تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

طرح اصلاح الگوي مصرف سيمان در كشور
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=142&t=2500
صفحه 1 از 1

نویسنده:  shahraki [ 05 آوریل 2009, 11:49 ]
موضوع پست:  طرح اصلاح الگوي مصرف سيمان در كشور

انجمن كارفرمايان صنعت بتن ايران از نهايي شدن طرح اصلاح الگوي مصرف سيمان در كشور خبر داد.
علي‌اصغر كيهاني، كارشناس صنعت بتن در اين باره به «دنياي‌اقتصاد» گفت: محور اصلي در الگوي مصرف بهينه سيمان، تغيير فرهنگ استفاده از سيمان در ساخت‌وسازها است؛ به‌طوري كه در حال حاضر حدود 75درصد از سيمان توليدي كشور به شكل ملات بنايي در ساخت‌وسازها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


كيهاني افزود: در شيوه صحيح مصرف سيمان بايد 70درصد از سيمان توليدي به‌صورت بتن آماده تبديل شده و سپس براي ساخت‌وساز از آن استفاده شود.
اين كارشناس صنعت بتن تصريح كرد: در حال حاضر با هماهنگي‌هايي كه با شهرداري تهران صورت گرفته در كليه مناطق شهري سازندگان موظف شده‌اند از بتن آماده به جاي سيمان استفاده كنند كه در صورت رعايت اين موضوع، صرفه‌جويي بهينه در مصرف سيمان و به تبع آن در توليد به وجود خواهد آمد.
مديرعامل ايران فريمكو درباره اصلاح ساختار مصرف مصالح ساختماني يادآوري كرد كه خسارات ناشي از مصرف غلط مصالح ساختماني كمتر از مصرف غلط بنزين نيست.
به گفته كيهاني، در فرآيند توليد هر تن سيمان، يك تن گاز كربنيك وارد محيط زيست مي‌شود و بيش از 125 ليتر سوخت فسيلي مصرف مي‌شود؛ همچنين بيش از 112كيلو وات ساعت برق نيز در اين فرآيند مصرف مي‌شود و 6/11درصد از حمل‌ونقل بار جاده‌اي كشور به سيمان اختصاص دارد، بنابراين سيمان اهميت فوق‌العاده‌اي در بين كالاهاي حامل انرژي دارد. به گفته كيهاني، سيمان كه با اين همه هزينه‌هاي اجتماعي توليد مي‌شود در مرحله مصرف بدون متولي رها شده است؛ به نحوي كه سهم مصارف صنعتي و استاندارد سيمان كمتر از 25درصد است. اين در حالي است كه در كشورهاي توسعه يافته بيش از 80درصد سيمان توليدي وارد چرخه مصارف صنعتي مي‌شود؛ ولي در كشور ما مصارف دستي سيمان سهم اصلي را به خود اختصاص داده است.
به گفته اين كارشناس، سيمان براي تبديل شدن به فرآورده نهايي بايد در كارخانجات توليد بتن و قطعات بتني فرآوري شود؛ بر همين اساس استاندارد ملي بتن تدوين و اجباري شده است و به‌رغم وجود بخشنامه و آيين‌نامه و مقررات و حتي مصوبه هيات وزيران، همچنان شاهد مصرف بتن‌هاي دست‌ساز در كشور هستيم. كيهاني معتقد است كه فقط در جداول بتني خيابان‌ها، سالانه بيش از 800هزار تن سيمان را دور مي‌ريزيم؛ چون جداول بتني دست‌ساز عمري كمتر از 5سال دارند و خسارات چندصدميلياردي به اقتصاد شهرداري‌ها تحميل مي‌كنند. اين در حالي است كه با استفاده از جداول بتني ماشيني كه به صورت استاندارد ساخته مي‌شوند، مي‌توان عمر مفيدي بيش از 50 سال به جداول بتني داد.
بنابراين مصرف غلط سيمان در همه بخش‌ها نيازمند اصلاح است. اين كارشناس بتن معتقد است كه بخشنامه دولت در زمينه رعايت استانداردهاي اجباري توليد، توزيع و مصرف مصالح ساختماني روي ديگر شعار امسال است كه متاسفانه از سال 84 كه به تصويب رسيده همچنان بلاتكليف است؛ به نحوي كه بيش از 3 بار اجراي كامل آن به تعويق افتاده است. به گفته كيهاني، طرح اصلاح الگوي مصرف سيمان از چند سال پيش مطرح بوده و در حال حاضر اين طرح آماده اجرا است و وزارت مسكن، شهرداري‌ها و نظام مهندسي بايد به وظايف خود در اين باره عمل كنند.
مهندس كيهاني معتقد است سيمان توليدي كشور به صورت استاندارد مصرف نمي‌شود و اين كل هزينه‌هاي ناشي از توليد سيمان را بي‌حاصل كرده است. به گفته اين كارشناس، در يك ساختمان متعارف بيش از 70درصد سيمان به صورت بتن آماده استاندارد و 25درصد به صورت ملات بنايي و 5درصد به صورت قطعات بتني بايد مصرف شود؛ اما از 70درصد سيمان كه بايد به صورت بتن آماده مصرف شود، در كل كشور كمتر از 70درصد به صورت بتن آماده استاندارد مصرف مي‌شود و بقيه به صورت بتن دست‌ساز اجرا مي‌شود كه هيچ گونه تضميني براي كيفيت اين بتن وجود ندارد و نه تنها احتمال فروريزي و تخريب در اثر زلزله و ساير موارد احتمالي را افزايش مي‌دهد، بلكه دوام و عمر مفيد ساختمان‌ها را نيز به شدت كاهش مي‌دهد؛ بنابراين راهي به جز جلوگيري از مصارف بتن‌هاي دست‌ساز و استفاده از بتن آماده استاندارد باقي نمي‌ماند.
به گفته كيهاني، عمر مفيد ساختمان در ايران كمتر از 35سال است؛ در حالي كه مي‌توان با مصرف مصالح استاندارد به بيش از 100سال ارتقا داد و فراموش نكنيم كه 3درصد از درآمد ملي در كشور ما در بخش مسكن سرمايه‌گذاري مي‌شود. به گفته اين كارشناس، مناسب‌ترين روش براي رسيدن به اهداف اصلاح الگوي مصرف در زمينه مصالح ساختماني اعمال مقررات سخت‌گيرانه و جلوگيري از مصارف مصالح دست‌ساز و غيراستاندارد است كه شهرداري‌ها مي‌توانند در پايان كار ساختماني اين نظارت را اعمال كنند.


دنیای اقتصاد

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/