بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 آگوست 2019, 03:21
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 عملکرد یک ساله بورس پتروشیمی 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
طی یک سال گذشته بیش از هشت میلیون تن انواع محصول در رینگ معاملاتی پتروشیمی و فرآورده های نفتی عرضه شد که چهار میلیون و 442 هزار و 900 تن داد و ستد شد. به گزارش سرمایه 28 بهمن ماه سال گذشته فاز نخست بورس نفت تحت نظر بورس کالای ایران راه اندازی شد. دوده صنعتی، روغن صنعتی، پلی اتیلن سبک و قیر اولین محصولاتی بودند که در این بورس پذیرفته شدند و روند معاملاتی آ نها از همان روز نخست راه اندازی رینگ معاملاتی پتروشیمی و فرآورده های نفتی آغاز شد اما با گذشت یک سال از آن تاریخ بیش از 45 محصول تحت هشت گروه معاملاتی در بورس پذیرفته شده اند. بیش از پنج میلیون تن از حجم عرضه رینگ معاملاتی پتروشیمی را گروه معاملاتی قیر به خود اختصاص داد. قیر که طی یک سال گذشته بعد از فولاد پرفروش ترین محصول بورس کالای ایران بود 73درصد از حجم (بیش از سه میلیون) دادو ستد رینگ معاملاتی پتروشیمی و رینگ صادراتی بورس را به خود اختصاص داد.
گروه معاملاتی پلیمر نیز با 913 هزار و 120 تن دومین محصول پرعرضه رینگ شناخته شد که 504 هزار و 260 تن (11 درصد) را به خود اختصاص داد.
شرکت های پتروشیمی اراک، بندر امام، شیراز، تبریز و تندگویان به دلیل عرضه محصولات پلیمر خود بعد از شرکت پاسارگاد و نفت جی پرفروش ترین محصول در رینگ محصولات پتروشیمی محسوب می شوند.
در همین حال عرضه کنندگان پلیمر به دلیل هماهنگی بیشتر با بازارهای جهانی توانستند شرایط مساعدتری را برای مشتریان خود در بورس به وجود آورند در حالی که چنین شرایطی از سوی تولیدکنندگان اکستراکت و روغن پایه برای مشتریان خود ایجاد نشد.
گروه معاملاتی مواد شیمیایی که از لحاظ تنوع محصولی بزرگ ترین گروه معاملاتی رینگ معاملاتی پتروشیمی نام گرفته است با 495 هزار و 420 تن دادوستد 11 درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داد. این گروه پذیرای نزدیک به 50 درصد از محصولات این رینگ است. پرفروش ترین محصولات این گروه طی یک سال گذشته منو اتیلن گلیکول، دی اتیلن گلیکول و منومر وینیل بودند.
اکستراکت که به دو صورت فله و بشکه ای در بورس عرضه می شود با دادوستد 72 هزار تنی، 314 میلیارد و 912 هزار و740 ریال از ارزش معاملات رینگ پتروشیمی را به خود اختصاص داد.
حجم دادوستد گروه های معاملاتی نفتا، گازها و خوراک ها و دوده نیز 46 هزار و 80 تن بود.
از ابتدای سال جاری خورشیدی نزدیک به 39 درصد از حجم معاملات بورس کالای ایران به رینگ معاملاتی پتروشیمی اختصاص یافت.
تعلق این میزان از معاملات بورس کالا به محصولات پتروشیمی نشانگر در یک سال پتانسیل بالای صنعت پتروشیمی و همین طور فرآورده های نفتی بود. به گفته کارشناسان بورس کالا شرایط پذیرش و معاملات این محصولات به دلیل بحران در بازارهای مالی و سقوط قیمت نفت چندان مساعد نبود.


17 فوریه 2009, 11:27
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بیش از یک سال از آغاز راه اندازی بورس پتروشیمی می گذرد که در تالار بورس كالا با معامله پلي اتلين خطي معاملات رينگ پتروشيمي آغاز به كار كرد.
طي اين مدت 8ميليون و 212هزار و 730 تن محصول پتروشيمي در رينگ پتروشيمي عرضه شده و در مقابل 5ميليون و 334هزار و 690 تن دستور خريد، براي محصولات، وارد سيستم‌هاي كارگزاري شد كه از اين ميزان 4ميليون و 442هزار و 900تن محصول، بپتروشيمي به فروش رسيد.

ارزش 18 تريليون ريالي مبادلات رينگ پتروشيمي
ارزش 18تريليون ريالي و معامله بيش از 4ميليون و 442هزار تن محصول پتروشيمي كارنامه يك ساله بورس فرآورده‌هاي نفت و محصولات پتروشيمي است.


ارزش61درصدي معاملات قير
طي يك سال اخير 61درصد ارزش معاملات رينگ پتروشيمي در اختيار گروه قير بود. در اين مدت 5ميليون و 650هزار تن قير براي عرضه روي رينگ آمد كه از تقاضاي 3ميليون و 673هزار تني بازار 3ميليون و 276هزار تن قير فروخته شد كه ارزشي بالغ بر 11تريليون و 647ميليارد و 942ميليون ريال داشت.

پليمر محصولي پرتقاضا
پليمري‌ها دومين گروه كالايي پرطرفدار در رينگ پتروشيمي بودند. در عمر يك ساله رينگ پتروشيمي 504هزار تن از محصولات پتروشيمي در بورس كالا به فروش رفت. نكته حايز اهميت در اين گروه تقاضاي بالاي بازار براي خريد پليمر در مجموع بازار پتروشيمي است. 913هزار تن عرضه محصولات پليمري با تقاضاي يك ميليون و 222هزار تني بازار روبه‌رو شد. در مجموع ارزش معاملات اين گروه تا سقف 5تريليون و 382ميليارد ريال بالا رفت.

محصولاتي با حجم معاملات پايين!
دوده و گروه گازها و خوراك‌ها از كم‌حجم‌ترين گروه‌هاي كالايي رينگ پتروشيمي بودند. طي يك سال گذشته تنها 300 تن از محصولات گاز و خوراك در رينگ عرضه شد و در همين مدت 780 تن از محصول دوده به ارزش 10ميليارد ريال در بورس كالا به فروش رفت.

فروش 495هزار تن مواد شيميايي
براساس آمار منتشر شده بورس كالا، فروش 495هزار و 420تن از محصولات شيميايي از 464هزار تن عرضه اين محصولات در بازار فروخته شد. ارزش معاملات اين گروه از 28بهمن 86 تا به امروز بالغ بر 423ميليارد ريال برآورد شده است.

کالاهای پذیرش شده در رینگ فرآورده‌های نفت و پتروشیمی بورس کالای ایران
1 - گروه قیر: انواع قیر شامل قیر 70/60، قیر 100/85، قیر MC250 و قیر امولسیون
2 - گروه مواد شیمیایی: منواتیلن گلیکول، دی‌اتیلن گلیکول، تری‌اتیلن گلیکول، اسید سولفوریک، منومر وینیل استات، ایزوبوتانول، دواتیل هگزانول، اسیدسولفوریک، اکسوالکل‌ها، اتانول آمین، سودکاستیک، الکیل بنزن خطی (LAB)، پارازایلین، ارتوزایلین، متانول، بنزن، کربنات سدیم، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، برش سنگین نفتالین دار (CFO)، اکریلو نیتریل بوتادین استایرین (ABS)، گوگرد گرانوله، جوش شیرین
3 - گروه پلیمر: انواع پلی اتیلن، پلی پروپیلن، استایرن بوتادین رابر(SBR)، پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی استایرن و پلی‌بوتادین رابر، کریستال ملامین، رزین اپوکسی، استایرن منومر، ترفتالیک اسید
4 - گروه اکستراکت: انواع اکستراکت به صورت فله و بشکه
5 - گروه روغن: انواع روغن پایه، اسلاگ واکس و پارافین واکس
6 - گروه نفتا: نفتای سنگین، نفتای سبک
7 - گروه دوده: دوده صنعتی
8 - گروه گازها و خوراک‌ها: آرگون


19 مارس 2009, 15:53
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
عدم اطمينان خريداران در پي عرضه‌‏هاي نامرتب محصولات پتروشيمي

عباس يعقوبي دبير هيات مديره بورس کالاي ايران :

عرضه محصولات پتروشيمي بر اساس شرايط متفاوتي که در بخش توليد اين شرکت به‌وجود مي‌‏آيد، ممکن است در طول هفته تغيير کند که اين روند تغييرات عرضه محصولات پتروشيمي به بورس کالا باعث عدم اطمينان خريداران خواهد شد.
دبير هيات مديره بورس كالا در مورد حل اين مشکل اذعان داشت:
از آنجا که يکي از ويژگي‌‏هاي بورس، شفاف‌‏سازي است با استناد بر اين امر طي جلساتي که با مسوولان شرکت بازرگاني پتروشيمي داشتيم، از آنها در خواست کرديم كه برنامه عرضه محصولات خود را به صورت ماهانه بر روي سايت به نمايش بگذارند تا خريداران با اکتفا به اين برنامه‌‏ها وارد بازار شوند.دبير هيات مديره بورس کالا افزود: بر اساس شرايط متفاوتي که در بخش توليد پتروشيمي پيش مي‌‏آيد، عرضه اين محصولات در طول ماه با تغييراتي مواجه مي‌شود که از مسوولان شرکت پتروشيمي درخواست مي‌‏کنيم، اين تغييرات را به حداقل ممکن برسانند تا در بورس کالا شاهد برنامه عرضه مشخص و تداوم هفتگي عرضه باشيم.

آمادگي بورس كالا در اجراي فاز دوم بورس نفت
با توجه به كارهاي انجام شده در يك سال گذشته در رينگ محصولات پتروشيمي، مي‌توانيم ادعا كنيم كه قدرت گرداندن بورس بين‌المللي نفت را داريم.

محمود غفاري ـ مدير تالار بورس كالا ـ گفت: مجوز ورود تمامي كالاهاي پتروشيمي و فرآورده‌هاي نفتي به بورس مصوبه هيات دولت است، اما شركت‌هايي چون بازرگاني پتروشيمي و پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي معتقدند كه اين مجوز بايد از هيات پذيرش صادر شود.
وي افزود: آنها در حال حاضر تعداد زيادي كالا را وارد هيات پذيرش كرده‌اند كه مدارك لازم را به دبيرخانه ارائه كردند و تمامي كالاهاي داراي مصوبه پذيرش امكان عرضه در رينگ فرآورده‌هاي نفت و پتروشيمي را دارند و اگر تصميم به خروج كالايي از رينگ را داشته باشند، باز بايد از سوي هيات پذيرش تاييد شود.
وي در مورد علت تاخير در راه‌اندازي بورس بين‌المللي نفت خاطرنشان كرد: وجود تحريم اقتصادي، مشكل نرخ‌گذاري دلاري و ركود جهاني از مشكلات پيش روي تحقق اين هدف است و اين شرايط نامساعد نياز به بررسي‌هاي كارشناسي دارد.
او ادامه داد: كميته كاري بررسي راه‌اندازي فاز دوم بورس نفت نيز به جز يك جلسه، ديگر برگزار نشد و دستگاه‌هاي اجرايي مختلف خود را متولي اين كار مي‌دانند. ما نيز خود را متولي اصلي اين كار مي‌دانيم، زيرا به جز اساسنامه، تجربه يكسال فعاليت در اين حوزه را داريم كه موفق نيز بوده است. وي افزود: مبناي معاملات داخلي، ريال است و در مورد معاملات خارجي هر نوع ارز معتبر از جمله ريال قابل پذيرش است و نرخ تبديل هر ارز به صورت روزانه محاسبه مي‌شود. غفاري گفت: مصوبه هيات دولت در مورد راه‌اندازي بورس نفت اين بود كه تالار معاملات آن در بخشي از تالار بين‌المللي بورس ايجاد شود و قرار است تمام امور در همان تالار انجام پذيرد و شروع بهره‌برداري از دو ماه پيش افتتاح شد و بهره‌برداري رسمي تا 10اسفند ماه انجام مي‌شود.
وي افزود: شركت بورس كالا تمامي امكانات مورد نياز براي كارگزاران و عرضه‌كنندگان بزرگ را فراهم كرده، اما با توجه به اينكه دفاتر و تشكيلات شركت‌هاي عرضه‌كننده در تهران مستقر است، بايد خودشان در مورد اينكه آيا منافعي از اين انتقال در بر خواهند داشت يا خير، پاسخگو باشند. اين ناظر تالار با اشاره به بند 1 -25 ابلاغيه سياست‌هاي كلي برنامه پنجم توسعه اظهار كرد: در اين ابلاغيه فعال شدن بازار رقابتي مورد تاكيد قرار دارد و در چنين بازاري، دلال يا توليدكننده وجود ندارد و شرايط خريد و فروش در رقابت سالم و شفاف براي هر كسي فراهم است. به گفته او، بورس، محل فروش كلان است و حال كه سيستم توزيع جديدي در حال شكل‌گيري است، معامله‌گران با در نظر گرفتن سود پذيرفته شده در اقتصاد سالم، باري را از دوش توليدكنندگان برمي‌دارند. وي در پاسخ به اظهارات برخي از كارگزاري‌ها كه از حضور دلالان و توليدكنندگان به عنوان خريداران محصولات گلايه داشتند، گفت: همواره در انتقال بازار سهميه‌بندي به بازار آزاد، دوران گذاري وجود دارد كه بايد به دقت در مورد آن بررسي كرد. به طوري كه اين موضوع طي پنج سال در مورد رينگ فلزات برطرف شد و هر كس مي‌تواند در اين بازار خريد و فروش كند. در دوره گذار يك ساله اين نگراني‌ براي محصولات پتروشيمي برطرف شده و اعلام مي‌كنيم كه به دليل علني بودن معاملات، هيچ‌گونه دستكاري و رانتي در تالار بورس وجود ندارد.
غفاري تاكيد كرد: اگر عزم ملي براي راه‌اندازي بورس بين‌المللي نفت شكل گرفته و متولي آن يكپارچه شود و با توجه به اينكه بورس گازي در ميان كشورهاي عمده توليدكننده راه‌اندازي شده، اميدواريم اين موضوع به مسوولان جرات و جسارت بدهد تا مجوز اقدامات محدود اين حوزه را صادر كرده و به عنوان نمونه در ابتدا نفت كوره وارد شده و خود زمينه ورود ديگر مشتقات نفتي و حتي نفت خام به اين رينگ شود.
او گفت: معتقديم كه ديگر مدعيان، توانايي در حد شركت بورس كالا را ندارند و ما مي‌توانيم در كوتاه‌ترين زمان اين بورس را راه‌اندازي كنيم و پيش زمينه‌هاي آن در كشور فراهم است و حتي در حال مذاكره با شركت‌ پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي هستيم. او خاطرنشان كرد: ما مي‌توانيم ادعا كنيم كه قدرت گرداندن بورس بين‌المللي نفت را داريم، نظير آنچه در رينگ صادراتي محصولاتي چون قير، گوگرد و استراكت اتفاق مي‌افتد.
غفاري در پايان در مورد ساختمان جديد شركت بورس كالاي ايران به ايسنا گفت: تمامي امكانات موردنياز كامل شده و اميدواريم اين كار تا پايان بهار 88 محقق شود.


19 مارس 2009, 15:54
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
محصولات پتروشيمي، بورس كالا را نجات داد

دكتر علي روحي، مديرعامل كارگزاري بانك ملي با اشاره معامله 5هزار ميليارد ريالي محصولات پليمري طي دوره يكساله آن گفت: اگر اين معاملات وجود نداشت و تحقق پيدا نمي‌كرد، ركود حاكم بر اقتصاد كه متاسفانه در‌حال‌حاضر بر كليه بخش‌ها سايه افكنده است، بورس كالا را نيز تحت تاثير قرار مي‌داد.
وي ورود صنعت پتروشيمي در بورس كالا را از جنبه‌هاي مختلف، حائز اهميت برشمرد و افزود: اين مزيت هم براي گروه‌هاي درگير با صنعت پتروشيمي (توليدكننده، مصرف‌كننده و توزيع كننده) و هم براي جامعه بورسي، اعم از بورس اوراق يا كالا بوده است.وي به رقابت بيش از 20 كارگزار و هريك به نمايندگي از چند مشتري در تابلوي معاملات اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه همزمان مشتري و فروشنده در تالار حضور پيدا مي‌كنند، معاملات محصولات پتروشيمي در تالار بورس، فضاي شفاف و هيجان‌انگيزي دارد كه بي‌ترديد مي‌تواند منافع فروشنده را افزايش دهد، ضمن اينكه انتقال عمليات دريافت و پرداخت وجه و تسويه حساب با مشتري از شركت توليدكننده به بورس كالا، امكان تخصيص وقت و نيروي مربوطه به ساير حوزه‌هاي عملياتي را براي شركت توليدي فراهم مي‌آورد.
وي خاطرنشان ساخت: فعاليت شعب شركت‌هاي كارگزاري در ساير استان‌ها در راستاي بازاريابي و دسترسي آسان‌تر مصرف كننده به شبكه توزيع، به فروش بهينه محصولات كمك مي‌كند.
علاوه بر اين حذف قيمت‌گذاري دستوري و ظهور قيمت‌گذاري رقابتي، ارائه اطلاعات در سايت‌هاي اينترنتي كارگزاران، بازاريابي گسترده، امكان فروش سلف، شكل‌گيري قراردادهاي آتي، تامين مالي بلندمدت و غيره نيز از اهم فوايد حضور توليدكنندگان محصولات پتروشيمي در رينگ پتروشيمي است.روحي با تاكيد بر اينكه بي‌ترديد مزاياي اين حضور يك طرفه نيست، خاطرنشان كرد: سرمايه‌گذاران در بورس اوراق مي‌توانند قدرت توليد و فروش شركت‌ را از نزديك مشاهده و ارزش سهام را بهتر تحليل كنند.

مديرعامل شركت كارگزاري بانك ملي يادآور شد:
با ورود محصولات پتروشيمي، تمركز شركت بورس كالا بر يك صنعت (فولاد)، كاهش پيدا كرده و تنوع صنايع موجب تقويت، شادابي و تاثيرگذاري بيشتر بورس بر اقتصاد ملي مي‌شود، به عبارتي جايگاه و نقش بورس كالا با حضور مهمترين و بزرگترين صنعت كشور به بالاترين سطح ممكن خواهد رسيد و اين مهم امكان تنيده شدن بخش توليد (شركت‌هاي پتروشيمي) با بخش توزيع (بورس كالا) و تاثير آن بر بخش مالي (بورس اوراق) را فراهم آورده و موجب هم افزايي روز افزون در اقتصاد ملي و حذف مكانيزم‌هاي بازدارنده دستوري مي‌شود.

با راه‌اندازي فاز اول بورس نفت صادركننده‌ها از اتهام مبرا شدند
مهم‌ترين و اصلي‌ترين نتيجه آزادسازي اقلام پتروشيمي و فرآورده‌هاي نفتي حذف بدبيني‌ها نسبت به صادركنندگان بود.
حميد حسيني، رييس اتحاديه صادركنندگان محصولات پتروشيمي فرآورده‌هاي نفتي در خصوص عملكرد يك‌ساله رينگ پتروشيمي بورس كالا گفت: آزادسازي نرخ محصولات حركت بزرگي بود، چرا كه با اين تصميم، سليقه‌هاي مديران كه همواره بزرگ‌ترين مشكل در بازار پتروشيمي محسوب مي‌شد به كنار رانده شده و خريداران توانستند به راحتي در بازار رقابتي حضور يابند.وي ادامه داد: از همه مهم‌تر اين كه طي سال‌هاي اخير صادركننده‌هاي محصولات پتروشيمي همواره مورد اتهام قرار مي‌گرفتند و از آنها به عنوان يكي از عوامل عدم تعادل و آشفتگي بازار پتروشيمي ياد مي‌شد، اما شفافيتي كه با عرضه محصولات در بورس اتفاق افتاد، اين اتهام را رفع كرد. ضمن اين كه سليقه مديران در فروش محصولات به حداقل رسيده است.رييس اتحاديه صادركنندگان محصولات پتروشيمي و فرآورده‌هاي نفتي در ادامه خاطر نشان كرد: سومين نتيجه آزادسازي محصولات پتروشيمي اين بود كه انگيزه قاچاق محصولات از بين رفت.
وي اظهار داشت: پيش از اين با توجه به اين كه كالاها به صورت حواله‌اي و با نرخ‌هاي مصوب دولتي در اختيار خريداران قرار مي‌گرفت، حجم قابل توجهي از كالاها قاچاق مي‌شد اما طي يك‌سال اخير توجيه قاچاق كالاها با تعيين نرخ محصولات در بازار رقابتي بورس از بين رفت.وي گفت: اخيرا كارگزاران بورس هم با ارائه سرويس و خدمات بهتر به مشتري‌ها، با يكديگر رقابت مي‌كنند كه اين مساله گله و شكايات اوليه‌اي را هم كه در ابتدا وجود داشت از بين برده است.وي به تنوع كالاهاي عرضه شده در بورس اشاره كرد و گفت: اميدواريم در آينده نزديك با تنوع بيشتر عرضه‌كننده‌ها در بورس، شرايط چانه‌زني بيشتري بين توليدكننده‌ها و خريداران به وجود آيد.حسيني در ادامه گفت: اخيرا مشكلي در بازار به وجود آمد كه خريداران نسبت به آن اعتراض داشتند. اين مشكل اين است كه بعضا كالاهايي كه به صادركنندگان داخلي عرضه مي‌شد، گران‌تر از كالاهايي است كه شركت‌هاي توليدي كه خودشان در حوزه بازرگاني هم فعاليت مي‌كنند، صادر مي‌كنند. اين از نظر صادركنندگان، قيمت صادراتي را دو نرخي مي‌كند. از اين رو اتحاديه طي ‌نشستي با توليدكننده‌ها اين مورد را اخيرا بررسي كرد و به نتايجي هم رسيد، از جمله اين كه با توجه به مشخص بودن قيمت نرخ مواد اوليه توليد كالا، كف قيمت فرآورده‌هايي همچون قير و اسلاك‌واكس مشخص شود. بدين ترتيب زمينه سوءاستفاده برخي شركت‌هاي توليدي – صادراتي نيز از بين مي‌رود.


آشنا نبودن فعالان پتروشيمي با بورس ضعف سيستم نيست
محمد حسيني‌پور، مدير كالايي شركت كارگزاري بانك كشاورزي نيز مهم‌ترين مزيت پذيرش كالاهاي پتروشيمي در بورس را تامين درآمد براي دولت دانست و گفت: اگرچه در كنار راه‌اندازي رينگ پتروشيمي مسائلي همچون عدم آشنايي تمامي خريداران با بورس و حضور نيافتن آنها در اين بازار عنوان مي‌شود، اما اين مشكلات به كليت آزادسازي قيمت‌ها يا بورس مربوط نمي‌شود.وي خاطرنشان ساخت: در حال حاضر وقتي كالايي در بورس عرضه مي‌شود، 17 تا 18 كارگزار وارد رقابت مي‌شوند تا براي مشتري‌هاي خود كالا خريداري كنند، اين نشان مي‌دهد كه مجاري ورود به بورس براي همه خريداران باز است و اينكه هنوز برخي خريداران وارد بورس نشده‌اند، ضعف سيستم نيست، بلكه عوامل و دلائل ديگري دارد.وي يكي از دلايل را سنتي بودن بازار عنوان كرد: بسياري از خريداران و مصرف‌كنندگان محصولات پتروشيمي هنوز به سبك قبل از طريق تجار كالاي خود را تامين مي‌كنند، اين در حالي است كه خود به تنهايي و با حضور در بورس امكان خريد دارند، اما فرآيند مراجعه خريداران به كارگزاري‌ها نشان مي‌دهد اين فرآيند به مرور زمان در حال تغيير است و به تدريج تعداد زيادي از خريداران اصلي در حال وارد شدن به ميدان رقابت بورس هستند. كارگزار بانك كشاورزي عدم تبليغات لازم در اين مدت را يكي ديگر از دلايل عدم حضور كليه خريداران در بورس دانسته و مي‌افزايد: اما مهم‌تر از همه اين كه به نظر مي‌رسد خريداران نسبت به ماليات اضافه‌تر واهمه دارند. اگرچه اين ترس بي‌مورد است، اما بايد قبول كنيم كه وجود دارد. بسياري از خريداران با اين تحليل كه با ورود به بورس بايد ماليات و هزينه‌هاي بيشتري پرداخت كنند، از وارد شدن به اين بازار اجتناب مي‌كنند، از اين‌رو لازم است سازمان امور مالياتي در اين خصوص اطلاع‌رساني كافي كرده و اين نگراني را از بين ببرد.
وي با تاكيد بر اينكه در حال حاضر هيچ اجبار و دستكاري در تعيين نرخ كالاها وجود ندارد، گفت: با توجه به پتانسيل‌هاي بورس، اقدامات انجام شده طي اين يك‌سال مناسب بوده است، اما جاي بهتر شدن و تلاش بيشتر وجود دارد.
وي با اشاره به وعده راه‌اندازي فاز دوم بورس نفت و معامله نفت‌خام در آن گفت: پذيرش نفت‌خام و راه‌اندازي بورس نفت اقدام بسيار بزرگ و جسورانه‌اي است كه براي موفقيت در آن احتياج به آموزش بيشتر و تجهيز شدن عوامل متعدد بازار وجود دارد، اما بهتر است تالار كيش به منظور آمادگي سريع‌تر معامله‌گران هرچه زودتر راه‌اندازي شود.


19 مارس 2009, 15:55
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد