بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 15:50
پاسخ به موضوع  [ 44 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  بعدی
 اخبار رینگ پتروشیمی در بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
استقبال فعالان بازار پتروشيمي در دوهفته كاري ابتداي سال 88، از معاملات اين رينگ حاكي از آن است كه امسال، همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد رينگ پتروشيمي بورس كالا از زير سايه معاملات فلزي اين بورس خارج شده و به سوي مستقل شدن حركت مي‌كند.
اخباري از قبيل اختيار صادرات محصولات فروخته شده در رينگ پتروشيمي و همچنين فروش تمام محصولات بازرگاني پتروشيمي تنها از طريق بورس، همگي حاكي از آن است كه سال 88 رينگ پتروشيمي تفاوت‌هاي بسياري با سال اول فعاليت آن دارد و نشان مي‌دهد كه عرضه‌كنندگان و فعالان بازار در حال منطبق شدن با شرايط بورس كالا و نحوه معاملات در اين بازار هستند.

رينگ پتروشيمي سحرخيز بود!
بنابراين گزارش رينگ پتروشيمي تنها بازاري بود كه در تعطيلات نوروزي نيز فعاليت داشت و از خواب ابتداي سال بيدار شده بود طي معاملات 11 فروردين رينگ پتروشيمي كه اولين روز كاري بورس كالا در سال جاري به حساب مي‌آمد، اكثر محصولات عرضه شده از گروه پليمري‌ها و شيميايي‌ها بود. از مهم‌ترين عرضه اين روز مي‌توان به عرضه محصولات آرياساسول بعد از مشكلات سال قبل اشاره كرد كه از هر محصول عرضه شده اين شركت، پلي‌اتيلن سبك (0030) به ميزان 190تن با نرخ 9هزارو 334ريال به فروش رسيد. در روز اول كاري رينگ پتروشيمي محصولات عرضه شده پتروشيمي تندگويان و با محصول پلي‌اتيلن BG800 به رقابت رفت و اين محصول با افزايش 300ريالي در نرخ 9هزارو 400ريالي فروخته شد. در معاملات اين روز سودكاستيك، آمونياك و ارتوزايلن بر روي رينگ آمد كه به ترتيب با نرخ‌هاي 3هزارو 599ريال، 2هزارو333ريال و 7هزارو 105 ريال به فروش رسيد. همچنين روز 11 فروردين اوره صنعتي توليدي پتروشيمي شيراز بر روي رينگ آمد و از عرضه 3هزار تني اين محصول 260 تن با نرخ 3هزار ريال فروخته شد.

آشتي روغن با بورس کالا
بررسي در مبادلات دو هفته اخير رينگ پتروشيمي نشان مي‌دهد عرضه كنندگان اصلي محصولات روغني از جمله ايرانول و نفت سپاهان محصولات خود را با نرخ‌هاي قابل توجيه به بازار عرضه كردند، به طوري كه طي معاملات دو هفته ابتداي سال، روغن پايه توليدي نفت سپاهان با نرخ 5هزار و 700ريال و روغن پايه توليد نفت ايرانول با نرخ 6هزار ‌و 50ريال داد‌وستد شد.
حجم كم فروش محصولات روغني در مقابل عدم فروش اين محصول جاي اميدواري دارد. فعالان بازار معتقدند كه توليدكنندگان محصولات روغني همانند توليدكنندگان ديگر نرخ‌هاي خود را مي‌بايست منطبق با بازار تنظيم كنند، كارشناسان اعتقاد دارند، فروش اندك محصولات روغني در سال جاري در مقابل عدم فروش آن نشان از اين دارد كه عرضه كنندگان اين محصول براي فروش محصولات در بورس توجيه پيدا كرده‌اند.


باز هم عرضه در روزهاي پاياني!
دو روز پاياني هفته گذشته بورس كالا شلوغ‌ترين روزهاي رينگ پتروشيمي در معاملات امسال بود و باز هم در سال جاري روزهاي پايان هفته براي عرضه‌هاي محصولات پتروشيمي انتخاب شد و در معاملات روز سه‌شنبه همراه با حجم بالاي كالايي عرضه شده محصولاتي براي اولين بار در رينگ پتروشيمي نيز عرضه شد و به همين دليل اين روز متنوع‌ترين روز بورس در هفته گذشته لقب گرفت.


تغيير واحد تن به كپسول!
در مبادلات روز سه‌شنبه گاز آمونياك توليدي پتروشيمي شيراز بر روي تابلو آمد و براساس فروش محصولات گروه گازي واحد تن براي اين محصول در نظر گرفته شد كه با درخواست عجيب نماينده بازرگاني پتروشيمي كه خواستار تغيير واحد اين محصول از تن به كپسول 180 كيلويي بود مواجه شد در زمان معامله اين محصول با توجه به درخواست عرضه‌كننده واحد جديدي براي عرضه اين محصول با كپسول 180كيلويي در نظر گرفته شد و در معاملات روز سه‌شنبه اين محصول با نرخ 2هزار و 395ريالي به فروش رسيد.


فروش يك‌هزار تن برش نفتالين‌دار
در مبادلات روز سه‌شنبه يك‌هزار تن از محصول برش‌ سنگين نفتالين‌دار توليدي پتروشيمي تبريز در بورس عرضه شد كه از اين عرضه 500تن محصول با قيمت 5هزار و 14ريال به فروش رسيد.


عرضه كم محصولات در روز پرتقاضا
در مبادلات روز چهارشنبه رينگ پتروشيمي با توجه به تعطيلات 20 روز ابتداي سال و همچنين ليست عرضه‌هاي محصولات پليمري فعالان بازار با مراجعه به محل رينگ پتروشيمي يكي از روزهاي شلوغ رينگ را در چند ماه گذشته رقم زدند.
در اكثر محصولات پليمري عرضه شده روز چهارشنبه فروش محصولات به زمان رقابت مي‌رسيد. محصولات آرياساسول كه در روز ابتداي سال عرضه شده بود و بدون خريدار ماند در معاملات روز چهارشنبه با توجه به تقاضاي بالاي بازار با افزايش قيمت روبه‌رو شده و محصول 0030 و 0085 توليد آرياساسول به ترتيب با افزايش 400 و 750ريالي در نرخ‌هاي 11هزار و 150ريال و 11هزار و 151ريال فروخته شد.


تقاضاي 16برابري و رشد 210توماني
كمبود حجم عرضه در زمان روي رينگ آمدن 0035 با تقاضاي 16برابري بازار مشخص شد. زماني كه 0035 بر روي تابلو آمد تقاضاي خريد اين محصول تا 16برابر عرضه بالا رفت و با جواب منفي عرضه‌كننده براي افزايش حجم عرضه ناظر بازار مجبور به اتخاذ تصميم محدوديت خريد براي كارگزاري‌ها شد كه بدين ترتيب حجم تقاضا را تا 10برابر عرضه كاهش داد. در زمان رقابت اين محصول نرخ اين محصول تا 11هزار و 500ريال بالا رفته كه نسبت به قيمت پايه رشد 211 توماني داشت. همچنين براي محصول ABS تقاضاي بالاي بازار در مقابل حجم كم عرضه باعث رشد 100توماني اين محصول شد.


رشد 200 توماني پلی استایرن های پک7240
محصول 7240توليدي تبريز همانند اكثر محصولات پتروشيمي با تقاضاي بالاي بازار راهي جز افزايش قيمت 200توماني نداشت.
نمونه‌هاي ذكر شده رشد قيمت محصولات تنها بخشي از افزايش نرخ محصولات پتروشيمي در دو هفته گذشته بود. حجم پايين عرضه‌ها در ابتداي سال با توجه به تمام پيش‌بيني‌ها مبني بر هجوم خريداران بر خريد باعث رشد قيمت‌ها شد تا جايي كه در برخي از محصولات نرخ فروش محصول در بورس نسبت به بازار آزاد افزايش داشته باشد و ادامه اين روند در هفته‌هاي آينده تنها توليدكنندگان را متضرر مي‌كند.

دنیای اقتصاد


11 آوریل 2009, 08:32
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
حدود 62 درصد از حجم معاملات بورس کالا در اولین هفته فعالیت بورس کالا به رینگ محصولات پتروشیمی اختصاص داشت.این حجم دادوستد به دلیل تنوع محصولات پتروشیمی و عرضه و تقاضای مناسب در بازار صورت گرفت. در گروه فولاد نیز معاملات ورق نسبت به معاملات تیرآهن و میلگرد برتری داشتند. اکثر تحلیلگران بازار آهن ساختمانی معتقدند در بهار امسال برخلاف سالیان گذشته معاملات تیرآهن و میلگرد در بورس چندان پرفروغ نخواهد بود.
به گزارش «سرمایه» در اولین هفته معاملات بورس کالا بیش از 129 هزار تن ورق در بورس کالا دادوستد شد در حالی که حجم دادوستد تیرآهن و میلگرد کمتر از 50 هزار تن بود.


رونق معاملات طلا در اولین هفته سال 88
اما در اولین هفته فعالیت بورس کالا در هفته جدید 30 کیلو و 346 گرم انواع شمش طلا به ارزش هشت میلیارد و 409 میلیون و 35 هزار و 354 ریال دادوستد شد که نسبت به کل فروردین ماه سال گذشته 100 درصد در حجم و ارزش معاملات با رشد مواجه شده است.
استقبال متقاضیان طلا در بورس نشان از تثبیت موقعیت طلا در بورس کالا دارد. به ویژه آنکه اخیراً مسوولان سازمان بورس اوراق بهادار نیز خبر از رایزنی با مراجع ذی صلاح برای مرجع دانستن نرخ طلا در بورس به عنوان نرخ رسمی کشور دادند. استقبال از معاملات سکه طرح امام نیز در معاملات آتی روند قابل قبولی داشت.


فعال ترین گروه های معاملاتی در اولین هفته
فولاد، قیر و پلیمر فعال ترین گروه های معاملاتی در اولین هفته بورس کالا بودند. در این میان فروش 120 هزار تنی قیر 6070، این محصول را در جایگاه پرفروش ترین محصول هفته قرار داد. البته بازار معاملاتی ورق نیز در این هفته گرم بود و متقاضیان استقبال مناسبی از عرضه ورق توسط فولاد مبارکه و نورد و لوله اهواز انجام دادند.


70 درصد رشد معاملات ورق نسبت به مدت مشابه سال گذشته
حجم دادوستد انواع ورق در اولین هفته معاملات بورس کالا نسبت به آخرین عرضه ورق در سال گذشته (19 اسفند) 70 درصد رشد نشان می دهد اما فعالان بازار محصولات پلیمری معتقدند با توجه به عرضه شش تا هشت میلیون تنی محصولات پلیمری نظیر انواع پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی پروپلین و پلی وینیل، تالار بورس کالا میزبان متقاضیان این محصول استراتژیک پتروشیمی خواهد بود.
تنوع محصولات پلیمر وسیع است و هر یک از محصولات پلیمر کاربرد متعددی دارند. به عنوان مثال موارد مصرف پلی اتیلن سنگین در واحدهای تولیدی ظروف حمل مایعات، ساخت ظروف ساختگی، اسباب بازی، لوازم ورزشی، قطعات صنعتی و لوله و وسایل آزمایشگاهی و ... کاربرد دارد و پلی اتیلن سبک فیلم نیز در تولید و ساخت ظروف با حجم کم، ساخت ظروف خانگی، روکش سیم های برق و مخابرات، فیلم، قطعات مختلف اتومبیل، قطعات صنعتی و آزمایشگاهی و لوازم ورزشی کاربرد دارد. پلی اتیلن سبک خطی نیز در تولید انواع فیلم، کیسه های پلاستیکی و ... کاربرد دارد. تولید پلی اتیلن سبک خطی در ایران محدود به پتروشیمی جم، تولید پلی اتیلن سنگین در اختیار پتروشیمی تبریز، شیراز، امیرکبیر، جم و سارون است و پلی اتیلن سبک فیلم نیز توسط پتروشیمی بندرامام و پتروشیمی لاله صورت می گیرد.

در هفته آغازین سال جدید معاملات بورس کالا (15 تا 19 فروردین ماه)، 324 هزار و 8/25 تن انواع کالا شامل ذرت، جو، کنجاله، قیر، تیرآهن، میلگرد، ورق، اکستراکت، سولفور مولیبدن، بیلت آلومینیومی، سرباره کنورتور، مس مفتول و کاتد، حلال 404، منومر وینیل استات، دی اتیلن گلایکول، الکیل بنزن خطی، بنزن، ارتوزایلن، متانول، جوش شیرین، کربنات سدیم، اسیدنیتریک، اسید سولفوریک، برش سنگین نفتالین دار، تری اتیلن گلیکول، آمونیاک، اوره صنعتی، پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی پروپلین، پلی وینیل، ABS تزریقی و کریستال ملامین، اسلاگ واکس، روغن پایه، روغن موتور، گاز آرگون و گاز مایع صنعتی به همراه 30 کیلو و 346 گرم انواع شمش طلا به ارزش یک تریلیون و836 میلیارد و712 میلیون و یک هزار و354 ریال فروخته شد.
در این رینگ، دو هزار و435 تن انواع محصول به ارزش هشت میلیارد و 138 میلیون و585 هزار ریال مورد معامله قرار گرفت. در گروه ذرت؛ یک هزار و 575 تن ذرت دانه ای به ارزش سه میلیارد و 954 میلیون و900 هزار ریال در گروه جو؛ 210 تن جو دامی به ارزش 423 میلیون و500 هزار ریال و در گروه کنجاله ها 650 تن انواع کنجاله به ارزش سه میلیارد و 760 میلیون و185 هزار ریال معامله شد.
در این رینگ، 117 هزار و370 تن انواع محصول به ارزش یک تریلیون و شش میلیارد و154 میلیون و35 هزار و 354 ریال معامله شد.
در گروه فولاد بیش از 106 هزار و10 تن انواع تیرآهن و میلگرد و ورق به ارزش 643 میلیارد و 319 میلیون و900 هزار ریال، در گروه مس 11 هزار و240 تن مس مفتول و مس کاتد و سرباره کنورتور به ارزش 349 میلیارد و 830 میلیون و200 هزار ریال، در گروه طلا 30 کیلو و 346 گرم انواع شمش طلا به ارزش هشت میلیارد و 409 میلیون و 35 هزار و 354 ریال، در گروه کنسانتره مولیبدن 40 تن سولفور مولیبدن به ارزش سه میلیارد و 198 میلیون و 900 هزار ریال و در گروه آلومینیوم 80 تن انواع بیلت آلومینیومی به ارزش یک میلیارد و 396 میلیون ریال مورد معامله واقع شد.
در این رینگ، 204 هزار و 8/220 تن انواع فرآورده به ارزش 822 میلیارد و 419 میلیون و 381 هزار ریال به فروش رسید.
در گروه قیر؛ 156 هزار و410 تن انواع قیر به ارزش 482 میلیارد و 612 میلیون و730 هزار ریال در گروه شیمیایی؛ 15 هزار و 530 تن حلال 404، منومر وینیل استات، دی اتیلن گلایکول، الکیل بنزن خطی، بنزن، ارتوزایلن، متانول، جوش شیرین، کربنات سدیم، اسیدنیتریک، اسیدسولفوریک، برش سنگین نفتالین دار، تری اتیلن گلیکول، آمونیاک و اوره صنعتی به ارزش60 میلیارد و715 میلیون و801 هزار ریال در گروه پلیمر؛ 24 هزار و190 تن انواع پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی پروپلین، پلی وینیل، ABS تزریقی و کریستال ملامین به ارزش 238 میلیارد و 35 میلیون و910 هزار ریال در گروه روغن؛ پنج هزار و 8/730 تن انواع اسلاگ واکس، روغن پایه و روغن موتور به ارزش 30 میلیارد و 694 میلیون و 200 هزار ریال در گروه اکستراکت؛ یک هزار و 710 تن از این محصول به ارزش چهار میلیارد و 702 میلیون و500 هزار ریال و در گروه گازها و خوراک ها؛ 650 تن گاز آرگون و گاز مایع صنعتی به ارزش پنج میلیارد و 658 میلیون و 240 هزار ریال فروخته شد.

روزنامه سرمایه


11 آوریل 2009, 11:54
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
طي معاملات هفته گذشته رينگ پتروشيمي نرخ محصولات پليمري در زمان رقابت بالاتر از نرخ‌هاي جهاني كشف قيمت شد. عطش و تقاضاي بالاي بازار در مبادلات هفته گذشته باعث شد كه نرخ محصولات پليمري در بورس كالاي ايران برخلاف سقوط قيمت در برخي بازارهاي جهاني از جمله چين روند افزايشي به خود بگيرد. برخي فعالان بازار معتقدند كه افت قيمت محصولات پليمري در بازارهاي ديگر تاثيري در روند افزايش قيمت در رينگ پتروشيمي نداشته و تقاضاي بالاي بازار در ايران دليل اصلي رشد قيمت‌ها در هفته گذشته بوده است.
تعدادي ديگر از فعالان بازار اعتقاد دارند كه قيمت‌ها در منطقه افزايش داشته و بازار ايران با پيروي از بازار منطقه با رشد قيمت مواجه شده است.
كارشناسان بازار، آزادسازي صادرات محصولات معامله شده در رينگ پتروشيمي را يكي ديگر از دلايل افزايش تقاضا در بازار مي‌دانند و اعتقاد دارند بازيگران جديدي و از جنس صادركنندگان پا به عرصه رقابت خريد محصولات پتروشيمي گذاشته‌اند.

جا افتادن روغن در رينگ!
طي معاملات سال جاري برخلاف سال گذشته دو قلويي گروه روغني كه بدون خريدار از روي رينگ خارج مي‌شد با فروش هر چند حجم پايين، كشف قيمت مي‌شود.

اسلاك واكس و دو نرخ!
در مبادلات هفته گذشته اسلاك واكس توليدي نفت سپاهان در عرضه اول هفته با قيمت 510تومان به فروش رفت و همين محصول در روز پاياني هفته با كاهش ده توماني به فروش رسيد. كاهش نرخ اسلاك واكس توليدي نفت سپاهان طي يك هفته حاكي از آن است كه عرضه‌كننده با شرايط بازار محصولات خود را به فروش مي‌رساند و براي فروش محصول بر روي قيمت خاصي پافشاري نمي‌كند.
معاملات ديگر محصول گروه روغني در هفته گذشته رونق بيشتري از اسلاك واكس داشت. 2000تن از روغن پايه توليدي نفت سپاهان با نرخ 570تومان در رينگ معامله شد. همچنين روغن پايه توليدي نفت ايرانول با نرخ 590تومان به فروش رسيد.

سه‌شنبه شيميايي شده رينگ!
دو هفته ابتداي سال جاري حاكي از آن است كه روز سه‌شنبه رينگ پتروشيمي روز عرضه محصولات شيميايي در سال جاري است. در مبادلات اين روز اوره صنعتي توليدي پتروشيمي خراسان و شيراز با نرخ 2هزار و 670ريال فروخته شد.
از ديگر محصولات عرضه شده در اين روز مي‌توان به بنزن و پارازايلن اشاره كرد. بنزن توليدي پتروشيمي بندر امام با نرخ 565تومان و پارازايلن اين شركت با قيمت 917 تومان فروخته شد.

«سود» بندر امام 200تومان افزايش يافت!
شاخص‌ترين معامله روز سه‌شنبه و از گروه شيميايي به معامله سود كاستيك توليدي پتروشيمي بندر امام ارتباط دارد. اين محصول با 40هزار تن عرضه روي تابلو آمد و تقاضاي 14هزار و 730تني اين محصول باعث شد كه قيمت اين محصول از يك‌هزار و 981ريال تا مرز 3هزار و 962ريالي بالا رود.


ناظر تالار سد راه عرضه‌هاي قطره‌اي!
آخرين روز هفته رينگ پتروشيمي كه بوي پليمري به خود گرفته است، در هفته گذشته شاهد تقاضاي بالاي بازار براي خريد محصولات پليمري بود. تا جايي كه براي برخي از محصولات تقاضاي ده برابري روي تابلو مي‌آمد. روز چهارشنبه ناظر تالار براي چند بار از عرضه محصول با تقاضاي بالا به دليل حجم پايين عرضه جلوگيري كرد و همين امر باعث شد كه نماينده بازرگاني پتروشيمي مجبور به افزايش عرضه شود.
در عرضه 0035 توليدي بندر امام، ابتدا عرضه هزار تني بر روي تابلو درج شد كه تقاضاي 11هزار تني براي اين محصول باعث شد، ناظر تالار از عرضه‌كننده درخواست افزايش حجم عرضه را داشته باشد و با موافقت نماينده بازرگاني پتروشيمي حجم عرضه اين محصول تا 2 هزار تن بالا رفت.
با اين حال افزايش عرضه محصول هم نتوانست از شدت افزايش 350توماني اين محصول كم كند. اين محصول در آخر بين قيمت‌هاي 13هزار و 230ريال و 13هزار و 999ريال به فروش رسيد. لازم به ذكر است نرخ اين محصول قبل از اين عرضه در بازار آزاد ميانگيني بالغ‌بر 14هزار و 300ريال داشت.
محصول 7240 توليدي پتروشيمي تبريز همانند «0035» رشد 350توماني را تجربه كرد. اين محصول با قيمت 11هزار و 523ريال روي رينگ آمد و تقاضاي 7برابري بازار باعث شد قيمت اين محصول 15هزار ريال شد.

افزايش 3هزار تني عرضه
زمان عرضه C 30S پتروشيمي مارون نماينده فروش اين شركت يك هزار تن از اين محصول براي عرضه روي رينگ آمد. تقاضاي 20هزار تني براي اين محصول باعث شد كه ناظر تالار عرضه اين محصول را متوقف كند و به نماينده بازرگاني پتروشيمي اعلام كرد، در صورت عدم‌افزايش عرضه اجازه معامله اين محصول داده نخواهد شد. در فاصله كمتر از يك دقيقه نماينده بازرگاني طي تماسي با شركت حجم اين عرضه را تا 4هزار تن بالا برد و افزايش عرضه باعث شد كه اين محصول تني 70تومان رشد قيمت داشته باشد.


توليد ضايعات در 20 ثانيه!
در عرضه محصولات OFF پتروشيمي تندگويان بازرگاني پتروشيمي بار ديگر افزايش عرضه را در دستور كار خود قرار داد. همان طور كه مستحضريد محصولات OFF به عنوان ضايعات كارخانجات شناخته مي‌شود و نيازي به افزايش توليد ندارد و حجم ثابتي براي محصولات OFF وجود دارد.
حال سوال اين جا است كه بازرگاني پتروشيمي عرضه قطره‌چكاني محصولات OFF را به چه دليلي انجام مي‌دهد و اين روند واقعي بودن حجم و عرضه محصولات در بورس و تناسب آن با موجودي مجتمع‌‌هاي پتروشيمي را زير سوال مي‌برد.


بازگشت قيمت‌ها
رشد قيمت‌هاي محصولات پليمري در حالي در هفته گذشته ادامه داشت كه فعالان بازار معتقدند در هفته جاري قيمت‌ها يا ثابت و در شرايط بدتر روند نزولي خواهند داشت.
فعالان بازار پتروشيمي به خصوص گروه پليمري در دو هفته ابتداي سال و در ماه‌هاي پاياني سال گذشته محصولات را با قيمت‌هاي بالا خريداري كرده‌اند و شنيده مي‌شود همين امر باعث پايين آمدن نقدينگي در بازار پتروشيمي شده است و پيش‌بيني مي‌شود در هفته جاري فعالان بازار براي تامين نقدينگي همگي فروشنده شوند و از همين رو، قيمت‌ها در هفته جاري روند كاهشي را خواهد داشت.
نكته ديگر در هفته گذشته رشد قيمت محصولات پليمري در حالي با افزايش 25 تا 30درصدي روبه‌رو شد كه بر اساس گفته‌ بازرگاني پتروشيمي نرخ پايه محصول 5درصد زير فوب خليج‌فارس تعيين مي‌شود و افزايش 25 تا 30درصدي نرخ محصولات نشان‌دهنده اين است كه نر‌خ‌هاي كشف شده در ايران بالاتر از نرخ‌هاي جهاني است.

دنیای اقتصاد


18 آوریل 2009, 09:54
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
سود کاستیک بار دیگر در معاملات روز چهارشنبه بورس کالا برای مصرف‌کنندگان مشکل ساز شد، در این روز سود به‌رغم وعده بازرگانی پتروشیمی مبنی بر توزیع بیشتر، عرضه نشد.

فعالان اقتصادی بازار محصولات شیمیایی را نسبت به پلیمری‌ها با ثبات مي‌دانند، اما معتقدند عرضه اندک سود کاستیک، آرگون و جوش شیرین مشکلات بسیاری در بورس کالا ایجاد کرده است.
در معاملات این روز به‌رغم وعده بازرگانی پتروشیمی برای کاهش قیمت و عرضه بیشتر آرگون در بورس کالا، شاهد بودیم که این محصول با قیمت هفته گذشته و به همان میزان عرضه شد و با قیمتی دو برابر قیمت پایه خریداری شد.
در این روز آرگون پتروشیمی شیراز با قیمت 6500ريال و حجم 300 تن عرضه شد که در رقابت رشد داشت و با نرخ 13334ريال خریداری شد.
همچنین در این روز سود کاستیک که در بازار با تقاضای بالایی روبه‌رو است عرضه نشد، این محصول هفته گذشته در پی واردات 5هزارتنی بازرگانی پتروشیمی با قیمت 220تومان عرضه شد، اما متاسفانه بسیاری از کارگزاران معتقدند به دلیل عرضه نشدن این کالا در روز چهارشنبه، هفته‌هاي آینده با افزایش قیمت این کالا مواجه خواهیم شد.
فعالان اقتصادی علت اصلی افزایش قیمت سود کاستیک را عرضه اندک بازرگانی پتروشیمی و انحصاری بودن واردات این کالا مي‌دانند و معتقدند برخی از کارخانه‌هاي بزرگ که نیازمند سودکاستیک هستند، ترجیح مي‌دهند این محصول را با اختیارات خود وارد کشور کنند.


معضل در عرضه جوش شیرین و سود کاستیک
با اینکه بسیاری از کارگزاران، عرضه و تقاضا را در بازار محصولات شیمیایی در حد تعادل مي‌دانند و معتقدند بازار این محصولات نسبت به بازار پلیمری‌ها نوسان کمتری دارد، اما عرضه نامنظم جوش شیرین و سود کاستیک را معضل بزرگی برای مصرف‌کنندگان این محصولات ارزیابی مي‌کنند.
به گفته فعالان اقتصادی، عرضه‌هاي اندک این محصولات به ویژه سود کاستیک برخی از کارخانه‌هاي بزرگ را تا مرز تعطیلی کشانده و آنها را دچار مشکلات عدیده‌ای کرده است.

ثبات در بازار محصولات شیمیایی
در معاملات روز چهارشنبه آمونیاک مایع پتروشیمی خراسان با قیمت 1837ريال و حجم 500 تن عرضه شد که 20 تن از آن خریداری شد. آمونیاک گاز همین پتروشیمی با قیمت 1873ريال و حجم 10008 عرضه شد که 1008 تن از آن خریداری شد. آمونیاک محلول پتروشیمی شیراز با قیمت 460ريال و حجم 500 تن عرضه شد که 10 تن از آن خریداری شد. ارتوزایلن پتروشیمی بوعلی سینا با نرخ 7767ريال و حجم 1000 تن عرضه شد که 500 تن از آن خریداری شد. اسید سولفوریک پتروشیمی رازی با قیمت 592ريال و حجم 3000 تن عرضه شد که 100 تن از آن خریداری شد.
اسید نیتریک پتروشیمی شيراز با نرخ 2140ريال و حجم 1000 تن عرضه شد که 140 تن از آن خریداری شد. اوره صنعتی پتروشیمی خراسان با نرخ 2639ريال و حجم 1000 تن عرضه شد که 300 تن از آن خریداری شد. برش سنگین نفتالین‌دار پتروشیمی بندرامام با نرخ 3036ريال و حجم 500تن عرضه و معامله شد. بنزن پتروشیمی بوعلی سینا با حجم 1000 تن و قیمت 7632ريال عرضه و معامله شد. دي‌اتيلن گلايكول پتروشیمی مارون با نرخ 5178ريال و حجم 1000 تن عرضه شد که 20 تن از آن خریداری شد. متانول پتروشیمی شیراز با حجم 3000 تن و قیمت 1620ريال عرضه شد که 830 تن از آن خریداری شد.
همچنین در این روز گریدهای مختلف اپوکسی رزین‌ها با اقبال از سوی خریداران روبه‌رو نشدند. همچنین روغن پايه SN150 نفت ایرانول با نرخ 10000ريال و حجم 500 تن عرضه و معامله نشد. روغن پايه برايت استاک شرکت نفت ایرانول با قیمت 14500ريال و حجم 1000 تن عرضه و معامله نشد. گاز بوتان پتروشیمی بندرامام نیز با نرخ 4456ريال و حجم 500 تن عرضه و معامله نشد.


25 جولای 2009, 16:11
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بررسی مشکلات و ارائه راهکار برای خروج از بحران

بازارسازی، بازی با بازار و ایجاد جریان‌های خاص، عرضه‌های اندک نسبت به تقاضا و در پی آن رشد قیمت و فروش حواله‌ای با قیمت یارانه‌ای با وجود عرضه در بورس فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی‌ و شیمیایی در بورس کالا باعث شدت گرفتن اعتراضات نسبت به بورس کالا شده است.
در این بین سید علی اکبر ‌هاشمیان، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران ضمن پذیرش این انتقادات، خود نیز به جبهه منتقدان پیوست و مشکلات رینگ پتروشیمی ‌را به دلیل دستوری بودن و اجرا شدن نظام دولتی به‌رغم عرضه در بورس و آزادسازی قیمت‌ها دانست. این طور که از اظهارات مدیرعامل بورس کالا پیدا است، دست‌هایی در پشت پرده در کارند که مانع آزادسازی کامل محصولات پتروشیمی‌و فرآورده‌های نفتی هستند و قدرت اجرایی آنها از مدیرعامل بورس کالا بیشتر است و وی توان مقابله و شفاف‌سازی این رینگ را همانند سایر رینگ‌های موجود در بورس کالا ندارد.
البته این کارشکنی‌ها در گذشته نیز به واسطه از بین رفتن رانت موجود در بازار فلزات وجود داشت، اما با حمایت وزرای وقت مدیران ‌سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی سرانجام رانت‌خواران تسلیم شده و کنار رفتند. در حال حاضر رینگ فلزات با شفافیت به کار خود ادامه می‌دهد، اما این شفافیت به واسطه فروش حواله‌ای قیر و از سوی دیگر عرضه اندک برخی محصولات پتروشیمی‌ از سوی شرکت بازرگانی پتروشیمی‌در بورس کالا در ‌هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.
البته عرضه محصولات پتروشیمی‌در بورس با توجه به ناتوانی برخی شرکت‌های پتروشیمی‌در عرضه و فروش گذشته در بازار را می‌توان موفقیت بزرگی در این بازار به حساب آورد؛ چرا که طبق مقررات بورس با خاطیان به صورت جدی برخورد می‌شود و تضامین لازم برای پرداخت و تحویل محصول در اتاق پایاپای بورس کالا از طرفین دریافت شده و در صورت کوتاهی و قصور خاطیان مجبور به پرداخت جریمه می‌شوند.
به هر حال می‌شود مشکلات رینگ پتروشیمی‌ را به واسطه بزرگی این پروژه دانست، اما کارشناسان راهکارهایی را به منظور ممانعت از بروز بحران در رینگ بورس کالا عنوان کرده‌اند که از جمله می‌توان به تبعیت شرکت بازرگانی پتروشیمی‌ از‌ ساز و کار اجرایی تعیین شده در بورس کالا و کنار‌گذاری سیستم دستوری قیمت‌گذاری تاکید کرد. همچنین از دیگر راهکارهای مطرح شده توسط کارشناسان این بخش می‌توان به کنترل یا کاهش صادرات حجم کالاهایی اشاره کرد که در بورس کالا موارد تقاضای بالایی دارند و نسبت تقاضای آنها بیش از حجم عرضه است.
از سوی دیگر ایجاد انگیزه برای واردات و به کار گرفتن ابزار‌های تشویقی برای واردات برخی دیگر از کالاهایی که کسری تولید دارند و تولید داخل کفاف نیاز مصرف‌کنندگان را نمی‌دهد، مانند سودکاستیک و آرگون از دیگر راهکارهای مطرح شده بود.
همچنین تاخیر در تحویل مجتمع‌ها در بورس کالا یکی از عواملی است که موجبات اعتراض خریداران رینگ پتروشیمی‌ را به وجود آورده است لذا از دیگر موارد راهگشای مشکلات بورس کالا، به کار گرفتن تمهیداتی است که باعث عرضه به موقع محصولات شرکت‌های پتروشیمی‌ شود.
از دیگر مواردی که از ضعف‌های رینگ پتروشیمی ‌محسوب می‌شود، فروش نقدی شرکت‌های بورسی است؛ این در حالی است که در خارج از بورس داد و ستد به صورت اعتباری انجام می‌شود، لذا فروش سلف در صورت تثبیت و ساماندهی بازار می‌تواند راهگشای آن دسته از متقاضیان باشد که خرید از بازار را به بورس ترجیح می‌دهند.
از دیگر مواردی که اخیرا در بورس کالا مطرح می‌شود، اولویت فروش با پروانه کار است که به دلیل مشکلات به وجود آمده و به منظور تفکیک دلالان از تولیدکنندگان صورت گرفته، اما به تازگی این اقدام موجب به وجود آمدن بازاری جدید برای خرید و فروش پروانه شده است و نه تنها مشکل عرضه به تولیدکننده حل نشده، بلکه مشکلات مضاعفی را پدید آورده است.
در این راستا حمایت وزارت‌خانه‌های مرتبط از بورس کالا با توجه به مصوبه هیات دولت برای آزادسازی و ورود به بورس کالا به منظور شفاف‌سازی بیشتر مبادلات و ساماندهی و ممانعت از رانت‌خواری ضروری به نظر می‌رسد، در کنار این حمایت می‌شود از ابزارهای تشویقی مانند آنچه که در بورس اوراق به کار گرفته می‌شود، در بورس کالا نیز اجرایی شود؛ این در حالی است که بسیاری از مسوولان از نحوه فعالیت بورس کالا بی‌اطلاعند، لذا اطلاع‌رسانی بیشتر بورس کالا در این زمینه به مسوولان و مدیران کشور ضروری به نظر می‌رسد.

روزنامه دنیای اقتصاد


04 آگوست 2009, 10:13
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 44 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد