بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 05 آوریل 2020, 16:08
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 نظرات مدیران بورس 
نویسنده پیام

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
روند صعودی بورس ناشی از تحولات مثبت است، سهامداران منطقی تصمیم گیری کنند
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روند صعودی بازار سرمایه در روزهای نخست سال را ناشی از تحولات مثبت بازار سرمایه دانست و در عین حال، به سهامداران توصیه کرد منطقی و به دور از هیجانات بازار تصمیم گیری کنند.
دکتر صالح آبادی در خصوص احتمال ايجاد حباب قیمت در بورس تاكيد كرد: هیچ رشد حبابی در بورس اوراق بهادار تهران وجود ندارد. هم اکنون ضریب قیمت به سود هر سهم (P/E) بورس تهران بین 5 تا 6 مرتبه است در حاليكه این ضریب در بسیاری از کشورها بیش از 15 مرتبه است. وی خاطر نشان کرد مقایسهP/E بورس تهران با سایر کشورها نشان می دهد که قیمت سهام در بازار سرمایه ایران بسیار پایین تر از سایر کشورهاست.

تهران ؛ متنوع ترين بورس منطقه

سخنگوی سازمان بورس اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و ورود شرکت های بزرگ دولتی به بورس و افزایش تنوع صنایع بورسی را از مهم ترین دلایل تحولات مثبت بازار سرمایه اعلام کرد و گفت : تهران تنها بورس اوراق بهادار منطقه خاورمیانه است که 39 صنعت فعال دارد.وی افزایش پیش بینی سود شرکت های بورسی و افزایش قیمت نفت و فلزات اساسی در بازارهای جهانی و تحولات مثبت در برخی از صنایع را از دیگر دلایل رشد شاخص های بورس تهران در روزهای اخیر ذکر کرد.

بازدهي مناسب بورس در مقايسه با ساير بازارها

دکتر صالح آبادی روند بازدهی بورس اوراق بهادار تهران را مطلوب ارزیابی کرد و افزود : این بورس در سال گذشته بازدهی 3/57 درصدی را عاید سهامداران خود کرد که کسب این بازدهی می تواند انگیزه سرمایه گذاران را برای ورود به بورس افزایش دهد.

وی با بیان اینکه با اقدامات دولت، امکان سفته بازی در بازار مسکن از بین رفته است، گفت: انتظار داریم با این رویداد، از این پس، سرمایه های مازاد به سمت بازار سرمایه حرکت کند.

توصیه به سهامداران: منطقی تصمیم گیری کنید، تك سهم نخريد

رییس سازمان بورس همچنین به سهامداران توصیه کرد به دور از هیجانات بازار و منطقی تصمیم گیری کنند. صالح آبادی افزود: افراد غیر حرفه ای باید پس از بررسی و مشورت با اشخاص حرفه ای، اقدام به خرید و فروش سهم در بازار کنند، همچنین این افراد می توانند از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شوند تا متضرر نشوند.وی تصریح کرد: سرمایه گذاران باید پول های مازاد خود را وارد بازار سرمایه کنند و تنها اقدام به خرید سهم يك شركت نکنند بلکه با تشکیل سبدی از سهام ریسک خود را کاهش دهند.


05 آوریل 2010, 18:49
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
راه اندازي مرحله اول معاملات الكترونيكي مستقيم سهام از خردادماه

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تشريح ابعاد امضاء تفاهم نامه با بورس فيليپين، از راه اندازي مرحله اول معاملات "آن لاين تريدينگ " سهام از خردادماه خبر داد و رشد شاخص در روز هاي اخير را ناشي از افزايش قيمت هاي جهاني محصولات اعلام كرد.

علي صالح آبادي در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، مذاكرات صورت گرفته با مقام هاي مسئول بورس فيليپين و ابعاد بازار سهام اين كشور را تشريح كرد و از راه اندازي مرحله اول معاملات "آن لاين تريدينگ " از خردادماه و استفاده از نرم افزار معاملاتي بورس كالا در جريان راه اندازي اوراق مشتقه بورس اوراق بهادار خبر داد و درخصوص رشد شاخص بورس در روز هاي اخير نيز توضيحاتي ارايه كرد.

*چند و چون بورس فيليپين

وي با اشاره به اينكه امضاء تفاهم نامه بورس هاي ايران و فيليپين در راستاي توسعه همكاري هاي بين المللي سازمان بورس كشور است، اظهار داشت: اين كشور داراي يك سازمان و دو بورس اوراق بهادار است. در بازار سهام اين كشور 250 شركت سهامي و 150 كارگزار حضور داشته و از جمعيت 90 ميليون نفري اين كشور، تنها 500 هزار نفر سهامدار شركت هاي بورسي هستند.
صالح آبادي حجم سرمايه گذاري خارجي را حدود 300 ميليون دلار اعلام كرد و ادامه داد: در حالي 50 شركت از 150 كارگزاري بورس فيليپين غير فعال هستند كه ارزش روز بازار سهام آن با نسبت قيمت به درآمد ( P/E ) حدود 20 مرتبه ايي، 140 ميليارد دلار بوده و حجم معاملات روزانه به مانند بورس ايران حدود 20 ميليارد دلار است.

*تفاوت هاي سازمان بورس ايران و فيليپين

وي با بيان اينكه سازمان بورس فيليپين با سازمان بورس كشورمان داراي تفاوتي هايي است ادامه داد: سازمان بورس اين كشور در شرايطي متولي ثبت همه شركت هاي سهامي خاص و عام بوده و واضع استاندارد هاي حسابداري است اما برخلاف بورس ايران اختيارات كمي در حوزه جرايم و تخلفات داشته و امكان استفاده از امضاء ديجيتال و معاملات الكترونيكي را ندارد. همچنين بورس كالا در اين كشور راه اندازي نشده است.
سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادار امضاء تفاهم نامه با بورس فيليپين را هفتمين تفاهم نامه در سه سال اخير اعلام كرد و گفت: اين تفاهم نامه شامل موارد زير ساختي در حوزه هاي نرم افزار هاي معاملاتي، امضاء ديجيتال ، معاملات " آن لاين تريدينگ "، ابزارهاي مالي اسلامي،سيستم نظارت هوشمند بر بازار و شبكه اطلاع رساني ناشران (كدال) و همچنين كمك به راه اندازي بورس كالا است.
به گفته صالح آبادي كشور هاي عضو " آ سه آن " در نظر دارند ظرف 5 سال، بورسي يكپارچه ايجاد كنند و كشور هاي مالزي ، اندونزي ، ويتنام ، فيليپين و سنگاپور در اين زمينه در حال اجراي برنامه هايي هستند.

*راه اندازي معاملات "آن لاين تريدينگ " از خردادماه

رئيس هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش ديگري از اظهارات خود و در پاسخ به سئوالي در مورد زمان راه اندازي معاملات "آن لاين تريدينگ " در سال جاري خاطر نشان كرد: در صورتي كه مشكلي نباشد از خرداد ماه مرحله اول معاملات مسقيم و الكترونيكي سهام شركت هاي بورس فراهم خواهد شد. در اين مرحله فقط معامله گران شركت هاي كارگزاري مجاز به خريد و فروش مستقيم سهام خواهند بود.
صالح آبادي افزود: بعد از انجام مرحله اول ، كارگزاران مي توانند به مشتريان معتبر خود اجازه معامله مستقيم بدهند. در مرحله سوم نيز همه سهامداران خواهند توانست در صورت تمايل از سيستم "آن لاين تريدينگ " استفاده كنند.

*دليل رشد شاخص بورس

وي در واكنش به سئوال كه چه نظري درباره وضعيت بازار سهام در روز هاي اخير و رشد شاخص هاي بورس دارد پاسخ داد: در شرايطي مشكل خاصي در بازار وجود ندارد كه طي هفته هاي اخير تغيير و تحولاتي رخ داده و با توجه به بر طرف شدن تدريجي ركود جهاني، قيمت محصولات افزايش يافته است.
صالح آبادي خاطر نشان كرد: رشد قيمت نفت به 85 دلار ، افزايش نرخ فلزات اساسي مانند فولاد و مس و همچنين محصولات پتروشيمي در شرايط روزهاي اخير بازار سهام موثر بوده است. از سوي ديگر توصيه مقام معظم رهبري به سرمايه گذاري آحاد مردم در بازار سرمايه در رونق بازار نقش داشته است.
عضو شوراي عالي بورس در برابر اين سئوال كه با توجه به افزايش تقاضاي خريد و عدم عرضه سهام شركت هاي جديد و قديم بورسي ، آيا برنامه ايي براي افزايش دامنه نوسان 3.5 درصدي قيمت روزانه سهام وجود ندارد تا تعادل بازار سهام زودتر حاصل شود اظهار داشت: به دليل در اختيار بودن بازار سهام توسط شركت بورس، در صورت ارايه پيشنهادي از سوي اين شركت، سازمان بورس مي تواند نسبت به بررسي اين مورد اقدام كند.

*راه اندازي معاملات آتي اوراق بهادار با نرم افزار بورس كالا

صالح آبادي در خاتمه گفت: در مرحله اول راه اندازي معاملات آتي اوراق بهادار ( ابزار مشتقه ) طي سال جاري ، از نرم افزار معاملاتي بورس كالا استفاده خواهد شد تا در آينده نرم افزار معاملاتي جداگانه ايي خريداري شود.


05 آوریل 2010, 19:29
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
سرپرست مديريت نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:‌ رويكردهاي جديد دستورالعمل نحوه انجام معاملات علاوه بر افزايش نقد شوندگي و شفافيت بازار، انجام معاملات در بورس اوراق بهادار را تسهيل خواهد كرد.

محمودرضا خواجه‌نصيري افزود:‌ به طور حتم با اجراي دستورالعمل جديد معاملات از ابتداي دي ماه 1389 ،‌‌ رويه هاي اجرايي و عملياتي معاملات در بورس تهران نظام مندتر مي شود.

وي با بيان اينكه در دستورالعمل جديد ، تمامي رويه هايي معاملات در بورس تهران مستندسازي شده و رويه‌هاي جديدي نيز به آن اضافه شده است، اظهار داشت:‌ به طور مثال در گذشته مراحل انجام معاملات در سه مرحله پيش گشايش، گشايش و حراج پيوسته انجام مي شد، اما دو مرحله حراج ناپيوسته پاياني و مرحله معاملات پاياني به آن اضافه شده كه البته اجراي آن منوط به موافقت هيات مديره شركت بورس است.
اين مقام مسئول درباره دو مرحله جديد انجام معاملات در بورس تهران افزود :‌ در مرحله حراج ناپيوسته پاياني، كشف قيمت از طريق يك حراج در آخر بازار همانند ابتداي بازار صورت خواهد گرفت و در مرحله معاملات پاياني،‌ خريداران و فروشندگان بعد از آنكه قيمت پاياني به دست آمد مي توانند با قيمت ميانگين روزانه معاملات خود را انجام دهند.
خواجه نصيري تصريح كرد :‌ انواع سفارش ها و روش هاي اجرايي آن و تمام روش هايي كه منجر به توقف و بازگشايي نمادها مي شود در دستورالعمل جديد به طور كامل تشريح شده است.
وي ادامه داد:‌ تمامي دلايل توقف و نحوه بازگشايي نمادها به صورت شفاف، به همراه زمان و شرايط توقف تعريف شده و نحوه توقف ناشي از انتشار اطلاعات با اهميت با تعريف سود قابل اعمال در اين دستورالعمل اعلام شده است.
سرپرست مديريت نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس گفت:‌ در دستورالعمل جديد اگر سود يا زيان قابل اعمال شركت ها چه بر اساس آخرين پيش بيني ارائه شده و چه بر اساس عملكرد واقعي نسبت به گذشته 20 درصد تغيير داشته باشد، نماد آن شركت متوقف مي شود.
وي اضافه كرد :‌ در اين دستورالعمل بحث مربوط به خريد و فروش دارايي ثابت و سهام مطرح شده است. اگر خريد و فروش سهام و دارايي ثابت، 20 درصد مجموع ارزش دارايي هاي شركت باشد، اين امر منجر به توقف نماد آن شركت مي شود.
خواجه نصيري اظهار داشت: بحث فوق قبلا به صراحت در ضوابط معاملاتي بورس ديده نشده بود ، اما در دستورالعمل جديد به طور دقيق بيان شده است.
وي درخصوص تفاوت توقف و تعليق شركت ها در بورس گفت :‌ نماد شركت ها براي مدت زمان محدودي متوقف مي شود، اما شركت‌ها به علت عدم شفافيت اطلاعات، تعليق پذيرش يا اظهار نظر مردود يا عدم اظهار نظر حسابرس تعليق شده و تا بر طرف نشدن دلايل تعليق، نماد به حالت تعليق مي ماند.
سرپرست مديريت نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس گفت :‌ در فصل ششم دستورالعمل جديد معاملات،‌ براي نخستين بار زمان بازگشايي،‌ دامنه نوسان شركت ها در زمان بازگشايي و جزييات بازگشايي به روش حراج تشريح شده است.
وي با بيان اينكه مقررات گره معاملاتي تغييرات اساسي كرده است، افزود: شرط قرارگرفتن نماد در گره معاملاتي، انجام معاملات با حجم متوسط روزانه كمتر از پنج درصد حجم مبنا در 10 روز بوده كه در دستورالعمل جديد تعداد روزها به پنج روز كاهش يافته است تا نمادهاي معاملاتي سريع تر و راحت تر مشمول گره معاملاتي شوند.
خواجه نصيري با اشاره به اينكه دو بند ديگر به فصل ششم اين دستورالعمل اضافه شده است، اظهار داشت :‌ اگر شركتي در پنج جلسه متوالي در سقف يا كف نوسان قيمت معامله شود، نيز مشمول گره معاملاتي مي شود.
وي خاطر نشان كرد: با اجراي دستورالعمل جديد، براي رفع گره معاملاتي دامنه نوسان قيمت سهم در مرحله گشايش ابتداي صبح، دو برابر خواهد شد تا با شرايط جديد قيمت سهم كشف شود ، قيمت جديد نيز مبناي معاملات آن روز قرار خواهد گرفت.
سرپرست مديريت نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس گفت:‌در اين دستورالعمل جهت رفع گره معاملاتي به جاي برداشتن حجم مبنا، دامنه نوسان در حراج ابتداي صبح دو برابر مي شود كه اين امر باعث تسريع در كشف قيمت اوراق بهادارخواهد شد.
خواجه نصيري با بيان اينكه تغييرات فراواني در نحوه عرضه هاي عمده ايجاد شده است، افزود : تعريف جديدي از معامله عمده در اين دستورالعمل آمده است،‌ معامله عمده شركت هاي كوچك تر ( زير سه ميليارد سهم)‌ حداقل 5 درصد كل سهام و شركت هاي بزرگ تر (بالاي سه ميليارد سهم) حداقل يك درصد كل سهام خواهد بود.
وي ادامه داد :‌ اين در حالي است كه قبلا براي تمام شركت ها ،‌ امكان انجام معامله عمده بالاي يك درصد سهام وجود داشت.
اين مقام مسئول گفت :‌ در دستورالعمل جديد به شركت بورس اين اختيار داده شده است كه اگر در اطلاعيه عرضه عمده يك شركت،‌ شرايط اعلامي مغاير با اصل منصفانه بودن معاملات باشد، اين شركت از انجام اين عرضه جلوگيري كند.
خواجه نصيري اظهار داشت:‌ در مقررات جديد عرضه عمده، هر كارگزار خريدار تنها در قالب يك سفارش خريد مي تواند رقابت كند و ديگر هيچ كارگزاري نمي تواند براي دو گروه مشتري در يك معامله عمده رقابت داشته باشد.
وي خاطر نشان كرد : همچنين يكي بودن كارگزار خريدار و فروشنده معامله عمده، مجاز نمي باشد.
اين مقام مسئول گفت :‌ در مقررات جديد معاملات عمده،‌ اگر 15 دقيقه از آخرين سفارش خريد مشتريان بگذرد، معامله به صورت خودكار در سيستم انجام مي شود.
سرپرست مديريت نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس اظهار داشت : هم اكنون اگر سفارشي در 5 دقيقه پاياني در سيستم ثبت شود، معامله به روز بعد موكول مي شود اما در مقررات جديد اين مدت به 10 دقيقه افزايش يافته است.
وي ادامه داد : اگر كسي قبل از 10 دقيقه پاياني، سفارشي به سيستم ارسال كند و طي اين مدت كسي سفارش نگذارد اين معامله به صورت خودكار انجام خواهد شد به طوريكه عرضه كنندگان ديگر امكان انصراف حين معامله را نخواهند داشت.
خواجه نصيري گفت : بر اساس مقررات جديد، ‌ فروشنده معامله عمده تنها قبل از آغاز جلسه معاملاتي حق انصراف دارد و پس از انصراف تا دو ماه آينده نمي تواند سهام خود را در بورس عرضه كند.
وي افزود :‌ بر اساس دستورالعمل جديد، اگر فروشنده معامله را قطي نكند علاوه بر تنبيهات انضباطي به پرداخت خسارت محكوم خواهد شد.
سرپرست مديريت نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس اظهار داشت :‌ خريداران معامله عمده شرايطي، روز كاري بعد از معامله بايد اسامي خريداران و تعداد درصد سهام قابل تخصيص را به بورس اعلام كنند و اسامي خريداران و درصد قابل تخصيص نبايد تغيير كند.
وي اضافه كرد :‌ اما تغيير درصد سهام قابل تخصيص يك گروه با توافق طرفين و موافقي بورس امكان پذير است.
خواجه نصيري خاطر نشان كرد :‌ در اين دستورالعمل ضوابط جديدي براي معامله و عرضه اوليه اوراق مشاركت در بورس و نحوه انتقال سهام شركت ها به كاركنان در عرضه هاي اوليه و معاملات تدريجي به تفصيل آمده است.
وي گفت :‌ در اين دستورالعمل به كارگزاران تاكيد شده است كه ضمن در نظر گرفتن صرفه و صلاح مشتريان در انجام معامله در صورتي كه اجراي سفارش مشتريانشان منجر به نقص مقررات مي شود، بايد از اجراي آن خودداري و مراتب را به سازمان و بورس گزارش دهند.
سرپرست مديريت نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس افزود :‌ در دستورالعمل جديد به شركت بورس اين اختيار داده شده است كه اگر انجام يك معامله به صورت مستقيم يا غير مستقيم طي دوره زماني مشخص منجر به تغيير مالكيت نشده و تنها با هدف شناسايي سود يا زيان انجام شده است، از تاييد آن خودداري كند.
وي خاطر نشان كرد :‌ بزودي ابعاد و ويژگي هاي دستورالعمل جديد معاملات بورس اوراق بهادار تهران در نشستي با حضور كارگزاران و فعالان بازار تشريح خواهد شد.


13 دسامبر 2010, 19:44
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 59 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد