بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 می 2019, 11:10
پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 اخبار عمومی بورس اوراق بهادار و سهام 
نویسنده پیام

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
درصورت موافقت مجلس شوراي اسلامي با طرح بورس تهران، مردم مي‌توانند با دريافت تسهيلات 5 ساله با نرخ سود 12درصد تا سقف 30 ميليون تومان سهام خريداري كنند.

به گزارش همشهري، شركت بورس اوراق بهادار تهران در تازه‌ترين اقدام خود طرحي را به مجلس خواهد برد كه بر مبناي آن هر ايراني مي‌تواند با استفاده از تسهيلات سيستم بانكي كشور اقدام به خريد سهام تا سقف 30 ميليون تومان كند. اين طرح درحالي به مجلس ارائه مي‌شود كه در طول سال‌هاي گذشته مذاكرات متعددي بين مسئولان بورس تهران با بانك مركزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي براي پرداخت تسهيلات خريد سهام انجام شده بود اما هر بار اين 2 ركن نظارتي و به‌ويژه بانك مركزي با پرداخت وام از سوي شبكه بانكي براي خريد سهام مخالفت كرده بودند.
اما در شرايط كنوني و با توجه به بررسي لايحه بودجه سال 88 در مجلس شوراي اسلامي، مسئولان بورس تهران بار ديگر دست‌به‌كار شدند تا راه حل‌هاي جديدي براي تزريق نقدينگي به بورس تهران پيدا كنند. بر همين اساس شركت بورس اوراق بهادار در تازه‌ترين اقدام خود لايحه بودجه سال 88 را بررسي كرد و بر مبناي آن پيشنهاد‌هاي جديدي را به دولت ارائه كرد. بر اين مبنا مهم‌ترين پيشنهاد شركت بورس پرداخت وام‌هاي 5 ساله با بهره 12درصد براي خريد سهام است. اين طرح امروز در قالب يك بسته پيشنهادي از سوي بورس تهران براي لايحه بودجه سال 88، به مجلس شوراي اسلامي ارائه مي‌شود. غلامرضا افشاري مجري بررسي لايحه بودجه سال 88 در بورس، دراين‌باره به همشهري گفت: پس از بررسي لايحه بودجه سال 88 پيشنهاد‌هايي از سوي بورس تهران به مجلس ارائه شد كه مهم‌ترين آن تشويق مردم به سرمايه‌گذاري در بورس تهران از طريق پرداخت وام‌هاي 5 ساله است.
او افزود: بر مبناي آن، بورس تهران پيشنهاد كرده است تا به‌منظور كنترل نقدينگي جامعه و همچنين پس انداز‌هاي مردم تا سقف 200هزار ميليارد ريال وام‌هاي خريد سهام به افراد حقيقي (مردم) پرداخت شود. افشاري در تشريح جزئيات اين طرح اظهار داشت: براين اساس به هر نفر تا سقف 300‌ميليون ريال به‌صورت 20درصد نقد و 80درصد اقساطي با نرخ سود 12درصد پرداخت مي‌شود.مجري بررسي لايحه بودجه سال 88 ادامه داد: اين سهام تا زمان پرداخت كامل در وثيقه دولت باقي خواهد ماند و براي خريداري كه تا پايان دوره 5 ساله، سهام را به فروش نرساند تسهيلاتي در نظر گرفته خواهد شد. به گفته او، اين طرح براي افزايش فرهنگ سهامداري و توسعه و گسترش بازار سرمايه طراحي شده است.افشاري، يادآور شد: اين طرح براي بررسي و تصويب در لايحه بودجه سال 88 امروز به كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي ارسال خواهد شد.افشاري در ادامه تاكيد كرد: يكي ديگر از پيشنهاد‌هاي شركت بورس، معافيت شركت‌هاي اصل 44 از پرداخت سود ويژه در لايحه بودجه است. او توضيح داد: براساس قانون بودجه شركت‌هاي دولتي موظف به پرداخت 40درصد سود علي‌الحساب يا ابرازي و 40 درصد ماليات هستند در شرايطي كه براساس بررسي‌هاي ما و همچنين كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي اين نوع پرداخت منع قانوني دارد. افشاري تصريح كرد: پيشنهاد ما اين است كه شركت‌هاي مشمول واگذاري، شركت‌هايي كه داراي زيان انباشته هستند و همچنين شركت‌هايي كه بخشي از سهامشان به بخش خصوصي واگذار شده از پرداخت اين سود ويژه معاف شوند.


22 فوریه 2009, 21:09
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بورس اوراق بهادار تهران در سال 87


بورس اوراق بهادار تهران در حالي 15بهمن سال 87 وارد حيات 41 ساله خود شد كه در سال گذشته دو چهره كاملاً متفاوت را از خود به نمايش گذاشت. به طوري كه فعالان بازار در برابر شادماني ناشي از رونق بورس در نيمه اول سال خصوصاً 4 ماه نخست سال، نيمه دوم سال را با ركود و زيان سرمايه ها و گم شدن نقشه راه كوتاه مدت سرمايه گذاري در بازار سهام سپري كردند.

اين دو نيمه متضاد بازار سهام در شرايطي همراه با تجربه و شناخت بيشتر سهامداران و كارگزاران و مسئولان بورس عجين شد كه در طول چهار فصل بهار، تابستان، پاييز و زمستان 87 ، شاخص‌هاي بورس و متغيرهاي اصلي معاملات مسيرهايي طي كردند و اعداد و ارقامي را به ثبت رساندند كه گوياي وضعيت واقعي سرمايه‌گذاران بزرگ و كوچك شركت‌هاي بورسي و بازار سهام بود.

بر همين اساس در گزارش تفصيلي فارس متغيرهاي متعددي از زواياي گوناگون مورد بررسي قرار گرفته تا كارنامه ويترين نصف و نيمه اقتصاد كشور در سال 87 مورد واكاوي جامعي قرار گيرد.

* 47 ميليارد سهم 326 شركت دست به دست شد

براساس اين گزارش ، بورس اوراق بهادار از 366 روز سال گذشته، 238 روز كاري را فعال بود و در اين مدت متغيرهاي اصلي معاملات با آمارهاي قابل توجهي مواجه شدند.

براساس اين گزارش، با در نظر گرفتن اخراج 72 شركت از فهرست شركت‌هاي بورس در اواخر مهرماه سال گذشته، از ميان 344 شركت حاضر در بورس، سهام 326 شركت بزرگ و كوچك مورد داد و ستد قرار گرفت كه حجم سهام معامله شده در 238 روز كاري بالغ بر 47 ميليارد و 8/7 ميليون سهم بود و به طور روزانه بالغ بر 201 ميليون سهم جابه‌جا شد.

*بيشترين و كمترين سهام معامله شده شركت‌ها

اين حجم از معاملات سهام در حالي به ثبت رسيده كه در ميان شركت‌هاي حاضر در فهرست تابلوهاي بورس، شركت فولاد مباركه با معامله 7/3 ميليارد سهم بيشترين حجم معاملات سهام را به خود اختصاص داد و شركت‌هاي مخابرات و ملي مس با توجه به داد و ستد 6/2 و 1/1 ميليارد سهمي در رتبه‌هاي بعدي ايستادند و پالايش نفت اصفهان نيز با بيش از يك ميليارد سهم معامله شده در جايگاه چهارم جا خوش كرد.

كمترين تعداد سهام معامله شده با در نظر گرفتن 72 شركت اخراجي به شركت‌هاي نئوپان 22 بهمن با 166 سهم، قند بيستون با 250 سهم و تهران دارو با 2 هزار و 344 سهم و آرتاويل تاير با 4 هزار و 610 سهم تعلق داشت .

*اثر شركت هاي بزرگ و جديد در افزايش ارزش معاملات

اين در حالي است كه ارزش معاملات اين تعداد سهام افزون بر 13 هزار و 711 ميليارد تومان برآورد شده و به طور روزانه 7/57 ميليارد تومان دست به دست شد.

اين آمار در شرايطي براي 12 ماه سال 87 به ثبت رسيده كه در مقايسه با سال 86، حجم سهام معامله شده و ارزش معاملات با افزايش 105 و 88 درصدي مواجه شده‌اند چرا كه در سال 86 بيش از 23 ميليارد برگ سهم به ارزش 3/7 هزار ميليارد تومان داد و ستد شده بود.

در اين ميان بايد گفت كه افزايش 105 و 88 درصدي حجم و ارزش سهام معامله شده در سال گذشته ناشي از مواردي چون عرضه سهام شركت‌هاي بزرگي چون مخابرات، كشتيراني، بانك ملت و معامله عمده و بلوكي سهام شركت‌هايي مانند فولاد مباركه، ملي مس و خصوصاً فولاد خوزستان بود.

* خريداران گذشته جا خالي كردند

در برابر رشد قابل توجه دو متغير از سه متغير اصلي معاملات، متغير سوم و مهم يعني تعداد خريداران با كاهش بسيار محسوس مواجه شده است كه اين افت نشان از خروج سرمايه‌گذاران جديد و قديم از بورس و در نتيجه كاهش اعتماد به آينده كوتاه يا ميان‌مدت بورس تهران است.

بدين ترتيب در حالي سال 86 تالارهاي معاملات بورس در سراسر كشور شاهد حضور بيش از يك ميليون و 85 هزار خريدار بود كه در پايان معاملات بورس در اسفندماه سال گذشته كمتر از 350 هزار نفر از سهامداران اقدام به خريد سهام كردند تا اين متغير مهم ، كاهش بسيار محسوس و معني‌دار 4/70 درصدي نسبت به سال 86 را نشان دهد و جا خالي كردن خريداران گذشته سهام حكايت كند.

حضور فقط 350 هزار سهامدار از بين 4/2 ميليون سهامدار ايراني در سال گذشته حكايت از آن دارد كه علاوه بر كاهش اعتماد عمومي به بازار سهام، عمده داد و ستدها توسط افراد حقوقي و شركت‌هاي سرمايه‌گذاري بزرگ و كوچك و شبه‌دولتي‌ها انجام شده و سهم مردم از معاملات 9/47 ميليارد سهم به ارزش 7/13 هزار ميليارد تومان بسيار ناچيز و شايد در حد كمتر از 5 درصد باشد.

* صعود و نزول شديد ارزش روز بازار

ارزش اسمي بازار سهام تهران در حالي با توجه به قيمت اسمي 100 توماني هر سهم شركت هاي سهامي عام افزون بر 467/2 هزار ميليارد تومان است كه با توجه به فرمول محاسبه ارزش روز بازار (تعداد سهام شركت‌ها ضربدر قيمت روز) اين متغير مهم و ديگر براي بررسي وضعيت بورس با صعود و نزول شديدي مواجه شده است.

براين اساس، ارزش روز بازار سهام در ابتداي سال گذشته بالغ بر 49 ميليارد تومان بود اما در نيمه اول سال و با توجه به حضور شركت هاي كشتيراني و خصوصا " مخابرات با ارزش روز بيش از 9 هزار ميليارد توماني، ارزش روز بازار سهام در 6 ماهه نخست سال با ركورد جديدي در حيات 41 ساله بورس كشور مواجه شد و به بيش از 73 ميليارد دلار رسيد.

اين اتفاق بي‌سابقه منجر به افزايش اميدواري مسئولان براي آينده بورس شد اما سونامي بحران مالي جهاني و مسائل درون و برون سازماني متعدد مانند طرح تحول اقتصادي و حذف يارانه‌هاي انرژي و غيره نه تنها رؤياهاي مديران و مسئولان بورس و سازمان خصوصي‌سازي را باطل كرد بلكه با نزول شديد قيمت سهام اكثر شركت‌هاي بزرگ خصوصاً شركت‌هاي مشمول اصل 44، متغير ارزش روز بازار سهام در پايان اسفند 87 به 49 ميليارد دلار رسيد تا كاهش بيش از 2 ميليارد دلاري خود را به ثبت برساند.

*بزرگترين شركت‌هاي بورس در سال 87

در ميان شركت‌هاي حاضر در بورس، شركت‌ مخابرات با ارزش روز 39/6 هزار ميليارد توماني كماكان رتبه اول جدول بزرگترين شركت بورس را از 19 مرداد 87 (زمان عرضه اوليه سهام) به خود اختصاص داده و به تنهايي 3/14 درصد از ارزش كل بازار را در اختيار گرفت اما با توجه به كاهش قيمت سهام از بالاترين قيمت 212 تومان هر سهم به 139 تومان، شركت مخابرات از ارزش روز 2/9 هزار ميليارد توماني خود در شهريورماه فاصله محسوسي گرفت. اين نوسان با توجه به برخورداري از بيش از 8/45 ميليارد سهم (براساس سرمايه‌ اسمي 4 هزار و 587 ميليارد توماني) بود.

شركت فولاد مباركه نيز در حالي با ارزش روز 7/2 هزار ميليارد توماني رتبه دوم بزرگترين شركت بورس را در پايان سال 87 به خود اختصاص داد كه به دليل كاهش قيمت هر سهم از 480 تومان به 176 تومان ، نزديك به 5 هزار ميليارد تومان از ارزش خود را از دست داد و با ارزش روز 7/2 هزار ميليارد توماني به كار خود پايان داد.

رتبه سوم بزرگترين شركت بورس از لحاظ ارزش روز بازار نيز به ديگر شركت مشمول اصل 44 يعني پالايش نفت اصفهان با ارزش بيش از 2 هزار ميليارد توماني تعلق گرفت و سايپا نيز با ارزش روز 6/1 هزار ميليارد توماني در جايگاه چهارم ايستاد. شركت‌هاي ملي مس، كشتيراني، بانك ملت، چادرملو، بانك پارسيان و سرمايه‌گذاري اميد نيز با ارزش روز بيش از هزار ميليارد توماني، از ديگر شركت هاي بزرگ بورس در سال گذشته نام گرفتند.

*كاهش 4/3 درصدي كدهاي جديد

افت و خيزهاي ناگهاني و شديد متغيرهاي معاملات و كاهش اعتماد عمومي به بورس در افت تعداد خريداران خلاصه نشد و در صدور كدهاي جديد معاملاتي نيز نمايان گشت. به طوري كه در سال 86 در مجموع 11 هزار و 249 كد معاملاتي جديد در تهران و شهرستان صادر شده بود اما اين آمار در سال گذشته با كاهش 4/3 درصدي به 59 هزار و 238 كد رسيد.

از طرف ديگر تعداد دفعات معاملات سهام در سال 87 نسبت به سال 86 با كاهش 3/11 درصدي روبرو شد و در برابر آمار 2 ميليون و 112 هزار و 65 دفعه‌اي معامله در سال 86، در سال 87 معامله سهام در يك ميليون و 873 هزار و 638 دفعه انجام شد.

*از سود 820 درصدي تا ضرر 189 درصدي

بررسي‌هايي به عمل آمده از وضعيت بازدهي شركت‌هاي حاضر در تابلوهاي معاملاتي در سال گذشته (با درنظر گرفتن 72 شركت اخراجي) نشان مي‌دهد بازدهي سهام شركت‌ها با احتساب سه عامل تفاوت قيمت سهام، سود ساليانه و افزايش سرمايه از 820 درصد سود تا 189 درصد زيان در نوسان بود و در برابر سود دهي 147 شركت، 178 شركت با زيان سهام كارنامه خود را در سال گذشته بستند.

بر اين اساس ، از ميان شركت‌هاي سود ده، شركت كنتورسازي با توجه به تفاوت قيمت هر سهم از 73 تومان به 640 تومان و سود ساليانه 30 توماني، بازدهي خيره‌كننده 820 درصدي را براي سهامداران صبور اما اندك خود به ارمغان آورد و به عنوان برترين شركت بورس شناخته شد. چرا كه سهامداران همواره شركتي را برتر مي‌دانند كه باعث افزايش سرمايه سهامداران شده باشد.

اين رشد چنان بود كه سهام دومين شركت برتر يعني فروسيليس ايران 178 درصد بازدهي داشت و شركت بيسكويت گرجي و بسته‌بندي ايران نيز با 119 و 115 درصد از ديگر شركت‌هاي پر بازده بورس اما كوچكي بودند كه عملكرد مثبتي داشتند.

از طرف ديگر و در جمع 178 شركتي كه بازدهي منفي سهام داشتند شركت كوچك يعني پرميت با 189 درصد زيان در صدر شركت هاي زيان ده بورس در سال 87 قرار گرفت كه ناشي از افت قيمت سهام از 159 به 50 تومان بود.

شركت‌هاي پلي اكريل ايران، پارس متان، ملي سرب و روي و سموم علف‌كش نيز با زيان 91، 81، 78 و 77 درصدي سهام از ديگر شركت‌هاي زيان ده بورس در سال گذشته بودند.

*گران‌ترين و ارزان‌ترين سهام

سهام شركت‌هاي بورس در حالي با در نظر گرفتن عوامل گوناگون چون ميزان سود پيش‌‌بيني شده، سرمايه اسمي، وضعيت صنعت، مزيت نسبي و ... قيمت‌هاي متفاوتي دارند كه در سال گذشته گران‌ترين قيمت هر سهم به مانند 86 به سيمان قائن رسيد كه هر سهم آن به بيش از 4 هزار و 290 تومان معامله شد.

شركت‌هاي سيمان اردبيل، سيمان اصفهان و فارس نيز با قيمت‌هاي 2 هزار و 268 تا هزار و 469 تومان هر سهم نيز از ديگر شركت‌هاي گران‌ بودند.
در مقابل اين چهار شركت از صنعت سيمان، ارزان‌ترين سهام به شركت كاشي تكسرام تعلق گرفت كه نرخ هر سهم اين شركت كوچك حدود 21 تومان بود.

شركت‌هاي قند قهستان، صنايع مخابراتي راه دور ايران، ماشين‌سازي اراك و آذرآب با نرخ‌هاي 26، 28، 30 و 34 تومان هر سهم از ديگر سهام ارزان بورس در سال 87 بودند.

*توزيع سود ساليانه 9/7 هزار ميليارد توماني 279 شركت

شركت‌هاي سودده بورس در حالي سال گذشته در مجموع بالغ بر 8/9 هزار ميليارد تومان سود براي سهام اندك و انبوه خود پيش‌بيني كرده بودند كه از اين مبلغ 279 شركت اقدام به توزيع سود 9/7 ميليارد تومان در مجامع ساليانه خود كردند تا بدين ترتيب 80 درصد از سود پيش‌بيني شده براي توزيع بين سهامداران به تصويب برسد.

اين درحالي است كه در ميان 279 شركتي كه سود توزيع كرده‌اند شركت سيمان قائن با تقسيم سود 500 توماني به ازاي هر سهم بالاترين سود را در مجمع ساليانه داده است.

شركت‌هاي آذريت، پتروشيمي خارك و ماشين‌آلات تراكتورسازي نيز با توزيع 345، 320 و 310 توماني سود به ازاي هر سهم از ديگر شركت‌هايي بودند كه بالاترين رقم سود را داده‌اند.

*رفت و آمد 2098 نماد در تابلوها

وضعيت توقف و بازگشايي نماد معاملاتي حق تقدم و سهام عادي شركت‌ها در سال گذشته حكايت از رفت ‌و آمد 2098 نماد در تابلوهاي بورس دارند كه سهم توقف هزار و 10 مورد و سهم بازگشايي هزار و 88 نماد بود.

اين آمار در مقايسه با سال 86 نشان مي‌دهند كه در جريان بازگشايي توقف نمادها، سرعت عمل مدنظر مسئولان بورس بوده به طوري كه در سال 86 در برابر توقف 917 نماد، هزار و 21 نماد مورد بازگشايي قرار گرفتند.

در پايان سال گذشته نيز در برابر توقف نماد معاملاتي 43 شركت، 303 شركت ديگر امكان داد و ستد سهام را دارا بودند.

*كاهش 3/1 مرتبه‌اي P/E بازار

افت محسوس قيمت سهام اكثر شركت‌هاي بزرگ و مطرح بورس در كاهش محسوس و 26 درصدي ميانگين نسبت قيمت به درآمد (P/E) بازار نمايان شد.

بدين ترتيب كه اين نسبت در ابتداي سال گذشته 20/5 مرتبه بود اما در نتيجه سير نزولي قيمت سهام در پايان سال 87 با كاهش 3/1 مرتبه‌اي به 84/3 رتبه‌ رسيد كه نشان از ارزان شدن قيمت سهام اكثر شركت ها دارد.

*افت 4951 واحدي شاخص بورس

اثرات عوامل دورن و برون سازماني بر بورس در نيمه دوم سال گذشته در افت شديد شاخص كل بورس جلوه ديگري داشت به طوري كه در برابر رشد قيمت‌ها ، شاخص‌ كل بورس به مرز 12 هزار و 917 واحد (در 25 تير 87) ، سير نزولي قيمت سهام شركت‌هاي بزرگ بورس خصوصاً شركت‌هاي حاضر در صنعت فلزات اساسي و مشمول اصل 44 منجر شد تا شاخص كل بورس در پايان سال گذشته با افت 4 هزار و 951 واحدي در كانال 7 هزار واحدي نزول كند و در 28 اسفند در عدد 7 هزار و 796 واحد قرار گيرد.
بيشترين افت روزانه در 5 آبان با 579 واحد كاهش و بيشترين رشد روزانه شاخص كل بورس در 15 تيرماه با افزايش 590 واحدي ارقام به ثبت رسيده است.
از سوي ديگر در عرض 238 روز كاري بورس در سال گذشته شاخص كل 87 روز را با ارقام مثبت و 151 روز ديگر را با سير نزولي ارقام و نمودار مواجه شد.

*نتيجه‌گيري

با توجه به اين اتفاقات و آمار و ارقام به دست آمده در سال گذشته مي‌توان گفت اكثر سهامداران سال 87 را با ضرر و زيان چند صد هزار توماني تا چند ده ميليون توماني به پايان رساندند اما معدود سهامداراني نيز با اتكا بر تجربه سال‌هاي گذشته و جلوگيري از ريسك‌هاي پيش‌بيني شده در همان 4 ماه نخست سال قادر به رشد سرمايه خرد و كلان خود شدند.


با اين همه تمام بازيگران فعالان بازارهاي سرمايه پذيرفته‌اندكه بورس جايي است كه نوسان ذات هميشگي آن است و هيچ سهامداري از ضرر و زيان پيش‌بيني نشده سهام شركت ها مصون نمانده است.

با اين اوصاف بورس و اوراق بهادار تهران در سالي كه گذشت به مانند سالهاي گذشته نتوانست از فرصت‌هايي چون ركود مسكن و سرگرداني پس‌انداز جامعه استفاده كند و قادر نشد در عمر 41 ساله خود نشانه‌ايي از بلوغ را به نمايش بگذارد اما اين پايان راه نيست و ويترين اقتصادي كشور با توجه به اصل 44 از ظرفيت‌هاي بزرگي براي رشد برخوردار است كه مي‌توان از آن در مهار تورم و كنترل نقدينگي و افزايش اشتغال و جذب سرمايه‌هاي داخلي و خارجي استفاده كرد به شرطي كه همه دست‌اندركاران اقتصاد كشور در اين مهم اقدامات بنيادي و اساسي و به دور از شعار را انجام دهند.
خبرگزاري فارس


05 آوریل 2009, 14:54
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
بورس اوراق بهادار نخستین هفته کاری خود در سال 89 را با ثبت 3/408 واحد رشد شاخص و رقم زدن 25/3درصد بازدهی برای سهامداران آغاز كرد.
اگر چه معامله‌گران با توجه به عدم حضور بخشی از فعالان بازار با جهش حجم معاملات بازار مواجه نشدند، اما همین حضور کم تعداد معامله‌گران مانع از رشد بازار نشد. کارشناسان در تجزیه و تحلیل دلایل رشد بازار و احتمال تداوم آن در هفته‌های آتی برخی از عوامل را مورد توجه قرار می‌دهند. در مسائل کلان موثر بر بازار، سخنان رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر ثامن‌الحجج(ع) بازتاب گسترده‌ای در محافل اقتصادی کشور داشت. ايشان در این سخنان خاطرنشان كردند: «می‌شود پول را، درآمد را سرمايه‌گذارى كرد. امروز وسايل اين كار فراهم است. با فعال شدن بورس‌هايى كه در كشور هست، مي‌توان سرمايه‌گذارى كرد. همه مي‌توانند آنچه را كه دارند، در سرمايه‌گذارى‌ها دخالت بدهند.» ایشان در جریان بازدید از طرح موتور ملی و صنعت خودرو‌سازی نیز فرمودند: «فراوانى و ارزانى چيز خيلى خوبى است، اما از آن مهم‌تر و بهتر، رشد صنعت داخلى است؛ قوام‌گرفتن صنعت داخلى است. اين درست نيست كه ما به دلايل گوناگونى كه غالبا هم دلايل واهى است، دروازه را به روى واردات باز كنيم. من بارها به مسوولان - مسوولان گوناگون در بخش‌هاى مختلف دولتى - گفتم: اگر فلسفه‌ شما، منطق شما براى افزايش واردات و تسهيل وارداتِ ساخته‌هاى صنعتى اين است كه مي‌گوييد كيفيت مصنوعات داخلى بايد بالا برود، خب فشار را روى اين بخش بگذاريد. سياست‌هايى وجود دارد كه مي‌شود وادار كرد، مجبور كرد توليدكننده‌ داخلى را به اينكه كيفيت را ارتقا بدهد. بدترين گزينه براى بالا بردن كيفيت داخلى اين است كه ما راه را براى مصنوعات خارجى باز كنيم؛ اين، بدترين گزينه است. گزينه‌هاى بهترى وجود دارد براى اينكه ما كيفيت را بالا ببريم.»
بیان این سخنان از سوی مقام معظم رهبری در کنار نام‌گذاری سال 89 به عنوان کار و همت مضاعف سبب شده است كه کارشناسان اولویت مسائل اقتصادی را در سال جاری مورد تاکید قرار دهند که این امر می‌تواند زمینه‌ساز توجه بیشتر به بخش اقتصاد کشور باشد. در مسائل سیاسی البته بايد مساله پرونده هسته‌ای و ادامه چانه‌زنی‌های ‌گروه 1+5 برای صدور قطعنامه جدید را نیز مد نظر داشت. در این زمینه مسافرت جلیلی دبیر شورای امنیت ملی به چین مهم‌ترين تحول روزهای اخیر به شمار می‌رود.
در کنار این حمایت‌های معنوی برخی از تحولات اقتصادی نیز در اوج گیری بازار موثر بوده است. عدم تحرک در بازارهای موازی نظیر بازار مسکن که برخی از کارشناسان انتظار تحرک در آن را برای ابتدای سال 89 داشتند در کنار تداوم رکود دیگر بازارهای موازی نظیر طلا و ارز سبب شده است تا جریان ملموسی از نقدینگی که در سه ماهه پایانی سال 88 به سوی بازار به حرکت درآمده بود، همچنان ادامه یابد. در این میان کارشناسان وزن قابل‌ملاحظه‌ای را برای فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای جذب نقدینگی به بورس قائل هستند. این صندوق‌ها با ثبت بازدهی‌های مناسب که دامنه‌ای از 85درصد تا 19‌درصد را ثبت کرده‌اند توانسته‌اند به جذب نقدینگی به بازار کمک کنند. هر چند نحوه عملکرد این صندوق‌ها، موجب نگرانی برخی از کارشناسان شده است و لزوم سخت‌گیری بیشتری در مورد تمایلات سفته‌بازانه این صندوق‌ها و مهار ریسک تبدیل صندوق‌ها به صندوق‌های باریسک بالا وجود دارد، اما این صندوق‌ها توانسته‌اند با سرعت بخشی به معاملات، به سطح نقدینگی و نقد شوندگی بازار کمک کنند. در این میان انتقال برخی منابع شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صندوق‌های مشاع شرکت‌های کارگزاری نیز نشاندهنده توفیق این ابزار در بازار سرمایه است. این توفیق البته زمینه‌ توسعه این صندوق‌های جدید خارج از شرکت‌های کارگزاری و ایجاد شرکت‌های مستقل اداره صندوق‌ها را براساس لایحه توسعه ابزارها فراهم ساخته است. در همین حال هر چند لایحه بودجه سال 89 توسط ریاست محترم جمهور برای اجرا ابلاغ شده است، اما همچنان بازار در مورد نحوه اجرای بندهای مربوط به طرح هدفمند کردن یارانه‌های با ابهام روبه‌رو است. این امر به ویژه در دو بخش بهای حامل‌های انرژی و همچنین نحوه محاسبه تخفیفات مورد تصویب برای صنایعی نظیر واحدهای پتروشیمی همچنان بازار را با ناپایداری مواجه کرده است.
در همین حال رشد بازارهای جهانی و تقویت نرخ مواد خام از جمله نفت خام سبب ایجاد جو مثبت در بازار سهام شده است. در مهم‌ترین تحول، رشد شتاب دار بهای فولاد و سنگ‌آهن توجه بازار را جلب کرده است. بهای بیلت فولادی در بورس فلزات لندن در بازارهای مدیترانه و جنوب شرق آسیا به ترتیب به 550 و 590‌دلار در هر تن رسیده است. این در شرایطی است که در آخرین هفته سال 88 بهای ورق مبارکه در حد متوسط 570 تا 589‌تومان در هر کیلو مورد معامله قرار‌گرفته بود که اینک بهای بیلت خام از این رقم نیز فراتر رفته است. در شرایطی که در سال 88 تلاش‌هایي برای کنترل رشد بهای فولاد صورت‌ گرفت؛ اما با رشد بازار‌های جهانی انتظار می‌رود اولین عرضه‌های شرکت‌های فولادی در بورس کالایی، عرضه‌های توفانی باشد. در صحنه بین‌الملل نیز اگر چه شاخص بالتیک با افت به 2هزار و 998واحد تا حدودی از رشد بیشتر بهای فولاد جلوگیری کرده است؛ اما در مورد سنگ‌آهن این امر فرصتی را براي كسب سود بيشتر توليدكنندگان سنگ‌آهن فراهم کرده است. بهای سنگ‌آهن با کیفیت بالا در بازار چین برای سنگ‌آهن استرالیا به صورت سیف چین 158‌دلار در هرتن، سنگ‌آهن برزیل 168تا 177دلار و سنگ‌آهن 63درصد هند به قیمت 160-163دلار در هر تن معامله شده است که این امر رشد ملموسی را نسبت به سال 88 شاهد است. در بازار محصولات فلزی بهای مس در حد 7700دلار در هر تن رقم خورده است، اما رشد قیمت‌ها برای دو فلز آلومينیوم و روی چندان قابل‌ملاحظه نبوده است. برخی از منابع از وجود ظرفیت‌های سنگین تولیدی در بخش روی خبر می‌دهد که می‌تواند مانع از رشد جهشی قیمت باشد. در بازار محصولات پتروشیمی تغییر قابل‌ملاحظه‌ای البته در دو هفته اخیر به جز افت بهای متانول به چشم نخورده است.
در تحول مرتبط با بازار، مهم‌ترین موضوع انتظار معامله‌گران برای راه‌اندازی قراردادهای آتی سهام است که در پیش‌بینی بودجه سال 89 شرکت بورس اوراق بهادار پیش‌بینی شده است. براساس این برنامه نمادهايی شامل سایپا، بانک پارسیان، فولاد مبارکه، ملی مس و صدرا مشمول قراردادهای آتی خواهند بود امری که به معنای ایجاد بازاري دو طرفه‌ در این نمادها خواهد بود.
در کنار این مساله معامله‌گران در انتظار تحولات در فرابورس هستند جایي که انتظار می‌رود عرضه‌های پرشماری در سال جاری در 4بازار این بورس انجام شود. در همین حال در بازار شایعاتی در مورد عرضه‌های اولیه وجود دارد. کارشناسان بازار همچنین در خلال چند هفته اخیر معاملات به نشانه‌هایي از بروز تقسیم‌بندی بازار به دو بخش شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های کوچک و متوسط و بروز رفتارهای ویژه معامله‌گران در هریک از این دو بخش مواجه اند. وجود Large and small cap در بيشتر بورس‌ها شرایطی را به بازار تحمیل خواهد کرد.


در بازار چه خبر بود؟
بازار سهام در نخستین هفته سال 89 حرکتی قابل‌ملاحظه‌اي را به نمایش گذاشت که با پیشروی دو‌گروه معدنی- فلزی و پیمانکاری در ابتدای هفته شروع شده و در پایان هفته نشانه‌هایي از تغییر این صدر نشینی با عقب‌نشینی ‌گروه پیمانکاری و تلاش سه‌گروه بانکی، سرمایه‌گذاری و خودرویی برای کسب صدرنشینی در کنار ‌گروه معدنی- فلزی در بازار رخ داد.
در گروه معدنی- فلزی رشد بهای جهانی فولاد و سنگ‌آهنی به تشکیل صف‌های خرید، سنگین در این‌گروه منجر شد. این صف‌ها که در برخی از روزها با معاملاتی نیز همراه شده، سبب شده است در گروه سنگ‌آهنی ارزش بازار شرکت‌های این‌گروه شامل چادرملو و گل‌گهر به ترتیب به یک‌هزار و 807 و یک‌هزار و 379‌میلیارد‌تومان برسد که تفاوت ارزش چادرملو و گل‌گهر و همچنین ریسک عدم برخورداری این شرکت‌ها از پروانه بهره‌برداری (که ارزش معدن را قابل تقویم در ارزش دارایی‌های شرکت نمی‌کند) سبب شده است تا کارشناسان بازار با چالش دائمی ارزش بازار و ارزش جایگزینی شرکت‌ها مواجه باشند. در همین حال گل‌گهر با خبر راه‌اندازی رسمی واحد گندله‌سازی این شرکت مواجه است.
همچنين رشد بهای سهام‌گروه معدنی- فلزی به جهش معاملاتی در نمادهای وابسته نظیر سرمایه‌گذاری‌های معادن و فلزات و امید منجر شد؛ به گونه‌ای که سرمایه‌گذاری امید که در اردیبهشت ماه با برگزاری مجمع سالانه خود مواجه خواهد شد بارها تشکیل و فرو ریختن صف خرید را شاهد بود.
در گروه واسطه‌گری مالی رشد 50‌درصدی بازار در سال 88 و حرکت اولیه بازار در سال 89 امیدهایي را برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است. برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نظیر سرمایه‌گذاری سایپا که در هفته گذشته شاهد توقف نماد بود به مدد رشد بازار سهام با بازگشت سنگین ذخایر کاهش ارزش شرکت مواجه شدند؛ به گونه‌ای که این شرکت نزدیک به 15میلیارد‌تومان بازگشت ذخایر را شاهد است. در همین حال برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نظیر سرمایه‌گذاری ملی و سپه نیز در هفته گذشته با تشکیل صف‌های خرید مواجه بودند. از دیدگاه کارشناسان به‌رغم عدم بروز تغییر قیمتی موثر در گروه سیمانی (به عنوان بخش عمده پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری قدیمی بازار)تداوم رشد بازار می‌تواند فرصت عرض اندام را در سال جاری به شرکت‌های سرمایه‌گذاری بدهد. در گروه بانکی عدم تغییر نرخ سود تسهیلات بانکی و حفظ نرخ 12درصد، شرایط باثباتی را در این‌گروه فراهم آورده است. بازگشایی دو نماد بانک کارآفرین و سینا و جهش بیش از ده‌درصدی این دو نماد در هفته گذشته امیدواری‌هايی را برای این‌گروه در سال جاری فراهم کرده است. در این‌گروه شايعاتي در مورد کاهش میزان سپرده قانونی بانک‌ها (در جهت تقویت توان وام دهی بانک‌ها) شنيده مي‌شود. در گروه حمل و نقل فروش سهام توکاریل در آخرین مزایده سال 88 سازمان خصوصی‌سازی و خریداری این سهم توسط ساتا مهم‌ترین تحول به شمار می‌رود.
در مجموع بازار در هفته اول سال با رشد مناسب مواجه شد. در کنار بازدهی 25/3درصدی بازار، شمار خریداران در حدود 13هزار نفر بود که کمتر از متوسط هفته آخر سال بود که نشانه‌ای از عدم حضور برخی از معامله‌گران بوده است. ارزش کل معاملات نیز در هفته گذشته به 5/110میلیارد‌تومان بالغ شد.


03 آوریل 2010, 18:14
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
بازار دادوستد سهام روز چهارشنبه شاهد برخورد واقعی بازار با سقف‌های قیمتی بازار بود. این برخورد سبب شد تا یکی از بی‌سابقه‌ترین روزهای تاریخ بورس با ثبت 7/139میلیارد‌تومان معامله رقم بخورد.
کارشناسان بازار با پیش‌بینی این برخورد سنگین آن را به لحاظ تکنیکی توجیه‌پذیر دانسته و تاکید می‌کنند بازار برای عبور از هر سقف به ویژه سقف تاریخی ، نیازمند معاملات سنگین و تغییرات اساسی در ترکیب سهامداران فعال در بازار است. از این دیدگاه تداوم رشد یا برگشت بازار به این بستگی دارد که شمار افرادی که به روند آتی خوشبین یا بدبین هستند چه حجم از بازار را تشکیل می‌دهد. براساس این دیدگاه ، بازار در چند روز آینده شرایط حساسی را پشت سرخواهد گذاشت، چرا که بازار در صورت ادامه خرید گسترده سهام ،فرصت عبور از سقف تاریخی را خواهد داشت. اما در صورتی که بازار نتواند تقاضاي خود را تثبیت کند، شرایط برای بازگشت بازار مهیا خواهد شد؛ هر چند که در حال حاضر بازار با ورود نقدینگی مواجه است. در همین حال نحوه عرضه‌های سنگین بازار در روز چهارشنبه بیان‌کننده وجود مشکلات اساسی در بازار است. از دید برخي کارشناسان قفل‌های معاملاتی در بازار سهام نمی‌تواند بیان‌کننده یک بازار کارا باشد و رفع این‌گره‌ها بايد در حال حاضر در اولویت قرار گیرد. تجهیز بازار‌گردان‌ها با اختیار تعیین دامنه نوسان و حجم مبنا هم اکنون مهم‌ترین نیازی است که اجازه نمی‌دهد بازار از صف خرید به صف فروش و بالعکس حرکت کند.
در بازار سهام کارشناسان همچنین توجه ویژه‌ای به دلایل رشد بازار و امکان تداوم این دلایل نیز به عنوان بستر بنیادی رشد بازار دارند. در واقع درحالی که چارتیست‌های بازار در حال ارزیابی سقف‌های تاریخی و واکنش بازار در برخورد با آن هستند ،بنیادی‌های بازار دلایل رشد بازار و پایداری آن را بررسی می‌کنند. از دید این‌ گروه دلایل رشد شامل رکود بازارهای موازی، رشد بازارهای جهانی، تعويق در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، آرامش سیاسی خارجی و داخلی، نزدیکی فصل مجامع، کاهش نرخ سود بانکی و عدم انتشار اوراق مشارکت جدید و حمایت‌های معنوی مسوولان عالی رتبه از بازار سهام بوده است که به جز ناپایداری بازار جهانی، مسائل مربوط به پرونده هسته‌ای و مسائل مربوط به طرح تحول همچنان پابرجا است . در این شرایط کارشناسان بنیادی با رصد این سه فاکتور اساسی در مورد تداوم رشد یا عدم رشد بازار تصمیم‌گیری می‌کنند. از دیدگاه این‌گروه در صورت افت قیمت‌ها در بازار جهانی نظیر آنچه روز سه شنبه با افت 5/7درصدی بهای بیلت رخ داد و چاشنی در هم شکسته شدن صف مبارکه را به همراه داشت و یا بروز مسائلی جدید در پرونده هسته‌ای یا آغاز اجرای طرح تحول ، روند بازار به صورت بنیادی خواهد شد. از سوي ديگر در روزهای آینده با شرایط حساسی مواجه هستيم؛ چرا که افزایش ارزش‌دلار در روزهای آینده می‌تواند فشاری را به بازار جهانی وارد کرده و باعث کاهش بهای مواد خام شود. در همین حال با بروز توافقات اولیه در مورد اجرای طرح تحول از ابتدای تابستان یا در سه ماه سوم سال ، بازار مترصد نشان دادن واکنش جدی خواهد بود، چرا که ابعاد این طرح (در شرایطی که هنوز اجرای آن جدی نشده است) قابل‌توجه است. پس از اظهارنظر وزیر نفت در مورد10 برابری بهای گاز خانگی، وزیر نیرو نیز از پیشنهاد 5/2برابر قیمت برق خبر داده است، امری که البته به معنای اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها نیست و تنها تامین نیاز وزارت خانه‌ها را مد نظر دارد. از سوي ديگر در بازار جهانی معامله‌گران به‌رغم افت اندک چند روز اخیر همچنان با بازار مستحکمی مواجه هستند. بهای فولاد در بازار جنوب شرق آسیا و مدیترانه به ترتیب 590 و 570دلار در هر تن بوده است. در همین حال بهای سنگ‌آهن نیز به عنوان تابعی از نرخ فولاد در حالت ثبات با کاهش اندک باقی مانده است. همچنين در بازار پتروشیمی رفتار قیمتی متفاوت گاز طبیعی و نفت خام شرایط عجیبی را فراهم آورده است، چرا که در حالی که بهای نفت روند رو به رشد داشته است، بهای گاز کاهش داشته و به همراه آن بهای محصولات پتروشیمی نیز کاهش یافته است. در فلزات رنگی مس در حد 7هزار و 875دلار، بهای آلومینيوم در حد 2هزار و 424دلار (رکورد 13ماهه این فلز) بهای روی در حد 2هزار و 394دلار و سرب در حد 2هزار و 290‌دلار باقی مانده است. شاخص بالتیک نیز البته با اندکی تحرک به 3هزار و یک واحد رسیده است.در بازار سهام البته در کنار عرضه‌های بازار و همچنین تحولات مرتبط با آن بحث عرضه‌های اولیه داغ‌ترین موضوعی است که پیش روی معامله‌گران قرار دارد. در حال حاضر سه نماد در فرابورس شامل روان فن‌آور، نور ویژه و صبانور در انتظار عرضه قرار دارند. در بورس اوراق بهادار نیز 12نماد از جمله 4پالایشگاه، پست بانک و بیمه دانا در انتظار عرضه قرار دارند که عرضه این نمادها می‌تواند به پایداری بازار کمک کند. در کنار عرضه‌های اولیه بحث در مورد گزارش‌های شفاف‌سازی نیز دارای اهمیت است .توقف چهار نماد طي هفته گذشته برای شفاف‌سازی و انتشار گزارش دو شرکت آذراب و فرومولیبدن کرمان مساله‌ای تازه‌ای بوده که بازار با آن روبه‌رو است. از دیدگاه کارشناسان گزارش‌های شفاف‌سازی از این نوع حتی در کوتاه‌مدت نمی‌تواند بر روند قیمت‌ها تاثیر جدی داشته باشد و جا دارد شفاف‌سازی‌ها با تامل بیشتری صورت گیرد، چرا که در صورت عدم تاثیرگذاری این گزارش‌ها در آینده نیز این امر به موضوعی پیش پا افتاده تبدیل خواهد شد.
در بازار چه خبر بود؟
بازار روز چهارشنبه را باید بازار سقف‌شکنی دانست. در گروه فلزی بازار روز چهارشنبه شاهد عرضه صف خرید سنگین مبارکه و معامله نزدیک به 170 میلیون سهم بود. از دیدگاه معامله‌گران افت بازار جهانی و در همین حال عدم عرضه فولاد در بورس کالا زمینه‌ساز تمایل برخی از سهامداران عمده نظیر صندوق ذخیره صادرات بود تا اقدام به عرضه سهام کنند. در حال حاضر عدم امکان عرضه فولاد در بورس کالا باعث نگرانی معامله گران شده است زيرا با گذشت یک ماه از ابتدای سال ، تاکنون مبارکه فروشی نداشته است. انتشار گزارش‌های میزان مصرف انرژی شرکت‌های بورسی که از سوی مدیریت نظارت بر ناشران صورت‌گرفته است توانسته فضای حاکم بر شرکت‌های بورسی را به لحاظ تاثیر‌پذیری از مساله تغییر نرخ انرژی مشخص‌تر کند.
در‌ گروه معدنی، روز چهارشنبه عرضه صف گل‌گهر البته به تشکیل مجدد صف خرید برای این نماد منجر شد. در همین حال بازگشايي نماد چادرملو نیز پس از تعدیل سود از رقم یک‌هزار و 19ریال به یک‌هزار و 288ریال موجب شد تا قیمت سهام شرکت معادل 36/7درصد رشد کند. در‌ گروه معدنی ، معامله‌گران درانتظار اعلام تاثیر بقیه نمادها از رشد بازارهای جهانی هستند. در همین حال با خروج دولت از ترکیب سهامداری گل‌گهر و چادرملو با عرضه 5/1درصد سهام باقی مانده، تحولات آتی این شرکت‌ها جالب توجه خواهد بود. در تحولات وابسته به این‌ گروه مزایده گهر زمین نیز به خرید این شرکت شده است.
در‌ گروه مالی، معامله‌گران روز چهارشنبه شاهد کاهش فشار صف‌های فروش کم حجم این نمادها بودند. در این میان البته معامله‌گران در انتظار اعلام میزان تاثیر بسته نظارتی اخیر بانک مرکزی بر بانک‌ها هستند. این بسته در سه زمینه کاهش هزینه‌ها (کاهش نرخ سود سپرده‌ها) افزایش درآمدها از محل کاهش سپرده قانونی و کاهش درآمدها از محل کاهش حق‌الوکاله بر بانک‌ها موثر است که باید مورد توجه قرار گیرد. در‌ گروه شرکت‌های لیزینگی ، لیزینگ صنعت و معدن با احتمال کاهش اندک سود سال 89 به میزان 10 ریال مواجه است. در این‌گروه لیزینگ ایرانیان با خبرهایي در مورد انتشار اوراق مشارکت برای تامین مالی برنامه خارج کردن خودروهای فرسوده مواجه است.
در‌ گروه غذایی امروز (شنبه) بازار شاهد عرضه 51درصد سهام چین چین خواهد بود. این بلوک را توسعه صنایع بهشهر در نرخ پایه 2هزار و 200ریال عرضه خواهد کرد.
در‌ گروه تجهیزات ، مپنا قرار داد جدیدی را برای ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی در پارس جنوبی منعقد کرده است.
در‌ گروه خودرویی معامله‌گران در انتظار اعلام خبرهای تازه‌ای از واگذاری سهام شرکت‌های ایران خودرو، سایپا و رنا هستند. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری پرتلاطم بود که به رشد شاخص و ارزش معاملات منجر شد. با توجه به این شرایط در کل هفته بازار شاهد رشد 86درصدی ارزش معاملات بود و ارزش معاملات کل هفته به 453میلیارد‌تومان بالغ شد. شمار خریداران نیز با جهشی 5/64درصد به 38هزار و 22نفر بالغ شد. بازدهی کل بازار نیز با توجه به رشد 222واحدی شاخص در کل هفته از ابتدای سال به 9/10درصد رسید.


17 آوریل 2010, 09:05
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
افزايش ده برابري ارزش معاملات بورس تهران در فروردين 89
رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار ايران ضمن اشاره به تسهيل حضور سرمايه گذاران خارجي در بورس تهران از افزايش ده برابري ارزش معاملات اين بازار در فروردين 89 خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بين الملل فارس رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار ايران گفت قوانين جديدي براي تسهيل سرمايه گذاري مستقيم خارجي ها در بورس تهران تصويب شده است كه بر اساس آن افراد حقيقي و حقوقي خارجي مي توانند در بازار سهام ايران سرمايه گذاري كنند.
علي صالح آبادي در مصاحبه با شبكه تلويزيوني پرس تي وي در مورد قوانين جديد افزود: مقررات قبلي سرمايه گذاري خارجي در ايران را محدود كرده بودند. از جمله اين كه سرمايه گذاران خارجي نمي توانستند پول خود را از كشور خارج كنند اما اكنون مجاز به انجام اين كار هستند. قبلا آن ها فقط مي توانستند 10 درصد سهام يك شركت را خريداري كنند. اكنون انگيزه هاي بهتري براي آن ها ايجاد شده است. محدوديت سه ساله برداشته شده است و سرمايه گذاران خارجي مي توانند در هر زمان سرمايه خود را خارج كنند.
وي در پاسخ به اين پرسش كه چه تضمين هايي به سرمايه گذاران خارجي داده مي شود گفت: سرمايه گذاران خارجي مي توانند تمام سرمايه و سود خود را به طور كامل و در قالب ارزهاي خارجي از كشور خارج كنند. چنانچه گفتم آن ها قبلا مي توانستند 10 درصد سهام يك شركت را خريداري كنند و اكنون اين رقم به 20 درصد افزايش يافته است.
صالح آبادي به تلاش دولت براي از ميان برداشتن تنگناهاي قانوني در اين زمينه اشاره كرد و گفت: سرمايه گذاران خارجي از پرداخت ماليات معاف هستند و ديگر در معرض قوانين و مقررات دست و پاگير قرار نخواهند داشت.
وي در مورد آمار عملكرد بازار سهام ايران در سال 1388 گفت: ارزش اين بازار در پايان اين سال به 75 ميليارد دلار رسيد و سه ميليون معامله طي اين مدت انجام شد و شاخص از 8 هزار واحد به 12.5 هزار واحد افزايش يافت. بدين ترتيب سود اين بازار در سال 1388 به 58 درصد رسيد.
رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار ايران عملكرد بورس تهران در ماه نخست سال 1389 را جالب توجه دانست و در ادامه گفت: شاخص بورس تهران در پايان اين ماه به 14 هزار واحد رسيد و ارزش معاملات از مرز يك ميليارد دلار گذشت در حالي كه اين رقم در ماه نخست سال قبل فقط 95 ميليون دلار بود.
وي پيش بيني كرد رشد شاخص بورس تهران در سال جاري ادامه خواهد يافت.


26 آوریل 2010, 13:24
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد