تاكنون تصريح كرد: با توجه به برنامه پذيرش و عرضه شركت‌ها تا پايان سال، بالغ بر 12 شركت در بورس پذيرفته مي‌شوند و از اين تعداد در سه ماه ابتداي سال سه شركت پذيرفته شده‌اند.
وي ادامه داد: اين در حالي است كه دو شركت مهندسي مكانيك و آب و خاك نتوانستند مجوز بورس را براي پذيرش دريافت كنند.

آكشن در بورس
قاليباف با اشاره به استفاده از مكانيزم آكشن براي بازگشايي نمادها تصريح كرد: اين موضوع در سازمان بورس تصويب شد و هم‌اكنون هم در تالار بورس به اجرا در مي‌آيد.
وي در ادامه، افزايش دامنه نوسان را مورد توجه قرار داد و خاطر نشان كرد: اين موضوع تاثير زيادي در توسعه و نقدشونگي بازار سرمايه دارد.

وي با اشاره به پذيرش سهام سه شركت بيمه دانا، پالايشگاه تبريز و پالايشگاه بندرعباس در بورس اوراق بهادار تصريح كرد: سهام اين دو پالايشگاه هنوز در شركت سپرده‌گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه سپرده نشده است. اين در حالي است كه براي عرضه، نيازمند سپرده كردن سهام هستيم تا عرضه بدون مشكل انجام شود.

وي در خصوص شرايط عرضه سهام بيمه دانا هم گفت: اين شركت بايد بودجه حسابرسي شده امسال و همچنين صورت‌هاي مالي حسابرسي شده 88 خود را ارائه دهد تا امكان عرضه سهام آن وجود داشته باشد. مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار گفت: در حال حاضر 21‌درصد بازار در اختيار سهامداران حقيقي است كه در مقايسه با پيش از اجراي اصل44 قانون اساسي روند مناسبي را نشان مي‌دهد. مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار در خصوص انجام معاملات آنلاين در بازار سهام گفت: به منظور تسهيل امور، اينترنت بي‌سيم را در تالار راه‌اندازي كرده‌ايم. البته كارگزاران نيز بايد تسهيلاتي را در اختيار مشتريان خود قرار دهند.

جزئيات خريد اعتباري سهام
علي سنگينيان، معاون مطالعات اقتصادي شركت بورس هم در اين نشست با اشاره به دستورالعمل خريد اعتباري سهام گفت: اين دستورالعمل شامل دو بخش رابطه مشتري با كارگزار و رابطه كارگزار با بانك است كه سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام كرده در خصوص بخش دوم بايد نظر بانك مركزي اخذ شود و هم‌اكنون نيز در انتظار نظر بانك مركزي هستيم. وي درخصوص شاخص‌هاي موجود در بازار سهام نيز ابراز داشت: در حال حاضر شاخص قيمت محاسبه مي‌شود كه اميدواريم اين ماه عملياتي شود. البته شركت سپرده‌گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه براي انجام امور اجرايي آن دو هفته زمان خواسته است.

سنگينيان خاطرنشان كرد: شاخص‌هاي قبلي در حال حاضر محاسبه مي‌شوند كه در بحث نحوه انتشار آنها هنوز به جمع‌بندي نرسيده‌ايم، اما چنانچه فردي براي كارهاي تحقيقاتي به آن نياز داشته باشد، به وي ارائه مي‌شود.


05 جولای 2010, 08:45
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار تهران با پذیرش سهام شرکت سایپا در بازار آتی سهام موافقت کرد تا تعداد شرکت های حاضر در بازار اوراق مشتقه بورس افزایش یابد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در همین رابطه، نام سایپا روز سه شنبه در بازار آتی سهام بورس تهران درج شد تا معاملات این شرکت از روز سی ام مردادماه جاری آغاز شود.
هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار تهران در جلسه اخیر خود با ورود 5 شرکت فولاد مباركه اصفهان، ملي مس ايران، معدنی و صنعتی چادرملو، سرمايه گذاری غدیر و توسعه معادن و فلزات در بازار اوراق مشتقه این بورس موافقت کرده بود.
معاملات قراردادهای آتی سهام روز سوم مردادماه امسال فعالیت خود را با انعقاد دو قراراد بر روی سهام دو بانک پارسیان و کارآفرین آغاز کرد تا سبد سرمایه گذاری در بورس تهران متنوع تر شود.


18 آگوست 2010, 15:31
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Baidu [Spider] و 77 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد