بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 16:47
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 شبکه سیستم کدال بورس 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
علی عبدالهی ایجاد شبکه‌ای واحد برای برقراری ارتباط و تعاملات اطلاعاتی با کلیه ذینفعان بازار سرمایه را از مهم‌ترین اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار برای راه‌اندازی کدال اعلام کرد و گفت : از شش سطح امنیتی برای ایمن‌سازی این شبکه استفاده می‌شود که این امر سطح امنیتی کدال را افزایش داده است.

استفاده از secure socket layer) ssl) و پروتکل https برای رمزگذاری کلیه اطلاعات رد و بدل شده میان کاربر و وب سرور، امکان استفاده از امضای دیجیتال (digital client certification) برای احراز هویت کاربر با محدوده زمانی مشخص، استفاده از اسم کاربری و کلمه عبور طولانی تعریف شده توسط سیستم جهت ورود به سیستم ، استفاده از on screen keyboard برای ورود اسم کاربر و کلمه عبور برای جلوگیری از سرقت اسم کاربری و کلمه عبور توسط نرم‌افزارهای جاسوسی که صفحه کلید را کنترل می‌کنند، رمزگذاری کلیه اطلاعات با ارزش در سطح فرمها با استفاده از الگوریتم رمزگذاری بسیار پیشرفته با کلید‌های بزرگ و استفاده از روش‌های تصدیق هویت استاندارد از جمله سطوح امنیتی به کار رفته در شبکه اطلاع‌رسانی کدال است.

وی ادامه داد: در راستای توسعه امکانات ویژه افزایش امنیت این سامانه، بحث مستندسازی فاز اول کدال به طور کامل انجام شد که در حال حاضر مستندات این طرح در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار و مراجع ذیصلاح است.

عبدالهی با بیان اینکه بحث امنیت یکی از مقوله های کلیدی در سامانه‌های مبتنی به فناوری اطلاعات است، گفت : پیش از راه‌اندازی این طرح، متخصصان امنیت شرکت فناوران بازار سرمایه تمامی آزمایش‌های لازم را در این خصوص انجام دادند تا مشکلی در این بحث به وجود نیاید.

وی خاطر نشان کرد : سازمان بورس و اوراق بهادار سال گذشته با یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه امنیت فناوری اطلاعات قراردادی منعقد کرد تا این شرکت "تست نفوذ" کدال را انجام دهد.

عبدالهی با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت مستمر بر روی امنیت کدال کار می‌کند، اظهار داشت : یکی از برنامه‌های مهم مدیریت فناوری اطلاعات این سازمان پیاده‌سازی سیستم جامع مدیریت امنیت در سال 88 است تا تمامی سامانه‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تحت پوشش این سیستم جامع قرار گیرند.

این در حالی است که برخی از مسوولان بورس‌های سودان، عمان و سوریه خواهان بومی‌سازی سامانه کدال در کشورهایشان هستند. سرپرست فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از بحث‌های امنیتی سامانه کدال را امضای دیجیتال اعلام کرد و افزود : هم‌اکنون تمامی اسناد تعهدآور در کشور علاوه بر ارسال الکترونیکی به صورت دستی نیز فرستاده می‌شود تا از نظر حقوقی قابل استناد در مراجع ذیصلاح باشد که با پیاده‌سازی کامل امضای دیجیتال بر روی این سامانه دیگر نیازی به ارسال اصل اطلاعات به سازمان بورس نیست.

سرپرست فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد دلایل واگذاری امور راه‌اندازی سامانه کدال به شرکت فناوران بازار سرمایه اظهار داشت: سازمان 70 درصد سهام این شرکت را خریداری کرده و دو نفر از سه نفر اعضای اصلی هیات‌مدیره این شرکت نیز از سوی این سازمان معرفی می شوند.

بنابراین سازمان به عنوان سهام‌دار عمده و منبع تصمیم‌گیری این شرکت تلقی می‌شود.

عبدالهی خاطر نشان کرد : سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در نهایت تصمیم گرفت 70 درصد سهام شرکت فناوران بازار سرمایه را خریداری کند تا بر روی تکنولوژی مسلط بوده و بتواند حق امتیاز این سامانه را در اختیار گیرد.


11 آوریل 2009, 11:05
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
346 شركت بورس به استفاده از شبكه "كدال " ملزم شدند

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس ، سازمان بورس و اوراق بهاداردر حالي سامانه دريافت ونشرالكترونيكي اطلاعات ناشران (كدال) را ازمهرماه سال 86 راه اندازي كرده بود كه تا نيمه اول سال گذشته ارسال اطلاعات مالي شركت ها به سازمان بورس به صورت دستي و سنتي انجام مي شد و فقط برخي از شركت ها به طور اختياري از كدال استفاده مي كردند.

اين روند در شرايطي ادامه داشت كه از اول مهر87 و درمرحله اول 88 شركت حاضر در بازار اول بورس توسط سازمان بورس ملزم به ارسال اطلاعات مالي فقط از طريق كدال شدند اما مسئولين سازمان بورس سال گذشته درتصميم ديگري بعد ازارايه آموزش به مسئولين مربوطه شركت ها ، برنامه الزامي كردن همه شركت ها به استفاده از اين شبكه را درپيش گرفتند.

براين اساس ازابتداي سال جاري همه 346 شركت حاضر در بازارهاي اول و دوم ملزم شدند تا كليه اطلاعات مربوط را فقط از طريق اين سامانه به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال كنند.

اين در حالي است كه فرم هاي اطلاع رساني مربوط به كليه صنايع درخصوص، اولين پيش بيني درآمد هرسهم (EPS)، پيش بيني درآمد سهام در مقطع مختلف سال ، صورت هاي مالي سه ماهه و پايان سال ، صورت وضعيت ماهانه سبد سها و ساير فرم هاي اطلاع رساني نيز بزودي در سامانه كدال تعبيه خواهد شد.

* الزام همه شركت هاي تحت نظر بورس از نيمه دوم سال

در اين رابطه امير حمزه مالمير رييس اداره نظارت بر ناشران بورسي سازمان بورس و اوراق بهادار به فارس گفت: بعد از آزمايش اين سامانه و الزام شركت هاي بازار اول به استفاده از كدال، از اول فروردين سال 88 همه شركت هاي بورسي بايد كليه اطلاعات خود را فقط از طريق اين سامانه به سازمان بورس ارسال كنند.

در برابراين سئوال كه آيا شركت هاي خارج از بورس و ثبت شده نزد سازمان بورس به استفاده از كدال ملزم شده اند يا خير پاسخ داد: در حال حاضر خير اما در مرحله بعد اين شركت ها به همراه ديگر شركت هاي تحت نظر سازمان بورس ( مانند بورس ها ) نيز بايد از طريق كدال با سازمان بورس ارتباط داشته باشند كه به نظر مي رسد اين برنامه در نيمه اول سال عملي شود.

وي تصريح كرد: هيچ توجيهي پس از الزامي شدن اين طرح قابل قبول نيست به طوريكه تمامي عواقب آن متوجه شركت ها خواهد بود.

*ويژگي هاي كدال

به گزارش فارس ، طراحي سامانه دريافت و نشرالكترونيكي اطلاعات ناشران ( كدال) با الگوبرداري از شبكه "ادگار " امريكا انجام شده و كارگروه مربوطه با نام كارگروه "ادگار " تحت نظارت شركت اطلاع‌رساني بورس از سال 85 فعاليت خود را آغاز كرد و در نهايت RFP طرح با همكاري ساير بخش‌هاي سازمان تهيه و براي اجرا تعدادي از نخبگان داخلي شناسايي و كار را آغازشد.

به گفته سيدرضا حسيني مديرروابط عمومي سابق سازمان بورس و مديرعامل گذشته شركت اطلاع رساني بورس ، فازاول اين شبكه جامع اطلاع‌رساني (كدال) با امكانات كامل و در حد استانداردهاي بين‌المللي به بهره برداري رسيده و در اختيار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است.

سرويس‌هاي ناشران، سرويس هاي امنيتي مدرن، سرويس‌هاي نظارتي، زير سيستم‌هاي انتشار عمومي، زير سيستم‌هاي گردش گزارش نظارتي كارگزاران، زير سيستم هاي دريافت و پذيرش گزارش‌ها و هشدار دريافت گزارش و امكان ثبت گزارش تماس شركت‌ها شامل فرم‌هاي اطلاع‌رساني به همراه امكانات بسيار زياد ديگر، از مزاياي اين سيستم يكپارچه هستند.

به گفته حسيني اين سيستم در داخل كشور طراحي و برنامه‌نويسي شده و منبع آن در اختيار متخصصان داخلي بوده و ايران مالك حقوق مادي و معنوي اين برنامه است.

خبرگزاری فارس


20 آوریل 2009, 10:50
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد