بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 فوریه 2020, 14:47
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 انتقال پايتخت از تهران 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
عضو كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر گفت: تصميم مجمع تشخيص براي انتقال پايتخت از تهران شتابزده است.

مسجد جامعي، عضو كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر در گفت و گو با خبرنگار موج با شتابزده خواندن مصوبه مجمع در مورد انتقال پايتخت از تهران گفت: به نظرم اين كه مجمع تشخيص مصلحت نظام به اين نتيجه رسيده كه از بايد پايتخت را از تهران منتقل كرد، يك تصميم شتابزده است .
وي گفت: نمي توان تصميمي راجع به تهران گرفت و از منتخبان مردم در مورد آن سؤال نكرد. شوراي شهر كاملا صلاحيت دارد تا در اين خصوص مورد مشورت قرار گيرد، اما تا انجايي كه من مي دانم اين موضوع اتفاق نيفتاده است.
مسجد جامعي يادآور شد: انتقال پايتخت بحث قديمي مي باشد كه حدود دو دهه از آن مي گذرد، اما هيچگاه اين طرح از حد يك طرح كلي هم فراتر نرفته است.
وي با تاكيد بر اين كه هيچگاه در مورد مزايا و معايب اين طرح براي تهران صحبت نشده است، گفت: هرگز بيان نشده است كه اين اتفاق چه امتيازاتي براي تهران خواهد داشت و يا شهر جديد كجاست كه مي خواهد جاي تهران را به گيرد و به عنوان نمونه در نظام سياسي كشور و نظام اجرايي اين جابجايي، تاثير ماندگار خواهد داشت؟
وي گفت: در تهران طي سال هاي گذشته تلاش وسيعي براي حل مشكلات شده و نسبت به تلاش صورت گرفته توفيقات خوبي حاصل شده است.
خبرگزاري موج


07 فوریه 2010, 11:39
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
انتقال پايتخت منتفي شد

استاندار تهران از تشكيل دو كارگروه‌ مجزا براي «سبك‌سازي جمعيت تهران» و «انتقال كاركنان دولت» خبر داد و گفت: هم‌اكنون تعداد كثيري از كارمندان دولت براي انتقال به شهر‌هاي خودشان، در استانداري تهران ثبت‌نام كرد‌ه‌اند كه با فراهم‌شدن مقدمات اجراي اين طرح بزرگ در كارگروه‌، به‌زودي عمليات كاهش جمعيت اتفاق مي‌افتد.
مرتضي تمدن در گفت‌وگو با دنياي‌اقتصاد افزود: از اين به بعد موضوع انتقال پايتخت به آن معنا كه در گذشته در دولت مطرح بود، دنبال نمي‌شود، اما ممكن است در جريان سبك‌سازي جمعيت تهران، بعضي وزارتخانه‌ها به بعضي استان‌ها نقل مكان كنند.
استاندار تهران تصريح كرد: تهران پايتختي است كه مسووليت اساسي و كليدي آن با دولت است. دولت نيز در سياستي كه براي كاهش جمعيت تهران در نظر گرفته، به هيچ وجه عقب‌گرد نخواهد كرد، بلكه بايد تمام مجموعه‌ها پشت‌سر دولت قرار بگيرند تا اين ماموريت شهري به بهترين شكل ممكن محقق شود.
تمدن با اشاره به اينكه هم‌اكنون ازدحام و تراكم جمعيتي تهران ايجاب مي‌كند كه دولت براي سبك‌سازي جمعيت وارد عمل شود، گفت: شهر تهران حداكثر براي 4 تا 5 ميليون نفر ظرفيت زيرساختي و سكونتي دارد، اما الان متجاوز از 8 ميليون نفر در آن زندگي مي‌كنند. وي افزود: اگر مهاجرت معكوس از تهران اتفاق نيفتد، «انفجار جمعيتي» رخ خواهد داد.

مارهاي خفته در سه طرف تهران
استاندار تهران در ادامه گفت‌وگو با دنياي‌اقتصاد، تاكيد كرد: زنگ خطري كه براي تهران به صدا درآمده يك بعد آن به جمعيت اضافي مربوط مي‌شود، اما بعد اصلي، زلزله احتمالي است كه عامل تهديدكننده ساكنان فعلي تهران به شمار مي‌رود.
تمدن افزود: لازم نيست كسي دنبال احتمال وقوع زلزله در تهران باشد، هر كسي كمترين اطلاعات زمين‌شناسي را درباره گسل‌هاي تهران داشته باشد، مي‌داند اين گسل‌ها همچون مار خفته در سه طرف تهران حلقه زده‌اند و هر لحظه ممكن است اين مار خفته بيدار شود.
وي با اشاره به اينكه گسل‌ها در جنوب، شمال و غرب تهران واقع شده‌اند، گفت: كدام عقل سليم به ما مي‌گويد در اين مورد صحبت نكن و اعلام خطر نكن؟ اگر اعلام خطر نشود، گناه است، اگر هشدار داده نشود، اين عين بي‌مسووليتي است.

تهران صاحب دارد دولت هم قدرت حل مشكل
استاندار تهران با اشاره به اينكه عده‌اي مسووليت اصلي‌شان را در قبال تهران فراموش كرده‌اند، گفت: مدتي است كه هركسي مي‌خواهد درباره تهران صحبت كند يك عده پيدا مي‌شوند مي‌گويند كسي حق ندارد درباره تهران حرف بزند.
وقتي درباره تهران موضوع سبك‌سازي جمعيت مطرح مي‌شود، مدعي پيدا مي‌شود، بحث مسائل ارتقاي مديريت در تهران را مطرح مي‌كنند، مدعي پيدا مي‌شود.
وي افزود: تهران صاحب دارد، حياط خلوت كسي نيست. دولت هم توان و قدرت حل مشكل تهران را دارد. بايد اجازه بدهند و بگذارند دولت كارش را انجام دهد و هر روز با حاشيه‌سازي وقت دولت را نگيرند.

ثبت‌نام در استانداري
استاندار تهران با بيان اينكه بعضي‌ها مي‌گويند كاهش جمعيت تهران محال است، تصريح كرد: هرگز اينطور نيست، طي چند روز گذشته به دنبال فراخواني كه اعلام شد تعداد كثيري از كارمندان دولت در استانداري تهران اسم نوشته‌اند و در نوبت هستند تا به شهرها و استان‌هاي خودشان برگردند. بعضي‌ از همين افراد هم مدام پيگيري مي‌كنند كه زودتر تعيين تكليف شوند. مرتضي تمدن در ادامه افزود: آيين‌نامه انتقال كارمندان دولت به استانداران سراسر كشور ابلاغ شده كه در آن مشوق‌هايي براي انتقالي‌ها در نظر گرفته شده است. اما در كارگروه‌هايي كه براي اين موضوع تشكيل شده است، جزئيات تسهيلات براي كاهش جمعيت تهران به زودي تدوين خواهد شد.

انتقال پايتخت در دست اقدام نيست
استاندار تهران در پاسخ به پرسش دنياي‌اقتصاد درباره سرنوشت تصميم دولت قبل مبني بر انتقال پايتخت از تهران به شهري ديگر، گفت: در حال حاضر اولويت دولت درباره تهران، سبك‌سازي جمعيت است و مشخصا موضوعي تحت عنوان انتقال پايتخت مطرح نيست.
تمدن افزود: ممكن است در اين سبك‌سازي، برخي از وزارتخانه‌ها از تهران نقل مكان كنند. اما صرف اينكه پايتختي جديد در منطقه‌اي از كشور تشكيل شود، باري از مشكلات تهران حل نخواهد شد. تمدن تصريح كرد: سابقه كاهش جمعيت تهران در دولت قبل نيز مطرح بود، اما آنچه هم‌اكنون باعث سرعت در اقدام شده است، اراده قوي در دولت و تاكيد ويژه رييس‌جمهور است.استاندار تهران درباره هدف‌گذاري ميزان جمعيتي كه بايد از تهران منتقل شود، گفت: برنامه ما كاهش 5 ميليوني جمعيت است حال اينكه چقدر از اين ميزان در چه مدت زماني از تهران به شهرهاي ديگر منتقل شود بستگي به اقدامات دولت دارد. اما ما عجله زيادي براي اين كار داريم.


19 می 2010, 08:52
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
انتقال پایتخت از تهران مطرح نیست

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ريیس‌جمهور با اعلام اینکه انتقال پایتخت از تهران مطرح نیست، گفت: در راستای کوچک‌سازی دولت 10 برنامه تحول اداری در دولت اجرا می‌شود که مجلس شورای اسلامی هم موافقت کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، لطف‌الله فروزنده‌دهکردی افزود: استقرار دولت الکترونیک، عدالت استخدامی و نظام پرداخت، ساماندهی نیروی انسانی، تمرکززدایی، افزایش بهره‌وری و استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد، سلامت اداری، اصلاح ساختارها و فرآیندها، توانمندسازی و آموزش فرهنگی و تخصصی منابع انسانی، تقویت مدیریت و توان کارشناسی کشور و ارتقای روحیه خودکنترلی در کارها، خدمات‌رسانی به مردم و ارباب رجوع 10 برنامه مهم تحول در نظام اداری کشور است.
وی گفت: در برنامه ساماندهی نیروی انسانی، تصدی‌های دولت با اولویت تعاونی‌ها واگذار می‌شود و انتقال کارکنان به بخش غیردولتی طبق موضوع ماده 18 قانون مدیریت خدمات کشوری صورت می‌گیرد.فروزنده افزود: برگزاری آزمون در استخدام‌های دولتی و ایجاد فرصت‌های یکسان، توزیع و تخصیص مجوزهای استخدامی با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته و استانداردسازی شرایط جذب و تصدی مشاغل از موضوع‌های عدالت استخدامی و نظام پرداخت است. معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ريیس‌جمهور گفت: انتقال کارمندان، سازمان‌ها، شرکت‌ها، موسسات آموزش و پژوهشی از تهران به شهرستان‌ها، توجه به مناطق محروم و دورافتاده، تفویض اختیار امور اداری و استخدامی به استانداران و منع هر گونه استخدام و انتقال به تهران در برنامه تمرکززدایی صورت می‌گیرد. وی افزود: انتقال به سایر واحدهای همان دستگاه، بازخرید سنوات خدمت، موافقت با مرخصی بدون حقوق، انتقال به بخش دولتی دارای مشاغل حاکمیتی، انجام وظیفه در بخش غیردولتی به شکل مامور و استخدام نظام دورکاری هم مورد توجه خواهد بود.
فروزنده دهکردی اظهار كرد: تقویت قانونگرایی و پاسخ گویی یکسان به عموم مراجعان و تکریم آنها در برنامه سلامت اداری پیگیری می‌شود. وی گفت: علاوه بر آن، اعمال نظارت و کنترل و حفظ روابط سالم کارمند در انجام وظیفه محوله و جلوگیری از ضرر و زیان دولت و بیت‌المال و برخورد با افراد حقیقی و حقوقی رشوه دهنده به کارکنان دستگاه‌های اجرایی و ارسال پرونده آنها به مراجع قضایی در برنامه سلامت اداری است. فروزنده افزود: تعیین قیمت تمام شده فعالیت‌ها و خدمات و محصولات، تعیین شاخص‌های هدفمند و نتیجه‌گرا و استانداردهای کیفی خدمات، اجرای ماده 82 قانون مدیریت خدمات کشوری (موضوع استقرار نظام عملکرد در سطح تمامی دستگاه‌های اجرایی و تعیین جایگاه و میزان پیشرفت کشور در مقایسه با دیگر کشورهای جهان) از موارد برنامه افزایش بهره‌وری و استقرار نظام جامع مدیریت است.
18هزار کارمند برای خروج از پایتخت نام‌نویسی کرده‌اند
به گفته وی، تاکنون 18هزار کارمند برای خروج از پایتخت نام‌نویسی کرده‌اند که 6هزار نفر از آنان انتقال یافته‌اند و در انجام دادن کارهای انتقال بقیه هستیم و برای آنها مزایایی چون وام، زمین، مسکن و افزایش حقوق در نظر گرفته شده است.
وی گفت: در برنامه تحول دولت الکترونیک، عدم تمرکز، کاهش ساختار، واگذاری امور به بخش خصوصی، انتقال شرکت‌ها و موسسات پژوهشی از تهران از جمله کارهای کوچک‌سازی حجم دولت به شمار می‌رود و انتقال شرکت‌‌ها از تهران هم برنامه کوتاه‌مدت دارد و هم نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت دارد. معاون ريیس‌جمهور تاکید کرد: تاکنون 106 شرکت دولتی به صورت قطعی از تهران منتقل شده و 35 شرکت نیز در حال انتقال هستند که مقدمات انتقال آن فراهم می‌شود. وی با بیان اینکه توسعه خدمات الکترونیک بسته سیاستی کاملي است، افزود: پیشخوان‌های دولت الکترونیک یکی از این بسته‌ها است و سایر خدمات الکترونیک دولتی از طریق دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی برای مردم ارائه می‌شود. معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ريیس‌جمهوری افزود: در حال حاضر حدود 30 خدمت در دفاتر خدمات الکترونیک به مردم ارائه می‌شود که این تعداد تا پایان سال به 70 خدمت افزایش می‌یابد.


25 آگوست 2010, 09:13
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
احمدی‌نژاد در جمع مديران استان تهران:
40 درصد از کارمندان باید دوركار شوند
حداقل بايد 5 ميليون از استان تهران كه 3 ميليون آن از شهر تهران باشد، بروند
رييس‌جمهور خطاب به مديران گفت: به نحوي برنامه‌ريزي كنيد كه تا پايان سال 40 درصد از كارمندان شما از طريق دوركاري به ايفاي وظيفه خود بپردازند.
محمود احمدی‌نژاد تاکید کرد: بايد از كل استان تهران حداقل 5 ميليون نفر را منتقل كنيم و از تهران بروند و از شهر تهران نيز بايد حدود 3 ميليون نفر بروند و اين صحبتي كه مطرح مي‌شود حساب شده است. احمدی‌نژاد در 17 فروردین ماه برای اولین بار به صورت رسمی از احتمال وقوع زلزله در تهران حرف زد و اظهار کرد: «از مردم تهران می‌خواهم موضوع زلزله را جدی بگیرند و به زندگی در نقاط دیگر ایران فکر کنند.» احمدی‌نژاد تاکید کرده بود که «باید تهران را خالی كرد، البته به زودی نمی‌شود این كار را كرد. من به وقتش از مردم خواهش می‌كنم كه یك مقداری از تهران بیرون بروند.» ريیس‌جمهور با بیان اینکه حداقل 5 میلیون نفر باید از تهران بیرون بروند، تاکید کرده بود که گسل‌های زیر تهران به لطف دعای مردم فعال نیستند. به دنبال سخنان احمدي‌نژاد، دولت طرح‌هاي تشويقي براي کارمنداني که آماده مهاجرت بودند در نظر گرفت و در ادامه ضرب‌الاجلي براي انتقال درصدي از کارمندان تعيين و قرار شد تا پايان مرداد ماه 40 درصد از کارمندان تهراني به شهرهاي ديگر منتقل شوند که این امر به طور کامل محقق نشد.

به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد اما صبح دیروز در راستاي دور سوم سفر استاني خود به استان تهران در جمع مديران استان تهران بار دیگر گفت: بايد از كل استان تهران حداقل 5 ميليون نفر را منتقل كنيم و از تهران بروند و از شهر تهران نيز بايد حدود 3 ميليون نفر بروند و اين صحبتي كه مطرح مي‌شود حساب شده است. رييس‌جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود در جمع مديران تهران گفت: بايد كاري كنيم كه علاوه بر كاهش جمعيت و تمركززدايي سفرها نيز كم شود.
به گزارش ايسنا، وي با اشاره به ايجاد دولت الكترونيك گفت: در اين ارتباط اقدامات خوبي انجام شده است و اين موضوع، موضوع خيلي خوبي است و خدمات زيادي از اين طريق ارائه مي‌شود. بخشي از فعاليت‌ها و كارها بايد از اين طريق انجام شود، به نحوي كه مردم براي خدمات اداري، مجبور به مسافرت نباشند. البته به اين معنا نيست كه وقتي اين موضوع حل شد و مردم وقتشان آزادتر شد جابه جا نمي‌شوند و سفر نمي‌كنند. براي كار اداري سفر نمي‌روند، ولي براي ديدن فاميل و انجام تفريح كه سفر مي‌كنند. وي خطاب به مديران تاكيد كرد: بايد در كنار كارهاي ديگري كه انجام مي‌دهيم طرح دوركاري را نيز جدي بگيريم. حداقل 40 درصد كاركنان را بفرستيد در داخل خانه، تا كارها را از طريق دوركاري و در خانه انجام دهند. احمدي‌نژاد ادامه داد: وقتي اين موضوع مطرح شد عده‌اي شروع به انجام تبليغات منفي كردند، ولي چرا اين تبليغات منفي صورت گرفت مگر اين موضوع چه ايراد و مشكلي دارد اكنون كه امكانات وجود دارد چه اشكالي دارد 40 درصد از كاركنان بنشينند در خانه و از آنجا كارهايشان را انجام دهند آيا اين موضوع عيبي دارد؟ اگر عيبي دارد بگوييد.

مشکلات تهران؛ جمعیت، ترافیک و زلزله
احمدي‌نژاد در ادامه با اشاره به مشكلاتي كه استان تهران با آن روبه‌رو است، گفت: به نظر مي‌رسد كه چند مشكل اساسي در تهران وجود دارد، مشكل اول جمعيت استان تهران است، اكنون در شهر تهران بيش از 8 ميليون نفر و در استان تهران حدود 12 ميليون نفر زندگي مي‌كنند اين تعداد جمعيت يعني چي؟ يعني فشار عصبي و اتلاف وقت، ترافيك، آلودگي هوا و يعني زندگي در قفس‌هايي به نام برج و آپارتمان، يعني كاهش توليد و افزايش مصرف، البته من در اينجا نمي‌خواهم همه مشكلات را بيان كنم برخي را بيان مي‌كنم. دومين مساله ترافيك است و اتلاف وقت و آلودگي هوا كه عمده‌ آنها ناشي از جمعيت است. رييس‌جمهور مشكل سوم را زمين و بافت زمين تهران عنوان كرد و گفت: كشور ما روي خط زلزله قرار دارد، سنگين‌ترين گسل‌ها در تهران و اطراف تهران است، اگر اين گسل‌ها در كوير بودند نگراني نداشتيم و اگر در جايي بودند كه تعداد كمي از مردم در آن زندگي مي‌كردند آن‌قدر نگران نبوديم، ولي مي‌بينيم كه در استان تهران بيش از 12 ميليون و در شهر تهران بيش از 8 ميليون نفر زندگي مي‌كنند. جمعيت فشرده‌اي با گسل‌هايي كه يواش يواش در حال فعال شدن هستند و اين نگراني ايجاد مي‌كند و اگر خداي نكرده اتفاقي بيفتد جمع كثير و وسيعي از مردم در معرض خطر قطعي قرار مي‌گيرند.

40 درصد از كارمندان دوركاري کنند
رييس‌جمهور با اشاره به اينكه تعداد ساختمان‌هاي دولتي كه در تهران وجود دارد زياد است، گفت: وقتي كه مقداري از كار از طريق دوركاري انجام شود رفت و آمد كم مي‌شود، وقتي كه ما اين موضوع را مطرح كرديم برخي از شياطين آمدند و گفتند خانم‌ها اين موضوع را قبول نكنيد مي‌خواهند شما را كنار بگذارند، آقايان اين موضوع را قبول نكنيد قرار است فلان كار را بكنند. مي‌بينيد كه كار خوبي كه مطرح مي‌شود شياطين مي‌آيند و مي‌خواهند آن را زير سوال ببرند.
رييس‌جمهور خطاب به مديران استان تهران گفت: دور كاري را جدي بگيريد و به نحوي برنامه‌ريزي كنيد كه 40 درصد از كارمندان‌تان تا پايان سال از طريق دور كاري به ايفاي وظيفه خود بپردازند. چرا كه امكانات نيز وجود دارد و مي‌شود اين كار را انجام داد. البته براي كاهش ترافيك بايد كارهاي ديگري نيز انجام دهيد.
رييس‌جمهور گفت: يكي ديگر از كارهايي كه بايد انجام شود بهينه‌سازي هزينه‌ها است، شما جلوي خيلي از ريخت و پاش‌ها را گرفتيد؛ ولي باور من اين است كه جا براي صرفه‌جويي بيشتر هم در هزينه‌ها و هم در پروژه‌ها وجود دارد، در پروژه‌ها جا براي صرفه‌جويي زياد است.
رييس‌جمهور با تاكيد دوباره بر صرفه‌جويي در پروژه‌ها و هزينه‌هاي مصرفي گفت: اخيرا گزارشي از تعداد ساختمان‌هاي دولتي در تهران دريافت كردم كه نمي‌گويم وحشتناك است؛ ولي تاسف‌بار است خيلي از اينها مي‌توانند در هم قرار بگيرند و خيلي از هزينه‌ها را كاهش دهند. كاهش هزينه‌ها در آب، برق و گاز. مثلا در همين قضيه بنزين يك همتي كرديم و مصرف بنزين را در دستگاه‌ها كاهش داديد و خدماتتان چند برابر شد اين صرفه جويي را در ديگر بخش‌ها نيز اعمال كنيد و نتيجه‌اي را كه از اين صرفه جويي حاصل مي‌شود در اختيار كاركنان قرار دهيد تا زندگي آنها بهتر شود و صرف كاركنان‌تان كنيد.
مي‌توان ساختمان‌هاي دولتي را فروخت

رييس‌جمهور با بيان اينكه بسياري از ساختمان‌هاي دولتي را مي‌توان فروخت و پول حاصل از آن را خرج آباداني خود تهران كرد، مثلا يك خط مترو را كامل كنيم يا مراكز درماني بسازيم، گفت: در واقع تاكيدم اين است كه اين صرفه‌جويي‌ها را از خودمان شروع كنيم.
رييس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود خطاب به مديران استان تهران گفت: اكثر شما مدير و برنامه‌ريز هستيد نگاه كلان به مسائل داريد، ولي اين به اين معنا نيست كه شما به امورات مردم و مشكلات مردم توجه نكنيد و از مشكلات آنها هرچند كوچك غافل شويد. ما به جوسازي‌ها و كساني كه با درد مردم، انقلاب و هويت آشنايي ندارند و توجهي ندارند و فقط درد جيب و شكم دارند كاري نداريم. بايد به مشكلات مردم توجه كرد. بايد به امورات و مسائل مردم در كنار مسائل كلان توجه كرد.


08 نوامبر 2010, 09:42
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد