بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 فوریه 2020, 00:41
پاسخ به موضوع  [ 20 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
 نظریات کارشناسان و مردم در مورد مسکن و ساختمان 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
قیمت مسکن پس از افزایش ناگهانی و چشمگیر در سال 86 و اوایل سال 87 تقریباً از پایان نیمه اول سال گذشته با کاهش روبه رو شد کاهشی که برخی معتقدند از عدم خرید و فروش مسکن نشات گرفته است و برخی ادامه آن را باعث ایجاد مشکل در بازار و ادامه آن در سال جدید را باعث حادتر شدن وضعیت اقتصادی کشور می دانند. بحران اقتصادی در دنیا، کاهش نقدینگی، طرح مسکن مهر و طرح ملی کد رهگیری از عواملی هستند که به گفته مسوولان و کارشناسان باعث کاهش قیمت مسکن شده اند اما باید توجه شود اگرچه این کاهش قیمت خوشحالی و رضایت افراد زیادی را به همراه داشته اما رکود موجود در بازار نیز موجب اعتراض و نقد کارشناسان اقتصادی، فعالان حوزه ساخت و ساز و مشاوران املاک شده است. این در حالی است که وزیر مسکن در سال گذشته اعلام کرد: «با توجه به کاهش قیمت مصالح ساختمانی، آهن آلات و میلگرد، زمینه برای کاهش قیمت مسکن در سال 88 فراهم شده است و طرح مسکن مهر و تنظیم امور معاملات و وقایع مسکن به عنوان دو سیاست برای کاهش قیمت مسکن در سال جدید ادامه می یابند.»

البته کیوان شادمان کارشناس مسکن معتقد است: «به دلیل قرار داشتن زمین های مسکن مهر در حاشیه شهرها این طرح نمی تواند باعث کاهش قیمت مسکن شود.»
وی به رکود موجود در بازار اشاره می کند و ادامه می دهد: «به رغم کاهش قیمت مسکن، در این بازار رکود وجود دارد که ناشی از این است که مردم توان خرید ندارند.»
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز از کاهش قیمت مسکن و اجاره بها در سال جدید خبر می دهد و لازمه این امر را رکود در بازار می داند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که «آیا پس از این دوران رکود با افزایش ناگهانی قیمت مسکن مواجه نمی شویم»، می گوید: «تجربه نشان داده که پس از کاهش قیمت مسکن برای بازگشت به دوران افزایش حدود دو سال زمان لازم است اما باید توجه کرد که طی این دو سال با افزایش تولید از افزایش ناگهانی قیمت ها جلوگیری می شود.»
نکته مهم و قابل توجه این است رئیس اتحادیه مشاوران املاک که از دست اندرکاران بازار خرید و فروش مسکن است از رکود موجود در بازار خبر می دهد اما وزیر مسکن و شهرسازی این موضوع را رد می کند و آن را واقعی نمی داند.
گروهی از کارشناسان معتقدند «اگرچه افزایش قیمت مسکن یکی از مشکلات اساسی است که باید جلو آن را گرفت اما باید توجه کرد که ایجاد رکود در بازار راه خوبی برای رسیدن به آن نیست زیرا صنعت ساختمان موتور محرکه اقتصاد است و بیشترین میزان اشتغال را به خود اختصاص می دهد بنابراین ادامه این روند علاوه بر بروز مشکلات اقتصادی، آثار ناخوشایند اجتماعی را در پی خواهد داشت.»
یک فعال حوزه ساخت و ساز نیز از فروش نرفتن تعداد زیادی از واحدهای مسکونی خود صحبت کرده و می گوید: «کاهش قیمت مسکن و رکود در این بازار از مشکلاتی است که افراد فعال در این حوزه طی شش ماهه گذشته با آن روبه رو شده اند.»
یک مشاور املاک نیز رکود موجود در بازار مسکن را بسیار مضر می داند و می گوید: «پیش بینی می شود تا پایان فصل بهار بازار تغییری نکرده و همچنان در سال جدید با رکود دست و پنجه نرم کند.»
در هر حال، این دیدگاه جمعی از کارشناسان است که کاهش تقاضا به دلیل کمبود نقدینگی و و ارائه نشدن تسهیلات توسط بانک ها راه خوبی برای کاهش قیمت مسکن نیست بلکه باید با سوق دادن سرمایه ها به سمت تولید و افزایش عرضه بازار مسکن را متعادل کرد و آن را از رکود نجات داد؛ به عبارت دیگر، دخالت ارگان های دولتی باید تنها در زمینه سیاستگذاری کلی باشد زیرا عرضه و تقاضا شرایط بازار را تعیین خواهد کرد.


14 آوریل 2009, 15:17
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
مهندس جهانی مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصادی وزارت مسکن در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر با بیان اینكه به طور مطمئن كاهش قیمت مسكن امسال نیز تداوم دارد، گفت: خارج شدن تقاضای سوداگرانه از بخش مسكن، كاهش تقاضای مصرفی برای خرید مسكن به دلیل پائین بودن توان پرداختی و طرح مسکن 99 ساله از عوامل كاهش قیمت مسكن است.

جهانی همچنین بحران در بازار جهانی و همینطور بحران بازار داخلی در بخش مصالح ساختمانی را از عوامل كاهش قیمت مسكن دانست.

مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصادی وزارت مسکن با اشاره به اینكه در حال حاضر وضع مسكن بحرانی است گفت: كاهش بیش از اندازه قیمت مسكن نیز به مصلحت اقتصاد كشور نیست.

مدیر كل دفتر برنامه ریزی اقتصاد دارایی افزود: طرح خانه دار شدن و تامین مسکن برای شهروندان در دستور کار وزارت مسکن است.


20 آوریل 2009, 16:17
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
وزير سابق مسكن در گفت‌وگويي با «دنياي اقتصاد» با ارائه اين تحليل كه تقاضا در بازار مسكن بيش از اين نمي‌تواند منتظر تحولات جديدتري بماند، پيش‌بيني كرد ركود مسكن تا پايان سال شكسته مي‌شود.
علي عبدالعلي‌زاده با اشاره به اينكه ركود فعلي مسكن درحال تبديل به ركودهاي طولاني است، تصريح كرد: ركود در حال پايان است و بازار كم‌كم به سمت رونق در حركت است.
عضو كابينه دولت هشتم خاطرنشان كرد : به احتمال زياد از حدود بهمن ماه مراجعه به بنگاه‌ها بيشتر خواهد شد و در سال 89 رونق حسابي در بخش مسكن پديد خواهد آمد.آنچه وزير سابق مسكن براي ماه‌هاي آينده پيش‌بيني كرده، بر اساس دوره‌هاي طبيعي ركود و رونق مسكن و همچنين تحليل سياست‌هاي دولت نهم در بخش مسكن انجام گرفته است، اما در خصوص اينكه چقدر احتمال تغيير فاز در بازار مسكن وجود دارد، ديدگاه‌هاي متفاوتي نيز وجود دارد

دكتر خوش‌چهره، اقتصاد‌دان، در اين زمينه به دنياي اقتصاد مي‌گويد: ركود مسكن در حال حاضر سنگين‌تر از آن است كه بخواهد تا پايان امسال از بازار خارج شود، چرا كه همه شرايط اقتصاد ملي براي تداوم ركود در ماه‌هاي آينده فراهم است. خوش‌چهره تصريح مي‌كند كه قيمت‌هاي حبابي مسكن كه در سال 86 تشكيل شد، تا تركيدن كامل و واقعي شدن آن فاصله زياد دارد.
در ديدگا‌هي مشابه، ابوالقاسم رحماني، مخبر كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي، مي‌گويد: بايد ديد اين پيش‌بيني در زمينه قيمت تمام شده مسكن صورت گرفته يا هزينه ساخت‌و‌ساز، اما در هر حال در فاصله چند ماه آينده بعيد است مسكن از ركود خارج ‌شود، چرا كه اين تغييرات به چند عامل از جمله اعتبارات دولتي، وام‌دهي دولتي كه فعلا به سمت مسكن مهر گرايش پيدا كرده و متقاضيان مسكن كه مردم هستند و به سمت مسكن مهر حركت كرده‌اند، بستگي دارد. وي معتقد است: مردم در گذشته براي رفع نياز خود به بازار مراجعه مي‌كردند، ولي امروز ترجيح مي‌دهند خانه 70متري خود را از طريق زمين‌هاي دولتي بسازند و از اين طريق صاحب خانه شوند.
مجتبي بيگدلي، فعال ساختماني نيز در اين باره به دنياي‌اقتصاد مي‌گويد: در چند ماه اخير قيمت مسكن اگر چه كاهش پيدا كرده، اما اين كاهش به شكل طبيعي نبوده است چون در شرايط فعلي سازندگان به دليل فقر مالي، ساخت و سازي نداشته‌اند كه قيمت‌ها تحت تاثير آن كاهش يابد.وي افزود: تا ركود مسكن به پايان نرسيده، دولت بايد جذابيت ساخت‌و‌ساز را ارائه كند تا در دوره رونق با سونامي افزايش قيمت مواجه نشويم.

مسكن به پايان ركود نزديك مي‌شود
تحليل من اين است كه در سال 88 تقاضا در بخش مسكن نمي‌تواند بايستد و اين ركود به اجبار شكسته مي‌شود
الان ركودي كه در مسكن است جزو يكي از ركودهاي طولاني دارد مي‌شود به احتمال زياد از حدود بهمن ماه مراجعه به بنگاه‌ها بيشتر خواهد شد
اميدواريم دولت نهم يك جمع‌بندي از 4 سال خدمت خود ارائه دهد و به مردم بگويد قله‌هاي صعود قيمت مسكن را چه كسي بوجود آورده نه اينكه فقط دره‌هاي قيمت را به اسم خود تمام كند
با كمك بانك مركزي اقتصاد كشور را 6 قفله كردند و حالا مي‌گويند هنر ما بوده كه قيمت مسكن پايين آمده است
با شروع مسكن مهر به دستور آقاي رييس‌جمهور همه وام‌ها در بخش مسكن تعطيل شد و گفتند وام‌ها را بدهيد به مسكن مهر، اين خلاف قانون جامع مسكن است
فريد قديري
وزير مسكن دولت‌هاي هفتم و هشتم بي‌برنامگي دولت نهم را عامل هدايت مسكن به ركود طولاني مي‌داند.علي عبدالعلي‌زاده مي‌گويد بازار مسكن كارشناس تحصيلكرده ندارد و يكسري حرف‌ها و اظهارنظرهاي بدون مبنا مدام توسط برخي به اصطلاح كارشناس گفته مي‌شود.وزير مسكن دولت آقاي خاتمي‌معتقد است، آنچه در اين 4 سال بر بخش مسكن گذشته كمتر متوجه تصميمات وزارت مسكن بوده، نكته‌اي كه محمد سعيدي‌كيا سال گذشته در گفت‌وگو با يكي از خبرگزاري‌ها به آن اشاره كرد و گفت: «همه تصميمات بخش مسكن ايده شخص رييس‌جمهور است.»عبدالعلي‌زاده در گفت‌وگويي كه با دنياي اقتصاد انجام داده روند بازار مسكن در چند ماه آينده را تحليل كرده و گفته است: «مسكن در سال 89 رونق اساسي مي‌گيرد.»به اعتقاد عبدالعلي‌زاده در يك سال و نيم گذشته مسكن نه به خاطر هنر دولت بلكه به علت انسداد جريان پولي در كشور به ركود رفته، ركودي كه از نگاه او هم‌اكنون در بخش صنعت و كشاورزي نيز حاكم است. متن اين گفت‌وگو را در زير بخوانيد:
نقدي كه به اصل انتقادهاي اخير علي عبدالعلي‌زاده از برنامه‌ريزي دولت نهم در بخش مسكن وارد شده، سكوت شما در طول اين 4 سال است. چرا در همان اوايل كار دولت آقاي احمدي‌نژاد وقتي كه برنامه مسكن اجاره‌اي دولت هشتم در حاشيه گذاشته شد شما به عنوان وزير سابق مسكن از آن دفاع نكرديد؟
خب طبيعي است كه براي هر فردي يا دولتي كه كار را شروع مي‌كند بايد فرصت زماني قايل شد تا اگر برنامه‌اي دارد آن را عمل كند. دولت نهم هم كه يكي دو سال اول برنامه‌ها را تعطيل مي‌كرد و آنها را قبول نداشت. بعدا هم كه شروع به ارائه برنامه‌ها كرد و يك مقدار برنامه‌ها از حالت شعار و اعلام رسانه‌اي خارج و مكتوب شد و به مرحله اجرا درآمد، كارشناسان توانستند آنها را نقد كنند و از همان جا اظهار‌نظرها هم شروع شد. ما هم از همان زماني‌كه توانستيم سياست‌ها را ارزيابي كنيم، اظهارنظر كرديم.
البته اوايل كار دولت فعلي چون سياست‌هاي زمان خود من را تعطيل كردند خيلي نمي‌توانستم حرف بزنم و منطقي هم نبود كه در آن مورد به خصوص، چيزي بگويم.
آقاي سعيدي‌كيا در آخرين نشست مطبوعاتي خود در سال قبل در برابر پرسش دنياي اقتصاد در خصوص مقايسه دولت نهم و هشتم در بحث مسكن حدود يك ساعت و نيم از برنامه‌ريزي‌هاي دولت متبوعش دفاع كرد و حتي اشاره كرد در طول اين سال‌ها هرگز قانوني براي مسكن همچون قانون جامع مسكن تدوين نشده است. در اين صورت چرا مي‌گوييد دولت نهم در بخش مسكن هيچ برنامه‌اي نداشته است؟
صحبت‌هاي آقاي سعيدي‌كيا در آن نشست را در دنياي اقتصاد خوانده‌ام. ايشان گفتند: «فلاني گفته وزارت مسكن الان براي بخش مسكن برنامه ندارد پس قانون جامع مسكن چيست؟ قانون جامع مسكن جامع‌ترين برنامه است.» در صورتي كه اين‌طور نيست. قانون جامع مسكن جامع‌ترين سياست است؛ البته اگر به عنوان سياست بپذيريم. برنامه بايد ابتدا و انتهاي آن مشخص باشد. مثل سفري كه قرار است برويم بايد مقصد، ميزان بنزين مورد نياز و وسيله مورد نظر در آن مشخص باشد. آيا به نظر شما مي‌شود 20 نفر با يك پيكان از تهران به شيراز بروند؟
آيا از ديد شما مسكن مهر در بازار مسكن اثرگذار نبوده است؟
اثر گذاشتن با برنامه تفاوت عمده‌اي دارد. برنامه آن است كه هدف دارد، راهكار براي رسيدن به هدف در آن مشخص است و منابع و سياست‌هاي مورد نظر در آن نيز كاملا به صورت فني و شفاف آمده است. دولت نهم به هر حال طرح مسكن مهر را ارائه داد و همه امكانات را بسيج كرد كه آن را اجرا كند. اما اين يك طرح است، برنامه نيست؛ بلكه مي‌تواند جزئي از يك برنامه باشد.
در برنامه مسكن بايد همه جوانب در نظر گرفته شود. مثلا برنامه 5 ساله‌اي ارائه شود كه در آن سهم ساخت توسط انبوه‌ساز، بخش خصوصي و مسكن مهر مشخص باشد كه جمع آنها بشود برنامه ساخت مسكن مورد نياز كشور و طبق آن مشخص شود بعد از 5 سال تعداد مشخصي واحد جديد به ظرفيت سكونت در كشور اضافه شود. پس مسكن مهر خودش نمي‌تواند يك برنامه براي مسكن كشور باشد بلكه جزئي از يك برنامه مي‌تواند باشد.
ما فعلا برنامه‌اي از دولت نديديم. دولت نهم يك قانون جامع مسكن را تصويب كرد كه اين قانون به جمع‌‌آوري از قوانين متفرقه گذشته، پرداخته و حرف جديدي ندارد. اين قانون 14 يا 15 بند دارد كه براي آنها قبلا قانون وجود داشته است و نياز به قانون جديد نبود. يك تعداد هم در حد مصوبات دولت بود كه باز نياز به قانون جديد نبود.
همه اينها را جمع كردند زير هم نوشتند اسمش را گذاشتند قانون جامع مسكن كه تازه همين قانون جامع مسكن از همان زمان تصويب در مجلس تا ابلاغ به دولت يكي دو بندش را خود دولت نقض كرد. در واقع قانون متولد نشده سقط شد كه البته همين قانون هم، برنامه نيست.
دولت كدام موارد قانون جامع مسكن را نقض كرده است؟
مثلا در مورد وام مسكن مطابق قانون عمل نشد و با شروع مسكن مهر به دستور آقاي رييس‌جمهور همه وام‌ها در بخش مسكن تعطيل شد و گفتند وام‌ها را بدهيد به مسكن مهر. اين خلاف قانون جامع مسكن است. بنابراين هنوز هم دولت نهم برنامه‌اي در بخش مسكن ندارد جز يك طرح دست و پا شكسته به نام طرح مسكن مهر.
چرا دست و پا شكسته؟
چون سه سال است همه امكانات و زمين و زمان و توان موجود را براي مسكن مهر بسيج كرده‌اند، اما براي نمونه سه واحد هم تحويل مردم نشده است.
استدلال دولت براي به نتيجه نرسيدن مسكن مهر زمان لازم براي آماده‌سازي زمين‌هاي 99 ساله است. مي‌گويند آماده‌سازي 2 سال زمان مي‌برد.
يعني روز اولي كه اين طرح كليد خورد، هيچ زمين آماده‌سازي شده‌اي نداشتند؟ حتما داشتند و اتفاقا در بعضي جاها از همين زمين‌هاي آماده هم تحويل دادند، اما هنوز مسكن نشده است.
به نظر شما چرا هنوز زمين‌هاي 99 ساله به مسكن تبديل نشده است؟
چون طرح، طرح غلطي است. اما دولت نهم مي‌خواهد آن را اجرايي كند.
دولت‌هاي بعدي هم اجبارا بايد مسكن مهر را اجرا كنند؟
خير. هرگز اجباري وجود ندارد.
مسكن مهر به شكل قانون درآمده و مجلس آن را تصويب كرده است. بنابراين عمل به قانون براي هر دولتي تكليف است.
اينكه مشكلي نيست. همان طور كه مسكن اجاره‌اي را عوض كردند، بقيه را هم مي‌شود عوض كرد. مسكن اجاره‌اي قانون داشت، قانون محكمي‌هم داشت. اما عوض كردند. دولت دهم هم مي‌تواند درصورت تشخيص يك برنامه جديد و جامع به مجلس ببرد و چنانچه مجلس با آن موافقت كرد، طرح مسكن مهر عوض ‌شود.
شما چه برنامه‌اي در دولت آقاي خاتمي ‌براي مسكن داشتيد؟
برنامه ما كاملا مشخص بود. اركان داشت. يك ركن اين بود كه گفته بوديم انبوه‌سازي به عنوان ساخت حرفه‌اي بايد جايگزين پراكنده‌كاري شود. يعني هركسي با هر شغلي اجازه ساخت و ساز نداشته باشد. چطور يك پزشك اجازه نمي‌دهد طبابت توسط مهندسين و فيلسوف‌ها انجام بگيرد. خب بايد قبول كنيم كه مسكن را هم مهندسان بسازند و از مهندسان بخرند. همانطوري كه من مهندس بايد خدمات پزشكي را از پزشك بخرم او هم بايد خدمات فني را از من بخرد. نمي‌شود من وقتي مريض مي‌شوم پيش آقاي دكتر بروم ولي آقاي دكتر وقتي خانه مي‌خواهد خودش بنا بگيرد و خانه بسازد. كار ساخت و ساز كار حرفه‌اي است بايد به آن احترام بگذاريم. ما در دولت قبلي دنبال اين معضل رفتيم و در برنامه سوم انبوه‌سازي را تعريف كرديم. انجمن صنفي انبوه‌سازي تشكيل داديم. تمام تشكل‌هاي مرتبط با انبوه‌سازي در دوره وزارت بنده ايجاد شد و خوشبختانه در دولت هشتم خوب رشد كرد كه البته بعدا دولت نهم جلوي اين رشد را گرفت.
ركن دوم برنامه ما در دولت اين بود كه براي هر صنف و قشري نظير جوانان، فرهنگيان و ... برنامه مخصوص و جداگانه‌اي با عدد و رقم براي تامين مسكن در نظر گرفتيم و نهايتا براي گروه‌هاي آسيب‌پذير جامعه كه بايد توجه ويژه به آنها شوند زمين خالي نداديم و بگوييم خودتان برويد و بسازيد. خودمان شروع به خانه‌سازي كرديم و آنها را با قيمت تمام شده به اين گروه‌ها واگذار كرديم.
كار بزرگ ديگري كه در وزارت مسكن در دوره بنده انجام شد آزادسازي قيمت زمين از قيمت منطقه‌اي و يارانه‌اي به قيمت روز بود و باعث شد رانت و فساد زمين مخصوصا در شهرهاي بزرگ كه اختلاف زيادي بين قيمت منطقه‌اي و قيمت روز در آنجا وجود داشت از بين برود.
تحليل شما از نحوه واگذاري زمين‌هاي 99 ساله و موقعيت اين زمين‌ها چيست؟
متاسفانه توسعه دادن شهرها براي آنكه زمين دولتي را از بيرون شهر به داخل بياورند تا مسكن مهر روي آن ساخته شود خلاف منافع شهرسازي و ناديده گرفتن منطق شهرسازي است. از سال 78 در شوراي عالي شهرسازي تصويب شد، هيچ زميني به زمين‌شهري اضافه نشود. آن موقع اعلام كرديم تا سال 1400 در ايران نيازي به زمين شهري جديد نيست، اما همه اقدامات دولت نهم در شكستن اين مصوبه و توسعه دادن شهرها براي اينكه زمين دولتي را از بيرون شهرها بياورند داخل شهر به بهانه مسكن مهر خلاف منافع شهرسازي است و اينها تخلفات آشكاري است كه به ضرر مردم و به ضرر شهرها بوده كه صرفا بگويند دولت زمين يارانه‌اي داده تا مشكل مسكن حل شود. دولت نهم بايد جوابگو باشد كه 4 سال وقت مملكت با تمركز بر روي مسكن مهر سپري شد.
در دولت اين عقيده است كه كاهش قيمت مسكن در سال گذشته نتيجه سياست‌هايي از جمله مسكن مهر است. شما هم اين عقيده را داريد؟
به نظر من بايد منصفانه و با عدالت به موضوع نگاه شود.
آقاي احمدي‌نژاد كه شعار عدالت مي‌دهد در مقوله مسكن هم بايد با عدالت نگاه كنند. قيمت مسكن در زمان شروع به كار دولت نهم يعني شهريور 84 تا فروردين 87 پنج برابر رشد كرد، اما در فروردين 88 قيمت‌ها فقط 20‌درصد پايين آمد حالا فرض كنيم 30‌درصد. پس تكليف 350‌درصدي كه هنوز اضافه است نسبت به سال 84 چه مي‌شود؟ الان هم اميدواريم دولت نهم يك جمع بندي از 4سال خدمت خود ارائه دهد و منحني قيمت مسكن را از شهريور 84 تا شهريور 88 ترسيم كند و به مردم بگويد اين قله‌هاي صعود قيمت را چه كسي بوجود آورده نه اينكه فقط دره‌هاي قيمت را به اسم خود تمام كنند.
به نظر شما چگونه قيمت مسكن در سال 86 با آن رشد بي‌سابقه مواجه شد، اما يك سال بعد ناگهان بازار مسكن به ركود رسيد؟
دولت نهم 5/2 سال در بخش مسكن و اقتصاد كشور ندانست چه كار مي‌كند. مصاحبه‌هاي مردان اقتصادي دولت نهم را شما از همين روزنامه دنياي اقتصاد دربياوريد. مگر نگفتند نقدينگي با تورم ارتباطي ندارد؟ مگر نگفتند در ايران نشان داديم نقدينگي با تورم بي‌رابطه است؟ هر كس اين حرف را زده يعني غيرمطلع در اقتصاد.
كوچكترين حرف اقتصادي ارتباط بين نقدينگي و تورم. اينها 5/2 سال آب بستند به مملكت و نقدينگي را كردند 2 برابر، اما آيا توليد هم 2 برابر شد؟ توليد اگر متناسب با رشد نقدينگي رشد مي‌كرد كه عيبي نداشت. اما متاسفانه رشد نكرد و اين سيل نقدينگي به بخش‌هاي مستعد همچون مسكن كه رها و همه برنامه‌هايش هم تعطيل شده بود، سرازير شد.
الان آقايان به تلافي آن 5/2 سال غفلت از سال 87 آمدند با كمك بانك مركزي اقتصاد كشور را 6 قفله كردند. يعني به جاي اداره كردن اقتصاد كشور را قفل كردند. در حال حاضر تنها مسكن نيست كه ركود دارد. توليد صنعتي هم كاهش پيدا كرده است. در شهرك‌هاي صنعتي در سطح كشور ببينيد چند‌درصد از واحدها فعال است؟ در بخش كشاورزي كلي محصول روي دست كشاورزان مانده تا جايي كه برخي از آنها را رايگان توزيع مي‌كنند.
حالا مي‌گويند هنر ما بوده كه قيمت‌ها در بازار مسكن پايين آمده است؟ اصلا مگر مسكن مهر تا به حال به يك نفر هم جواب داده كه گفته مي‌شود تقاضا تحت تاثير اين طرح از بازار خارج شده است؟ همه آنهايي كه در مسكن مهر ثبت‌نام كرده‌اند افراد كم‌درآمدي هستند كه به سختي 1 تا 2 ميليون تومان براي ثبت نام واريز كرده‌اند؛ بنابراين اين افراد در حالت عادي هم با اين توانايي اندك مالي هرگز نمي‌توانند يك تقاضاي موثر در بازار محسوب شوند. در واقع كساني كه در مسكن مهر ثبت‌نام كرده‌اند از اول هم در بازار مسكن نبودند.
اين كاهش قيمت مسكن هم در راستاي ركود دوره‌اي بوجود آمده كه ندادن وام و سياست‌هاي انقباضي شديد سيستم بانكي آن را تشديد كرد.
مافياي مسكن در گراني‌هاي بي‌سابقه سال 86 چه نقشي داشت؟
مگر مافياي مسكن معرفي شد كه حالا شما از من نقش آن را در گراني مي‌پرسيد؟
اول دولت نهم اعلام كردند مافيا، اما اسامي‌آنها را تا الان نگفتند.
گفته شد برخي بانك‌ها در گراني مسكن نقش داشتند.
كدام بانك؟ اسمش را كه نگفتند. معلوم شد دولت نهم نتوانست با مافيا مقابله كند. من همان موقعي كه اين بحث‌ها داغ بود گفتم اصلا مافيايي وجود ندارد.
به نظر شما ركود مسكن تا چه زماني ادامه پيدا مي‌كند؟
تحليل من اين است كه در سال 88 تقاضا در بخش مسكن نمي‌تواند بايستد و اين ركود به اجبار شكسته مي‌شود.
از چه ماهي؟
احتمالا از بعد از انتخابات. آن وقت ببينيد چه اتفاقي رخ مي‌دهد و كساني كه الان سطحي راجع به قيمت مسكن تحليل مي‌دهند، آن موقع بايد جوابگو باشند.
پيش‌بيني شما از اوضاع مسكن در ماه‌هاي آتي چگونه است؟
تمام دوران ركود و رونق مسكن در يك منحني سينوسي حركت مي‌كند. طولاني‌ترين دوران رونق مسكن در زمان من اتفاق افتاد در سال 78 تا 83. الان ركودي كه در مسكن است جزو يكي از ركودهاي طولاني دارد مي‌شود و فعلا يك سال و نيم زمان به خود اختصاص داده است. جمع‌بندي من اين است كه ركود دارد به پايان مي‌رسد و بازار كم‌كم به سمت رونق در حركت است. به احتمال زياد از حدود بهمن ماه مراجعه به بنگاه‌ها بيشتر خواهد شد. در حال حاضر هم اگر چه تعداد معاملات خيلي كم است، اما مراجعه زياد شده است.
به احتمال زياد بازار مسكن از سال 88 شروع به رونق گرفتن مي‌كند و در سال 89 رونق حسابي خواهد گرفت.
كانديداهاي رياست‌جمهوري در مورد برنامه‌هايشان در بخش مسكن با شما صحبتي كردند؟ در مورد پست وزارتي چطور؟
نخير. كسي با من هيچ صحبتي نكرده و بنده هم آب پاكي روي دست شما و همه بريزم، فعلا تصميم دارم در هيچ شرايطي و هيچ دولتي حضور نداشته باشم.
طرح فروش متري مسكن در شهرداري تهران ايده شما بود؟
اين طرح ايده زمان من بود. حالا در هر جايي و توسط هر كسي انجام شود خوب و تاثيرگذار خواهد بود. در دو مرحله‌اي كه شهرداري تهران اين طرح را اجرا كرد تا جايي كه خبر دارم موفق بود. خوشبختانه همه طر‌ح‌هاي فروش متري مسكن كه در زمان خود بنده انجام شد با موفقيت بود. دوستان دولت نهم اگر يك مورد را پيدا كرد كه موفق نبوده مي‌تواند نام ببرد.
اتفاقا شوراي عالي مسكن هفته پيش تصويب كرد پروژه‌هاي نيمه‌تمام موضوع طرح احداث واحدهاي مسكوني اجاره و اجاره به شرط تمليك كه در حال ساخت هستند و ساير پروژه‌هاي مسكوني نيمه‌تمام كه تاكنون براي واگذاري آنها تعهدي ايجاد نشده است، پس از تعيين تكليف پيمانكاران اوليه در اولويت نخست از طريق شوراي مسكن استان‌ها در قالب مسكن مهر واگذار شود.
خب اين يعني اينكه مسكن مهر شكست خورده است و همين عرايض بنده را تاييد مي‌كند.
يعني الان كه عمر دولت نهم رو به اتمام است يك واحد هم از اين طرح ساخته نشده و تازه گفتند به اسم مسكن مهر واحد واگذار كنيد. برويد خانه آماده بخريد و به اسم مسكن مهر به مردم واگذار كنيد. مثل كساني كه ميهمان دعوت مي‌كنند و چون آشپزي بلد نيستند از رستوران غذا مي‌گيرند. حالا اين هم هنر دولت نهم است كه مي‌گويد واحدهاي ساخته شده متعلق به طرح‌هاي قبلي را به عنوان مسكن مهر واگذار كنند.
دولت نهم پيش‌بيني كرده اوج تقاضا در بازار مسكن تا سال 91 است. به نظر شما بعد از آن بازار براي هميشه به تعادل مي‌رسد؟
دولت نهم اين موضوع را پيش‌بيني نكرده. اين را من در دوران وزارتم در مصاحبه‌ها گفتم. ببينيد تقاضاي مسكن حداقل از 25 سال قبل قابل برآورد است. به علت اينكه بچه‌اي كه امروز متولد مي‌شود اگر پسر باشد در سن 26 سالگي وارد بازار مسكن مي‌شود، يعني سن ازدواج. بنابراين كافي است آمار تولد پسرها در يك سال را در نظر بگيريم و براي 26 سال آينده ميزان تقاضاي مسكن را محاسبه كنيم. طبق همين سرشماري‌ها سال 91 اوج ازدواج‌ است. بنابراين در سال 91 با اوج تقاضاي مسكن روبه‌رو خواهيم شد. و بعد از آن با كاهش تقاضاي مسكن مواجه مي‌شود .البته بعد از مدتي تقاضا دوباره زياد مي‌شود. اين موضوع اصلا حرف جديدي نيست. ما در برنامه سوم و چهارم اين آمارها را آورده‌ايم. حتي در برنامه پنجم نيز اين موضوع پيش‌بيني مي‌شود، اما در حالت كلي اين كاهش و افزايش در حدي نيست كه اثرگذار باشد و در حدود 2 تا 3‌درصد است.
آقاي عبدالعلي‌زاده گفته مي‌شود شما در زماني كه وزير مسكن بوديد، عمده مصاحبه‌ها را در شهرهاي دورافتاده انجام مي‌داديد تا مبادا خبرنگاران مطلع از شما سوالات پيچيده بپرسند. اين موضوع را تاييد مي‌كنيد؟
بنده تنها وزيري بودم كه هر دو ماه يك بار در دفترم مصاحبه داشتم. هيچ وزيري در دولت نهم به اندازه من مصاحبه نكرده است. مصاحبه‌هاي من گزينشي هم نبود همه خبرنگارها اجازه حضور داشتند و اتفاقا هميشه هم يك پاي سوالات خبرنگاران، قيمت مسكن بود. مثلا موضوع نشست در مورد شهرسازي بود، اما فرداي مصاحبه روزنامه‌ها در مورد قيمت مسكن تيتر مي‌زدند و اين معاون شهرسازي ما هم گله مي‌كرد كه چرا براي چندمين بار انعكاس مصاحبه به مسكن ختم شده است.
به نظر شما طرح اخير مالياتي كه براي معاملات مكرر مسكن وضع شده تحريك‌كننده ركود نيست؟
اين كار هيچ وقت جواب نداده است. الان كه معامله‌اي در بازار مسكن نمي‌شود تا ماليات كارآيي داشته باشد. موقعي هم كه بازار رونق گرفت طرفين به صورت قولنامه‌اي معامله مي‌كنند. ببينيد اصولا در علم اقتصاد با بگير و ببند نمي‌شود كار را جلو برد. اقتصاد را بايد هدايت كرد. نه اينكه جلوي آن ترمز گذاشت. اگر بزرگترين سد را جلوي كوچكترين رودخانه دنيا قرار دهيد بالاخره يك روزي اين ديوار خراب خواهد شد. مگر اينكه براي آن سرريز، دريچه و سوپاپ اطمينان در نظر گرفت تا در دراز مدت به سد لطمه نخورد. اقتصاد مسكن هم تابع قوانين خاص خود است. من در دوران وزارتم به همكاران مي‌گفتم نبايد معجزه كنيم و از صندوقچه خانمان يك طرح عجيب و غريب دربياوريم كه دنيا تا به حال آن را نديده باشد. كافي است از تجربه دنيا استفاده كنيم.
به عنوان پرسش آخر بفرماييد دنياي اقتصاد تا چه حد توانسته در بخش مسكن خبررساني درست همراه با تحليل‌هاي جامع ارائه كند و در عين حال در بيان واقعيت‌ها كوتاهي نكرده باشد؟
دنياي اقتصاد را جزو روزنامه‌هاي خوب مي‌دانم. صفحات شما را هم به ويژه هر روز مطالعه مي‌كنم. ديديد كه تا به صحبت‌هاي آقاي سعيدي‌كيا اشاره كرديد، گفتم همه آن را در روزنامه دنياي اقتصاد خوانده‌ام. دنياي اقتصاد تلاش مي‌كند يك روزنامه اقتصادي زنده باشد، يعني مطالب و تحليل‌هاي به‌روز دارد و در مورد گذشته زياد حرف نمي‌زند. اين ارزشمند است. به هر حال عموم اقتصادي‌ها با دنياي اقتصاد ارتباط خوبي دارند.


نظر عبدالعلي‌زاده در مورد سعيدي‌كيا
آقاي سعيدي‌كيا انسان بسيار شريفي است. من هميشه به ديده احترام به ايشان نگاه مي‌كنم و خودم هم خوشحال شدم كه ايشان وزير مسكن شدند. ما با هم كار كرديم. من همين الان هم به آقاي سعيدي‌كيا ارادت دارم. ايشان پيشكسوت ماست. آقاي سعيدي‌كيا از سال 63 در كابينه بوده و الان همه وزرا به نوعي احساس مي‌كنند عمر خدمت و تجربه آقاي سعيدي‌كيا از آنها بيشتر است. و واقعا اين شخص به كشور خدمت كرده است. من اصلا انتقادم به وزير مسكن نيست. اين بايد روشن بشود. اگر در مورد مسكن صحبت مي‌كنيم خوشبختانه از نظر ساخت آقاي سعيدي‌كيا و همكارانشان خوب دارند پيش مي‌روند. وزارت مسكن همين الان هم براي ارتقاي ساخت‌وساز برنامه‌هاي خوبي دارد. يعني وزارت مسكن در حال حاضر از نظر ماموريت مسكن سازي وزارتخانه موفقي است. من ايرادي كه مي‌گيرم يكي ايراد مديريت بازار مسكن است كه اصلا در اختيار وزارت مسكن نيست. دوم سياست‌گذاري است. مثلا همين سياست مسكن مهر را وزير مسكن نداده است. ايراد ما به ايده‌هاست و مي‌گوييم ايده‌ها غيرتخصصي و غيركارشناسي است. همين مسكن مهر را شما ببينيد. مسكن مهر چاه ويلي است كه مشكلات متعددي در آينده براي دولت ايجاد مي‌كند و براي مردم هم مسكن نخواهد شد.


26 آوریل 2009, 08:50
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
خبرگزاري‌ها منتشر كردند

بازتاب پيش‌بيني عبدالعلي‌زاده از بازار مسكن


انتشار تحليل‌ وزير سابق مسكن از اوضاع كنوني بازار در شماره گذشته روزنامه دنياي اقتصاد، بازتاب‌هاي متنوعي در بدنه كارشناسي حوزه مسكن به جاگذاشت. عبدالعلي‌زاده پيش‌‌بيني كرده ركود مسكن تا پايان سال به انتها مي‌رسد، اما برخي خبرگزاري‌ها روز گذشته در اين باره نظر كارشناسان را جويا شدند.

تداوم دولت فعلي ركود را استمرار مي‌دهد
ريیس هیات مدیره جامعه مهندسان شهرسازی ایران در اين‌باره به خبرگزاري مهر گفت: فضای سیاسی کشور با رونق مسکن همسویی ندارد و تداوم دولت فعلی وضعیت رکود مسکن را استمرار می‌دهد.
علی نوذرپور در گفت‌وگو با ایلنا با بیان این که تاثیرپذیری بخش مسکن از نظام سیاسی و عدم وجود ثبات در بدنه دولت‌ پیش‌بینی‌ها را غیر قابل اطمينان کرده است، افزود: در صورت تغییر دولت و روی کارآمدن دولت جدید قطعا فضای موجود در بخش مسکن تغییر خواهد کرد، اما این به معنای انقلاب قیمتی نمی‌شود بلکه با همسویی تقاضا و عرضه با توجه به استقبال بخش خصوصی قیمت‌ها متعادل می‌شود. نوذرپور ادامه داد: به دلیل آن که نظام سیاسی کشور به ویژه در حوزه اجرایی با عدم ثبات مدیریتی مواجه است و بخش مسکن همیشه متاثر از مسائل سیاسی بوده است، پیش‌بینی‌ها در خصوص وضعیت مسکن آن هم برای سال‌های آینده غیرقابل اطمینان است. وی با اشاره به وضعیت مسکن در دولت‌های گذشته گفت: در دولت‌های گذشته نیز پیش‌بینی‌ها در مورد وضعیت مسکن به طور كامل محقق نمی‌شد، ولي با شرایط فعلی کشور این امر غیرممکن شده است. به گفته نوذرپور با توجه به شرایط رکودي موجود، متقاضیان مسکن به خاطر احتمال کاهش بیشتر قیمت مسکن اقدام به خرید مسکن نمی‌کنند و از سویی دیگر فعالان ساخت و ساز نیز به انتظار رونق مسکن بیش از این قیمت‌های خود را کاهش نمی‌دهند و این امر بر رکود بخش مسکن می‌افزاید. وی ادامه کار دولت نهم را تداوم رکود توصیف کرد و گفت: تغییر دولت به معنای تغییر فضای بخش مسکن از رکود به رونق است.


حميد ماجدي، يك كارشناس مسكن نيز در اين‌باره به ايسنا گفت: با توجه به عوامل ايجادكننده ركود به نظر نمي‌رسد كه بتوانيم به‌زودي از اين ركود رهايي يابيم. وي تصريح كرد: از نظر مباني نظري و تئوري بازار مسكن در كليه كشورها هرچند سال يكبار دچار رونق مي‌شود و با افزايش توليد قيمت‌ها نيز روند صعودي به خود مي‌گيرد و پس از پايان دوره رونق، دوباره با ركود روبه رو مي‌شود.
وي در ادامه افزود: در دوران ركود ساخت مسكن تقليل مي‌يابد و قيمت‌ها نيز ثابت مانده يا كاهش مي‌يابد.
ماجدي گفت: اين روند بازار مسكن در برنامه‌ريزي شهري و شهرسازي وجود دارد و تجربه نشان داده كه دوره رونق حدود چهار تا پنج سال و دوره ركود سه سال به طول مي‌انجامد.
اين كارشناس مسكن ادامه داد: پس از افزايش سرسام‌آور قيمت‌ مسكن طي سال‌هاي 84 تا 87، در نيمه اول سال 87 با ركود بازار مسكن روبه‌رو شديم. وي اظهار كرد: مسكن براي گروهي از افراد جامعه كالاي سرمايه‌اي به حساب مي‌آيد و در نتيجه اين طرز تفكر بر بازار مسكن و قيمت‌ها تاثير گذاشته و به ايجاد رونق كاذب در بازار كمك مي‌كند. ماجدي خاطرنشان كرد: بيمار شدن اقتصاد كشور طي چند سال اخير باعث شد تا سرمايه‌گذاري در بخش صنعت و كشاورزي مقرون به‌صرفه نباشد، بنابراين سرمايه‌ها از اين بخش گريخته و به بخش مسكن هجوم آوردند.


مسكن مهر به ركود دامن زد
اين كارشناس مسكن گفت: طرح مسكن مهر باعث شد تعداد زيادي از متقاضيان از بازار مسكن خارج شوند، اما به نظر مي‌رسد اين خروج موقتي باشد زيرا احداث يك‌ميليون و پانصدهزار واحد مسكوني در سال با توجه به توان مالي متقاضيان مسكن مهر امكان‌پذير نيست، بنابراين چنين طرحي يا اجرا نمي‌شود يا اجراي آن سال‌ها به تعويق مي‌افتد. به گفته او كاهش تقاضا از طريق طرح مسكن مهر به دوران ركود، دامن زد. وي ادامه داد: وام مسكن به دليل ميزان كم آن تاثير چنداني در بروز ركود نداشته است.


پيروي از ركود جهاني
در همين باره عضو كميسيون عمران مجلس نيز با بيان اينكه پرداخت وام خريد مسكن تاثيري در افزايش نقدينگي ندارد، گفت: بازار مسكن به دليل ركود اقتصاد جهاني امسال هم همچنان راكد خواهد ماند. ابوالقاسم رحماني نماينده مردم اقليد در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس افزود: ادامه روند ركود اقتصاد جهاني و توقف اعطاي وام خريد مسكن از سوي بانك‌هاي خصوصي حاكي از اين است كه سال جاري هم ركود در بازار مسكن را شاهد خواهيم بود.


27 آوریل 2009, 08:52
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
این روزها خبرهای مختلفی در مورد میزان قیمت‌ها در آینده بازار مسکن از سوی مشاوران املاک شنیده می‌شود که این خبرها بدین شرح است:
بعضی از نظرات حاکی از ادامه کاهش قیمت، حداقل تا چند ماه دیگر است؛ چرا که این دسته از مشاوران می‌گویند وقتی خریداری در بازار نیست، با این حساب بازار مسکن کاهش قیمت را دنبال خواهد کرد، زیرا تا زمانی که افزایش قیمت در بازار تمام مناطق احاطه پیدا نکند، اگر مالکی قیمت پیشنهادی ملکش را افزایش دهد، در این صورت تنها ضرر برای فروشنده ملک محسوب می‌شود.
اما از طرف دیگر برخی از مشاوران املاک این طور اظهار می‌کنند که قیمت‌ها به کمترین حد خود رسیده‌اند و بیش از این کاهش قیمت امکان ندارد و با ثابت ماندن قیمت به مدت نسبتا طولانی خریداران تصمیم به خرید می‌گیرند که البته مدتی است این اتفاق در حال رخ دادن است.
دنیای اقتصاد


05 می 2009, 08:05
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 20 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد