بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 13 دسامبر 2018, 06:30
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 قیمت گذاری سیمان در بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
با نهایی شدن ورود محصولات دو شرکت سیمان کردستان و اصفهان از سوی هیات پذیرش بورس کالا در این بازار ، خبرها حاکی از آن است که تاکنون 32 شرکت کارگزاری مجوز معاملات سیمان دربورس کالای ایران را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده اند .

به گزارش بورس نیوز ؛ با آنکه هنوز معاملات محصولات سیمانی در بورس کالا آغاز نشده است اما به هر حال دو سوال مهم به زعم اکثر کارشناسان بازار سرمایه جای بحث و گفتگو دارد .از این رو بحث چگونگی تعیین قیمت سیمان و دیگری افزایش یاکاهش آن در بازارهای آزاد ، نکاتی است که در وهله اول ذهن هر سرمایه گذرای را به خود مشغول داشته است .
بر این اساس طبق مواد 17و 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید (مصوب 88.9.25) به منظور تسهیل اجرا سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی صراحتاً اعلام شده است که خرید و فروش کالاهای پذیرفته شده در بورس های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر آن بورس ها ، مورد داد و ستد قرار می گیرند توسط وزارتخانه ها ، سازمانها ، نهادها و دستگاه های دولتی و عمومی و همچنین دستگاه های اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها ندارد و دولت مکلف است کالاهای پذیرفته شده در بورس را به جز دارو از نظام قیمت گذاری خود خارج کند .

بدین منظور به زعم اکثر کارشناسان بورس کالا ، قیمت اولیه عرضه سیمان در این بازار یا بر مبنای قیمت مصوب در انجمن صنفی کارفرمایان سیمانی خواهد بود و یا در غالب تشکیل شوراهایی بر مبنای کیفیت و عرضه و تقاضای محصولات کارخانجات سیمانی دستورالعملی در خصوص قیمت گذاری آنها در بورس کالا تنظیم و اعمال خواهد شد .

در حال حاضر کارشناسان با اعتقاد به مازاد تقاضای سیمان و افزایش انباشت محصولات سیمانی در انبار کارخانجات پیش بینی می کنند که فرآیند تعادل در عرضه و تقاضای سیمان طی 2 تا 3 سال آینده به طول خواهد انجامید و پس از آن مصرف سیمان بر تولیدات موجود پیشی خواهد گرفت .

از طرفی وضعیت حمل و نقل سیمان و بعد مسافتی بازارهای هدف این کالا در کنار اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیزنکاتی است که باید در این ضمینه به آن اندیشیده شود چرا که می توانند به بازار رقابتی این محصول در کشور تاثیر بسزایی گذارند .

در پایان باید دانست که ورود سیمان به بورس کالا و قیمت گذاری آن در این بازار اقدام مبارکی است که هم منافع کارخانجات سیمانی را تامین خواهد کرد و از جهتی دیگر رضایت مصرف کننده ی نهایی را به دنبال خواهد داشت و این در حالی است که پیش بینی می شود با ورود دو شرکت سیمان کردستان و اصفهان ، دیگر شرکت های سیمانی همچون سیمان تهران و آبیک نیز وارد بورس کالا شوند .


07 جولای 2010, 08:57
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
تاثير هدفمندي يارانه‌ها بر صنعت سيمان در گفت‌وگو با فارس اعلام شد:
قيمت سيمان تا 2 سال آينده افزايش نخواهد يافت

خبرگزاري فارس: يك صنعتگر در خصوص تاثير هدفمندي يارانه‌ها بر صنعت سيمان گفت: به دليل حذف پلكاني يارانه‌ها و تاثير پذيري قيمت سيمان از عرضه و تقاضاي بازار و نيز كافي بودن ذخاير سيمان، قيمت اين كالا تا دو سال پس از اجراي قانون يارانه‌ها تغيير چنداني نخواهد كرد.

محمود حجتي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص تاثير اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها بر صنعت سيمان، اظهار داشت: با توجه به انسجام موجود در صنعت سيمان و با حضور و آگاهي متخصصان و كارشناسان سيمان و با توجه به تمهيدات دولت، اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها تاثير زيادي بر قيمت اين كالا نخواهد داشت.
رئيس هيئت مديره اتحاديه توليد‌كنندگان سيمان با اشاره به اينكه صنعت سيمان مشكل برق و سوخت دارد، تشريح كرد: سوخت به صورت مازوت نفت سياه يا گاز است كه براي پخت به كار گرفته مي‌شود و از انرژي برق براي دستگاه‌هايي كه موتور دارند مانند آسياب سيمان و سنگ شكن، استفاده مي‌شود.
وي در ادامه گفت: برق مهمترين مسئله كارخانجات سيمان پس از هدفمندي يارانه‌ها است كه بر قيمت تمام شده سيمان اثر مي‌گذارد.
اين صنعت‌كار تصريح كرد: اكنون بيشتر كارخانجات سيمان از انرژي گاز استفاده مي‌كنند و فقط در فصل سرما به دليل افت فشار گاز، كارخانجات محدوديت استفاده از اين انرژي را دارند و ملزم به استفاده از سوخت‌هاي جايگزين هستند و اين امر قيمت تمام شده را افزايش مي‌دهد.
حجتي بيان داشت: دولت براي اينكه صنعت‌گران بتوانند در بازار رقابت كنند حذف يارانه‌ها را به صورت پلكاني و در 5 مرحله اجرا مي‌كند و اين باعث مي‌شود سيمان افزايش قيمت زيادي نداشته باشد بلكه با يك شيب ملايم رشد كند به نحوي كه 200 درصد افزايش قيمت آن سالانه 40 درصد خواهد شد.
وي با تاكيد بر اينكه افزايش قيمت سيمان بيشتر به دليل افزايش هزينه حمل و نقل است، اظهار داشت: افزايش قيمت گازوئيل از 16 تومان به حدود تقريبا 100 تومان قيمت سيمان را افزايش خواهد داد.
رئيس هيئت مديره اتحاديه توليد‌كنندگان سيمان با اشاره به اينكه قيمت سيمان را عرضه و تقاضا تعيين مي‌كند، بيان كرد: اكنون ميزان توليد بيشتر از مقدار مورد نياز مصرف است و در حال حاضر 10 ميليون تن كلينكر در كارخانه‌ها موجود است و حداقل تا دو سال آينده قيمت تابع بازار خواهد بود.
وي در ادامه اعلام كرد: دولت كارخانه‌هاي سيمان را ملزم به بهينه‌سازي موتور‌ها كرده است تا مصرف برق كاهش پيدا كند كه در صورت اجراي اين امر، مصرف برق تا 30 درصد كاهش پيدا خواهد كرد.
حجتي تصريح كرد: كارخانه‌ها بايد نوع سوخت را تغيير داده و از سوخت‌هايي مانند ضايعات و لاستيك استفاده كنند.
وي اعلام كرد: كارخانجات سيمان اگر كمتر از 90 درصد ظرفيت استفاده كنند زيان‌ده خواهند بود.
اين صنعت‌گر با تاكيد بر اينكه با هدفمندي يارانه‌ها مشكلي براي سيمان به وجود نمي‌آيد، تشريح كرد: از يك سو عرضه سيمان بالاست و رقابت بين كارخانه‌هاي سيمان وجود دارد و از سوي ديگر قيمت سيمان تابع ساخت و ساز است و در شرايطي كه ساخت و سازي در كشور صورت نمي‌‌گيرد قيمت تغييري نخواهد كرد.
وي در خصوص تخصيص تسهيلات به كارخانجات سيمان براي تعويض دستگاه‌ها، اظهار داشت: كارخانه‌هاي سيمان طبق پيش‌بيني و نظر وزارت صنايع از صندوق ذخيره ارزي براي تسهيلات با سود پائين استفاده مي‌كند.
حجتي با اشاره به اينكه در صنعت سيمان آموزش به خوبي اجرا شده است، بيان داشت: كل كارخانه‌هاي سيمان تحت مديريت 5‌_6 هلدينگ هستند و هلدينگ‌ها يا همان سرمايه‌گذاران كارخانه براي افزايش بهره‌وري كاركنان برنامه‌هاي آموزشي خوبي در نظر گرفته‌اند.
رئيس اتحاديه توليد‌كنندگان سيمان عنوان كرد: كارخانه‌هاي سيمان دو بار در سال تعميرات اساسي مي‌شوند و كل آجرهاي كوره تعويض مي‌‌شود و اين امر معمولا در فصل گرما و هنگامي كه تقاضا كم باشد صورت مي‌گيرد.
وي با تاكيد بر اينكه قيمت سيمان آزاد است و دولت در تعيين آن نقشي ندارد، تصريح كرد: سيمان كالايي نيست كه بتوان آن را به آساني از خارج تهيه كرد و رقيبي براي آن وجود ندارد در ضمن تنها كالاي استراتژيك است كه جايگزيني براي آن نيست. بنابراين عرضه و تقاضا تعيين كننده قيمت سيمان است و اين امر باعث مي‌شود مصرف‌كننده به دليل عرضه بالاي سيمان افزايش قيمتي را متحمل نشود.

* صنعت سيمان در بخش صادرات دچار مشكل خواهد شد

وي با اشاره به اينكه افغانستان، عراق، آذربايجان و تركمنستان مشتري‌هاي ايران هستند و براي كاهش هزينه‌ها نمي‌توان از كشتي استفاده كرد، اظهار داشت: هزينه حمل و نقل پس از اجراي قانون يارانه‌ها بر قيمت سيمان و افزايش آن تاثير بسزايي خواهد داشت.
اين صنعتگر اظهار داشت: به دليل اينكه رقباي ايران، چين و هند، مساله آزادسازي قيمت‌ها را پشت سر گذاشته‌اند، سيمان ايراني مشتريان خود را در بازارهاي منطقه از دست خواهد داد.
وي در خصوص جوايز صادراتي كه وزارت صنايع در نظر گرفته است، تصريح كرد: به نظر نمي‌رسد دولت با توجه به هدف صادرات 6 ميليون تني و افزايش قيمت از 95 دلار به 130 تا 140 دلار بتواند تمام هزينه‌ها را جبران و صنعت سيمان بتواند بازارهاي خود را دوباره به دست آورد.
اين صنعتگر خاطرنشان كرد: حمايت دولت از كارخانجات سيمان و فولاد و تخصيص يارانه به اين صنايع براي جلوگيري از افزايش قيمت يك شاهكار است.


02 اکتبر 2010, 09:19
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 17 می 2009, 05:24
پست ها: 90
قیمت سیمان افزایش نمی یابد

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از تدوين طرح جامع توليد و توزيع سيمان خبر داد و گفت: مسائل مربوط به قيمت‌گذاري سيمان با هماهنگي وزارتخانه‌هاي صنايع و بازرگاني تعيين تكليف مي‌شود و موضوع افزايش قيمت سيمان در دستور كار واحدهاي سيماني نيست.
«محمد حسن پورخليل» در گفت‌وگو با «فارس» با اشاره به فعاليت حدود 60 واحد سيماني در كشور اظهار داشت: تاكنون 37 واحد سيماني براي دريافت خط اعتباري انرژي ثبت نام كرده‌اند و تا پايان هفته‌جاري نيز 13 شركت به اين ليست اضافه خواهد شد. وي پيش بيني كرد تمام شركت‌هاي سيماني براي دريافت خط اعتباري انرژي تا پايان هفته آينده ثبت نام كنند. وي تصريح كرد: با افزايش نرخ انرژي، قيمت فروش سيمان تغييري نخواهد كرد و قرار نيست تنشي در بازار سيمان داشته باشيم. به گفته وي، با اجراي طرح‌هاي بهينه‌سازي و مديريت مصرف انرژي قيمت تمام شده توليد سيمان كاهش خواهد يافت و به اين ترتيب افزايشي در بهاي فروش اين محصول اتفاق نمي‌افتد.


01 نوامبر 2010, 09:21
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد