بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 سپتامبر 2019, 03:17
پاسخ به موضوع  [ 11 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی
 اخبار سنگ آهن 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بنابر گزارش پلاتز، رکود بازارها به خصوص بازار ورق گرم در چین مورد توجه تولید کنندگان کالاهای بالادستی است. قیمت سبد پلاتس برای سنگ آهن خلوص 62 درصد تحویل با کشتی با یک دلار کاهش به 50/76 دلار در هر تن سی انداف بنادر چین رسیده است. خریداران ترجیح می دهند در قیمت های نقدی که پایین تر است، معامله کنند. قیمت تحویل نقدی سنگ آهن 5/63 درصد خلوص محصول هند بین 81 تا 83 دلار سی انداف بنادر چین است ولی معامله ای در این قیمت ها صورت نمی گیرد.
خریداران نگران کاهش بیشتر قیمت ها هستند. در اوایل فوریه سنگ آهن خلوص 5/63 درصد تحویل بنادر شمالی چین در قیمت 86 دلار در هر تن معامله می شد ولی قیمت آن در این هفته به 83 دلار در هر تن رسیده است. در حال حاضر معدن کاران به دقت شرایط بازار را
زیر نظر دارند.


حتی کرایه حمل را نیز پیگیری می کنند.
یکی از عرضه کنندگان اظهار داشت قیمت سنگ آهن خلوص 62 تا 63 درصد تحویل بنادر شمالی چین به 80 دلار در هر تن خواهد رسید. پیش بینی می شود این کاهش قیمت در 7 تا 8 هفته آینده صورت بگیرد.
کرایه های حمل از بنادر شرقی هند به چین از اول فوریه روی 11 تا 12 دلار در هر تن ثابت مانده و احتمال می رود به 8 تا 9 دلار در هر تن نیز برسد.


22 فوریه 2009, 20:19
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
عدم موافقت چین با کاهش 10درصدی سنگ آهن واله
شرکت برزیلی واله همچنان برای کاهش 10‌درصدی قیمت سنگ آهن برای قراردادهای 2010-2009 پافشاری مي‌کند. طرح‌اين کاهش در اواخر ژانویه اعلام شد، اما تولید‌کنندگان فولاد چین خواستار کاهش بیشتری در قیمت سنگ آهن هستند.

انجمن شرکت‌های معدنی متالورژیکی چین اظهار داشت، اگر چین کاهش 10‌درصدی قیمت سنگ آهن را بپذیرد، شرکت واله فورا قرارداد را امضا خواهد کرد و‌اين در حالی است که هیچ تولید کننده‌اي تمایلی به پذیرش آن ندارد.
انجمن آهن و فولاد چین به همراه گروه بائواستیل در حال مذاکره با سه شرکت واله، ریو تینتو و بی اچ پی بیلیتون در خصوص قیمت قرارداد سنگ آهن در سال 2010-2009 هستند.


28 فوریه 2009, 09:38
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
این هفته قیمت سنگ آهن هندی با خلوص 5/63 درصد به 80 تا 81 دلار سی اند اف بنادر چین رسید. در حالی که هفته قبل این کالا در قیمت 84 تا 85 دلار در هر تن پیشنهاد می شد. اکثر تجار معتقدند برخلاف افزایش تدریجی قیمت ها در طول چند ماه اخیر که به حدود 30 درصد رسید قیمت ها باز هم کاهش می یابد. بیشتر آنها نسبت به آینده بازار نگرشی منفی دارند. در بازار سنگ آهن معاملات کمی صورت می گیرد زیرا همه در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند. قیمت سنگ آهن در این هفته شروع به تنزل کرده است. اگر خریداران صبر پیشه کنند فروشندگان به کاهش قیمت های خود ادامه می دهند. برخی فکر می کنند کف قیمت سنگ آهن 75 تا 76 دلار در هر تن است. همه اعتقاد دارند قیمت ها به سطح قیمت ها در اواخر 2007 و اوایل 2008 باز نخواهد گشت. در واقع قیمت تمام مواد اولیه تشکیل دهنده فولاد کاهش یافته و این روند احتمالاً ادامه می یابد زیرا با قیمت های فعلی، تولید فولاد زیان آور است.

شروع مجدد روند نزولی قیمت ها در سی ای اس

قیمت انواع محصولات فولادی به جز ورق سیاه در دریای سیاه مجدداً رو به کاهش گذاشته است. تقاضا در هفته گذشته همچنان ضعیف و بازار راکد بود. خریداران در صورت نیاز فوری و پس از اینکه قیمت های تمام منابع موجود را بررسی کردند خریدی در حجم کم انجام می دهند.
در طول هفته منتهی به بیستم فوریه قیمت بیلت حدود 20 دلار در هر تن کاهش یافته است. میلگرد قطر 12 تا 32 میلی متر و مفتول قطر 5/5 تا
5/6 میلی متر هر کدام حدود 10 دلار در هر تن کاهش قیمت داشته اند. قیمت ورق سرد تولید اوکراین با ضخامت 5/0 تا 5/1 میلی متر نیز حدود 20 دلار و محصول روسیه حدود 10 دلار در هر تن تنزل کرده است. تنها قیمت ورق گرم در این دوره هیچ تغییری نداشته است.

قیمت میلگرد ترک در سرازیری

قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه به شدت کاهش یافته و بازار دچار رکود شدیدی شده است. در حال حاضر میلگرد در بازار داخلی این کشور در قیمت 494 دلار در هر تن پیشنهاد می شود در حالی که قیمت آن در هفته گذشته 505 دلار در هر تن بود. علت این امر آن است که خریداران در انتظار کاهش قیمت ها هستند و سفارشی به کارخانجات نمی دهند. صادرات نیز در ترکیه کاهش یافته است.
در عراق که تقاضا قوی بوده قیمت ها به 450 دلار در هر تن تحویل جلوی در کارخانه رسیده است در حالی که در ماه قبل این کالا در قیمت 470 تا 480 دلار در هر تن معامله می شد.
تولید کنندگان ترک مایلند میلگرد خود را در بازار داخلی به فروش برسانند ولی بازار فعلاً راکد است. تولیدکنندگان و تجار به دنبال بازار های دیگری مثل لبنان هستند تا محصولات خود را صادر کنند.

کاهش قیمت میلگرد ترکیه

تولیدکنندگان ترک قیمت میلگرد تولید مارس خود را به دلیل کمبود تقاضا کاهش داده و آن را در سطح 460 تا 470 دلار در هر تن به خاورمیانه پیشنهاد می دهند اما خریداران اماراتی ترجیح می دهند کالای مورد نیاز خود را از
تولید کنندگان یا تجار داخلی خریداری کنند.
تولیدکنندگان فولاد در ترکیه قیمت بیلت تولید مارس خود را نیز از 400 تا 410 دلار در هر تن به 380 تا 390 دلار در هر تن کاهش داده اند اما آنها با این اقدام نیز نتوانسته اند خریداری جذب کنند.


28 فوریه 2009, 10:09
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
پیش‌بینی 30‌ درصد کاهش برای قیمت‌های سنگ‌آهن


به گزارش بلومبرگ، با توجه به رکود شدید تقاضای فولاد، پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌های واله، ریوتینتو و بی‌اچ‌پی بیلیتون قیمت مواد اولیه فولادسازی را در قراردادهای سالانه خود تا 30‌درصد کاهش دهند.


به برآورد هشت تحلیل‌گر، این کاهش می‌تواند سود شش‌سال متوالی را از بین ببرد. این 30‌درصد کاهش، می‌تواند بیشترین میزان کاهش قیمت سنگ‌آهن از سال 1981 باشد.
یکی از تحلیل‌گران گروه مکواری در لندن اظهار داشت، اوضاع بازار در جهان بحرانی است و احتمال می‌رود که دست‌کم تا شش‌ماه دیگر این وضعیت ادامه یابد.
طبق اطلاعات جمع آوری شده توسط گروه مکواری، صنعت فولاد چین در صدد است، قیمت سنگ‌آهن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
از سوی دیگر، تولید‌کنندگان سنگ‌آهن نیز به دنبال آن هستند که قیمت سنگ‌آهن را تا 5‌درصد برای قراردادهای 2009 افزایش دهند، زیرا آنها معتقدند که قیمت‌ها به کف خود رسیده است.
یکی از تحلیل‌گران «کامرزبانک» در فرانکفورت نیز اظهار داشت: «برخلاف تولید‌کنندگان سنگ‌آهن، ما هیچ نشانی از بهبود در تقاضای سنگ‌آهن نمی‌بینیم. برعکس، احتمال کاهش شدید قیمت سنگ‌آهن را نیز می‌دهیم که این امر، بر قیمت قراردادی آن نیز تاثیر خواهد گذاشت.»


02 مارس 2009, 12:10
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بازار فولاد در گذشته با روندی منطقی حالت افزایشی و کاهشی متوالی و مشخصی به خود گرفت و نهایتا در سال جاري پس از یک افزایش قیمت بی سابقه شاهد کاهش چشمگیر قیمت‌ها بود و در نهايت چندی پیش مجددا مسیر ترمیم را در پیش گرفت. به تبع آن بازار سنگ آهن نیز سقوط و ترمیم مجدد را برگزید، به طوري كه به مرور زمان شاهد افزایش موجودی انبارها و کاهش قیمت و رکود بازار بودیم و سپس قیمت‌ها با شیب بسیار کمی مسیر بازیابی را در پیش گرفت. مهمترین دلایل افزایش قیمت سنگ آهن، افزایش امیدواری‌ها به ادامه روند بازار داخلی که دلیل آن بازیابی اقتصاد داخلی چین و تزریق بسته حمایتی 585‌میلیارد دلاری دولت این کشور بود، مطرح شد. كارخانه‌هاي فولادسازی به سرعت تولید خود را از سر گرفته و روندی از افزایش آرام قیمت‌ها بازار فولاد داخلی این کشور را در بر گرفت. این موارد جو امید و روند بهبود تقاضا را رونق بخشید. کارخانه‌ها به سوی افزایش تولید روی آورده و اقدام به خرید هرچه بیشتر سنگ آهن و افزایش موجودی کارخانه‌ها كردند. همانگونه که روند قیمت سنگ آهن در یکسال گذشته نشان می‌دهد قیمت‌ها پس از موج اول سقوط، روند افزایش به خود گرفت که حکایت از بهبود شرایط خرید و فروش و افزایش حجم معاملات را دارد.
از این فرصت غالب تجار و تولیدکنندگان سنگ آهن در اقصی نقاط دنیا استفاده و اقدام به بارگیری یا خرید این کالا نموده و به مقصد چین ارسال کردند. طبق آمارهای موجود صادرات سنگ آهن هند از ماه دسامبر سال گذشته تا ژانویه به 14‌میلیون تن رسید که در مقایسه با سال گذشته با حجم صادرات 10 تا 11‌میلیون تن رشد چشمگیری را نشان می‌دهد.
شرایط ذکر شده کم و بیش در بنادر جنوبی کشورمان نیز دیده شد و بارگیری سنگ آهن از این بنادر رونق مختصری یافت. داد و ستد این کالا با قیمت‌های پایینی به نسبت دوران قبل از رکود صورت گرفته و غالب تولیدکنندگان برای جلوگیری از زیان آتی و دستیابی به نقدینگی مورد نیاز‌، از این امر استقبال كردند. نتیجه آنکه شرایط موجب افزایش جنب و جوش و کاهش حجم انبار گردیده و به بازار بی‌رونق این ماده معدنی‌، رونقی دوباره داد.
موارد ذکر شده دیری نپایید و بازار مجددا در رکود فرو رفت. شرایط فعلی این بازار شرایط مطلوبی نه برای تولیدکنندگان‌، نه برای
مصرف کنندگان و کارخانجات فولادسازی و نه برای تجار این کالا است. بی‌اعتمادی به آینده بازار در طرز تفکر فعالان بازار رخنه کرده است. بسته حمایتی دولت چین که تا چند روز پیش موجی از افزایش قیمت و جنب و جوش را تزریق كرده بود به دام بی اعتمادی گرفتار شده است. این تردیدها به آینده در حال افزایش است.
هم اکنون موجودی انبارها و کارخانه‌ها و بنادر بسیار بالا است و مجددا این رقم به بالای 60‌میلیون تن بازگشته است. قیمت نفت به‌عنوان موتور محرک اقتصاد جهانی در حال کاهش است. با توجه به همبستگی شدید بین قیمت نفت و فولاد و احتمال کاهش مجدد قیمت نفت، احتمال کاهش بیشتر قیمت فولاد نیز متصور بوده که به کاهش قیمت سنگ آهن نیز خواهد انجامید. ارزش سهام داوجونز به‌عنوان شاخص سهام صنایع غرب مجددا کاهش یافته و نزدیک به 6800 واحد توقف كرده است که حاکی از وخیم تر شدن شرایط صنایع غرب مي‌باشد. نکته دیگر روند کاهشی قیمت فولاد است که از ماه نوامبر تاکنون در بازار داخلی چین مسیر صعودی آرامی را در پیش گرفته بود، ولی هم‌اکنون سطح قیمت‌ها به سطح ماه دسامبر بازگشته است.
هم اکنون مذاکرات بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اصلی سنگ آهن برای قراردادهای طولانی مدت در حال انجام بوده و از روال همه ساله آن نیز مدت بیشتری را به خود اختصاص داده است. گمانه‌زنی‌ها حکایت از احتمال کاهش بین 10 و حتی 40‌درصدی قیمت را در مقایسه با سال گذشته دارد و اخبار پراکنده‌ای مبنی بر عدم پذیرش کاهش 10درصد قیمت سنگ آهن پیشنهادی از سوی شرکت واله برزیل به‌‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ آهن به چین به گوش می‌رسد.
کاهش هر چه بیشتر قیمت در این معاملات بر بازار نقدی تاثیر بسیاری خواهد گذارد. هم اکنون قیمت قراردادهای طولانی مدت به نسبت قراردادهای نقدی بین 20 و گاها تا 30‌درصد بالاتر است. طبق آخرین اخبار منتشره از سوی سایت معتبر متال بولتن، احتمال کاهش قیمت محصولات تخت بائواستیل پس از ماه مارس وجود دارد و این احتمال با توجه به شرایط نزولی بازار داخلی چین در حال تقویت است. با توجه به رهبری بائواستیل بر بازار فولاد چین این کاهش قیمت به کاهش قیمت پیشنهادی دیگر تولیدکنندگان چینی خواهد انجامید.
این شرکت پس از ماه نوامبر تاکنون کاهش قیمت نداشته و با کاهش عرضه سعی در تطبیق با شرایط بازار را داشته است. کاهش قیمت‌ها در محموله‌های صادراتی هند بیشتر خودنمایی کرده و شرایط بازار را بهتر نشان داده است. در 2 هفته گذشته و پس از تعطیلات سال نو چینی قیمت سنگ آهن هندی به صورت تحویل بار کشتی نزدیک به 9درصد کاهش داشته است. این کاهش در گریدهای بالا 5 تا 10درصد و در گریدهای خیلی بالا تا 20درصد کاهش را نشان می‌دهد.
طبق آخرین اخبار منتشره نیز هم اکنون نزدیک به 10 کشتی در آب‌های بندر ریزهائو چین منتظر تخلیه هستند. این کشتی‌ها غالبا از منطقه پیلبارا در استرالیا عازم این بندر شده‌اند.
در خصوص افزایش قیمت‌ها در ماه‌های گذشته متاسفانه باید گفت که این افزایش در مقایسه با شرایط حاکم بر اقتصاد جهان از استدلال منطقی برخوردار نبوده و تنها مبتنی بر حدس و گمان و شایعات بوده است. هم‌اکنون و پس از ارائه چهره واقعی بازارها شاهد کاهش قیمت هستیم. اگر به مذاکرات تعیین قیمت پایه برای قراردادهای طولانی مدت نیز بنگریم با توجه به کاهش قیمت این محموله‌ها تاثیر منفی بر روند قیمت‌گذاری باز هم به کاهش قیمت‌های نقدی این کالا خواهد انجامید.
با توجه به روند کاهش قیمت‌ها و بالاخص کاهش تقاضا و کاهش حجم معاملات‌، کاهش تولید بايد ابعاد بیشتر و مسیر منطقی‌تری به خود بگیرد. این شرایط تاکنون به کاهش تولید در ابعاد منطقی صورت نگرفته است. معادن کوچک در کشورهای صادرکننده از جمله ایران‌، هند‌، اندونزی و ... با توجه به ضعف چشمگیر تقاضا و توان بازاریابی ضعیف آنها در مراحل اول رکود و کاهش قیمت‌ها از گردونه تولید
خارج شدند.
این معادن با توجه به هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم بالای تولید خود توان رقابت را حتی در قیمت‌های فعلی از دست داده‌اند. شرکت‌های بزرگ نیز همین منوال را در پیش گرفتند. شرکت بزرگ BHP بیلتون تولید خود را در 18 معدن زیر مجموعه این شرکت در منطقه پیلبارای استرالیا متوقف کرده است. ریوتینتو نیز در این منطقه معدن‌خیز تولید 11 معدن خود را متوقف کرد.
به گفته یکی از تحلیلگران موسسه گلدمن ساچس این شرکت برای نیمه اول سال جاری با 3‌میلیون تن کاهش تولید خود را به 57‌میلیون تن کاهش خواهد داد و در مقایسه با سال گذشته که 63‌میلیون تن تولید داشته است، کاهش تولید چشمگیری را تجربه خواهد نمود. با توجه به شرایط موجود‌، کاهش تولید شرکت‌های ریوتینتو و BHP بیلتون و سایر تولیدکنندگان تا ابعاد مورد نیاز کاهش عرضه در بازار تاکنون تامین نشده است.
این شرکت‌ها و دیگر تولیدکنندگان در اقصی نقاط جهان با توجه به ضعف تقاضا و موجودی انبارها بايد باز هم کاهش تولید داده که به مشکلات موجود از جمله بیکاری و کاهش تقاضای فولاد همچنین بی‌اعتمادی به بازار خواهد افزود. خبرها حاكي از بسته پیشنهادی دیگری از سوی دولت چین است که امید بسیاری در دل فعالان بازار ایجاد نكرده است. به جرات می‌توان گفت که برای افزایش قیمت‌ها در آینده نزدیک هیچ دلیل قابل قبولی وجود ندارد. تحلیل‌های بنیادی بازار دقیقا حکایت از کاهش قیمت‌ها مي‌كند. به احتمال قوی این شرایط از هفته آینده به صورت جدی و چشمگیر خودنمایی خواهد كرد.
اگر به برآوردهای نیاز جهان بالاخص کشورهای در حال توسعه برای سال‌های آتی دقت کنیم، شاهد افزایش چشمگیر تقاضا حتی در آینده میان مدت به 2 برابر نیاز فعلی بر مي‌خوریم که از واقعیات بازار است. رکود فعلی این افزایش شدیدی حجم تقاضا را تنها مدتی به تعویق انداخته و توان نابودی آن را ندارد. اگر با نگاه خوشبینی به این واقعیت بنگریم متوجه افزایش نیاز به سنگ آهن برای سال 2010 شده و این مطلب یقینا به بازیابی قیمت‌ها در اواسط این سال خواهد انجامید.
به این دلیل شرکت بزرگ BHP بیلتون برای سال 2010 افزایش 13‌درصدی محموله‌های خود به مقصد چین را در دستور کار خود قرار داده که با این حجم افزایش ممکن است، محموله‌های این شرکت به 5/337‌میلیون تن در سال برای اقصی نقاط جهان بالغ شود.
طبيعتا تولیدکنندگان خود را برای این کاهش قیمت آماده كرده و با کاهش تولید و سرمایه‌گذاری بر توان بازاریابی خود به مقابله با این اوضاع برخیزند. در اين شرايط صبر و انتظار بهترین استراتژی در این شرایط است و کاهش هزینه‌های جانبی و سربار می‌تواند کمک بسیاری برای این قبیل فعالان بازار باشد.
بهترین استراتژی کوتاه مدت صبر و انتظار و افزایش توان بازاریابی و کاهش موجودی انبارها‌، و در میان مدت آماده‌سازی سینه کارهای استخراجی و روند آرام از سر‌گیری تولید و کاهش زیان‌های گذشته و برای طولانی مدت استفاده از شرایط بازار و افزایش تقاضا و بیشترین میزان تولید و رکورد شکنی خواهد بود.


07 مارس 2009, 09:28
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 11 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد