بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 05 آوریل 2020, 16:39
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 مقایسه بنیادی دو شرکت چادرملو و گل گهر 
نویسنده پیام

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
مقایسه دو یا چند شرکت با یکدیگر با محدودیت‌هایی در تحلیل بنیادی مواجه است و تفاوت‌های اساسی در فرآیند تولید، مدیریت و فروش محصولات بعضا باعث می‌شود تا این مقایسه‌ها معنادار نباشد. در مورد چادرملو و گل گهر نیز با وجود آنکه دو شرکت هم صنعت بوده و عمده‌ترین محصول نهایی آنها کنسانتره سنگ‌آهن و گندله است، اما به علت تفاوت‌های بااهمیت در بازار هدف و نیز ماهیت و میزان پیشرفت طرح‌های توسعه آنها، در حین مقایسه ممکن است برخی از ویژگی‌های هر یک از دو شرکت از نظر دور بماند. اما در اینجا بر حسب درخواست خواننده محترم مقایسه‌ای اجمالی بین دو شرکت انجام می‌شود که بیشتر با هدف آموزشی ارائه شده است.

یکی از مدل‌های متداول برای مقایسه شرکت‌ها «هم مقیاس کردن صورت‌های مالی» است که می‌تواند با یکسان کردن اقلام (بر حسب‌درصد)، قابلیت مقایسه در حوزه بنیادی بین دو شرکت ایجاد کند. در جدول شماره یک آخرین ترازنامه‌های حسابرسی شده سالانه هر دو شرکت (منتهی به 29 اسفند 87 و 88) به روش هم مقیاس مجددا محاسبه و ارائه شده است. در توضیح این جدول‌ها باید گفت که مجموع دارایی‌ها (و نیز بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام) در مورد هر دو شرکت برابر 100‌درصد در نظر‌گرفته شده و متناسب با این مقیاس، سایر اقلام ترازنامه محاسبه شده‌اند.
از مقایسه اقلام ترازنامه هم مقیاس بین این دو شرکت به نتایج جالبی می‌توان دست یافت که در ادامه به چند مورد اشاره می‌شود:

1 - در اولین نگاه، تفاوت بارز بین وضعیت نقدینگی دو شرکت جلب توجه می‌کند؛ چادرملو شرکتی است که شاخص‌های نقدینگی در مورد آن وضعیت بهتری را نشان می‌دهد به طوری که ارزش دارایی‌های جاری شرکت کماکان بیشتر از بدهی‌های جاری است. در مورد گل گهر؛ وضعیت نقدینگی نامساعد است و در سال 88 با رشد بیشتر بدهی‌های جاری، نسبت جاری تضعیف شده و به محدوده 5/0 رسیده است. بزرگ‌ترین سرفصل در بخش بدهی‌های جاری در هر دو شرکت مربوط به سود سهام پرداختنی است. این شرکت‌ها در سال 88 با عدم پرداخت به موقع سود سهامداران عمده در حقیقت منابع مربوطه را در شرکت نگاه داشته‌اند که این وضعیت در مورد گل گهر منجر به افزایش قابل توجه سهم سود پرداختنی تا میزان 30‌درصد در ترازنامه شده است. با توجه به موقعیت نقدینگی هر دو شرکت، تصمیم اخیر مبنی بر افزایش سرمایه 200‌درصدی چادرملو و 240‌درصدی گل گهر (عمدتا از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران) اقدامی در مسیر صحیح به منظور اصلاح ساختار مالی به شمار می‌رود.

2 - حساب‌های دریافتنی تجاری در چادرملو سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است به نحوی که این سرفصل در سال 88 با رشد پنج‌درصدی به 28‌درصد از کل دارایی‌ها رسیده است. این در حالی است که در گل گهر، سهم حساب‌های دریافتنی تجاری در محدوده ناچیز 3‌درصدی قرار دارد. این مساله به خوبی تفاوت مکانیزم فروش در این دو شرکت را نشان می‌دهد؛ چادرملو با اتکا بر فروش داخلی با دشواری وصول مطالبات از مشتریان (فولادسازان) مواجه است و بخش قابل توجهی از منابع شرکت عملا در مطالبات تجاری قفل شده است. وضعیت گل گهر به مراتب بهتر است به نحوی که شرکت در سال 88 به‌رغم بحران جهانی موفق به کاهش حجم مطالبات خود از 6‌درصد به 3‌درصد از کل دارایی‌ها شده است. علت اصلی این مساله به سهم 5/63‌درصدی درآمد صادراتی در سبد فروش محصولات شرکت بازمی‌گردد که عمدتا به صورت نقدی یا کوتاه مدت تحویل مشتریان می‌شود.

3 - تفاوت سهم دارایی ثابت نسبت به کل دارایی‌ها جلب توجه می‌کند. چادرملو شرکتی است که با سهم 36درصدی دارایی ثابت نسبت به کل ترازنامه، بخش بزرگی از طرح‌های توسعه را به اجرا درآورده که این روند هر چند هزینه استهلاک را در دوره‌های مالی آتی کاهش می‌دهد؛ اما می‌تواند موجب کاهش انتظارات از جهش سودآوری شرکت در آینده شود. گل گهر در فاز نهایی تکمیل سرمایه‌گذاری‌های سنگین خود در طرح گندله‌سازی است که این مساله نیز هر چند هزینه استهلاک قابل توجهی را پس از بهره‌برداری تجاری بر شرکت تحمیل می‌کند؛ اما امکان جهش سودآوری ناشی از رشد حجم تولید و فروش را فراهم خواهد آورد. با توجه به این توضیحات می‌توان به علت تراکم دارایی جاری در چادرملو و انباشت دارایی در بخش غیرجاری در گل گهر پی برد.

4 - سهم مالیات به علت استفاده از معافیت ده ساله در «کچاد» صفر است، اما در «کگل» با توجه به عدم معافیت مالیاتی در بخش فروش داخلی، رقمی حدود 5‌درصد ترازنامه به ذخیره مالیات اختصاص یافته است. حال به مقایسه صورت سود و زیان هم مقیاس می‌پردازیم. جدول شماره دو براساس صورت سود و زیان حسابرسی شده دو سال اخیر تهیه شده است. در توضیح این جدول‌ باید توجه داشت که درآمد حاصل از فروش در مورد هر دو شرکت برابر 100‌درصد در نظر‌گرفته شده و متناسب با این مقیاس، سایر اقلام صورت سود و زیان محاسبه شده‌اند. از مقایسه اقلام صورت‌های سود و زیان هم مقیاس بین این دو شرکت به نتایج جالبی می‌توان دست یافت که در ادامه به چند مورد اشاره می‌شود:

1 - حاشیه سود ناخالص گل گهر در موقعیت بهتری نسبت به چادرملو قرار دارد. علت این مساله نیز به فروش صادراتی «کگل» مربوط می‌شود، به طوری که چادرملو تقریبا کل محصول خود را به صورت داخلی و گل گهر 5/63 ‌درصد از محصول (بر مبنای عملکرد سال 88) را به صورت صادراتی می‌فروشد که طبیعتا با توجه به بالاتر بودن قیمت‌ها از حاشیه سود مناسب تری نسبت به فروش داخلی برخوردار است. نکته مهم دیگر به افت حاشیه سود ناخالص هر دو شرکت در سال 88 باز می‌گردد که عمدتا ناشی از افت قیمت‌های فروش است. شتاب افت حاشیه سود در چادرملو بیشتر از گل گهر است که علت اصلی آن باز هم به اتکای شرکت بر فروش داخلی مربوط می‌شود.

2 - تفاوت نسبت سود عملیاتی به فروش در دو شرکت جلب توجه می‌کند و این مساله ناشی از بالا بودن هزینه‌های عملیاتی در گل گهر نسبت به چادرملو است. بخش عمده‌‌ای از هزینه‌های عملیاتی گل گهر به هزینه حمل محصولات صادراتی به بندرعباس مربوط می‌شود که در چادرملو طبیعتا این هزینه وجود ندارد.

3 - هزینه مالیات در «کچاد» به علت معافیت مالیاتی صفر است. شایان ذکر است سال 89 آخرین دوره شمول معافیت مالیاتی بر فعالیت «کچاد» است و مزیت مورد بحث نسبت به گل گهر احتمالا از سال آینده (با توجه به تعلق‌گرفتن مالیات بر فعالیت سه خط تولید کنسانتره چادرملو) تا حد زیادی کم رنگ خواهد شد.

با توجه به جمیع موارد فوق می‌توان نتیجه‌گرفت دو شرکت چادرملو و گل گهر هر دو از شرکت‌های رشدی بازار سرمایه هستند که به لحاظ راه‌اندازی طرح‌های توسعه و حاشیه سود فعالیت از موقعیت مناسبی برخوردارند. در این میان، «ریسک و بازده» سهام گل گهر نسبت به چادرملو بالاتر است، زیرا «کگل» در حال حاضر با انباشت سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه در آستانه بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری‌های خود قرار دارد اما چادرملو شرکتی نسبتا بالغ در صنعت خود است که فاز اول طرح‌های توسعه را به اجرا درآورده و آثار آن تا حد زیادی در رشد سودآوری چند سال اخیر منعکس شده است. همچنین گل گهر به علت موقعیت جغرافیایی با رشد حجم تولیدات در بخش گندله‌سازی از امکان صادرات مازاد تولید برخوردار است، اما چادرملو باید برای فروش محصولات خود همواره نیم نگاهی به کشش بازار داخلی و وضعیت فولادسازان داشته باشد. از سوی دیگر هر دو شرکت در شرایط کنونی با مشکلات نقدینگی مواجه هستند که در این میان وضعیت گل گهر به مراتب ضعیف‌تر است. انتظار می‌رود با اجرای افزایش سرمایه‌های سنگین اخیر و نیز بهبود وضعیت فولادسازان و بازار سنگ‌آهن، هر دو شرکت بتوانند موقعیت خود را نسبت به پایان اسفند ماه 88 تقویت کنند و بدین ترتیب رشد نسبت‌های نقدینگی و نیز حاشیه سود دو قلوهای سنگ‌آهنی در صورت ثبات شرایط فعلی تا پایان سال 89 دور از دسترس نخواهد بود.
شروین شهریاری
مثل اینکه برای مشاهده جداول باید با نام کاربری خود وارد شوید
ضمیمه:
table1.jpg

ضمیمه:
table2.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


11 جولای 2010, 08:12
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
شرکت سنگ آهن گل گهر درآمد هر سهم خود را با سرمایه سه هزار میلیارد ریالی برای سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 89 مبلغ 767ریال به طور خالص پیش بینی نموده که در عملکرد واقعی سه ماه منتهی به خرداد ماه جاری از پوششی 24 درصدی برخوردار شده است.

بر اساس گزارش بورس نیوز؛ شرکت گل گهر در مقایسه با همتای خود یعنی شرکت سنگ آهن چادرملو دارای مزیت هایی است و آن اینکه بر مبنای عملکرد سال مالی 88، گل گهر بیش از 63 درصد از محصولات تولیدی خود را به خارج از کشور صادر می کند ولی چادر ملو تقریباً کل محصول خود را در بازار داخلی به فروش می رساند.

از اینرو،"کگل" با توجه به بالاتر بودن قیمت های خارجی از حاشیه سود مناسب تری نسبت به فروش داخلی برخوردار است .

بر این اساس گفته می شود از سر گیری فعالیت کارخانه گندله سازی گل گهر سیرجان با ظرفیت تولیدی پنج میلیون تن گندله سنگ آهن در سال ،کمتر از 15 روز دیگر آغاز خواهد شد.

گفتنی است عملیات راه اندازی کارخانه و افتتاح آن در فروردین 89 به طور رسمی توسط رئیس جمهور آغاز شده بود که بنا بر اعلام نیاز شرکت گاز منطقه برای عملیات لوله گذاری در 50 کیلومتری خطوط انتقال گاز فشار قوی به طور موقت از فعالیت باز ایستاد.

با توجه به فعالیت آزمایشی یک ماه اخیر این کارخانه ،برخی فعالان بازار معتقدند که این واحد تولیدی بیشتر جنبه نمایشی داشته و تاثیری در عملکرد مالی شرکت گل گهر ندارد ولی با توجه به ظرفیت تولید اسمی آن و نیز پوشش 24 درصدی EPSپیش بینی شده بودجه سال مالی 89 در سه ماه اخیر بدون احتساب فروش گندله این خط تولیدی، یقیناٌ اثرات اجرای آن در عملکرد مالی شش ماهه شرکت مشهود خواهد بود.

بر اساس این گزارش ،در شرکت سنگ آهن گل گهر به غیر از ظرفیت تولیدی آن در حال حاضر حدود سه میلیون تن کنسانتره سنگ آهن مازاد بر تولید به صورت دپو نگهداری می شود که صادرات این محصول در کنار آغاز صادرات گندله سنگ آهن می تواند با توجه به رشد قیمت سنگ آهن در بازار های جهانی تاثیر قابل توجهی در EPSپیش بینی شده سال مالی 89 گل گهر تا پایان شهریور ماه جاری بر جای گذارد.


31 جولای 2010, 16:29
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 70 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد