بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 نوامبر 2019, 14:14
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 همکاری خارجی ها در ساخت مسکن در ایران 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
آغاز سرمايه‌گذاري خارجي در مسكن مهر

وزارت مسكن بخشي از مسووليت ساخت يك ميليون واحد مسكوني را كه قرار است در قالب پروژه‌هاي 99ساله در كشور ساخته شود به خارجي‌ها واگذار كرده است، به طوري كه شركت‌هاي ساختماني از سه كشور ايتاليا، تركيه و كره‌جنوبي اخيرا با مقامات ايراني تفاهم كرده‌اند كه واحدهاي مسكوني مهر را با قيمت متري 233 تا 300 دلار ظرف يك‌سال بسازند و به متقاضيان تحويل دهند.پيمانكاران خارجي مسكن مهر در فاز اول قرار است در «پرند و هشتگرد» تهران و «مجلسي و فولاد‌شهر» اصفهان نزديك به 5 هزار واحد مسكوني روي زمين‌هاي 99ساله احداث كنند.

كره‌جنوبي، تركيه و ايتاليا براي ساخت پروژه‌هاي 99ساله در ايران تفاهم كردند
وزارت مسكن بخشي از مسووليت ساخت يك ميليون واحد مسكوني كه قرار است در قالب پروژه‌هاي 99ساله در كشور ساخته شود را به خارجي‌ها واگذار كرده، به طوري كه شركت‌هاي ساختماني از سه كشور ايتاليا، تركيه و كره‌جنوبي اخيرا با مقامات ايراني تفاهم كرده‌اند واحدهاي مسكوني مهر را با قيمت متري 233 تا 300 دلار ظرف يك‌سال بسازند و به متقاضيان تحويل دهند. اين قيمت از آنجايي نزديك به ارزش قراردادهاي انبوه‌سازان داخلي با تعاوني‌هاي مسكن است كه گفته مي‌شود مقامات وزارت مسكن براي جلوگيري از شائبه حمايت خاص از شركت‌هاي خارجي، مانع ارائه قيمت بالاتر در تفاهم اخيرشان با ساختمان‌سازهاي خارجي شده‌اند.
پيمانكاران خارجي مسكن مهر در فاز اول قرار است در «پرند و هشتگرد» تهران و «مجلسي و فولاد‌شهر» اصفهان نزديك به 5 هزار واحد مسكوني روي زمين‌هاي 99ساله احداث كنند. مقامات وزارت مسكن مي‌گويند، در دور جديد سرمايه‌گذاري خارجي هيچ امتياز اضافه‌تر از آنچه به انبوه‌سازان داخلي داده مي‌شود، در نظر گرفته نشده است. همچنين در تفاهم مربوط به مسكن مهر كه با شركت‌هاي خارجي به امضا رسيده، شرايط ساخت‌وساز به گونه‌اي تعريف شده كه در هر مرحله از كار چنانچه كوتاهي از جانب پيمانكار خارجي صورت بگيرد، وزارت مسكن حق برخورد يا جريمه را داشته باشد.
شركت‌هاي خارجي متعهد شده‌اند حداكثر ظرف 12 ماه از شروع عمليات ساخت، پروژه‌هاي مسكن مهر را تحويل متقاضيان دهند.
در شهر جديد پرند تفاهم با تركيه‌اي‌ها تقريبا نهايي شده و شيوه ساخت به‌صورت صنعتي خواهد بود كه به احتمال خيلي زياد كمتر از يك‌سال پروژه آماده بهره‌برداري خواهد بود.
آنچه به‌تازگي تحت عنوان سرمايه‌گذاري خارجي در مسكن مهر آغاز شده، دو سال پيش به شيوه‌اي متفاوت در قالب پروژه ملكي و با مشاركت مالزيايي‌ها به اجرا گذاشته شد و تقريبا به شكست منجر شد. هرچند مسوولان وزارت مسكن در حال حاضر دليل شكست پروژه قبلي را نگاه مالي خارجي‌ها -شركت مالزيايي- عنوان مي‌كنند، اما واقعيت تضميني است كه پيمانكار خارجي بايد قبل از انعقاد قرارداد به دولت ارائه كند.دو سال پيش شركت مالزيايي متعهد شد به‌صورت مشاركتي در پرند ساخت‌وساز كند و كل هزينه‌هاي ريالي پروژه را تامين كند، اما مشكلات انتقال پول به ايران، نگراني طرف خارجي بابت فروش واحدها و ناهماهنگي در قوانين موجود كشور باعث شد كار به سرانجام نرسد.اين در حالي است كه تفاهم اخيري كه بين طرف وزارت مسكن - شركت عمران شهرهاي جديد - و شركت‌هاي ايتاليايي، تركيه‌اي و كره‌اي به امضا رسيده، بخشي از هزينه‌هاي ساخت پيش‌بيني شده در قالب وام 15 ميليوني به پيمانكار پرداخت شود و همچنين خريداران واحدهاي ساخته‌شده از هم‌اكنون در صف قرار دارند كه طبق متن تفاهم متري حدود 300 هزار تومان آنها را خريداري خواهند كرد.
مسوولان وزارت مسكن چشم‌انداز مثبتي از شروع سرمايه‌گذاري خارجي در مسكن مهر متصور شده‌اند، اما اينكه خارجي‌ها از ساخت به قيمت متري 300 دلار سود اقتصادي مي‌كنند يا خير؟ پرسشي‌ است كه پاسخ آن به عاقبت عملي تفاهم مربوط مي‌شود.

رفت‌وآمد خارجي‌ها به بازار مسكن
روز گذشته جمشید نورصالحی – مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید- در جمع خبرنگاران گفت: شرکت‌هایی از ایتالیا، اوکراین، ترکیه و برخی کشورهای دیگر به منظور ساخت‌وساز در شهرهای جدید در قالب مسکن مهر اعلام آمادگی کرده‌اند که دولت قطعا از این مساله استقبال خواهد کرد.
وی در پاسخ به پرسش «دنیای اقتصاد» مبنی بر اینکه با توجه به تجربه ناموفق انبوه‌سازان مالزی در شهرهای جدید ضرورت حضور مجدد سرمایه‌گذاران خارجی در شهرهای جدید چیست؟ گفت: پیش‌تر به دلیل اینکه حضور سرمایه‌گذاران خارجی فقط به منظور سرمایه‌گذاری و کسب سود بوده و از سویی با توجه به اینکه 100 درصد سرمایه نیز باید توسط آنها به پروژه تزریق می‌شد در نتیجه پروژه مذکور در مرحله مقدماتی متوقف شد.
نورصالحی اذعان داشت: در دور جديد سرمايه‌گذاري خارجي ضوابط ساخت وساز شرکت‌های خارجی در طرح مسکن مهر به صورت 100 درصدی از سوی وزارت مسکن تعیین می‌شود و در صورتی که این شرکت‌ها ضوابط مذکور را نپذیرند، به‌کارگیری انبوه‌سازان داخلی در اولویت قرار خواهد گرفت.

-------------
در همین حال علی توکلی – عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهرهای جدید- نیز در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد در اين باره‌ تصريح كرد: فعالیت انبوه‌سازان خارجی در شهرهای جدید با محوریت مسکن مهر باعث ایجاد رقابت بین سازنده‌هاي داخلي خواهد شد که این مساله در نهایت به نفع ساخت‌وسازهای مسکن مهر خواهد بود.وی تاکید کرد: علاوه بر این حضور سرمایه‌گذاران خارجی فتح بابی خواهد بود که سرمایه‌گذاران داخلی با فن‌آوری‌های جدید روز دنیا آشنا شوند و از سوی دیگر این مهم باعث خواهد شد که استانداردهای ساخت‌وساز از این رهگذر تقویت شوند.به گفته توکلی سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در طرح مسکن مهر در شرایط مساوی فعالیت خواهند کرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر به منظور حضور سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه ساخت‌‌وساز یک‌سری ضوابط حاکم است که نیاز به بازنگری دارند تا به موجب آن استقرار انبوه‌سازان خارجی و رفت و آمد آنها با سهولت بهتری صورت گیرد.
20 درصد مسكن مهر در شهرهاي جديد
در همین حال در ادامه این نشست خبری نورصالحی با اشاره به اینکه سهم مسکن مهر در شهرهاي جديد کشور 250 هزار واحد مسکونی است، تاکید کرد: در حال حاضر نزديک به پنج هزار هکتار از زمین‌های شهرهاي جديد به پروژه مسکن مهر تخصیص يافته است که احتمالا تا پايان سال جاري چهار هزار هکتار از زمین‌های مذکور به مرحله آماده‌سازي خواهد رسید.
وی گفت: تاکنون قرارداد ساخت 110 هزار واحد مسکوني منعقد شده و از آغاز عمليات ساخت مسکن مهر تاکنون بيش از 30 هزار واحد مسکوني از مرحله فونداسيون و سفت کاری عبور کرده‌اند و این آمار به سرعت در حال افزایش است.


07 فوریه 2010, 10:47
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد