بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 17 ژوئن 2019, 19:26
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 راهکارهای خارج شدن صنعت سیمان از رکود 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
چندي پيش دولت براي كنترل قيمت سيمان، اين كالاي استراتژيك را در سبد حمايتي قرار داده و همچنين با ممنوعيت صادرات آن، فرصت رقابت در منطقه را از توليد كنندگان سلب نمود؛ البته با توجه به كمبود توليد نسبت به تقاضا، اين اقدام در جهت كنترل و نظارت بر توزيع و فروش اين محصول صورت گرفت.
24 فروردین 88 همزمان با افتتاح كارخانه سيمان ساروج كنگان، جشن خودكفايي در توليد سيمان نيز با حضور بسياري از مسولين و دست اندركاران صنعت سيمان برگزار شد. اين واقعه كه حاصل تلاش بسياري از مهندسان و متخصصان كشور است، مايه مباحات و افتخار ايران اسلامي است.

اما نكته اي كه حائز اهميت است اين است كه اين صنعت جزو مظلومترين صنايع كشور محسوب مي شود. عليرغم خدمات بسيار ارزنده دولت نهم در توسعه صنايع به خصوص صنعت سيمان، همواره بازار اين صنعت دستخوش تصميمهاي نابخردانه بوده و وجوه كلاني را به سمت جيبهاي سودجويان و دلالان سرازير نموده است؛ اين در حالي است كه توليد كنندگان و سرمايه گذاران صنعت سيمان از تحصيل سودهاي متناسب بي بهره بوده اند.

چندي پيش دولت براي كنترل قيمت سيمان، اين كالاي استراتژيك را در سبد حمايتي قرار داده و همچنين با ممنوعيت صادرات آن، فرصت رقابت در منطقه را از توليد كنندگان سلب نمود؛ البته با توجه به كمبود توليد نسبت به تقاضا، اين اقدام در جهت كنترل و نظارت بر توزيع و فروش اين محصول صورت گرفت.

اما واقعيت اين است كه بازار عرضه اين كالا همواره در دست افرادي بوده كه آنرا به ازاي هر تن بيش از يكصد هزار تومان نيز به فروش رسانده اند. بنابر اين وجود سيمان در سبد حمايتي و نيز عدم صادرات آن نه تنها كمك چنداني به تعادل بازار و مصرف كنندگان واقعي ننمود، بلكه اين صنعت را دچار چالشهاي شديدي نموده و همچنين جيب سودجويان را پر پول نمود.
با راه اندازي چند طرح و بالا رفتن ظرفيت توليد سيمان در كشور ضمن خروج سيمان از سبد حمايتي، صادرات آن نيز آزاد شد. با اين امر خطرات جدي تري اين صنعت را تهديد مي كند: اول اينكه كشورهاي حاشيه خليج فارس منجمله امارات متحده عربي، با ركود شديد اقتصادي و كاهش ساخت و ساز مواجه شده و در نتيجه تنزل تقاضا براي سيمان را در پي دارد؛ و دوم از دست دادن بازارهايي چون عراق و افغانستان است كه در نتيجه ممنوعيت چند ساله صادرات بوده است.

حال با خودكفايي در اين صنعت و با چشم انداز توسعه خصوصي سازي، وقت آن رسيده تا دولت خدمتگذار با حمايت از توليد كنندگان، سرمايه گذاران و دست اندركاران اين صنعت سعي در رفع چالشها و بهبود بازار هاي صنعت سيمان داشته باشد.

از جمله اين اقدامات به موارد ذيل مي توان اشاره نمود:

1- حمايت دولت در ايجاد بازارهاي مصرف، معرفي و تبليغات گسترده در كشور عراق و ... به واسطه روابط ديپلماتيك

2- شناسايي بازارهاي هدف جديدي چون كشورهاي آفريقايي

3- حمايت و ياري دولت در ساماندهي حمل و نقل زميني و دريايي(به خصوص براي توليدكنندگاني كه تا مرز فاصله زيادي دارند) و ارائه تسهيلات مرتبط به منظور تنزيل هزينه هاي حمل و نقل

4- سرمايه گذاري دولت در پروژه هاي زير بنايي بيشتر و جذب سرمايه گذاران خارجي در اين خصوص به منظور رونق ساخت و ساز

5- حمايت و ارائه تسهيلات و شرايط مناسب از جانب دولت به منظورايجاد دامپينگ در بازارهاي خارجي به منظور شناساندن سيمان ايران و حضور قاطع ايران در اين بازارها

در نهايت اميد است اين صنعت و همچنين ساير صنايع كشور با همت متخصصين و درايت مسولين محترم، نه تنها در بازارهاي داخلي بلكه در بازارهاي خارجي و بين المملي علي الخصوص در بازارهاي منطقه پيشتاز بوده و موجبات سرافرازي ايران اسلامي را بيش از پيش فراهم نمايد.

نویسنده : نوید خاصه باف - بورس نیوز


14 آوریل 2009, 15:49
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد