بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 28 فوریه 2020, 22:55
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 رشد شاخص سهام بورس : خوب یا بد؟ 
نویسنده پیام

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
گذر بورس اوراق بهادار از مرز 14 هزار واحد،به عقیده برخی رشد بی سابقه شاخص های بورس نام گرفته است،اما رابطه علت و معلولی بورس با شرایط اقتصادی ایران نشان می دهد که این رشد بر اساس منطق های اقتصادی صورت نگرفته است و به چند دلیل نمی توان به آن اطمینان کرد.

علت نخست آنکه همیشه و به صورت سنواتی در این وقت از سال شاخص های بورس افزایش پیدا می کند و بورس در اصطلاح تکانی می خورد،به طوری که در ماه های فروردین و اردیبهشت،یعنی قبل از خرداد ماه و برگزاری مجامع،شاخص ها افزایش پیدا می کند.

افزایش قیمت سهم به دلیل "ای پی اس" یا سودی است که شرکت ها می خواهند اعلام کنند،چون شرکت های حاضر در بورس،سود خود تا قبل از برگزاری مجامع در خرداد ماه هر سال اعلام می کنند،که این "موج سنواتی" افزایش شاخص های به این دلیل است.این افزایش شاخص های تا شهریور ماه ادامه پیدا می کند تا اینکه دوباره بورس به حالت عادی خود در بیاید.

پیش‌بینی‌های به موقع در زمینه سودآوری از جانب شرکت‌های سرمایه‌گذار می‌تواند به عنوان مهمترین عامل افزایش شاخص بورس باشد.زمانی که شرکت‌ها به صورت موفقت‌آمیزی اهداف فروش سود خود را به دست می‌آورند پیامد آن افزایش چشمگیر شاخص بورس است. هر بورسی نمی‌تواند به صورت یکنواخت و همیشگی باشد و همواره با نوساتی زیادی روبرو است.

اما علت دومی هم وجود دارد و آن اینکه افزایش قیمت های بازارهای بین المللی در بخش های مواد کانی و معدنی رشد داشته اند و شرکت هایی که مربوط به این بخش هستند،مثل شرکت های فولادی با افزایش شاخص مواجه شده اند به صورتی که در رینگ محصولات فلزی و معدنی در گروه محصولات فولادی، 13 هزار و 750 تن انواع ورق گرم، سرد، گالوانیزه و قلع اندود فولاد مبارکه به ارزش 89 میلیارد و 705 میلیون و 250 هزار ریال به فروش رفته است.همچنین 4 هزار و 760 تن انواع شمش و بیلت آلومینیومی شرکت ایرالکو نیز به ارزش 135 میلیارد و 142 میلیون ریال توسط کارگزاران این رینگ مورد معامله قرار گرفت.

این اعداد و ارقام نشاندهنده رشد شاخص های بورس در بخش صنایع فولادی به دلیل افزایش قیمت جهانی آنهاست.

یکی دیگر از دلایل افزایش شاخص های بورس،برخی حمایت هایی است که از سوی دولت از برخی از شرکت های حاضر در بورس می شود.در کنار همه این عوامل ذکر شده به نظر می رسد حمایت هایی هم از سوی دولت برای خرید و فروش سهام انجام می شود که این رشد های مصنوعی را نگران کننده و خطرناک می سازد.

از آنجایی که در 6 ماه گذشته اقتصادی ایران شاهد تغییر خاصی نبوده است و رخداد خارق العاده ای در اقتصاد ایران رقم نخورده است که بتواند به عنوان محرکی برای افزایش شاخص های بورس به حساب بیاید،این رشد می تواند خطرناک باشد،و به عبارتی "لغزنده" شود یا در اصطلاح "حبابی" باشد.

این در حالیست که این رشد فزاینده و خطرناک در عین حال برای کارگزاران و سرمایه گذارانی که در بورس "موج سواری" می کنند،فرصت های خوبی را ایجاد می کند.
شاهین شایان آرانی کارشناس بازار سرمایه


20 آوریل 2010, 09:37
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
مديرروابط عمومي و امور بين الملل شركت بورس با مقايسه وضعيت بورس تهران با 58 بورس عضو فدراسيون جهاني بورس ها (WFE) از رشد 47.3 درصدي ارزش بازار، 25 درصدي سرعت گردش معاملات و افزايش 67 و 30 درصدي شاخص و ارزش معاملات بازار سهام ايران خبر داد.

ابوالفضل شهر آبادي در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با اشاره به عضويت 58 بورس عضو از نقاط مختلف جهان از جمله ايران در فدراسيون جهاني بورس ها (WFE) اظهار داشت: بررسي هاي بعمل آمده در دوره زماني مارس 2009 تا مارس 2010 مطابق با سال شمسي ايراني نشان مي دهد بورس ايران در مقايسه چهار شاخص اصلي بين اعضاء فدراسيون جهاني بورس ها از شرايط بهتري نسبت به گذشته برخوردار شده است.
وي با بيان اينكه اين شاخص ها شامل ارزش بازارهاي سهام، سرعت گردش معاملات، رشد شاخص و ارزش معاملات سهام است ادامه داد: ارزش بازارهاي سهام عضو فدراسيون جهاني بورس ها پس از كاهش شديد در مارس 2009 به 29.6 هزار ميليارد دلار ، در پايان مارس سال 2010 (كه تقريبا مطابق با پايان سال شمسي ايراني است) به رقم 49 هزار ميليارد دلار رسيد كه نسبت به مارس 2009 بيش از 65 درصد رشد نشان مي دهد.
شهرآبادي ادامه داد: اين درحالي است كه ارزش بازار سهام تهران طي اين مدت با 47.3 درصد رشد از 46 ميليارد دلار به 68 ميليارد دلار بالغ شده است .
اين مقام مسئول به رشد 25 درصدي سرعت گردش معاملات بورس تهران در سال گذشته و كسب رتبه يازدهم در فدراسيون بورس ها اشاره كرد و گفت :بررسي سرعت گردش معاملات بورس هاي عضو فدراسيون نشان مي دهد سرعت گردش معاملات بورس تهران از مارس 2009 تا مارس 2010 با رشد 25 درصدي به رقم31 درصد رسيد و دربين اعضاي فدراسيون، بورس تهران از نظر رشد سرعت گردش معاملات در رتبه يازدهم درميان 58 كشور عضو فدراسيون قرار گرفت.
به گفته شهرآبادي بورس هاي مصر، شانگهاي و شن زن به ترتيب با 62، 54 و 50 درصد بيشترين رشد سرعت گردش معاملات را داشته اند.
وي در مورد وضعيت بورس تهران از لحاظ رشد شاخص در يك سال گذشته نيز اظهار داشت: طي بازه زماني مزبور ، شاخص كل بورس تهران با رشد 67 درصدي مواجه شد و از اين لحاظ جايگاه سيزدهم در بين اعضاء فدراسيون را به خود اختصاص داد.
وي با اعلام اينكه طي اين مدت شاخص بورس هاي جهان بطور متوسط (ميانگين ساده) 53 درصد رشد بود، افزود: بيشترين رشد شاخص مربوط به بورس هاي كلمبو، استانبول و بئونس آيرس با 127، 119 و 112 درصد بود و تنها شاخص دو بورس برمودا و امان به ترتيب 31 و 7 درصد كاهش يافته است.
شهرآبادي در بخش پاياني اظهارات خود رشد 30 درصدي ارزش معاملات سهام و كسب رتبه دوازدهم بورس تهران در فدراسيون جهاني را مدنظر قرار داد و گفت: معاملات سهام بورس تهران از 14.5 ميليارد دلار در سال گذشته به بيش از 18.5 ميليارد دلار افزايش يافت و حايز رتبه دوازدهم در بين بورس هاي عضو فدراسيون شد .
وي در خاتمه گفت: كل ازرش معاملات بورس هاي عضو فدراسيون در سال مورد بررسي، بالغ بر 82 هزار ميليارد دلار بوده كه نسبت به سال قبل حدود 19 درصد كاهش يافته است ولي بورس تهران از اين لحاظ رشد30درصدي را نشان مي دهد.


20 آوریل 2010, 10:02
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
جزئيات دلايل ثبت ركورد 14 هزار واحدي شاخص بورس
در پي رشد بي سابقه شاخص بورس و ارزش روز بازار و ديگر متغيرهاي مهم معاملات در روز جاري ،حسن قاليباف اصل در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس آخرين وضعيت بازار سهام را تشريح كرد.


*ركورد جديد شاخص بورس


وي اظهار داشت: بازار سهام كشور خوشبختانه در همان روزهاي آغازين سال جديد با روند مناسبي مواجه شد. بطوريكه در نتيجه رشد اكثر گروه ها و شركت ها ، شاخص كل بورس امروز براي اولين بار در تاريخ 43 ساله از مرز 14 هزار واحد عبور كرد و به عدد 14 هزار و 140 واحد رسيد. با اين رويداد اين متغير كه نشاندهنده ميانگين بازدهي سرمايه گذاري است با رشد بيش از 12 درصدي نسبت به ابتداي سال مواجه شد.


*بيشترين ارزش روز بازار سهام در عمر 43 ساله بورس


سخنگوي شركت بورس با تاكيد براينكه رشد روزهاي اخير بازار فقط محدود به شاخص نبود و ديگر متغيرها را نيز در برگرفته ادامه داد: علاوه بر روند صعودي شاخص بورس، ارزش روز بازار سهام نيز در پي رشد 12 درصدي به بالاترين رقم خود رسيد و به حدود 74 هزار ميليارد تومان بالغ شد.
قاليباف اصل افزود: تا پيش از اين بيشترين ارزش روز بازار مربوط به سال 87 با حدود 73 هزار ميليارد تومان بود اما با رشد قيمت سهام اغلب شركت ها، اين مغير از 65 هزار ميليارد تومان اول سال به حدود 74 هزار ميليارد تومان رسيد.


*جهش همه متغيرهاي معاملات


وي با بيان اينكه مقايسه آمار معاملات سال جاري با مدت مشابه سال گذشته نيز با رشد همه متغيرها همراه بود خاطر نشان كرد: در حالي حجم معاملات تا 29 فروردين سال گذشته 120 ميليارد تومان بود كه اين متغير با رشد 520 درصدي در سال جاري افزون بر 766 ميليارد تومان شده است.
مديرعامل شركت بورس ادامه داد: تعداد دفعات معامله نيز با رشد 124 درصدي از 98 هزار دفعه سال گذشته به 260 هزار بار رسيده است.از سوي ديگر نسبت گردش سهام نيز از 3.2 درصد سال گذشته به 12.6 درصدبالغ شده است.


*رشد بازار محدود به صنايع خاصي نيست


قاليباف اصل در واكنش به اين سئوال كه آيا مي توان از گروه و صنايع پيشرو بازار هم نامي برد يا خير تاكيد كرد: افزايش همه جانبه اين متغيرها بيانگر اين است كه كل بازار با رشد مواجه شده و محدود به بخش خاص و گروه خاصي نبود. بنابراين بايد گفت عمق بازار ماندگار و تغييرات ايجاد شده از پايداري مناسبي برخوردار شده و نشان دهنده افزايش اطمينان به بازار سهام است.


وي افزود: بررسي هاي بعمل آمده از جزئيات متغيرها حاكي از آن بوده كه رشد شاخص و متغيرهاي اصلي ناشي از گستردگي و بهبود شرايط همه صنايع حاضر در بورس بوده و همه بخش ها با افزايش مواجه شده اند.


قاليباف اصل گفت: به همين دليل نمي توان از يك گروه يا چند صنعت نام برد چرا كه همه گروه ها در رشد روزهاي اخير بازار نقش داشتند.


وي در خاتمه به برگزاري سومين مجمع سالانه شركت بورس از زمان تاسيس اشاره كرد و گفت: اين مجمع بعدازظهر فردا در سالن همايش هاي صدا و سيما تشكيل مي شود.


21 آوریل 2010, 10:34
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
شاخص بورس كه چهارشنبه گذشته به پايين تر از عدد 14 هزار واحدي رسيده بود دیروز بار ديگر با رشد 93 واحدي موفق به عبور از خط مقاومت 14 هزار واحدي شد. به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، شاخص كل بورس كه چهارشنبه گذشته به دليل كاهش قيمت سهام اكثر شركت‌هاي بزرگ بعد از سير 13 روزه كاري در ارقام بالاتر از 14 هزار واحد،‌ وارد كانال 13 هزار واحدي شده بود دیروز بعد از دو روزكاري بارديگر موفق به عبور از خط مقاومت 14 هزار واحدي شد.
اين اتفاق ناشي از افزايش قيمت سهام شركت هاي موثر مپنا با 18.5 واحد، سايپا، ‌بانك ملت و فولاد مباركه هر كدام با بيش از 12 واحد و همچنين بانك تجارت ،‌ سرمايه گذاري اميد و غدير با حدود 10 واحد بود كه در نهايت منجر به رشد 93.8 واحدي دماسنج بازار سهام شد. با اين رويداد رقم شاخص بورس به 14 هزار و 14 واحد رسيد.
براساس اين گزارش، ثبت اين عدد براي شاخص ناشي از تغيير صف‌هاي فروش شركت‌هاي بزرگ و جلودار بازار به صف هاي خريد و رشد قيمت سهام اغلب شركت‌ها بود.
براساس اين گزارش،‌ معاملات دیروز بازار سهام نيز با داد و ستد بيش از 197 ميليون سهم عادي و حق تقدم به ارزش 59.7 ميليارد تومان همراه بود. عمده حجم معاملات نيز مربوط به شركت هاي صدرا با 21.7 ميليون سهم، سرمايه گذاري رنا و مپنا هر كدام با بيش از 20 ميليون سهم،‌ بانك ملت و فولادمباركه و آذر آب هر يك با حدود 12 ميليون سهم مربوط بود.


10 می 2010, 08:14
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 12 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد