بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 19 فوریه 2019, 15:23
پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 سيمان در بورس كالا پذيرفته شد 
نویسنده پیام

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
پس از سال‌ها انتظار بالاخره سيمان در بورس كالا پذيرفته شد تا قيمت اين محصول بدون سفته بازي دلالان، به‌صورت شفاف و واقعي در بورس تعيين شود
به گزارش همشهري، سال‌ها بود سيمان گرفتار اختلاف نظرهاي وزارت بازرگاني و صنايع و معادن شده بود و هربار كه بحث آزاد‌سازي‌ و عرضه اين محصول در بورس كالا مطرح مي‌شد اين اختلاف‌ها اوج مي‌گرفت و مانع آزاد‌سازي‌ و عرضه اين محصول در بورس كالا مي‌شد تا اينكه دولت در نهايت با تشكيل يك كميته راهبري بحث آزاد‌سازي‌ اين محصول مهم را طي 3 مرحله دنبال و اجرا كرد.

آزاد‌سازي‌ قيمت سيمان از جهات بسياري براي اقتصاد مهم است؛ چراكه با آزاد‌سازي‌ و عرضه آن در بورس كالا نرخ آن به‌صورت واقعي تعيين مي‌شود و دست دلالان براي ايجاد بازارسياه و همچنين كنترل قيمت‌ها كوتاه مي‌شود. اين موضوع باعث كاهش هزينه‌هاي عمراني كشور خواهد شد.

در همين رابطه پس از به اجرا درآمدن طرح آزاد‌سازي‌ قيمت سيمان روز گذشته بورس كالا نيز اين كالا را كه ماده اصلي پروژه‌هاي عمراني كشور است در بورس پذيرفت و هم‌اكنون منتظر است شركت‌هاي سيماني از اين پس محصولات خود را در بورس كالا عرضه كنند.

در همين رابطه وحيد رجبيان، عضو هيأت‌مديره شركت بورس كالا به ايسنا گفت: محصول سيمان در جلسه اخير هيات پذيرش بورس كالا پذيرش شد و اكنون در حال مذاكره با شركت‌هاي سيماني براي ورود اين محصول به بورس هستيم.

وي افزود: از اين پس هر شركت سيماني كه درخواست خود را به بورس ارائه كند، كالاي آن پذيرش و معاملات آن براساس تيپ‌هاي مختلف انجام مي‌شود. او ادامه داد: به‌محض اينكه شركت‌هاي سيماني پذيرش شوند، معاملات آنها در بورس انجام مي‌شود.

شاهين چراغي، نماينده كانون كارگزاران در بورس كالا هم گفت: بر اين اساس مقرر شده عرضه اين محصول در بورس كالا از شركت‌هاي آماده و استان‌هايي شروع شود كه از وضعيت عرضه و تقاضاي متعادلي برخوردارند. اين موضوع با همكاري انجمن صنفي سيمان و شركت‌هاي فعال در استان‌ها انجام خواهدشد.

چراغي در پاسخ به اين پرسش كه چه زماني سيمان در بورس كالا عرضه خواهد شد؟ گفت: مقرر است سازمان بورس و شركت بورس كالا در نخستين فرصت نسبت به بررسي‌ها و هماهنگي‌هاي لازم و تعيين برنامه زمان بندي اقدام كرده تا شركت‌هاي آماده قادر به عرضه محصول خود در بورس كالا باشند.

9 مزيت پذيرش سيمان در بورس كالا

در همين رابطه رئيس هيأت مديره بورس كالا با اعلام حداقل 9 مزيت پذيرش محصول سيمان در بورس كالا گفت: با توجه به برنامه توليد 58 ميليون تن سيمان در سال جاري، با پذيرش اين محصول در بورس كالا قيمت‌ها افزايش نخواهد يافت.

محمد رضا شهيدي تبار در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: واحدهاي سيماني كشور با هماهنگي انجمن صنفي مي‌توانند درخواست پذيرش، مشخصات فني محصولات و ميزان توليد و عرضه را با رعايت دستورالعمل پذيرش به بورس كالا بدهند تا مورد بررسي و تطبيق قرار گيرد.

شهيدي تبار تاكيد كرد: پيش‌بيني مي‌شود با پذيرش محصول سيمان در بورس كالا قيمت اين محصول افزايش نيابد؛ چراكه هم‌اكنون تعادل بسيار مناسبي در توليد، عرضه و تقاضاي اين محصول در سطح كشور وجود دارد.

عضو هيأت پذيرش بورس كالا با بيان اينكه ظرفيت توليد سيمان كشور 67 ميليون تن است، ادامه داد: در حالي سال گذشته از 52‌ميليون تن سيمان توليدي، 5/46 ميليون تن مصرف داخلي و 5/5 ميليون تن ديگر صادر شده كه در سال‌جاري براي توليد 58 ميليون تن برنامه‌ريزي شده است.

شهيدي تبار افزود: طبق پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته مصرف داخلي سيمان در سال‌جاري 51 ميليون تن و حجم صادرات بين 7 تا 8 ميليون تن خواهد بود. بنابراين عرضه و تقاضاي سيمان در بهترين شرايط قرار دارد.

اين مقام مسئول در برابر اين سؤال كه چه مزيت‌هايي براي عرضه سيمان در بورس كالا وجود دارد؟ پاسخ داد: شفاف‌سازي‌ قيمت‌ها، افزايش قدرت نقدينگي و تامين وجوه نقد واحدهاي سيماني، فروش مطمئن محصول از طريق روش‌هاي نقدي، نسيه و سلف، حذف دلال‌ها، حفظ همزمان منافع توليدكننده و مصرف كننده، سهولت خريد و استفاده سالم و با قيمت بهتر براي مصرف‌كنندگان و برخورداري از معافيت مالياتي بيشتر شركت‌هاي سيماني از مزيت‌هاي عرضه سيمان در بورس كالاست.

شهيدي تبار ادامه داد: از سوي ديگر با حذف برگزاري مناقصه براي تامين سيمان پروژه‌ها، هزينه واحدهاي سيماني كاهش يافته و با توجه به افزايش سودآوري، سهامداران شركت‌هاي سيماني نيز شاهد رشد سودآوري واحدها و تعيين قيمت شفاف سهام شركت‌هاي سيماني خواهند شد.


03 می 2010, 08:36
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
به رغم موافقت اصولي هيات پذيرش براي ورود سيمان به بورس کالا، هنوز اين کالاي خاکستري به بورس راه نيافته است.

براساس این گزارش، با درخواست سيمان کردستان به عنوان توليدکننده سيمان در عرضه اين کالاي خاکستري به بورس کالا، مساله پذيرش سيمان در بورس کالا از 18فروردين ماه امسال طرح شد و به اين واسطه هيات پذيرش نیز موافقت اصولي خود را با ورود اين کالاي خاکستري به بورس در جلسه سي و چهارم خود(پنجم ارديبهشت ماه امسال) اعلام کرد.
اگرچه در هنگام پذيرش اين کالاي استراتژيک اعضاي انجمن صنفي و تعدادي از هلدينگ‌هاي سيماني حضور داشتند، اما رقابت منفي در ارائه تخفيف از سوي سيماني‌ها، پراکندگي جغرافيايي کارخانجات سيماني، حمل و نقل و صادرات اين کالا موجب شده است تا توليدکنندگان اين محصول در ارائه مدارک و مستندات خود به بورس کالا براي پذيرش تاخير کنند.
اين گزارش مي‌افزايد: با داعيه‌داري سيمان تهران در ورود سيمان به بورس کالا طي سال 84، در حال حاضر سيمان کردستان، اصفهان و سپاهان از جمله شرکت‌هاي سيماني هستند که در صف اول ورود به بورس کالا قرار دارند.


27 ژوئن 2010, 11:58
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
با پذیرش شرکت‌های سیمان کردستان و اصفهان
سیمان رسما بورس کالایی شد

هیات پذیرش بورس کالای ایران با ورود دو شرکت سیمان اصفهان و کردستان در این بازار موافقت کرد تا این محصول به طور رسمی وارد بورس کالا شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه‌، رییس اداره نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق گفت‌: صورت جلسه هیات پذیرش بورس کالا امروز نهایی خواهد شد و بر اساس آن در روزهای آتی شاهد عرضه سیمان در این بورس خواهیم بود.
«محمودرضا خواجه نصیری» افزود: در جلسه‌ای با مسوولان سیمان کردستان و اصفهان، میزان عرضه و کارگزار عرضه‌کننده مشخص خواهد شد. هیات پذیرش بورس کالای ایران دو ماه قبل با پذیرش سیمان در این شرکت موافقت کرده بود.


04 جولای 2010, 09:14
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
به گزارش روابط‌عمومی شرکت بورس کالای ایران، مهرزاد نامداری گفت: پس از پذیرش سیمان به عنوان یکی از کالاهای قابل عرضه در تالار محصولات صنعتی بورس کالا در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه سال جاری، دو شرکت سیمان اصفهان و سیمان کردستان درخواست عرضه سیمان تولیدی خود را در بورس کالا به هیات پذیرش اعلام کردند که در تاریخ 8 تیر، مجوز عرضه سیمان به آنان اعطا شد و به زودی به عرضه نخستین محموله سیمان در بورس خواهند پرداخت.

وی در تشریح نحوه عرضه سیمان توسط این دو شرکت اظهار داشت:
حداقل عرضه سیمان در بورس 5 هزار تن تعیین شده است و در صورت معامله حداقل یک هزار تن از پنج هزار تن، کشف نرخ صورت می‌گیرد. مدیر فنی و پذیرش ضمن اشاره به انواع سیمان پذیرش شده در بورس کالا افزود: سیمان قابل عرضه در بورس کالا سیمان تیپ یک در سه گروه، سیمان تیپ دو، سیمان تیپ سه، سیمان تیپ پنج و سیمان پورتلند پوزلانی به دو صورت فله و پاکتی است. وی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت سیمان کردستان با تولید یک میلیون و سیصد هزار تن و شرکت سیمان اصفهان با تولید یک میلیون تن سیمان در مجموع پنج درصد تولید کل سیمان کشور (52 میلیون تن) را در اختیار خود دارند و هم‌اکنون چهار شرکت سیمانی دیگر در حال رایزنی با هیات پذیرش برای عرضه سیمان خود در بورس کالا هستند.


07 جولای 2010, 08:06
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
دو شرط ديگر براي كارگزاران معامله‌گر سيمان در بورس كالا

خبرگزاري فارس- بعد از اعلام اسامي 32 كارگزار مجاز به مبادلات سيمان، بورس كالا در اقدامي تازه دو شرط ديگر نيز براي كارگزاران مجاز تعيين كرده است.
در پي موافقت هيات پذيرش بورس كالا با ورود سيمان به اين بورس و اعلام فهرست 32 شركت كارگزاري‌ مجاز به انجام معاملات سيمان، شركت‌هاي كارگزاري مجاز به انجام معاملات اين محصول، طبق نظر امور كارگزاران سازمان بورس بايد داراي دو شرط باشند.
براساس اين گزارش، هيات‌مديره سازمان بورس در جريان برگزاري جلسه 29 خردادماه تصميم گرفت آن دسته از كارگزاران كه دو شرط تعيين شده را رعايت كنند از امكان فعاليت در بخش معاملات سيمان برخوردار شوند.
شرط اول مربوط به اين است كه شركت‌هاي كارگزاري كه همزمان عضو بورس كالاي ايران و بورس اوراق بهادار تهران بوده و براساس دستورالعمل رتبه‌بندي كارگزاران بورس اوراق بهادار، موفق به كسب رتبه «الف» يا «ب» شده باشند، بايد رتبه‌ خود را حفظ كرده يا ارتقا دهند. شرط دوم نيز اين است كه فقط شركت‌هاي كارگزاري كه صرفا عضو بورس كالاي ايران هستند و مجوز معامله در زمينه محصولات فلزي و صنعتي را اخذ كرده‌اند؛ اجازه معامله سيمان را دارند.
اين در حالي است كه پس از تصويب دستورالعمل رتبه‌بندي كارگزاران بورس كالاي ايران، مجوز معامله‌ كالاهاي مختلف پذيرفته شده در اين بورس براساس كسب حداقل رتبه‌هاي پيش‌بيني شده در اين دستورالعمل يا دستورالعمل رتبه‌بندي كارگزاران بورس و اوراق بهادار تعيين خواهد شد.
براساس اين گزارش، پيش از اين 32 شركت كارگزاري مجاز به انجام معاملات سيمان از سوي اداره امور كارگزاران سازمان بورس مشخص شده بودند كه شامل كارگزاري‌هاي آرمون بورس، آگاه، بانك اقتصاد نوين، بانك پاسارگاد، بانك تجارت، بانك توسعه صادرات، بانك صادرات ايران، بانك صنعت و معدن، بانك كشاورزي، بانك ملي ايران، باهنر، بهمن، پارس ايده بنيان، پارس نمودگر، تامين سرمايه نوين، حافظ، خبرگان سهام، راهنماي سرمايه‌گذاران، سپهر باستان، ‌ستاره جنوب، سهم آشنا، سي ولكس كالا، شهر، فلزات توازن، فولاد مبنا، كاسپين مهر ايرانيان، كالاي خاورميانه، مبين سرمايه، مفيد، مهرآفرين، نماد شاهدان و نهايت نگر هستند.


17 جولای 2010, 09:53
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد