بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 ژانویه 2020, 21:46
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 كارنامه داخلي و بين المللي بورس تهران در سال 88 
نویسنده پیام

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
ورود 5 شركت اصل چهل‌وچهاري و يك شركت غير اصل چهل‌وچهاري، انجام معامله 8ميليارد دلاري مخابرات و قطعيت آن، معامله‌هاي عمده و بلوكي شركتي در كنار نقش‌آفريني موثر شخصيت‌هاي حقوقي در معاملات بازار و تزريق منابع مالي جديد و ركود در بازارهاي ديگر از جمله مسكن، طلا و ارز و ... موجب شد تا گاوها طي سال 88 در بورس تهران يكه‌تاري كنند.

در حالي كه سال 88 بر اساس تقسيمات نجومي تقويم چيني به عنوان سال گاو شناخته شده بود، بورس تهران نيز به واقع يك سال گاوي را پشت سر گذاشت. گاو كه در اديان مختلف به عنوان حيوان مقدس شناخته شده است، از نظر معامله‌گران بورس‌هاي دنيا نيز نشانه موفقيت است تا جايي كه در بورس اصطلاحي تحت عنوان bull market (بازار گاوي) به كار برده مي‌شود.
زماني براي گاوي شدن بازار
از نظر معامله‌گران bull market زماني در بازار اتفاق مي‌افتد كه نمادهاي معاملاتي، بيشترين بازدهي را به دادوستد گران بدهند و جذابيت خريد و فروش سهام در بورس به ميزان قابل‌توجهي افزايش يابد.
با اين وصف مي‌توان گفت بورس تهران در سال گاو بازار گاوي را سپري كرد و به معامله‌گران بازدهي رويايي 4/57درصدي داد تا شايد تقارن سال گاو با bull market كه از نظر شمسي هر 12 سال مي‌تواند اتفاق بيفتد، خاطره يك سرمايه‌گذاري طلايي را براي معامله‌گران بورسي بر جاي بگذارد.بر اساس گزارش عملكردي كه از سوي بالاترين مقام اجرايي بازار منتشر شده، بورس اوراق بهادار در سال 88 از 244 روز معاملاتي، 154روز معاملاتي معادل 63‌درصد را مثبت سپري كرده، در حالي كه در سال 87 از 238روز معاملاتي سال فقط 87 روز معادل 37درصد از روزهاي معاملاتي مثبت سپري شده بود.
چرا بازار 65 هزارميلياردي شد؟
از طرفي ديگر نماگرهاي بازار از رشد 1/45درصدي ارزش بازار در سال گاو حكايت دارند تا جايي كه ارزش بورس از حدود 45‌هزار ميليارد تومان در سال 87 (سال موش) به بيش از 65‌هزارميليارد تومان رسيده است كه البته دليل بخش عمده‌اي از رشد 45درصدي ارزش بازار را مي‌توان در ورود دو صنعت بيمه، حفاري و عرضه اوليه سهام 5 اصل چهل‌وچهاري بزرگ شامل بانك تجارت، صادرات، بيمه البرز، بيمه آسيا و حفاري شمال جست‌وجو كرد، ضمن اينكه طي سال گذشته سهام سيمان فارس نو شركتي كه متعلق به سيمان فارس و خوزستان بود نيز وارد بورس تهران شد.
افزون بر اين در سال 88 ميانگين P/E بازار رشد 3/51درصدي را نشان مي‌دهد، به طوري كه ميانگين P/E از عدد 84/3 مرتبه سال 87 به عدد 81/5مرتبه در سال 88 رسيد. اما اين تنها دليلي نبود كه معامله‌گران بتوانند با تكيه بر آن سال 88 را سال رويايي خطاب كنند، چرا كه رشد ناباورانه شاخص نيز از دلايل طلايي خواندن سال 88 براي بورس تهران محسوب مي‌شود. شاخص بورس در آخر اسفند 88 رشد 4/57درصدي را نسبت به پايان سال 87 ثبت كرد، يعني از عدد 7هزار و 996واحدي زمان بحران اقتصاد جهاني در پايان سال 87 توانست با جهش قابل‌توجهي روي عدد 12‌هزار و 536واحد برسد.
معامله بزرگي كه افتخار آفريد!
در سال گذشته ارزش معاملات سهام در بورس تهران نيز رشد فزاينده‌اي داشت، به طوري كه در بخش معاملات عمده از 4/5هزارميليارد تومان در سال 87 به بيش از 10‌هزار ميليارد تومان رسيد، گر چه 8/7هزارميليارد تومان آن مربوط به انجام بزرگ‌ترين معامله تاريخ بورس بود، اما با اين حال معاملات عمده بورس در سال گاو نسبت به سال موش رشد 86‌درصدي نشان مي‌دهد، اما اين رشد در بخش معاملات خرد و بلوك به 23‌درصد مي‌رسد تا جايي كه ارزش معاملات خرد و بلوك بازار از 5هزارميليارد تومان سال 87 به 1/6هزارميليارد تومان در سال 88 رسيده است.
كاهش «عدالت» و «جوايز» در سال 88
آمارهاي منتشر شده از سوي مديريت بازار شركت بورس حكايت از آن دارد كه معاملات مربوط به رد ديون، جوايز صادراتي و واگذاري‌هاي كارگري در سال 88 نسبت به سال قبل از آن 46 درصد كاهش نشان مي‌دهد كه دليل آن هم اين است كه بخش عمده‌اي از واگذاري‌ها در قالب رد ديون در سال 87 انجام شد و واگذاري سهام به جوايز صادراتي نيز به دليل برخي مشكلات از جمله قرار گرفتن صادركنندگان در صف فروش سهام در سال 88 تقريبا متوقف شد. در سال گذشته معاملات و واگذاري‌هاي سهام عدالت نيز كاهش 24‌درصدي نسبت به سال 87 نشان مي‌دهد.
با اين كه در سال 88 تقريبا تمامي شاخص‌ها رشد كم‌سابقه‌اي را از خود نشان مي‌دهند، بورس تهران در صدور كدهاي معاملاتي جديد كاهش 5/7‌درصدي را نسبت به سال 87 ثبت كرده است. اين كاهش‌ گرچه چندان چشمگير به نظر نمي‌رسد، ولي از ورود كمتر معامله‌گران جديد به بورس اوراق بهادار حكايت دارد، اما با اين حال آمار دفعات انجام معامله‌ گوياي اين واقعيت است كه گر چه سهامداران كمتري وارد بازار شده‌اند، اما همان معامله‌گران موجود فعال‌تر شده و دوميليون دفعه معامله انجام داده‌اند تا نسبت به سال 87 ركورد رشد 7/61درصدي دفعات معامله را ثبت كنند.
وقتي حقيقي‌ها خواب بودند!
بورس تهران در نگاه نماگرها اگر چه طي سال 88 با رشدهاي قابل‌توجهي مواجه بود، ولي شايد اين رشدها در حضور و نقش‌آفريني معامله‌گران حقوقي بيش از ديگر موارد قابل رصد باشد. اتفاقي كه از رويكرد نهادهاي عمومي غيردولتي، شبه‌دولتي‌ها و حتي برخي بنگاه‌هاي وابسته به دولت نسبت به سرمايه‌گذاري بازار سرمايه حكايت دارد.
تا جايي كه در سال 88 حقوقي‌ها در بازار به طور خالص بيش از 10هزارميليارد تومان سرمايه‌گذاري كردند، در حالي كه سهم معامله‌گران حقيقي از معاملات بازار در سال 88 فقط 350ميليارد تومان بوده است. البته سرمايه‌گذاري 10هزارميليارد توماني حقوقي‌ها در بازار به اين معنا نيست كه آنها به صورت واقعي در بورس چنين سرمايه‌اي وارد كرده‌اند، چرا كه فقط 8/7هزارميليارد تومان از اين آمار ارائه شده، مربوط به معامله بلوك 50‌درصدي به اضافه يك سهم مخابرات ايران است. در واقع معامله‌گران حقوقي به صورت واقعي در بورس حدود 2‌هزار و 600ميليارد تومان سرمايه‌گذاري كرده‌اند. از سوي ديگر در سال 88 بيش از 240ميليارد تومان از مجموع سرمايه‌گذاري معامله‌گران حقيقي و حقوقي صرف حضور در عرضه‌هاي اوليه شده است و بالغ بر 10هزار و 500ميليارد تومان آن نيز بابت حضور در عرضه‌هاي دولتي هزينه شده است كه البته معامله بزرگ مخابرات هم جزو عرضه‌هاي دولتي محسوب شده است.
همچنين از 12ماه سال گذشته، هشتمين ماه سال به عنوان پرمعامله‌ترين ماه سال شناخته شده است. در واقع بورس در هشتمين ماه 88 خوش‌شانس بوده و به طور ميانگين روزانه بيش از 424ميليارد تومان معامله داشته است، در شرايطي كه در نخستين ماه سال يعني فروردين ماه 88 با ثبت ارزش معاملات 6/8ميليارد توماني، كم‌معامله‌ترين روزهاي خود را سپري كرده است.
سير نزولي «DPS» در مجامعي كه گذشت
وقوع بحران اقتصاد جهاني در سال 2008 و نفوذ دامنه اين بحران در اقتصاد ايران طي نيمه دوم سال 87، آثار و تبعاتي را در بورس تهران بر جاي گذاشت، به طوري كه بيشتر شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس كه در سال وقوع بحران با كمبود نقدينگي و كاهش سود مواجه شده بودند، ناچار شدند كه در مجامعي كه در فصل مجامع سال 88 برگزار مي‌كردند، سودهاي (DPS) كمتري تقسيم كنند تا جايي كه شركت‌هاي بورسي در سال گذشته از 9/10هزارميليارد تومان سود تحقق يافته معادل 9/7هزارميليارد تومان را تقسيم كردند.
در واقع اين شركت‌ها فقط توانستند 72‌درصد سود تحقق يافته خود را تقسيم كنند، در حالي كه در مجامع 87، بالغ بر 80‌درصد سود تحقق يافته خود را تقسيم كرده بودند.
اما در سالي كه شاخص 57‌درصد رشد داشته و بازدهي بورس نيز به 53‌درصد رسيده، دانستن اينكه سهم كدام صنعت در رشدهاي اتفاق افتاده در بورس بيشتر بوده، حائز اهميت است.
... و ترين‌هاي بورس تهران
بررسي انجام شده در مورد ميانگين بازدهي قيمتي گروه‌هاي حاضر در بورس هم نشان مي‌دهد كه گروه‌‌هاي پيمانكاري صنعتي كه صدرا شاخص‌ترين شركت حاضر در آن است، بيش از 251درصد بازدهي داشته است، صنعتي كه البته تنها 5/0درصد از ارزش بازار را در اختيار دارد.
پس از پيمانكاري صنعتي، گروه ساخت راديو، تلويزيون و دستگاه‌هاي ارتباطي با ميانگين بازدهي قيمتي 146درصدي پربازده‌ترين گروه بازار بوده است كه البته سهم آن از ارزش بازار فقط 1/0 درصد است.بعد از اين دو گروه، گروه خدمات فني و مهندسي با 7/129درصد ميانگين بازدهي قيمتي نسبت به سال 87 و گروه ساير واسطه‌گري‌هاي مالي با 1/129درصد بازدهي، بيشترين بازدهي را به سهامداران خود دادند، گروه‌هايي كه به ترتيب 2/3درصد و 7/0درصد از ارزش بازار را در اختيار دارند.
در ميان اين گروه‌ها، گروه فلزات اساسي كه با دارا بودن 2/16درصد از ارزش بازار بزرگ‌ترين گروه بازار محسوب مي‌شود، 5/105درصد ميانگين بازدهي قيمتي داشته است.
همچنين سال 88 در 5 صنعت بزرگ بازار نيز جابه‌جايي‌هايي رخ داد، به طوري كه گروه فلزات اساسي با دارا بودن 23 شركت، 2/16درصد از ارزش بازار را به خود اختصاص داد و گروه بانك‌ها و موسسات اعتباري با جاي دادن 7 شركت در دل خود، 2/14درصد از ارزش بازار را در اختيار دارد.
مخابرات هم كه تنها يك شركت را در گروه خود جاي داده است، به تنهايي 1/13درصد از ارزش بازار را در اختيار دارد، حال آنكه گروه شركت‌هاي چند رشته‌اي با دارا بودن 4 شركت، 2/7درصد از ارزش بازار را به خود اختصاص داده است.
گروه استخراج كانه‌هاي فلزي كه 8 شركت در آن حضور دارد، نيز با اختصاص 9/6درصد از ارزش بازار، در رده پنجم، گروه‌هاي بزرگ بازار قرار دارد.
افزون بر اين در 12 ماهه سال 88 گروه مخابرات با ثبت معاملات 10هزار و 500ميليارد توماني با 5/44درصد از ارزش معاملات، رتبه بيشترين حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است كه البته باز هم بخش عمده‌اي از اين اتفاق مربوط به انجام معامله 8‌ميليارد دلاري «اخابر» بوده است. در اين تقسيم‌بندي گروه بانك‌ها و موسسات اعتباري 5/19درصد، فرآورده‌هاي نفتي 7/5درصد، فلزات اساسي 1/4‌درصد و خدمات فني و مهندسي 6/3درصد از حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند كه بخشي از اين رتبه‌ها در گروه خدمات فني و مهندسي به دليل معامله بلوكي مپنا و در گروه فرآورده‌هاي نفتي به علت جابه‌جايي‌هاي بلوكي پالايشگاه اصفهان رخ داده است.
مردمي‌هاي بورس هم مشخص شدند
در ميان گروه‌هاي حاضر در بورس نيز، گروه سرمايه‌گذاري‌ها با 13شركت، 562هزار و 375سهامدار دارد كه مردمي‌ترين گروه بورسي محسوب مي‌شود و در رتبه‌هاي بعدي گروه خودرو با 31 شركت، 431هزار و 142سهامدار داشته و گروه انبوه‌سازي املاك و مستغلات هم با 12 شركت و جذب 273هزارو 411سهامدار از مردمي‌ترين گروه‌هاي بورسي محسوب مي‌شود.گروه سيمان هم كه 30 شركت در آن حضور دارد، 237هزار سهامدار دارد و گروه استخراج كانه‌هاي فلزي با 8 شركت و 221هزار سهامدار پنجمين گروه مردمي بورس محسوب مي‌شود.
95درصد معاملات در اختيار 6 تالار منطقه‌اي
نكته قابل تامل ديگر در آمارهاي ارائه شده از سوي مديريت بازار بورس اين است كه تنها 6 منطقه معاملاتي،‌ 95‌درصد از معاملات انجام شده در بازار را به خود اختصاص داده است، به طوري كه تالار منطقه تهران با ثبت معاملات 32‌هزار و 500ميليارد توماني 4/88 درصد از ارزش معاملات را در اختيار گرفته است و تالارهاي منطقه‌اي اصفهان، مشهد، تبريز، كرج و كيش نيز به ترتيب 0/2، 3/1، 1/1، 1/1 و 6/0 درصد از حجم و ارزش معاملات انجام شده در بورس را به خود اختصاص داده‌اند. از طرفي ديگر تهران در سال 88 با 22‌هزار و 941كد معاملاتي ايجاد شده، 9/41درصد از آمار ايجاد كدهاي جديد معاملاتي را به خود اختصاص داده است.
همچنين در اين سال 5/7درصد از كدهاي معاملاتي در مشهد، 4/7درصد از اصفهان، 7/4درصد در كرج و 3/4درصد در تبريز ايجاد شده است.

رتبه جهاني؛ چهل و سوم
گروه بورس- تازه‌ترين رتبه‌بندي فدراسيون جهاني بورس‌ها از 54 عضو خود در پايان ماه فوريه سال 2010 نشان مي‌دهد كه بورس 63‌ميليارد دلاري تهران نتوانسته رتبه‌اي بهتر از 43جدول را از آن خود كند. بر اساس گزارشي كه WFE در پايان دومين ماه ميلادي منتشر كرده، تحولات 54‌عضو خود را مورد بررسي قرار داده است. البته تا پيش از اين تعداد اعضا تنها به 52 عضو ختم مي‌شد، ولي در گزارش ماه فوريه فدراسيون جهاني، دو بورس به عضويت اين فدراسيون درآمده‌اند. بر اين اساس بورس‌هاي «عربستان سعودي» و «MICEX روسيه» در جداول 17گانه فدراسيون جهاني بورس‌ها قرار گرفته‌اند، ولي از آنجا كه از دو عضو جديد، آمار مقايسه‌اي ماه‌هاي قبل در دست نيست، بنابراين در بررسي عملكرد فوريه 2010 در مقايسه با 2009 اعضاي فدراسيون جهاني بورس‌ها، كنار گذاشته مي‌شوند.
همچنين بورس «برمودا» ديگر عضو فدراسيون جهاني بورس‌ها، در برخي جداول، آمار به روز شده خود را ارائه نكرده و در نتيجه از جداول مقايسه‌اي حذف شده است. اينكه چرا بازه مورد بررسي عملكرد بورس‌ها از فوريه 2009 تا فوريه 2010 انتخاب شده، به نوعي به پايان سال 88 ارتباط پيدا مي‌كند؛ چرا كه پايان فوريه به نوعي پايان سال 88 است و مقايسه فوريه‌ها به نوعي ارائه تصويري مقايسه‌اي از عملكرد بورس‌ در سال 88 است.
اما در ميان جداول 17گانه‌اي كه فدراسيون جهاني بورس‌ها درباره عملكرد اعضايش منتشر كرده، بورس تهران تنها مي‌تواند در ميان 5 متغير مورد بررسي قرار گيرد، چرا كه ساختار خاص معاملات بورس تهران امكان جاي گرفتن در ميان ساير متغيرها را فراهم نمي‌كند. «محدوديت نوسان روزانه سهام»، «حجم مبنا»، «دستورالعمل‌هاي گره‌هاي معاملاتي»، «محدوديت ابزارهاي مالي»، «عدم تنوع صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري» و برخي موانع ديگر از جمله مواردي هستند كه اجازه نمي‌دهند آمار مقايسه‌اي بورس تهران بيش از 5 جدول WFE را به خود اختصاص دهد. از اين رو متغيرهاي «ارزش بازار»، «ارزش معاملات»، «دفعات معامله سهام»، «درصد گردش سهام» و در نهايت «تعداد شركت‌هاي حاضر در بورس‌»، در اين گزارش مورد بررسي و تحليل قرار مي‌گيرند.
ارزش روز؛ 8 پله تا آخر جدول
شايد بتوان « ارزش بازار» يا (Market Capitalization) را مهم‌ترين متغيري دانست كه در ميان جداول 17گانه فدراسيون جهاني مي‌تواند تصوير روشني را از رتبه‌بندي بورس‌ها نشان دهد.
در ميان 51 عضو WFE، جايگاه بورس تهران از لحاظ تغييرات ارزش بازار طي فوريه 2010 در مقايسه با فوريه 2009، در رتبه 43 قرار دارد.
ارزش بازار بورس تهران توانسته طي اين مدت با رشد 7/35درصدي به 63ميليارد دلار برسد. بيشترين رشد ارزش بازار نيز متعلق به بورس‌هاي «اندونزي» با 157درصد، «ورشو» با 143درصد و «بورس ملي هند» با 5/138درصد است.
همچنين تنها بورس منفي جدول تغييرات ارزش بازار، بورس «امان» است كه با منفي 6‌درصد سقوط به تنهايي در انتهاي جدول جاي گرفته است.
نايب قهرماني ارزش معاملات
اما در شرايطي كه «تغييرات ارزش بازار» نتوانسته جايگاه چندان مناسبي را براي بورس تهران به ارمغان بياورد، «تغييرات ارزش معاملات»، يا (Total Value of Share Trading) گزينه‌اي است كه توانسته بورس تهران را تا رتبه دوم جدول بالا بكشد.بر اين اساس، بورس تهران با رشد 300درصدي ارزش معاملات در فوريه 2010 در مقايسه با فوريه 2009 جايگاه دوم جدول را بعد از بورس «كلمبو» به خود اختصاص داده است. با اين ميزان رشد، ارزش كل معاملات بورس تهران طي اين مدت به يك‌ميليارد دلار رسيده است. بورس «كلمبو» با رشدي معادل 703درصد طي اين مدت به تنهايي پيشتاز جدول تغييرات ارزش معاملات است. از سوي ديگر 6بورس«سانتياگو»، «يورنكست»، «اوزاكا»، «لجيوبليجانا»، «آلمان»، «امان» و «لوكزامبورگ» با رشدهاي منفي از 2 تا 37درصد رتبه‌هاي آخر جدول را به خود اختصاص داده‌اند.
وقتي چرخ «سهام» نمي‌چرخد
سومين متغيري كه در ميان متغيرهاي 5گانه بورس تهران مورد بررسي قرار مي‌گيرد، «درصد گردش سهام» يا (Share Turnorer Velocity) است. عملكرد مقايسه‌اي بورس تهران طي فوريه 2010 حاكي از چرخش 7/19درصدي سهام در اين ماه است. با اين ميزان درصد گردش سهام، جايگاه بورس تهران در رتبه‌اي بهتر از 40‌قرار نمي‌گيرد. البته اين متغير در ماه ميلادي گذشته (ژانويه)، 3/12درصد بوده كه در نهايت مي‌توان از رشد درصد گردش سهام نتيجه گرفت. رتبه‌هاي اول تا سوم اين جدول به ترتيب در اختيار بورس‌هاي «نزدك» با 785درصد، «استانبول» با 195درصد و در نهايت «شنزن» با 195درصد است. بورس «لوكزامبورگ» با درصد گردشي معادل 2دهم درصد، عملا خريد و فروشي را طي ماه فوريه تجربه نكرده است. جالب اينكه اين عدد براي ماه ژانويه هم ثابت است و بورس «لوكزامبورگ» طي 2 ماه ابتداي سال 2010، نتوانسته خريد و فروشي را تجربه كند.
دفعات معاملات؛ دريغ از پارسال
دفعات معامله يا (Number of Trades in Equity Shares) چهارمين متغيري است كه مورد بررسي قرار مي‌گيرد. جايگاه بورس تهران در دسته‌بندي اين متغير در ماه فوريه، در رده 35 تعيين شده است. طي ماه فوريه سهام حاضر در بورس تهران 137هزار مرتبه مورد معامله قرار گرفته‌اند. «هند»، «شانگهاي» و «شنزن» رتبه‌هاي اول تا سوم اين جدول را در اختيار دارند.
عليرضا باغاني


03 آوریل 2010, 18:08
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد