بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 15:39
پاسخ به موضوع  [ 21 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی
 پیش بینی قیمت مسکن در آینده 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
نتايج تحقيقات ميداني وزارت مسكن منتشر شد

پايگاه اطلاع رساني دولت: كاهش قيمت مسكن ادامه دارد

وزارت مسكن و شهرسازي در گزارشي كه سايت اطلاع‌رساني دولت آن را منتشر كرده از تدوام كاهش قيمت مسكن در ماه‌هاي آينده خبر داده است.
در اين گزارش كه براساس تحقيقات ميداني كارشناسان وزارت مسكن، بازار مسكن در 4 فصل سال 87 مورد تحليل قرار گرفته است، اعلام شده قيمت مسكن در تهران در 2 ماه گذشته از سال 88 ، 30‌ درصد نسبت به تابستان سال 87 كاهش پيدا كرده است. از نگاه وزارت مسكن علائمي مبني بر ثبات قيمت مسكن ديده نمي‌شود؛ بلكه قيمت‌ها از اين كه هست پايين‌تر خواهد آمد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزارت مسکن و شهرسازی در اين گزارش اعلام کرد: به دنبال رشد قیمت‌ها در بازار مسکن طي سال‌های 1385 و 1386‌، در تهران و سایر مناطق شهری کشور قیمت مسکن در بهار سال 1387 بعد از اندکی افزایش، در ماه های پایانی فصل به سمت ثبات حرکت کرد.
براساس اطلاعات معاملات انجام شده در فصل تابستان سال 1387 قیمت مسکن نسبت به فصل بهار همان سال حدود یک‌درصد کاهش داشت، اما قیمت‌های پیشنهادی کاهش بیشتری را نشان مي‌داد. کاهش قیمت‌ها در معاملات مسکن در فصل پاییز و زمستان سال 1387 نیز ادامه پیدا کرد به طوری که در شهر تهران براساس اطلاعات معاملات انجام شده این میزان در پاییز 1387 نسبت به تابستان همان سال 9‌درصد کاهش داشته است.
براساس این گزارش، مطالعات میدانی به عمل آمده نشان مي‌دهد که قیمت مسکن در فصل زمستان سال گذشته همچنان با کاهش قیمت مواجه بوده به طوری که در فصل زمستان نسبت به تابستان قیمت مسکن در شهر تهران 20‌درصد کاهش یافت. البته طی این مدت در برخی مناطق شهر تهران کاهش قیمت از مرز 30‌درصد نیز گذشت. مطالعات میدانی انجام شده در استان‌های مختلف نیز نشان مي‌دهد کاهش قیمت در زمستان 1387 بین 20 تا 30‌درصد بوده است.
وزارت مسکن و شهرسازی در این گزارش با تاکید بر اینکه روند نزولی قیمت مسکن همچنان ادامه خواهد داشت، آورده است: در دو ماه ابتدای سال 1388 قیمت‌های پیشنهادی در مقایسه با سه فصل قبل از خود 30‌درصد کاهش یافته است.


24 می 2009, 08:49
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
گزيده‌هايي از مصاحبه سعيدي‌كيا با روزنامه دولت
بي‌دقتي كنيم قيمت‌ها بالا مي‌رود

وزير مسكن در مصاحبه با روزنامه ايران (رسانه دولت) اشاره كوتاهي به اوضاع كنوني قيمت مسكن داشته و با بيان اينكه «به دليل آنكه فرصت كافي براي تحليل بازار مسكن نداريم وارد مباحث قيمت نمي‌شوم»، گفته است:

«اگر بي‌دقتي كنيم ممكن است قيمت‌ها بالا برود. كافي است با بي‌احتياطي بازار خريد را راه بيندازيم، اما نكته ظريف اينجا است كه دولت بايد تقاضا را نيز حفظ كند، تقاضا نباشد، ساخت‌وسازي صورت نمي‌گيرد اين يك اصل است.» وزير مسكن در ادامه اين مصاحبه به حمايت بانك‌ها از توليد مسكن اشاره كرده و البته با بيان اينكه مصالح ساختماني و تسهيلات و شوك قيمت‌ها به وزارت مسكن مربوط نمي‌شود، تصريح كرده است: «مسكن مهر حدود 400‌هزار متقاضي را در بازار پوشش مي‌دهد؛ بنابراين بايد عرضه و تقاضا درست تنظيم شود.»
همه كاهش قيمت را پاي ركود نگذاريد
محمد سعيدي‌كيا همچنين در گفت‌وگو با فارس تاكيد كرد: همواره تلاش دولت بر مبناي جلوگيري از آشفتگي بازار مسكن بوده؛ بنابراين نمي‌توان گفت كه دولت نقشي در كاهش قيمت مسكن نداشته و تمام اين كاهش قيمت‌ها به دليل ركود خريد و فروش بوده است.

دنیای اقتصاد


25 می 2009, 10:55
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
رييس انجمن انبوه سازان مسکن تهران با اظهار بي اطلاعي از پيشنهاد انبوه سازان به دولت براي خروج از رکود مسکن گفت:
تنها راه خروج از رکود مسکن بالابردن قدرت خريد و اعطاي تسهيلات بانکي براي توليد مسکن است.
ايرج رهبر در گفت وگو با فارس افزود: براي اينکه مسکن از رکود کنوني خارج و به سمت رونق برود بايد توان مالي و قدرت خريد افزايش يابد که البته اين مهم مستلزم اعطاي تسهيلات بانکي براي توليد مسکن و افزايش عرضه است.
وي با اشاره به اينکه موافق اعطاي وام خريد مسکن نيست تاکيد کرد: منحني رکود و رونق مسکن هرچند سال يکبار در بخش مسکن رخ مي دهد اما اين که رکود به صورت فشرده، چند سال در بخش مسکن باقي بماند خطرناک است.
رهبر افزود: چنانچه انباشت تقاضا براي مسکن به دليل رکود افزايش يابد در سال هاي بعد از رکود شاهد جهش قيمتي همانند سال 85 و 86 خواهيم بود.
رييس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران خاطر نشان کرد: اعطاي تسهيلات براي توليد مي تواند راهگشاي کم کردن فاصله عرضه و تقاضاي مسکن باشد، بنابراين بايد اذعان داشت که اعطاي تسهيلات به توليد مسکن علاوه بر خارج شدن بخش مسکن از رکود مي تواند در افزايش عرضه و متعادل شدن قيمت مسکن کمک کند. به گفته وي، در حالي که نياز توليد مسکن در سال 1/5 ميليون واحد مسکوني است اما شاهد هستيم که تنها 400 هزار واحد مسکوني توليد مي شود.
رهبر تصريح کرد: اينکه عنوان شود رکود خوب است چون موجب پايين آمدن قيمت مسکن مي شود چندان درست و عقلاني نيست چراکه پايين بودن قيمت مسکن در حال حاضر به خاطر پايين بودن قدرت خريد متقاضي مسکن است و اين خود يک تهديد است.
رهبر تاکيد کرد: مي توان با اعطاي تسهيلات به انبوه سازان، صنعتي سازي مسکن را گسترش داد چراکه با صنعتي سازي مي توان همزمان به کميت مسکن و کيفيت مسکن توجه کرد.


08 جولای 2009, 12:22
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
مسير آينده تحولات در بازار مسكن

ورود به نيمه دوم سال قبل مصادف شد با تكميل سومين دوره ركود و رونق در بازار مسكن و اينك با رديابي سه دوره قبلي كه از سال 71 تا نيمه دوم سال 87 در اين بازار شكل گرفته، مي‌توان نقشه‌اي حاوي آرامش توام با ركود نسبي را براي فعالان بازار و مردم تا حدود يك سال ديگر تصوير كرد، اما اميد به يك سال خوش مي‌تواند از اهميت برنامه‌ريزي براي سال بعد و سال‌هاي بعد از آن بكاهد؟

فصل چهارم تحولات بازار مسكن از مهر ماه سال 87 شروع شد و با نگاهي تحليلي به گذشته مي‌توان پيش‌بيني كرد ما های آینده و احتمالا سال بعد از آن قيمت‌ها در حساس‌ترين بازار اقتصادي كشور چگونه خواهد بود.

تحليل محتوايي گزارش وزارت مسكن درباره نوسان 17ساله بازار مسكن نشان مي‌دهد حداقل تا پايان سال 88 بازار با ثبات نسبي قيمت‌هاي اسمي همراه خواهد بود و در اين مدت اگر هم عوامل تحريك‌ كننده بازار با برخي تصميم‌گيري‌هاي موضعي و سياست‌هاي غيركارشناسي ناگهاني فعال شود، در اين صورت رشد احتمالي قيمت با جهش تندي همراه نخواهد بود. براي اثبات اين پيش‌بيني كافي است به منحني 17 ساله نرخ رشد قيمت مسكن رجوع شود. در 17 سال اخير شيب افزايش قيمت مسكن در حدي بوده كه در سال‌هاي اول رونق، همواره نرخ رشد بين 11 تا 12‌درصد ايجاد شده است. به‌طوري‌كه در سال 72(اولين سال رونق قيمت‌ها در دوره اول ركود و رونق) قيمت مسكن 4/11 درصد، در سال 78 (اولين سال رونق در دوره دوم) 6/12 درصد و در سال 84 (اولين سال رونق در دوره سوم) نيز 4/10 درصد رشد كرده است، بنابراين اگر در ماه های آينده احتمال ضعيف افزايش قيمت‌ مسكن تحقق پيدا كند بسيار بعيد است كه نرخ رشد بيش‌از 10 تا 12درصد بالا برود كه البته چنين رشدي با توجه به كاهش 10درصدي قيمت مسكن در نيمه اول امسال و تشديد ارزاني(كاهش 25 تا 30درصدي در پاييز) نمي‌تواند تحركي نگران كننده در بازار بوجود آورد. از سوي ديگر ركورد صدور پروانه ساختماني در سال 86 (وزارت مسكن و بانك مركزي هر دو از رشد بي‌سابقه صدور پروانه ساختماني مي‌گويند، اما وزارت مسكن از صدور يك‌ميليون پروانه خبر مي‌دهد در صورتي كه بانك مركزي به حدود 500هزار فقره اكتفا كرده است) به افزايش چشمگير عرضه در پايان سال 88 منجر خواهد شد كه مي‌تواند به طولاني شدن سا‌ل‌هاي ركود در فصل چهارم كمك كند. قيمت مسكن از نيمهپارسال كاهش پيدا كرد و اين اتفاق ميمون كه به يمن تبعيت بازار مسكن از سيكل طبيعي ركود و رونق، شكل گرفته اگر چه براي كساني‌كه سال‌ها است انتظار صاحبخانه شدن دارند خوشحال كننده است، اما براي دولت فقط يك فرصت طلايي است كه اگر استفاده مطلوب از آن نشود مي‌تواند به تهديد جدي براي بخش مسكن در سال‌هاي آينده تبديل شود.
تا پايان سال 88، فرصت طلايي براي دولت باقي است تا مقدمات جلوگيري از جهش شديد قيمت مسكن در دوره چهارم ركود و رونق را طراحي و عملياتي كند. از سال 71 تا نيمه اول 87 سه دوره ركود و رونق در بازار مسكن شكل گرفته است. در دوره اول كه سال‌هاي 71 تا 76 را دربرمي‌گيرد سه سال اول قيمت‌ها با رشد ناچيز (زير 18درصد) همراه بوده، اما در سال 74 جهش 61 درصدي در بهاي ملك ايجاد مي‌شود كه در سال بعد از آن جهش به 67درصد مي‌رسد. دوره دوم ركود و رونق با كاهش 7/2درصدي قيمت‌ از سال 76 شروع مي‌شود كه بعد از سه سال پياپي رشد ناچيز (1/0 و 6/12درصد) با اوج گرفتن قيمت‌ها در سال 79 مواجه مي‌شود و در نهايت بعد از 4 سال رشد متوسط 37درصدي، در سال 83 تشكيل سومين دوره ركود و رونق در بازار مسكن رقم مي‌خورد.دوره سوم كه ابتداي سال 83 تا نيمه اول سال قبل را دربرمي‌گيرد با دو دوره قبلي دو تفاوت اساسي داشت. در اين دوره دامنه نوسان قيمت‌ها شديدتر و طول زمان تشكيل دوره نيز كوتاه‌تر بود و همين دو علت باعث شد افزايش بي‌سابقه قيمت مسكن در سال 86 و ارزاني بي‌سابقه در نيمه سال 87 رخ دهد.
با توجه به نوسان قيمت در دوره اول و دوم پيش‌بيني مي‌شود ثبات نسبي قيمت مسكن تا پايان سال 88 ادامه داشته باشد.

فرصت طلايي پيش‌روي دولت
اما اين همه ماجراي بازار نيست. سياستگذاران بخش مسكن اگر مطلع شوند قيمت‌ها در اين بخش بر چه مبنايي حركت مي‌كند و اوج بحران چگونه شكل مي‌گيرد، مي‌توانند مانع از تكرار حادثه سال 86 بازار مسكن در دوره چهارم ركود و رونق شوند. در سال 86 كه انتظار افزايش قيمت‌ها در بازار مسكن وجود داشت همه قواي دولت سرگرم پروژه ملي مسكن مهر شد آن زمان حتي برخي‌ها اعلام كردند قصد بر اين است امسال (سال 86) يك‌ ميليون و 500هزار واحد مسكوني در كشور ساخته شود. هدف‌گذاري رويايي و بسيج همه امكانات موجود براي دستيابي به آن باعث شد در ماه‌هاي انتهايي سال به دليل عدم حصول وعده‌هاي داده شده شاهد اوج بي‌نظير قيمت مسكن شويم.آمار بانك مركزي از تعداد واحدهاي مسكوني تكميل شده در سال 86 حكايت از آن دارد كه در آن سال حدود 450 هزار مسكن جديد به بازار عرضه شد اين حجم عرضه حتي از سال 85 هم كمتر بود. در صورتي كه اگر در سالي كه بر اساس دوره ركود و رونق انتظار افزايش قيمت مسكن در بازار وجود دارد، عرضه واحدهاي جديد افزايش پيدا كند تا قيمت‌ها به سمت كاهش تحريك شوند هرگز رشد بالاي 18درصد در قيمت را شاهد نخواهيم بود. (وزارت مسكن رشد كمتر از 18درصد در قيمت مسكن را نشانه ركود قيمت در بازار مي‌داند). با تكيه بر اين واقعيت دولت مي‌تواند از همين حالا به جاي آن كه پروژه ملي مسكن مهر را تا مرحله تحويل زمين تقبل كرده مسووليتش را افزايش دهد و ساخت واحدها را هم بر عهده بگيرد. چرا كه تعاوني‌ها با تجربه سال‌هاي قبلي كه در عرصه ساخت مسكن از خود نشان داده‌اند بعيد است بتوانند واحدهاي مسكوني مهر را بسازند، اما وزارت مسكن مي‌تواند با استخدام پيمانكاران بزرگ ساختماني زمين‌هاي 99 ساله را ساخته و بعد از ساخت به تعاوني‌ها واگذار كند. به نظر مي‌رسد كه اين راه اگر فرض شود ايده‌آل نباشد يكي از بهترين راهكارها براي استفاده مطلوب از فرصت طلايي است كه تا پايان سال آينده در اختيار دولت قرار دارد.

مصاحبه حاجیان با دنیای اقتصاد:

مسكن در آينده تابعي از سياست‌هاي دولت است:با توجه به برگزاري انتخابات رياست جمهوري و كاهش درآمدهاي نفتي، بخش مسكن با ابهامات زيادي روبه‌رو است و به همين علت پيش‌بيني دقيق از وضعيت بازار مسكن براي سال آينده سخت و دشوار است. با توجه به اظهارات معاون وزير مسكن در مورد وضعيت بودجه مسكن در سال آينده بديهي است سياست‌هاي دولت در اين بخش به هيچ عنوان سياست توسعه‌اي به نسبت سال جاري نيست.

وي در ادامه به روند اجراي طرح مسكن مهر اشاره كرد و گفت: با گذشت حدود چهار سال از عمر دولت فعلي هنوز وعده توليد 5/1ميليون مسكن تحقق نيافته و اين مساله به‌طور ضمني حاكي از كاهش توليد مسكن در كشور است.حاجيان افزود: البته كاهش توليد مسكن بدين معنا نيست كه در ماه های آينده جهش قيمت در اين بخش داشته باشيم، چرا كه ركود فعلي در سال 88 نيز ادامه خواهد يافت و به احتمال زياد از سال 89 به دليل انباشت تقاضا تحركات جديدي رخ خواهد داد.


08 جولای 2009, 12:31
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
رييس مشاوران املاك خطاب به مصرف‌كنندگان واقعي:
زمان خريد مسكن فرا رسيده است

رييس اتحاديه مشاوران املاك در تازه‌ترين اظهارات خود درباره اوضاع بازار، قيمت‌ها را واقعي و مطابق خواست مصرف‌كننده توصيف كرد.
مصطفي قلي خسروي، متقاضيان خريد مسكن مصرفي را به خريد از بازار كنوني دعوت كرد و گفت: اكنون زمان خريد مسكن فرا رسيده است.

اين فعال بازار مسكن اطمينان داد قيمت مسكن هرگز افزايش نجومي نخواهد يافت، مگر به شكل منطقي و معقول.
به گفته خسروي هم‌اكنون نرخ اجاره مسكن در برخي مناطق تعديل شده و در برخي مناطق نيز با رشد 10‌درصدي روبه رو بوده است.
رييس اتحاديه مشاوران املاك با تاكيد بر اينكه قيمت‌ها به هيچ وجه افزايش نمي‌يابد، مگر به شكل معقول آن و بر اساس محاسبات درست، گفت: به عبارت ديگر افزايش سرسام‌آور قيمت ملك امكان‌پذير نيست.
مصطفي قلي خسروي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: پس از انتخابات تغييري در بازار مسكن و قيمت‌ها ايجاد نشده است؛ اگرچه برخي، شعار گران شدن خانه را مي‌دادند؛ اما مشاهده كرديم كه قيمت‌ها افزايش پيدا نكرد. ضمن اينكه هر فردي كه روي كار مي‌آمد بايد قوانين را اجرا مي‌كرد.
وي با اشاره به اينكه اكنون بهترين زمان خريد ملك براي مصرف‌كنندگان است، درباره اجاره‌بها گفت: اجاره در برخي نقاط ثابت مانده است؛ اما در نقاطي شاهد افزايش 10‌درصدي بوده‌ايم كه البته اين امر بستگي به متقاضيان دارد.
خسروي در پاسخ به اين سوال كه ركود بازار مسكن تا چه زمان ادامه دارد؟ تصريح كرد: تا پايان پاييز وضعيت بازار مسكن بهتر مي‌شود، زيرا مسكن مهر فعاليتش را دو چندان كرد و انشاءالله تا آن زمان تعدادي از واحدهاي طرح مسكن مهر به دست مردم مي‌رسد و اين امر بسياري از مسائل را حل مي‌كند.
رييس اتحاديه مشاوران املاك در ادامه گفت: اجراي طرح كد رهگيري همچنان ادامه دارد و كميته‌هاي استاني هر هفته تشكيل مي‌شوند.
وي اظهار كرد: تقاضا كرديم با رييس ثبت اسناد كشور ديدار داشته باشيم تا در راستاي اجراي طرح كد رهگيري هماهنگي و همفكري صورت گيرد.
رييس اتحاديه مشاوران املاك ادامه داد: در ديدار با رييس جمهوري ايشان بنا به اصل 44تعيين ماليات را به اتحاديه سپردند و با توجه به وضعيت كار مشاوران املاك ماليات آن‌ها را مشخص كنيم.
خسروي افزود: تقاضا داريم كه افزايش ماليات هر سه سال يك‌بار انجام شود، زيرا افزايش ماليات به صورت سالانه باعث مي‌شود كه قيمت‌ها افزايش يافته و در نتيجه تورم ايجاد شود.
وي گفت: روسا و اعضاي هيات مديره‌ها مي‌توانند در انتخاباتي كه به منظور تشكيل اتحاديه كشوري و تعيين رييس آن در تاريخ 17 تير ماه در شهر تهران برگزار مي‌شود، شركت كنند.
خسروي با بيان اينكه حضور اعضا در انتخابات براي ما اهميت دارد، تصريح كرد: هر كس نسبت به انتخابات بي‌تفاوت باشد، نسبت به شغلش نيز بي‌تفاوت است.
رييس اتحاديه مشاوران املاك با اشاره به اينكه در بعضي از شهرها اتحاديه و مشاوران املاك هم با برخي ديگر از اتحاديه‌ها ادغام شده‌اند، خاطرنشان كرد: كساني كه در هيات مديره داراي پروانه مشاور املاك هستند، حق راي دارند.


08 جولای 2009, 19:40
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 21 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد