بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 15:29
پاسخ به موضوع  [ 21 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5  بعدی
 پیش بینی قیمت مسکن در آینده 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 ژانویه 2009, 14:28
پست ها: 298
بيزينس مانيتور پيش‌ بيني كرد: ركود مسكن در ايران ادامه دار است

بيزينس مانيتور در گزارش سه ماهه چهارم خود از اقتصاد ايران اعلام كرد: پيش بيني ما اين است كه عملكرد بخش صنعت كه طي سال مالي 2007 – 2008 بيش از 17.4 درصد توليد ناخالص داخلي ايران را تشكيل داده است ، امسال به شدت ضعيف باشد . رشد واقعي بخش صنعت ايران طي سالهاي 2003 – 2004 و 2007 – 2008 به كمتر از 8.4 درصد رسيده است ولي نمي توان بحران و ركود صنعتي ايران طي سال مالي 2009 -2010 را ناديده گرفت .

بنابراين گزارش، طي سال 2008 سرمايه گذاري در واحدهاي جديد صنعتي در ايران نسبت به 2007 كاهش يافت . خيلي تعجب برانگيز خواهد بود اگر سرمايه گذاري در بخش صنعت ايران از آن پس افزايش چشمگيري داشته باشد . كاهش سرمايه گذاري در بخش صنعت تاثير منفي شديدي بر رشد بخش صنعت ايران طي سال 2009 خواهد داشت .

بيزينس مانيتور اضافه كرد: علاوه بر اين ، رشد توليد برق كه ارتباط معناداري با رشد واقعي توليد ناخالص داخلي بخش صنعت دارد ، طي سالهاي اخير افت محسوسي داشته است . رشد توليد برق در ايران طي شش ماه نخست سال مالي 2008 – 2009 كاهش داشته كه اين به معناي آسيب ديدن توليد بخش صنعتي است .به گزارش فارس، پيش بيني مي شود اين روند نزولي طي سال 2009 -2010 نيز ادامه داشته باشد .

در ادامه اين گزارش آمده است: بخش مسكن و ساخت و ساز نيز با افت و ركود چشمگيري روبرو شده است . شاخص قيمت خدمات بخش مسكن طي سه ماه پاياني 2008 بيش از 22.3 درصد كاهش يافت .

تقاضا براي خدمات بخش مسكن نيز با افت محسوسي روبرو شده است . علاوه بر اين سرمايه گذاري بخش خصوصي در بخش مسكن طي سه ماه پاياني 2008 بيش از 9.7 درصد كاهش داشته است .

بيزينس مانيتور اضافه كرد: پيش بيني مي شود كل سرمايه گذاري در بخش مسكن و ساختمان سازي طي ماههاي آينده همچنان روندي نزولي داشته باشد.
خبرگزاري فارس


16 سپتامبر 2009, 22:29
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
انتظار پنج ساله ایران برای بازگشت رونق مسکن

بازگشت رشد بازارمسکن ایران به زمان قبل از رکود مسکن تا پنج سال آینده محقق نخواهد شد.

یک موسسه تحقیقاتی پیش بینی کرد رکود در بخش مسکن تا سال 2013 ادامه یابد و تا سال 2013 رشد متوسط سالانه 3/4 درصدی در این بخش محقق خواهد شد. دوره رونق و رکود همواره جزیی از رفتار همیشگی بخش مسکن ایران بوده است، اما در سال های 85 و 86 در پی بروز رونق در بازار مسکن، شاهد جهش زیادی در قیمت مسکن بودیم که این دوره را از دوره های قبلی متمایز می کرد اما مدت رونق در این دوره نسبتاً کوتاه بود و پس از جهش قیمت ها، بخش مسکن وارد دوران رکود خود شد و گفته می شود این دوران تا زمانی که خریداران بتوانند بخشی از قدرت خرید خود را ترمیم کنند، ادامه می یابد.


کاهش هشت درصدی رشد بخش مسکن
بیزینس مانیتور در گزارشی نوشت: با وجود بدبینی های موجود نسبت به مسائل اقتصادی انتظار می رود تولیدات ساختمان سازی در ایران با رشد همراه شود اما وضعیت شاخص های کلان اقتصادی باعث کاهش در پیش بینی این رشد در کوتاه مدت شده است.
در سال جاری انتظار می رود در این بخش رشد واقعی 77/2 درصدی رقم بخورد که نسبت به میزان رشد 11 درصدی در سال گذشته افت کرده است. در این گزارش پیش بینی شده است: بازگشت رشد بازار ایران به زمان قبل از رکود تا پنج سال آینده محقق نخواهد شد و تا سال 2013 ارزش مجموع سرمایه گذاری ها در این بخش به 36/31 میلیارد دلار برسد که نشان دهنده نرخ رشد سالانه 3/4 درصدی در شرایط واقعی است که در مقایسه با متوسط نرخ رشد 2/12 درصدی از سال 2004 تا 2008 افت هشت درصدی را نشان می دهد.

در این گزارش به نقل از «فارس» تصریح شده است: «تهران حداقل به پنج سال زمان نیاز دارد تا بتواند خلاء های خود در بخش مسکن را جبران کند.»
این گزارش همچنین کسری بودجه ایران را در سال جاری 4/35 میلیارد دلار حدود 9/10 درصد رشد تولید ناخالص پیش بینی کرده است.


پیامد رکود کنونی بازار مسکن کاهش تولید مسکن، ورشکستگی سازندگان و احتمال رشد قیمت ها در آینده است. مطمئناً زمانی که رکود وارد بازار مسکن می شود باید منتظر پیامدهای ناگوار آن نیز باشیم چراکه سابقه نشان داده زمانی که بازار مسکن دچار رکود می شود و خرید و فروشی صورت نمی گیرد، سرمایه ها از این بخش خارج و به سوی سایر حوزه ها هدایت می شود در نتیجه تولید مسکن کاهش می یابد.


14 درصد کاهش در احداث مسکن
چندی پیش اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: «آمار پروانه های ساختمانی صادر شده برای شهر تهران که در سال گذشته برای احداث 136 هزار دستگاه واحد مسکونی مجوز صادر شده حاکی است، در سال گذشته نسبت به سال 1386به میزان 1/14 درصد کاهش یافته است که این کاهش ناشی از رکود حاکم بر بخش مسکن و عدم سازندگان برای سرمایه گذاری در این بخش بوده است.
سرحدی کارشناس مسکن در گفت وگو با «سرمایه» درخصوص کاهش 14درصدی صدور پروانه های ساختمانی کاهش تولید و فرار سرمایه از حوزه مسکن را از پیامدهای دوران رکود بازار مسکن دانست وبه وضعیت برخی از سازندگان اشاره کرد وگفت: «به عنوان مثال من و همکارانم با شدت یافتن رکود بازار مسکن بسیاری از پروژه های ساختمانی را نیمه کاره رها کردیم و پروانه های ساختمانی درخواست شده را نیز رها کردیم یا از سوی متقاضیان مسترد شد.»
سال گذشته شهرداری های مناطق مختلف تهران برای 20هزار و 745 دستگاه ساختمان با حدود 6/20 میلیون متر مربع سطح کل زیر بنای طبقات پروانه ساخت صادر کردند.
آمار پروانه های ساختمانی صادره در سال 1387 از نظر تعداد و سطح کل زیربنای طبقات به ترتیب 16/8 و 9/ 11درصد کاهش نشان می دهد.
براساس این گزارش، میانگین سطح کل زیربنای ساختمان های مذکور 994 متر مربع بود که در مقایسه با سال 1386به میزان 9/5 درصد افزایش داشت.
کل تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده برای شهر تهران در سال گذشته نشان می دهد 188 فقره از آنها برای ساختمان های یک طبقه، 215 فقره مربوط به ساختمان های دو طبقه، 820 فقره اختصاص به ساختمان های سه طبقه، هشت هزار و 447 فقره مربوط به ساختمان های چهار طبقه و 11هزار و 75 فقره به ساختمان های پنج طبقه و بیشتر اختصاص داشت.
براساس این گزارش، مقایسه آمار مذکور نسبت به سال 1386 در مورد ساختمان های یک طبقه 8/13، دو طبقه 23/8، سه طبقه 4/ 14، چهار طبقه25 و پنج طبقه و بیشتر 3/9 درصد کاهش نشان می دهد.
پروانه های صادره مربوط به شهر تهران در سال گذشته نشان می دهد سهم ساختمان های یک طبقه 9/0 درصد، دوطبقه یک درصد، سه طبقه چهار درصد، چهار طبقه 7/40 درصد و پنج طبقه و بیشتر 53/4 درصد بود.
درسال 1387 در کل مناطق شهری کشور برای احداث 176هزارو 840 دستگاه ساختمان پروانه صادر شد که نسبت به سال 1386به میزان 4/15 درصد کاهش داشت.
سرحدی کارشناس مسکن، عمده ترین معضل مسکن در ایران را اینگونه بیان کرد: «به مسکن در ایران همواره به عنوان یک کالای سرمایه ای که قابل خریدو فروش است نگریسته می شود در حالی که باید مسکن قابل ارزیابی باشد که این امر ناشی از سیاست های غلط مسوولان امر در بخش مسکن است. چنانچه سودی از ساخت و ساز وارد بازار مسکن می شود ناشی از افزایش قیمت زمین بوده است نه کیفیت ساختمان.»
وی با ذکر مثالی گفت: «چنانچه دو ساختمان با متراژ یکسان و کیفیت متفاوت در یک منطقه ساخته شود دارای یک قیمت واحد است و به هیچ وجه به کیفیت ساختمان توجه نمی شود و در این مرحله تنها زمین تعیین کننده قیمت است نه کیفیت ساختمان.»
وی عمده ترین راهکار برای برون رفت از این نگاه را شناسنامه دار کردن و کنترل بیمه ساختمان دانست و گفت: «عدم رعایت موارد فوق و سودهای کلان ناشی از ورود به این بخش باعث شد بسیاری از افراد به سمت مسکن روی بیاورند وسودهای 200 تا 300 درصدی را نصیب شوند.»
مجتبی بیگدلی رئیس انجمن انبوه سازان کشور در گفت وگو با «سرمایه» نیز با اشاره به کاهش ساخت و ساز در کشور به دنبال رکود حاکم بر این بخش معتقد است: «در حال حاضر 70 تا 80 درصد اشتغال کشور زیرمجموعه صنعت ساختمان است اما متاسفانه مشاهده می کنیم برخی به جای آنکه در دوران رکود حمایت مستقیم از بخش مسکن داشته باشند، با مصاحبه های پیاپی اعلام می کنند قیمت مسکن باز هم ارزان تر می شود. نتیجه این مصاحبه ها این می شود که هیچ کس شهامت ورود به این عرصه را برای سرمایه گذاری نداشته باشد. وی مسکن را نیازمند یک پروسه تولید دو تا پنج ساله ارزیابی کرد که حتماً باید در دوران رکود از این بخش حمایت شود. او با هشدار به این وضعیت براین باور است که تمام این عوامل باعث می شود تولیدی انجام نشود و ما طی سال های آینده شاهد کاهش شدید تولید مسکن و افزایش لجام گسیخته قیمت ها شویم.


03 اکتبر 2009, 20:11
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
رونق مسكن مي‌آيد اما گراني نه

وزير مسكن نتايج آنچه را كه قرار است در بخش مسكن بكار گرفته شود، پيش‌بيني كرد.
علي نيكزاد با اشاره به اينكه برمبناي طرح جديد قرار است واحدهاي نوساز موجود در شهرها در قالب مسكن مهر به متقاضيان واگذار شود، گفت: با توجه به اینکه از همه ظرفیت‌ها در بخش مسکن استفاده می‌کنیم، امیدواریم رونق در این بخش ایجاد شود.

وي در عين حال افزود: رونق به معناي گران شدن مسكن نخواهد بود.
وزیر مسکن و شهرسازی افزود: از همه واحدهای مسکونی مناسب انبوه‌سازان برای طرح مسکن مهر استفاده و زمین آنها را هم با روش تهاتر، کارشناسی می‌کنیم.
نیکزاد درباره نحوه پرداخت وام این واحدها نيز افزود: وام آنها را در جهت کسانی که فرم «ج» آنها سبز است و از تسهیلات دولتی، زمین، آپارتمان و وام استفاده نکرده‌اند برای رعایت عدالت اجتماعی در اختیارشان قرار می‌دهیم.
نیکزاد گفت: بخشی هم در جهت پاسخگویی برای یک‌میلیون واحدی که در سال 1389 به نیازهای انباشته گذشته اضافه خواهد شد، با تجدیدنظر در منابع و با حضور مجدد کسانی که در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند تخصیص می‌یابد تا بتوانیم پاسخگوی مردم باشیم.
به گزارش واحد مركزي خبر، نیکزاد با تشریح اقدامات و ظرفیت‌هايی که در حال حاضر در بخش مسکن وجود دارد، گفت: با سازوکار مترمربع و قیمت مقطوع و کیفیت خوب و زمان مشخص با انبوه‌سازان قرارداد می‌بندیم و ساخت و پرداخت آنها را تضمین می‌کنیم.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری انبوه‌سازان افزود: این افراد تعدادی واحد مسکونی ساخته‌اند که این واحدها در حد الگوی مصرف مسکن است؛ زمین این واحدها به روش تهاتر با اعیانی تبدیل به مسکن مهر می‌شود و واگذاری‌ها را به مردم به صورت واحد‌های تک تا چهار واحدی انجام می‌دهیم تا عملیات احداث را آغاز کنند.
نیکزاد گفت: اگر افرادی بتوانند تعاونی تشکیل دهند و سریعا عملیات احداث را آغاز کنند، به آنها هم زمین داده می‌شود.

1/5‌ ميليون واحد مسكوني روي دوش وزارت مسكن
وزیر مسکن و شهر‌سازی افزود: اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌ها سبب خواهد شد در تولید مسکن انبوه و پاسخ به نیاز کسانی که در مسکن مهر نام‌نویسی کرده‌اند موفق عمل کنیم تا رونقی در بخش مسکن به وجود آید و این به معنای گران شدن مسکن نیست.
نیکزاد گفت: این اقدامات نشان آن است که ما می‌خواهیم در بخش مسکن با توجه به نیاز انباشته یک و نیم میلیون واحدی که در حال حاضر بر دوش وزارت مسکن است، با حداکثر استفاده از منابع، زمان و روش‌های مختلف و استفاده از توان بخش خصوصی، انبوه‌سازان و تعاونی‌ها، تولید انبوه کنیم، بنابراین بعید می‌دانم در بخش زمین و مسکن شاهد گرانی باشیم.
به گزارش دنيا‌ي‌اقتصاد وزارت مسكن در كابينه دهم برنامه‌هايي براي بهبود اوضاع مسكن مهر و همچنين رونق بخشيدن به ساخت و ساز تعريف كرده است.
اين برنامه‌ها اگرچه هنوز جنبه اجرايي به خود نگرفته‌اند و اين احتمال هست كه در مرحله اجرا با مشكلاتي مواجه شود، اما به ظاهر مناسب هدف‌گذاري‌ها تعريف شده است.
محور اين برنامه‌ها سرعت بخشيدن به طرح مسكن مهر از يك سو و فروش راحت واحدهاي ساخته شده در بازار مسكن است.
به طوري كه قرار است واحدهاي نوساز رسوب شده در بازار مسكن از طريق وام 14ميليوني و حذف قيمت زمين و تبديل آن به اجاره 99ساله به متقاضيان مسكن مهر واگذار شود.
اين باعث مي‌شود اولا مردم با شرايط ويژه صاحب‌خانه شوند و دوما بازار انبوه‌سازان از ناحيه فروش دچار رونق شود.


10 اکتبر 2009, 12:12
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
مسکن بخریم یا نخریم؟


بنگاه‌هاي مسکن مي‌گویند: اغلب کسانی که در سه ماه اول سال جاری صاحب خانه شده‌اند از خرید خود راضی نیستند، چون در ماه‌هاي اخیر قیمت مسکن باز هم کاهش پیدا کرد و ارزش واقعی ملک آنها کمتر از رقمی که در زمان خرید پرداخت کرده بودند، شده است.

آیا این سرخوردگی دامن کسانی را که به‌تازگی قرار است از بازار مسکن خرید کنند، طي ماه‌هاي آینده خواهد گرفت؟
اعتماد خریداران مسکن به ثبات قیمت در بازار مسکن در اوایل سال جاری آنها را مصمم کرد تا بالاخره عزم خود را جزم و اقدام به خرید مسکن کنند، اما بررسی خبرنگار ستون نبض بازار حاکی از آن است که اعتماد این دسته از مالکان که اکثر آنها در شمال شهر تهران اقدام به خرید ملک کرده اند تا حد زیادی نقش بر آب شده است؛ چراکه پس از آن قیمت‌ها در بازار مسکن مجددا روند نزولی در پیش گرفت و همین امر باعث شده تا بسیاری از خریداران متحمل ضرر شوند. در این بین بسیاری از مشاوران املاک واقع در شمال شهر تهران به این مساله صحه مي‌گذارند و مي‌گویند: «به عنوان مثال مالکی در شمس آباد ملکی را در اوایل سال جاری بعد از کمی کاهش قیمت حدود 200‌ميليون تومان خریداری کرده است، اما با گذشت 5 ماه از خرید، قیمت این ملک نزدیک به 20‌ميليون تومان افت داشته است. این مساله باعث شده خریدارانی که با این رویداد مشابه روبه‌رو شده‌اند احساس خوشایندی از زمان خرید ملک خود نداشته باشند، زیرا آنها ابتدا تصور مي‌کردند زمان مناسبی را از لحاظ قیمت برای خرید ملک انتخاب کرده‌اند، اما ادامه روند کاهش قیمت بعد از خرید را پیش بینی نمي‌کردند.»
قیمت پیشنهادی هر مترمربع آپارتمان نوساز در محدوده بالای همت بین 2‌ميليون و 500 هزار تا 3‌ميليون و 200 هزار تومان، نرسیده به همت محدوده میدان ملت بین 2‌ميليون و 200 هزار تا 2‌ميليون و 400 هزار تومان و همچنین در اطراف میدان بهشتی از یک‌ميليون و 700هزار تا یک‌ميليون و 900 هزار تومان از طرف فروشندگان تعیین شده است. قیمت‌هاي فعلی در منطقه شمس آباد از ابتدای سال تا به امروز متری 200 هزار تومان کاهش داشته است.
دنیای اقتصاد


28 اکتبر 2009, 10:17
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
احتمال زلزله قیمتی در بازار مسکن

معاون اقتصادی بانک مرکزی از کاهش 8/36 درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در حالی خبر داده است که وزارت مسکن و شهرسازی طی این مدت هیچ گاه رکود در تولید مسکن را نپذیرفته است و همواره اعلام کرده است رکود تولید نداریم و با تاکید بر میزان صدور پروانه‌های ساختمانی آن را ملاک رشد در این بخش دانسته است.

هرچند کارشناسان بخش مسکن تعداد پروانه‌های ساختمانی را عامل سنجش افزایش یا کاهش تولید قلمداد نمی‌کنند اما با اعلام آمار رسمی کاهش در صدور پروانه‌های ساختمانی این موضوع نشان می‌دهد که رکود در تولید مسکن مسئله جدی است که حتی مسئولان امر به آن اذعان کرده‌اند هرچند حسین قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی درباره دلیل کاهش تعداد پروانه‌های صادرشده عنوان کرده است: باید توجه داشت در سه‌ماهه اول سال گذشته بخش ساختمان از رونق خوبی برخوردار بود اما امسال رکود بر این بخش سایه افکنده است.

از سوی دیگر مسئله مسکن مهر که هنوز در مرحله آماده‌سازی زمین است در آمار محاسبه نشده است. اما پیش از این کارشناسان و دست اندرکاران بخش مسکن اعلام کرده بودند که با رکود بازار مسکن بخش تولید نیز دچار رخوت شده است. هرچند رئیس هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان معتقد است: اعتماد در سرمایه‌گذاری بخش مسکن از بین رفته است چراکه امنیت سرمایه‌گذاری وجود ندارد. اگر دولت با تعامل با بانک‌ها این تضمین را بدهد به طور قطع این بخش به سمت رشد حرکت خواهد کرد و دیگر با مسئله انفجار قیمت خانه مواجه نخواهیم شد خطری که امروز در کمین بازار مسکن کشور است.


با جهش قیمت‌ها مواجه خواهیم شد

ایرج رهبر در گفت و گو با خبر با تاکید براینکه رونق ورکود لازمه بخش مسکن بوده و امری طبیعی است، تصریح کرد: وقتی این رکود طولانی می‌شود در واقع در حال هشددار دادن است. زیرا با تزریق نقدینگی یک دفعه بخش قابل توجهی به این بازار هجوم می‌آورند وبا جهش قیمت‌ها مواجه خواهیم شد. اگر امروز می‌خواهیم دچار این مشکل نشویم باید تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور و بخش خصوصی دست به دست یکدیگر دهند و زمینه را برای رشد سرمایه‌گذاری و رشد تولید فراهم کنند.

وی درباره تأثیر کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی بر تولید مسکن گفت: وقتی بازار خرید وفروش ملک دچار رکود می‌شود و معامله‌ای صورت نمی‌گیرد به طور طبیعی انگیزه برای تولید نیز کاهش پیدا می‌کند. کسی انگیزه برای تولید ندارد، بازار در حالت انتظار نگه داشته می‌شود و همه صبر می‌کنند در آینده چه اتفاقی می‌افتد. اینکه بگوییم صدور پروانه‌های ساخت ملاک عمل است امری اشتباه است.

رهبر افزود: به هیچ وجه پروانه‌های ساختمانی ملاک تولید نیست چراکه وقتی پروانه‌ای صادر می‌شود حداقل دو سال طول می‌کشد که ساختمان پایان کار بگیرد. برخی از پروانه‌ها هم به مرحله اجرا نمی‌رسند. صدور پروانه دلیل بر ساخت ساختمان نیست پس نمی‌توان پروانه را ملاک قرار داد. باید دید در پایان هرسال چه تعداد ساختمان پایان کار می‌گیرند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حتی صدور مجوز پروانه‌های ساختمانی نیز کاهش یافته است. لذا رکود در تولید امری طبیعی است و امروز دچار این معضل شده‌ایم و به‌جای آنکه مسئولان با دادن آمارهای حاشیه‌ای به فکر پاک کردن صورت مسئله باشند به‌دنبال رفع آن باشند و برنامه‌ای چاره ساز در این بخش تدوین وبه اجرا دربیاورند. ادامه این رکود می‌تواند اثرات غیرقابل جبرانی به این بخش وارد کند که نتیجه‌ای جز افزایش دوباره قیمت‌ها را ندارد.


مسکن از کالای سرمایه‌ای خارج شود

رئیس هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان با اشاره به اینکه بخش مسکن مسائل خاص خود را دارد اما می‌توان با تدوین برنامه‌ای هدفمند و ریشه‌ای مشکلات این بخش را رفع کرد. تصریح کرد: باید نگاه مصرفی به این بخش داشت. متأسفانه مسکن کالای سرمایه‌ای در کشور ما است و این مسئله سبب شده همیشه متأثر از فضای اقتصادی و سیاسی کشور باشد.

وی افزود: اگر دولت بخواهد و عزم خود را جزم کند می‌تواند چالش‌های این بخش را از میان ببرد. دولت قبل از آنکه تزریق نقدینگی بخواهد این بازار را رونق بدهد باید پا به میدان بگذارد و زمینه را برای تولید افزایش دهد. وقتی از انبوه ساز حمایت شود شرایط فراهم می‌شود تا عرضه افزایش یابد آن‌وقت با افزایش عرضه اگر بازار از رکود در بیاید جهش قیمت‌ها غیرقابل کنترل نخواهد بود. در حال حاضر بهترین فرصت است که دولت و وزارت مسکن و شهرسازی وارد میدان شوند و زمینه تولید را فراهم کنند و آن را افزایش دهند وگرنه غفلت از این مسئله تبعات غیرقابل جبرانی را خواهد داشت.


وقتی حمایت مالی وجود ندارد توقع افزایش تولید نیز امری نابجاست

رهبر گفت: دولت می‌تواند این زمینه را فراهم کند. باید با بانکها و وزارت اقتصاد تعامل بیشتری داشته باشند و اعتبار ویژه‌ای به این بخش بدهند چون همانطور که می‌دانید 35 درصد بخش اقتصاد کشور به مسکن برمی گردد و حجم عمده اشتغال نیز در این بخش است. اگر نخواهند مشکلات مالی این بخش را رفع کنند به تبع اقتصاد کشور دچار زیان می‌شود. در حال حاضر نیز نتیجه آن به‌خوبی مشهود است. پس باید طوری برنامه‌ریزی کرد که تأمین منابع مالی این بخش در اولویت قرار گیرد. چراکه بیش از این نمی‌توان به این بخش فشار آورد و باید هرچه سریعتر چاره‌ای برای این بخش اندیشیده شود وگرنه دچار بیماری غیرقابل علاجی می‌شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان تصریح کرد: انبوه‌سازان پتانسیل بالایی دارند چراکه تاکنون بیشتر ساخت و ساز خانه از طریق انبوه‌سازان انجام شده است و 90 درصد تولید کشور برعهده این بخش است. اما نیاز به حمایت دارند. در کشوری که به طور متوسط سالانه 850 هزار ازدواج رخ می‌دهد این نیاز بالاست. باید متولیان امر برنامه‌ریزی کنند تا خانه‌سازی با محوریت انبوه‌سازان انجام گیرد.

وی افزود: طرحی به نام مسکن مهر نیز اجرا شد اما با توجه اینکه انبوه‌سازان نادیده گرفته شده بودند تاکنون موفق نشده است. اما اگر به این بخش توجه شود به همان میزان نیز می‌توان اطمینان داشت طرح‌ها به سرانجام برسند چراکه انبوه ساز نرم افزار تولید را در اختیار دارد. اگر منابع مالی تأمین شود و از سوی دیگر صنعتی‌سازی در کشور رشد کند دیگر معضل مسکن نخواهیم داشت.


29 اکتبر 2009, 19:11
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 21 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد