بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 15:48
پاسخ به موضوع  [ 9 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2
 طولاني شدن دامنه ركود ساختمان و مسکن 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
افزايش قيمت مسكن دور از انتظار است

رييس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش 35‌درصدی قیمت مسکن در سطح شهر تهران خبر داد و گفت: کاهش قیمت مسکن در سال‌جاری هم ادامه می یابد.
مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با خبرگزاري مهر افزود: مهار قیمت‌ها در بازار مسکن با اخذ سیاست جلوگیری از پرداخت تسهیلات به بخش مسکن از سوی مسوولان ذی‌ربط صورت گرفته است و اگر این امر انجام نمی‌شد به طور حتم وضعیت بدتری در این بازار حاکم بود. قلی خسروی در خصوص پیش بینی برخی از کارشناسان مبنی بر افزایش مجدد قیمت‌ها در بازار مسکن بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: افزایش مجدد قیمت مسکن دور از انتظار است.


16 می 2009, 11:40
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
ركود مسكن انبوه‌سازان را وادار به كاهش هزينه‌هاي جانبي كرده است
شركت‌هاي ساختماني فعال در شهر تهران براي كاهش هزينه‌هاي ركود مسكن، بعد از ناكامي در فروش واحدهاي ساخته‌شده و پيش‌فروش واحدهاي در حال ساخت، اكنون سياست كوچك‌سازي را در دستور كار قرار داده‌اند. برخي انبوه‌سازاني كه با تعداد زيادي واحد نوساز فروش نرفته مواجه هستند در اقدامي بي‌سابقه 50‌درصد از نيروي كار در كارگاه‌هاي ساختماني را تعديل كرده‌اند. برخي ديگر پروژه‌هاي درحال ساخت را تا تعيين تكليف اوضاع بازار مسكن، به حالت تعليق درآورده‌اند.
اين گروه‌ از سازنده‌ها مي‌گويند به دليل عدم استقبال از پيش‌فروش‌ها، منابع مالي براي تكميل پروژه‌ها را در اختيار ندارند به همين خاطر راهي جز تعطيلي برايشان باقي نمانده است.
تعطيلي كارگاه‌هاي ساختماني در نيمه اول امسال را مي‌توان مهم‌ترين دليل براي كاهش مجوز ساخت‌وساز عنوان كرد.
شهرداري تهران اخيرا گزارشي منتشر كرد مبني براينكه در 6 ماه اول سال جاري، صدور پروانه ساختماني 62‌درصد كاهش پيدا كرده است.
اكنون فعالان ساختماني نسبت به تشديد تعطيلي كارگاه‌ها و كاهش بيشتر حجم ساخت‌وسازها هشدار مي‌دهند. اين درحالي است كه مسوولان اين حوزه در دولت، وعده راه‌اندازي بازارهاي نوين مالي را مي‌دهند و مي‌گويند با راه‌اندازي بازار رهن ثانويه و صندوق زمين و ساختمان، عمده هزينه ساخت مسكن از طريق پرداخت تسهيلات از محل اين بازارها تامين خواهد شد. وعده‌اي كه بعد از دوسال هنوز محقق نشده است.
درباره تعديل 50‌درصدي نيروي كار ساختمان، برخي تحليل‌هاي سطحي وجود دارد مبني براينكه در فصول مختلف سال چون ساخت‌‌وساز كم و زياد مي‌شود به همان نسبت نيروي كار نيز تغيير مي‌كند، اما در مقابل اين تحليل، كارشناسان مسكن اين حجم تعديل را در طول سال‌هاي اخير بي‌سابقه مي‌دانند و به تشديد اين وضعيت در صورت ادامه ركود مسكن هشدار مي‌دهند.
گزارش از حوزه ساختمان حاكي است تعدادي از مديران شركت‌هاي ساختماني اخيرا در نشستي اضطراري موضوع تعديل نيروي كار را بررسي كردند كه در اين نشست مشخص شد به دليل فقر منابع مالي در اختيار صنعت ساختمان تنها گزينه كاهش هزينه‌ها، تعديل نيرو است.
بر اساس اين گزارش با تداوم رکود در بخش معاملات و تولید مسکن برخی از سازندگان حرفه‌ای، از تعدیل نيمي از نيروي كار در شركت‌هاي ساختماني خبر مي‌دهند. بنابر اذعان آنها این اتفاق در کارنامه بازار مسکن بی‌سابقه بوده است، کارشناسان عقیده دارند عدم تامین مالی بخش مسکن باعث شده است که سازندگان مسکن برای تکمیل واحدهای نیمه کاره خود تعجیلی نداشته باشند؛ چرا که می‌دانند با معضل كمبود مشتری مواجه هستند.
از سوی دیگر توقف 50درصدی پروژه‌های ساختمانی به دلیل فقدان تسهیلات لازم از دیگر دلایل تعدیل بی‌سابقه نيروي كار عنوان شده است.
محمد مهدی مافی-بازرس سابق انجمن انبوه‌سازان استان تهران -در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد در اين باره تصريح كرد: صنعت ساختمان یکی از صنایع اشتغالزای مهم در کشور است، از این رو طبیعی است که رکود در این بخش بیکاری بخش عظیمي ‌از نیروی کار را به دنبال داشته باشد.
وی گفت: در بسیاری از شرکت‌های ساختمانی به طور متوسط حدود 50درصد تعدیل نيروي ساختمانی صورت گرفته است که این اتفاق تاكنون در كشور سابقه نداشته است و اگر این رکود ادامه پيدا كند ریزش نيروي ساختمانی روند صعودی را در پیش خواهد گرفت.
چشم‌انداز خوب نيست
در همین حال ایرج رهبر، رييس انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد تصريح كرد: از آنجا که بخش عمده‌ای از نيروي کار ساختمان فصلی هستند تعدیل نيروي ساختمانی از این رهگذر نیز ممکن است، رخ دهد.
وی افزود: ولی در مجموع تعطیلی پروژه‌های ساختمانی به دلیل کمبود نقدینگی و تداوم رکود در معاملات مسکن از جمله عواملی است که باعث مي‌شود سازندگان مسکن تعجیلی برای اتمام پروژه‌های خود نداشته باشند.
وی خاطرنشان ساخت: چشم‌انداز تولید مسکن در شرایط فعلی فقدان مشتری و رکود در معاملات است. به گفته رهبر رکود در معاملات مسکن باعث شده است تا سازندگان مسکن نتوانند حتی از طریق پیش‌فروش تامین مالی شوند.
وی تاکید کرد: به همین دلیل تعدیل نیرو ارتباط تنگاتنگی با رکود در معاملات مسکن دارد، البته بدیهی است که تعدیل فصلی نيروي ساختمانی در دوران رکود و رونق مسکن اتفاق مي‌افتد. وی تصریح کرد: تولید مسکن در حال حاضر با نصف ظرفيت موجود در كشور انجام مي‌شود. بنابراین طبیعی است که به تبع آن نيروي کار ساختمانی تعدیل شوند.
ريیس انجمن انبوه سازان استان تهران تاکید کرد: بر این اساس به نظر مي‌رسد بیشتر از 50در‌صد از نیرو‌های ساختمانی تعدیل شده باشند و دلیل آن روشن نبودن تامین مالی است.
تعديل حتي در دفتر مركزي
در همین حال در این زمینه حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد گفت: با توجه به عدم تخصیص تسهیلات مالی به پروژه‌های عمرانی از اواخر سال گذشته نتیجتا اجرای بسیاری از پروژه‌ها به حالت تعلیق در آمده است که اولین پیامد آن تعدیل نيروي کار ساختمانی است. به گفته این انبوه‌ساز اطاله پروژه‌ها به دلیل عدم پرداخت تسهیلات مالی باعث شده است تا هزینه نگهداری و اداره کارگاه به سازندگان مسکن تحمیل شود. وی افزود: در همین حال اگر روند پروژه به درازا بکشد فرسودگی مصالح ساختمانی را به دنبال دارد. این انبوه‌ساز تعدیل نيروي ساختمانی را به هیچ‌وجه از نوع فصلی ندانست و گفت: دولت و شهرداری‌ها قادر به پرداخت بدهی خود به دست‌اندرکاران ساخت‌وساز نشده‌اند و همین امر از دیگر دلایل تعطیلی پروژه‌های عمرانی و ساختمانی است.
به گفته این کارشناس مسکن اواخر سال گذشته با آغاز رکود بسیاری از شرکت‌های ساختمانی با تلاش فراوان از تعدیل نيروي خود به هر طریق ممکن جلوگیری کردند، اما در سال جاری با توجه به تعلیق پروژه‌های ساختمانی و تداوم رکود در تعدیل نيروي خود درنگ نکردند.
وی خاطرنشان ساخت: بر این اساس حتی در دفتر مرکزی برخی از شرکت‌های ساختمانی نیز تعدیل نيرو اتفاق افتاده است. وی تاکید کرد: اگر دولت اقدامي ‌عاجل برای حل این مشکل نکند این بحران بسیار بغرنج‌تر خواهد شد.
برنامه داريم
مهندس منوچهر خواجه دلویی، معاون امور ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد در اين باره تصريح كرد: اواخر سال گذشته آمار پروانه‌های صادر شده در تهران در مقایسه با مدت مشابه در سال 86 حدود 10درصد کاهش داشت.
خواجه دلویی البته مجموع آمار پروانه‌های صادر شده شهری سال گذشته در کل کشور را در مقایسه با سال 86 همسان دانست و گفت: اما در هر حال به منظور جلوگیری از تبعات رکود که عمده آن کاهش اشتغال است، دولت تصمیم به تامین منابع مالی بخش مسکن با استفاده از ابزارهايی نظیر بازار رهن ثانویه، تاسيس اولين صندوق زمين و ساختمان و... گرفته است که مجموع این راهکارها به دنبال خارج کردن بازار مسکن از رکود تولید و معاملات است.

دنیای اقتصاد


08 نوامبر 2009, 11:15
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
تازه ترین آمار منتشر شده از سوی اتحادیه مشاوران املاک از تشدید رکود بازار مسکن در فروردین ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد.

در حالی که مسوولان وزارت مسکن حاضر به پذیرش سلطه رکود بر بازار مسکن نیستند، مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک از تعمیق رکود حاکم بر بازار مسکن در سال جدید خبر داده است.

به گزارش خبرآنلاین، وی در بخشی از گفت و گوی خود با ایسنا، اعلام کرده است که از ابتدای فروردین ماه سال جاری تا 25 همین ماه یک هزار و 542 معامله در شهر تهران ثبت شده است که این رقم طی مدت مشابه سال قبل هشت هزار و 311 فقره بوده است. بر پایه این اظهارات معاملات مسکن در تهران بیش از 5 برابر کاهش یافته است. با این وجود مسوولان وزارت مسکن سعی در کتمان جلوگیری رکود سنگین بازار مسکن از افزایش قیمت ها دارند تا این امر را ناشی از موفقیت دولت در اجرای طرح مسکن مهر القا کنند. در حالی که نه تنها گزارش های جدید نشان از افزایش رکود در شهرهای بزرگ دارد، اجرای مسکن مهر در شهرهای کوچک هم چندان موفقیت آمیز نبوده است.

مطابق تصمیم مسوولان، اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت به علت کم بودن متقاضیان و مشکلات خاص آن از سازمان های مسکن و شهرسازی استان ها به بنیاد مسکن واگذار شد تا روند اجرای کار منظم تر و سریع تر پیش برود ضمن اینکه کلیه وام های طرح مسکن مهر این شهرها قرار شد توسط بانک مسکن پرداخت شود.

اما امروز خبرگزاری مهر گزارش داد: در استان خوزستان حدود 37 شهر در زمره طرح مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر تقسیم بندی شده اند و در این میان سه شهرستان گتوند، لالی و اندیکا نیز در این تقسیم بندی قرار گرفتند.

در جلسه ای که شامگاه شنبه در استانداری خوزستان برای بررسی روند پیشرفت این طرح اختصاص داشت، تقریبا فرمانداران شهرها چیزی برای ارائه نداشتند و به قول معروف با دست خالی در این جلسه شرکت کرده بودند. اکثر آنها برای پیشرفت طرح ها مشکلاتی را عنوان می کردندکه برای استاندار قابل قبول نبود و استاندار به شدت از آنها و به خصوص بنیاد مسکن خوزستان انتقاد کرد. سید محمد جعفر حجازی در این جلسه اظهار داشت: وضعیت طرح مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر را بسیار تاسفبار و ناامید کننده است.


19 آوریل 2010, 13:12
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
رکود در بازار مسکن با آمدن سال جدید همچنان ادامه دارد. بازار خرید و فروش ملک در حالتی قرار گرفته است که تمایلی برای کاهش و یا افزایش قیمت نشان نمی دهد. گرچه رکود پدیده غیر عادی در بخش مسکن نیست و به طور متناوب پس از یک دوره رونق با رکود مواجه می شویم. اما طولانی شدن زمان آن در این دوره غیر عادی به نظر می رسد.

بازار مسکن در ایران به شکل فعلی آن نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای اجتماعی کشور باشد و از این نظر سازوکار بازار مسکن در ایران دچار ناکارآمدی ساختاری است چراکه الگوی تقاضا در ایران، بازارمسکن را به دوبخش مجزای بازار مسکن به عنوان دارایی سرمایه ای و بازار مسکن به عنوان نیاز مصرفی و حیاتی تبدیل کرده است.

اما در شرایط فعلی از میزان تقاضای موثر در جامعه کاسته شده است. چرا که بازار مسکن در پی سیاست های دولت و رکود اقتصادی در بن بست قرار گرفته است. شاید امروز مسوولان دولتی نمی خواهند دوباره با موج گرانی خانه در دوره قبلی رونق مواجه شوند. در این دوره که از سال 85 رخ داد، سیاست های انبساطی دولت و تزریق نقدینگی به جامعه و از سوی دیگر سود آور نبودن سرمایه گذاری در سایر بخش های اقتصادی باعث شد تا هجوم نقدینگی به سمت بازار مسکن باشد و نتیجه آن تنها گرانی چند برابری نرخ خانه بود که پیش از آن سابقه نداشت .

پیش از آن مردم در طلا و گوشی تلفن همراه و خودرو سرمایه گذاری می کردند اما با توجه به نوسانات شدید در آن بازارها تنها راه مطمئن در سرمایه گذاری خرید ملک بود. اما وقتی قیمت ها بسیار بالا رفت و مردم قدرت خرید را از دست دادند، این دوره رونق دیری نپایید و دوره رکود زودتر از معمول آغاز شد.

به طور طبیعی وقتی بازاری در رکود به سر می برد عده ای که مجبور به فروش مسکن می شوند، چند درصدی از قیمت ها کاهش می یابد.

اما امروز طولانی شدن دوره رکود تا حدودی باعث نگرانی شده است و معلوم نیست چه آینده ای را برای این بازار رقم خواهد خورد. چراکه دیگر این رکود با کاهش قیمت همراه نیست.

رکود حاضر تنها در معاملات ملک نیست بلکه با کاهش سرمایه گذاری، تولید مسکن نیزبه رکود رفته است. اگر این بازار همچنان در رکود نگه داشته شود، تبعات آن غیرقابل جبران است.

به طور طبیعی در زمان رونق، تحرک قیمت پیش می آید اما با اتخاذ سیاست پیش گیرانه می توان مانع از بغرنج شدن افزایش قیمت ها شد. رونق و رکود بخش مسکن سال‌هاست که به صورت داستانی تکرارشونده در اقتصاد ادامه یافته است. در طول این دوران هرگاه گرایش‌های سیاست‌گذاران چه در عرصه‌ی اقتصاد کلان و چه در بخش مسکن به سمت آزادسازی و یا به عبارت بهتر رهاسازی بازار حرکت کرده، دامنه و شدت نوسان های قیمت افزایش یافته است. در مقابل، هر گاه بازار با دخالت موثر و کارآمد دولت مواجه بوده، از شدت این نوسانات کاسته شده است.

ظاهرا مسوولان دولتی به رکود بخش مسکن دلخوش کرده اند اما ادامه روند با توجه به افزایش حجم تقاضا و کاهش تولید سبب خواهد شد بازار دیگر در حالت انتظار باقی نماند. درست است که دولت با مسکن مهر در تلاش است تا بخشی از جامعه را صاحب مسکن کند اما مسکن مهربرای قشر خاصی از جامعه است و بازار اصلی به جز بازار مسکن مهر است. با این اوصاف اگر سیاست های دولت در این بخش بر همین روال پیش رود بعید به نظر می رسد بخش مسکن از رکودی که بیش یکسال و نیم نفسش را از شماره انداخته نجات یابد.
فردین یزدانی


25 می 2010, 08:49
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 9 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد