بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 27 می 2018, 22:47

پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 تالار مردانه بورس اوراق بهادار تهران 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
بورس اوراق بهادار بازاری است که بی تفاوت به جنسیت سرمایه گذاران، امکان دادوستد سهام را با هر میزان سرمایه و بدون نیاز به ابزار خاص فراهم می کند.
گواه این ادعا کلارا فورس مدیرعامل بورس لندن است که لقب افتخاری «بانوی بریتانیا» را اخذ کرد.
کلارا فورس مدیرعامل بورس لندن اولین زنی است که ریاست بورس لندن را بر عهده داشته و به دلیل «خدماتی که به صنعت خدمات مالی ارائه کرده است»، عنوان «بانوی بریتانیا» را کسب کرد. لقب Dame، معادل لقب Sir برای مردان است.
بازار سهام به نسبت بازارهای موازی خود همانند مسکن، اتومبیل، موبایل و.. از شرایط مناسب تری برای فعالیت زنان برخوردار است و بسیاری از خانم ها می توانند بازده مورد انتظار خود را از معاملات سهام با حداقل حضور و تنها با تکیه بر دانش خود از بورس کسب کنند. قدیمی ترها حتماً خانم شهلا کاشانی را به خاطر دارند؛ معامله گر بسیار موفق بورس که بسیاری از سهامداران دنباله رو وی بودند.
خانم کاشانی چهره شاخصی که طی سال ها فعالیت در بازار، بازدهی چشمگیری را کسب کرد به مرجعی برای تصمیم گیری سایر سهامداران تبدیل شد. کم نیستند مردان موفق امروز بورس که تجربیات و راهنمایی های این خانم را چراغ راه موفقیت خود عنوان می کنند؛ زنی که تا حدود شش سال پیش تا مرز ۷۰ سالگی، خستگی ناپذیر در بورس تهران فعالیت کرد، روحش شاد.
در حال حاضر هر چند تعداد خانم های فعال در بورس کم نیست اما در مقایسه با دیگر سهامداران چندان چشمگیر نیست.
این در حالی است که هر چند گردش معاملات بورس بی توجه به جنسیت سهامداران بر مدار خود می چرخد و سیستم بورس نیز اعتقادی به تفکیک جنسیت ندارد اما به لحاظ ساختاری بورس ما مردانه است.
اعضای هیات مدیره سازمان و شرکت بورس را آقایان تشکیل می دهند و تنها در سایر رده های مدیریتی سازمان بورس نام خانم ها مریم ابراهیمی مسوول گروه مشاوران، مریم صفاریان معاون مدیریت پژوهش و توسعه مطالعات اسلامی به چشم می خورد. در شرکت بورس نیز وضعیت مشابهی حاکم است. خانم مستوفی مدیر روابط عمومی، خانم سعیدی مدیر حسابداری و خانم دهقان مدیر نظارت بر بازار هستند. جالب توجه آن که براساس طبقه بندی جدید شرکت ها در بورس، نام هیچ شرکتی به مدیرعاملی خانمی در بورس ثبت نشده است.

رحمانی: علاقه مندم یک معاون خانم داشته باشم
این در حالی است که مدیرعامل شرکت بورس با تاکید بر اینکه هیچ تفکیک جنسیتی برای انتخاب اعضای هیات مدیره اعمال نشده به «سرمایه» گفت: «بسیار علاقه مندم یکی از معاونت های شرکت بورس را به خانمی واگذار کنم اما تاکنون این موقعیت پیش نیامده است.» وی افزود: «فعالیت در بورس کار بسیار پراسترس و پرمشغله ای است و تمام زندگی شخصی افراد را تحت الشعاع قرار می دهد و شاید از این جهت حضور خانم ها در رده های مدیریتی کمتر به چشم می خورد.» به گفته وی شرکت بورس تقریباً به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده و می توان این انتظار را داشت که در آینده همکاران خانم بیشتری در سازمان و شرکت بورس داشته باشیم.
رحمانی با بیان اینکه «امکان ادامه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت مالی ومدیریت صنعتی فراهم و با استقبال مواجه شده و خانم های زیادی احتمالاً در این رشته تحصیل می کنند»، گفت: «ما برای آینده برنامه ریزی می کنیم که خانم های تحصیل کرده مالی را بیش تر در رده های مدیریتی به کار بگیریم.»
رحمانی افزود: «سیاست های خوبی در صنعت مالی وجود دارد و زمینه پیشرفت برای خانم هایی که از پتانسیل و پشتکار خوبی برخوردار هستند فراهم است.»
وی با بیان اینکه «آمار دقیقی از تعداد سهامداران خانم در بورس نداریم»، گفت: «در بورس خانم های بسیار فعالی داشتیم که به معامله می پرداختند. در حال حاضر نیز خانم های فعال بورس کم نیستند.»

ورود طلا به بورس خانم ها را جذب می کند
به گفته وی بیشتر سرمایه گذاری خانم ها را خرید طلا تشکیل می دهد و ما برای آنکه بورس هر نوع سلیقه را پاسخگو باشد، روی ورود سهام طلا به بورس برنامه ریزی می کنیم.» رحمانی خاطرنشان کرد: «سرمایه گذاری در بورس باید به گونه ای باشد که مردم مازاد سرمایه خود را به بورس وارد کنند و به معاملات سهام بپردازند.»

سه درصد کارگزاران خانم هستند
این در حالی است که از ۹۱ شرکت کارگزاری نیز تنها چهار مدیرعامل خانم وجود دارد و نسبت خانم های کارگزار به مردان سه درصد است.
در حال حاضر چهار کارگزار خانم مهناز صادق نوبری مدیرعامل کارگزاری دنیای خبره، نرگس افشار مدیرعامل کارگزاری سهام بارز، سیمین دخت میردامادی مدیرعامل کارگزاری ایران سهم و زینت مرادی نیا مدیرعامل کارگزاری رشد پایدار هستند.

بازار سهام متکی به روابط است
زینت مرادی نیا کارگزار فعال بورس تهران با بیان اینکه «مشارکت خانم ها در هیات مدیره شرکت های بورسی کمتر از یک درصد است» به «سرمایه» گفت: «کم بودن قدرت مالی زنان، برخی محدودیت ها و نیز دانش و اطلاعات کافی از جمله عواملی است که حضور خانم ها را در بورس کمرنگ کرده است.»
وی با بیان اینکه فعالیت در بورس کاملاً دانش محور است، گفت: «بورس تنها حوزه مالی است که خانم ها خیلی خوب می توانند در بازار به معامله بپردازند چراکه حضور خانم ها در سایر بازارهای موازی بازار سرمایه همانند اتومبیل، ملک و … مستلزم حضور یک مرد است در صورتی که بازار سهام کمترین محدودیت را برای خانم ها ایجاد می کند.»
مرادی نیا با بیان اینکه قانون منعی برای حضور زنان به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت ها یا به عنوان سهامدار ندارد، گفت: «قدرت مالی پایین خانم ها مانع از حضور آنان در شرکت ها به عنوان مدیرعامل شده است.»
وی با بیان اینکه «بازار ما متکی به روابط است»، گفت: «بسیاری از مسائل بازار در گردهمایی هایی مطرح می شود که معمولاً برای ناهار یا شام خارج از بورس صورت می گیرد.»
وی در ادامه گفت: «مشتری های آقا با کارگزاران مرد بسیار راحت تر هستند و گاهی حتی ممکن است نیمه شب به کارگزار خود زنگ بزنند در حالی که اگر کارگزار خانم باشد، مشتری ها مجبور هستند محدودیت زمانی را در تماس های خود رعایت کنند.»
وی گفت: «من ترجیح می دهم نماینده من آقا باشد ولی اگر ببینم خانمی باشد که به محدودیت ها غلبه کند و توانمندی لازم داشته باشد مطمئناً به سراغ او می روم.»
مرادی نیا خاطرنشان کرد: «عدم حضور جدی خانم ها در عرصه های مالی ناشی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی است ضمن اینکه خود خانم ها نیز باید تلاشی مضاعف داشته باشند.»
وی تصریح کرد: «برای اینکه یک زن بخواهد از موقعیت برابر با یک مرد برخوردار باشد باید شایسته تر از مرد باشد و بسیار بیشتر تلاش کند.»
مدیرعامل کارگزاری رشد پایدار گفت: «زنانی که به عنوان مرجع در صنایع شناخته شده باشند، نداریم.» وی با بیان اینکه «در شرکت های خارجی برای حضور خانم ها در بورس برنامه ریزی می شود»، گفت: «در گزارش هیات مدیره شرکت های خارجی بخشی به نام توسعه منابع انسانی وجود دارد که درصد پذیرش خانم ها را در شرکت مورد بررسی قرار می دهند.»
به گفته وی برای شرکت های خارجی حضور خانم ها در رده های مدیریتی شاخص مثبتی محسوب می شود.
در حال حاضر نیز زنان بسیاری به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تهران رو آورده اند و معتقدند بازار سهام بازار مناسبی برای فعالیت زنان است.

مادر برای خرید سهام چت می کند
خانم شهناز وجدانی بازنشسته آموزش و پرورش ۵۴ ساله چند سالی است که فعالیت خود را در بورس آغاز کرده است. وی حضورش در بازار سهام را تولدی دوباره می نامد و معتقد است: «بورس بسیار جذاب و پویاست و مکان مناسبی برای فعالیت زنان محسوب می شود.»
وی که در دوره رکود بازار در سال ۸۳ وارد بازار شده می گوید: «هرچند ورود من به بازار سهام در دوران رکود بازار باعث متضرر شدن در وهله اول شد اما ضرر آن را هم پذیرفتم و به امید کسب بازدهی به تلاشم ادامه دادم.»
وجدانی که در حال حاضر توانسته سود را جایگزین ضرر خود کند، خاطرنشان کرد: «کار در بورس را بسیار دوست دارم. من در سفری که برای زیارت به مشهد رفتم نیز به تالار این شهر رفتم و در حال حاضر نمی توانم از بازار دور بمانم.» وی افزود: «برای فعالیت بورس محدودیتی احساس نکردم و فکر می کنم خانم هایی که به بورس می آیند، بسیار فعال هستند و آقایان نیز در این حوزه کاری برای خانم ها احترام زیادی قائل هستند.» او با بیان اینکه «در ابتدای ورود به بورس، اصلاً کار با کامپیوتر را بلد نبودم»، گفت: «وقتی تصمیم گرفتم در بورس فعالیت کنم مجبور بودم کار با کامپیوتر و استفاده از سایت irbourse.ir را یاد بگیرم و الان به گونه ای شده که روزها در تالار هستم و بقیه اوقات نیز از اطلاعات سایت بورس استفاده می کنم و پسرم به شوخی به پدرش می گوید مادرم چت می کند.»
خانم سیار از دیگر فعالان جوان بازار است که به تازگی وارد بورس شده است. وی معتقد است خانم ها از دقت عمل بیشتری نسبت به آقایان برخوردارند به همین دلیل در بیشتر حوزه های کاری مورد توجه قرار می گیرند.
وی افزود: «سرمایه گذاری در بورس برای خانم ها قابلیت دسترسی آسان تری دارد و فکر نمی کنم محدودیتی برای فعالیت خانم ها داشته باشد.»

زنان و دانش سرمایه گذاری
خانم وزیری که بازنشسته یکی از بانک هاست و فعالیت خود را از سال ۷۳ در بازار آغاز کرده معتقد است بورس تنها محلی است که مردم می توانند سرمایه اندک خود را چندبرابر کنند.
وی با بیان اینکه «نوسانات قیمت سهام گاهی سهامداران را راضی و گاهی ناراحت می کند»، ابراز کرد: «من نیز همانند سایر سهامداران گاهی متضرر شده ام ولی در کل بازدهی خوبی از سرمایه گذاری در بورس کسب کردم.» وی ارتقای دانش سرمایه گذاری در بورس را عامل مهمی عنوان کرده و می گوید: «با شرکت در کلاس های تحلیل بنیادی و تکنیکال و ارتقای دانش سرمایه گذاری می توان ریسک سرمایه گذاری را کاهش داد.»
وی حضور خانم های سرمایه گذار در بورس را مثبت ارزیابی کرد و افزود: «به نظر می رسد در شرایط فعلی خانم های جوان اشتیاق بیشتری برای سرمایه گذاری در بورس دارند.»

محدودیت پذیرش خانم ها برای برخی رشته های مالی در گذشته
مریم بوذری یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است از زمانی که تالار فرعی افتتاح شد تعداد خانم ها بیشتر شده و تقریباً در هر شعبه کارگزاری یک خانم مسوول استیشن است.
وی افزود: «هرچند تعداد خانم ها نسبت به آقایان کم است ولی روبه رشد است.» به گفته وی برخی رشته های تحصیلی همانند مدیریت صنعتی تا چندسال پیش خانم ها را پذیرش نمی کرد و شاید یکی از دلایل حضور کمرنگ خانم ها عدم تحصیلات آکادمی مرتبط باشد.

یک چهارم سهامداران حقیقی خانم هستند
مریم اسحاقیان دیگر کارشناس بازار سرمایه معتقد است در چندسال گذشته، جذابیتی برای ورود خانم ها به کارگزاری ها وجود نداشت و تعداد کارگزاران انگشت شمار بوده و شاید به جرات بتوان گفت از زمان دکتر عبده، کارگزاری ها پویا شد. به گفته وی خانم ها از سرعت عمل، دقت و افق دید دقیق تری به بازار سرمایه برخوردارند. اسحاقیان تصریح کرد: «در حال حاضر یک چهارم سهامداران حقیقی خانم هستند هرچند بیشتر خرید و فروش ها را خرید و فروش خانوادگی تشکیل می دهد.» وی افزود: «در حال حاضر ۴۰ درصد مشتریان کارگزاری بانک رفاه را خانم ها تشکیل می دهند ولی ما معامله گر خانمی که پرتفوی گردان باشد، نداریم.»

منبع: روزنامه سرمایه

این مقاله مربوط به حدود یک سال پیش است

15 می 2009, 16:52
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان

شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید