بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 16:28
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 بحران اقتصادی جهان و اثرات آن بر بازار سرمایه در ایران 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
مقاله: بحران مالی جهان، دلایل آن و تاثیر آن بر اقتصاد ایران را در تالار مباحث اقتصادی لینک زیر مطالعه کنید:

http://www.forum.boursekala.com/viewtopic.php?f=117&t=2290بحران اقتصادي و بازار سرمايه در ايران

بازار سرمايه يا به طور كلي اقتصاد ايران در وضع كنوني كه طبيعتا تشنجات خارج از بازار آن را تحت‌تاثير قرار داده است و اين تب و لرزها حتي افكار عمومي و دادوستدهاي بازار را نيز متشنج و مختل ساخته است، صحبت از بازار بورس مي‌شود و افت ناگهاني شاخص‌ها كه اين خود به تنهايي مي‌تواند در حجم سرمايه‌گذاري‌ها، معاملات يا دادوستدهاي داخلي و خارجي حتي فعاليت‌هاي بانكي در سطوح مختلف يا اعتبارات و تسهيلات بانكي اثرگذار باشد.


اين‌طور به نظر مي‌رسد كه اين افت و خيزها و گره‌هاي اقتصادي و بحران جهاني كنوني را در تمام سال‌هاي گذشته نه تنها در ايران بلكه در تمام كشورهاي منسجم و مترقي جهان مشاهده كرده‌ايم. بد نيست كه به خاطر بياوريم كه چگونه افت چنددرصدي تالار بورس تهران آن روز سياه را در بازار سرمايه ايران در چندين سال پيش به وجود آورد و آن را به عنوان يك فاجعه در عرصه بازار سرمايه ايران قلمداد كردند. در تاريخ بازار سهام روزهايي از قبيل اكتبر سياه 1987 آمريكا را به عنوان يك بحران اقتصادي جهان مشاهده مي‌كنيم كه شاخص‌هاي بازار بورس به طور فاحشي سقوط مي‌كند يا به قولي Crash مي‌كند و به دنبال آن كليه معاملات، دادوستدهاي عمده از جمله خريد و فروش املاك و سرمايه‌گذاري‌هاي خرد و كلان و حتي سيستم‌هاي بانكي از خط خارج مي‌شود و آن فاجعه اقتصادي را به بار مي‌آورد كه متعاقب آن تدابيري انديشيده شد كه يكي از آنها توقف عملياتي بازار به مدت چند روز و ديگر راه‌حل‌هاي اصولي كه نهايتا اين واقعه پشت‌سر گذاشته مي‌شود.
در‌حال‌حاضر يكي از ويژگي‌هاي بازار سرمايه ايران نگاه متفاوت و تك بعدي است كه سهامداران يا سرمايه‌گذاران به بازار دارند. اين روند تكاملي است كه نشان مي‌دهد سهامداران با تعمق بيشتر و نگاه دقيق‌تر هم به قيمت و هم به سود توجه دارند. وليكن با اين تشديد ركود بازار به طور كلي كه در حدود يك‌سال گذشته اتفاق افتاده است توجه سرمايه‌گذاران و معامله‌گران را به لحاظ تحولات بيرون بازار، تنش ميان ايران و كشورهاي ديگر و به طور كلي جو سياسي ايران چه در داخل و چه در خارج را به خود جلب نموده است، به طور كلي اين ركود، امنيت سرمايه‌گذاري را تحت‌الشعاع قرار داده است. البته ناگفته نماند كه به نظر بنده اين نگراني‌ها و نوسانات اقتصادي كه ناشي از عوامل مختلف سياست‌هاي جهاني است به‌گونه‌اي در كشورهاي ديگر هم مشاهده مي‌شود و موجب افزايش تورم، كندي رشد اقتصادي و بروز بي‌ثباتي و نهايتا عدم‌امنيت سرمايه‌گذاري مي‌شود. به عقيده بنده بازار سرمايه ايران با برخورداري از تجربيات سال‌هاي گذشته و به‌كارگيري راهكارهاي پيشرفته مبتني‌بر تجربيات ساير بازارهاي جهان به خوبي قادر است اين كش‌و‌قوس‌هاي مقطعي را پشت‌سر بگذارد، حتي با پيش‌بيني تحولات دروني و بيروني، در موقع مقتضي خشم بازار را فرو نشانده و عكس‌العمل قابل‌توجيهي در بازار سرمايه‌گذاري از خود نشان دهد. لازم به يادآوري است كه در هر تنگناي اقتصادي نياز به انگيزه و عزم سياسي لازم و اصلاح شيوه‌هاي مديريت نهادهاي سياسي و اقتصادي مي‌باشد كه نهايتا نهادهاي مالي، موسسات اعتباري به‌خصوص بانك‌ها كه مستقيما با سرمايه‌گذاران و اقشار مردم در دادوستد هستند از اين پديده بهره‌مند مي‌گردند. به طور كلي مي‌بايستي با يك مديريت كارآ و روش‌هاي نوين و با توجه به تغييرات بنيادي در اقتصاد و تجارت جهاني، سياستي اتخاذ كرد تا امنيت اقتصادي يا اصولا امنيت سرمايه‌گذاري در بازار ايران تامين گردد.
به عقيده بنده در اقتصاد مبتني‌بر دانش، موقعيت نصيب كساني مي‌شود كه حتي در هر گونه بحران‌هاي اقتصادي بتوانند توانايي‌ها، ارزش‌ها و شيوه‌هاي بهترين عملكرد خويش را بشناسند و از آنان به عنوان اهرم‌هاي كارآ در بحران‌هاي مديريتي استفاده نمايند. با اطلاع مختصري كه از عملكرد بانك‌ها و بازار مالي دارم اينطور استنباط مي‌كنم كه فعاليت هر بانك يا به طور كلي هر موسسه مالي اتكا به خدماتي دارد كه به طور شفاف و مفهوم به مشتريان يا سرمايه‌گذاران خود ارائه مي‌دهد. بانك‌هاي تجاري و خصوصي و دولتي با پتانسيل و كاليبر بسيار بالا قادر خواهند بود نه تنها در حوزه داخلي بلكه در بازارهاي برون‌مرزي هم فعاليت بسيار كارآيي را داشته باشند. مطمئنا اين مقوله را مديران خبره بانك‌ها بررسي و تجزيه و تحليل و يقينا عملياتي نموده‌اند. به نظر بنده اين حركت مي‌تواند يك نياز مكمل محسوب شود. يكي از عوامل مهم موفقيت در اين زمينه داشتن اطلاعات كافي و آگاهي از بازار هدف و عوامل تاثيرگذار در اين بازارها مي‌باشد، عواملي كه اگر كسي راجع‌به آنها اطلاعات كافي و به روز نداشته باشد، دشوار مي‌تواند واقع‌بينانه در اين راستا گام بردارد. به هر حال اين حوزه فعاليت مي‌تواند مكمل قابل‌توجهي براي خدمات ديگر بانك‌ها باشد.
در مورد ارائه خدمات سرمايه‌گذاري بانك‌ها كه به نظر بنده در هر بانك معتبر جهاني يكي از بخش‌هاي بسيار مهم و پرمنفعت و فعال مي‌باشد كه متاسفانه تا آنجايي كه اطلاع دارم در سيستم بانكداري يا به طور كلي بازار سرمايه‌گذاران ايران مورد بي‌توجهي قرار گرفته است. به طور كلي سرمايه‌گذاري توسط بانك‌هاي دولتي يا شبه‌دولتي به‌صورت يك سرمايه‌گذاري يك جانبه يا مشاركت در بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي بوده است كه اكثرا به لحاظ عدم‌كفايت مديريت و نبودن نظارت‌هاي لازم در اين سرمايه‌گذاري‌ها موفقيتي نداشته‌اند و با ضرر و زيان هنگفتي مواجه شده‌اند، گو اينكه فعاليت‌هاي بخش سرمايه‌گذاري و ارائه اين خدمات در اين مقطع از زمان كمي مشكل به نظر مي‌رسد وليكن همان طور كه قبلا اشاره كردم، در زمان تنش‌هاي بازار يا به طور كلي بحران‌هاي اقتصادي است كه مي‌توان با مطالعه و بررسي دقيق‌تر بازارهاي داخلي و خارجي روزنه‌هايي را براي دستيابي به اهداف از پيش تعيين‌شده پيدا نمود.
به هر حال آن طور كه مشهود است بازار سرمايه يا به طور كلي اوضاع اقتصادي ايران و جهان دستخوش تغييراتي خواهد بود و نهايتا سرمايه‌گذاري روند كند و محافظه‌كارانه‌اي را طي خواهد نمود. وليكن مطمئنا مديران و صاحبنظران اقتصادي با درايت و دورانديشي‌ مبتني‌بر دانش روز جهاني خواهند توانست از اين تنگناي اقتصادي سالم و موفق بيرون آيند.
بديهي است كه چشم‌انداز روشن اقتصاد ايران و عزم و اراده راسخ مسوولان و دست‌اندركاران مي‌تواند ضامن اين موفقيت و سربلندي ايران اسلامي گردد.

نویسنده: دكتر اميرمسعود اميريان


24 آوریل 2009, 22:36
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد