بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 03 آوریل 2020, 10:09
پاسخ به موضوع  [ 13 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی
 شکسته شدن رکورد 43 ساله شاخص بورس ایران 
نویسنده پیام

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
ركورد 43 ساله بورس ايران شكسته شد

ركورد شاخص بورس اوراق بهادار ايران در معاملات امروز بازار سهام شكسته شد و تا اين لحظه اين متغير براي اولين بار در طول 43 سال حيات بازار سهام كشور به بالاترين رقم يعني 13821.8 واحد رسيد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، روند رو به رشد مداوم و بدون ترمز شاخص كل بورس كه از اولين روز معاملات سال جاري بازار سهام آغاز شده بود، امروز نيز تكرار شد تا 22 فروردين ماه 89 روزي تاريخي براي فعالان بازار سهام و مسئولان و متغيرهاي بورس رقم خورده شود و اين روز و ركورد شكني شاخص، سرفصل جديدي براي بازار سرمايه باشد.

براساس اين گزارش ، رشد روزانه قيمت سهام اكثر شركت ها در حالي طي روزهاي اخير موجب خوشحالي و گاه نگراني برخي از فعالان شده بود كه در ساعت 9 و 19 دقيقه صبح امروز با افزايش 57 واحد، دماسنج بازار سهام به بالاترين رقم ممكن در طول حيات 43 سال اخير رسيد و از مرز رواني 13هزار و 800 واحد عبور كرد.

اين رويداد بي سابقه در شرايطي رخ داد كه بررسي تكنيكالي يا همان چارتيستي در روزهاي گذشته نشان مي داد با توجه به عبور شاخص از خط مقاومت 13 هزار واحدي در 14 فروردين ماه ، امكان ثبت ركورد جديدي براي اين متغير وجود داشته و اعداد و ارقام تازه اي براي شاخص بورس رقم خواهد خورد.

اين در حالي است كه با عنايت به توقف نماد معاملاتي شركت هاي بزرگ و اثرگذاري چون مخابرات و مپنا و در صورت بازگشايي اين دو نماد، شاخص بورس به راحتي از مرز 14 هزار واحد عبور خواهد كرد.

براساس اين گزارش ،بالاترين رقم شاخص بورس اوراق بهادار ( كه از محاسبه ارزش روز شركت ها تقسيم بر عدد پايه در سال 69 يعني 100 واحد محاسبه مي شود ) مربوط به آذر 82 با ثبت ركورد 13 هزار و 800 واحدي بود. از آن زمان تاكنون نه تنها اين ركورد تاريخي شكسته نشده بلكه در پايان اسفند 87 به كمترين رقم ممكن در چند سال اخير يعني به 7 هزار و 96 واحد رسيده بود.

در اين ميان سال گذشته نحوه محاسبه شاخص كل بورس با تغيير و تحولاتي مواجه شد و به نوعي ارتباط خود با گذشته را از دست داد. به همين دليل برخي از كارشناسان اعتقاد دارند ارقام اين روزهاي شاخص نمي تواند مورد مقايسه با گذشته باشد چرا كه اين متغير به نوعي تماميت خود را از دست داده است.

شاخص بورس در شرايطي سال گذشته با رشد 57 درصدي از محدوده 7 هزار واحدي به حدود 12 هزار واحد رسيد كه از ابتداي سال جاري با افزايش هزار و 284 واحدي ( حدود 11 درصد) از 12 هزار 537 واحد به 13 هزار و 820 واحد در روز جاري رسيده است.

هر چند در سير صعودي چند سال اخير شاخص بورس و ركورد شكني پي در پي اين متغير و ديگر متغيرهاي بورس، عواملي چون رشد قيمت هاي جهاني نفت و فلزات اساسي، حمايت دولت از صنعت و حوزه نفت،عدم عرضه سهام شركت‌هاي جديد و قديم در بورس ، عدم كاهش نرخ سود بانكي، تشديد ركود حاكم بر بازارهاي رقيب، افزايش ورود نقدينگي به بازار سهام، به اجرا در نيامدن قانون همدفمند كردن يارانه ها و همچنين عدم نتيجه در مذاكرات دولت هاي غربي براي افزايش تحريم ايران، دخيل بوده‌اند اما برخي كارشناسان بازار از شكل گيري حباب شاخص و قيمت سهام تعدادي از شركت ها نگران بوده و بر اين باورند رشد قيمت سهام برخي شركت‌ها توجيه‌اي نداشته و بازار در مقاطعي دچار رفتارهاي هيجاني شده‌ است.

با اين اوصاف، شركت بورس در شرايطي اقدام به تشكيل كارگروهي براي بررسي وضعيت رشد شاخص كرده كه به نظر مي رسد با ادامه رشد قيمت سهام شركت‌هاي بزرگ و ارزشمند بورس و در صورت بازگشت شركت هاي مخابرات و مپنا ، ركورد شكني شاخص و ديگر متغيرها چون ارزش روز بازار در روزهاي آينده تكرار شود مگر اينكه اخباري ناخوشايندي منتشر شود و يا رفتار بزرگان بورس تغيير كند.


11 آوریل 2010, 18:05
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
درپايان معاملات امروز رخ داد:
سه شركت مانع از تثيبت ركورد جديد شاخص بورس شدند
كاهش قيمت سهام و اثر منفي سه شركت مانع از تثيبت ركورد جديد شاخص بورس در معاملات امروز بازار سهام شد و نمودار اين متغير بعد از رسيدن به رقم 13 هزار و 821 واحد، در نهايت در عدد13 هزار و 802 جا خوش كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، شاخص بورس در حالي در همان ساعت اوليه معاملات امروز بازار سهام با افزايش 57 و سپس 68 واحدي موفق به ثبت ركورد جديدي در طول حيات 43 ساله خود شده بود كه با كاهش قيمت سهام چند شركت موثر ، اين وضعيت پايدار نماند.
براساس اين گزارش، دماسنج بازار سهام در ساعات مياني داد و ستد امروز به ركورد 13 هزار و 821 واحد رسيد اما با كاهش قيمت سهام سه شركت سرمايه گذاري اميد، سايپا و بانك كار آفرين و اثر 7.8،5.3 و 4.2 واحدي اين شركت ها و چند شركت ديگر، روند صعودي شاخص را متوقف و سپس با كاهش مواجه شد و در نهايت با اضافه شدن 48 واحد، رقم شاخص در 13 هزار و 802 واحد جاخوش كرد.
اين در حالي است كه در صورت بازگشايي نمادهايي چون مخابرات و مپنا و جو مثبت حاكم براين شركتها، شاخص بورس مي توانست امروز از خط مقاومت 14 هزار واحدي نيز عبور كند و در نوك قله نمودار 43 ساله خود قرار گيرد.
به نظر مي رسد در صورت تداوم فضاي مثبت بر بازار و ادامه استقبال فعالان ، در يكي دو روز آينده شاخص بورس وارد كانال جديدي شود.
به هر رو در جريان معاملات امروز بيش از 157 ميليون سهم عادي و حق تقدم شركت ها به ارزش 37.3 ميليارد تومان جابجا شد


11 آوریل 2010, 18:18
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
بي تابي روزهاي گذشته شاخص بورس براي عبور از خط مقاومت 14 هزار واحدي دراولين دقايق معاملات امروز بازار سهام به پايان رسيد تا براي نخستين بار در عمر 43 بورس ايران، بالاترين رقم دماسنج بازار به ثبت برسد و ركورد بي سابقه ايي در تاريخ بورس كشور درج شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، سهامداران قديمي و جديد در حالي طي روزهاي آغاز سال بورس شاهد افزايش روزانه قيمت سهام شركت هاي بزرگ و موثر و در نتيجه جهش هاي پي در پي شاخص بودند كه در همان اولين دقايق معاملات امروز بازار سهام، بي تابي روزهاي گذشته شاخص بورس براي عبور از خط مقاومت 14 هزار واحدي به پايان رسيد.
براساس اين گزارش، شاخص كل بورس در حالي از 5 فروردين تا روز گذشته فقط سه روز را با روند نزولي سپري كرد كه در پي رشد 119 واحدي روز گذشته و هجوم متقاضيان براي خريد سهام شركت هاي آينده دار موجب تداوم رشد قيمت سهام اغلب شركت ها شد.
بدين ترتيب و با ادامه فشار طرف تقاضا، در دقايق اوليه معاملات امروز بازار سهام ، افزايش 87 واحدي شاخص موجب شد تا براي نخستين بار در عمر 43 بورس ايران، بالاترين رقم دماسنج بازار به ثبت برسد و ركورد 14 هزار و 22 واحد شاخص در تاريخ بورس كشور درج شود.
با اين اوصاف انتظار فعالان و تحليلگران تكنيكالي بازار سهام براي ورود شاخص به كانال 14 هزار واحدي در اولين ماه فروردين برآورده شد تا شكوفايي بهارانه و بي سابقه بورس در سال 89 در خاطره ها بماند.
براساس اين گزارش، شاخص بورس در حالي ابتداي سال جاري بر روي عدد 12 هزار و 537 واحد بود كه تا امروز با افزايش بيش از هزار و 485 واحد، حدود 12 درصد رشد داشته است كه در صورت بازگشايي نماد معاملاتي شركت هاي مخابرات و مپنا، جهش هاي شاخص بورس در روز هاي آينده ادامه دار خواهد بود.
در سير صعودي شاخص بورس و ركورد شكني پي در پي اين متغير و ديگر متغيرهاي بورس، عواملي چون رشد قيمت هاي جهاني نفت و فلزات اساسي، حمايت دولت از صنعت و حوزه نفت، ارايه بسته بانكي و كاهش نرخ سود سپرده گذاري، عدم عرضه سهام شركت‌هاي جديد و قديم در بورس، تشديد ركود حاكم بر بازارهاي رقيب، افزايش ورود نقدينگي به بازار سهام، به اجرا در نيامدن قانون همدفمند كردن يارانه ها و همچنين عدم نتيجه در مذاكرات دولت هاي غربي براي افزايش تحريم ايران، دخيل بوده‌اند.
اين در حالي است كه برخي كارشناسان بازار از شكل گيري حباب شاخص و قيمت سهام تعدادي از شركت ها نگران بوده و بر اين باورند رشد قيمت سهام برخي شركت‌ها توجيه‌اي نداشته و بازار در مقاطعي دچار رفتارهاي هيجاني شده‌ است.
با اين همه بخش اعظمي از روند حركتي شاخص بورس و ديگر متغيرها ناشي از موضع گيري متقاضيان خريد و عرضه كنندگان و يا همان عرضه و تقاضا است كه به مانند هميشه بايد منتظر شكل گيري نوسان و بالا و پايين شدن نمودار شاخص بود.


19 آوریل 2010, 09:41
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
جهش 9 ميليارد دلاري ارزش بورس تهران در يك ماه
سونامي افزايش قيمت‌ها در بورس تهران باعث شد ارزش بورس تهران در طول كمتر از يك ماه معادل 9 ميليارد دلار افزايش يابد
به گزارش همشهري، همزمان با افزايش قيمت سهام شركت‌ها در بورس تهران، ارزش بازار سهام نيز به نحو قابل توجهي افزايش يافت و بررسي‌ها نشان مي‌دهد ارزش جاري بورس تهران از ابتداي سال‌جاري تاكنون با 9‌ميليارد دلار افزايش هم‌اكنون به 74 ميليارد دلار رسيده است.

ارزش جاري بورس تهران در ابتداي سال‌جاري 65 ميليارد دلار برآورد شده بود اما رشد تقاضا براي خريد سهام شركت‌ها وافزايش قيمت سهام شركت‌هاي بزرگ بورس تهران در بخش صنعت و به‌ويژه فولاد و مخابرات زمينه رشد ارزش بورس تهران را به‌وجود آورد.

بر اين اساس درصورت افزايش ارزش بازار تا مرز 75 ميليارد دلار، بار ديگر ركورد جديدي در بورس تهران به ثبت خواهد رسيد؛ چراكه بيشترين مقدار تاريخي رشد ارزش بازار سهام مربوط به نيمه نخست سال 87 است كه طي آن ارزش بورس به‌دليل رشد ارزش سهام شركت‌هاي گروه معادن و فلزات و عرضه سهام شركت‌هاي اصل 44 به 75 ميليارد دلار رسيد اما پس از آن وقوع بحران مالي در جهان زمينه‌هاي نزول ارزش بورس تهران را فراهم كرد و باعث شد ارزش بازار سهام ايران در پايان سال 87 با بيش از30 ميليارد دلار كاهش از 75‌ميليارد دلار به 44 ميليارد دلار سقوط كند.

اما با بهبود اوضاع اقتصاد جهاني و به‌دنبال آن رشد ارزش سهام شركت‌هاي بورس در سال گذشته، ارزش جاري بورس تهران نيز افزايش يافت و در طول يكسال گذشته بالغ بر 20‌ميليارد دلار رشد كرد و به محدوده 65 ميليارد دلار رسيد. همزمان با شروع سال جديد و استقبال گسترده سرمايه‌گذاران از بازار سهام نيز بورس تهران در طول كمتر از يك ماه يكباره 9 ميليارد دلار رشد كرد.

كارشناسان معتقدند كه رشد قيمت نفت و فلزات در بازارهاي جهاني، كاهش نرخ سود بانكي در كنار ركود در بازار‌هاي مسكن، طلا و ارز باعث شده نقدينگي سرمايه‌گذاران جديد به سمت بورس تهران هدايت شود و اين موضوع زمينه افزايش تقاضا و رشد قيمت سهام شركت‌ها را به‌وجود آورده است. درصورت ادامه روند رو به رشد قيمت سهام شركت‌ها، ارزش جاري بورس تهران بيش از اين افزايش خواهد يافت.

بزرگان بورس

درحال حاضر شركت مخابرات ايران با ارزشي معادل 10 ميليارد دلار بزرگ‌ترين شركت بورس تهران محسوب مي‌شود و پس از آن شركت‌هاي فولاد مباركه اصفهان و ملي صنايع مس ايران در رده‌هاي بعدي بزرگ‌ترين شركت‌هاي بورس قرار دارند و نوسان‌هاي قيمت سهام اين شركت‌هاتاثير بسزايي در ارزش جاري بورس تهران دارد. ارزش سهام شركت فولاد مباركه اصفهان 7/4ميليارد دلار و ملي صنايع مس ايران 6/4ميليارد دلار برآورد مي‌شود.


21 آوریل 2010, 10:25
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
ركوردزني بورس در ارتفاع 15 هزار


بورس اوراق بهادار روز گذشته شاهد اوج‌گیری شاخص کل بود و شاخص توانست براي نخستين بار از مرز 15هزار واحد عبور کند؛

همزمان، تازه‌ترين آمار فدراسيون جهاني بورس‌ها كه تحولات 54 بورس عضو خود را طي 6 ماه اول 2010 مورد بررسي قرار داده است، نشان مي‌دهد كه بورس تهران توانسته رتبه دوم بيشترين رشد «شاخص» و رتبه سوم بيشترين رشد «ارزش بازار» را به دست آورد.
مطابق اطلاعات اين گزارش، شاخص بورس تهران طي نيمسال اول سال 2010، رشد 8/29‌درصدي را تجربه كرده و بعد از شاخص بورس «كلمبو» (سريلانكا)، رتبه دوم جدول مقايسه‌اي تغييرات رشد شاخص را نصيب خود كرده است.
اين رشد در شرايطي محقق شده كه در ميان 57 شاخص مورد بررسي فدراسيون جهاني، تنها 14 شاخص توانسته‌اند رشد مثبت را تجربه كنند و 43 شاخص ديگر از منفي 4/0 تا منفي 41 درصد سقوط را در كارنامه نيمسال اول خود ثبت كرده‌اند. رتبه‌هاي سوم تا پنجم جدول تغييرات رشد شاخص به ترتيب متعلق به بورس‌هاي «كپنهاك» با 3/14‌درصد، «سانتياگو» با 3/13‌درصد و «ايسلند» با 9/12 درصد است.


14 جولای 2010, 07:47
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 13 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 75 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد