بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 10 دسامبر 2019, 17:27
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 زيان ده شدن 70 درصد شركت‌هاي كارگزاري در چند سال اخير 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
به گزارش بورس نیوز به نقل از ایلنا: در سال‌هاي اخير حجم معاملات در بازار سرمايه به شدت كاهش يافته و اين امر منجر به كاهش حجم درآمد كارگزاران شده و از سوي ديگر هزينه‌هاي نيروي انساني و هزينه‌هاي تكليفي سازمان و شركت بورس بر كارگزاران، منجر به زيان‌ده شدن كارگزاران شده تا آنجا كه با مروري بر ترازنامه‌هاي شركت‌هاي كارگزاري شاهد زيان‌ده شدن 70 درصد شركت‌هاي كارگزاري شديم.

دبير كانون كارگزاران بورس اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا با بيان مطلب فوق به تشريح وضعيت صنعت كارگزاري كشور پرداخت و اظهار داشت: صنعت كارگزاري زيرگروه صنعت واسطه‌گري مالي است و در طبقه‌بندي مشاغل و صنايع، واسطه‌گري‌هاي مالي عمدتا شامل بانك‌ها، ‌بيمه‌ها و بورس‌ها هستند كه هر سه آنها مصداق واسطه‌گري مالي هستند. بورس، نهاد سرمايه‌گذاري، صندوق سرمايه‌گذاري و كارگزاران نيز زيرمجموعه بازار سرمايه محسوب مي‌شوند.

وي به رشد صنعت كارگزاري در ساير كشورها اشاره كرد و گفت: در دنيا با رشد سيستم ارتباطي و الكترونيك كه باعث تحول شگرف در صنايع شده، شاهد تحولات اساسي درواسطه‌گري‌هاي مالي هستيم تا آنجا كه حتي بانك‌ها تمام تبادلات الكترونيك و ارتباط با مشتري را از طريق سيستم‌هاي الكترونيك انجام مي‌دهند.

در ساير بورس‌ها هم رشد سيستم الكترونيك و ارتباطي باعث تغيير و تحول اساسي شده به طوري كه 100 درصد تراكنش‌ها در بورس كشورهاي ديگر، الكترونيك است كه مي‌توان اين رابطه را در رابطه سهامداران با كارگزاران، ‌كارگزاران با بورس و بورس با اتاق پاياپاي مشاهده كرد. به طور كلي كليه جريان‌هاي اطلاعاتي از جمله توليد، نظارت و توزيع در بورس ساير كشورها الكترونيك است.

خرازي در ادامه افزود: در ساير كشورها سرعت دريافت سفارش مشتري‌ها، كنترل آن، اعطاي سفارش به بورس‌هاي مختلف به صورت الكترونيك انجام مي‌شود، اين فرآيند باعث افزايش سرعت در دريافت و ميزان كنترل بيشتر شده و به دنبال آن هزينه‌ها نيز كاهش يافته و به دليل رقابت بين بورس و واسطه‌گري مالي، هزينه تبادلات سال‌هاي اخير، كاهش يافته است.

وي در ادامه خاطر نشان شد: كارگزاران در بازار فاركس سه هزارم رقم خريد، كارمزد دريافت مي‌كنند تا آنجا كه در بازار كالايي نيز كارمزدها پايين آمده و به دنبال اين امر حجم معاملات و گردش معاملات بالا رفته در نتيجه درآمد كل شركت‌ها خيلي بالاتر از سال‌هاي قبل شده است.

به نحوي كه با سقوط 70 درصدي ارزش بورس‌ها در جهان، بعد از بروز بحران مالي به دنبال افزايش گردش معاملات در بورس كشورها، درآمد شركت‌هاي بورسي و كارگزاران كشورهاي پيشرفته مالي نسبت به سال قبل بالا رفت.

وي در ادامه افزود: كارگزاران به عنوان واسطه‌گري مالي در سال‌هاي اخير به سمت ارائه سرويس جامع مالي سوق پيدا كردند و خدماتي مانند مديريت ريسك، مديريت پرتفوي و انواع خدمات جانبي بورس‌ها را ارائه مي‌دهند.

به گفته دبير كانون كارگزاران: درآمد كارگزاران خدمات جامع در دنيا از محل خدمات و سرويس‌هاي جديد، بيش از درآمد آتي از محل كارمزد معاملاتشان است.

وي در ادامه به فعاليت‌ شركت‌هاي كارگزاري كشور در سال‌هاي اخير اشاره كرد و گفت: از سال‌هاي اخير صنعت كارگزاري كشور نيز با رشد كمي و كيفي مواجه بوده است و بسياري از كارگزاران شعب مختلفي در سراسر كشور داير كرده و نيروهاي انساني خود را افزايش دادند و با دريافت مجوز به ارائه خدمات خصوصي به مشتري‌ها پرداختند. همچنين كارگزاران مشتري‌هاي خود را افزايش داده و تعدادي از آنها مجوز سرمايه‌گذاري مجاز دريافت كردند و تعدادي نيز مجوز سبد گرداني اختصاصي گرفتند.

وي در ادامه افزود:30 شركت كارگزاري، مجوز پذيرش شركت‌هاي جديد در بورس را دريافت كردند وتعداد زيادي از آنها علاوه بر فعاليت در بورس اوراق بهادار در بورس كالا و فرابورس نيز فعاليت مي‌كنند. به اين ترتيب شركت‌هاي كارگزاري در سه سال اخير بزرگ شده و حجم فعاليت‌هاي آنها نيز افزايش پيدا كرده است.

وي در ادامه به فاصله صنعت كارگزاري كشور با ساير كشورها اشاره كرد و افزود: با روش‌ها و ساختار قبلي حاكم در صنعت كارگزاري، امكان توسعه اين صنعت در كشور وجود ندارد به طوري كه فاصله بين صنعت كارگزاري ايران با ساير كشورها بسيار زياد است؛ به خصوص در روش‌ها، ‌نرم‌افزارها و نوع و ميزان خدمات ارائه شده. يكي از بهترين راه‌هاي تسريع در حل اين اختلاف، فعاليت كارگزاران در بورس ساير كشورها است و همچنين ورود كارگزاران كشورهاي ديگر به ايران كه باعث انتقال دانش و فرهنگ صنعت كارگزاري خواهد شد.

وي به اقدامات اخير براي بين‌المللي شدن كارگزاران در كشور اشاره كرد و افزود: اخيرا سه شركت كارگزاري براي بررسي فعاليت در كشورهاي ديگر و بين‌المللي شدن به كشورهايي مثل چين، مالزي و امارات سفر كرده و در حال بررسي راه‌اندازي شعبه در آن كشورها هستند. البته اين كارگزاران در داخل كشور براي بين‌المللي شدن ترغيب مي‌شوند تا آن‌جا كه سازمان و شركت بورس تمهيداتي براي كارگزاران در نظر گرفته است از جمله فعاليت آنها در سطح بين‌الملل در رتبه‌بندي اين كارگزاران موثر خواهد بود.

البته اين شركت‌هاي كارگزاري براي فعاليت در كشورهاي ديگر ملزم به اخذ مجوز از نهاد ناظر آن كشور خواهند بود البته بايد اين شركت‌ها شرايط مالي و تعداد نيروهاي انساني و فني را با كشور مورد نظر تطبيق دهند.

وي يكي از راه‌هاي بين‌المللي شدن بورس كشور را بين‌المللي شدن شركت‌هاي بورسي قلمداد كرد و گفت: شركت‌هاي بورسي در صورتي كه در بورس كشورهاي ديگر پذيرفته شوند و يا شركت‌‌هاي بورسي ساير كشورها وارد بورس تهران شوند، اين امر كمك بزرگي به بين‌المللي شدن بورس ايران خواهد كرد.

وي رونق صنعت كارگزاري را وابسته به رونق بورس قلمداد كرد و گفت: صنعت كارگزاري ارتباط مستقيم با حجم معاملات بورس دارد در صورت افزايش حجم معاملات و افزايش رونق بورس، اين صنعت نيز رونق خواهد يافت اما نكته قابل توجه اين است كه در سال‌هاي اخير حجم معاملات در بازار سرمايه به شدت كاهش يافته است و اين امر منجر به كاهش حجم درآمد كارگزاران شده و از سوي ديگر هزينه‌هاي نيروي انساني و هزينه‌هاي تكليفي سازمان و شركت بورس بر كارگزاران، منجر به زيان‌ده شدن بسياري از كارگزاران شده تا آنجا كه با مروري بر ترازنامه‌هاي شركت‌هاي كارگزاري شاهد زيان‌ده شدن 70 درصد شركت‌هاي كارگزاري شديم.

وي در ادامه افزود: با توجه به كاهش حجم معاملات در نيمه دوم سال 87 ، در صورتي كه صورت‌هاي مالي 29/12/87 شركت‌هاي كارگزاري بررسي شوند شاهد شرايط بدتري براي كارگزاران خواهيم بود.

دبير كانون كارگزاران در ادامه به وضع بازار سرمايه اشاره كرد و افزود: درروزهاي اخير شاهد سير صعودي بازار سرمايه بوديم اما نكته قابل توجه اين است كه در اين مدت شركت‌هايي مانند توسعه معادن روي، صدرا، تراكتورسازي و حفاري شمال با افزايش قيمت غيرمتعارفي مواجه شدند تا آنجا كه افزايش قيمت شركتي مانند حفاري شمال كه شركت تك‌محصولي است و تنها يك نوع خدمات ارائه مي‌دهد غير منطقي است حتي زماني كه سهامي در بازار با p/e2و3 وجوددارند كه به فروش نمي روند، افزايش قيمت سهام شركتي مانند توسعه معادن روي با p/e14در زمان بازگشايي نماد جاي تعجب دارد.

وي عدم وجود فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در كشور را منجر به اقبال از بازار سرمايه قلمداد كرد و گفت: باتوجه به اين‌كه در حال حاضر در كشور فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري از جمله سرمايه‌گذاري در زمين و مسكن وجود ندارد و همچنين اوراق مشاركت در بازار با نرخ 15 درصد موجود است، شاهد ورود نقدينگي بيشتري به بازار سرمايه شديم. در اين مدت خصوصي‌سازي‌ها فرصت مناسبي براي رونق بورس خواهد بود.

وي افزود: با تثبيت دولت وانتخاب وزير اقتصاد، ثبات نسبي كه در فضاي سياسي و امنيتي ايجاد شده و با روند مثبت قيمت نفت و كالاهاي اساسي در جهان، اميدواريم در شش ماهه دوم امسال وضع بازار سرمايه بهتر شود.

وي در ادامه به بهبود بازار سرمايه در نيمه پاياني دوره دوم دولت‌ها اظهار داشت و گفت: از لحاظ تاريخي تمام دولت‌هاي گذشته در سه سال پايان دوره دوم مديريت خود به اهميت بازار سرمايه پي بردند تا آنجا كه در آن دوره‌ها شاهد رونق بازار سرمايه بوديم.

به طور مثال در سال 72 تا 75 نيمه دوم رياست جمهوري دولت هاشمي رفسنجاني ، در سال 80 تا 83 دوره دوم رياست جمهوري خاتمي شاهد رونق بازار سرمايه بوديم لذا در دوره دوم رياست جمهوري احمدي نژاد نيز اميدواريم در كنار آزادسازي قيمت‌گذاري در بورس كالا، اختصاص سهام عدالت به مردم، در شرايطي كه تهديدهاي داخلي و خارجي در كشوراعمل نشود شاهد بازار سرمايه‌اي پررونق در اين مدت خواهيم بود.


26 آگوست 2009, 10:17
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
حسين خزلي خرازي در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اظهار داشت: در پي تشكيل كارگروه بررسي مشكلات كارگزاران بورس كالا و هماهنگي با مديران فولادمباركه مقرر شد برنامه بازديد تخصصي كارگزاران بورس كالايي در گروه هاي 5 و 10 نفره برقرار شود.


وي با بيان اينكه اولين برنامه بازديد اواخر ماه جاري خواهد بود به برگزاري پانزدهمين جلسه ماهانه كارگزاران در عصر سه شنبه جاري اشاره كرد و گفت: در اين جلسه دو موضوع معاملات آتي سهام در بورس اوراق بهادار توسط معاون شركت بورس (سنگينيان) و بازاريابي ابزارهاي مالي در فرابورس توسط مديرعامل شركت فرابورس ايران (اميد قائمي ) مورد بررسي قرار مي گيرد.


*بررسي عملكرد مالي 62 كارگزار بورس


خرازي در بخش ديگري از اظهارات خود به گزارش عملكرد 62 شركت كارگزاري براي سال مالي منتهي به 31 شهريور سال گذشته اشاره كرد و گفت : طبق اين گزارش كه از سوي مديريت امور اعضاء شركت بورس منتشر شد، عملكرد و ارزيابي وضعيت مالي صنعت كارگزاري با رويكرد تحليلي و مقايسه ايي با دوره هاي مشابه در سالهاي قبل بررسي شده است.
دبيركل كانون كارگزاران بورس افزود: از مهمترين نتايج اين گزارش بررسي تعدادي اقلامي از صورتهاي مالي تجميع يافته 62 شركت كارگزاري است كه پس از مقايسه با عملكرد دوره مشابه در سال 87 نتايج قابل توجهي را به همراه داشته است.
خرازي خاطر به نتايج بدست آمده اشاره و اعلام كرد: در دوره مالي بررسي شده درآمد عملياتي شركت هاي كارگزاري مجموعاً 28.6 درصد نسبت به دوره مشابه در سال 87 كاهش يافته است. اين موارد ناشي از افت 36.6 درصدي درآمد هاي ناشي از كارمزد اوراق بهادار و افت 10.9 درصدي از محل درآمدهاي ناشي از كارمزد بورس كالا حاصل شده است.


* افزايش شركت هاي كارگزاري زيان ده


وي ادامه داد: از طرف ديگر كاهش 33.2 درصدي از سود خريد و فروش و نگهداري سهام بر اين شركت ها وارد شده كه منجر به افزايش چشمگير شركتهاي كارگزاري زيان ده از 13 شركت در سال 87 به 34 شركت در سال 88 شده و رشد161 درصدي را تجربه كرده است.
به گفته خرازي ركود ناشي از كاهش حجم معاملات در بازارهاي مالي جهاني و افت شاخص اين بازارها و به تبع آن تأثير آن بر بازارهاي داخلي از دلايل كاهش درآمدهاي عملياتي و افزايش شركتهاي كارگزاري زيان ده است.


*رشد 37 درصدي درآمدهاي عملياتي كارگزاران


اين مقام مسئول اظهار داشت: اين در حالي است كه درآمدهاي عملياتي شركت هاي كارگزاري با رشد 37.8 درصدي سود سرمايه گذاري در اوراق مشاركت و سپرده هاي بانكي مواجه شده و مي تواند به خروج نقدينگي اين شركت ها از سرمايه گذاري بر سهام و سوق دادن آنها به بازارهاي بدون ريسك و كم بازده، تعبيركرد. اين مسئله مي تواند به تشديد ركود در بازار كمك كند.
خرازي افزود: طبق ترازنامه منتشر شده در اين گزارش، رشد 128 درصدي در حسا هاي دريافتي نسبت به سال 87 بسيار قابل توجه است. اين رشد از افزايش اعتبار به مشتريان به منظور جذب آنان به سرمايه گذاري در بورس، در شرايط ركود بازار ناشي شده است.


* اجاره 2.4 ميليارد توماني كارگزاران


وي گفت: در بخش هزينه ها نيز 62 شركت كارگزاري بيش از 2.4 ميليارد تومان بابت اجاره ايستگاه معاملاتي، حق دسترسي و حق عضويت را به منظور استفاده از خدمات بورس پرداخت كرده اند. اين هزينه 9 درصد كل هزينه هاي عملياتي اين شركت ها بوده و 91 درصد آن هزينه اداري، مالي، مشاوره، بازاريابي و كارشناسي، حقوق و دستمزد و استهلاك است.
به گفته دبيركل كانون كارگزاران بورس 86 درصد درآمدهاي عملياتي شركت هاي كارگزاري در سال گذشته مربوط به درآمدهاي حاصل از كارمزد معاملات سهام و كالا بوده (59 درصد كارمزد سهام و 27 درصد كارمزد كالا) و باقي آن شامل 8 درصد سرمايه گذاري در سهام و اوراق مشاركت و تنها 6 درصد آن ناشي از ساير خدمات مانند سبدگرداني بود.
خرازي خاطر نشان كرد: از مجموع 7.6 ميليارد تومان سود خالص 28 شركت كارگزاري سودده در سال گذشته، 5.6 ميليارد تومان (معادل 74 درصد) متعلق به 8 شركت كارگزاري و از جمع 3.7 ميليارد تومان زيان خالص حاصل شده توسط 34 شركت كارگزاري زيان ده، 2.8 ميليارد تومان (معادل 78 درصد) متعلق به 15 شركت بود.


* اصلي ترين دلايل سود و زيان كارگزاران


وي در خاتمه به اصلي ترين دلايل سود و زيان كارگزاران اشاره كرد و گفت: در حالي عمده ترين دلايل زيان ده بودن شركتهاي كارگزاري ناشي از عدم گسترش فعاليت آنها و تكيه بر يك نوع فعاليت يعني خريد و فروش سهام بوده كه تنوع بخشي خدمات و فعاليت چند بعدي كارگزاران، توسعه فيزيكي فعاليت و تغيير در تركيب سهامداران و هيأت مديره منجر به بهبود وضعيت شركت هاي كارگزاري شده است.


10 می 2010, 08:33
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد