بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 فوریه 2020, 17:02
پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 اخبار و قیمت مسکن در تهران 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
در مناطقي از شمال تهران، قيمت هر مترمربع واحدهاي مسكوني بالاي 200 متر، بين يك ميليون تا يك ميليون و 500 هزار تومان كاهش پيدا كرده است. اين افت قيمت، از ابتداي امسال تاكنون رخ داده است كه مشاوران املاك مهمترين علت آن را كاهش تقاضا در بازار مسكن براي خريد املاك متراژ بالا ذكر مي‌كنند.
تعدادی از مشاوران املاک در مناطق شمال تهران از افت قیمت متري يك ميليون تا يك ميليون و 500 هزار تومان واحدهای مسکونی متراژ بالا در اين منطقه خبر مي‌دهند. آنها مي‌گويند در گذشته اکثر فروشندگان آپارتمان‌های مسکونی متراژ بالا راغب نبودند نرخ‌های تعیین شده را کاهش دهند و حتی آن مالکانی که نیاز مالی داشتند یک یا دو واحد را به قیمت بالا می‌فروختند و نیاز خود را بر طرف می‌کردند. از سوی دیگر با این کار اگر مابقی واحدها برای مدتی به فروش نمی‌رفت مشکل ساز نمی‌شد یا اینکه تعدادی از واحدها را با نرخ بالایی اجاره می‌دادند که بتواند جایگزین سود فروش یک واحد شود.
اما اكنون طی یک سال گذشته اولین مرتبه‌ای است که بنگاهداران شاهد افت قیمت واحدهای 200 تا 350 مترمربعی 3 خوابه تا 4 خوابه هستند؛ چراکه فروشندگان خود را با وضعیت حاکم بر بازار وفق داده‌اند و مقایسه قیمت‌ها نشان می‌دهد که در مرداد ماه امسال قیمت هر مترمربع واحد مسکونی متراژ بزرگ حدود 6 میلیون و 500 هزار تومان بود که در حال حاضر این قیمت به متری 5 میلیون تومان رسیده است.
نمونه دیگری از کاهش قیمت اینکه یک واحد مسکونی 300 متر مربعی که به قیمت متری 7 میلیون تومان تعیین شده بود اکنون این قیمت به متری 5 میلیون و 800 هزار تومان افت کرده است.
در این بین عرضه واحدهای مسکونی متراژ کوچک در بازار بسیار کم است به همین خاطر این واحد‌ها مانند واحدهای متراژ بزرگ آنچنان دستخوش کاهش قیمت قرار نگرفته‌اند؛ بلکه اکثر واحدهای کوچک طی این مدت با افزایش قیمت هم همراه بوده‌اند. شواهد در بازار مسکن، افزایش قیمت متری 200 هزار تومان را برای برخی از واحدهای متراژ کوچک نشان می‌دهد.
اکنون قیمت پیشنهادی هر متر مربع آپارتمان مسکونی نوساز در اختیاریه بین دو میلیون و 300 هزار تا 3 میلیون و 200 هزار تومان و قیمت پیشنهادی هر متر مربع آپارتمان نوساز در دروس از 3 میلیون و 500 هزار تا 4 میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده است.


22 ژانویه 2010, 22:45
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
وزارت مسكن در يك واكنش رسمي نسبت به ارقام اعلام شده درباره نوسان بهاري قيمت مسكن، اعلام كرد: «طي ماه‌هاي اخير تغييرات بسيار محدود در قيمت فروش آپارتمان‌هاي مسكوني در تهران رخ داده است و در عين حال ثبات در اين حوزه همچنان برقرار است.» اين وزارتخانه روز گذشته با انتشار جوابيه‌اي خطاب به گزارش «دنياي‌اقتصاد» نحوه افت‌وخيز ارزش معاملاتي املاك مسكوني در پايتخت را اينطور روايت كرد: «مجموع افزايش قيمت آپارتمان مسكوني در بهار سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل در حد 9/7 درصد بوده است.»
اين نرخ -كه از رشد قيمت مسكن زير نرخ تورم حكايت مي‌كند- در حالي اعلام شده است كه «دنياي‌اقتصاد» هفت روز پيش به نقل از سايت رسمي مركز آمار ايران از رشد 4/19 درصدي قيمت هر متر مربع بناي مسكوني طي بهار امسال در شهر تهران خبر داده بود.
جالب آنكه، اين دو نهاد -وزارت مسكن و مركز آمار- در تحليل‌هاي خود به اطلاعات ثبت شده در سامانه رهگيري معاملات املاك در وزارت بازرگاني استناد مي‌كنند، اما همين سامانه شش روز پيش گزارش ديگري درباره تحولات قيمت مسكن تهيه كرد كه در آن آمده بود رشد قيمتي كه طي سه ماه اول رخ داده در دو ماه اول تابستان خنثي شده و سطح قيمت مسكن مجددا به نرخ يك ميليون و 500 هزار تومان رسيده است.
به اين ترتيب اگرچه هر سه نهاد مرجع در اعلام آمارهاي مربوط به بازار مسكن، در سه گزارش جداگانه، بر رشد قيمت در اوايل سال جاري اشتراك نظر دارند اما، نرخ اين رشد فاصله فوق‌العاده فاحشي از يكديگر دارد؛ به‌طوري‌كه وزارت مسكن معتقد است ميزان رشد قيمت كمتر از نصف نرخي است كه مركز آمار مدعي آن است.
روايت وزارت مسكن در اين باره حاكي است «متوسط قيمت هر متر مربع آپارتمان مسكوني در شهر تهران طي بهار89 به يك ميليون و 578 هزار تومان رسيده است كه در مقايسه با قيمت يك ميليون و 462 هزار توماني بهار88 رشد 9/7 درصدي را نشان مي‌دهد.»
اين نتايج تحليل‌هاي وزارتي نشان مي‌دهد در ماه‌هاي ابتدايي امسال نرخ رشد ارزش معاملاتي مسكن در حد «زير نرخ تورم» اتفاق افتاده است كه با توجه به ضرورت انگيزه مالي براي سرمايه‌گذاري‌هاي ساختماني و انتظار براي كسب سود عادلانه اقتصادي در اين بازار، رخداد چنين نرخ رشدي طبيعي است.
بازار مسكن پايش مي‌شود
وزارت مسكن اعلام كرده است بازار مسكن تحت پايش مرتب قرار دارد و نتايج اين پايش نشان مي‌دهد قيمت آپارتمان با تغييرات بسيار محدود و در عين حال با ثبات نسبي روبه‌رو است.
متن كامل جوابيه وزارت مسكن
متني كه وزارت مسكن تحت عنوان «جوابيه» به گزارش «تغيير روند قيمت مسكن در پايتخت» تهيه كرده و خواستار چاپ آن در روزنامه شده، به شرح زير است:
اطلاعات سامانه ثبت‌ معاملات املاك و مستغلات كشور كه به طور مستقيم، معاملات صورت گرفته از بنگاه‌هاي مشاوران املاك را ثبت مي‌كند حاكي از آن است كه پس از كاهش شديد قيمت در نيمه دوم سال 1387‌تغيير قيمت مسكن بسيار بطئي مي‌باشد، به طوري كه در نه‌ماهه ابتدايي سال 88 قيمت‌ها در رقم 5/1 ميليون تومان براي هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران تثبيت شد و در زمستان با اندكي افزايش – كه ناشي از جو رواني پايان سال بود – به حدود 6/1 ميليون تومان رسيد و مجددا در بهار سال 1389 با دو درصد كاهش مواجه شد به طوري كه در مجموع افزايش قيمت آپارتمان مسكوني در بهار سال‌جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل در حد 9/7 درصد بوده است.
شواهد عيني و پايش بازار نيز حاكي از تغييرات بسيار محدود در قيمت آپارتمان مسكوني و ثبات در اين حوزه است. ضمن اينكه پيش‌بيني مي‌شود با توجه به افزايش قابل‌توجه صدور پروانه ساختماني توسط شهرداري‌هاي مناطق شهري كل كشور و همچنين عرضه واحدهاي مسكوني مهر در يك سال آتي، با عرضه كافي در حوزه مسكن مواجه باشيم كه نتيجه آن تداوم ثبات در اين حوزه است.
ماجراي اختلافات آماري
خبرنگار دنياي‌اقتصاد درباره علت اختلاف آماري كه اخيرا براي اعلام نرخ رشد قيمت مسكن در تهران بوجود آمده است، به اطلاعاتي دست پيدا كرده كه كارشناسان مسكن و همچنين برخي از مسوولان اين حوزه به‌صورت كلي آن را تاييد مي‌كنند.
ماجراي اين اختلاف از سال گذشته به‌وجود آمد. بعد از آنكه سامانه رهگيري معاملات املاك با هزينه‌هاي ميلياردي راه‌اندازي شد و همه بنگاه‌هاي املاك ارزش معاملات قطعي را شروع به ثبت در اين سامانه كردند، وزارت مسكن و مركز آمار به سمت استفاده از نتايج خام اين سامانه جذب شدند اما اين دو دستگاه دولتي هر كدام با روش‌هاي مخصوص خودشان، اطلاعات خام در سامانه رهگيري معاملات املاك را تجزيه و تحليل آماري مي‌كنند.
در اين سامانه به دلايلي از جمله اشتباه مشاوران املاك يا دلايل فني ديگر، همه داده‌هايي كه تحت عنوان قيمت قطعي مسكن ثبت مي‌شود، صحيح نيست و برخي از آنها ايراد دارد يا اينكه مشكوك است.
وزارت مسكن در تحليل‌هاي آماري كه از داده‌هاي سامانه رهگيري استفاده مي‌كند از اين اطلاعات ناقص و داراي اشكال استفاده نمي‌كند.
همچنين نكته مهم ديگري كه ريشه اختلاف آماري اخير در بازار مسكن را شكل مي‌دهد به محاسبه «دامنه قيمت» مربوط مي‌شود.
كارشناسان آمار و اقتصاد مسكن در وزارت مسكن مبايعه‌نامه‌هايي كه در آن قيمت كمتر از متري 300 هزار تومان باشد را در محاسبه ميانگين قيمت مسكن استفاده نمي‌كنند همچنين قيمت‌هاي بيشتر از 8 ميليون تومان را نيز در بازار كنوني و با توجه به كف و سقف طبيعي قيمت ملك در تهران، لحاظ نمي‌كنند. چنين شيوه‌اي باعث مي‌شود ميزان خطاي آماري يا انحراف معيار در محاسبه نرخ رشد قيمت مسكن به صفر نزديك شود.
به اين ترتيب فيلترهايي كه وزارت مسكن براي اين كار استفاده مي‌كند باعث شده نرخ رشد متفاوتي از آنچه مركز آمار ايران هفته گذشته اعلام كرد، به‌دست بيايد.
به گزارش دنياي‌اقتصاد، وزارت مسكن در حالي نرخ رشد قيمت مسكن در بهار امسال را خفيف و در حد 9/7 درصد گزارش كرده است كه در چند روز اخير مشاوران املاك نيز اعلام كرده بودند رشد شديد قيمت در بازار رخ نداده است.


21 سپتامبر 2010, 09:06
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
وزير مسكن از رشد 66 درصدي صدور پروانه ساختمان در تهران و رشد 44 درصدي آن در كل كشور طي 4 ماهه اول سال خبر داد.
به گزارش خبرگزاري فارس از رامسر، علي نيكزاد در سمينار دو روزه تخصصي روساي بنياد مسكن و شركت بنياد بتن ايران يادآور شد: روش صنعتي در اجراي مسكن مهر بايد لحاظ شود و از حدود يك ميليون مسكن مهر در دست اجرا 220 هزار واحد آن به روش صنعتي ساخته مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه در چهار ماهه نخست سال 89 صدور پروانه ساختمان در كشور 44 درصد رشد داشته است، بيان داشت: اين ميزان در تهران 66 درصد رشد را نشان مي‌دهد كه نشان دهنده رونق مسكن در كشور است اما رونقي كه بدون گراني است.
همچنين عليرضا تابش رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي كشور در اين سمينار دو روزه بيان داشت: در اين قرارداد كارشناسان به بررسي توليد بتن بهتر مي‌پردازند.
وي با اشاره به اينكه گردهمايي بنياد مسكن هر ساله در تهران برگزار مي‌شود با اشاره به توان شركت بنياد بتن ايران بيان داشت: بنياد بتن ايران تبديل به مؤسسه بزرگ توليد بتن در كشور شده است و 30 درصد از بتن مصرفي كشور را توليد مي‌كند.
تابش تصريح كرد: آمار دقيق از توليد بتن در كشور وجود ندارد اما توليد سالانه بنياد بتن 150 ميليون تن است.
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي كشور افزود: بنياد بتن سهم به‌سزايي در ارتقاي كيفيت بتن داشته و اكنون با استاندارد شدن آن اين كيفيت ارتقا يافته است.
وي از مديران بنياد مسكن سراسر كشور خواست به امر كيفيت بتن اهميت بيشتري دهند و بتن را با عيار مقاومت بسنجند و بتن با كيفيت را با بتن بي‌كيفيت به صورت جداگانه قيمت‌گذاري كنند.


17 اکتبر 2010, 11:22
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
استاندار تهران با تایید خالی بودن تعدادی از واحدهای مسکونی موجود در تهران که مالکان آنها از عرضه این واحدها به بازار اجاره خودداری مي‌کنند گفت: مالکان خانه‌های خالی اگر بیش از این واحدها را بدون استفاده نگه دارند متضرر مي‌شوند.

مرتضی تمدن با اعلام این مطلب به خبرگزاری فارس گفت: آنچه كه مشخص است بخش زيادي از خانه‌هاي خالي از سكنه به هر دليلي وارد بازار اجاره مسكن نمي‌شود و عده‌ای هم منتظر تغييرات قيمتي هستند كه اين‌ افراد متضرر خواهند شد و اگر واحدهاي مسكوني خود را هم اجاره ندهند نیز ضرر خواهند کرد چرا که مسكن استهلاك دارد. وی افزود: واحد مسكوني كه ساخته شده و فروخته نشود و به اجاره داده نشود فرد سازنده را متضرر خواهد كرد. در این بین اگر هم برخي‌ها منتظر جهش قيمت مسكن هستند اين اتفاق نخواهد افتاد، چرا كه همين امسال در استان تهران بيش از 200 هزار واحد جديد مسكوني، تحويل داده خواهد شد.


20 اکتبر 2010, 12:31
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
خريد و فروش مسكن در شهرهاي جديد اطراف تهران رونق گرفته و ميزان مراجعه‌ها از پايتخت براي سكونت در اين شهرها كه تا همين نيمه اول امسال در كمترين سطح قرار داشت، هم‌اكنون افزايش پيدا كرده است. مشاوران املاك در شهرهاي پرديس، پرند و هشتگرد با اظهار رضايت از اوضاع كنوني معاملات ملكي، علت اين اتفاق را فرار پايتخت‌نشينان از آلودگي هواي تهران عنوان مي‌كنند؛ اما مسوولان شهرهاي جديد تحليل واقعي‌تري را در اين باره مطرح مي‌كنند كه آن، قيمت پايين‌ فروش آپارتمان‌هاي مسكوني در اين مناطق در مقايسه با قيمت بالاي مسكن در تهران است.
از ابتداي امسال تا كنون به رغم افزايش جزئي قيمت مسكن در تهران، شيب تغيير قيمت‌ ملك در شهرهاي جديد منفي بوده؛ به‌طوري‌كه هم‌اكنون هر متر مربع واحد مسكوني معمولي در پرديس- بهترين نقطه از حواشي تهران- حدود 900 هزار تومان است كه اين رقم نصف نرخ‌ها در شهر تهران است. در پرند نيز قيمت هر متر مربع آپارتمان نوساز متري 700 هزار تومان است. همچنين در هشتگرد متوسط ارزش واحد مسكوني متري 800 هزار تومان برآورد شده است.
تداوم روند ارزاني مسكن در شهرهاي جديد اطراف تهران كه از سال گذشته آغاز شد و همچنان نيز ادامه دارد، رفته‌رفته باعث تفكر مسوولان وزارت مسكن شده است. مسوولان كه هميشه از كاهش قيمت مسكن خوشحال بودند و از ادامه آن حمايت مي‌كردند حالا ادامه اين وضعيت در پرند و هشتگرد و پرديس را به دو دليل قبول ندارند و حتي درصدد هستند قيمت‌هاي كنوني را تثبيت كنند.
جمشيد نورصالحي در اين باره به دنياي‌اقتصاد گفت: در شهرهاي جديد سرمايه‌گذار خارجي وارد شده و اگر ببيند ساخت‌وسازها سودي براي فروش ندارد، دلسرد مي‌شود.
همچنين موج تحويل واحدهاي مسكوني‌مهر در اين شهرها از چند ماه آينده آغاز مي‌شود و احتمالا قصد فروش اين واحدها باعث افزايش عرضه مي‌شود كه براي جلوگيري از سكته قيمت‌ها در اين حالت نيز گويا برنامه‌ريزي‌هايي شده است.
نورصالحي در عين حال گفت: وزارت مسکن در دوسال گذشته تمام تلاش خود را کرده تا قیمت‌ها در شهرهای جدید به پایین‌ترین حد خود برسد و با توجه به تدابیری که در این زمینه به کار گرفت به نتیجه مورد نظر خود دست یافت. وی هر نوع احتمال کاهش مجدد قیمت مسكن در شهرهای جديد را به شایعه تعبیر کرد و اذعان داشت: برای اینکه جاذبه سرمایه‌گذاری برای انبوه‌سازان ایجاد شود، وزارت مسکن به دنبال آن نیست که قیمت‌ها در این شهرها بيش از اين کاهش يابد.
آب و هوا علت مهاجرت
به گزارش دنياي‌اقتصاد، متقاضيان سكونت در شهرهاي جديد اطراف تهران اين شهرها را براي آب و هوا انتخاب مي‌كنند و در زمان خريد مسكن، موقعيت جغرافيايي ملك را به‌صورت ويژه مد نظر قرار مي‌دهند.
در شهر جدید هشتگرد که به تازگی جزو استان البرز شده است، بنگاه‌داران براین باورند که قیمت‌ها در این شهر با عرضه واحدهای مسکن مهر کاهش پیدا نخواهد کرد .امیر حسین فریدی، سازنده مسکن در این شهر در خصوص روند قیمت‌ها در شهرهشتگرد به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در حال حاضر حداقل قیمت معاملاتي ملك در این شهرمتر مربعی 600 هزار تومان و حداکثر نیز یک میلیون و 100 هزار تومان است.
به گفته این سازنده با توجه به اینکه شهر جدید هشتگرد از شرايط مطلوب آب و هوايي در قیاس با سایر شهرهای جدید اطراف تهران برخوردار است و با در نظر گرفتن اینکه آلودگی هوای تهران بازار تقاضا را به این شهر هدایت می‌کند، از این رو بعید به نظر می‌رسد که بهره‌برداری از واحدهای مسکن مهر سبب کاهش بيشتر قیمت‌ها شود.
آينده شهرهاي جديد با قانون‌يارانه‌ها
سعيد صابوني مدير عامل شهر جديد پرند در گفت‌وگو با دنياي‌اقتصاد درباره آينده بازار مسكن در اين شهر تصريح كرد: نباید تصور کرد که اجرای قانون هدفمندشدن یارانه جذب جمعیت در این شهرها را زیر سوال می‌برد، چرا که با توجه به توسعه خطوط مترو از یک طرف و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی مشکل مربوط به تردد در این شهرها از بین خواهد رفت. وی خاطرنشان ساخت: با توجه به تاکید دولت برای توسعه خدمات زیرساختی قطعا سطح تقاضاها برای استقرار در این شهرها افزایش پیدا خواهد کرد.
همچنین مهندس امیر امینی، مدیرعامل شهرجدید پردیس نیز براین باور است که برطبق یک محاسبات ساده می توان به این نتیجه رسید که تازمانی که شتاب ساخت‌وساز به همین صورت ادامه دارد طبیعی است که قیمت‌ها نیز در سراشیبی نزول قرار مي‌گیرد. به گفته وی، با توجه به نزدیکی شهر جدید پردیس به تهران، درنتیجه قانون هدفمند شدن یارانه‌ها نمی‌تواند بر وضعیت تردد در این شهر تاثیر خاصی برجای بگذارد. این درحالی است که با توجه به تدابیری که دولت برای توسعه خدمات حمل‌ونقل عمومی در این شهرها در پیش گرفته است در نتیجه هیچ خطری اوضاع سکونت در شهرهای جدید و مخصوصا شهر جدید پردیس را تهدید نمی‌کند. وی افزود: با توجه به رونق ساخت‌وساز در این شهر از محل مسکن مهر اوضاع معاملات ملکی در این شهر مطلوب است و قطعا در آینده‌ای نزدیک این رویه بهترازاین خواهد شد. علاوه براین مهندس جابر انصاری، مدیرعامل شهر جدید هشتگرد با اطمینان کامل براین باور است که کاهش قیمت‌ها با عرضه واحدهای مسکن مهر حتما رخ می‌دهد. وی به دنیای اقتصاد گفت: ممکن است تا سقف 20درصد نیز کاهش قیمت‌ها رخ دهد؛ چرا که عرضه وقتی از تقاضا بیشتر شود طبیعی است که قیمت‌ها نیز کاهش پید اکند.
انصاری خاطرنشان ساخت: با توجه به افزایش شیوه‌های ساخت به روش صنعتی‌سازی، قیمت تمام شده ساخت کلا کاهش پیدا خواهد کرد، این در شرایطی است که افزایش عرضه نیز مزید بر علت این مساله خواهدبود.
به گفته وی، با توجه به اینکه متروی هشتگرد تا سال 90 به مرحله بهره‌برداری می‌رسد درنتيجه اجرای قانون یارانه به هیچ‌وجه تاثیر منفی روی تردد ساکنان به جای نخواهد گذاشت.


05 دسامبر 2010, 10:28
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد