بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 مارس 2020, 19:55
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 اخبار مسکن در تهران 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بسیج سراسری ساخت مسکن در تهران

انبوه‌سازان سراسر کشور در قالب قراردادی با شهرداری متعهد شدند ظرف یکسال معادل 1000میلیارد تومان واحد مسکونی جدید به تهران اضافه کنند چهارهزار انبوه‌ساز از سراسر کشور به تهران مي‌آیند تا ظرف یکسال حداقل 17‌هزار واحد مسکونی جدید در پایتخت تولید کنند.
به موجب قراردادی که روزگذشته مابین سازمان نوسازی شهرداری تهران و کانون سراسری انبوه‌سازان امضا شد، شرکت‌هاي ساختمانی معتبر کشور که تعداد آنها به چهارهزار انبوه‌ساز مي‌رسد متعهد شدند تا پایان سال 88 حداقل‌هزار میلیارد تومان در بازار مسکن تهران سرمایه‌گذاری مسکن انجام دهند.
در این قرارداد که دنیای‌اقتصاد جزئیات آن را هفته گذشته منتشر کرد، تاکید شده بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای ساخت و ساز توسط انبوه‌سازان باید از طریق تشکیل صندوق زمین و ساختمان در بورس تامین شود.
ضمن اینکه شهرداری نیز 700میلیارد تومان جهت پشتیبانی از سازندگان انبوه در این پروژه در نظر گرفته است.
بسیج سراسری شرکت‌هاي ساختمانی برای تامین مسکن تهرانی‌ها، قدم روی فرش قرمزی است که شهرداری آن را پهن کرده است.
شهرداری تهران تسهیلات و حمایت‌هاي ویژه‌ای برای انبوه‌سازانی که تمایل به نوسازی بافت‌هاي فرسوده داشته باشند، در نظر گرفته است.
درهمین راستا مالکان خانه‌هاي موجود در بافت‌هاي فرسوده در صورت تصميم به نوسازی 14میلیون تومان وام نوسازی خواهند گرفت.
این وام با معرفی شهرداری تهران از طریق سه بانک پاسارگاد، اقتصاد نوین و سامان پرداخت خواهد شد. نرخ بهره وام مذکور 12‌درصد است. به گزارش دنیای‌اقتصاد، ارائه وام‌هاي 14میلیون تومانی با بازگشت 15 ساله و سرمایه‌گذاری 1000میلیارد تومانی انبوه‌سازان در نوسازی بافت‌هاي فرسوده از جمله راهکارهای جدید جلب مشارکت و اعتماد مردم در این طرح معرفی شد.
فریدون درویش‌زاده در مراسمی که برای امضای تفاهم‌نامه بین سازمان نوسازی بافت‌هاي فرسوده و انبوه‌سازان سراسر کشور برگزار شد با اعلام تسهیلات جدید برای این طرح پرحاشیه گفت: اتمام طرح‌هاي منظر شهری برای نوسازی 750 محله فرسوده تهران، ارائه خدمات دفاتر منطقه‌ای و معرفی متقاضیان نوسازی برای دریافت وام با تسهیلات ویژه از جمله اقداماتی است که تا پایان سال 88 انجام خواهد شد.
وی درباره نحوه ارائه این تسهیلات بانکی توضیح داد: با معرفی سازمان نوسازی این وام‌ها تا سقف 14میلیون تومان با روش پرداخت پلكاني در اقساط در طول 15 سال به متقاضیان ارائه مي‌شود و مراجعین ظرف 18 تا 30 ماه مي‌توانند عملیات ساخت و نوسازی را به انجام برسانند.
درویش‌زاده در ادامه تاکید کرد: به دنبال آن هستیم که این وام‌ها با پایین ترین کارمزد به مردم پرداخت شود و در حال حاضر نیز برای هر وام حدود 500‌هزار تومان، یارانه دولتی پرداخت مي‌شود.
با استناد به گفته‌هاي ريیس سازمان نوسازی در طرح فروش متری مسکن 7000 نفر شرکت کردند و با این مشارکت 100میلیارد تومان سرمایه به این سازمان تعلق گرفته است.
در این میان آمار صدور پروانه‌هاي ساخت‌وساز نشان مي‌دهد که 18 الی 20‌درصد پروانه‌هاي ساخت و ساز متعلق به نوسازی بافت‌هاي فرسوده است و بنا به توضیح این مقام مسوول به دنیای‌اقتصاد، امسال دومیلیون متر مربع به آمار ساخت‌وساز و صدور پروانه افزوده مي‌شود و تا به امروز 20‌هزار واحد مسکونی در 3268 هکتار بافت فرسوده ساخته شده است.

پیش‌بینی افزایش استقبال مردم از فروش متری مسکن
درویش‌زاده همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار دنیای‌اقتصاد که آمار فروش دوره بعد را چطور پیش بینی مي‌کنید، گفت: با در نظر گرفتن این نکته که 20‌درصد افرادی که در دوره اول شرکت کرده بودند، مجددا در دوره دوم نیز مشارکت داشتند پیش بینی مي‌کنیم که در دوره سوم نیز با استقبال خوبی مواجه شویم.
این در حالی است که افزایش سود اوراق مشارکت نوسازی بافت‌هاي فرسوده به عنوان دومین طرح مکمل همچنان در دستور کار ریاست‌جمهوری متوقف مانده، ولی ریاست سازمان نوسازی اعلام کرد که در صورت عدم موافقت دولت یا ادامه این تاخیر این اوراق با سود قبلی یعنی 16‌درصد به فروش مي‌رسند.


تسهیلات بورسی برای نوسازان
فریدون درویش‌زاده در ادامه از تخفیف 30‌درصدی زمین به متقاضیان به عنوان سیاست‌هاي تشویقی در کنار یک طبقه تراکم رایگان و تخفیف 50‌درصدی عوارض یاد کرد و گفت: تشکیل صندوق‌هاي زمین و ساختمان برای نوسازی یکی دیگر از اقداماتی است که این سازمان در تعامل با سازمان بورس برای پیشرفت سریع‌ پروژه دنبال مي‌کند.
رييس سازمان نوسازی با اشاره به حمایت‌هاي شهرداری و شورای شهر از این پروژه توضیح داد: یکی از مهمترین اولویت‌هاي شهرداری در کنار ساماندهی ترافیک پایتخت نوسازی بافت‌هاي فرسوده است، این سازمان نیز با دنباله روی از این سیاست سعی دارد با جذب منابع مالی داخلی و خارجی و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با انبوه‌سازان در تولید ثروت در بافت‌هاي فرسوده اقدامات موثری انجام دهد، چراکه این معضل با تعارفات سیاسی قابل حل نیست.
وی با اشاره به همکاری 300میلیارد تومانی انبوه سازان در پروژه الغدیر از مشارکت 1000میلیارد تومانی انبوه‌سازان به عنوان حداقل سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: امیدواریم با همکاری 4000 انبوه‌ساز در سراسر کشور از همه ظرفیت‌هاي مدیریتی و مهندسی برای رفع این معضل استفاده شود.


ذی‌نفعان بافت‌هاي فرسوده
به دنبال عقد قرارداد همکاری بین سازمان نوسازی بافت‌هاي فرسوده و کانون سراسری انبوه‌سازان کشور شهرام سلماسی جاوید، رييس کانون انبوه‌سازان با اشاره به قشر گسترده ذی‌نفعان بافت‌هاي فرسوده گفت: باید به این نکته توجه کنیم که تا به امروز زندگی عادی در این مناطق وجود نداشته و شهرداری نیز به این مساله اذعان داشته که تاکنون شفاف‌سازی خوبی در انجام این طرح وجود نداشته است.
وی به معضل نوسازی لکه‌ای (یک واحد در یک منطقه) اشاره کرد و توضیح داد: بدترین نوع نوسازی که تا به امروز نیز انجام مي‌شده نوسازی لکه‌ای بوده که به هیچ عنوان افزایش ارزش افزوده را به دنبال نداشته است و ما باید به دنبال راه‌حل اساسی در این رابطه باشیم.
وی حل معضل مسکن را از مهمترین دغذغه‌ها و چالش‌هاي انتخاباتی عنوان کرد و در این باره گفت: با افزایش مطالبات مردم در بازار مسکن باید برنامه‌هاي تولیدی نیز افزایش پیدا کند و نوسازی بافت‌هاي فرسوده به عنوان یکی از راه‌حل‌هاي این معضل باید مورد توجه و حمایت دولت قرار گیرد.
آسیب‌شناسی مشکلات ساكنان مناطق فرسوده
به دنبال شکایت بسیاری از ساکنین بافت‌هاي فرسوده برای ترس از دست دادن تنها منبع مالی زندگی این افراد، رييس سازمان نوسازی به پروژه محله خوب بخت به عنوان طرح پایلوت اشاره کرد و توضیح داد: در این طرح که با نوسازی 2000 واحد مسکونی آغاز شد، برخی از ساکنین دچار مشکل شدند. تجربیات این طرح در برنامه‌هاي بعدی مورد توجه خواهد بود، در ضمن با تشویق مردم برای مشارکت مستقیم در این پروژه با تسهیلات ویژه‌ای چون ارائه دفترچه تضمین کیفیت برای ساخت‌وساز‌ها سعی داریم، این تردیدها و مشکلات را به حداقل برسانیم.


08 ژوئن 2009, 12:17
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
طي دو ماه اول سال جاري در كل كشور براي ساخت بيش‌از 100 هزار واحد مسكوني پروانه ساخت صادر شده است كه اين رقم در مقايسه با حجم ساخت‌ مسكن در دو ماه ابتدايي سال گذشته از رشد متوسط 30 درصدي حكايت مي‌كند.
گزارش دنياي‌اقتصاد از تازه‌ترين اطلاعات آماري تهيه شده در وزارت مسكن حاكي است در فروردين ماه امسال در مناطق شهري كل كشور -طبق آنچه شهرداري‌ها از روي پروانه‌هاي ساختماني صادرشده اعلام كرده‌اند- ساخت 37 هزار و 613 واحد مسكوني آغاز شده و در ارديبهشت‌ماه نيز اين حجم به 63 هزار و 151 واحد افزايش پيدا كرده است. به اين ترتيب در فاصله دو ماه ساخت‌وسازهاي مسكوني 7/1 برابر افزايش يافته است، ضمن اينكه ارقام ماهانه فروردين و ارديبهشت در مقايسه با مدت مشابه سال 87، به ترتيب 6/38 درصد و 9/25 درصد رشد را نشان مي‌دهد.
آنچه در تحليل آمارهاي جديد به عنوان نقطه قوت رونق ساختماني مطرح است «رشد حجم احداث مسكن در حد ورود تقاضاهاي جديد به بازار مسكن» است.
مطابق آمار رسمي سازمان ثبت احوال كشور در سال گذشته 890 هزار مورد ازدواج انجام شده كه با توجه به اينكه در برآورد تقاضاهاي جديد مسكن، حدود يك‌سوم مرگ‌ومير در سال به عنوان كاهش تقاضا در نظر گرفته مي‌شود، وزارت مسكن رقم دقيق تقاضاي جديد ناشي از تشكيل خانوارهاي جديد براي مسكن در سال 88 را معادل 750 هزار واحد اعلام كرده است. در اين‌صورت تقاضاي ماهانه معادل 60 هزار واحد مسكوني مي‌شود كه با فرض ورود همين حجم تقاضاي جديد به بازار مسكن در سال جاري، روند ساخت‌وساز در دو ماه اول امسال تقريبا با تقاضا همسان بوده است.
در گزارش وزارت مسكن، رونق كمي ساخت‌وساز در تهران به مراتب بيشتر از ساير شهرها قابل رديابي است.
در سه ماه اول سال جاري، تعداد واحدهاي مسكوني كه پروانه ساخت براي آنها در شهر تهران صادر شده به‌طور ميانگين 48 درصد افزايش پيدا كرده است.
نرخ رشد احداث مسكن در پايتخت طي فروردين، ارديبهشت و خرداد امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به ترتيب 2/83 درصد، 8/14 درصد و 8/87 درصد رشد داشته است.
مسوولان ارشد وزارت مسكن درباره رشد خيره‌كننده ساخت‌وساز در تهران معتقدند عمده فعاليت سازنده‌ها در بافت‌هاي فرسوده شهر متمركز شده و در ساير مناطق تهران، ساخت‌وساز آنچنان قوت نگرفته است.
اين مهاجرت سازنده‌ها به بافت‌هاي فرسوده به‌خاطر حمايت‌هاي مالي بانك‌مسكن طبق مصوبه شوراي‌عالي مسكن است كه اگر انبوه‌سازي در بافت‌فرسوده اقدام به نوسازي كند به ازاي هر واحد مسكوني بدون فوت وقت و از محل خط اعتباري مسكن‌مهر، 20 ميليون تومان تسهيلات ارزان‌قيمت به او پرداخت مي‌شود.
براساس گزارشي كه وزارت مسكن از روند ساخت‌وساز در دو ماه اول امسال تهيه كرده، سهم شهرهاي بزرگ بعد از تهران، در رشد فعاليت‌هاي ساختماني بيشتر از ساير مناطق شهري بوده است.
از سوي ديگر، نرخ رشد 38 و 63 درصدي براي احداث مسكن در فروردين و ارديبهشت امسال در مقايسه با نرخ رشد ماه‌هاي سال 88، حاكي از شروع متفاوت سال جاري در بازار مسكن بعد از دو سال ركود است.
در فروردين و ارديبهشت‌ماه پارسال، ساخت‌وسازهاي مسكوني نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، 16- درصد و 50- درصد رشد داشت.به گزارش خبرنگار دنياي‌اقتصاد، در بهار امسال در شهر تهران ساخت 27 هزار و 90 واحد مسكوني آغاز شده است.
همچنين در شهرهاي بزرگ نيز در دو ماه اول امسال براي 31 هزار و 102 واحد مسكوني پروانه ساختماني صادر شده است.
ساخت‌وساز در كشور در يك‌سال 88 به استناد آماري كه وزارت مسكن از شهرداري‌هاي كل كشور و همچنين شهرهاي جديد جمع‌آوري كرده، معادل 4 درصد نسبت به يك‌سال 87 رشد داشته است، اما اين نرخ در دو ماه اول امسال به 07/30 درصد رسيده است.


24 آگوست 2010, 08:28
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 34 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد