تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

آينده بورس پس از هدفمندي یارانه ها
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=63&t=4609
صفحه 1 از 1

نویسنده:  marmar [ 23 ژانویه 2011, 09:56 ]
موضوع پست:  آينده بورس پس از هدفمندي یارانه ها

دبيركل اسبق بورس اوراق بهادار در همايش بازار سرمايه در ايران 1404 با ارائه مقاله‌اي با عنوان «تاثير قانون هدفمند كردن يارانه‌ها در تحولات بازار سرمايه» به بررسي آثار اجراي هدفمندي يارانه‌ها بر بورس و واكنش شركت‌ها و سرمايه‌گذاران در مقابل آن پرداخت.

دكتر حسين عبده تبريزي در اين زمينه گفت: بحث‌هاي فراواني دراين باره مطرح شده كه اين بحث‌ها به يك نكته مشخص و پارامترهاي مستقل اشاره مي‌كند، اما اين اشاره‌ها پاسخگوي اين سوال كه چه اتفاقي بر سر بازار سرمايه خواهد آمد، نيست.
وي افزود: اگر شاخص را به عنوان معيار در نظر بگيريم، روند بازار مثبت بوده اما طبيعي است كه تنها نگاه به شاخص طي روزهاي محدود، نمي‌تواند پاسخگو باشد.
عبده يادآور شد: شاخص تنها ملاك قضاوت نيست، زيرا با وجود شركت‌هاي متعدد بورسي، شركت‌هاي محدودي شاخص را به حركت درآورده است و از سوي ديگر افزايش قيمت كالاهاي اساسي در بازارهاي جهاني نيز در رشد شاخص موثر بوده است.
دبيركل اسبق بورس سپس گفت: وسعت اصلاح قيمت‌ها براي خانوارها و صنايع، مشمول اقلام متعددي است و براي بررسي ابعاد اجرايي طرح، بايد فرآيند تغيير قيمت‌ها و فازبندي زماني و بازتوزيع درآمدها را ببينيم و تنها، افزايش قيمت‌ها، نشان‌دهنده تاثير بر بازار نخواهد بود.
وي خاطرنشان كرد: درباره آزادسازي قيمت‌ها بايد پرسيد، دولت با چه شدت و ضعفي، اين موضوع را اجرا مي‌كند؟ تا چه حد مطابق با قانون مجلس و دولت است و كدام كالاها را در برمي‌گيرد؟ همچنين بايد ديد در چه زمان‌ها و با چه تقدم و تاخري اجرا شده و در بخش‌هاي مختلف چگونه خواهد بود؟
عبده سپس به آثار اقتصاد كلان طرح يادشده بر وضعيت بازار سرمايه اشاره كرد و گفت: افزايش تلاطم، اصلاح قيمت‌ها و افزايش تورم مهم‌ترين آثار اجراي اين طرح هستند.
وي توضيح داد: افزايش تلاطم بازار در شرايطي اتفاق مي‌افتد كه همه نگران شوك افزايش ريسك بازار سرمايه هستند، در حالي كه هدف دولت، جلوگيري از ايجاد هر گونه شوك در بازار سرمايه است.
عبده درباره اصلاح قيمت‌ها گفت: افزايش شفافيت قيمت‌ها و علامت‌دهي بهتر بازار سرمايه، افزايش نرخ رشد اقتصادي و بالا بردن كارآيي توزيعي بازار سرمايه را در بر خواهد داشت.
وي با ابراز نگراني از افزايش تورم و تاثير آن بر بورس گفت:‌ تورم، بي‌اعتمادي ايجاد مي‌كند و اثر منفي بر بازار دارد.
عبده سپس به اصلاح نرخ ارز اشاره كرد و گفت: قيمت پول، ارز و حامل‌هاي انرژي بايد اصلاح شود، اما دولت نمي‌تواند از ديد سياسي،‌ همه را به يك باره اصلاح كند، بنابراين تمام تلاش دولت براي تثبيت نرخ ارز و كنترل قيمت‌ها در كل اقتصاد خواهد بود و طبيعي است كه با آزادسازي قيمت حامل‌هاي انرژي، به سمت تغيير نرخ ارز خواهيم رفت.
عبده درباره آثار طرح بر شركت‌ها گفت: اجراي اين طرح از طريق افزايش هزينه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم (دستمزدها)، هزينه‌هاي سرمايه در گردش (تغيير ساختار سرمايه و هزينه ريسك تامين مالي) و هزينه‌هاي سرمايه‌اي تغيير تكنولوژي بر هزينه شركت‌ها تاثير خواهد گذاشت. از سوي ديگر با تغيير قيمت فروش، تغيير ميزان فروش و دريافت يارانه 30 درصدي، اثر خود را بر درآمد شركت‌ها نشان خواهد داد.
عبده در پايان تاكيد كرد: آثار اجراي طرح بر بازار سرمايه بايد در همه زمينه‌ها بررسي شود، اما اين مطالعات در حال حاضر در اقتصاد ايران وجود ندارد، كه بايد به سرعت انجام شود.

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/