تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

علل فروش سهام قبل از مجامع
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=63&t=1730
صفحه 1 از 1

نویسنده:  zarrin [ 19 سپتامبر 2008, 15:30 ]
موضوع پست:  علل فروش سهام قبل از مجامع

در این مورد تحقیقی به صورت پایان نامه تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی، صورت گرفته که به اختصار به ان اشاره می شود.

یکی از علل اصلی این است که بازده سهام به دلیل برگزاری مجامع عمومی و تقسیم سود نقدی کاهش می یابد و سرمایه گذاران جهت مصون ماندن از این کاهش ، اقدام به فروش سهام خود قبل از برگزاری مجمع عمومی می کنند.

در این زمینه تئوریهای متعددی مطرح می باشد که در این تحقیق به تعدادی از آنها اشاره شده است. از جمله این تئوریها که به ارتباط سود نقدی و قیمت سهام بر می گردد می توان از تئوری والتر، تئوری گوردن، تئوری میلر و مودی یانی و تئوری انتظارات عقلائی اشاره نمود.

جهت آزمون فرضیه تحقیق، اطلاعات لازم شامل سود نقدی، قیمت سهام در مقاطع گوناگون و اطلاعات مروبط به افزایش سرمایه تعداد 37 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران طی سالهاس 1373 تا پایان نیمه اول سال 1375 جمع اوری گردید.

با استفاده از اطلاعات فوق متغیرهای تحقیق (بازده سهام قبل و بعد از برگزاری مجامع عمومی) محاسبه گردید. با توجه به همگن بودن جامعه آماری از آزمون مقایسه زوجی و تکنیک واریانس یک طرفه، جهت آزمون فرضیه استفاده گردیده است. نتایج حاصل از آزمون فرضیه حکایت از تایید فرضیه دارد. به این معنی که بازده سهام قبل از برگزاری مجمع عمومی بیش از بازده سهام در بعد از آن تاریخ می باشد. لازم به ذکر است نتایج آزمون جهت سه سال متوالی نتایج یکسانی داشت که در نهایت به تایید فرضیه تحقیق می انجامد.

یك دليل مهم دیگر براي سهامداراني كه گردش عملیاتی بالائي دارند بلوكه شدن سهم به مدت حدود يك ماه و سود سهم به مدت حدود 8 ماه است!

دليل ديگر اين است كه سهم هر چه اطلاعات داشته تا مجمع رو مي شود و اثر خود را در قيمت نشان مي دهد بنابر اين بعد از مجمع چون چيزي براي رو كردن ندارد براي مدتي به خواب مي رود .البته براي بعضي سهام اين اتفاق مدتي پس از مجمع مي افتد يعني با باز شدن سهم پس از مجمع اطلاعات منتشر شده در مجمع تاثير خود را نمايان مي كند و سهم بعد از باز شدن براي چند هفته نوسان مي كند و بعد براي چند ماه به خواب مي رود .بنابر اين هميشه نمي توان فروش قبل از مجمع را توصيه كرد چون خيلي از سهام بعد از باز شدن هم براي چند هفته بازده خوبي دارند

البته ارزش ذاتي و تحليل جو رواني بازار روي سهم نیز، جزو عوامل مهم مي باشد. بسياري مواقع سهام فقط طبق يك موج رواني حركت مي نمايند. ( انتظارات عقلايي) حتی بعضی ها اعتقاد دارند که هیچ مدل علمي وجود ندارد كه تمام جوانب را در بر بگيرد و عملكردها اكثرا" غير منطقي و حتي اتفاقي مي باشند!
بنابراین فقط نمی توان با توجه به نتیجه این تحقیق عمل نمود و پارامترهای زمانی و شرایط دیگری را هم که در این تحقیق شاید به آنها اشاره نشده، باید در نظر گرفت.

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/