بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 ژانویه 2020, 02:18
پاسخ به موضوع  [ 8 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 کلاهبرداری جدید در اینترنت : بازاریابی شبکه ایی و هرمی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 08 دسامبر 2007, 21:11
پست ها: 9
متاسفانه بنا بر برخی شنیده ‌ها، شبکه هایی همچون گلدکویست که بسیاری را به خاک سیاه نشاند و علاوه بر تباهی پول و انرژی افراد، منجر به نابودی بسیاری از روابط و شبکه های اجتماعی شد، مجددا در حال فعالیت و عضوگیری و البته در قالب و شکلی جدید هستند و این بار تورهای مسافرتی و سنگ‌های انرژی زا و از این قبیل عرضه می‌کنند.
هرچند در این باره زیاد گفته‌اند، اما مناسب است از دیدگاه یک روزنامه اقتصادی نیز به آن پرداخته شود. این موضوع متاسفانه آن قدر دارای ابعاد فراگیری است که در مورد آن می‌توان کتاب‌ها نوشت. حداقل از نقطه‌نظر اقتصادی چند جنبه آن حائز اهمیت است:

چرا این شبکه‌ها به لحاظ اقتصادی و محاسبات ریاضی کلاهبردار هستند؟ رمز موفقیت آنها در جذب و فریب افراد چیست؟ هزینه‌هایی که به فرد و جامعه تحمیل می‌کنند، چیست؟ راه‌های مقابله با شیوع آن در جامعه چیست؟

هرچند تجربه گلدکوئست به اندازه کافی تلخ و فراگیر بود که عمده افراد جامعه را آگاه کرد، اما به نظر می‌رسد بازار هدف دور جدید این کلاهبرداری، معطوف به نوجوانان و جوانان کم سن و سالی است که تصوری از تجربه تلخ قبلی نداشته‌اند. همچنین برخی افراد نیز همچنان ساده لوحانه تصور می‌کنند ایرادی در مکانیسم شبکه‌هایی مانند گلدکوئست نبود، بلکه ممنوعیت و برخورد دولتی یا عوامل جانبی باعث آن ضررهای هنگفت شد.
تا آنجا که نگارنده به خاطر دارد، این شبکه‌ها از اواسط دهه هفتاد شمسی و با نام‌هایی چون پنتاگونا شروع به کار کردند و در قالب شرکـت‌هایی با نام‌های جدید به کار خود ادامه می‌دهند و البته هرکدام مدعی است که با قبلی‌ها متفاوت است. در این شبکه ها هدف صرفا جذب افراد و پول آنها است و برای سرپوش گذاشتن بر موضوع، کالاها یا خدماتی در قالب تورهای مسافرتی و از این قبیل نیز مطرح می‌شود.
چند ایراد اساسی در این روش بازاریابی وجود دارد: رشد تصاعدی، نقطه قوتی است که برای این روش ابراز می‌شود ولی در واقع یکی از نقاط ضعف اصلی آن نیز هست. زیرا به دلیل وجود همین قانون رشد تصاعدی و نمایی، تعداد افرادی که حاضر باشند در این شبکه وارد شوند، به سرعت تمام می‌شود و به اصطلاح شبکه اشباع می‌شود.
علاوه بر این، آن هزاران و میلیون‌ها نفری که در قاعده این هرم ها قرار می‌گیرند، دیگر کسی را پیدا نمی‌کنند که به عنوان زیر شاخه اضافه کنند. پورسانتی که نصیب افراد بسیار معدود راس هرم می‌شود، در حقیقت پولی است که از این اکثریت نگون بخت گرفته شده‌است. البته عمده این پول نصیب شرکت کلاهبردار اصلی می‌شود.
این شبکه ها که از روش‌های روان‌شناسی استفاده می‌کنند، بر ویژگی‌های فردی مخاطب خود تکیه می‌کنند و با برشمردن امتیازات طرف مقابل همچون نخبه بودن، خوش تیپ بودن،‌ مهربان و دلسوز بودن و بلندپروازی وی را جذب می‌کنند.
همچنین از هنجارها و باورهای پذیرفته شده افراد سوء استفاده می‌شود. به طور مثال عنوان می‌شود که این کار یک بازاریابی مستقیم است، هزینه‌های اضافی حذف شده‌‌اند،‌ از تجارت الکترونیک استفاده می‌شود، از قانون جاذبه و فیلم راز (secret) سخن به میان می‌آید و از افراد می‌خواهند روی یک اسکناس یک‌دلاری به تعداد کافی صفر بگذارند و حتی از قول خود به استفتاء از مراجع هم استناد می‌کنند!
اما مهم‌ترین ویژگی این شبکه‌ها رشد سرطانی آنها است. بدین ترتیب که فرد بعد از پرداخت پول چندمیلیونی حتی اگر متوجه اشتباه خود شده باشد، یا باید از خیر پول خود بگذرد یا عده دیگری را در این دام بکشاند، بلکه بتواند بخشی از پول خود را پس بگیرد.
چندمیلیون پولی را که بدین طریق از دست رفته‌است، باید کمترین هزینه زیانبار این شبکه‌ها دانست. در واقع هزینه‌های سنگین دیگری نیز وجود دارد، مانند صرف وقت و انرژی و ذهن را درگیر این کار بیهوده به جای کارهای تولیدی و خلاقانه کردن، یکی از این موارد است.
همچنین این شبکه‌ها موجب از بین رفتن اعتماد به نفس و افزایش افسردگی در افراد می‌شوند. زیرا همان‌طور که گفتیم، طبیعت رشد تصاعدی، این است که بعد از مدت کوتاهی یافتن اعضای جدید بسیار دشوار می‌شود و اعضای ناتوان از این کار از سوی سرشاخه‌های خود به شدت تحت فشار عصبی قرار گرفته و به بی‌عرضگی، منزوی بودن، مغرور بودن و صفاتی از این قبیل متهم می‌شوند.
بدین ترتیب، اعضا برای پرهیز از این وضعیت و به امید واهی برای این که پول خود را از دست رفته نبینند، به دروغگویی و ریاکاری برای جذب اعضای جدید رو‌می‌آورند و تبدیل به شیاطینی کوچک می‌شوند که بی‌جیره و مواجب برای اربابان خود کار می‌کنند. برای این منظور نیز باید سراغ دوستان و آشنایان خود بروند و در لباس دلسوزی و رفاقت، آنها را به این دام بکشانند. بدین‌ترتیب فاجعه‌بارترین نتیجه این فرآیند از بین رفتن شبکه اجتماعی و دوستی افراد و به منجلاب کشاندن آن است.
صحبت درباره راه‌های مقابله با این شبکه‌های سرطانی مجال دیگری می‌طلبد. اطلاع‌رسانی فراگیر، صحیح و اصولی با هدف برخورد اقناع کننده و نه صرفا برخوردهای امنیتی و چکشی یکی از این راه‌ها است.
اما به هرحال، این روزها در مورد هزینه‌های فرزندان نوجوان خود و همچنین قرض دادن پول به دوستان و اطرافیان کمی بیشتر تحقیق و دقت کنید.

نویسنده : مهدی نصرتی
منبع : سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد


04 اکتبر 2009, 19:03
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 دسامبر 2007, 21:11
پست ها: 9
متاسفانه چند وقتیه که این سایتها دوباره تبلیغاتشون را شروع کردند و از جملاتی نظیر

کسب حلال
کار پربرکت
اگر اهل کار و تلاش هستی
اگر اهل خلاقیت هستی...

کار ما کاملا قانونیه
ما شرکت ثبت شده در ایران هستیم!
آدرس ما مشخصه و معلومه کی هستیم
مراجع کار ما را تایید می کنند!
پلیس از کار ما اطلاع داره
سایت ما در ایران ثبت شده!
پلیس دولت الکترونیک ما را می شناسه !!!
و دهها تبلیغ گول زن دیگه

طبق نظر قانون نویس دلیل عمده مخالفت با این گونه فعالیتها صرف وقت و انرژی و درگیری ذهن افراد اجتماع به صورت بیهوده به جای کارهای تولیدی و خلاقانه کار کردن است


04 اکتبر 2009, 19:14
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
24 سال زندان برای موسس یک شرکت هرمی در آمریکا

آسوشیتدپرس:
دادگاه فدرال ایالت فلوریدا فردی به نام مایکل ریولو را به جرم راه انداختن یک کسب و کار هرمی به 24 سال زندان محکوم کرد .


18 اکتبر 2009, 20:56
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
متن کامل دستورالعمل فعالیت شرکتهای هرمی:

http://www.forum.boursekala.com/viewtopic.php?f=64&t=3528


29 دسامبر 2009, 09:41
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
فعاليت شرکت‌هاي هرمي خلاف قانون است

رييس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگاني‌، ارائه مجوز از سوي وزارت بازرگاني را براي فعاليت يک شرکت هرمي تکذيب کرد.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا ، حسن راد مرد با تکذيب خبري به نقل از سايت جهان نيوز که در روزنامه خراسان انعکاس پيدا کرده بود، خاطر نشان کرد: وزارت بازرگاني به هيچ عنوان مجوزي منوط به انجام فعاليت هاي شرکت هرمي نداده است، چرا که اعطاي چنين مجوزهايي خلاف ديدگاه هاي اين وزارتخانه است.
لازم به يادآوري است در مورخ بيست و دوم ارديبهشت خبري با عنوان « وزارت بازرگاني با حمايت ضمني رئيس دفتر رئيس جمهور به يک شرکت هرمي مجوز فعاليت داده» در روزنامه خراسان به چاپ رسيده بود.


22 می 2010, 14:12
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 8 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد