بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 سپتامبر 2019, 03:15
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 بورسی مشابه بورس کالای ایران 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
یکی از شبهه هایی که برای برخی از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه در خصوص عملکرد و نحوه فعالیت بورس کالای ایران پیش مي آید، این است که در بورس هاي کالایی جهان اصولاخود کالاها را معامله نمی کنند بلکه اوراق بهادار مبتنی بر کالاها مانند قراردادهای آتی (Futures)، قراردادهای اختیار (Option) و قراردادهای معاوضه (Swap) مورد مبادله قرار مي گیرد.
به عبارت دیگر در این بورس ها معاملات نقدی به آن شکلی که در بورس کالای ایران صورت مي پذیرد مرسوم نیست، بلکه بیشتر اوراق بهادار مبتنی بر کالاها معامله مي شوند.
هر چند که این شبهه با راه اندازی معاملات آتی در بورس کالای ایران و انجام معامله روی اوراق بهادار مبنی بر کالادر قالب معاملات آتی دیگر موضوعیت ندارد، اما مي توان نشان داد که چنین دیدگاهی در مورد فعالیت بورس هاي کالایی در عرصه جهانی، دیدگاه صحیحی نیست و نوع معاملات (نقدی یا آتی بودن) تعیین کننده فلسفه وجودی بورس نیست، بلکه وجود بازاری متشکل جهت کشف قیمت هاي رقابتی از تعامل نیروهای عرضه و تقاضا، در کنار دیگر اهداف این نوع بورس ها، مهمترین رسالت آنان به شمار مي رود که بورس کالای ایران نیز به بهترین شکل ممکن از عهده آن بر آمده است.
برای این منظور با معرفی یک بورس کالایی در هند که با فعالیت در عرصه معاملات نقدی، فعالیتی مشابه بورس کالای ایران دارد، نشان خواهیم داد که نه تنها فعالیت بورس کالای ایران مصداق بین المللی دارد، بلکه لازمه فعالیت بورس هاي ابزارهای مشتقه نیز به شمار مي آید و قیمت هاي نقدی کشف شده در آن مبنای محاسبه و تعیین قیمت هاي تسویه (Settlement Price) انواع قراردادهای مشتقه مالی (به طور مشخص قراردادهای آتی) قرار مي گیرد.

بورس ملی معاملات نقدی هندوستان (NSEL)
سنگ بنای این بورس در 10 فوریه سال 2005 میلادی گذاشته شده است که بورسی است تمام الکترونیک و با عملکرد شفاف که در آن معاملات نقدی با تحویل فوری (SPOT) روی طیف وسیعی از کالاهای کشاورزی انجام مي شود. به دلیل الکترونیکی بودن فعالیت هاي این بورس، فعالان بازار از هر نقطه کشور و با دسترسی به اینترنت قادر به ارائه سفارشات خرید و فروش هستند. مهمترین اهدافی که بورس ملی معاملات نقدی هندوستان برای تحقق آنها راه اندازی شده است، شامل موارد یر است:
• فرآهم آوردن روش هاي کارآمد کشف نرخ برای کالاهای مختلف کشاورزی در فرآیند انجام معاملات نقدی به شفاف ترین شکل ممکن
• به وجود آوردن بازاری مناسب برای کشاورزان که بتوانند محصولات خود را با بهترین و عادلانه ترین قیمت ممکن در آن به فروش برسانند
• ایجاد بازاری که در آن مصرف کنندگان نهایی، صادرکنندگان، تعاونی هاي مصرف و... بتوانند کالاها را با رقابتی ترین قیمت ها و بدون کوچکترین ریسک کیفیت خریداری نمایند. چرا که بورس تعهد مي کند که کالاهای معامله شده با کیفیت مشخص تحویل خریدار شود و فروشنده نمی تواند کالای با کیفیت پایین تر را به وی تحویل دهد.
• به وجود آوردن محلی که در آن سرمایه گذاران بتوانند با شفافیت هرچه تمام تر در زمینه کالاها سرمایه گذاری نمایند. این موضوع موجبات رشد تولید و تشویق سرمایه گذاری در بخش هاي مختلف کشاورزی را فراهم مي آورد که ایجاد اشتغال و رونق فعالیت هاي اقتصادی را به همراه دارد.
• کشف قیمت هاي رقابتی برای کالاهای مختلف (از برابری عرضه و تقاضا) که مي تواند در تعیین قیمت هاي تسویه معاملات آتی مورد استفاده قرار گیرد. همانگونه که مي دانیم در تعیین قیمت هاي آتی برای کالاهای مختلف روش هاي گوناگونی مورد استفاده قرار مي گیرد که ناکارآمد بودن آن روش ها موجب دلسردی مشارکت کنندگان بازار مي شود.
• کمک به دولت و کمیسیون بازارهای آتی هند (FMC) (نهاد ناظر بر فعالیت بورس هاي هند) جهت اعمال انواع سیاست ها در بازارهای کالاو بورس هاي اوراق بهادار مبتنی بر کالا
• ارتقاي کیفیت و سطح استاندارد کالاهای کشاورزی با پذیرش کالاهای دارای حداقل کیفیت در بورس
• به وجود آوردن بازاری که در آن مشارکت کنندگان مختلف بازار مي توانند با سپردن رسید انبارهای مورد تایید بورس به عنوان وثیقه، به دریافت تسهیلات از بانک ها و سایر موسسات اعتباری اقدام كنند.
همانگونه که مشهود است، اهداف و عملکرد این بورس شباهت هاي زیادی با بورس کالای ایران دارد، اما آنچه مدنظر است، این است که فعالیت بورس ملی معاملات نقدی هند و بورس هاي دیگر شبیه به آن، مصداق عینی فعالیت بورس هاي مشابه بورس کالای ایران در دنیا است. حال سوالی که هنوز به آن پاسخ داده نشده این است که چرا تعداد زیادی از بورس هاي دنیا بیشتر در عرصه معاملات ابزارهای مشتقه فعالیت دارند، تا معاملات نقدی؟ در پاسخ به این سوال توجه به دو موضوع حائز اهمیت است؛ نخست اینکه حجم معاملات صورت گرفته روی کالاها با استفاده از اوراق بهادار مبتنی بر کالاچندین برابر موجودی خود کالاها است، به این معنی که در آن بورس ها معامله کنندگان اصلاکالایی ندارند که آن را معامله کنند و صرفا با مقاصد سفته بازی و برای استفاده از نوسانات قیمت کالاها وارد بازار مي شوند. طبیعی است که بازارهای نقدی جهان پاسخگوی حجم عظیم سرمایه هاي سفته بازان نخواهد بود که در نتیجه بازارهای اوراق بهادار مبتنی بر کالاکه نیازی به وجود داشتن خود کالاها نیست، رونق مي یابند. دوم اینکه از نظر شرعی انجام معامله روی کالایی که وجود خارجی ندارد، اشکال دارد که با توجه به ساختار اسلامی جامعه، گسترش چنین معاملاتی امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که حتی در معاملات آتی بورس کالای ایران نیز حتما باید کالاتحویل داده شود که در بورس هاي دنیا لزوما چنین نیست.
همانگونه که اشاره شد، قیمت هاي کشف شده در بورس ملی معاملات نقدی هند برای تعیین قیمت کالاها در معاملات آتی مورد استفاده قرار مي گیرد که در راستای سلامت بازار این نوع قراردادها است. برای استفاده از این خاصیت بازارهای نقدی، بورس کالای ایران نیز مي تواند با راه اندازی معاملات نقدی سکه بهار آزادی و دیگر کالاهایی که روی آنها معاملات آتی صورت مي پذیرد، از قیمت هاي نقدی کشف شده آنها در سیاست گذاری هاي مختلف معاملات آتی استفاده كند.
نويسنده: اکبر میرزاپور


23 آگوست 2009, 14:39
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد