بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 11 دسامبر 2019, 19:49
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 اخبار سنگ آهن چین 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بازار سنگ آهن در چین به‌عنوان بزرگترین واردکننده این کالا در جهان نوسان بسیار پر اهمیتی را سپری می‌کند.
در حال حاضر موجودی انبارها در بنادر این کشور به 62‌میلیون تن رسیده است.
در سال گذشته این کشور 66/443‌میلیون تن سنگ آهن وارد کرده که به نسبت سال قبل از آن 8/15درصد رشد نشان می‌دهد. واردات این کالا تنها در ماه مارس با 46درصد رشد به نسبت سال گذشته به 1/52‌میلیون تن رسیده است. در ماه آوریل نیز با 5/53‌میلیون تن واردات که به نسبت ماه قبل 3درصد و سال 2008‌، 24درصد رشد نشان می‌دهد، ثبت شده است. مهم‌ترین دلیل این افزایش حجم واردات امید بهبود تقاضا در کنار کاهش شدید قیمت‌ها بوده که تولیدکنندگان بزرگ برای حفظ حاشیه سود خود به عرضه این کالا در بازار نقدی روی آورده‌اند. این در حالی است که صادرات محصولات نهایی فولادی از چین نزدیک به 50درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی قراردادهای طولانی مدت
همچون سال‌های گذشته امسال نیز مذاکرات در خصوص تعیین قیمت پایه سالانه (Bench Mark) از آوریل آغاز شده، ولی تاکنون به درازا انجامیده که این رویداد در 7 سال گذشته بی‌سابقه است. این در حالی است که تولیدکنندگان اصلی استرالیایی و برزیلی این کالا و مصرف‌کنندگان اصلی در حال ارسال و خرید این کالا هستند. ملاک این دو گروه تاکنون بر این مطلب قرار گرفته است که پس از توافق بر قیمت ارزش این کالا آن هنگام مورد محاسبه قرار گیرد. این در حالی است که قیمت مورد داد و ستد بر این کالا در این شرایط به گفته انجمن آهن و فولاد چین بین 60درصد تا 80درصد از قیمت پایه سال گذشته مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
کاهش قیمت مورد معامله شدیدا تحت پیگیری این انجمن قرار دارد. شرکت‌های تولیدی بالاخص واله برزیل به عنوان بزرگترین صادرکننده سنگ آهن به چین‌، BHP بیليتون و ریوتینتو استرالیا در خصوص میزان کاهش بسیار سختگیر عمل کرده و گاهي به تهدید مصرف‌کنندگان اصلی نیز روی آورده‌اند. ریوتینتو تهدید کرده است که اگر مذاکرات تا تاریخ 30 ژوئن به نتیجه نرسد، به بازار نقدی روی خواهد آورد.
در برخی از خبرها نیز آمده است، این شركت اعلام کرده است که اگر کاهش بیش از 40درصد محسوب شود، تولید خود را متوقف خواهد کرد. برخی از مدیران ارشد در کارخانه‌های فولادسازی این ادعا را یک تاکتیک در روند مذاکرات عنوان کرده و یادآور شده‌اند كه این شرکت قصد شکستن روال عمومی قیمت‌گذاری‌ها را نداشته و تنها مایل است در بازار نقدی بیشتر فعالیت کند. شرکت‌های مصرف کننده و کارخانه‌های فولادسازی به جد پیگیر کاهش قیمت‌های سالانه هستند.
شرایط موجود بالاخص طولانی شدن مذاکرات و روند عمومی بهبود در بازار فولاد شرایط را بسیار شکننده کرده است. برخی از تولیدکنندگان با بهبود شرایط معامله از جمله پذیرفتن برخی از هزینه‌های حمل و بارگیری سعی در عدم کاهش هرچه بیشتر قیمت این کالا حتی در ظاهر کرده‌اند. این در حالی است که شرکت ریوتینتو به عنوان سومین صادرکننده بزرگ سنگ آهن به چین از شرایط موجود شدیدا انتقاد نموده تا جايی که مصرف‌کنندگان سنگ آهن را به حضور در بازار نقدی و عرضه این کالای استراتژیک در این بازار تهدید نموده است. در برابر این شرایط مصرف کنندگان اصلی نیز به مقابله به مثل روی آورده و تمام تلاش خود را مبنی بر کاهش بیشتر قیمت‌ها به کار بسته‌اند.
دلایل اصلی این گروه ضعف بازار فولاد‌، کاهش هزینه‌های تولید و بالارفتن موجودی انبارها و افزایش عرضه و کاهش قیمت‌های نقدی و ... مي‌باشد. روند عمومی این بازار و بالاخص برآیند کلی شرایط حاکم از احتمال کاهش 40درصدی قیمت‌های یکساله حکایت مي‌كند که با توجه به فواصل مختلف از استرالیا و برزیل به چین با چند درصد تغییر‌، اجرایی خواهد شد.
این در حالی است که چندی پیش کنفرانس سنگ آهن در چین برگزار شد. یکی از مهم‌ترین عناوین مذاکرات تغییر قراردادهای طولانی مدت به نقدی بوده است. طرفداران این تغییر عنوان کرده‌اند که با توجه به سیالیت بازار فولاد‌، بازار مواد اولیه آن نیز بايد سیال و منعطف باشد.
همچنین ذکر کرده‌اند که روند عمومی بازارها در طول تاریخ بر خلاف قراردادهای طولانی مدت بوده و این قراردادها ناکارآمد هستند و به عنوان مثال از فلزات پایه و شکر نام مي‌برند. این در حالی است که غالب تولیدکنندگان فولاد تنها به قراردادهای طولانی مدت بسنده نکرده و با توجه به شرایط عرضه و تقاضای بازار به خرید سنگ آهن نقدی نیز روی آورده اند. انعطاف بازار‌، وجود لوازم مدیریت ریسک و جلوگیری از افزایش زیان‌های احتمالی نیز به عنوان مزایای این بازار ذکرشده است.
با توجه به جهت گیری اصلی بازار صادراتی سنگ آهن داخلی با محوریت فروش نقدی در بازارهای چین موارد فوق از اهمیت بسزایی برخوردار می‌شود. هر تغییری در قیمت قراردادهای بلند مدت دقیقا بر بازار نقدی این کالا تاثیر گذارده و قیمت در این بازار را افزایش یا کاهش خواهد داد. از این بازار اخبار ضد و نقیضی شنیده می‌شود.
تجار و خریداران این کالا اعلام می‌کنند که قیمت‌ها مسیر نزولی گرفته و فروش این کالا در چین بسیار سخت است؛ بنابراین یا از خرید امتناع ورزیده یا کاهش قیمت‌ها را تقاضا می‌کنند. در چین نیز اخبار از روند رو به رشد داد‌‌و‌ستد و افزایش قیمت‌ها حکایت مي‌کند.
نکته دیگر آنکه در هفته‌های پیش چندین تاجر از کشور چین به ایران سفر کرده که به افزایش قیمت‌ها انجامید ولی با بازگشت آنها به چین و عدم ثبت معاملات بزرگ با بخش خصوصی مسیر قیمت‌ها کاهش شدیدی پيدا کرد، تا جايی که برخی گمانه‌زنی‌ها و اظهار نظرها قیمت 32 تا 33‌هزار تومان را برای هر تن سنگ آهن دانه بندی شد، اعلام کرد. هم‌اکنون قیمت 38‌هزار تومان بر هر تن برای این کالا با عیار 60 و حتی بالاتر یک قیمت خوب برای فروش به حساب مي‌آید. روزهای آینده روزهای پر التهابی برای بازار سنگ آهن ایران خواهد بود، زیرا هرچه گرایش کارخانه‌های فولادسازی و تولیدکنندگان بزرگ این کالا به بازار نقدی افزایش یابد با توجه به شرایط بازار فولاد و نفت و روند روبه رشد ارزش سهام در شرق و غرب جهان احتمال بهبود بازار و افزایش قیمت‌ها بیشتر می‌شود.
نکته دیگر گرایش دولت و تجار چینی به شرق است. احتمال سرمایه گذاری آنان در معادن و صنایع فولادی در این سمت دنیا شدیدا افزایش یافته و واقعیت‌های این بازار این مطلب را تقویت می‌کند. با توجه به توانمندی‌های تجار و تولیدکنندگان ایرانی بالاخص شرایط قیمت‌گذاری و فروش و حمل و نقل در صورت بر طرف شدن بسیاری از موانع بالاخص مشکلات حمل و نقل زمینی و دریایی آینده این بازار به روشنی خواهد گرایید.
هم‌اکنون و پس از نزدیک به 6 ماه افزایش امید به بهبود در دورنمای این بازار دیده می‌شود. در صورت بهبود بازار فولاد بالاخص فولادهای ساختمانی این مسیر بهبود سرعت بیشتری خواهد گرفت. بهترین رویکرد در این شرایط آماده کردن معادن و تولیدکنندگان برای آغاز یا افزایش تولید با در نظر گرفتن روند عمومی قیمت‌ها است. بهتر است فعالان این بازار خود را برای قیمت‌های فروش زیر 40دلار در بنادر جنوبی آماده کنند تا از ریسک تغییرات قیمت نیز در امان بمانند.
هرچه بازار نقدی در کشور چین تقویت شود، توان رقابتی تولیدکنندگان کوچک نیز در این بازار افزایش افزایش خواهد یافت. به احتمال قوی با رونق گرفتن بازار نقدی در چین بازار ایران نیز می‌تواند شاهد داد و ستد این کالا در بورس کالای خود باشد که این امر به منطقی شدن قیمت‌ها هم برای تولیدکنندگان سنگ آهن و هم تولیدکنندگان فولاد خواهد انجامید.


12 می 2009, 10:14
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
افزایش قیمت و واردات سنگ‌آهن به چين

در چین، قیمت پیشنهادی سنگ‌آهن تحویل نقدی همچنان بالا مي‌رود. به‌رغم ‌اينکه واردات آنها در ماه جولای برای دومین بار در سال جاری به حداکثر رسید.
در روز سه شنبه سنگ آهن خلوص 5/63‌درصد هند، 106 تا 107‌دلار برای هر تن سی اف آر عرضه شد. اما تاجران چینی پيش‌بيني مي‌کنند که قیمت‌های فعلی در 104 تا 105‌دلار باقی بماند. کاهش واردات سنگ‌آهن تحویل نقدی از استرالیا و هند به دلیل بارندگی‌های موسمي‌و ازدحام بنادر، عرضه سنگ آهن را در چین محدود کرده است.
طی جولای، چین با 5/56‌میلیون تن سنگ‌آهن تخلیه شده در بنادر روبه‌رو شد.
یک تاجر در شانگهای مي‌گوید برخی از کارخانه‌های کوچک در شرق چین با یک تا دو میلیون تن ظرفیت تولید سالانه، موجودی انبار خود را افزایش مي‌دهند. چرا که مي‌ترسند قیمت‌ها باز هم افزایش یابد. تجار نیز به دلیل‌اينکه مي‌ترسند مجوز واردات آن‌ها باطل شود، خریدهای خود را انجام مي‌دهند.
با ‌اين شرایط انتظار مي‌رود تا اواخر سپتامبر قیمت فولاد افزایش یابد، اما قیمت سنگ آهن کاهش نخواهد یافت.

مرکز خدمات فولاد‌ايران


08 آگوست 2009, 11:43
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
سنگ‌آهن بزرگ‌ترین نگرانی صنعت فولاد چین
مذاکرات بر سر قیمت سنگ‌آهن که بیش از نیمی از سال طول کشیده است، افت و خیزهای زیادی داشته است. واقعیت تلخ این است که به‌رغم کاهش تقاضای فولاد، تولید آن در چین و بسیاری از نقاط دیگر افزایش یافته که به نظر می‌رسد برای بسیاری از خریداران خوب بوده است.
صنعت آهن و فولاد چین هنوز در مذاکرات قیمت سنگ‌آهن موقعیت خوبی ندارند.
انجمن آهن و فولاد چین انتظار داشت که قیمت سنگ‌آهن کاهش یابد؛ اما غول‌های جهانی سنگ‌آهن مانع آن شدند. سنگ‌آهن عامل اصلی افت کامل صنعت آهن و فولاد چین در سال گذشته بود که به بزرگ‌ترین نگرانی این صنعت تبدیل شده است.
به دلیل آنکه وضعیت اقتصاد هنوز تثبیت نشده و عدم‌ثبات نیز در ابتدای سال زیاد بود، واردات سنگ‌آهن نوسانات زیادی داشته و قیمت‌ها به صورت نامعقولی افزایش یافته است.
تحلیلگران صنعت در مورد افزایش واردات سنگ‌آهن صحبت می‌کنند و می‌گویند که این عامل نه تنها سبب شکسته شدن رابطه بین عرضه و تقاضای داخلی سنگ‌آهن می‌شود، بلکه سبب افزایش حمل از طریق اقیانوس و در نتیجه انباشته شدن حجم زیادی از سنگ‌آهن در بندر خواهد شد که همه این موارد به توسعه صحیح صنعت آهن و فولاد لطمه می‌زند.
بی‌نظمی بازار سنگ‌آهن رابطه دقیقی با عدم‌یکپارچگی صنعت آهن و فولاد چین دارد.
برخی از آمار نشان می‌دهد که بیش از 70 کارخانه فولادسازی در چین وجود دارد؛ اما 5 کارخانه بزرگ آن، تنها 5/28‌درصد از تولید کل را تامین می‌کنند؛ در حالی که در آمریکا، اروپا، ژاپن و سایر کشورهای توسعه یافته، 4 کارخانه بزرگ آنها حدود 60 تا 70‌درصد تولید فولاد را به خود اختصاص داده‌اند.
علت عدم‌یکپارچگی صنعت فولاد اختلاف بین کارخانه‌ها به‌خصوص تضاد بین کارخانه‌های بزرگ، کوچک و متوسط تولیدکننده فولاد است.

آخرین خبرها از توافقات سنگ‌آهنی
براساس گزارش‌ها، طرح پیشنهادی انجمن آهن و فولاد چین مبنی‌بر کاهش معاملات نقدی سنگ‌آهن و اعمال تنها یک قیمت واحد، توسط کمیسیون ملی توسعه و اصلاح رد شد.
تحلیلگران می‌گویند ممکن است که سیاست قیمت واحد به بازار نظم دهد؛ اما آزادی عمل را از آن می‌گیرد.
انجمن آهن و فولاد تلاش‌های زیادی کرده است تا قیمت سنگ‌آهن را پایین بیاورد و عمده خرید خود را از بازار نقدی انجام داده است.
ماه گذشته این انجمن پیشنهاد کرد که یک قیمت ملی واحد برای سنگ‌آهن تعیین کنند با این استدلال که سبب برگشت سفارش‌ها به بازار سنگ‌آهن چین خواهد شد.
برخی اعتقاد دارند این طرح ممکن است خوب باشد؛ اما عملی نیست. قیمت واحد به معنای آن است که مذاکرات بر سر قیمت سنگ‌آهن، با تمام عرضه‌کنندگان آن و برای همه انواع سنگ‌آهن صورت گیرد که کار بسیار سختی است. رد این طرح به صورت رسمی اعلام نشده است.
کمیسيون ملی توسعه و اصلاح تمایل دارد که آزادی و ثبات بازار را بیشتر تقویت کند. برخی افراد این کمیسيون معتقدند که طرح پیشنهاد شده بیشتر در مورد نظم بازار است؛ اما قیمت‌ها باید توسط میزان عرضه و تقاضا در بازار آزاد تعیین شود.
مشکل دیگر انجمن آهن و فولاد چین برای مقابله با بی‌نظمی بازار، عدم‌قدرت سیاسی است. این سازمان به‌رغم اظهارنظرهایی، رابطه مشخصی با وزارتخانه خاصی ندارد.
گفته می‌شود در جلسه هفته قبل کمیسیون توسعه و اصلاح با سایر بخش‌های مرتبط، تمرکز بیشتر بر روی تجدید ساختار صنعت و حذف اضافه ظرفیت بود تا قیمت سنگ‌آهن.
دولت پیشنهاد کرده یک بازار آزاد ایجاد کند؛ اما بازار را با کمک اقتصاد و برنامه کنترل نماید.
براین اساس برخی اعتقاد دارند که کمیسيون ملی توسعه و اصلاح با تعیین قیمت واحد موافق نخواهد بود. گردانندگان بازار معتقدند که قیمت واحد، سرانجام سبب نوسانات زیاد بازار خواهد شد.
گزارش‌ها نشان می‌دهد اگر چه این طرح مورد استقبال کارخانه‌های کوچک و متوسط قرار گرفته؛ اما واردکنندگان می‌ترسند که چنین سیاستی سبب زیان آنها شود.


15 آگوست 2009, 08:55
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
کاهش موجودی سنگ آهن در بنادر چین

اطیمنان تجار چینی به آینده سنگ آهن کاهش یافته است به همین دلیل حجم واردات خود را پایین آورده اند. گزارش ها نشان می دهد که موجودی سنگ آهن در بنادر این کشور در اوایل ماه سپتامبر نسبت به قبل کاهش یافته است.

موجودی سنگ آهن در بنادر چین افتی یک درصدی را در مقایسه با روز 27 آگوست تجربه کرده و روز سوم سپتامبر به 71 میلیون و 50 هزار تن رسیده است. موجودی این محصول مجددا در روز دهم سپتامبر نیز 2 درصد پایین آمده و به 69 میلیون و 970 هزار تن رسیده است.

موجودی سنگ آهن در استرالیا، برزیل و هند نیز طی دو هفته گذشته کاهش یافته است. موجودی این محصول در هند در روز دهم آگوست 6 درصد نسبت به 27 آگوست کاهش یافته و به 14 میلیون و 850 هزار تن رسیده است. موجودی سنگ آهن در استرالیا نیز یک درصد در مقایسه با موجودی 25 میلیون و 350 هزار تنی طی دو هفته گذشته کاهش یافته و به 25 میلیون و 80 هزار تن رسیده است. در این میان موجودی این محصول در برزیل هم افتی یک درصدی را در مقایسه با 27 آگوست تجربه کرده و به 16 میلیون و 280 هزار تن رسیده است.

میزان خرید این محصول در چین به دلیل پایین بودن تقاضا و نوسان قیمت وارداتی این محصول در ماه آگوست کاهش یافته است. تجار سنگ آهن حجم خرید این محصول را پایین آورده اند به همین دلیل موجودی این محصول در بنادر چین کاهش یافته است.


16 سپتامبر 2010, 10:10
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 8 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد