بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 21 آوریل 2019, 00:37
پاسخ به موضوع  [ 23 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی
 نظرات کارشناسان و صاحب نظران در مورد آهن و فولاد 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
مديرعامل فولاد ويان : سرمایه‌گذاری‌هاي صنعت فولاد نياز به صیانت دارد

افتتاح فولاد ويان و همزمان شدن اين راه‌اندازي با شرايط سخت‌ بازار آهن باعث شد تا كنجكاو شوم «وياني‌ها» چگونه در چنين شرايطي با وجود همه مشكلات بازار تن به توليد داده‌اند. متن زير حاصل گفت‌و‌گو با عزيز‌ا... جعفري، مديرعامل اين شركت و ذكر گوشه‌اي از تلاش‌هایی است كه اين مجموعه براي رسيدن به اولين محصول توليدي به عمل آورده و به ارائه طرح و استراتژي مديرعامل براي حيات فولاد ويان در شرايط فعلي بازار پرداخته است.
***
آقاي جعفري لطفا ابتدا در مورد فولاد ويان از ايده طراحي آن تا رسيدن به اولين محصول توليدي برايمان بگوييد.

پروژه ويان از اواخر سال 1381 پايه‌گذاري شده و عملیات احداث کارخانه در پایان شهریور 1384با هدف توليد 550هزار تن شمش فولاد يا بيلت سبك ساختماني و سرمايه اوليه 3/56ميليون يورو آغاز به كار كرد. در واقع 85درصد اعتبار ارزی آن به صورت فاينانس بوده و از طريق موسسه OekB كشور اتريش به عامليت بانك RZB صورت پذيرفت و بانک عامل خریدار نیز ملی ایران است.
اين طرح همچنين علاوه بر اعتبارات ارزي، 600ميليارد ريال نيز سرمايه‌گذاري ريالي داشت كه 400ميليارد ريال آن از طريق سهامداران واریز شده و حدود 200ميليارد ريال نيز از طريق بانك ملي ایران تامين شد. تكنولوژي ساخت اين كارخانه مطابق آخرين استانداردهاي روز اروپا در سال 2005 ساخته شده و اواخر 2006 و اوايل 2007 تحويل ما شد. از بابت تكنولوژي فولاد ويان طبق اظهارات مدير بین‌الملل شركت فوست آلپين در خاورميانه بي‌نظير است و از نظر تكنولوژي روز موجود در ايران حدود ده سال جوان‌تر است.
لازم است به اين نكته نيز اشاره كنم كه سرمايه‌گذار اوليه طرح فولاد ويان يك ايراني مقيم خارج از كشور بوده و اولين آورده‌هاي اين پروژه به شكل ارزي به ايران منتقل شده است.

چگونه در چنين شرايطي اقدام به توليد و در واقع راه‌اندازي كارخانه كرديد؟
به نكته جالبي اشاره كرديد، توليد با توجه به شرايط بازار آهن و ركود بازار جهاني بسيار سخت بود و حتي در مقطعي نظر سهامداران شركت تصميم به توقف کار بود، اما با همت مدیران و ياري كليه كاركنان و حمايت مسوولان استان همدان و سيستم بانكي به‌خصوص حمایت‌های بانك ملي ایران توانستيم اين طرح را به مرحله نهايي برسانيم.

خطوط توليد فولاد ويان در حال حاضر راه افتاده؟ با چند‌درصد ظرفيت كار را آغاز كرديد؟
در حال حاضر خطوط توليد را راه‌اندازي كرده و با توجه به نياز بازار در حال پيشروي هستيم و تا زماني‌كه قيمت‌ها و شرايط بازار منطقي نشود، اعتقادي به چهار شيفت كاري و افزايش حجم توليد نداريم.
با احتساب خريد قراضه 240توماني هزينه تمام شده محصول براي ما كيلويي 400تومان است که بدون در نظر گرفتن دیون مالی شرکت، فروش زير اين قيمت به ضرر كارخانه است.
اگر شرايط بازار بهبود پيدا كند اين كارخانه ظرفيت توليد 550هزار تن شمش فولاد يا بيلت ساختماني را در بالاترین استاندارد ممکن سال دارد. در واقع فولاد ويان توان پاسخگويي به يك‌ششم تقاضاي بازار داخل را دارد و با اين كار از خروج 200ميليون دلار ارز ممانعت كرده و ارزش افزوده‌اي حدود 125ميليون دلار را ايجاد مي‌كند.

پيش‌بيني شما از وضعيت آتي بازار فولاد چيست؟
به اعتقاد من شرايط بازار محكوم به اصلاح شدن است. شرايط دنيا براي توليد فولاد از منطق‌هاي موجود تبعيت خواهد كرد و در نهايت روند نزولي را كه همواره در موج سينوسي بازار فولاد وجود داشته، پشت‌سر خواهيم گذاشت.
البته اگر دولت با ابزار تعرفه بازار را حمايت كند، گام مثبتي در اين راستا برداشته و مي‌تواند مانعي در برابر حياط خلوت شدن بازار آهن توسط توليدكنندگان خارجي باشد.
ما موکدا از دولت درخواست داريم براي واردات شمش نيز تعرفه واردات اعمال شود.

شرايط فولادسازان را پس از حذف يارانه‌ها چگونه مي‌بينيد؟
حذف يارانه‌ها و آزادسازي انرژي در اين مقطع كه توليد و صنعت دچار گرفتاري و ركود است، ضربه مهلكي به بدنه بخش توليد و صنعت وارد مي‌آورد.

در پايان اگر صحبتي داريد، بفرماييد.
بله، يكي از مسائلي كه براي اکثر واحدهای صنعتی نوپا به خصوص فولاد ویان مشكل‌ساز شده، دیون معوق بانكي است‌. بانک عامل نیز به علت محدودیت‌های سال گذشته مجوز تامین به موقع منابع را نداشته است؛ در حالي كه در قانون رفع برخی موانع توليد و سرمایه‌گذاری صنعتی صراحتا پيش‌بيني شده و اگر تسهيلاتي طبق پيش‌بيني به واحدی تزريق نشده باشد ديون ارزي و ريالي بايد متناسب با تاخير استمهال شود كه متاسفانه بدون توجه به اين بند از قانون براي پرداخت بدهي‌هاي بانكي به ما فشار مي‌آورند. هر چند زمان اجرای پروژه فولاد ویان در مقایسه با سایر کارخانه‌ها بسیار فشرده و کوتاه بوده است، دیگر مشکل ما که خیلی هم اساسی است افزایش نرخ برابری ارزی یورو است که در زمان گشایش اعتبار اسنادی‌،قیمت هر یورو 10200 ریال بوده و در زمان سررسید قسط ارزی به 13520 ریال افزایش پیدا کرده. این یعنی 32‌درصد افزایش دیون‌، در زمانی که رکود ناشی از بحران بر صنعت فولاد حاکم شده است و ما تقاضای کمک برای مابه‌التفاوت کرده‌ایم و امید داریم این مشکلات در کمیته حمایت از صنعت و سرمایه‌گذاری که اخیرا در نهاد ریاست‌جمهوری تشكيل می‌شود با عنایت ویژه رییس جمهور مورد توجه قرار گرفته و اقدامات لازم برای حل آنها انجام گیرد.

آزاده حسيني خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد


25 می 2009, 10:47
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
خرده بازار فولاد داخلی بازاری است متغیر و تابعی است از چندین عامل؛ شرایط جهانی این بازار، رونق اقتصادی داخل و شرایط و جریان پول، سیاست‌های دولتی، ساخت و ساز و فعالیت‌های عمرانی و ... غالب این موارد به دولت به عنوان بزرگترین و مهم‌ترین قدرت باز می‌گردد.
در خصوص شرایط جهانی و به تبع آن جریان واردات این شرایط به روند کلی اقتصاد جهانی و شرایط و برآیندهای کلی و شاخص‌های اقتصادی، سنگ‌آهن، زغال‌سنگ و نفت مرتبط است.
هم اکنون نفت در قیمت‌های پایینی قرار داشته که به نسبت هفته‌های پیش یک رکورد کاهشی است. در این بین دورنمای بارزی مبنی بر افزایش قیمت‌ها در کوتاه مدت دیده نمی‌شود، شاخص‌های کلی اقتصاد نیز کاهش یافته است. شاخص سهام داوجونز به عنوان شاخص صنایع غرب روزهای خوبی را نمی‌گذراند. ارزش‌دلار در برابر یورو و برخی ارزهای دیگر افزایش یافته که به کاهش قیمت‌ها می‌انجامد. ورشکستگی جنرال موتورز و چند بانک آمریکایی دیگر به این وضع دامن زده است. اثرات بسته‌های حکایتی دولت‌های غربی در حال فروکش کردن است. برآیند کلی عبارت است از بی‌اثر شدن قرص‌های مسکن غرب و رونمایی مجدد رکود در جهان بالاخص در کشورهای غربی. بازار مواد اولیه مثل فلزات پایه با کاهش‌های چشمگیری مواجه شده و احتمال کاهش بیشتر نیز متصور است.
در قراردادهای بلندمدت بین فولادسازها و تولیدکنندگان سنگ آهن کاهش بین 33 تا 40‌درصدی ارزش معاملات پذیرفته شده است. این در شرایطی است که هنوز کارخانه‌های تولید فولاد بالاخص در کشور چین کالاهای خود را هر روز گران‌تر از دیروز می‌فروشند. این مطلب در خصوص محصولات طویل بیشتر خودنمایی می‌کند. با کاهش قیمت نفت هزینه تولید فولاد سیر نزولی به خود گرفته است. این در حالی است که ارزش سنگ‌آهن در بازار نقدی این کالا در بنادر چین با افزایشی نزدیک به 4‌دلار در هر تن مواجه شده است.
شرایط داخلی و سیاسی کشور چین به عنوان یک اقتصاد دولتی در جایگاه ایده آلی قرار ندارد. قیمت بیلت در غالب کشورهای جهان همچنین در بازار داخلی هند سیر نزولی داشته است. به جرات می‌توان اقدام تولیدکنندگان فولاد چین در افزایش قیمت‌های خود را در جهان انگشت‌نما خطاب کرد. شرایط ذکر شده نشان‌دهنده یک پارادوکس خطرناک است. بزرگ‌ترین فولادساز جهان افزایش قیمت داده و دیگر نقاط جهان با شرایط نزولی اقتصاد همراه است. در جهان غرب به جرات می‌توان گفت بهترین خبر افزایش نرخ بیکاری به میزان 565‌هزار نفر در بازه‌های زمانی مورد بررسی بوده که پیش‌بینی می‌شد این تعداد برابر با 600‌هزار نفر باشد. میزان بیکاری نیز به کمتر از 10درصد رسیده است. توجه به موارد ذکر شده روند افزایش قیمتی فولاد چین دیری نخواهد پایید. کارخانه‌های تولید فولاد چین بیش از حد خوشبین هستند. روند عمومی جهانی حکایت از کاهش ارزش فولاد می‌کند.

ترمز رشد قیمت آهن کشیده شد
تاثیر این شرایط نیز بر بازار داخلی ايران محرز است. در خصوص عرضه‌های منتهی به ماه مبارک رمضان با افزایش قیمت‌ها مواجه بوده‌ایم. این رویداد به سرعت به بازار غیررسمی سرایت کرد ولی به همان سرعت هم از شدت آن کاسته شد.
هم‌اکنون بازار در رکود سختی به سر می‌برد. شرایط داخلی به حدی سخت شده که در گذشته سابقه نداشته است. با توجه به روند افزایش قیمت‌ها در خارج از کشور واردات نیز به هیچ وجه از جذابیت برخوردار نیست. با توجه به احتمال وخیم تر شدن اوضاع جهانی احتمال بدتر شدن اوضاع آن‌هم در آغاز فصل ساخت و ساز و همچنین ماه مبارک رمضان می‌توان گفت روزهای سخت‌تری را نیز پیش رو داریم. در زمان رونق فعالیت‌های عمرانی رکود کمرشکن خواهد بود.
در این برهه و با این پیش‌فرض‌ها، نقش دولت از همیشه پررنگ‌تر خواهد بود. احتمال وضع تعرفه رونقی تصنعی را به بازار وارد کرد ولی به سرعت نیز محو و نابود شد. به احتمال قوی وضع تعرفه تاثیر شگرفی در آینده بازار نخواهد گذارد، زیرا بررسی نمودار عرضه و تقاضا در شرایط فعلی افزایش قیمت‌ها را به دلایل بنیادین نشان نمی‌دهد. هم اکنون تقاضای واقعی در بازار دیده نمی‌شود و با فرض عرضه ثابت در بازار احتمال افزایش قیمت‌ها اندکی ثقیل جلوه می‌کند.


پروژه‌های عمرانی نبض حرکت بازار آهن
کاهش بودجه‌های عمرانی سال 88 همچنین تغییرات مجدد آن یقینا تاثیر منفی بسیاری را بر پروژه‌های عمرانی و نبض حرکت بازار خواهد گذارد. هم اکنون مهمترین دلیل، عدم وجود پول آن‌هم پولی که جریان یافته و به تولید منتهی گردد، است. مدتی است که تزریق نقدینگی از جانب دولت با افت و خیزهای فراوانی همراه شده که گاها مطلوب و گاها نامطلوب اثر کرده است.


راهكارهاي واقعي
راهکارهایی که در این زمان حس شده و از سوی دولت بایستی انجام شود، اقداماتی واقعی است نه ژست‌های رسانه ای. تغییراتی که در بازار اثرات آن دیده شود. خبرها و شایعات در کوتاه‌مدت بازار را به سمت و سویی مجهول و مبهم سوق داده که بسیار خطرناک است.
گام اول شناخت شرایط جهانی است. در آینده کوتاه‌مدت و میان مدت شرایط اقتصادی جهان نزولی است بنابراین بهترین اقدام فاصله گرفتن از آن است. ایزوله کردن اقتصاد داخلی که یکی از راه‌های مؤثر آن تعرفه و محدودیت در واردات است، نقش بسزایی خواهد داشت. در این شرایط واردات محصول نهایی سمی مهلک و واردات مواد اولیه و محصولات میانی دارویی شفابخش است. با توجه به جهت گیری‌های بودجه سال جاری در خصوص تامین منابع مالی از طریق مالیات همچنین ادامه روند تولید که به مالیات بر ارزش افزوده منتهی می‌گردد، تولیدکننده و دولت هر دو راضی خواهند بود.
گام دوم، اصلاح شرایط و رویکردهای فعلی است. با توجه به دولتی بودن صنعت فولاد و تسلط دولت بر این بازار و نحوه معاملات آن بالاخص در بورس کالای ایران با اقداماتی محدود و تاکتیکی می‌توان تغییراتی جدی در بازار تزریق شود. فروش نقدی به جای سلف و کاهش حجم عرضه‌ها می‌تواند به مصرف‌کننده نهایی برای خرید مستقیم کمک شایان‌توجهی کند. با این اقدام ساده معاملات از بازار غیررسمی به بازار رسمی منتقل گردیده که هم قیمت کاهش می‌یابد و هم درآمد دولت از طریق مالیات افزایش خواهد یافت. گام سوم، بررسی و تخصیص منابع به پروژه‌هایی با مزیت نسبی بالاتر است. بهسازی کارخانه‌ها، بخش‌های حمل و نقل و صنایع انرژی بر، مسکن، سد و تونل و ... از این قبیل صنایعی است که با توجه به کاهش ارزش مصالح ساختمانی و فلزات با هزینه کمتری احداث خواهد شد. نکته دیگر آنکه در شرایط فعلی که غالب دولت‌های قدرتمند جهان با تزریق پول به کمک اقتصاد خود آمده‌اند، سیاست‌های انقباضی پولی مالی همچون گذشته از جذابیت بالایی برخوردار نیست.
گام چهارم، توانمند‌سازی بخش‌خصوصی است. بخش تولید هم اکنون مشکلات فراوانی دارد. در صورت تخصیص منابع به این بخش که با توجه به قوانین موجود کمترین بار مالی را بر عهده دولت می‌گذارد می‌توان به سرعت به بهبود اوضاع امیدوار بود. این در حالی است که اگر نظارت کافی و جامع بر شرایط تخصیص وام صورت نگیرد، شرایط پیچیده تر از وضع حاضر شده و رکود تورمی ابعاد بیشتر و سخت‌تری به خود می‌گیرد. موارد ذکر شده می‌تواند در میان مدت به رونق بازار فولاد همچنین عدم افزایش قیمت بینجامد. این شرایط که به افزایش تولید در بخش‌های مختلف، رونق اقتصادی و کاهش بیکاری منتهی می‌گردد رویدادی مطلوب برای تمامی بخش‌های جامعه خواهد بود.
روزنامه دنیای اقتصاد


15 جولای 2009, 10:04
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
دنیای اقتصاد به منظور بررسی شرایط بازار آهن و انعکاس این مشکلات و راهکارهایی که فولادسازان برای خروج از بحران پیشنهاد می‌کنند، با صاحب نظران، فعالان بازار آهن و فولادسازان سلسله مصاحباتی را ترتیب داده است که بخش نخست آن در پی می‌آید.

خروج رکود نیاز به کارکارشناسی دارد
محمدرضا زنوزی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گسترش فولاد تبریز در خصوص علت رکود حاکم بر بازار آهن گفت: واردات بی‌رویه، عدم ساخت و ساز، نبود نقدینگی در بازار داخل و بحران جهانی که از سال گذشته شروع شده را می‌توان از عوامل موثر در این زمینه برشمرد. وی افزود: در این میان بحران جهانی که از سال گذشته بر بازار داخل تاثیر گذار بوده، هم‌اکنون رو به بهبود است.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گسترش فولاد تبریز تصریح کرد: برای برون رفت از رکود حاکم بر بازار آهن باید کار کارشناسی صورت گیرد. وی خاطرنشان كرد: هم‌اکنون بازار مسکن و پروژه‌های عمرانی در حالت رکود قرار دارد و تا زمانی که رونق به ‌این بازار برنگردد، روند رکود در بازار آهن نیزادامه خواهد داشت.زنوزی اظهار داشت: در شرایط کنونی دولت باید تدابیری اتخاذ کند که ضمن کنترل تورم، نقدینگی لازم تزریق شود.
به گفته وی، شرکت‌های تولیدکننده فولاد دراغلب کشورها با بروز بحران طی سال گذشته ظرفیت تولید کارخانه‌های تولیدی را کاهش دادند، به گونه‌ای که برخی از آنها تا 40‌درصد کاهش ظرفیت دادند. از این رو در بازار داخل نیز میان عرضه و تقاضای فولاد تعادل برقرارنشده است. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گسترش فولاد تبریز با اشاره به اقدامات دولت طی سال‌های اخیر برای خودکفايي فولاد گفت: با تحقق خودکفايي فولاد در کشور تعادل میان عرضه و تقاضا باید ایجاد شود. وی افزود: در صورت پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه، قیمت فولاد در کشور با رشد مواجه خواهد شد. زنوزی تاکید کرد: اما قیمت فولاد به سطح سال گذشته برنخواهد گشت، زیرا قیمت‌های سال اخیرکاذب بوده و واقعی نبود. وی پیش‌بینی کرد: چنانچه روند قیمت انرژی براساس سطح کنونی ادامه یابد، نرخ میلگرد بر روی عدد 630 تا 640 تومان باید قرار گیرد. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گسترش فولاد تبریز در خصوص وضعیت آتی بازار فولاد داخل تصریح کرد: قیمت فولاد به نرخ نفت بستگی دارد.

دولت پروژه‌های عمرانی را آغازکند
مدیرعامل شرکت نورد فولاد کرمانشاه نیز درخصوص رکود حاکم بر بازار آهن گفت: شرایط کنونی بازار آهن کشور ناشی از رکود حاکم بر صنعت ساختمان است که برای دومین سال متوالی ادامه دارد.
بهروز سلیمانی با اشاره به تاثیر منفی واردات بی‌رویه فولاد بر بازار داخل افزود: هم‌اکنون تولیدات داخلی پاسخگوی تقاضای موجود در بازار است و واردات بی‌رویه ضرورتی ندارد. وی درخصوص راهکارهای مناسب برای برون رفت از بحران کنونی در بازار آهن افزود: تنها راهکار اساسی در کوتاه‌مدت بازگشت رونق به صنعت ساختمان است. مدیرعامل نورد فولاد کرمانشاه با بیان اینکه رونق صنعت ساختمان موجب فعال شدن 300 شغل در کشور می‌شود، تصریح کرد: دولت باید هرچه سریع‌تر پروژه‌های عمرانی را در کشور آغاز کند. وی افزایش تعرفه واردات فولاد را از جمله راهکارهای کوتاه مدت برای خروج از رکود کنونی در بازار آهن برشمرد و خاطرنشان کرد: دولت در راستای حمایت از تولید داخل باید تعرفه واردات فولاد را افزایش دهد. سلیمانی همچنین تامین نقدینگی واحدهای تولیدی را از جمله راهکارهای کوتاه مدت دانست.
وی ایجاد بستر مناسب و امن برای سرمایه‌گذاری در کشور، ارائه تسهیلات در راستای ایجاد اشتغال مولد، ارائه مشوق‌های لازم برای ترغیب سرمایه‌گذاران در امر تولید، کاهش تصدی‌گری دولت در زمینه تولید و اجرای کامل اصل 44 و خصوصی‌سازی به مفهوم واقعی را از جمله راهکارهای اساسی در بلندمدت برشمرد.
مدیرعامل نورد فولاد کرمانشاه درخصوص وضعیت آتی بازار فولاد کشور گفت: بازار فولاد کشور به قیمت نفت در بازارهای جهانی بستگی دارد. وی افزود: با رشد قیمت نفت و رفع بحران اقتصاد جهانی، واردات فولاد به‌جای ایران به سایر کشورها روانه خواهد شد. به گفته سلیمانی، در مجموع بازار آهن به بحران‌های جهانی، آینده بازار نفت و انرژی بستگی دارد و در صورت تزریق بودجه لازم به پروژه‌های عمرانی، اجرای دستورالعمل دولت مبنی‌بر ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل و اجرای مسکن مهر بازار آهن بهبود خواهد یافت. وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود قیمت فولاد تا دو ماه آینده با رشدی بین 20 تا 30‌درصدی مواجه خواهد شد.

شبکه بانکی قفل شده
مدیرعامل ذوب‌آهن ملایر همچنین رکود حاکم بر بازار آهن را ناشی از واردات فولاد به کشور دانست و گفت: دولت برای خروج از رکود کنونی و در راستای حمایت از تولید داخل تعرفه واردات فولاد را افزایش دهد. غلام عباس جعفری کمبود نقدینگی را نیز از جمله مشکلات تولید‌کنندگان فولاد برشمرد و تصریح کرد: هم‌اکنون شبکه بانکی قفل شده است و دولت باید سیاستی اصولی در این زمینه اجرا کند. وی به مشکل ساخت وساز در کشور اشاره کرد و افزود: تا زمانی که‌ این مشکل برطرف نشود، وضعیت کنونی بازار آهن ادامه خواهد داشت. مدیرعامل ذوب‌آهن ملایر درخصوص پیش‌بینی وضعیت آینده بازار آهن تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود بازار مذکور از مردادماه جاری بهبود یابد.

ماه آتی بازار بهبود می‌یابد
مدیرعامل ذوب‌آهن البرز غرب نیز در این خصوص خاطرنشان کرد: رکود بخش مسکن از مهمترین عوامل اساسی و تاثیرگذار بر بازار آهن است، به گونه‌ای که ‌این عامل، فروش میلگرد را با مشکل مواجه کرده است. امین سعدی با اشاره به‌اینکه بازار شمش از بازار میلگرد متفاوت است، گفت: در بخش شمش به علت کمبود آن رکود وجود ندارد، زیرا که شمش فولاد از متقاضی برخوردار است.
وی پیش‌بینی کرد که قیمت شمش به عدد 550 تا 600‌تومان در هر کیلو برسد. مدیرعامل ذوب‌آهن البرز غرب افزود: هم‌اکنون بودجه‌های جدید عمرانی دولت تامین نشده و خریدها آغاز نشده است، از این رو پیش‌بینی می‌شود از ماه آینده بازار فولاد بهتر شود.
وی تصریح کرد: دولت باید سرمایه در گردش تولید‌کنندگان به‌ویژه بخش خصوصی فولاد را از طریق ارائه تسهیلات تامین کند و امکانات بیشتری در اختیار آنها قرارگیرد. سعدی همچنین بر کنترل فولادهای وارداتی از نظر کفیت و کمیت تاکید کرد و گفت: با وضع تعرفه منطقی واردات برای فولاد این امر محقق خواهد شد. وی با بیان اینکه به علت بحران ایجاد‌شده طی سال گذشته در بازارهای جهانی اغلب کارخانه‌ها تولید فولاد را 40 تا 50 درصد کاهش دادند، تصریح کرد: تاثیر کاهش یادشده اکنون در حال آشکارشدن است. مدیرعامل ذوب‌آهن البرز غرب خاطرنشان کرد: مشکلات ناشی از ال‌سی و تحریم‌های موجود موجب شده که مصرف‌کنندگان تولیدات داخلی را با قیمت‌های بالا خریداری کنند. وی به بلاتکلیفی موجود در بازار میلگرد اشاره کرد و افزود: درصورت رونق بازار با کمبود کالا مواجه خواهیم بود.

دنیای اقتصاد


18 جولای 2009, 10:27
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
فروش تیرآهن‌های سبک ترکیه با عنوان تیرآهن سنگین

اخیرا برخی تیرآهن‌هایی با عنوان IPEAA را که در مقایسه با تیرآهن‌های اصلی کم وزن تر بوده و امکان استفاده از آنها در ساختمان سازی وجود ندارد و از کشور ترکیه وارد بازار شده، در شهرهای کوچک با قیمت تیرآهن سنگین به فروش مي‌رسد.

میرکاظم بدیهی، یکی از واردکنندگان مقاطع فولادی با بیان این مطلب خاطر نشان کرد: تیرآهن‌های ترکیه با عنوان IP تولید مي‌شود؛ اما اخیرا شرکت‌هایی همچون دمیرسان کالایی را با عنوان IPEAA که سبک‌تر اما در اندازه تیرآهن 14 و 16 است، به ایران فروخته که با همین عنوان نیز از اداره استاندارد مجوز ورود گرفته‌اند؛ اما پس از وارد شدن آن به کشور برخی از خریدران عمده‌، بخشی از این کالاها را پس از خرید از وارد کنندگان اصلی در شهرهای کوچک که امکان تقلب وجود دارد با عنوان تیرآهن سنگین عرضه کرده‌اند که لازم است به مصرف کنندگان اطلاع لازم داده شود. وی با بیان اینکه این کالاها در مقایسه با تیرآهن‌های سنگین در هر شاخه 20‌هزار تومان تفاوت نرخ دارد، افزود: روش شناسایی این کالاها ارزیابی وزن آنها است؛ برای مثال میانگین وزن تیرآهن 14 باید 152 کیلو باشد؛ در حالی که این محصولات وارداتی حدود 125 کیلو وزن دارند و خریداران نباید تنها به شکل آن توجه کنند.
این تاجر آهن همچنین در خصوص روند قیمت‌ها در ماه‌های آینده گفت‌: با توجه به ضعف تقاضا انتظار نمی رود که قیمت‌های داخلی به این زودی‌ها با تغییر زیادی روبه‌رو شود؛ اما در بازارهای جهانی با توجه به کاهش تولید در اغلب کارخانه‌ها که به نصف رسیده انتظار مي‌رود قیمت‌ها در ماه‌های آینده 50 تا 60‌ دلار رشد کند. از این رو انتظار مي‌رود بازار ایران نیز در چند ماه آینده و با تقویت تقاضا شرایط بهتری را شروع کند.
روزنامه دنیای اقتصاد


02 آگوست 2009, 11:40
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
پارادوکس در توسعه صنعت فولاد کشور

در چند ماهه گذشته اخبار بازار فولاد تنها بیان‌کننده رکود، کاهش قیمت و کاهش تمایل بازار برای جلب محصولات فولادی خصوصا محصولات داخلی بوده است؛ اخباری که نه‌تنها برای تولیدکنندگان، بلکه برای تمامی فعالان بازار سرمایه و تولید ناخوشایند است، اما در این بین، رفتار تولیدکنندگان بزرگ صنعت فولاد خصوصا تولید‌کنندگان دولتی متناسب با وضعیت بازار نیست.

اصولا در چنین شرایطی تولید‌کنندگان تمایل خود را به افزایش تولید از دست داده و در پی کاهش تولید و پایین آوردن هزینه‌ها از تمامی راه‌های ممکن هستند تا جلوی زیان بیش از حد و ورشکستگی را بگیرند. حتی در برخی کشورهای صاحب نام صنعت فولاد نظیر چین کاهش توسعه یا حتی توقف توسعه در دستور کار قرار می‌گیرد. اما در کشور ما بدون در نظر گرفتن این گونه رفتارها تنها بر افزایش کمی تولید و همچنین رشد توسعه تاکید می‌شود.
در حال حاضر صنعت فولاد ایران به دلایل مختلف از جمله پایین بودن سطح تکنولوژی و همچنین یارانه‌ای بودن انرژی (بخوانید رایگان بودن انرژی) از تولید بهینه برخوردار نیست و در صورت حذف یارانه حامل‌های انرژی با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد خصوصا شرکت‌هایی نظیر فولاد مبارکه یا فولاد خوزستان که با روش احیاي مستقیم کار می‌کنند و تولید آنها متکی به گاز طبیعی است و افزایش قیمت گاز طبیعی منجر به افزایش بیش از حد قیمت تمام شده آنها شده و در نتیجه توجیه اقتصادی این شرکت‌ها که در حال حاضر با حداقل ظرفیت کار می‌کنند به مخاطره خواهد افتاد؛ هر چند روش کوره بلند نیز به دلایل فراوان از جمله مشکلات کیفی ذغال داخلی و قیمت بالای کک وارداتی همواره با مشکل مواجه است، اما در صورت ادامه این روند صنعت فولاد کشور به دلایل زیر در مسیر بحران حرکت کرد که باید برای آن فکری اندیشیده شود.
1 - تولید‌کنندگان به جای آنکه در حال حاضر با کاهش تولید نقدینگی خود را صرف اصلاح ساختار خود خصوصا در زمینه مصرف انرژی کنند، نقدینگی خود را صرف تولید می‌کنند و این تولید در انبارهای آنها در انتظار‌های طولانی خرید به سر می‌برد و علاوه‌بر ایجاد هزینه‌های مازاد انبارداری و خواب سرمایه، گردش نقدینگی را در این شرکت‌ها کند کرده و این باعث بروز مشکلات مالی در دراز مدت خواهد شد.
2 - تمایل دولت و تولید‌کنندگان به توسعه و افزایش تولید: در حال حاضر دولت در تلاش برای رساندن کشور به مرز خود کفایی فولاد است و با تعریف پروژه‌های متعدد از جمله پروژه‌های هشت گانه استانی این مهم را پیگیری می‌کند.
3 - هر چند لزوم توسعه صنعت فولاد برای هیچ کس پوشیده نیست و ایران این امکان بالقوه را دارد که با 50‌‌میلیون تن تولید سالانه به مرکز تولید فولاد خاورمیانه تبدیل شود، اما این کار مستلزم حمایت دولت از این صنعت است. اگر فولاد سازان به افزایش توسعه ملزم شوند و منابع مالی در اختیار نداشته باشند یا آنکه دولت با بی‌تفاوتی نسبت به افزایش تعرفه، کشور را به محل مصرف فولادهای سرگردان جهان تبدیل کند چگونه می‌توان از این صنعت خسته از رکود جهانی انتظار توسعه داشت و تعریف پروژه‌های توسعه جدید نیز چشم اسفندیار این صنعت می‌شود. شاید به همین دلیل است که توسعه در صنعت فولاد ایران بین 2 تا 6 برابر نرم جهانی زمان نیاز دارد و این فرزند تولید بلای جان می‌شود نه عصای پیری. چرا که در نبود نقدینگی و رکود بازار توان توسعه از صنعت سلب می‌شود.
4 - اصرار تولید‌کنندگان به تولید حداکثر: تجربه سال‌های تولید فولاد در ایران بیان‌کننده این موضوع است که در ایران تنها سوال پیش روی صنعتگران میزان تولید بوده است نه تولید با چه قیمت و هزینه؟ و در این بین به‌خاطر انحصار تولید این قیمت تمام شده فولادسازان بوده است که قیمت بازار را مشخص می‌کرده نه مناسبات بازار را. اما در چند سال گذشته بازار خود به فرآیند‌های تعیین قیمت دست یافته و دیگر قیمت تمام شده فولاد ملاک تعیین قیمت بازار نبوده است؛ اما هنوز تولید‌کنندگان داخلی به این باور دست پیدا نکرده‌اند که میزان تولید باید بر اساس قیمت و تمایل بازار باشد و گواه این مدعا انبار‌های تاگلوپر تولیدکنندگان بزرگ فولادی است که دروازه بازار بر روی آنها بسته است، اما دروازه تمایل تولید چون روزهای رونق بازار، باز باز است. شاید تمامی این موارد به‌خاطر آن باشد که استراتژی مشخص و معینی برای حرکت فولاد چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی وجود ندارد. درست است که سند چشم‌انداز تولید فولاد را تا سال 1400 به میزان 40‌میلیون تن دیده است، اما این واقعیت فراموش نشود که این استراتژی در سال رونق بازار تهیه شده است و تنها دو راهکار برای این موضوع وجود دارد؛ اول آنکه در استراتژی تجدیدنظر شود و سقف تولید متناسب با رکود فعلی بازار و قیمت فولاد در قیاس با قیمت تمام شده آن باشد یا آنکه در دستورالعمل اجرایی آن در نحوه رسیدن به این هدف تجدیدنظر شود و این مهم مدنظر قرار گیرد که نمی‌توان هم شاهد رکود بازار و کاهش قیمت‌ها بود هم بر توسعه با روش و شرایط قبلی تاکید کرد.

محسن پروان

دنيای اقتصاد


08 آگوست 2009, 11:27
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 23 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد