بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 13 دسامبر 2018, 06:30
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 نظرات کارشناسان و مردم در باره سیمان 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
نقابی رنگین بر باطن سیاه سیمان

این روزها صنعت سیمان در بورس با اقبال مناسبی مواجه نیست. این در حالی است كه از سال 1382 و قبل از تركیدن حباب بورس تهران تا سال 1384، سهام شرکت های سیمانی‌ جزو پر اقبال ترین سهام بورسی محسوب می‌شدند. اما طی چهار سال اخیر صنعت سیمان در بورس تهران حال و هوای دیگری به خود گرفته است؛كه می‌توان این تغییر را در كاهش سهم سیمانی‌ها در شركت‌های سرمایه گذاری و منفی شدن سهام آنها در بورس تهران مشاهده كرد.

در این رابطه حسن پور خلیل، رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان كشور كه یكی از اركان اجرایی و رابط میان صنعت سیمان با وزارتخانه‌های زیربط است در گفت و گو با خبر نگار بورس نیوز ؛ از بازگویی وضعیت سهام سیمانی‌ها در بورس تهران اجتناب كرد و بدون در نظر گرفتن وضعیت اسف بار این صنعت در حوزه اقتصاد كلان از جمله بازار سرمایه تنها با اعلام آمار و ارقامی مربوط به تولید و مصرف سیمان در كشور سعی بر موفق جلوه دادن این صنعت در عرصه تولید و جذب بازار های مصرف قلمداد نمود.

اما ادعاهای پور خلیل تنها یك روی سكه ای است كه به دست مسئولین دولتی در صنعت سیمان قرار دارد و روی دیگر این سكه را می توان از دید بازار داخلی و خارجی صنعت سیمان بررسی كرد.

همچنین با بررسی روند معاملات سیمان در استان های مختلف كشورمی توان گفت: یكی ازدلایلی كه موجب شكست صنعت سیمان شد عدم اجرای مصوبه ورود سیمان به بورس كالا ،علیرغم اعلام وزیر اقتصاد و دارایی در سال 84 بود، كه بنا بر اطلاعات واصل شده درشرایط فعلی در بعضی از استان‌های ایران، قیمت سیمان بالاتر از قیمت مصوب، توسط دلال‌ها به فرو ش می‌رسد.

این در حالی است كه به اعتقاد بسیاری از فعالان و كارشناسان اقتصادی، ورود سیمان به بورس كالا كمك بزرگی به شفافیت قیمت‌ها خواهد كرد. چرا كه هر چه واسطه‌ها حضور كمتری در بازار سیمان داشته باشند، داد و ستدی سالم تر با قیمتی واقعی‌تر خواهیم داشت.

در این راستا حسن پور خلیل به بورس نیوز گفت : در حال حاضر ورود سیمان به بورس كالا معنایی ندارد چرا كه عرضه سیمان در بازار بیش از تقاضا است لذا نباید در این شرایط وارد مبحث ورود سیمان به بورس كالا شد.

حال باید پرسید چرا مسئولین صنعت سیمان با اعمال سیاست‌های نادرست خود بازار سیمان را به دست دلالان و رانت بازان سیمانی واگذار كرده و از ورود این كالای استراتژیك به بورس كالا جهت شفافیت قیمت‌ها جلوگیری می كنند؟

چراکه بر اساس ماده 93 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی مقرر گردیده است که سیمان از شمول قیمت گذاری دولت خارج و در بورس كالا عرضه شود و پیرو این ماده قانونی دولت هشتم در پایان فعالیت خود در سال 84 اعلام كرد كه سیمان از دی ماه سال 84 از سبد حمایتی خارج شده و در بورس کالا عرضه گردد.

از طرفی با استقرار دولت نهم در شهریور ماه سال 84 وزیر اقتصاد وقت (داوود دانش جعفری) در اظهارنظری اعلام كرد كه سیمان از دی ماه از سبد حمایتی خارج و در بورس فلزات عرضه خواهد شد اما متاسفانه با گذشت نزدیك به 4 سال از این دوران در زمستان سال 87، دولت سیمان را از سبد حمایتی خارج ولی آن را وارد بورس كالایی نكرد. گر چه برخی از كارشناسان بر این باورند كه این نوع خروج از سبد به خاطر اینكه دولت همچنان قیمت سیمان را تعیین می‌كند خروج واقعی از سبد حمایتی نیست.

با عدم خروج سیمان از سبد حمایتی طی 4 سال گذشته و نیز ممنوعیت و وضع قوانین متعدد برای صادرات سیمان، باعث شد ایران بازارهای هدف صادراتی خود از جمله عراق و افغانستان و حتی كشورهای آسیای میانه را از دست بدهد، به طوری كه بر اساس سند چشم اندازی كه برای صنعت سیمان تصویب شده بود در حال حاضر چندین شركت در نواحی غربی و شرقی كشور در حال احداث است كه با از دست دادن این بازارها در آینده‌ای نه چندان دور، این شركت‌ها نه تنها به مرحله بهره برداری نخواهند رسید بلكه در چند ماه گذشته دولت و شبكه بانكی كشوربه بهانه عدم توجیه اقتصادی از پرداخت تسهیلات به شركت‌های سیمانی در حال احداث نیز امتناع نموده اند.

گرچه به دلیل نبود تقاضای لازم در بازار داخلی، ركود در حوزه بازار مسكن و طرح‌های عمرانی و مشكل صادرات ، کارخانه های سیمان با 7 درصد ظرفیت اسمی کالای خود را تولید می‌كنند كه این مسئله منجر به كاهش بازدهی این شركت‌ها و افزایش قیمت تمام شده سیمان می‌شود .

لازم به ذکر است که یكی از مخالفت‌های عدم ورود سیمان به بورس بحث عدم توازن عرضه و تقاضا و ماندن در سبد حمایتی اعلام شده بود كه خوشبختانه در حال حاضر توازن از لحاظ عرضه و تقاضا در كشور صورت گرفته و سیمان از سبد حمایتی به صورت نه چندان کامل خارج شده است.

از طرفی ممنوعیت صادرات به بهانه خود كفایی و تامین نیازهای داخلی باعث شده است كه در حال حاضر برخی از استان‌ها از جمله كرمان، بندر عباس و همدان با مازاد تولید سیمان مواجه باشند كه در صورت عدم اندیشیدن تدابیر لازم در راستای تسریع روند صادرات صنعت سیمان با بحران جدیدی به نام مازاد تولید مواجه خواهد شد.

اگر چه در سال گذشته اعلام شد با رسیدن تولید سیمان به 64 میلیون تن به خود كفایی رسیدیم ولی انجمن كارفرمایان سیمان كه یكی از متولیان سیمان است تا كنون تلاشی جدی برای ورود سیمان به بورس كالا انجام نداده است در حالی كه بورس فلزات در سال 84 تمام تدابیر لازم برای پذیرش سیمان را به عمل آورده بود به طوری كه كارگزاران كه توانایی معاملات سیمان را داشتند آموزش لازم برای معاملات این نوع كالا را دیده بودند و كارشناسان بورس فلزات (بورس كالا) برنامه ریزی لازم برای پذیرش برخی از شركت‌ها مثل هلدینگ سیمان تهران وهلدینگ فارس خوزستان را به عمل آورده بودند.

اگر انجمن صنفی سیمان، دولت و وزارت بازرگانی در گذشته در ارتباط با این صنعت به سرمایه گذاران كمكی نكردند شاید برای آنكه جبران اشتباهات گذشته شود می‌بایست با ایجاد پایانه‌های صادراتی مناسب، كمك كردن به حمل و نقل سیمان برای صادرات، ارائه جوایز تشویقی صادراتی و اجازه دائمی تعیین قیمت سیمان به صورت فصلی كه در فصل‌های پر مصرف قیمت سیمان قطعا از قیمت مصوب فاصله خواهدگرفت جبران بسیاری از خسارت‌های گذشته را به عمل آورند.

حال باید گفت چرا صنعتی كه پتانسیل‌های فراوانی در خود جای داده است به دلیل بی اعتنایی مسئولین دولتی به زوال و نابودی كشیده شده است. تا آنجا كه بسیاری از كارخانجات سیمانی یكی پس از دیگری بازارهای هدف خود را از دست داده و از چرخه تولید خارج می‌شوند ؟چه كسی جوابگوی سرمایه گذاران سیمانی و سهامداران این شركت‌ها خواهد بود؟
بورس نیوز


26 آگوست 2009, 09:44
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
ركود مصرف سيمان و فولاد را قبول ندارم

مديرعامل بورس كالا گفت: اعتقاد برخي مبني بر ركود مصرف سيمان و فولاد اشتباه است چرا كه براساس شاخص هاي موجود اين دو محصول نسبت به سال گذشته با اضافه مصرف 800 هزار تني و رشد 14 درصدي مواجه شده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس ، علي اكبر هاشميان در مراسم افتتاح رينگ صادراتي معاملات محصولات نفتي و فرآورده هاي پتروشيمي كه روزگذشته با حضور وزير اقتصاد در كيش برگزار شده بود با ارايه گزارشي از عملكرد بورس كالا، ابعاد مختلف راه اندازي رينگ صادراتي معاملات محصولات نفتي و فرآورده هاي پتروشيمي را تشريح كرد.

وي با بيان اينكه از جمله كاركردهاي بورس هاي كالايي ارايه شاخص هاي مطمئن به دولت ها است خاطرنشان كرد: در حالي ماهانه مصرف سيمان و فولاد كشور را به مراجع ارايه مي كنيم كه اعتقاد برخي مبني بر ركود اين دو محصول اشتباه است. چرا كه تاكنون 800 هزار تن اضافه مصرف سيمان و فولاد داشته ايم كه نسبت به سال گذشته رشد 14 درصدي را نشان مي دهد.

هاشميان تاكيد كرد: با اين اوصاف برخلاف هاي گفته هاي عمومي شاخص هاي رونق از رشد 15 درصدي خبر مي دهند.


28 اکتبر 2009, 10:45
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 17 می 2009, 05:24
پست ها: 90
رشد توليد سيمان و چشم‌انداز آرامش در بازار پس از هدفمندي يارانه‌ها

فارس- توليد سيمان طي 7 ماه امسال با 18درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 5/36 ميليون تن رسيد كه نويد بخش آرامش بازار سيمان در زمان اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها است.

به گفته كارشناسان صنعت سيمان، رشد توليد و صادرات سيمان طي 7 ماه امسال و همچنين افزايش 7/17 درصدي تحويل سيمان كارخانه‌ها به بازار در اين مدت، نشان‌دهنده آرام بودن بازار توليد و عرضه سيمان است و به اين ترتيب با اجرايي شدن طرح هدفمند شدن يارانه‌ها نگراني بابت احتمال افزايش كاذب قيمت سيمان و ايجاد تنش در بازار اين محصول وجود نخواهد داشت.
در مهر امسال 5 ميليون و 140 هزار تن كلينكر با بازده 96 درصدي كارخانه‌ها در كشور توليد شد و به اين ترتيب توليد كلينكر در 7 ماه امسال با رشد 21 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به 34 ميليون و 722 هزار تن رسيد.
همچنين در مهرماه 5 ميليون و 661 هزار تن سيمان در كشور توليد شد. اين رقم در 7 ماه امسال به 36 ميليون و 526 هزار تن رسيد كه رشد 18 درصدي را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان مي‌دهد.
طي مهر ماه امسال 5 ميليون و 617 هزار تن سيمان توسط كارخانه‌ها تحويل داده شد كه اين رقم در 7 ماه 36 ميليون و 518 هزار تن بود و رشد 7/17 درصدي را نسبت به 7 ماه سال قبل نشان مي‌دهد.
آمار صادرات كلينكر در مهرماه نيز رقم 113 هزار تن را نشان مي‌دهد و به اين ترتيب، صادرات اين كالا در 7 ماه امسال به يك ميليون و 156 هزار تن رسيد.
ميزان صادرات سيمان نيز در مهر ماه 615 هزار تن بود و صادرات اين محصول در 7 ماه امسال به 4 ميليون و 164 هزار تن رسيد.
به اين ترتيب جمع صادرات سيمان و كلينكر در مهرماه 728 هزار تن و در 7 ماه امسال 5 ميليون و 321 هزار تن بود كه رشد 68 درصدي را نسبت به 7 ماهه سال قبل نشان مي‌دهد.
حسن پور خليل دبير انجمن كارفرمايان صنعت سيمان نيز درباره وضعيت بازار سيمان پس از اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها گفت: با افزايش نرخ انرژي، قيمت فروش سيمان تغييري نخواهد كرد و قرار نيست تنشي در بازار سيمان داشته باشيم.
پورخليل با اشاره به رشد 18 درصدي توليد سيمان طي 7 ماه امسال تاكيد كرد: با توجه به افزايش توليد، جاي نگراني براي مردم وجود ندارد و طرح‌هاي عمراني و صنعتي و همچنين مصارف مردمي و كارخانه‌هاي سيمان‌‌بر مانند واحدهاي بتن‌سازي و موزاييك‌سازي هر چقدر كه سيمان نياز داشته باشند، با قيمت‌هاي فعلي در اختيارشان قرار خواهد گرفت.


01 نوامبر 2010, 09:08
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد