بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 21 ژانویه 2020, 05:37
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 پیش بینی وضعیت سنگ آهن در آینده میان مدت و دراز مدت 
نویسنده پیام

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
پیش بینی می شود که میزان عرضه سنگ آهن تا سال 2013 افزایش یافته و این امر قیمت این محصول را در بازار تا سال 2020 تحت فشار قرار دهد.

ظرفیت تولید سنگ آهن تا سال 2015 به دلیل ساخت معادن جدید در موریتانی و جنوب آفریقا افزایش خواهد یافت. پیش بینی می شود ظرفیت تولید این محصول در بلند مدت به دلیل افزایش سرمایه گذاری شرکت های معدنی ریو، بی اچ پی و فولاسازانی همچون آرسلورمیتال و تاتا استیل در غرب آفریقا افزایش یابد.

البته در صورتیکه قیمت این محصول کاهش یابد، احتمال کاهش ظرفیت تولید این محصول در غرب آفریقا به دلیل بالا بودن هزینه ساخت این معادن و دلایل سیاسی وجود دارد.

در حال حاضر حجم معاملات بین المللی سنگ آهن در حدود یک میلیارد تن در سال است و احتمال افزایش 30 درصدی حجم معاملات این محصول طی پنج سال آینده وجود دارد. رشد اقتصاد چین بر میزان تقاضای سنگ آهن در دنیا تاثیر گذار است البته اخیرا نقش کشورهای خاورمیانه و خاور دور نیز بر بازار این محصول افزایش یافته است. احتمال افزایش تولید فولاد در ژاپن و اروپا نیز بالاست.


24 آگوست 2010, 12:09
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
تولید سنگ آهن برزیل دوبرابر می شود

برآورد ها حاکی از آن است که تولید سنگ آهن برزیل تا 20 سال آینده بیش از دوبرابر خواهد شد. این بررسی تولید سنگ آهن برزیل را در سال 2030 یک میلیارد تن تخمین زده در حالی که هم اکنون بین 380 تا 400 میلیون تن می باشد.

علت افزایش تولید سنگ آهن برزیل رشد تقاضای چینی هاست. ظاهرا برزیل تولید 585 میلیون تن سنگ آهن تا سال 2015 و 785 میلیون تن تا سال 2022 را در دستور کار دارد. متوسط رشد تولید سنگ آهن جهان در سال های آتی 8/3 درصد و در برزیل 1/5 درصد خواهد بود. در حال حاضر نیز حجم زیادی از تولید شرکت برزیلی واله به بازار چین صادر می شود.


29 آگوست 2010, 12:22
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
آینده بازار مواد اولیه جهان

از اوایل سال جاری میلادی که سه غول معدنی دنیا، ریو، بی اچ پی و واله سیستم قیمت گذای سالانه را کنار گذاشتند بازار جهانی سنگ آهن دیگر ثبات خود را از دست داد. این سه شرکت 70 درصد بازار سنگ آهن جهان را در دست دارند. در فصل دوم سال 2010 فولاد سازان اروپا و آسیا با افزایش قیمت مواد اولیه موافقت نمودند. و قیمت ها بر اساس شاخص قیمت نقدی چهار ماه قبل تعیین شد. به هر حال ماه مارس مشکلات خود را نمایان ساخت. شرکت های معدنی خواستار افزایش قیمت سنگ آهن شدند و همین امر قیمت های مارس تا آوریل را بالا کشاند. در نتیجه قیمت فصلی مورد قبول آن ها 20 درصد از قیمت های بازار نقدی سنگ آهن بالاتر رفت.

از این رو مذاکرات تعیین قیمت سنگ آهن برای یک فصل دیگر بر هم خورد. اغلب وارد کنندگان بزرگ سنگ آهن با خواسته های تولید کننده ها موافقت نمودند تا منبع تامین سنگ آهن خود را از دست ندهند. بسیاری از کارشناسان روش های قیمت گذاری جایگزینی پیشنهاد دادند از جمله قیمت گذاری ماهانه، نقدی و یا حتی معامله سهام همچون بازار فلزات غیر فولادی.

به هر حال به نظر می رسد ثبات نسبی قیمت سنگ آهن بازار را کمی آرام نموده به طوری که مقامات ریو تینتو قیمت گذاری فصلی را در شرایط امروز بازار بهترین روش می دانند و مقامات واله نیز موافق این نظرند و احتمال بستن قراردادهای فصلی اکتبر تا دسامبر را به صورت فصلی خیلی بالا می دانند. اگر متوسط قمیت نقدی ژوئن تا آگوست را پایه قرار دهیم قیمت فصل چهارم باید از فصل سوم کمتر گردد. طبق برآورد شرکت واله این میزان کاهش حدود 8 درصد خواهد بود و کارشناسان چینی آن را 10 تا 11 درصد تخمین زده اند. با این اوصاف فصل چهارم قیمت سنگ آهن برزیل به 129 تا 133 دلار فوب خواهد رسید در حالی که 144 دلار و 50 سنت هر تن فوب قیمت فصل جاری است.قیمت سنگ آهن استرالیا بر اساس متوسط شاخص قیمت نقدی جولای تا سپتامبر خواهد بود و در هر حال از قیمت امروز کمتر می گردد. اوایل آگوست قیمت سنگ آهن در چین کمی افزایش یافت ولی پس از آن روندی نزولی پیش گرفت. تا پایان هفته قبل قیمت سنگ آهن خلوص 5/63 درصد هند در بازار داخلی چین به 152 تا 153 دلار رسید در حالی که پیش از آن در اوایل دهه پایانی آگوست 156 تا 158 دلار سی آی اف بوده است.

به نظر تحلیلگران قیمت سنگ آهن به زودی به کمتر از 150 دلار سی آی اف خواهد رسید. چین قصد دارد از گسترش واردات مواد اولیه به کشور جلوگیری کند چرا که بخش معدن این کشوردر حال گسترش است. در 7 ماه ابتدایی سال جاری میزان واردات 360 میلیون و 500 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 6/1 درصد رشد داشته است. همچنین تولید فولاد چین نیز رشدی 4/18 درصدی داشته است. با این اوصاف قیمت فصل چهارم سنگ آهن استرالیا 143 تا 148 دلار سی آی اف چین خواهد بود در حالی که قیمت جولای تا سپتامبر 157 تا 159 دلار سی آی اف بوده است. این یعنی به قیمت نقدی خیلی نزدیک خواهد بود در نتیجه مشتریان واله با بستن قرارداد فصلی موافقت می کنند.

انتظار می رود قیمت کک در فصل چهارم کمی کاهش یابد. بی اچ پی به مشتریان ژاپنی خود قیمت جدید 190 دلار فوب را پیشنهاد داده در حالی که قیمت فصل سوم 225 دلار فوب بوده است. البته فولاد سازان می توانند تخفیف بیشتری بگیرند. بر خلاف فصل دوم دیگر بازار کک با کمبود عرضه مواجه نیست چون واردات چین کاهش یافته و عرضه استرالیا افزایش داشته است. از این رو شواهد امر حاکی از آن است که باید در انتظار کاهش قیمت سنگ آهن و کک در فصل چهارم باشیم.بائو استیل: هنوز قیمت فصل چهارم سنگ آهن نهایی نشده

بزرگترین تولید کننده فولاد چین بائو استیل اظهار داشته که هنوز در حال مذاکره با شرکت های معدنی جهان برای تعیین قیمت فصل چهارم سنگ آهن می باشد. از طرفی مقامات واله برزیل از احتمال کاهش 10 درصدی قیمت فصل چهارم خود خبر داده اند. مقامات بائو استیل می گوسند که هنوز با هیچ یک از سه شرکت معدنی بزرگ دنیا به توافق نهایی نرسیده اند و محموله های فصل سوم نیز بر پایه قیمت های موقتی خریداری شده است.

به نظر این فولاد ساز یک سیستم قیمت گذاری فصلی بر پایه شاخص قیمت ها باید از جانب هر دو طرف خریدار و فروشنده مورد قبول باشد و یک سیستم معین و ثابت نیاز مند بحث و بررسی بیشتر است. کل هزینه سنگ آهن مورد نیاز بائو استیل در نیمه اول سال 32 درصد افزایش یافت و در نیمه دوم نیز در سطح بالایی خواهد ماند.

هنوز قیمت فولاد در چین در نتیجه افت تقاضای داخلی و همچنین کاهش صادرات در نتیجه حذف معافیت مالیاتی تحت فشار زیاد است. سیاست های دولت چین برای اصلاح ساختار صنعت فولاد و همچنین اقتصاد این کشور تاثیر سوئی بر تقاضای فولاد گذاشته است. هنوز ابهامات زیادی در زمینه آینده روند رشد اقنصادی چین، تقاضای واقعی و حتی قیمت سنگ آهن وارداتی در نیمه دوم بخصوص فصل چهارم وجود دارد و احتمال کاهش بیشتر قیمت ها نیز بالاست. البته علی رغم فشار ها سوددهی بائو استیل در فصل سوم کاهش نخواهد یافت.


04 سپتامبر 2010, 11:17
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد