بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 16:23
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 صندوق سرمایه گذاری مشاع 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
مشاع در لغت به معناي درهم آميختن. صندوق سرمايه گذاري مشاع در اقتصاد (بورس) به معناي سرمايه گذاري يك شركت در مجموعه اي از اوراق بهادار (سهام شركت هاي داخل بورس، خارج از بورس، اوراق مشاركت و ...) مي باشد كه اين سرمايه گذاري به وسيله افراد تأمين گرديده و پس از كسب سود، برحسب ميزان سرمايه افراد، سود تقسيم مي گردد. در اين حالت افراد سرمايه گذار دارنده برگ سهام نيستند بلكه برگ مشاع در اختيار دارند.


دلايل الزام وجود صندوق سرمايه گذاري مشاع در ايران

1) پايين بودن دانش سرمايه گذاري
2) وجود بازارهاي غيرمتشكل پولی با منافع بيشتر در كنار بازار سرمايه كه مي توان دو عامل فوق را از موانع عمده مسير توسعه و گسترش بازار سرمايه دانست.


مزاياي صندوق سرمايه گذاري مشاع

1) رشد بازار سرمايه به وسيله سوق دادن سرمايه هاي كوچك به بازار (در واقع توسعه مالكيت سهام نزد مردم)

2) تقليل ريسك سرمايه گذاري

3) افزايش شفافيت اطلاعاتي با استفاده بيشتر از كارشناسان حرفه اي در بازار

4) نقد شوندگي سريع و مطمئن، واحدهاي اين صندوق به قيمت روز در هر زمان قابل خريد و همچنين قابل بازخريد توسط مدير صندوق است.

5) تنوع بخشي به ابزارهاي مالي

در مورد كاهش ريسك مي توان گفت اين امر منجر به كاهش ريسك غيرسيستماتيك بازار مي شود. زيرا اين صندوق شامل مجموعه اي از اوراق است كه به طور مستقيم و غيرمستقيم با بازار سرمايه و در مجموع اقتصاد بازار رابطه دارند. با كاهش نقدينگي به واسطه ورود پس اندازهاي كوچك به صندوقهاي مشاع به جاي دخالت مستقيم افراد غيرحرفه اي در بازار مي توان انتظار معاملات حساب شده تر و افزايش قدرت تحليلي در بازار را داشت. از طرف ديگر باتوجه به وجود روحيه دولت محوري مردم ايران و گرايش هايي هرچند اندك به بخش خصوصي در كشور و با احتساب اينكه اين صندوق مابين اقتصاد دولتي و بازار قرار مي گيرد (از يك طرف تضمين دولت وجود دارد و از طرف ديگر سرمايه ها در بخش خصوصي سرمايه گذاري مي شوند) اين صندوق ها مي توانند اعتماد به بازار را در بلند مدت رشد داده و حركت سرمايه ها به سمت بازار سرمايه را تسهيل كند. البته در بلند مدت بايد با فرهنگ سازي امكان حضور مستقيم سرمايه در بازار را فراهم نمود.

در بررسي هاي صورت گرفته مي توان گفت با شروع به كار اين صندوق شاهد دستيابي به دو هدف عمده در بخشهاي اقتصادي خواهيم بود:

الف) تأمين هدف خرد
ب) تأمين هدف كلان

در مورد تأمين هدف خرد، با شكل گيري صندوق، شاهد جمع آوري نقدينگي بلااستفاده از كوچكترين و اساسي ترين عنصر اقتصاد، يعني مردم، خواهيم بود. اين هدف با اينكه در ابتدای امر؛ در ابعاد كوچك؛ به منظور مشاركت مردم در سرمايه گذاري و افزايش عدالت از طريق توسعه مالكيت سهام نزد عموم مردم مي باشد، ولي در نهایت تأمين كننده هدف كلان كشور خواهد بود. چرا كه در ابتدا موجبات رشد بازار سرمايه را به وسيله جمع آوری سرمايه هاي سرگردان داخلي فراهم خواهد ساخت و از ديگر سو در صورت رواج اين صندوق ها و استقبال مردم، از موضوعات مخربي چون تورم (با توجه به اينكه عامل اصلي تورم در ايران حجم بالاي نقدينگي است) تا حدي جلوگيري خواهد شد. پس اين هدف خرد، اهداف كلان را در پي خواهد داشت.

در تأمين هدف كلان، با رواج اين امر شاهد رشد شاخص هاي اقتصادي كشور و علي الخصوص رشد بازار سرمايه خواهيم بود كه رشد بازار سرمايه خود، موتور رشد هرچه بيشتر اقتصاد را باعث مي شود. البته بايد اين موضوع را در نظر گرفت كه براساس منطق اقتصاد بازار نمي توان بخش خصوصي را ملزم به انجام امري برخلاف هدف غائي خود (کسب حداكثر سود) دانست. بايد اين مطلب تحت نظارت مستمر دولت و سازمان بورس و با حمایت قانون صورت گیرد.

بنابراین به همان ميزان كه شركتهاي سرمايه گذاري در برخي موارد موظف به ايجاد حركت در بازار و انجام اموري به منظور عدم ركود شديد بازار مي باشند، صندوق هاي مشاع نيز می توانند با تكليفي سنگين تر، اين وظيفه را به انجام رسانند.

اقتباس از سایت ایلیاتدبیر (با ویرایش)

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


19 سپتامبر 2008, 16:01
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
در یک جامعه خانوارها بخشی از درآمد خود را مصرف کرده و بخش دیگری از آن را پس انداز می کنند . این پس انداز منبع تامین سرمایه برای بنگاه ها خواهد بود . شرکت های تولیدی با انتشار اورا ق بهادار سعی می کنند این منابع را جذب و به توسعه فعالیت های خود (در زمینه تولید و یا خدمات ) بپردازند . مردم ممکن است پس انداز خودرا به سرمایه گذاری در دارایی های فیزیکی مانند زمین ، مستغلات ، فلزات گرانبها ... و یا دارایی های مالی اختصاص دهند .
دارایی های مالی اسناد و اوراق بهاداری ( مانند اوراق مشارکت ، سهام ، سفته و (...هستند که بیانگر نوعی ادعا نسبت به انتشاردهنده این اوراق می باشند . معاملات این اوراق در بازارهای پول و یا سرمایه امکان پذیر است .

سهام
تعداد سهام نشان دهنده میزان مالکیت در یک شرکت سهامی عام است ، سهام عمومی ترین ابزار سرمایه گذاری مالکیتی است .

اوراق قرضه
اوراق قرضه به طور اساسی فرصتی است برای قرض دادن پول به یک دولت یا یک شرکت با هدف دریافت سود ، دریک مدت زمانی مشخص . اوراق قرضه عمومی ترین ابزار سرمایه گذاری استقراضی است که در بازار مورد داد و ستدقرار می گیرد .

بازار سرمایه
بازار اوراق بهاداری است که در بنگاه ها و شرکت ها منابع مالی بلندمدت (عموما با سررسید بیش از یکسال ) خود راتامین می کنند . بازار سهام و بازار سهام شرکت های خارج از بورس جزیی از بازار سرمایه هستند . بازار سرمایه را ازبعد نحوه عرضه اوراق بهادار، به بازار اولیه و ثانویه تقسیم می کنند

بازار اولیه بازاری است که در آن یک اوراق بهادار برای اولین بار میان سرمایه گذاران توزیع می شود ( مانندپذیره نویسی سهام یا خرید اوراق مشارکت برای اولین بار از منتشر کننده آن ) و بازار ثانویه بازاری است که اوراق بهادار صادر شده در بازار اولیه در آن مبادله می شود ( مانند خرید و فروش سهام در بورس تهران ).


بازار پول
بازار پول بازار ابزارهای مالی با عمر کوتاه مدت ( معمولا با سررسید کمتر از یکسال ) است و حجم عمده آن اوراق قرضه و اسناد خزانه می باشد . ابزارهای مالی مانند گواهی سپرده در بازار پول مورد مبادله قرار می گیرد .

انواع دیگری از ابزارهای مالی به غیر از سهام و اوراق قرضه ( مانند قراردادها و معاملات آتی بر روی فلزات گرانبها )وجود دارد ، اما اغلب صندوق های مشاع ، در سهام و اوراق قرضه سرمایه گذاری می کنند . به همین ترتیب ممکن است یک صندوق مشاع در بازار سرمایه یا بازار پول و یا هر دو فعالیت داشته باشد .

اختلاف بازار پول و بازار سرمایه از دید سرمایه گذاری عبارت است از :

- بازار پول ریسک کمتری نسبت به بازار سرمایه دارد .

- در بازار پول نقدشوندگی بیشتر از بازار سرمایه است .

- بازده متناسب با ریسک در بازار پول کمتر از بازار سرمایه است البته این موضوع در بازار سرمایه کشورما بصورت مداوم صدق نمی کند . برای مثال نرخ سود بانکی در کشور در حال حاضر در مرز 19 درصد است این در حالی است که بازدهی سهام بسیاری از شرکتها از این رقم بمراتب کمتر است .


مالکیت مشاع
مالکیت کلیه دارایی های سبد سرمایه گذاری مشاع تماما متعلق به صاحبان گواهی های سرمایه گذاری می باشد بدین ترتیب ، صاحبان این گواهی ها در کلیه دارایی های سبد ، به تناسب سرمایه گذاری خود ، مالکیت مشاعی دارند. دارایی مشاع به دارایی گفته می شود که دو یا چند نفر مالک داشته وسهم هر یک مشخص وممتاز نباشد .

صندوق های مشاع
صندوق مشاع یک میانجی ( واسطه ) مالی ساده است که به یک گروه از سرمایه گذاران اجازه می دهد پول هایشان را با هدف سرمایه گذاری و با شرایط از قبل تعیین شده روی هم انباشته کنند . صندوق مشاع یک مدیر داردکه مسؤول سرمایه گذاری پول های جمع شده با استفاده از ابزارهای سرمایه گذاری (معمولا سهام یا اوراق قرضه) است . زمانی که یک فرد در یک صندوق مشاع سرمایه گذاری می کند ، در حقیقت( به صورت مشاع ) مالک بخشی از سهامی می شود که در یک صندوق مشاع وجود دارد یا به اصطلاح یک سهامدار صندوق می شود .
گواهی صندوق مشاع یکی از بهترین ابزارهای مالی طراحی شده است . زیرا سرمایه گذاری در آن بسیار آسان بوده ودارای صرفه به مقیاس است . به عبارتی نیاز نیست افراد خود را درگیر تحلیل سرمایه گذاری ها کنند بلکه به راحتی این امور را در اختیار متخصصین این کار قرار می دهند . به علاوه با تجمیع سرمایه های کوچک ، سرمایه هنگفتی به دست می آید که در بازار سرمایه به عاملی مولد تبدیل می شود . اما بزرگ ترین سود یک صندوق مشاع استفاده ازمزیت متنوع سازی است .

متنوع سازی
متنوع سازی ایده توزیع سرمایه در میان ابزارهای مختلف سرمایه گذاری با نسبت های متفاوت است . متنوع سازی سرمایه گذاری به شدت ریسک را کاهش می دهد .
اصلی ترین پایه گوناگونی خرید چند نوع سها م مختلف به جای خرید یک سهم است . صندوق مشاع برای خرید انواع مختلف سهام (حتی صدها یا هزارها ) تنظیم شده است . یک فرد می تواند با خرید انواع گوناگون سهام، اوراق قرضه ،سهام بین المللی و غیره . با صرف هفته ها زمان و وقت ، به متنوع سازی سبد سرمایه خود بپردازد .
اما با خرید یک گواهی یا سهم از صندوق های مشاع می تواند در چند ساعت این کار را انجام دهد . صندوق های مشاع به طورخودکار در یک بخش مشخص از سهام متنوع سازی را انجام می دهند (مانند شرکت های در حال رشدشرکتهای کم رشد ، شرکت های کوچک بین المللی و .. .)


تاریخچه صندوق های مشاع
در سال 1924 برای خلق اولین صندوق مشاع Boston securities زمانی که سه تن از مدیران شرکت سرمایه هایشان را با هم جمع کردند ، نمی دانستند که ایده صندوق مشاع تا چه حد معروف خواهد شد .ایده جمع آوری سرمایه ها برای مقاصد سرمایه گذاری در اواسط قرن نوزدهم در اروپا آغاز شد . اولین صندوق جمع آوری سرمایه ها در 1893 برای هیات علمی دانشگاه هاروارد تاسیس شد .امروزه بیش از 10000 صندوق مشاع با ارزش بالغ بر حدود 7تریلیون دلار در آمریکا وجود دارد

انواع صندوق های مشاع
صندوق های مشاع در دو بخش جداگانه بلندمدت و کوتاه مدت فعالیت می کنند . صندوق های مشاع بلندمدت بیشتر در زمینه سهام ، سهام ممتاز و اوراق بهادار با درآمد ثابت (مانند اوراق مشارکت) فعالیت دارند که جزیی ازبازار سرمایه هستند . صندوق های مشاع کوتاه مدت نیز شامل صندوق های مشاع بازار پول )عده ای مشمول مالیات وعده ای معاف از مالیات می شوند .

سبدهای سرمایه گذاری مشاع در ایران
از عمر رسمی سبدهای سرمایه گذاری مشاع در ایران مدت زیادی نمی گذرد .عدم تصویب سبدهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس توسط شورای بورس ، منجر شد تا تحت آیین نامه ارایه خدمات مشاوره و سبدگردانی اوراق بهادار تشکیل این سبدها ممکن شود . در این آیین نامه به شرکت های کارگزاری بورس اوراق بهادار اجازه داده می شود ، زیرنظر سازمان بورس اوراق بهادار، به سرمایه گذاران کلان خدمات سبدگردانی و مشاوره ارایه دهند .

به منظور استفاده سرمایه گذاران خرد از خدمات تخصصی کارگزاران بورس ، ایده تجمیع و مدیریت کلان این سرمایه ها با عنوان سبدهای مشاع اجرا شد . قبل از طرح رسمی سبدهای سرمایه گذاری مشاع ، سرمایه گذاران خرد به دوطریق سرمایه های خود را در اختیار مدیران حرفه ای می گذاشتند .

در سبد مشاع ، تغییر مدیر سبد و یا هر گونه دخالت سرمایه گذاران در سبد ، در مقایسه با شرکت های سرمایه گذاری ، امکان پذیر نیست . به علاوه ، دارایی های سبدهای مشاع محدود به اوراق بهادار بورسی و اوراق مشارکت است . ریسک نقدشوندگی دارایی ها در این حالت کمتر خواهد شد . این امر ریسک مدیریتی سبد راکاهش می دهد .

خالص ارزش دارایی ها
یک صندوق مشاع ، ارزش مایملک آن صندوق مشاع است و معمولا به صورت NAV خالص ارزش دارایی ها یا روزانه بعد از بسته شدن معاملات مشخص می شود ، NAV ارزش هر گواهی محاسبه می شود . اکثر صندوق هاNAV خود را در طول معاملات روزانه چندین بار محاسبه و اعلام می کنند .


16 مارس 2009, 17:37
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد