تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

شرکت هلدینگ چیست ؟
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=63&t=1738
صفحه 1 از 1

نویسنده:  zarrin [ 19 سپتامبر 2008, 15:51 ]
موضوع پست:  شرکت هلدینگ چیست ؟

«شرکت هلدينگ شرکتی است که يک يا چند شرکت ديگر را کنترل ميکند»

در واقع هر شرکتی که سهام شرکت ديگری را جهت اعمال مديريت در آن خريداری مي کند يک شرکت هلدينگ است. سهام مديريتی تعاريف متفاوتی دارد اما معمولا بين 16 درصد تا 50 درصد و غالبا بيش از 33 درصد را سهام مديريتی ميدانند. اکثر شرکتهای سرمايه گذاری که در ایران تاسیس شده اند مانند ملی، صنعت و معدن ، پتروشیمی ، بانک ملی ، غدیر، معادن و فلزات و ... در بخشی از سرمايه گذاريهای خود به عنوان هلدينگ عمل مي کنند.

برخی شرکتهای ديگر مانند سیمان فارس، سايپا و حتی صنعتی پيام هم هلدينگهايی هستند که شرکتهای ديگری را اداره مي کنند. بعضی شرکتها هم نظیر بوعلی نه به قصد اعمال مديريت که به قصد سود بردن از روند رشد سهام، سهام شرکتها را خريد و فروش مي کنند و بنا بر اين فاقد فعاليت هلدينگ است.

هلدينگ بودن هم خوب و هم بد است. هلدينگها از طريق کنترل شرکت های خود مي توانند به هم افزايي و سود بيشتر برسند اما در عوض هزينه سربار آنها به مراتب بيشتر است چون مديريت شرکتهای تابعه چندان هم ارزان نیست.

بعضي از شركت هاي سرمايه گذاري عادت دارند كه بيش از 50 درصد سهام شركتهائي را كه معمولا از نظر صنعت مشابه يا مرتبط هستند خريداري كنند مثل سفارس که يك هلدينگ سيماني است .

خريد سهام شركت هاي هلدينگ معمولا به دليل سبدي كه دارند كم ريسك تر از خريد غير هلدينگ است ولي ممكن است بازده شان هم به همين دليل كمتر باشد.

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/