تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

تفاوت قیمت سنگ آهن و فولاد
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=144&t=2600
صفحه 1 از 1

نویسنده:  shahraki [ 18 آوریل 2009, 09:30 ]
موضوع پست:  تفاوت قیمت سنگ آهن و فولاد

فرجام بازار سنگ‌آهن


متن بازار سنگ آهن‌ايران مدتی است که شرایط پر التهابی را سپری کرده و شرایط را بر فعالان‌اين بازار بسیار تنگ کرده است. واقعیت‌ اين بازار عدم وقوف بر اطلاعاتی مستدل از کشور مصرف کننده اصلی‌اين کالا بوده که تنها به اسارت‌اين بازار در حدس و گمان انجامیده است. طبق آخرین تحلیل‌ها احتمال رشدی محسوس در کوتاه مدت دور از ذهن نیست.
بازار سنگ آهن‌ايران که فعالان بسیاری را در خود جای داده، متاثر از شرایط و موارد مختلف و متغیری است. تولیدکنندگان بزرگ و کوچک‌، صادرکنندگان دائمي‌و فصلی و به‌تبع آن فعالان متفاوتی دارد. تولیدکنندگان بزرگ که غالبا محصول خود را تحت قراردادهای بلند مدت یکساله به مصرف‌کنندگان بزرگ دولتی فروخته و مازاد آن را به صورت مزایده با محوریت صادرات به فروش مي‌رسانند. معادن متوسط بخش خصوصی و هم بخش دولتی که در ابعاد بالا فعال هستند نیز محصولات خود را هم به تولیدکنندگان داخلی و هم صادرکنندگان با برگزاری مزایده و گاها به‌صورت مذاکره‌اي در حجم‌های کوچک و بزرگ و قراردادهای Long Term و Spot به فروش می‌رسانند. معادن کوچک بخش خصوصی نیز که می‌توان از آنها با نام معادن فصلی نام برد‌، با توجه به حجم سرمایه‌گذاری کمتر توان انطباق با نوسانات بازار را داشته و با افزایش‌، کاهش و حتی توقف فعالیت در بازار غالبا صادراتی‌اين کالا فعالیت مي‌کنند.
با توجه به شرایط بازارهای داخلی تولید غالب معادن کوچک و متوسط کشور بالاخص بخش خصوصی با جهت گیری صادراتی صورت گرفته و مقصد اکثریت قریب به اتفاق‌اين محموله‌ها بازار نقدی سنگ آهن کشور چین مي‌باشد، بنابراین بررسی شرایط سنگ آهن کشور نیاز مستقیم به تحلیل بازار سنگ آهن spot چین دارد.‌ اين بازار نیز رابطه مستقیم با بازار سنگ آهن long term داشته و می‌توان گفت از اقمار ‌اين قبیل معاملات لحاظ می‌شود.
همانطور که در خبرها منتشر شده است مذاکرات برای تعیین قیمت پایه سنگ آهن سالانه بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اصلی‌اين کالا ماه‌هاست که در جریان بوده و هیچگونه نتیجه‌اي که در بر گیرنده توافق دو طرف باشد به دست نیامده است. هر دو طرف مذاکرات با کاهش قیمت موافق بوده ولی‌اين میزان تاکنون مورد توافق قرار نگرفته است. در گمانه‌زنی‌ها و برآوردهای به عمل آمده از سوی رسانه‌ها‌، تحلیلگران و مراكز تحقیقاتی کاهش قیمت از 30 تا 70‌درصد دیده می‌شود. ‌اين در حالی است که روند عمومي‌و برآیند شرایط از تمایل به سمت قیمت‌های سال 2007 حکایت مي‌کند؛ ‌اين مطلب یعنی کاهش قیمت بین 40 تا 50‌درصد. طولانی و فشرده شدن مذاکرات تا جایی پیش رفته که انجمن آهن و فولاد چین پیشنهادي مبنی بر پرداخت 60% از ارزش سنگ آهن مورد معامله در طول روند مذاکرات را مطرح کرده است.‌اين انجمن نیز بازگشت قیمت‌ها به سطح سال 2007 را خواستار شده است. یک مقام مسوول در شرکت ریوتینتو به عنوان یکی از صادرکنندگان اصلی سنگ آهن کاهش 30درصدي قیمت‌ها برای سال جاری و حداکثر 15درصدي برای سال‌ آينده را خواستار شده است. هم اکنون غالب کارخانه‌ها کاهش 40 تا 50‌درصد را خواستارند. در آخرین خبرها آمده است که یک شرکت معدنی غربی برای سال جاری قیمت 45‌دلار در هر تن را تعیین و ابلاغ کرده است. به گفته‌اين شرکت ‌اين اقدام با هدف افزایش معاملات و انعقاد قرارداد با کارخانه‌های کوچک صورت گرفته است.
اما نکته‌اي در‌اين خصوص مستور مانده و آن عدم جدیت شرکت واله برزیل به‌عنوان بزرگترین صادرکننده سنگ آهن به چین در ادامه روند مذاکرات است.‌اين شرایط ممکن است به ناپایدار بودن انعقاد‌اين قراردادها بینجامد که قطعا تاثیر مثبتی بر روند قراردادهای طولانی مدت نخواهد داشت.
با توجه به روند بازار نقدی سنگ آهن در چین همچنین امکان کاهش قیمت در قراردادهای بلند مدت در حد‌اين قیمت‌ها به احتمال قوی‌اين بازار در‌ آينده تقویت شده و مي‌تواند کارخانه‌ها را از نوسان شدید تفاوت قیمت‌های سنگ آهن و فولاد به دور نگاه دارد. هم اکنون قیمت سنگ آهن دانه بندی شده با عیار 5/63‌درصد قبل از گمرک چین برابر با 63 تا 64‌دلار در هر تن بوده که قیمت درج شده مربوط به سوم آوریل است، یعنی در‌اين مدت هیچ معامله رسمي ‌در ‌اين بازار صورت نگرفته است. بازار‌اين کالا در بنادر چین بسیار آرام و مبهم به نظر می‌رسد. غالب تجار صبر و مشاهده (Wait & See) را برگزیده‌اند. حجم انبارها بسیار افزایش و میزان واردات نیز افزایش چشمگیری یافت. برای ماه مارس واردات 1/52‌میلیون تن سنگ‌آهن به کشور چین ثبت شده که یک رکورد معنی‌دار در چند ماه اخیر است. با توجه به زمان مورد نیاز برای حمل‌ونقل دریایی‌اين کالا و همچنین کاهش قیمت‌ها در چند ماه گذشته بسیاری از تجار از‌اين فرصت استفاده کرده و اقدام به واردات ‌اين کالای استراتژیک کردند. برآیند ‌اين شرایط در کنار روند عمومي‌بازار فولاد به کاهش محسوس قیمت ‌اين کالا در بازار نقدی انجامیده و احتمال بهبود‌اين شرایط در کوتاه مدت غیر قابل تصور مي‌نمايد.
در بازار سنگ آهن بالاخص در بنادر جنوبی کشور به‌تبع از‌اين شرایط نوسانات بسیاری به وقوع پیوسته است. پس از پایان تعطیلات عید نوروز معامله روی‌ اين کالا بسیار کم صورت گرفته و خبر موثقی مبنی بر کشف قیمت به گوش نرسید. در سال گذشته قیمت 37‌هزار تومان بر هر تن مورد معامله و خبرهایی حاکی از کاهش قیمت نیز به گوش می‌رسید که عرف قیمت را به نزدیک 35‌هزار تومان سوق مي‌داد. نکته دیگر که ‌اين بازار را تحت تاثیر قرار داد، خبری مبنی بر ورود چند تاجر سنگ آهن چینی به کشور بود که با افزایش یکباره قیمت‌ها همراه بود. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که درخواست خرید برای سنگ آهن را با عیار بالای 59 و 69‌درصد ظرف چند روز به 37 و نهایتا 38‌هزار تومان رسانید و معاملاتی در قیمت 37‌هزار تومان نیز ثبت شد. از همه مهمتر آنکه قراردادهای پیشنهادی رقمي ‌تا نزديک به 200‌هزار تن بوده، ولی حجم قرارداد پیشنهادی اولیه گاها 5000 تا 10000تن بوده است. به عبارت دیگر خرید یک حجم محدود و انعقاد قرارداد با یک حجم بزرگ یعنی ارسال نمونه در شرایط بد بازار و حتی انعقاد قرارداد در قیمت‌های پایین. بازار سنگ آهن‌ايران هم اکنون جولانگاه خوبی برای تجار چینی گردیده، اما شرایط به گونه‌اي رقم خورد که‌ اينگونه قراردادها از سرانجام مناسبی برخوردار نشد. قیمت‌های بسیار پایین ‌اين خریداران جذابیت زیادی در بین تولیدکنندگان ‌اين کالا ندارد و کف قیمت‌ها در یکسال و نیم گذشته پتانسیل بسیاری باز هم برای صعود خواهد داشت. با یک حساب سرانگشتی مجموع درخواست‌های خرید در چند روز اخیر نزدیک به 2‌میلیون تن برآورد می‌شود. ‌اين در حالی است که در بهترین زمان در چند سال گذشته حجم صادرات سالانه‌ اين کالا از مبادی رسمي ‌چیزی نزدیک به 4‌میلیون تن ثبت گردیده است.
نکته دیگر آنکه هیچگونه اطلاعات موثقی از شرایط‌ اين آشفته بازار در رسانه‌ها دیده نشده و جز گمانه‌زنی‌ها و اظهار نظرهای فعالان بازار اطلاعات دیگری در دست نیست. هم اکنون 2 شرکت معتبر داخلی تولیدکننده اقدام به برگزاری مزایده سنگ آهن و کنسانتره کرده‌اند که نتیجتا پس از چندی چهره واقعی بازار و قیمت‌ها و استقبال خریداران اطلاعات ذی قیمتی را در‌اين خصوص به‌دست می‌دهد. شرایط فعلی بهترین شرایط برای برگزاری‌اين مزایده‌ها نبوده و به احتمال قوی همچون دوره‌های پیشین استقبال از حجم مزایده‌های مشابه برخوردار نباشد و شرکت‌ها به خرید اسناد و مطالعه و نظاره امور بسنده خواهند کرد. هر قیمتی که از‌اين روند استخراج شود، همچون چراغ راهنمای بازار‌ اين کالای صادراتی خواهد بود.
روزهای آتی روزهای مهم و سرنوشت سازی برای فعالان‌اين بازار بوده و عوامل مختلفی در تعیین شرایط آتی بازار‌اين کالای استراتژیک در داخل و خارج کشور موثر خواهند بود. هم‌اکنون موجودی انبارها بسیار بالاست و دادوستد کاهش چشمگیری یافته است، یعنی امکان کاهش قیمت به‌صورت مقطعی هنوز وجود دارد، اما روند عمومي ‌بازار فولاد در کشور چین روندی منطقی با شیبی صعودی و بسیار آرام است. کاهش تعرفه صادراتی و سیاست‌های حمایتی دولت چین و بهبود تقاضای داخلی و شرایط اقتصاد جهانی‌، قیمت بالای نفت به نسبت ماه‌های گذشته و احتمال افزایش قیمت‌اين حامل ارزشمند انرژی‌، بهبود قیمت فلزات پایه و کاهش حجم انبارهای‌اين فلزات و ...‌، حجم تقاضای انواع فولاد را افزایش داده که به افزایش قیمت برخی انواع فولاد نیز انجامید.‌ اين حالت به تمایل کارخانه‌ها برای افزایش تولید کمک کرده که به انتقال افزایش تقاضا به بازار سنگ‌آهن مي‌انجامد. این در حالی است که در آخرین تحلیل‌ها احتمال کاهش قیمت بیشتر سنگ آهن در برخی رسانه‌های تخصصی درج شده و عنوان داشته‌اند که تاکنون هیچ تغییر جدی در بازار سنگ آهن چین رخ نداده و حتی نشانه‌هایی از‌اين تغییر نیز دیده نشده است. تلاش تجار چینی به انعقاد قرارداد و خرید‌اين کالا نیز به ابهام‌ اين مساله افزوده و به قول ما‌ايرانی‌ها شاید کاسه‌اي زیر نیم کاسه باشد. هم اکنون بازار‌اين کالا به گونه‌اي مبهم است که هر خبر و رویدادی می‌تواند در تعیین سرنوشت‌اين بازار دخیل بوده و تغییرات جدی‌ايجاد کند. قیمت‌های فعلی قیمت‌هایی نیست که بازار با آن بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و احتمال تغییر موجود است، اما نمي‌توان قاطعانه اظهارنظر کرد. در چند ماه گذشته نیز قیمت‌ها به سطح فعلی نزدیک شد و حتی قیمتی کمتر از حال حاضر نیز ثبت گردید، ولی به سرعت شاهد افزایشی 20‌دلاری بودیم.
هم اکنون‌ اين بازار آبستن حوادث بسیاری است. بهترین استراتژی در‌اين شرایط‌، استراتژی حفظ موجودیت با کمترین هزینه ممکن بوده زیرا هر اقدام نسنجیده‌اي در‌اين شرایط ممکن است اثرات غیر قابل تحملی را در آينده به همراه داشته باشد. مهم‌ترین نکته آنکه قیمت‌هاي فعلی نهایتا مي‌تواند تا 20درصد دیگر کاهش یابد که آن هم جای بحث و بررسی بیشتری دارد، بنابراین نوشتن راهکار با‌اين قیمت مي‌تواند راهگشای‌ آينده باشد.

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/