بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 اکتبر 2019, 02:57
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 قاچاق طلا و طلای تقلبی در بازار 
نویسنده پیام

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
مقابله با قاچاق طلا همكاري تمام دستگاه‌ها را مي‌طلبد

دبير ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز با اشاره به اينكه طلا و جواهر به دو گونه شمش و قطعات توليد شده به كشور قاچاق مي‌شود،‌گفت: مقابله با قاچاق طلا همكاري تمام دستگاه‌ها را مي‌طلبد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ستاد مركزي مبازره با قاچاق كالا و ارز، حسن وفايي، دبيرستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز به همراه علي سهيلي، معاون مشاركت‌هاي مردمي و امور بين الملل ستاد مركزي و جمعي از مديران به طور سرزده از بازار بزرگ طلا و جواهرتهران وكارخانجات توليدي اين صنعت بازديدكرده و آخرين وضعيت قاچاق اين محصول به كشور و مشكلات ناشي ازآن در بخش توليد و مصرف مورد بررسي قرار دادند.
در اين بازديد يكي از فعالان بازار توليد و عرضه، با‏ اشاره به افزايش قاچاق اين محصول و بدتر شدن وضعيت توليد در ما‏ه‏هاي اخير،گفت:تمام قطعات ساخته شده خارجي موجود در طلافروشي‏هاي كشور، به صورت غيرقانوني و قاچاق وارد مي‏شوند وعملاً برگ سبزي ندارد.
وي با اشاره به برخورد با بعضي از فروشندگان مصنوعات خارجي در خردادماه سال جاري و تأثير آن در كاهش روند قاچاق به كشور و رونق صنعت توليد گفت: در سال 1364وقتي براي نخستين‌بار چند سرويس ايتاليايي به همراه مصنوعات خارجي وارد بازارشد، سريعاً برخورد شد. اما در حال حاضر جسارت به حدي رسيده است كه در نمايشگاه بين‏المللي صنعت طلا وجواهر كه چندي پيش برگزار شد، مصنوعي به ارزش 150ميليون تومان كه به صورت قاچاق وارد كشور شده بود، در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفت.
وي با تحسين مصنوعات توليدي توسط توليدكنندگان داخلي، ازكپي‏برداري و توليد همان مصنوع با وزن كمتر توسط برخي از كشورها (البته به سفارش) به شدت انتقاد كرد و افزود: براي مثال اگر توليد كننده ما مصنوعي با وزن خاص خود توليد كند، بلافاصله همان طلا با همان كيفيت ولي با وزن كمتر وارد كشور مي‏شود كه مسلماً مورد توجه مشتري قرار مي‏گيرد و اين اتفاق موجب از بين رفتن انگيزه توليدكننده براي توليدهاي جديد قرار مي‏گيرد.
وي از ورود نمونه‌هاي خارجي كم‏عيار يا به اصطلاح عيارپست به بازار خبر داد و گفت: بعضي از كارهاي خارجي وارداتي بدون اجرت است.يعني شخص قاچاقچي اجرتي از خريدار جنسش نمي‏گيرد و به اصطلاح فقط طلا به طلا مي‏كند. پس اين تفاوت عيار است كه برايش سود دارد. براي مثال سفارش دهنده،كاري با عيار 14يا پايينتر را به شركتي در كشور مفروض سفارش مي‏دهد سپس همان مصنوع عيارپست را به عنوان عيار 18 روانه بازار مي‏كند.
به گفته وي، البته با توجه به اينكه مشتري از فروشنده فاكتور دريافت مي‏كند، در هنگام فروش طلايش متضرر نخواهد شد و زماني مصرف‏كننده اين ضرر را خواهد داد كه طلافروشي كه از او فاكتور دارد و طلا را از او خريداري كرده است ديگر نباشد و همچنين ديگر طلافروشان نيز مصنوع او را خريداري نكنند. در حقيقت متضرر اصلي كسي است كه طلا را ذوب خواهد كرد كه بيشتر مواقع صنف توليد كننده است.
وي در ادامه خاطرنشان كرد: اين بدان معني نيست كه همه‏‏ طلاهاي وارداتي به كشور با عيار پايين است، به طور حتم توليدات كشورهاي خارجي نيز از كيفيت مناسبي برخودار هستند و سازنده اين كشورها طلاهايي با عيار مناسب و استاندارد توليد مي كنند، مثلاٌ اگر طلايي بخواهد به صورت قانوني از كشوري صادر شود بايد از تاييديه شركت سازنده برخوردار باشد در حقيقت اين سفارش دهنده است، كه سفارش كار با عيار پايين را مي‏دهد و از شركت مي‏خواهد كه فقط 750 روي كار حك شود. سپس با روش‌هاي خاص خودشان، كدي را هم براي اطمينان خريدار، روي مصنوع زده و روانه بازار مي‌كنند.
اين فعال بازار طلا و جواهر در پاسخ به سوالي كه حداكثر تقلب عياري قطعات توليد شده طلاي داخلي وخارجي چند درصد است، گفت:تمامي كارهاي توليد شده در كشورمان از عيار استاندارد و مورد تاييد اتحاديه برخوردار بوده و تمامي توليد كنندگان به كارهاي خود متعهد هستند. حتي سازنده ايراني الان به كارهايي را كه در 30 سال پيش توليد كرده، متعهد است. ولي وقتي كارهاي خارجي با دستگاه جديد ليزري، عيارسنجي مي گردد مشاهده مي‌شود كه اكثر كارها از عيار پاييني برخوردار هستند.
همچنين در ادامه مسئولين ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز به چند كارخانه و كارگاه توليد مصنوعات طلا و جواهر نيز سر زده و از نزديك با فعالان اين عرصه به گفتگو پرداختند.
يكي از توليدكنندگان اين صنعت با اشاره به تجهيز كارخانه خود با دستگاه‏هاي روز دنيا، تصريح كرد: در حال حاضر توليدكنندگان ما با صرف هزينه‏هاي بالا، توان ساخت و همچنين رقابت با هر نوع مصنوع خارجي را دارا هستند.
وي مصنوعات توليد جديد كشورمان را از لحاظ شكل، طرح، زيبايي، ظرافت وحتي سبك بودن كار و از همه مهم‌تر از لحاظ استاندارد بودن عيار به مراتب بهتر از طلاهاي وارداتي دانست و گفت: در حالي‌كه ما خود را براي صادارات تجهيز مي‏كرديم، ناگهان چشم باز كرديم و ديديم حتي بازار داخلي هم در حال از دست رفتن است.
وي در پاسخ به سوالي كه چند درصد ازمصنوعات طلا و جواهر كشورخارجي هستند، گفت: در حال حاضر70 درصد مصنوعات طلاي كشور خارجي هستند. مي‏توانيم به اتفاق هم به چند مركز فروش طلا و جواهر در تهران برويم تا از طلاي چيده شده روي ويترين طلا فروشي‏ها اين مطلب برايتان اثبات شود.
يك توليد كننده ديگر در اين بخش با اشاره به اينكه كارخانه‏اش ظرفيت اشتغال 50 نفر نيروي كار را دارد و چرا بايد اكنون خالي از كارگر شده باشد، گفت: دستگاه‏هايي كه در اين قسمت وجود دارد مدام بايد روشن باشد و كار كند ولي در حال حاضر به دليل كمي سفارش بايد به صورت موقت كار كند.
در اين بازديد وفايي، دبير ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز با تاكيد بر پايين بودن سطح عوارض گمركي در رابطه با ورود شمش طلا به كشور، قاچاق اين محصول به كشور را تامل برانگيز دانست و گفت: در حال حاضر تعرفه ورود شمش طلا به كشور در حدود نزديك به صفر است با اين حال حجم زيادي از اين محصول به كشور قاچاق مي شود.
وي در اين رابطه افزود: هم‌اكنون طلا و جواهر به دو گونه شمش و قطعات توليد شده طلا به كشور قاچاق شده كه براي اقتصاد كشور تبعات منفي زيادي در بردارد.
وفايي با اشاره به اجراي قانون ارزش افزوده در كشور گفت: با اجراي اين قانون و مقاومت صنف طلا فروشان در اين زمينه بحث قاچاق طلا به ويژه شمش بيشتر نمايان شده است. در حال حاضر مقدار مالياتي كه صنف طلا فروشان به دولت مي‌دهند اگر كمتر از ماليات كارمندان دولت نباشد، بيشتر ازآن نيست، و اگر اين ماليات اجرايي شود، شمش طلا به طور قانوني وارد كشور شده و خريدوفروش، توزيع آن و چگونگي اين توزيع شفاف و مشخص شده و در فرآيند نهايي بازار اين محصول از ابهام و عدم شفافيت خارج خواهد شد.
وي با تاكيد بر غير قانوني بودن ورود قطعات ساخته شده طلا به كشور گفت: با توجه به ممنوعيت ورود قطعات ساخته شده طلا به كشور، عرضه آن نيز در طلا فروشي‌ها اعم از بنكداري‌هاي بازار تهران و مغازه‌هاي طلا فروشي در سطح شهرها ممنوع و غير قانوني است.
وي يادآور شد: در زمينه قاچاق اين كالا به كشور نكته‌اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه با قاچاق طلا به كشور علاوه بر خروج حجم عظيمي ارز از كشور معضلاتي در زمينه عدم تطبيق استانداردها و كيفيت مصنوعات وارد شده به كشور به وجود مي‌آيد. به گونه‌اي كه گزارش‌هايي در اين زمينه و عدم تطبيق استاندارد طلاهاي وارد شده به كشور با استانداردهاي داخلي به ستاد ارسال شده است.
وفايي افزود: عدم پرداخت حقوق دولت، كم فروشي به مشتري، ضربه زدن به توليد و اشتغال كشور و آسيب زدن به اقتصاد كشور تنها بخشي از آثار اين فعاليت‌هاي غيرقانوني و واردات مصنوعات طلا و جواهر است.
وي همچنين تاكيد كرد: قابل قبول نيست كه اتحاديه اين صنف به مسئوليت‌هاي خود عمل نكرده و در اين زمينه و مقابله با قاچاق اين مسئول اقدامات عملي انجام ندهد. اينكه فروشنده‌ها مصنوعات طلا كه ورود آن به كشور قاچاق و ممنوع بوده را پشت ويترين خود گذاشته و به راحتي عرضه كنند و اتحاديه اين صنف در مقابل آن هيچ اقدامي نكند به هيچ وجه قابل قبول نيست.
دبير ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور همچنين در زمينه ورود غير قانوني مصنوعات طلا و جواهر و عرضه آن در كشور نيز گفت: هم اكنون اتحاديه صنف طلا فروشان براي حمايت از اين صنف طلاهاي واردتي به كشور توسط طلا فروشان را داراي شناسنامه كرده و عيار آن را تضمين مي‌كند، كه اين اقدام به دليل اينكه برخي از قطعات از گذشته وارد شده است، تنها براي مدت معين و محدودي قابل قبول بوده و پذيرفتني است ولي اگر اين اقدام اتحاديه محدوديت زماني نداشته و همچنان براي مدت زماني طولاني تداوم يابد، غير قابل قبول بوده و مصداق جرم پولشويي قرار گرفته و اقدامات قانوني دستگاه‌هاي متولي را در برخواهد داشت.
وي در ادامه گفت: دراين رابطه ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز در راستاي انجام وظايف خود و مقابله با قاچاق طلا و جواهر به زودي با اعضاي اتحاديه صنف طلا فروشان ديدار كرده و ديدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را به اين اتحاديه منتقل خواهد كرد.
وفايي با اشاره به جديت ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور گفت: در راستاي سند چشم انداز و برنامه پنجم توسعه و تاكيد دولت در راستاي ايجاد اشتغال، افزايش توان اقتصادي و صاردات كشور، سالم‌سازي اقتصاد و در نهايت شفاف سازي گردش مالي ستاد نيز در اين مسير گام برداشته و با هر گونه بي‌نظمي و به هم‌ريختگي در حوزه اقتصاد و توليد كشور برخورد خواهد كرد.
در حال حاضر به دليل قاچاق بي رويه قطعات ساخته شده طلاي خارجي به كشور بسياري از كارگاه‌هاي ساخت طلا به حالت نيمه تعطيل درآمده و بسياري از كارگران فني اين كارگاه‌هاي كه از سرمايه‌هاي اجتماعي كشور بوده، بيكار شده و معيشت آنها با مشكلات جدي روبرو شده است كه لزوم همكاري و جديت نهادهاي متولي و به ويژه اتحاديه صنف طلا و جواهر كشور را مي طلبد.
در اين بازديد چهار ساعته مسئولان ستاد مركزي از معضلات و مشكلات توليد كنندگان طلا و جواهر كشور مطلع شده و آمادگي خود براي كمك در زمينه حل‌ و رفع اين مشكلات و مقابله با پديده قاچاق را اعلام داشتند.


23 ژانویه 2011, 12:34
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
رئيس اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان طلا و جواهر ايران از قاچاق 100 تن مصنوعات طلا به كشور در سال جاري خبر داد.

عبادالله محمدولي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس افزود: آنچه از مصنوعات طلاي خارجي در بازار تحت عنوان طلاي ساخته شده خارجي در بازار وجود دارد، به صورت قاچاق وارد كشور شده است.
وي افزود: طبق آمار موجود در سه ماه 23 تن و در مجموع سالجاري 150 تن مصنوعات ساخته شده طلاي خارجي وارد كشور شده كه دو سوم آن به صورت قاچاق وارد شده است.
رئيس اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان طلا و جواهر ايران تأكيد كرد: گرچه توليدات داخلي مصنوعات طلا از نظر رقابت حرفي براي گفتن دارد، اما براي ايجاد بازار سالم و ايجاد رقابت براي توليد ايراني بايد بيشتر تلاش شود و در حال حاضر فروشگاه‌هاي عرضه طلا بدون هيچ ترسي مبادرت به عرضه و فروش مصنوعات طلاي خارجي در بازار مي‌كنند.
محمدولي تأكيد كرد: فضاي آزاد براي فروش مصنوعات طلا در بازار بايد از بين برود و براي حمايت از توليد داخل محدوديت‌هايي براي عرضه محصولات خارجي قاچاق ايجاد شود.
وي در پاسخ به اين پرسش كه براي معرفي كالاي ساخته شده داخلي چه اقداماتي انجام شده گفت: در 11 ماه سالجاري 3 نمايشگاه براي معرفي محصولات داخلي برگزار شد و با كمك اتاق ايران و اتاق تهران محصولات داخلي به مردم معرفي شد، سال آينده نيز دو نمايشگاه از محصولات طلاي ايراني عرضه مي‌شود.
رئيس اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان طلا و جواهر ايران در مورد كيفيت محصول خارجي و داخلي گفت: گرچه كيفيت بايد افزايش يابد و تكنولوژي ساخت طلا در داخل كشور نسبت به فناوري كشورهاي صاحب صنعت پايين است، اما در عين حال كيفيت طلاي داخلي قابل رقابت با كيفيت كالاهاي ساخته شده خارجي است.
منوچهر جنتي عضو هيئت مديره اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان طلا نيز افزود: واردات كالاهاي ساخته شده طلا به صورت قاچاق توسط مافيا صورت مي‌گيرد.
وي گفت: اگر بهترين كيفيت از كالاي ساخته شده طلا در داخل عرضه ‌شود، كسي به سمت مصنوعات طلاي خارجي نخواهد رفت.
جنتي افزود: كيفيت ساخت داخلي در بخش زنجير و النگوي طلا به قدري افزايش يافته كه كالاي ايراني از مشابه ايتاليايي بهتر شده است.
جنتي تأكيد كرد: استانبول 10 هكتار زمين براي شهرك صنعتي طلا اختصاص داده و در حال حاضر از همه جاي دنيا براي خريد و فروش كالاي طلا به اين شهرك مراجعه مي‌كنند، در شهر بانكوك تايلند نيز حدود 100 هزار متر مربع(10 هكتار) براي ساخت شهرك طلا اختصاص داده‌‌اند، اما در ايران چنين مركزي براي تجمع سازندگان طلا وجود ندارد و به صرف مشكلات امنيتي اين كار انجام نشده است.
حسين پنداروند عضو هيئت مديره اتحاديه طلا نيز در اين باره گفت: حجم گردش مالي طلا در دنيا سالانه 650 ميليارد دلار است كه سهم ايران از اين رقم 3.5 درصد در سال است.
پنداروند افزود: چون ايراني‌ها به طلا و جواهر نگاه سرمايه‌اي دارند، بنابراين تقاضاي آنها از طلا و جواهر بيشتر از ساير كشورهاي دنيا است.
پنداروند در مورد آمار واردات شمش طلا به كشور گفت: در سه ماه 23 تن شمش وارد كشور شده است و يك بخش از واردات نيز به صورت قاچاق انجام مي‌شود.
وي گفت: از 3.5 درصد مصرف طلاي جهاني در ايران 2.5 درصد كالاي قاچاق و فقط يك درصد به صورت رسمي وارد مي‌‌شود كه منافع دولت را تضمين مي‌كند.
پنداروند افزود: واردات طلاي قاچاق بدون پرداخت سود گمركي و ماليات و حقوق دولت و نيز ماليات ارزش افزوده در بازار عرضه مي‌‌شود و حدود 70 درصد كل طلاي موجود در كشور به صورت قاچاق وارد شده است.
پنداروند افزود: وظيفه همگان است كه از توليد داخل طلا و جواهر حمايت كنند و از قاچاق جلوگيري به عمل آيد.
فرشيد اميريان نايب رئيس اتحاديه توليد كنندگان طلا گفت: 4 هزار كارگاه و كارخانه ساخت طلا در كشور وجود دارند كه درگير مسائل وزارت صنايع و معادن هستند.
وي افزود: مشكل اين است كه وزارت صنايع بجاي نگاه صنعتي نگاه صنفي به اين چهار هزار توليد كننده طلا دارد و اگر نگاه به دولت به اين كارگاه‌ها تبديل به نگاه كارخانه‌اي شود، مشكل بيكاري تا حدي حل مي‌شود.
نائب رئيس اتحاديه توليد كنندگان طلا تأكيد كرد: جايگاه ايران در صنعت طلا در خاورميانه بعد از تركيه جايگاه برتر است و اگر نگاه مسئولان به اين صنعت درست شود، ايران به راحتي مي‌تواند جايگاه اول توليد طلا و جواهر در خاورميانه را كسب كند.
اميريان افزود: 100 هزار نفر در صنعت توليد طلا و جواهر در كشور مشغول كار هستند و 17 درصد معدن سنگ‌هاي قيمتي در جهان در ايران وجود دارد.
اميريان افزود: بهترين معدن سنگ فيروزه دنيا در نيشابور وجود دارد، همچنين بهترين معدن گارنت در ايران وجود دارد، اما از نظر تراش اين سنگ‌ها فناوري برتر در كشور وجود ندارد.
وي در مورد اجرت ساخت طلا در كشور گفت: ساخت هر گرم طلا بين 2 هزار تا 8 هزار اجرت ساخت دارد و اگر وزارت صنايع با احداث شهرك صنعتي طلا موافقت كند هزينه ساخت طلا در كشور كاهش مي‌يابد.


12 فوریه 2011, 14:52
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد