بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 24 ژانویه 2020, 15:08
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 سال ۲۰۰۸ سال سقوط شاخص همه بورس های جهان 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
در سال ۲۰۰۸ میلادی شاخص همه بورس های جهان سقوط کرد و بازارهای سهام در پایان سال با درصدهای منفی به کار خود پایان دادند. بحران اقتصادی پیش آمده در این سال اصلی ترین عامل برای ورشکستگی تولیدکنندگان بزرگ، بانک ها و شرکت های چند ملیتی، بیکاری های گسترده، کاهش سرمایه گذاری، نبود نقدینگی و افت شدید شاخص ها در بورس های کشورهای مختلف جهان بود. این بحران تا جایی پیش رفت که در آخرین روز از سال میلادی ۲۰۰۸ هیچ بورسی شاخص مثبت به سهامداران نشان نداد تا عملکرد بورس ها نسبت به سال ۲۰۰۷ میلادی منفی رقم خورد.

تازه ترین داده های شرکت حسابداری و مالیات «ارنست» و «یانگ» در چین نشان از آن دارد که مجموع سرمایه های بورس های جهان در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۲۰۰۸ حدود ۵۰ درصد کمتر از دوره مشابه سال ۲۰۰۷ بوده است.
اعلام ورشکستگی برخی شرکت های بزرگ موجب تشدید بی اعتمادی ها به بازارهای مالی شد، به طوری که بحران اقتصادی آمریکا که از رکود حوزه مسکن آغاز شده بود، به سایر بخش های اقتصادی تسری یافت تا بازارهای مالی جهان را درگیر بحران کند.
در این بین کاهش شدید نقدینگی و عدم توانایی وام گیرندگان برای بازپرداخت تسهیلات موجب ورشکستگی تسهیلات دهندگان و افت شدید قیمت سهام در بورس های مختلف شد.


● وضعیت بورس ایران
هرچند که بورس ایران نتوانست از بحران اقتصادی پیش آمده در امان بماند، اما در این بحران کمترین تاثیر را پذیرا شد. در همین راستا بازار سهام کشورمان در میان بورس های جهان کمترین افت شاخص را تجربه کرد. شاخص قیمت بورس تهران در آخرین روز از سال میلادی ۲۰۰۸ روی عدد هشت هزار و ۷۹۵ واحد متوقف شد که نسبت به ابتدای سال ۶۷/۹ درصد کاهش داشت. این کاهش شاخص در میان سایر بورس ها کمترین میزان افت بود. پیش از این نیز بورس اوراق بهادار تهران در ماه سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی توانسته بود برای نخستین بار، در صدر شاخص های فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) قرار بگیرد. حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران نیز با رشد ۸/۱۳۲ درصدی در صدر بورس ها ایستاد. حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران در ۹ ماهه سال ۲۰۰۸ به ۴/۱۲ میلیارد دلار رسیده بود. این در حالی است که با وجود کاهش قیمت های جهانی محصولات مختلف به ویژه محصولات فولادی، به دلیل تنوع صنایع موجود در بازار سهام کشورمان، صنایع پیشرویی در بازار وجود داشتند که سرمایه گذاران برای خرید روی آنها تمرکز کنند.


● بیشترین افت شاخص
اما بورس روسیه بیشترین افت شاخص را در سال ۲۰۰۸ میلادی میان سایر کشورها به نام خود ثبت کرد. شاخص بورس RTS این کشور با ۶۰/۷۵ درصد کاهش نسبت به ابتدای سال ۲۰۰۸به عدد ۹۶/۵۵۸ واحد رسید. شاخص MICEX روسیه نیز ۷۸/۶۷ درصد کاهش یافت و سال میلادی ۲۰۰۸ را با عدد ۶۰۸ واحد به پایان رساند.
پس از روسیه بورس امارات متحده عربی با ۳۰/۶۸ درصد بیشترین سقوط را در میان سایر بورس های جهان تجربه کرد. این شاخص در پایان سال روی عدد یک هزار و ۵۹۷ متوقف شد. بورس چین هم با توجه به روابط اقتصادی نزدیک با کشورهای آمریکایی از بحران اقتصادی جهان در امان نماند و شاخص بورس شانگهای این کشور در پایان سال با ۸۱/۶۴ درصد کاهش به یک هزار و ۸۵۱ واحد رسید. شاخص شن ژن نیز در این روز عدد ۵۶۹ را در پرونده خود ثبت کرد تا نسبت به آغاز سال ۲۰۰۸ بیش از ۶۰ درصد کاهش داشته باشد.
مصر نیز پس از امارات متحده عربی از جمله کشورهای عربی بود که کاهش بالای ۵۰ درصدی را تجربه کرد. شاخص بورس این کشور در انتهای سال میلادی ۲۰۰۸ به عدد یک هزار و ۴۴۱ واحد رسید که نسبت به ابتدای سال، ۲۷/۵۶ درصد کاهش داشت. شاخص بورس پاکستان هم در قیاس با ابتدای سال ۹۱/۵۳ درصد کاهش داشته است. کاهش ۱۰/۵۳ درصدی شاخص بورس آمستردام نسبت به ابتدای سال هم نتیجه معاملات امسال بورس هلند بود. همچنین، شاخص۱۰۰ ISE ترکیه در پایان سال ۲۰۰۸ میلادی به عدد ۲۶ هزار و ۴۹۸ واحد رسید. این شاخص نسبت به ابتدای سال ۲۹/۵۲ درصد کاهش داشت. شاخص بورس اندونزی هم نسبت به ابتدای سال ۱۷/۵۱ درصد کاهش یافت و به یک هزار و ۳۴۰ واحد رسید. شاخص بورس ایتالیا هم با توقف روی عدد ۱۹ هزار و ۱۴۲ واحد از دیگر بورس های اروپایی بود که کاهش ۳۵/۵۰ درصدی شاخص را برای سال ۲۰۰۸ میلادی در پرونده خود ثبت کرد.
در عین حال، شاخص بورس هنگ کنگ در طول سال میلادی گذشته ۴۹ درصد کاهش را تجربه کرد تا روی عدد ۱۴ هزار و ۱۸۴ واحد متوقف شود. شاخص DJSTOXX۵۰ اروپا هم در پایان سال روی عدد دو هزار و ۳۸۲ واحد متوقف شد که نسبت به ابتدای سال جاری میلادی ۸۶/۴۵ درصد کاهش داشت. شاخص CAC۴۰ فرانسه نیز نسبت به ابتدای سال ۴۹/۴۴ درصد کاهش یافت تا روی عدد سه هزار و ۱۱۶ واحد متوقف شود. بورس عمان هم به دنبال سایر بورس ها در طول سال گذشته ۸۷/۴۳ درصد کاهش پیدا کرد و پرونده خود را با عدد یک هزار و ۶۸۷ واحد بست. بورس استرالیا هم سهامداران خود را امیدوار به استقبال سال جدید نفرستاد. شاخص این بورس طی سال گذشته ۵۰/۴۳ درصد کاهش یافت تا در آخرین روز کاری سال ۲۰۰۸ روی عدد سه هزار و ۵۸۲ واحد متوقف شود. شاخص نیکی ۲۲۵ بورس ژاپن در پایان سال به عدد هشت هزار و ۷۳۹ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه پیش از آن ۹۱/۴۲ درصد کاهش داشته است. همچنین شاخص بورس آلمان در پایان سال بحرانی ۲۰۰۸ به چهار هزار و ۶۲۹ واحد رسید که در قیاس با ابتدای سال ۶۲/۴۲ درصد کاهش داشته است. در این میان بورس برزیل هم ۳۰/۴۲ درصد کاهش را در پرونده کاری خود ثبت کرد و در پایان سال هم به عدد ۳۶ هزار و ۸۶۴ واحد رسید. به علاوه شاخص مرکب نزدک با ۳۰/۴۲ درصد کاهش به عدد یک هزار و ۵۳۰ واحد رسید. کویت هم از دیگر بورس های عربی بود که سرمایه گذاران بورسی اش را با ۴۰/۴۱ درصد کاهش به استقبال سال جدید فرستاد. این شاخص در آخرین روز سال ۲۰۰۸ میلادی به عدد چهار هزار و ۶۴۳ واحد رسیده بود. به علاوه شاخص S&P نیویورک با ۵۶/۴۰ درصد کاهش به ۸۷۲ واحد رسید. شاخص بورس اسپانیا نیز با ۲۷/۴۰ درصد کاهش عدد ۹ هزار و ۶۸ را تجربه کرد. شاخص بورس مالزی هم با ۹۸/۳۹ درصد کاهش عدد ۸۶۷ واحد را به عنوان شاخص ثبت کرد. بورس کانادا امسال با افت ۹۲/۳۹ درصدی به استقبال سال ۲۰۰۹ میلادی رفت. این بورس در آخرین روز کاری امسال روی عدد هشت هزار و ۳۱۰ واحد متوقف شد. شاخص بورس سوئد نیز امسال ۰۵/۳۹ درصد کاهش یافت و به عدد ۶۵۹ واحد رسید. شاخص بازار سوئیس در مقایسه با ابتدای سال میلادی گذشته ۳۶/۳۶ درصد کاهش یافت تا به پنج هزار و ۳۹۹ واحد برسد. میانگین داوجونز آمریکا که در نقطه میانی بحران اقتصادی جهان قرار داشت هم در این سال ۸۰/۳۵ درصد کاهش یافت تا به عدد هشت هزار و ۵۱۵ واحد برسد. بحرین هم با افت ۳۳/۳۵ درصدی و رسیدن به عدد یک هزار و ۱۳۱ واحد، امسال را به پایان رساند.
در عین حال بورس انگلستان هم از همپایان خود عقب نماند و با ۷۰/۳۴ درصد کاهش به عدد چهار هزار و ۲۱۶ واحد رسید. بورس آفریقای جنوبی هم تفاوت چندانی با بورس انگلستان نداشت. شاخص در این کشور با ۶۱/۳۴ درصد کاهش به ۱۸ هزار و ۹۳۶ واحد رسید تا امسال را به درصدهای منفی به پایان رساند.
بورس قطر هم با ۶۳/۲۴ درصد کاهش به پنج هزار و ۵۹۰ واحد رسید. مکزیک هم از جمله کشورهایی بود که شاخص بورس آن کاهش دو رقمی را در سال ۲۰۰۸ تجربه کرد. شاخص در این کشور با ۷۷/۲۳ درصد کاهش در پایان سال به عدد ۲۲ هزار و۵۱۵ واحد رسید. لبنان و اردن هم به ترتیب ۳۵/۱۶ و
۱۶/۱۲ درصد کاهش را نسبت به ابتدای سال تجربه کردند. این ارقام حاکی از آن است که در میان کشورهای جهان تنها ایران افت تک رقمی را تجربه کرده است و با وجود نوپا بودن توانسته به خوبی در مقابل بحران جهانی اقتصاد مقاومت کند.


08 فوریه 2009, 17:29
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
در سال ۲۰۰۸ همه در مورد زوایای تاریک تاریخ مسائل مالی تخصص پیدا کردند در حالی که وضعیت به وجود آمده در سال گذشته شباهتی به وضعیت روندهای موجود در۳۰ سال قبل از آن نداشت، دست اندرکاران مجبور شدند برای یافتن تشابه با وضعیت به وجودآمده به زمان های قبل تر بازگردند. در اوایل سال ۲۰۰۸ توجه ها به سوی وضعیت به وجود آمده در سال ۱۹۹۸ (سوء مدیریت درازمدت سرمایه و همچنین رسوایی مالی در زمینه پس انداز و اعطای وام در اوایل دهه ۹۰ میلادی) جلب شده بود. وقتی روشن شد بحران موجود عمیق تر از آن چیزی است که تصور می شد و با افزایش هر چه بیشتر قیمت نفت، مقایسه بحران مالی و اقتصادی کنونی با بحران سال های ۷۳ و ۷۴ میلادی رواج پیدا کرد، اکنون قیمت نفت نسبت به اوج قیمت ها بیش از ۱۰۰ دلار کاهش پیدا کرده و نگرانی موجود بیشتر در مورد کاهش مزمن قیمت ها و افسردگی اقتصادی است به همین دلیل است که توجه ها به بحران دهه ۳۰ قرن میلادی گذشته جلب شده است.

بعضی از تحلیلگران حتی از این نیز عقب تر رفته و به بحران سال ۱۹۰۷ میلادی که موجب به وجود آمدن خزانه داری فدرال آمریکا شد یا به بحران سال ۱۸۷۳ که به دنبال ترکیدن حباب سرمایه گذاری در صنعت راه آهن به وجود آمد، اشاره می کنند.
روشن است که هیچ تشابه تاریخی دقیق نخواهد بود ولی شاید در نظر گرفتن دو سال به عنوان مرجع مقایسه مناسب باشد. اگر سال ۲۰۰۸ را با سال ۱۹۳۱ مقایسه کنیم سال ۲۰۰۹ را می توان مشابه سال ۱۹۳۲ در نظر گرفت. از بعضی جهات وجود این تشابه می تواند نشانه خوبی باشد. سال ۱۹۳۲ سالی بود که سرانجام بازار بورس سهام آمریکا روند احیای خود را آغاز کرد. در مقطعی ارزش شاخص داوجونز در آمریکا در عرض دو ماه بیش از دو برابر شد با این وجود ارزش شاخص در پایان سال از ارزش آن در آغاز سال کمتر بود. این وضعیت با توصیفی که از وضع موجود توسط تحلیلگران ارائه می شود همخوانی دارد. تحلیلگران می گویند ارزش شاخص های سهام هنوز به کف خود نرسیده ولی احتمالاً در مقطعی طی سال جاری به آن نقطه خواهد رسید. به گفته تحلیلگران پس از آن بازار شاهد افزایش شدید شاخص ها خواهد بود البته علاوه بر شباهت ها، تفاوت هایی نیز وجود دارد. روند کاهش شاخص سهام از سال ۱۹۳۰ آغاز شده بود. این در حالی است که در سال ۲۰۰۸ روند کاهش شاخص ها، مدت زمان کوتاهی پس از یک دوره افزایش آغاز شد. از نظر چرخه سیاسی آمریکا و موقعیت دولت ها نیز بین این دو سال تفاوت وجود دارد. در اواخر سال ۱۹۳۲ بود که فرانکلین روزولت به سمت ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد. در آن هنگام چند ماهی از پایان روند نزولی شاخص ها می گذشت. همچنین در سال ۱۹۳۲ اعمال سیاست های تسهیل مالی و مالیاتی از طرف سیاستگذاران زمان بیشتری طول کشید ولی از دیدگاه بازار، سال ۲۰۰۸ شباهت زیادی با سال ۱۹۳۱ داشت. در دهه ۳۰ میلادی قرن گذشته، سال ۱۹۳۱ بدترین سال برای بازار سهام بود. در این سال شاخص اس اند پی متشکل از ۵۰۰ شرکت، به دلیل نگرانی سهامداران درباره توانایی سیستم بانکی و نوسانات نرخ برابری ارزها، ۴۷ درصد ارزش خود را از دست داد.
با شروع سال ۱۹۳۲ تفاوت میان نرخ بهره اوراق قرضه دولتی و خصوصی برای سرمایه گذاران به حداکثر خود رسید؛ وضعیتی که در هفته های گذشته نیز تکرار شد و تفاوت نرخ ها به حد سال ۱۹۳۲ نزدیک شد. در سال ۱۹۳۲ نیز بانک مرکزی در تلاش برای افزایش قیمت اوراق قرضه دولتی و کاهش سود حاصل از آنها سیاست خود را بر خرید این اوراق قرار داد. این راهی غیرمتعارف برای کاهش نرخ بهره بانکی در چارچوب گسترده تر اقتصاد است بنابراین می توان گفت سال ۱۹۳۱ بیشترین تشابه را با سال ۲۰۰۸ دارد. با بررسی روند امور در سال ۱۹۳۲ می توان پیش بینی هایی را برای سال ۲۰۰۹ ارائه کرد. سال ۱۹۳۲ با افزایش شاخص بازار سهام آغاز شد و جو مثبت امید به پایان مشکلات بخش مالی بر بازار حکمفرما شد. تا اوایل مارس ۱۹۳۲ شاخص اس اندپی ۲۰ درصد افزایش یافت. می توان روند مذکور را با روند افزایش شاخص ها از ماه نوامبر ۲۰۰۸ به بعد که در پی نجات بانک سیتی گروپ از ورشکستگی رخ داد، مقایسه کرد ولی در بهار سال ۱۹۳۲ به دنبال پیش بینی کاهش ارزش دلار از سوی سرمایه گذاران خارجی، روند خروج طلا از آمریکا آغاز شد و این خود باعث شروع روند فروش گسترده سهام در بازار وال استریت شد. با رسیدن به نیمه های تابستان، ارزش شاخص اس اندپی ۵۰ درصد نسبت به اوج خود کاهش پیدا کرده بود. بعدها مشخص شد این نقطه، نقطه کف ارزش شاخص بوده و پس از آن روند افزایش ارزش شاخص آغاز شد.
در سال ۲۰۰۹ نیز امکان کاهش نرخ برابری دلار وجود دارد. نگرانی دیگر این است که طی چند هفته آینده میزان ضرر و زیان کلان شرکت ها روشن خواهد شد که در این صورت، دور جدیدی از فروش گسترده سهام از طرف سرمایه گذاران آغاز می شود. پیش بینی ها حاکی از آن است که احتمال بروز این روند بسیار بالاست. با بروز چنین وضعیتی امکان به وجود آمدن شرایطی مشابه سال ۱۹۳۲ و فروش گسترده سهام جدی است.
در جولای سال ۱۹۳۲ امید نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی به بازارها بازگشت. این امید بر پایه بروز نشانه هایی در مورد پایان یافتن روند کاهش قیمت ها به وجود آمد. در نتیجه در عرض دو ماه بعد از آن شاخص ارزش سهام ۱۱۱ درصد افزایش پیدا کرد. در ماه سپتامبر بار دیگر با روشن شدن این مطلب که هنوز مشکلات اقتصادی به پایان نرسیده است دور جدیدی از فروش سهام آغاز شد. در نتیجه از ماه سپتامبر تا پایان سال از ارزش شاخص سهام به میزان ۲۵ درصد کاسته شد. در کل در سال ۱۹۳۲ ارزش شاخص سهام ۱۵ درصد کاهش یافت.
این روند چگونه می تواند در سال ۲۰۰۹ تکرار شود؟ احتمال افزایش شدید ارزش شاخص ها در مقطعی در طول سال امکان پذیر است. یک دلیل ساده احتمال بروز چنین وضعیتی میزان بالای پولی است که به صورت نقد وجود دارد یا در اوراق قرضه دولتی سرمایه گذاری شده است. در سال ۲۰۰۹ همچون سال ۱۹۳۲ بروز نشانه هایی در مورد بازگشت تورم باعث انتقال نقدینگی به سوی بازار سهام خواهد شد. در حال حاضر از نظر بازار مهم ترین خطر موجود، خطر کاهش قیمت هاست و دولت ها فعالانه در حال اعمال سیاست هایی برای بازگرداندن تورم هستند. اگر این سیاست ها موفقیت آمیز باشد، اوراق قرضه دولتی و پول نقد جذابیت خود را برای سرمایه گذاران از دست خواهند داد بنابراین با بروز نشانه هایی در مورد بازگشت فشارهای تورمی احتمال افزایش شاخص سهام وجود دارد.
برای تداوم روند صعودی شاخص ها لازم است آنها تا حد معینی سقوط کنند. در چنین وضعیتی سرمایه گذاران باید به این نتیجه برسند که قیمت سهام در مقایسه با ارزش پایه ای و روندهای بلندمدت ارزان است. چنان که روند سال ۱۹۳۲ نشان داد، رسیدن به چنین نقطه ای ممکن است با درد و رنج های بسیاری همراه باشد ولی می توان امید داشت که بازارهای جهانی طی سال جاری میلادی به چنین نقطه ای برسند.


08 فوریه 2009, 17:32
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد