تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

اخبار جهانی سنگ آهن
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=144&t=2630
صفحه 1 از 9

نویسنده:  vahidi [ 20 آوریل 2009, 10:26 ]
موضوع پست:  اخبار جهانی سنگ آهن

در حالي كه به نظر مي رسد مذاكرات تعيين شاخص قيمت سنگ آهن سال 2009 ميان توليد كنندگان بزرگ اين محصول با مصرف كنندگان عمده آن در ماه آينده به پايان برسد، مدير عامل شركت مشهور Fortescue، سومين توليد كننده بزرگ سنگ آهن استراليا، اعلام كرد كه قيمت سال جاري در سطحي ميان قيمت سال 2007 و 2008 قرار خواهد داشت. اندرو فارست در اين رابطه اظهار داشت در صورت توافق بر اين سطح قيمت، حاشيه سود مناسبي براي ادامه فعاليت شركتهاي حاضر در صنعت توليد سنگ آهن وجود خواهد داشت.

شايان ذكر است كه توليد كنندگان بزرگ سنگ آهن از ابتداي ماه آوريل مذاكرات تعيين قيمت محصولات خو را با خريداران عمده همچون چين، ژاپن و كره جنوبي آغاز كرده اند.

مدير عامل Fortescue معتقد است كه با بهبود اوضاع اقتصادي چين، هر چند به ميزاني اندك، خريداران چيني سنگ آهن كمي منعطف تر شده اند و مي توان انتظار داشت كه از قيمت هاي پيشنهادي قبلي خود كمي كوتاه بيايند.

شايان ذكر است كه قيمت قراردادهاي بلند مدت سنگ آهن توليدي شركت هاي استراليايي در سال 2008 نسبت به سال پيش از آن 80 درصد رشد كرد و قيمت قرار دادهاي مشابه براي سنگ آهن توليدي برزيل نيز 60 درصد دلار رفت اما از اواخر اين سال سقوط شديد قيمت در بازار نقدي آغاز شد و همين امر نيز خريداران آسيايي را بر آن داشت كه به شركتهاي توليد كننده بزرگ همچون BHP ، Vale، Rio Tinto و Fortescue فشار زيادي را به منظور كاهش قيمت محصولات خود وارد نمايند.

نویسنده:  saaman [ 20 آوریل 2009, 11:30 ]
موضوع پست:  Re: اخبار جهانی سنگ آهن

شرکت توسعه معادن ملی (NMDC) در هند اعلام کرده است که در صورت کاهش بیشتر قیمت سنگ آهن تا 40 درصد در توافقات بلندمدت بین المللی، صادرات سنگ آهن خود را متوقف خواهد کرد. این شرکت که بزرگ ترین تولید کننده سنگ آهن در هند به حساب می آید، سالانه حدود چهار میلیون تن سنگ آهن با کیفیت بالا صادر می کند که بیشترین درصد آن به ژاپن و کره است. چین تخفیف می گیرد مذاکرات سنگ آهن میان فولادسازان چینی و معدن داران بزرگ جهان فعلاً متوقف شده است زیرا فولادسازان چینی با قیمت پیشنهادی معدن داران هنوز موافقت نکرده اند. اما بیشتر کارشناسان معتقدند نهایتاً چین در این مذاکرات برنده شده و تخفیف قابل ملاحظه ای نسبت به سال گذشته دریافت خواهد کرد. هر ساله نزدیک به 80 درصد سنگ آهن صادراتی در جهان به تولید کنندگان فولاد در چین فروخته می شود. تولید کنندگان فولاد اظهار می دارند به دلیل رکود اقتصادی و ضعف تقاضا، قیمت سنگ آهن نسبت به سال 2008 باید به نصف کاهش یابد. در این صورت قیمت آن از 5/82 تا 5/87 دلار در سال 2008 به 40 تا 45 دلار در هر تن تنزل می یابد.

نویسنده:  vahidi [ 25 آوریل 2009, 12:03 ]
موضوع پست:  Re: اخبار جهانی سنگ آهن

افزایش تقاضای سنگ آهن کم عیار

تقاضای سنگ آهن با عیار کم در چین رو به افزایش است. در واقع بعضی از کارخانجات در چین به دنبال سنگ آهن با عیار 57 درصد خلوص هستند. این سنگ آهن عمدتاً از هند وارد می شود ولی اندونزی و فیلیپین نیز از صادرکنندگان این کالا به چین به حساب می آیند، حتی سنگ آهن با خلوص 53 تا 55 درصد هم برای برخی از خریداران چینی جذابیت یافته است. معمولاً چینی ها سنگ آهن با خلوص بالا حدود 66 درصد را که از برزیل وارد می شود با سنگ آهن خلوص پایین تر مخلوط کرده و به کوره شارژ می کنند. از آنجا که این فرآیند به تعدیل برخی عناصر شیمیایی در سنگ آهن کمک کرده و نسبت به استفاده صرف از سنگ آهن برزیلی مقرون به صرفه تر است، بیشتر مورد توجه کارخانجات چینی قرار گرفته است بنابراین واردات مقدار زیادی سنگ آهن مرغوب برزیلی در فصل اول سال جاری باعث ایجاد بازار برای سنگ آهن پست تر از منابع دیگر نیز شده است. در واقع برزیلی ها نوعی بازار سازی برای سنگ آهن نامرغوب کشورهای دیگر می کنند.

نویسنده:  shahraki [ 27 آوریل 2009, 09:44 ]
موضوع پست:  Re: اخبار جهانی سنگ آهن

شرایط شناور در قراردادهای سنگ آهن

شرکت بزرگ سنگ آهن واله برزیل اعلام کرده که قراردادهای بلندمدت فروش سنگ آهن خود را با شرایط شناور امضا مي‌کند. در حال حاضر نحوه پرداخت در قراردادهای واله به صورت 80‌درصد نقد و 20‌درصد مدت دار است. چرا که هنوز قیمت ثابتی برای سنگ آهن در سال 2009 اعلام نشده است؛ طبق اظهارات هیات قیمت‌گذاری، درحال حاضر قیمت فروش سنگ آهن معادل 80‌درصد سطح قیمت 2008 است که در آینده قیمت این محصول به صورت قطعی اعلام خواهد شد.

نویسنده:  bourse [ 04 می 2009, 14:55 ]
موضوع پست:  Re: اخبار جهانی سنگ آهن

کاهش تقاضای سنگ آهن در 2009

اتحادیه معادن آهنی چین (CMMA) پیش بینی کرد که تقاضای سنگ آهن این کشور طی سال 2009 با کاهش روبرو شود.
طی هفتمین کنفرانس فولاد شرق دور که در پکن در حال برگزاری است، ژون جیان رئیس CMMA در سخنرانی خود اعلام نمود که بر اساس بررسی های این نهاد تقاضای سنگ آهن چین در سال جاری به میزان 60 میلیون تن کاهش خواهد یافت.

وی همچنین اظهار داشت که تولید داخلی سنگ آهن چین در سال 2009 به میزان 20 تا 40 میلیون رشد کرده و به 860 تا 880 میلیون تن برسد. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط CMMA میزان تولید معدنی سنگ آهن چین در فصل ابتدای سال جاری با 2.06 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 166.72 میلیون تن رسیده است.

رئیس اتحادیه معادن آهنی چین همچنین در کنفرانس مذکور اظهار داشت که واردات سنگ آهن این کشور در سال 2009 نسبت به مدت سال گذشته با 21 درصد کاهش به 350 میلیون تن خواهد رسید.

شایان ذکر است که این موضع گیری در حالی صورت گرفته که واردات سنگ آهن چین بر اساس آمار اداره گمرکات این کشور در فصل ابتدایی سال جاری با 18.8 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه به سال قبل به میزان 131.53 میلیون تن بوده است.

صفحه 1 از 9 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/