بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 24 آگوست 2019, 17:59
پاسخ به موضوع  [ 16 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
 گزارش هفتگی سنگ آهن 
نویسنده پیام

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
قیمت سنگ آهن در هفته گذشته رو به افزایش گذاشت. اوایل هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد 80/117 دلار سی اف آر بنادر چین بود که در روز چهارشنبه به 60/121 سنت رسید. حجم خریدها کم بود ولی بعلت آنکه در هفته های قبل معاملات بسیار محدود بوده، قیمت نسبت به خریدهای هفته گذشته واکنش مثبت نشان داده. دلیل اصلی خریدها در هفته گذشته اینست که بعضی کارخانجات کوچک به این نتیجه رسیده اند که قیمت به کف خود رسیده، ضمن آنکه آنها با خرید سنگ آهن ارزان سعی می کنند بخشی از زیان ناشی از خریدهای این کالا در قیمت بالا را جبران کنند. فروشنده ها می دانند که قیمت دوام نخواهد داشت و دوباره تنزل خواهد کرد.

از خبرهای مهم در مورد سنگ آهن در هفته گذشته کاهش شدید واردات چین بود که انتظار می رود دو ماه دیگر هم به همین روال باشد. یک خبر دیگر حاکی از پیش بینی کاهش قیمت سنگ آهن تا مرز 104 دلار هر تن سی اف آر بنادر چین تا اوایل سال آینده میلادی است. خبر دیگر این بود که چینی ها بدنبال فرمولی به غیر از قرارداد فصلی هستند. یک نظر سنجی از 100 مصرف کننده بزرگ نشان می دهد که 51 درصد آنها فکر می کنند قیمت نقدی فوب بنادراسترالیا برای سنگ آهن به زیر 100 دلار برسد.

کردیت سویس که درگیر سهام شرکت های معدنی است هفته گذشته پیش بینی کرد قیمت سنگ آهن در سال 2010 به 106 دلار فوب بنادر استرالیا و در سال 2011 به 104 دلار فوب برای کیفیت 63 درصد خلوص خواهد رسید. این پیش بینی ها بیشتر به نفع مصرف کنندگان سنگ آهن است تا تولیدکننده های آن.

کارخانه های اصلی چین قیمت محصولات خود را پایین آورده اند. آنها بعلت سیاست های دولت چین، کاهش تقاضا بخصوص در بخش مسکن ، اتومبیل و لوازم خانگی روبرو هستند بنابراین نباید به افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت سنگ آهن امیدوار بود.
مرکز خدمات فولاد


24 جولای 2010, 10:54
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
در هفته گذشته سنگ آهن روند صعودی داشت. دو دلیل برای افزایش تقاضای سنگ آهن عنوان شده است : اول آنکه قیمت به کف خود رسیده بود. دوم اینکه بارندگی فصلی تقریبا به اتمام رسیده و فعالیت ها شروع شده است.

قیمت سنگ آهن که اول هفته 8/124 دلار برای خلوص 62 درصد و 7/89 برای خلوص 58 درصد سی اف آر بنادر چین بود در پایان هفته به ترتیب به 1/135 دلار و 1/102 دلار رسید، البته روز پنج شنبه نسبت به روز قبل 3/1 دلار افت کرده بود. علت این افت قیمت را بعضی از دست اندرکاران کاهش قیمت فولاد ساخته شده می دانند.

کارخانه های فولاد سازی بعلت عدم اطمینان از آینده خریدهای خود را به حداقل رسانده اند در نتیجه هر زمان که آنها وارد بازار می شوند قیمت به سرعت واکنش نشان می دهد و برعکس . مهم تر اینکه هنوز تکلیف قراردادهای فصلی معلوم نیست و همین امر باعث سردرگمی بازار و روزمره گی قیمت شده است.


01 آگوست 2010, 07:54
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
سنگ آهن در هفته گذشته همچنان به روند صعودی خود ادامه داد . در اول هفته قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد تحویل بنادر چین 136 دلار بود که در پایان هفته به 141 دلار رسید . علت این امر توقف صادرات سنگ آهن هندی است. هندی ها برای حفظ ذخایرخود، صادرات سنگ آهن را محدود کرده اند و همین امر باعث ایجاد یک جو روانی در بازار برای بالا رفتن قیمت شده است . اکثر دست اندرکاران معتقدند که این روند نمی تواند ادامه داشته باشد چرا که منجر به ورشکستگی و بیکاری در بسیاری از معادن هندی خواهد شد .

چینی ها به دنبال محدود کردن واردات سنگ آهن از طریق کنترل بر شرکت های واردکننده هستند . از سوی دیگرتولید سنگ آهن داخلی چین در طول چند ماه اخیر بسیار افزایش یافته. در سال گذشته 28 درصد سنگ آهن مورد مصرف چین از منابع داخلی تامین شده است اما در پایان آوریل این میزان به 37 درصد رسیده. چینی ها در 4 ماهه اول سال جاری 485 میلیون تن سنگ آهن تولید کرده اند با توجه به اینکه تولید فولاد در چین هم کاهش پیدا خواهد کرد طبعا واردات سنگ آهن به چین بسیار کم خواهد شد.

در هر حال برای 3 ماه آینده باید منتظر توافق چینی ها و نحوه قیمت گذاری سنگ آهن ماند . یک شرکت بزرگ معدنی استرالیا پیش بینی کرده است که در 3 ماهه سوم قیمت سنگ آهن به نزدیک 100 دلار سقوط خواهد کرد این در حالی است که قیمت سنگ آهن در معاملات سواپ سنگاپور تا نزدیک به 4 دلار افزایش یافته اما این ترقی هم شکننده است .


08 آگوست 2010, 08:24
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
روند صعودی قیمت سنگ آهن هفته گذشته ادامه یافت . سنگ آهن 5/63 درصد هندی سی اف آر بنادر چین به 153 تا 155 دلار هر تن رسید. در خلال یک ماه گذشته قیمت سنگ آهن تا 30 دلار هر تن افزایش یافته است. در کنار سنگ آهن وارداتی، محصول داخلی چین هم با 8 تا 10 دلار افزایش قیمت روبرو شد.

قیمت سنگ آهن چین خلوص 66 درصد به 178 تا 185 دلار رسید که شامل 17 درصد مالیات ارزش افزوده می باشد. علت اصلی افزایش قیمت سنگ آهن محدودیت صادرات سنگ آهن هندی است که رقیب اصلی سه معدن دار اصلی سنگ آهن هستند. صادرات سنگ آهن هندی 15 درصد واردات 700 میلیون تنی چین را به خود اختصاص داده است، البته چینی ها در دو سال گذشته به منابع جدید عرضه سنگ آهن روی آورده اند و تلاش می کنند تا این حجم از واردات را تنها از طریق سه معدن دار اصلی تامین نکنند.

ضمن آنکه بالا رفتن قیمت سنگ آهن سود کارخانه های فولاد را به شدت کاهش داده است به همین دلیل آنها به دنبال کاهش تولید فولاد هستند طبعا تقاضای سنگ آهن هم در ماه های آینده با نزول روبرو خواهد بود.


21 آگوست 2010, 17:10
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
در هفته گذشته سنگ آهن روند تقریبا با ثباتی را پشت سر گذاشت. قیمت پایه سنگ آهن با خلوص 62 درصد 147 دلار و خلوص 58 درصد 120 دلار تحویل بنادر چین بود ولی روز پنج شنبه قیمت 2 دلار کاهش پیدا کرد. ذهنیت حاکم بر بازار سنگ آهن یک ذهنیت منفی است و همین امر باعث شده است که قیمت سنگ آهن ثابت باقی بماند. در بازار سواپ سنگ آهن قیمت این کالا تحویل سپتامبر 75/2 دلار هر تن پایین آمد و برای ماه اکتبر 4 دلار. به دنبال آن سنگ آهن تحویل فصل چهارم هم 2 دلار تنزل یافت .

علیرغم آنکه صادرات سنگ آهن از هند به شدت تحت فشار قرار گرفته است بازار سنگ آهن چشم انداز مثبتی از نظر افزایش قیمت در ماههای آینده از خود نشان نمی دهد. مهمترین علت آن ضعف تقاضای فولاد ساخته شده است علیرغم آنکه کارخانجات چینی قیمت های فولاد ساخته شده در ماه آینده را در بعضی موارد بالا برده اند اما همچنان بازار زیر فشار تقاضای ضعیف قرار دارد. درگیری چینی ها با سه معدن دار اصلی هنوز به نتیجه نرسیده است. هر دو طرف بر مبنای قیمت های فصلی توافق کرده اند اما قیمت جدید هنوز مشخص نشده است. موسسات مستقل بیشتر معتقد هستند که قیمت سنگ آهن روند نزولی در پیش خواهد گرفت به این علت که تقاضا در فصل چهارم کاهش می یابد و از سوی دیگر تولید سنگ آهن بخصوص در داخل چین در حال افزایش می باشد.


28 آگوست 2010, 15:38
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 16 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد