بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 فوریه 2020, 18:47
پاسخ به موضوع  [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 اخبار مسکن 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
مشاوران املاك مي‌گويند:


در حال حاضر قيمت ملك نسبت به اوايل سال افت خود را كرده و بسيار كاهش يافته است، اما با اين حال خريداران هنوز بيم از آن دارند كه بعد از سال نو شايد قيمت ملك با كاهش مجدد مواجه شود و همين امر سبب دست نگه داشتن متقاضيان براي خريد ملك شده است. به طور كلي خريداران ملك دچار شك، گمان و سردرگمي از لحاظ وضعيت قيمت ملك در آينده بازار مسكن شد‌ه‌اند زيرا خريداران حاضر به ضرر هر چند اندك هم نيستند. از سوي ديگر همين مشكل براي فروشندگان ملك وجود دارد زيرا آنها هم نمي‌دانند براي فروش ملك‌هاي خود بايد الان اقدام به فروش كنند يا بعد از سال جديد و در آخر اين مشكل دست پرورده وضعيت نامعلوم قيمت در بازار مسكن است.


18 فوریه 2009, 10:47
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
اجاره مسكن از سال 84 تاكنون دو برابر نرخ تورم رشد كرده است


روند اجاره بها در 16 سال اخير


در طول سال 86 و چند ماه اخير بيشترين فشار قيمتي در بازار مسكن بر روي دوش گروه‌هاي مستاجر وارد آمده است
دو سال بعد از آن كه دولت نهم بر سر كار آمد، اولين برنامه مربوط به بخش مسكن در دولت فعلي تعريف شد و بدين ترتيب پروژه ملي «مسكن مهر» يا همان «زمين‌هاي 99ساله» با لحاظ شدن در تبصره 6 بودجه 86 كل كشور شكل اجرايي به خود گرفت.

دولت نهم در دو سال اول (84 و 85) برنامه منسجم و واحدي براي مهم‌ترين بخش اقتصادي كشور نداشت و زماني كه در سال 86 وزير مسكن موضوع زمين‌هاي 99 ساله را رمزگشايي مي‌كرد از دو سال فكر و برنامه‌ريزي دولت براي تعريف چنين پروژه وسيع و گسترده‌اي سخن گفت.
در سال 86 ابتدا قرار بود يك ميليون و 500هزار واحد مسكوني «مهر» بر روي زمين‌هاي دولتي كه تا 99 سال در اجاره مردم خواهد بود، ساخته شود، اما سال (86) كه به نيمه رسيد چون حجم كار ابتدا براي مسوولين مشخص نبود، اعلام كردند قرار نيست سالي 5/1ميليون واحد ساخته شود، بلكه قرار است سالي 5/1ميليون زمين دولتي به صورت اجاره 99 ساله واگذار شود.سال 86 به پايان رسيد در حالي كه آمارهاي رسمي از واگذاري تا مرز يك‌ميليون قطعه زمين و البته شنيد‌ه‌ها رقمي بسيار كمتر را حكايت مي‌كردند.«مسكن مهر» اگر چه يكي از بزرگترين پروژه‌هاي ملي دولت نهم به شمار مي‌رود، اما جمعيت تحت پوشش در اين پروژه همه نيازمندان بخش مسكن در كشور نيستند.اصولا گروه‌هاي موثر در بازار مسكن به سه دسته تقسيم مي‌شوند:
دسته اول- متقاضيان حقيقي صاحب‌خانه شدن: اين گروه با پس‌انداز مالي كه انجام داده‌اند قصد خريد خانه دارند، اما به دليل فاصله زياد قيمت ‌خانه دلخواهشان با پولي كه پس‌انداز كرده‌اند، انتظار مي‌كشند تا روزي با حذف اين فاصله بتوانند صاحب مسكن شوند.
دسته دوم- متقاضيان سرمايه‌گذار: اين گروه كه از آنها به تقاضاي سرمايه‌اي ياد مي‌شود با خريد و فروش ملك و سود حاصل از اين فعاليت كسب سود مي‌كنند.وجود اين گروه در بازار مسكن باعث افزايش طول انتظار صاحب‌خانه شدن در گروه اول مي‌شود. چون فعاليت گروه دوم منجر به سوداگري در مسكن و در نتيجه افزايش كاذب قيمت‌ها مي‌شود.
دسته سوم- مستاجران: گروه‌هاي مستاجر 35 تا 40درصد از جمعيت كشور را به خود اختصاص مي‌دهند. حدود 90درصد از اين گروه (مستاجران) به دليل مسائل مالي مستاجر هستند و تنها 10درصد از خانواده‌هاي مستاجر از روي خواسته خود اجاره نشين هستند كه البته اين جماعت اندك اجاره نشين با پولي كه مي‌توانند با آن ملك بخرند شغل ايجاد كرده و با آن كار مي‌كنند.پرسشي كه برنامه‌ريزي‌هاي دولت نهم در بخش مسكن به وجود آورده اين است: «خانوارهاي مستاجر چه سهمي از سياست‌هاي دولت در بخش مسكن داشته‌اند؟ و آيا پروژه‌اي همچون مسكن مهر يا ساير طرح‌هاي دولت در اين بخش توانسته وضعيت اجاره‌نشيني را بهتر از قبل كند؟»
براي پاسخ به اين پرسش بهترين مرجع، آمارهاي مستند دولت درباره اجاره بهاي واحد مسكوني است.
در اين گزارش وضعيت بازار اجاره مسكن به ترتيب در تهران، كل كشور و كلانشهرهاي مهم مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.اوضاع مسكن در تهران مي‌تواند تصويري از اوضاع در كل كشور باشد. كارشناسان اقتصاد مسكن، تهران را «شهر پيشتاز» معرفي مي‌كنند به اين معني كه هر گونه كاهش يا افزايش قيمت و همچنين رونق يا ركود مسكن در شهر تهران با اندكي تاخير در ساير شهرهاي كشور تاثير مي‌گذارد و وضعيتي مشابه با آنچه در بازار مسكن تهران به وجود آمده در شهرهاي ديگر حاكم مي‌شود.
در مطالعات آماري بخش مسكن، رخدادهاي شهر تهران حائز اهميت است.در سال 84 در شهر تهران متوسط اجاره‌بهاي يك واحد مسكوني 50متري مبلغي معادل 170هزار تومان بوده است. اين ميزان اجاره‌بها نسبت به سال 83، 25درصد رشد داشته است، در حالي كه در سال 84 تورم عمومي 4/10درصد گزارش شده است. در سال 85 اجاره مسكن به نسبت سال 84 گران شد. در اين سال متوسط اجاره يك واحد 50 متري به 211هزار تومان افزايش يافت و رشد 24درصدي اجاره‌بها را در مقابل 9/11درصد نرخ تورم رقم زد.
در سال‌هاي 84 و 85 در كل كشور متوسط اجاره‌بهاي واحد 50متري به ترتيب 68هزار و 78هزار تومان بوده كه در اين دو سال اجاره مسكن به ترتيب 16درصد و 14درصد رشد كرده است.
مقايسه نرخ رشد اجاره‌بهاي مسكن در فاصله سال‌هاي 71 تا 85 نشان مي‌دهد در اين 15 سال سه دوره ركود و رونق در بازار مسكن اجاره‌اي ايجاد شده است، به طوري كه فاصله سال‌هاي 71 تا 76 دوره اول، سال‌هاي 76 تا 83 دوره دوم و از سال 83 دوره سوم آغاز شده است. در سال 83 رشد اجاره مسكن به كمترين حد خود رسيد(4درصد). در سال 82 بيشترين رشد اجاره‌ها (34درصد) در طول سال‌هاي 76 تا 83 به وجود آمد.با مجموعه تحولاتي كه در فاصله‌ سال‌هاي 71 تا 85 در بازار اجاره مسكن به وقوع پيوست، بازار در سال 86 انتظار افزايش نرخ اجاره در حدود نرخ رشد سال‌هاي 84 و 85 را داشت. اين در حالي است كه در سال گذشته اجاره‌ها به قدري افزايش يافت كه وزارت مسكن چنين رشدي را در تاريخ كشور بي‌سابقه عنوان كرد.سال گذشته اجاره يك واحد 50متري در كشور از 78هزار تومان در سال 85 به 135هزارتومان رسيد؛ اين يعني رشد 74درصدي اجاره‌بهاي مسكن در تهران در فاصله يك‌سال.سال گذشته در حالي بازار اجاره رشد بيش از 70درصدي را تجربه كرد كه در 15 سال گذشته بيشترين نرخ رشد از 34درصد تجاوز نكرده بود.
تغييرات اجاره‌بها در سال 86 در تهران در حد كل كشور نبود. سال گذشته در شهر تهران اجاره مسكن 39درصد رشد كرد و براي واحد مسكوني 50متري از 211هزار تومان در سال 85 به 293هزار تومان افزايش يافت.همچنين متوسط اجاره‌ مسكن يك واحد 100متري نيز از 422هزار تومان در سال 85 به 586هزار تومان در سال 86 رسيد.
رشد 39درصدي اجاره مسكن در تهران پيش از اين از سال 82 نيز اتفاق افتاده بود.پاسخ پرسشي كه در ابتداي گزارش مطرح شد تقريبا داده شده است.مستاجران در طول سه سال اخير برنامه موثري از سوي دولت نديده‌اند چراكه مهم‌ترين طرح در حوزه مسكن متقاضيان صاحب‌خانه شدن را هدف قرار داده است.
در طول سال 86 و چند ماه اخير بيشترين فشار قيمتي در بازار مسكن بر روي دوش گروه‌هاي مستاجر وارد آمده است. در طول اين مدت شتاب رشد قيمت مسكن به طرز عجيبي كاهش يافت و در ماه‌هاي اخير نرخ رشد كاهنده گزارش شده است. اين رويداد جديد اما باعث اين نشد نرخ اجاره‌مسكن به حد معقول كاهش يابد.
دولت نهم در طول نزديك به 4 سال فعاليت، 9 برنامه مستقل براي بخش مسكن تعريف كرد و به اجرا درآورد كه اولين و البته مهمترين آن طرح زمين‌هاي 99 ساله بوده است. بعد از آن «ساماندهي بنگاه‌هاي مسكن»، «راه‌اندازي سامانه هوشمند معاملات مسكن» «ماليات بر معاملات مسكن»، «باغ‌شهر»، «فروش املاك مازاد دستگاه‌هاي دولتي»، «افزايش وام 18ميليوني به 36ميليون»،‌ «وام 30ميليوني ساخت مسكن» و «ساخت واحدهاي مسكوني اجاره‌اي» مجموعه طرح‌هاي دولت نهم بوده است. در ميان اين برنامه‌ها فقط يك بخش مخصوص مستاجران بوده است كه عملكرد اين برنامه نيز تاكنون مطابق هدف‌گذاري‌ها نبوده است.

دنیای اقتصاد


26 فوریه 2009, 08:33
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
تداوم بي‌رونقي در بازار مسكن شمال تهران

قيمت‌هاي پيشنهادي درج شده در جداول زير طبق اظهارات مشاوران املاك در مناطق مختلف تهران است. در حال حاضر وضعيت بازار مسكن در اكثر مناطق شمالي تهران هنوز راكد باقي مانده و تعداد معاملات صورت گرفته در طي چند هفته گذشته انگشت شمار بوده است.

بسياري از مشاوران املاك، اين مساله را بيان كردند كه در چند ماه گذشته تصور مي‌كردند با نزديك شدن به سال نو بازار مسكن شايد دچار تحولي از لحاظ رونق خريد و فروش شود، اما هم‌اكنون كه ديگر زمان زيادي به پايان سال نمانده هنوز بازار مسكن روند چند ماه گذشته را در پيش گرفته و ادامه مي‌دهد، بدين ترتيب خبري از رونق در كسب و كار خريد و فروش مسكن ديده نمي‌شود.


تصویر


28 فوریه 2009, 09:18
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بازار مسكن سيدخندان اين روزها از ركود شديد صحبت مي‌كند.
برخي از مشاوران املاك واقع در خيابان دبستان محدوده سيدخندان از خالي بودن بازار اين منطقه از مشتري خبر مي‌دهند و علت اصلي اين وضعيت را بالا بودن قيمت ملك مي‌دانند و آنها اظهار مي‌كنند خريداران هنوز بر اين باورند كه قيمت ملك به‌طور حقيقي كاهش نداشته و در طي سه ماه گذشته كاهش قيمتي كه رخ داده است مربوط به از بين رفتن قيمت‌هاي كاذب بوده كه قبل از ابتداي سال 87 بر قيمت‌هاي واقعي ملك افزوده شده بود. طبق گفته برخي از مشاوران املاك خيابان دبستان قيمت پيشنهادي هر مترمربع آپارتمان مسكوني به اين شرح است:قيمت پيشنهادي براي هر مترمربع آپارتمان نوساز بين دو ميليون و 500هزار تا سه ميليون تومان، قيمت پيشنهادي براي هر مترمربع آپارتمان چند سال ساخت بين دو ميليون و 400هزار تا دو ميليون و 800هزار تومان، قيمت پيشنهادي براي هر مترمربع ملك كلنگي بين سه ميليون و 700هزار تا چهار ميليون تومان است.بافت خيابان دبستان طبق گفته مشاوران املاك حدود 60درصد نوسازي شده است و خانه‌هاي قديمي با عنوان ملك كلنگي بسيار كمتر ديده مي‌شود و آنها فرعي‌هاي اطراف ميدان موحد كاشاني را بهترين خيابان‌‌ها براي سكونت پيشنهاد مي‌كنند.
دنیای اقتصاد


01 مارس 2009, 09:26
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
عوامل فروش در بازار مسكن بعد از كاهش 10درصدي قيمت مسكن در نيمه اول امسال مجبور شدند در سه ماه اخير 10درصد ديگر نيز قيمت‌ها را پايين بياورند.
در حال حاضر برابر تازه‌ترين تحقيقات انجام شده از بازار، متوسط قيمت مسكن در تهران حدود 23درصد نسبت به ابتداي سال پايين آمده است. اما با اين ميزان كاهش قيمت نه تنها سطح تقاضا براي خريد افزايش پيدا نكرده بلكه در هفته‌هاي اخير حجم معاملات مسكن به پايين‌ترين حد ممكن رسيده است.
از سوي ديگر كوچكترين اميدها به رونق مجدد بازار مسكن كه با تصميم دولت به اجراي طرح تحول اقتصادي شكل گرفته بود اينك با راي منفي مجلس به طرح، به رويا تبديل شده است. به طوري كه كارشناسان مسكن و حتي برخي مقامات دولتي معتقدند ركود فعلي در بازار مسكن سال آينده نيز ادامه خواهد داشت. در اين ميان عوامل فعال در بازار وضعيت را بحراني توصيف مي‌كنند به طوري كه بحران گراني مسكن ابتداي امسال با تغيير فاز، بحران ركود را براي سال جديد به ارمغان آورده است.
از برخي مناطق تهران خبر رسيده، فروشندگان ملك به دليل نبود خريدار سعي مي‌كنند از هر شگردي براي فروش استفاده كنند كه يك نمونه آن تضمين عدم كاهش قيمت به خريدار است. فروشنده در حضور خريدار مسكن تعهد مي‌دهد چنانچه ارزش ملك در مدت معين بعد از عقد قرارداد باز هم پايين آمد، مابه‌التفاوت ارزش معامله را به خريدار بپردازد.
تحقيقات گروه مسكن دنياي‌اقتصاد از تغييرات قيمت مسكن طي ابتداي سال تاكنون نشان مي‌دهد، ميانگين قيمت‌ها در 11 ماه اخير همواره روند كاهشي را حفظ كرده و در حالي كه ارزش ملك در برخي مناطق تهران تحت تاثير اين كاهش تقريبا به قيمت‌هاي ابتداي سال 85 نزديك شده؛ اما هنوز تقاضاي موثر (مردم) توان خريد را ندارد.
كارشناسان مي‌گويند، شرايط كنوني بازار مسكن نه به نفع خريدار است و نه به نفع فروشنده.
ساده‌ترين روايتي كه اغلب مشاوران املاك از وضعيت كنوني بازار مسكن نقل مي‌كنند
«فقر پولي» است. بنگاه‌هاي مسكن بانك مركزي را مسبب ركود در بازار مي‌دانند كه در ابتداي سال بانك‌ها را از پرداخت وام خريد مسكن منع كرد و باعث شد اتكاي خريداران فقط و فقط به اندوخته مالي‌شان جلب شود. از سوي ديگر بانك مسكن كه فعلا اجازه پرداخت وام 18ميليون توماني خريد مسكن را دارد به دليل ظرفيت محدود توان پاسخگويي به خريداران را ندارد.
مشاوران املاك در تهران و شش استان ديگر مي‌گويند، فروشندگان تعيين قيمت را به سطح توان خريدار واگذار كرده‌اند.

دنیای اقتصاد


13 مارس 2009, 18:32
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد