بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 06 آوریل 2020, 14:59
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 بحث تکنیکال در بازار بورس 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
به نظر می رسد که بحث فاندامنتال تا حدی روشن است. در اینجا بحث تکنیکال را دوباره بررسی بیشتری می کنیم:

از اوائل قرن بيستم كه به تدريج رفتار قيمت سهام و ارزش آن به شكلي علمي مورد توجه قرار گرفت. برخي از دست اندر كاران و شركت هاي سرمايه گذاري از طريق تعقيب قيمت و روند هاي خاص، الگوي تغييرات قيمت را به دست آورده و نتاييج كارهاي خود را مبناي تصميمات سرمايه گذاري قرار مي دادند. رسم رفتار قيمت، بررسي و تهيه نمودار ها و مطالعه نوسانات و شناخت حساسيت هاي رفتار بلند مدت و پيش بيني آينده هدف اصلي اين گروه از صاحبنظرن مي باشد. هنوز نيز اين تفكر مود قبول بسياري از سرمايه گذاران و موسسات مي باشد. اين گروه از تحليل گران معتقدند كه عوامل موثر بر عرضه و تقاضا بي شمارند و هيچگاه نمي توان آن ها را به درستي و دقت شناسايي نمود، لذا بهترين شيوه كار را مطالعه حركات گذشته و به دست آوردن الگوي تغييرات آينده قيمت مي دانند. آنان عرضه و تقاضا را وابسته به عوامل بسيار زيادي دانسته و اعتقاد دارند كه قيمت‌هاي گذشته منعكس كننده آينده بوده و قيمت را تابع محض عرضه و تقاضا مي دانند. آنان به دنبال تغييرات بلند مدت نيستند و مي گويند بايد از فرصت هاي كوتاه مدت حداكثر استفاده را نمود و سود آني به دست آورد .


فرضيات ، زير بنا و منطق حاكم بر تجزيه و تحليل تكنيكي

1- ارزش بازار منحصرا به وسيله عامل عرضه و تقاضا تعيين مي شود.

2- عرضه و تقاضا به وسيله عوامل متعددي تعيين و هدايت مي شود كه تعدادي از اين عوامل عقلاني و تعدادي ديگر مبتني بر نظرات، حالت، حدس ها و پيروي هاي كوركورانه است. بازار به طور خودكار و مداوم به اين عوامل وزن مي دهد.

3- با چشم پوشي از نوسانات جزئي در بازار، قيمت سهام تمايل به حركت با روندهايي دارد كه اين روند در دوره هاي زماني قابل شناسايي و محسوس است.

4- عامل تغييرات در روندهاي قابل الذكر، تغييرات ناگهاني در رابطه با عرضه و تقاضا است. اين تغييرات ناگهاني ، جدا از علل وقوع آنها، دير يا زود در عملكرد بازار خود را نشان داده و قابل كشف است.

مجددا بر دو مورد اخير تاكيد مي كنم چرا كه اين همان دو مورد از اصول تكنيك گرايان است كه وجه تمايز با ساير چارچوب ها از جمله بنيادگرايان است و به نوعي تنوع بازار كاراي سرمايه را تاييد مي كند دومورد اول عمدتا مورد قبول تكنيك گرايان و سايرين است. اكثر كساني كه حتي آشنائي جزئي با علم اقتصاد دارند مي پذيرند كه در هر مقطعي از زمان قيمت اوراق بهادار (يا هر كالا و خدماتي) به وسيلة عوامل متعدد و چندگانه ايجاد و هدايت مي شود. تنها تفاوت در اين مطلب است كه عده اي انتظار دارند، عوامل غيرعقلاني تقريبا آني و زودگذر و عوامل عقلاني در بلند مدت آشكار شده و پايا باشند. بالاخره افراد انتظار دارند كه بازار به طور مداوم به اين عوامل وزن دهد و آن ها را ارزش گذاري نمايد.

سومين مورد آشكار كننده اختلاف نظر تكنيك گرايان و سايرين است، چرا كه اشاره بر سرعت تعديل قيمت سهام نسبت به تغييرات عوامل عرضه و تقاضا دارد. تكنيك گرايان انتظار دارند قيمت سهام طبق روندهايي حركت كند كه داراي پايداري در دوره هاي بلند مدت باشد. مبناي چنين انتظاري اين عقيده است كه اطلاعات جديدي كه باعث تغييراتي در ارتباط بين عرضه و تقاضا مي شوند به يكباره و در يك مقطع زماني وارد بازار نمي شوند، بلكه به تدريج و طي يك دوره زماني وارد بازار مي شوند.

علت اين پديده وجود منابع متعدد و جايگزين اطلاعات است كه باعث مي شود سرمايه گذاران خاصي اين اطلاعات را زودتر از بقيه دريافت و اثرات آن را زودتر از سايرين تجزيه و تحليل نموده و مبادلات خود را بر مبناي اين تجزيه و تحليل انجام دهند. همين كه اطلاعات به تدريج به دست گروه هاي مختلف (گروه هاي داخلي، حرفه اي هاي مطلع و عامه سرمايه گذاران) مي رسد و به تبع آن اقدام به مبادلات سرمايه گذاري مي كنند، قيمت سهام كم كم به نقطة تعادل جديد نزديك مي شود.

بنابراين تعديل قيمت، ناگهاني نيست چرا كه اطلاعات به تدريج از گروه هاي داخلي، سپس تحليل گران صاحب نفوذ و بالاخره به سوي عامه سرمايه گذاران جريان دارد. در نتيجه تعديل قيمت ها به صورت حركتي تدريجي به سمت تعادل جديد صورت مي گيرد.

قيمت ها تعديل مي شوند اما سرعت فرآيند تعديل زياد نيست. بنابراين طي دوره تعديل ، حركت قيمت ها به يك جهت ميل مي كند كه اين جهت مي تواند به شكل روند باشد. اين فرآيند تا زماني كه سهام به تعادل جديد خود برسد ادامه مي يابد.

با توجه به اين پديده اصل چهارم از اصول فوق مي گويد : در صورت وقوع تغيير ، انتقال به تعادل جديد در عملكرد بازار قابل كشف است. بنابراين وظيفه تحليل گران تكنيكي تدوين و ارائه سيستمي است كه قادر به كشف شروع حركت از يك تعادل به تعادل بالاتر يا پايين تر در قيمت سهمي خاص يا كل بازار باشد. اين تحليل گران به علل وقوع تغييرات در تعادل بازار نمي پردازند بلكه موضوع بحث آن ها حركات معين و مشخص در رفتار قيمت سهام است و اين كه آن ها مي توانند از طريق مطالعه اين حركات، بازده اي بالاتر از ميانگين بازار كسب كنند. آنان به كشف شروع تغييرات در رابطه عرضه - تقاضا تاكيد مي كنند. تفكر حاكم در اين ديدگاه اين است كه زودتر از سايرين سوار موج شويد و تا رسيدن به تعادل جديد از اين سواري بهره ببريد! اگر فرآيند تعديل خيلي سريع باشد، مدت سواري خيلي كوتاه خواهد بود و ارزش تلاش را ندارد.

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


19 سپتامبر 2008, 15:55
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Google [Bot] و 68 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد