بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 17 فوریه 2020, 15:39
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 شاخص جدید : شاخص 30 شرکت بزرگ بورس ایران (TEFIX 30) 
نویسنده پیام

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، شاخص کل بورس 43 ساله ایران در حالی از سال 69 بر پایه عدد 100 واحد بکارگرفته شده که این شاخص در سال گذشته با تغییر و تحولاتی مواجه و مورد انتقاد برخی از کارشناسان قرار گرفت.
از طرف دیگر شاخص شناور آزاد نیز که در 4 شهریور سال گذشته عملیاتی شد نتوانسته جوابگوی نیازهای فعالان بازار سرمایه باشد، بنابراین شرکت بورس اوراق بهادار از دو سال گذشته پیگیر طراحی شاخص های جدید شد تا اینکه یکسال بعد از عملیاتی شدن شاخص سهام شناور آزاد، شاخص 30 شرکت بزرگ هم از امروز بکارگرفته شد. شاخصی که در آینده می تواند نماگر وضعیت واقعی بازار سهام کشور و جایگزین شایسته ایی برای دیگر شاخص ها باشد.

*شاخصی با استانداردهای جهانی

در این رابطه علی سنگینیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، اظهار داشت: شاخص 30 شرکت بزرگ که طبق استانداردهای جهانی طراحی شده از امروز بر مبنای عدد هزار واحدی در بورس تهران به طور رسمی بکارگرفته شد، این اتفاق طبق مصوبه 26 مرداد 88 سال گذشته شورای بورس و انجام کارهای فنی و همچنین طی دوره آزمایشی چهارماهه (از اردیبهشت تا پایان مرداد 89) رخ داده است.
وی ادامه داد: شاخص TEFIX30 شاخصی است که به صورت میانگین وزنی و بر اساس سهام شناور آزاد محاسبه می‌شود و عملکرد 30 شرکت بزرگ پذیرفته شده در بورس تهران را اندازه‌گیری می‌کند، این در حالی است که در عمده بورس های دنیا به جای بکارگیری شاخص کل از شاخص های انتخابی مانند S&P 500 استفاده می شود که بیانگر وضعیت واقعی شرایط روز بازار های سهام هستند.

*شرایط انتخاب 30 شرکت برای شاخص

این مقام مسئول با بیان اینکه انتخاب شرکت‌ها بر اساس ارزش بازار و معیارهای نقدشوندگی انجام می‌شود ادامه داد: بر این اساس 100 شرکت بزرگ پذیرفته شده در بورس تهران بر اساس ارزش بازار و به ترتیب نزولی فهرست می‌شوند و از میان آن، 30 شرکت که دارای شرایطی هستند به عنوان سهام زیر مجموعه شاخص انتخاب می‌شوند.
به گفته سنگینیان این شرایط شامل گذشت حداقل سه ماه از پذیرش و معامله سهام شرکت ها در بورس تهران، ارزش معاملات ماهانه در 6 ماه گذشته منتهی به تاریخ بازنگری، بیشتر از 25 درصد میانگین ارزش ماهانه معاملات 100 شرکت بزرگ در 6 ماه گذشته منتهی به تاریخ بازنگری باشد (برای سهامی که کمتر از 6 ماه از تاریخ پذیرش آن‌ها می‌گذرد، این دوره به 4/3 دوره‌ای که سهم پذیرفته شده است، تغییر می‌یابد) و درصد سهام حداقل 10 درصدی است.این در حالی است که تعداد سهام شرکت‌‌ها در شاخص، آخرین تعداد سهام ثبت‌شده شرکت است که در بازنگری فصلی، مدنظر قرار خواهد گرفت.

*مزیت های شاخص جدید

سنگینیان در برابر این سئوال که بکارگیری شاخص 30 بزرگ بورس دارای چه مزایایی است توضیح داد: در حالی شاخص کل بورس ناشی از محاسبه ارزش روز همه شرکت ها و حتی شرکت هایی که معامله نمی شوند است که این شاخص جدید دقیق تر و کامل بوده و متشکل از 30 شرکت بزرگ و نقد شونده است.
وی با بیان اینکه سهام 30 شرکت از میان 100 شرکت بزرگ دارای ارزش معاملات بالا انتخاب شده اند، ادامه داد: از طرف دیگر شاخص 30 شرکت بزرگ بورس 65 درصد از ارزش روز بازار را شامل می شود و طی دوره آزمایشی از همبستگی 95 درصدی با شخاص کل بورس برخوردار بود.بنابراین این شاخص می تواند معیار مناسبی برای مقایسه عملکرد صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری باشد.
معاون مطالعات اقتصادی و توسعه بازار شرکت بورس ادامه داد: این در حالی است که در این شاخص از سهام شناور آزاد اندک شرکت ها به همراه مالکیت ضربدری استفاده نشده و از سوی دیگر برخلاف شاخص کل بورس که شرکتی مانند مخابرات که تا 100 واحدی اثر گذار است در این شاخص درصد تاثیر وزن شرکت‌ها در شاخص بر اساس ضریب سرمایه، به 15 درصد ارزش بازار محدود می‌شود و تحت تاثیر شرکت های خاص مانند مخابرات نیست.

* تغییر محدود شرکت های تشکیل دهنده شاخص

سنگینیان در برابر دیگر سئوال مبنی بر اینکه آیا 30 شرکت بزرگ و تشکیل دهنده شاخص با ورود و خروج هم مواجه می شوند یا خیر پاسخ داد: در هر دوره فصلی 30 شرکت حاضر در این شاخص بر اساس اطلاعات و وضعیت معاملاتی 6 ماهه مورد بررسی قرار می گیرند.در این بررسی ها مواردی چون کسری سهام شنارو آزاد و نقدشونگی شرکت ها مورد توجه قرار خواهد گرفت اما جابجایی ها چندان زیاد نبوده و حدود 10 تا 15 درصد شرکت ها را شامل می شود.
وی با بیان اینکه مسئولیت بازنگری در ترکیب سهام زیر مجموعه شاخص به عهده بورس تهران است ادامه داد: هدف اصلی از بازنگری در ترکیب شاخص، اطمینان از رعایت موارد تعریف شده است. اطلاعات مربوط به سهام جدید وارد شده به شاخص از جمله، درصد سهام شناور و تعداد سهام منتشره طی یک اعلامیه رسمی به بازار اعلام می‌شود. بازنگری نیز پس از یک هفته، اجرایی خواهند شد.
به گفته وی بازنگریها به صورت فصلی و در سومین چهارشنبه ماه‌های خرداد، شهریور، آذر و اسفند و بر اساس ارزش بازار شناور و ارزش معاملات 6 ماهه منتهی به تاریخ بازنگری، انجام می‌شود. تعداد سهام منتشره هر شرکت نیز تعدادی سهامی است که در بورس تهران پذیرفته شده است و سهام جدید منتشر شده در صورتی در محاسبات شاخص لحاظ می‌شود که حداقل دو روز قبل از بازنگری توسط بورس تهران به طور رسمی، تائید شده باشد.
سنگینیان خاطر نشان کرد: درحالی قیمت موثر در بازنگری نیز قیمت پایانی محاسبه شده در روز بازنگری است که سهام شناور مورد استفاده در محاسبه شاخص30 شرکت بزرگ هم به صورت فصلی موردبازنگری قرار می‌گیرد.وزن هر شرکت در شاخص به وسیله ضریب سرمایه تعیین می‌شود که این ضریب برای همه شرکت‌ها در شاخص 30 شرکت بزرگ، 15 درصد تعیین شده است. ضریب سرمایه به صورت سالانه و در سومین چهارشنبه اسفندماه هر سال بازنگری خواهد شد.
وی افزود: کیمته شاخص می‌تواند علاوه بر بازنگری‌های فصلی، در موارد خاص که عواملی باعث تاثیر‌گذاری بر یک یا چند سهم زیر مجموعه شاخص شده است، ترکیب شاخص را مورد بازنگری قرار دهد. از جمله این موارد خاص انتشار سهام جدید از محل سهام جایزه، انتشار سهام جدید از محل آورده نقدی،انتشار سهام جدید از محل آورده نقدی و سهام جایزه،تغییر ضریب سهام شناور آزاد و تغییر ضریب سرمایه است.

* تعریف ابزار جدیدی بر روی شاخص 30 شرکت

وی با اشاره به اینکه شاخص 30 شرکت بزرگ هر 800 ثانیه محاسبه و منتشر می‌شود ادامه داد: با این اوصاف شاخص جدید بورس منطبق با استانداردهای جهانی بوده و در آینده خواهد توانست نماینده رسمی و واقعی بازار سهام کشور باشد. از طرف دیگر در نظر داریم در آینده ابزار جدیدی مانند آپشن و فیوچر برای این شاخص تعریف کنیم تا به مانند دیگر بورس امکان معامله بر روی شاخص هم وجود داشته باشد.این شاخص، معیار مناسبی برای طراحی ابزارهای مبتنی بر شاخص از جمله صندوق و ابزار مشتقه و همچنین ابزار مناسبی(Benchmark) برای مدیریت دارایی است.

*فرمول شاخص جدید

به گفته سنگینیان شاخص‌ 30 شرکت بزرگ به صورت میانگین وزنی و بر اساس تعداد سهام شناور آزاد و از تقسیم ارزش بازار تعدیل شده شناور به ارزش پایه به دست می‌آیند که در آن
Base level = 1000
n = تعداد سهام موجود در مجموعه شاخص (30)
Xi= قیمت که به صورت میانگین وزنی تعیین می‌شود (مشروط بر معامله حداقل 1000 سهم)
= Nosiتعداد سهام منتشره شرکت
Adji= ضریب تعدیل که در وضعیت فعلی مساوی یک در نظر گرفته شده است.
ffi= ضریب آزاد شناور
=b پایه شاخص
adj2 ضریب تعدیل پایه شاخص است.

*چگونگی کارکرد شاخص های پیشرو، آغازین و پایانی

معاون شرکت بورس با بیان اینکه شاخص پیشرو با هدف نشان دادن روند بازار و قبل از بازگشایی بازار محاسبه و منتشر می‌شود ادامه داد: شاخص پیشرو از ساعت 8.30 تا 9 صبح و بر اساس قیمت‌های تئوریک یعنی قیمتی که سهم در صورت انجام معامله با رعایت شرایط تعیین شده در مرحله بازگشایی بازار خواهد داشت، محاسبه می‌شود.
سنگینیان افزود:این در حالی است که اگر به هر دلیلی قیمت سهام زیر مجموعه شاخص پس از بازگشایی بازار در دسترس نباشد، شاخص پیشرو تا رفع مشکل بر اساس قیمت‌های در دسترس سهام معامله شده، محاسبه و به بازار اعلام می‌شود. این شاخص پیشرو، درصد اختلاف ارزش بازار سهام معامله شده با آخرین ارزش بازار بر اساس قیمت پایانی را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: شاخص در زمان بازگشایی، بر اساس قیمت آغازین سهام زیر مجموعه شاخص(برای سهام بدون معامله و متوقف، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل) محاسبه می‌شود. شاخص آغازین، نشان دهنده قیمت آغازین سهام زیر مجموعه است. پس از شروع معاملات پیوسته در بازار، آخرین مقدار شاخص با توجه به تناوب تعیین شده، بر اساس آخرین قیمت سهام معامله شده یا قیمت‌های مرجع (در صورت انجام اقدامات شرکتی) محاسبه می‌شود.
به گفته وی پس از بسته شدن بازار، شاخص‌های پایانی بر اساس قیمت‌ پایانی هر سهم( قیمت میانگین موزون وزنی) و شاخص آغازین بر اساس قیمت آغازین هر سهم محاسبه می شود.در هر دو مورد برای سهامی که معامله نشده‌اند یا متوقف هستند، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.شاخص قیمت 30 شرکت بزرگ نیز همزمان با محاسبه شاخص بازده کل( قیمت و سود نقدی) 30 شرکت بزرگ، محاسبه و منتشر می‌شود.

*فهرست 30 شرکت تشکیل دهنده شاخص

سنگینیان در خاتمه به اسامی 30 شرکت تشکیل دهنده شاخص اشاره و گفت: این شاخص متشکل از شرکت های مخابرات ایران با 10درصد سهام شناور آزاد، صنایع مس ایران با 20 درصد، فولاد مبارکه اصفهان با30
درصد ، پالایش نفت اصفهان با 15درصد، مپنا با10 درصد، بانک صادرات با 10درصد، بانک پارسیان با 40
درصد، چادر ملو با15 درصد، سرمایه گذاری غدیر با 15درصد،سایپا با 20 درصد، گل گهر با 20 درصد،پتروشیمی خارک با 20درصد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با10 درصد، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات،با 25
درصد، ایران خودرو با 30 درصد،بانک کار آفرین با 75 درصد، سیمان فارس و خوزستان با30درصد، پتروشیمی
فنآوران با 20 درصد، بانک سینا با 15 درصد،سرمایه گذاری بانک ملی با 20درصد، توسعه صنایع بهشهر با 40
درصد، توسعه معادن روی با 70 درصد، گروه بهمن با 25 درصد، نفت بهران با 25، ایران ترانسفو با 20،پتروشیمی اراک با 25، صدرا با 30 ، سرمایه گذاری شاهد با 20، کالسیمین با 40 درصد و سرمایه گذاری ملی ایران با 40 درصد سهام شناور آزاد هستند.


24 آگوست 2010, 09:16
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
معاونت مطالعات اقتصادی شرکت بورس اوارق بهادار تهران اعلام کرد :‌ ترکیب شرکت‌های زیرمجموعه شاخص 30 شرکت بزرگ به‌صورت فصلی بازنگری می‌شود.

در این بازنگری که با استفاده از اطلاعات معاملاتی 6 ماهه آخر منتهی به تاریخ بازنگری صورت می‌گیرد، 30 شرکت بزرگ که از نقدشوندگی بالاتری برخوردار هستند، انتخاب می‌شوند.

براساس بازنگری انجام شده که در پایان شهریورماه امسال انجام شده است، شرکت‌های نیروترانس، سرمایه‌گذاری شاهد، سیمان فارس و خوزستان، کالسیمین، گروه صنایع بهشهر (وبشهر) و سرمایه‌گذاری ملی از شاخص حذف و شرکت‌های بانک ملت، بانک تجارت، بانک اقتصاد نوین، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، و سرمایه‌گذاری رنا به این شاخص افزوده شده‌اند.

فهرست شرکت‌های زیرمجموعه شاخص برای 3 ماهه سوم سال جاری به شرح جدول زیر است:

مخابرات ایران
ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌
فولاد مبارکه اصفهان
مدیریت‌پروژه‌های‌نیروگاهی‌
بانک‌پارسیان‌
معدنی‌وصنعتی‌چادرملو
بانک ملت
سایپا
بانک صادرات ایران
بانک تجارت
سنگ‌آهن‌گل‌گهر
سرمایه‌گذاری‌غدیر(هلدینگ‌
پالایش نفت اصفهان
بانک‌اقتصادنوین‌
فولاد خوزستان
ایران‌ خودرو
فولاد خراسان
سرمایه‌گذاری‌صندوق‌بازنشستگی‌
بانک‌ کارآفرین‌
پتروشیمی‌ خارک‌
توسعه‌معادن‌وفلزات‌
بانک سینا
سرمایه‌گذاری‌ بانک‌ ملی‌
نفت‌ بهران‌
گروه‌بهمن‌
پتروشیمی فناوران
صنعتی‌ دریایی‌ ایران‌
سرمایه‌گذاری‌ رنا(هلدینگ‌
پتروشیمی‌ اراک‌
توسعه‌ معادن‌ روی‌ ایران‌


03 اکتبر 2010, 10:32
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد